Waken tegen te hoge consumptie Matige winstuitkering en sparen Weerbericht Industrialisatie: kernprobleem voor onze toekomst Uitvoering eerstens taak van particulieren De buitenlandse nuip aan Franse stakers De gulden bijslag niet genoeg Helpt Uzelf aan een huis I Zolders lachen U lokkend toe Zuurkoolfabriek en productie DE DODENRIT VAN BONDOWOSO sws SPAAK NIET MEER PREMIER? Dure volksijsjes 1 - ÉS v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Deviezentekort en textielaf lev ermg Het rijk komt met een schema Moch eist gerechtelijk ondersoek Verhoging van de kinderbijslag illiil We kunnen rustig slapen De gezondheidstoestand van de Paus Kard. Mindszenty's secretaris gearresteerd 70ste JAARGANG ZATERDAG 20 NOVEMBER 1948 No. Ö0780 zÜn- IETS MINDER ZACHT WEER :§*sM Veldmaarschalk Montgomery, zo juist nog op bezoek in ons land geweest, ziet men hier bij de opening van een Londense motor rijwiel-show. Monty kon het niet laten even een „Sunbeam" te bestijgen. „MARINIERSBRIGADE ALS NACHTVEILIGHEIDS DIENST" was Het achteruitzicht op de verbouwde zolder van kapper Jansen aan de Oranjestraat te Schiedam. De oplossing voor étage-bewoners met kleine kinderen? Een nieuwe Engelse vinding, aie gisteren zelfs door de Londense televisie-zender werd uitgezonden. "Volgens minister Mansliolt DE KERK-UITROEIING IN ROEMENIë BESTRIJDING VAN DE ONZEDELIJKE LECTUUR VOOR HET VADERLAND GEVALLEN DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Aan de Memorie van Antwoord inzake de begroting van Economische Zaken is het volgende ontleend. Onze economiscne positie is slechter dan men veelal meent. Het duidelijkst blijkt dit uh ,d0 beangstigende omvang van het betalingsbalanstekort. De minis ter is het dan ook^ geheel eens met de leden, die menen dat moet worden ge waakt tegen een te hoog opvoeren van de consumptie,. Zolang het Nederlandse volk van het netto productieresultaat nog een zo groot deel verteert, blijft de grondslag onzer volkshuishouding een zeer wan kele en houdt de economische situatie grote gevaren in zich. Naar de mening van de minister die. nen de ondernemingen reeds thans, me de met het oog op de in omvang toene mende risico's, een zeer voorzichtige politiek van winstuitkering te volgen, terwijl de particuliere inkomentrekkers, wier inkomen daartoe ruimte laat, we der in versterkte mate er toe dienen over te gaan op oud-vaderlandse wijze een deel van het inkomen te besparen. De wenselijkheid en noodzakelijkheid van socialisatie kan naar zijn mening slechts na nauwgezette studie, en over weging van economische zowel als bui ten-economische gevolgen, in concrete gevallen worden vastgesteld. Over de invloed van het E. R. p. ©p de Nederlandse industrialisatie-politiek, kan alleen maar verklaard worden, dat deze gunstig is; zonder Marhall-hulp zou van verdere industrialisatie gedurende de eerstkomende jaren geen sprake kunnen Over de vraag of er aanleiding is een nieuwe bedrijfsyergunningenwet te ont werpen en, zo ja, over weke bevoegdhe- De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Vannacht op vele plaatsen vor ming van nevel of mist. Morgen overdag overwegend droog weer met veranderlijke bewolking. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog matige Zuid-Westelijke wind overigens weinig wind. Iets min der zacht Maandag 22 Nov.: Zon op 8.11 uur, onder 16.40 uur; maan op 22.06 uur, onder 13.44 uur. den de overheid daarbij, mede met het oog op de toekomstige ontwikkeling, zal 'moeten beschikken, heeft de minister 't advies van de economische raad ge vraagd, welke zich momenteel over deze materie beraadt. Het feit, dat op de bezetting van het directoraat-generaal van de prijzen, zoals blijkt uit de begroting, een aan merkelijke bezuiniging is toegepast, wil niet zeggen, dat de te voeren prijs politiek niet krachtig zal worden en zal kunnen worden voortgezet. Kolen prijsverhoging ten koste van industrie De industrie zal de kolenprijsverho- ging in het algemeen moeten dragen zonder haar prijzen te verhogen. Deze last, welke globaal berekend e industrie 40 mllioen zal kosten, wordt gedeelte lijk gecompenseerd door een verlaging van de consentgeldheffingen, welk- een vermindering van de lasten van het be dt ijfsleven met pl.m. 15 miUioen be tekent. Toeneming van de arbeidsproductivi teit en mede daardoor een vergroting van de productie zullen de productie kosten doen dale.Dit zal een verdere prijsdaling kunnen bevorderen. Mede als gevolg van de toeneming der arbeidsproductiviteit en intensivering van de concurrentie, zullen in de toe komst verscheidene prijzen en marges voor verlaging in aanmerking ko.nen, respectievelijk een spontane neiging tot daling vertonen. Naar aanleiding van de vraag inzake de verhouding der Nederlandse en Bel gische lonen en sociale lasten, kan wor den medegedeeld, dat de studie en ana lyse wan deze verhouding een onderdeel vormen van de in het protocol van Cha teau d'Ardennes geformuleerde voor waarden voor het bereiken van een eco nomische unie. De vraag van vele leden of bij de bezuiniging niet te ver is gegaan, moet de minister met klem ontkennend be antwoorden. Met betrekking tot het verminderen van het totale aantal ambtenaren, kun nen de volgende oorzaken worden aan gevoerd: 1. Een aantal beleidstaken, welke hoofdzakelijk voortvloeiden uit de schaarste-economie, konden vervailen. 2. Op velerlei gebied werd het per fectionisme afgeschaft. 3. Door grotere rationalisatie konden een betere organisatie en betere werk methoden worden verkregen. In tegenstelling tot de bij sommige leden gevestigde indruk is de iaatSte tijd van een toenemende concentratie in het grootwinkelbedrijf niets gebleken, eer komt het de minister voor, dat de invloed en de macht, die de grootbedrijven op het gebied van de detailhandel uitoefe nen, geringer is dan voor de oorlog. De minister blijft voortdurend attent op deze ontwikkeling, die hem echter op dit ogenblik geen aanleiding geeft het kleinbedrijf in bescherming te ne men tegen het grootbedrijf. Economische Unie moet textiel. problemen oplossen Hoewel sedert de bevrijding in de tex- tielvoorziening van de bevolking gelei delijk aan verbetering is gekomen, is de minister zich er van bewust, dat deze voorziening, ook thans nog in verschillen de opzichten te wensen overlaat. De oorzaak hiervan moet in de eerste plaats worden gezocht in de benarde deviezen- situatie, waarin ons land verkeert, waar door enerzijds de noodzaak bestaat zich bij de importen van halffabrikaten en eindproducten sterke beperkingen op te leggen, anderzijds de in de textielsector tot nu toe zeer gunstige exportkansen zoveel mogelijk moeten worden benut. De minister streeft er naar, mede in het kader van de voorbereiding der economische unie met België en Lu xemburg, tot verdere verruiming van de binnenlandse textielpositie te ge raken. Van het tempo waarin zulks zal kunnen worden verwezenlijkt, zal het afhangen of al dan niet spoedig tot op heffing der textielrantsoenering zal kunnen worden besloten. Het college van verdedigers, bestaande uit officieren van de Mariniersbrigade, heeft in de pleidooien in de Bondowoso* affaire gisteren bittere dingen gezegd. Hun betoog was er in de eerste plaats op gericht aan te tonen, dat de ramp niet is veroorzaakt door plichtsverzaking van de beklaagden, doch door andere oorza ken en in de tweede plaats erop te wij zen, dat de fout moet worden gezocht, waar deze werkelijk zit en dat men zich niet op een dwaalspoor moet laten bren gen door de kleinere fouten, gemaakt door de beklaagden. Overste Van Heuven, een der verde digers, ging de wording na van de ma riniersbrigade na de oorlog, toen van bet oude corps niet veel manschappen meer over waren. Een kleine kern ontving in de Ver. Staten een opleiding tot officier van 16 weken, welke opleiding zeer sPe- eiaal was ingesteld op de aanval. De mariniersbrigade kreeg echter politie werk te doen, waarvoor de mensen niet waren opgeleid en aangenomen. De rege lingen voor dit werk moesten worden geïmproviseerd. Voor de afvoer van krijgsgevangenen hetgeen behoort tot de taak van de militaire politie waren geen instructies aanwezig. Het is, zeker geen slapheid, maar een samenloop van niet te voorziene factoren, die tot het noodlottige gevolg hebben geleid. Met betrekking tot de schuldvraag ver. klaarde de heer Van Heuven, dat in dit (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De communisten hebben gisteren hun meest handige debater, de partijleider Duclos, naar de spreektribune van de nationale vergadering gezonden in het debat, dat besloten werd met het stel len van de vertrouwenskwestie door minister-president Queuille. Dit gaf een vier nnr lange worsteling tussen d# communisten en de minister van Bin nenlandse Zaken, Moch, die niet alleen de beschuldigingen tegen de commu nistische partij volhield, doch ze o.a. met fotocopieën uit de boekhouding van de communistische bank zo over tuigend staafde, dat de eerste episode in de voor het land zo belangrijke worsteling is afgesloten en dat net tegen-offenstef, hetwelk op gerechteliii. terrein zou liggen, aanvangt. Het hoofdmoment in de strijd was het antwoord op de vraag: wordt de com munistische partij gesteund door een vreemde mogendheid en wordt haar strijd med« door deze betaald? De met scheld woorden en beledigingen doortrokken propagandarede van Duclos kon de be kentenissen niet verborgen houden, waar toe deze communist werd gedwongen. Daarom heeft hij een afleidende bewe ging willen maken door voor te stellen, dat een parlementaire onderzoekcom missie zoii worden ingesteld, waardoor tie zaak voor een paar jaar op sleeptouw zou worden gehouden. „Neen", zeide de minister dan ook: „met een parlementaire onderzoek commissie, maar een gerechtelijk on derzoek Dinsdag zal hierover ge stemd worden. heeft de voorrang, daarna komt de ver til II Tl i\Tl flP trouwensmotie, die zonder enige toe- UU1IJ tltl.ll Lllv voeging is, in stemming. Op de verwer- A ping van het eerste e« de ongewijzigde aanneming van het tweede is door de regering de kwestie van vertrouwen ge steld en het niet denkbaar, dat zij buiten de communisten op enige oppositie zal stuiten. Intussen worden life het land de molesteringen der werkwilligen voort gezet, evenals de sabotages. Doch ook de arrestaties nemen toe, waaronder die van bekende syndicalisten uit de C.GT. De opschorting der parlementaire on schendbaarheid zal gevraagd worden t.a.v. die leiders, die in hun mandaat een schuld vinden om straffeloos hun agitatie te kunnen voeren. De communisten weten, dat de thans gevoerde strijd in de haven en in de zeevaart slechts -eer gedeeltelijk gevolgd zal worden, maar zij verwachten hun doel te bereiken met 100.000 ton per dag aan de invoer te onttr* kken, waardoor T. de nijverheid vooral een gevoelige slag Het communistische afleidingsvoorstelzal krijgen. Als de communistische „Waarheid" haar goedgelovige lezers verslag gaat doen van de Tweede-Kamerzitting, waar in het ontwerp van minister Lieftinck aan de orde was, om de millioenen te vinden voor de compensatietoeslagen aan de kleine boeren, dan zet de redactie daar met een kop in biljet-letters de on waarheid boven. Volksijsjes extra be last. En ter adstructie van deze onwaar heid volgt dan op onderkop de nieuwe onwaarheid: plombière en sorbet vrij. Het wil er bij ons niet in, dat de par lementaire medewerker van he blad met beter zou weten. Al had hij misschien de stukken niet bestudeerd, dan moest toch uit de pogingen o.m. van de zijde der K VP. door dr. Lucas aangewend om voor het z.g. volksijsje een uitzondering te maken en uit het verzet van de be windsman zelf daartegen, omdat het ma ken van een uitzondering de héle heffing in het honderd zou noen lopen, voor hem vanzelf volgen, dat deze heffing alle con sumptie-ijs (plombière en sorbet incluis) zou betreffen. Bovendien wordt de ijsco in zoverre helemaal niet duurder, daar de opbrengst tier belasting zal gevonden worden in een paar gram minder van deze koude lek- k£Dhj laatste'Vergeet de waarheidsheven- de medewerken zijn lezers te delen en vóór alles verzuimt WJ hun er op te wijzen, dat ij. dor z.icb een paai likjes snoepgoed te ontzeggen hun bijdrage der "heffing wordt in alle talen gezwegen Die kleine boeren namehjk moet „De Waarheid" ok te vriend houden en aie zouden het niet prettig hunnen„vinden te vernemen, dat de comm fractie hun compensatie-toeslagen heeft afgewezen. Bij gelegenheid wordt er uit de rode hoek wel weet een jammerklacht. aangeheven om huil tn h®tg «lien k men en op de regering af te g®ven Zo snijdt bij die gezellige journalistiek het mes van twee kanten. Het wetsontwerp tot het verlenen van een aanvullende kinderbijslag van 24 cent per week ingaande met het tweede kind is thans by de Tweede Kamer ingediend. Zoals men weet is dit voorstel een gevolg van de rege ringsmaatregelen, waardoor de kosten van levensmiddelen en brandstof fen zijn verhoogd- In de mem van toelichting wordt o.m, gezegd, dat het ontwerp beoogt in de ee.- ste plaats een aequivalente aanvulling op de loonbijslag te verzekeren aan de loon- trekkenden, wier gezin meer dan twee voor kinderbijslag in aanmerking komende kinderen telt. Daarenboven wordt, ten einde te gemoet te komen aan de moei lijkheid waarop in het bijzonder de Stichting van de Arbeid nader heeft ge wezen dat ten gevolge van de inhou ding van loonbelasting de loonbijslag van 1 geen volledige compensatie biedt voor de gestegen kosten van levensonderhoud van gezinnen van vier personen, ook voor het tweede kind een aanvulling op de kinderbijslag voorgesteld. Zoals eerder is medegedeeld, ligt het in het voornemen een wijziging van de loonbelastingtarieven ten gunste der la gere inkomens te bevorderen. In verband hiermede heeft de compensatie, welke thans in de vorm van een aanvullende kinderbijslag, te rekenen van het tweede kind, wordt gegeven, een tijdelijk karak ter. Hierbij dient nog in het oog te worden gehouden, dat de thans bestaande kinder bijslagen slechts tot 1 Januari 1950 van kracht zijn. Nader wordt onderzocht, welke de regeling na 1 Januari 1950 moet zijn. Daarbij zullen zowel de loonbelas tingtarieven als het bedrag van de kinder bijslag in de beschouwing worden betrok ken. gehele vraagstuk de schuldige het Neder landse volk is, dat niet de minste be langstelling heeft of heeft gehad voor zijn krijgsmacht. „Slechts op één punt concentreert zich die belangstelling: het mag geen geld kosten". Daarom heerst er overal personeels tekort; daardoor kon het gebeuren, dat een tot de aanval opgeleid krijgsapparaat de mariniersbrigade nagenoeg alles kreeg opgedragen, behalve de opdracht om aan te vallen Daardoor kon het ge beuren, dat het corps moest functionne- ren als nachtveiligheidsdienst, spoorweg, maatschappij en dienst voor volksgezond held. „En toen uit al dat gemodder ten slotte een ongeluk te voorschijn kwam, werd er geroepen, dat dit een zwarte bladzijde was". In de mem. van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Econ. Zaken doet min. v. d. Brink uitvoerige mededelingen over de plan nen tot industrialisatie van ons lanri De minister beschouwt het industriali- satievraagstuk als het kernprobleem met betrekking tot de economische toekomst van Nederland. De bevolkingsontwikke ling dwingt hem er toe dit met kracht te poneren, het alternatief van industriali satie is emigratie. De industrialisatie zal overwegend het resultaat moeten zijn van particu liere investeringsactiviteit, hoewe! de minister niet gaarne zou beweren, dat rechtstreekse deelneming aan het in dustrialisatieproces van de zijde van de overheid nimmer doelmatig en der halve vereist is. Afgezien van buiten-economische en economische principiële overwegingen stelt de toestand der staatsfinanciën en met name de reeds bestaande omvang der staatsschuld enge grenzen aan de finan cieringsmogelijkheid van staatswege en de risico's, die van de kant van de staat mogen worden aanvaard. De vraag of de overheid richting geeft aan de industrialisatie kan bevestigend worden beantwoord .Bij de behandeling van industrialisatie-projecten is evenwel tot. dusverre niet uitgegaan van een vast industrialisatieplan, daar het in de practijk, mede in verband met het be trekkelijk geringe aantal der geënta meerde grotere projecten, voldoende bleek ieder geval aan de hand van het bestaande algemene inzicht over de meest gewenst geachte industriële ont wikkeling van ons land op zijn eigen merites te beoordelen. De minister is evenwel van mening, dat de huidige situatie het wenselijk maakt over een meer concreet uitgewerkt programma te beschikken, hetwelk hij bij voorkeur als een schema zou willen zien. In verband daarmede is het vraagstuk van het opstellen van een industrialisatiescbema ten departemente reeds geruime tijd in studie, terwijl op het ogenblik aan de samenstelling daarvan 'wordt gewerkt. De minister wil gaarne in overweging nemen te zijner tijd aan de Staten- Generaal een nota over te leggen, die kwantitatieve beschouwingen geeft over de omvang van de industrialisatie, welke naar de handhaving van een redelijk levenspeil noodzakelijk wordt geacht. Op grond van prognose voor 1948 bestaat de verwachting, dat in dit jaar naar schatting ongeveer 800 millioen in de industrie zal worden geïnvesteerd. Indien voldoende deviezen en een. toereikend bouwvolume voor de industrie beschikbaar kunnen worden gesteld, wordt verwacht, dat in 1949 deze investe ringen omstreeks ƒ950 millioen zullen bedragen In het algemeen wordt de oplossing van de streekmoeilijkheden gezocht in de be vordering van de industrialisatie, ten einde te voorkomen, dat een deel der plaatselijke bevolking gedwongen wordt naar andere streken te verhuizen. De regering is r zich van bewust, dat de productie van voor de oorlog, ver meerderd met een evenredig percentage voor bevolkingstoename, onvoldoende is voor het beoogd,, herstel van de natio nale welvaart. Ter compensatie van in komstenbronnen, die vroeger bestonden, doch thans zijn weggevallen waaronder niet alleen verminderde inkomsten uit buitenlandse beleggingen vallen, doch waarbij ook andere factoren, zoals de economische /erhouding tot Duitsland en Indonesië een rol spelen zal een extra stijging der produ.-ti. nodig zijn, wil het evenwicht op de betalingsbalans tijdig worden hersteld. Het ligt in zijl bedoeling dc pogingen tot het vinden van een lonende exploi tatie "oor het veenbedrijf door mechani satie van de turfwinning en het zoeken van een lonende fzet krachtig te onder steunen. (Telefonisch van onze correspondent). In verband met het aftreden der regering-Spaak, in het grootste deel onzer vorige oplage nog medegedeeld, heeft de prins-regent reeds gisternamid dag en -avond een begin gemaakt met de gebruikelijke consultatie van leiden de persoonlijkheden. In de eerste plaats ontving hij de voorzitter van de kamer mr. dr. F. van Cauwelaert. De presi dent van de senaat, Rolin, die momen teel België vertegenwoordigt op de vergadering der Verenigde Naties te Parijs, zal naar alle waarschijnlijkheid vandaag ontvangen worden. Gisteravond confereerde de prins af zonderlijk met de voorzitters van de katholieke, de socialistische, de liberale en de communistische partij. Nadat de prins-regent het ontslag der regering had aanvaard, droeg hij de aftredende •- Lang is de rij van namen van al de jonge mensen, die zo verschrikkelijk graag een huis hebben. Lang is de tijd. dat zij moeten wachten. Lang zijn de gezichten van de ambte naren, die geen taad meer weten. Lang ook zijn de artikelen die over dit pro bleem reeds geschreven zijn. De woningnood is de nachtmerrie van honderden trouwlustige paartjes, de klem mende zorg van de overheid, de druk kende benauwenis van heel onze maat schappelijke samenleving. De katholieke actie heeft de oplossin? van dit vraagstuk boven aan haar lijst van activiteiten geplaatst. Via de radio worden kloeke plannen ontvouwd. Er wordt een toneelstuk opgevoerd, „Amb tenaar geef mij een huis", een pakkend, vlot toneelstuk, diat deze kwestie hard en genadeloos neerzet tussen de sleur van elke dag, dat ons opeens tot de ontzet tende werkelijkheid roept. Gemeentelijke instanties zwoegen da? en nacht om leniging te brengen in de nood, er worden huizen gebouwd, hele Het gaat dit najaar mis met de witte kool. De productie is dit jaar zo groot geweest ,dat de zuur kool fabrieken de aanvoer niet kunnen verwerken. Daarbij komt, dat in de Deense witte- kool een aantasting van zgn. stipziekte is voorgekomen. Dientengevolge zal een gedeelte van de oogst waardeloos zijn voor de directe consumptie en eveneens voor de zuurkool-fabricage. In antwoord op vragen, welke hetj landen is er nog geen vraag Tweede-Kamerlid Borst hierover tot mi nister Mansholt richtte, zegt de bewinds man nog, dat tengevolge van de zeer grote productie niet behoeft te worden gevreesd, dat de zuurkool-fabricage als gevolg van deze ziekte op een tater tijdstip onmogelijk zou worden. Maar. meent Z.Exc., men moet verwachten, dat de vraag naar zuurkool als gevolg van de goede vooruitzichten t.a.v. de voorziening met verse groenten in de komende winter, niet groot zal zijn. Export van verse kool vindt op het ogenblik alleen naar Duitsland plaats ei: wel van die hoeveelheden, waarvoor een overeenkomst is getroffen. In andere blokken worden uit jde grond gemokerd. Maar de rij van htpzen-zoekenden is zo lang, zo eindeloos lang Er zijn zo ontziend veel jonge man nen en jonge meisj» die samen verdrietig langs de straten gaan en zielig opzien naar de woningen, waar voor hen geen plaats is. Zij staan snakkend te turen naar de pandjes in aanbouw, maken zich wanhopige illusies. Ze verwachten, tegen beter weten in, dat er'eindelijk iemand het verlossende woord zal sprekenmisschien patei Wesseling, misschien Henri de Greeve. misschien de Katholieke Actie, misschien de regering, of tante Cato in haar ruime villaatje of oom Dorus die nog drie kamers leeg heeft staan.... Misschien, héél misschien is er eén jong paartje, dat van ons uitkomst verwacht..? We hebben onze gedachten al dikwijls over dit probleem laten blijden, we heb ben onze hersens uitgewrongen en kwa men tot deze conclusie. Ten eerste zijn er altijd nog mensen, die ruimte genoeg hebben om daarvan iets af te staan. Wij moeten proberen deze mensen te overtuigen van de krij sende noodzaak een offertje te brengen- Dat kunnen wij niet door hen te dwin gen, door hen met geweld van vuisten hiertoe te bewegen, dat moeten wij met veel geduld zien klaar te krijgen Daar voor is de propaganda van de K. A. in het leven geroepen, de actie die wij „men- taliteits-beïnvioeding" noemen. Ten tweede zijn er de jonge mensen zélf. Zij moeten er zich niet langer mee te vreden stellen met Wachten. Zij moeten zich zelf helpen. Niet door drie maal per week bij het bureau Huis vesting op het matje te staan jammeren, niet door van elk huisje de kamers te tellen, niet door adressen te verzamelen van lieden, die best wat kunnen missen. Neen!Zij moeten een ruimte zoe ken. die tot woning kan worden ver bouwd. Zij moeten het lef hebben ergens, hoe onmogelijk ook, te beginnen! In de Oranjestraat te Schiedam woont een kapper. Jansen heet die kapper. Hij heeft maanden lang gezocht naar een ge schikte woningmaanden lang ge hoopt, dat hij wel eens ooit aan de beurt zou komenmaanden lang op de wachtlijst gestaan. Dat begon hem te vervelen, zoals het iedereen, die op die wachtlijst staat uit eindelijk gruwelijk gaat vervelen. Kapper Jansen echter werd niet ver drietig, niet boos, niet ontevreden. Hii begreep: Niemand heeft zoveel belang stelling voor mijn geval als ik zelf. Boven zijn kapperszaak was een vlie ring, een rommelzoldertje. zonder licht en met maar een heel klein beetje venti latie. Nu is er een allerleukst bovenhuisje. Er zijn ramen getimmerd, muurtjes ge metseld Onze fotograaf heeft er een kijkje mo gen nemen en we zijn met hem meege- weest. Wij waren enthousiast over het resultaat van de verbouwing. Natuurlijk, het was allemaal niet van zelf voor elkaar gekomen. Er was heel wat gepraat voor er toestemming werd gegeven door de gemeente..,., maar ze wónen daar, de kapper met zijn jonge vrouwze wonen daar prachtig, ze zouden met niemand willen ruilen. De vliering boven die kapperszaak is niet de enige vliering in ons stadje!!! Er zijn meer zolders, er zijn meer berg ruimten, die op het eerste gezicht op niks lijken. Jonge man, ik geef je een goede raad' KIES! Kies'of je wachten wil tot anderen dit probleem voor je hebben opgelost o. er zal wel eens een tijd komen, dat jij aan de beurt ben. maar vraag niet. hoe oud je dan zal geworden zijn! OF trek erop uit tot je iets gevonden heb waar een woning van te maken valt. Je ziet hier de foto's van het zoldertje in de Oranjestraat. Is het daar leuk geworden of niet? Welnu: probeer het ook zo te doen. Ons dunkt, het is toch wel de moeite waard, hé? SEBASTIAAN. ministers op, de lopende zaken te blij ven waarnemen, tot een nieuwe rege ring zal zijn samengesteld. Hoe de nieuwe formatie er zal uitzien, kan momenteel niemand voorspellen. Zoals bij de vorige crisis, laat Spaak thans zijn omgeving vertellen, dat hij er niet veel voor voelt, andermaal als minister-president op te treden. Wel is hij bereid, minister van buitenlandse za ken te blijven. Vrij algemeen is men in. de Wetstraat van oordeel, dat men zal trachten andermaal een katholiek-socia listische regering in het leven te roepen, zo mogelijk onder voorzitterschap van de heer Spaak. Gaat dit door, dan is het mogelijk, dat verschillende der thans aftredende ministers in de nieuwe for matie aan het bewind zullen blijven. Men vraagt "bich verder af, of niet het ogenblik is gekomen het aantal ministe ries, dat 18 bedraagt, met 3 of 4 te ver minderen. Mochten de katholieken en de socialisten niet tot overeenkomst gera ken, dan dreigt parlementsontbinding. Doch hoewel alle vier de partijen met veel branie verkondigen dat zij deze ontbinding niet vrezen, is het een feit, dat geen der vier er op gesteld is. Inmiddels is de agitatie rondom de gra tieverlening van Boveroulle en Surin niet geluwd. Zo zal morgen, Zondag, te Ber gen in de Borinage, een wat men noemt nationale manifestatie worden gehouden, om te protesteren tégen gratieverlening aan ter dood veroordeelden. Oudstrijdérs en politieke gevangenen der beide oorlo gen. gedeporteerden, illegale werkers, fa milieleden van gefusilleerden enz. zijn ter betoging opgeroepen. Inmiddels heeft zo juist bet hof van cas satie het beroep van 86 ter dood veroor deelden verworpen, zodat bun doodvonnis nu definitief is geworden en de executie pelotons wel weer opdracht zullen krijgen tot nieuwe fusillades. Volgens K.N P. zouden, nu de Paus de laatste dagen van Zijn zomervacantie te Castel Gandolfo doorbrengt, de audiën ties tot een minimum beperkt zijn. Ofschoon Z.H er beter dan tevoren uit ziet, is het opigevallen, dat Hij niet meer zo goed ter been is. Dit zou te wijden zijn aan een storing van de bloedsom loop in de onderste ledematen. Momen teel is er echter nog geen reden tot on gerustheid. Mgr. Zanar, secretaris van Z. Em. Kar dinaal Mindszenty, primaat van Honga- -ud op UVA jajaz op 'mouSjojsa 04 si 'aftj maat, gearresteerd, beschuldigd van ver raad tegenover de Hongaarse regering, zo wordt officieel gemeld. Reuter seint uit Vaticaanstad: Volgens ten Vaticane ontvangen berichten zijn alle Katholieke geesteiyken in Roeme nië, die hebben geweigerd toe te treden tot de officieel erkende orthodoxe kerk. naar de gevangenis gezonden en ls de ontbinding van de Katholieke Kerk in Roemenië practlsch voltooid. Naar voorts vernomen wordt, bevin den alle zes bisschoppen van de Byzan tijnse ritus zich thans in de gevangenis De minister van Binnenlandse Zaken, mr. van Maarseveen, heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wetsontwerp zijn departement heeft verlaten betreffende de uitleenbibliothe ken. Het is de bedoeling daarbij de open- bare-bibliotheken en de bibliotheken van kerkgenootschappen vrij te laten en voor de controle op de overige uitleenbibliothe ken de gemeentelijk^autonomie in te schakelen, zonder nocfitans de gewenste uniformiteit uit het oog te verliezen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week het navolgende verlies is gerapporteerd: Kon. Landmacht: korp. S. Koop- mans uit Hennaarderadeel (Fr.), gesneuveld November. Het Kon. Ned.-Ind. Leger en de Kon. Marine hebben in deze pe riode geen verliezen gerappor teerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1