Begroting van Binnenlandse Zaken goedgekeurd R Vliegende Missiezusters in de mist gestrand SLACHTOFFERS VAN HUN PRIESTERPLICHT ZI Een geschenk voor het Thuisfront i „Blubber", nieuwe reportages van Hofwijk t Ontslag van de huwende ambtenares Def blijft gehandhaafd ADIO BRIINOTT m Uit de sportwereld D\E wereld OVERZICHT TWEEDE KAMER initieve naasting der radio-distributie bedrijven teruggewezen programma Van Eindhoven over Frankrijk naar Eindhoven Tweemaal afscheid In het geestelijk geteisterde Polen Hèt boek over onze jongens in Indonesië Een oorlogsgedenk- teken te 's-Heerenberg WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 PAGINA 2 Nog maar drie artikelen had de Kamer verleden week niet behandeld van de begroting van Binnenlandse Zaken. Het heeft echter nog heel wat woorden gekost eer ook deze waren afge handeld. Tenslotte werd de begroting zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Een belangrijk punt van bespreking was daarbij het ontslag der gehuwde ambtenares, terwijl o.a. ook de ambtenarensalarissen ter sprake kwamen. De begroting van Algemene Zaken werd evenals een aantal kleine wetsontwer pen z.h.s. aanvaard, maar minister Spitzen leed bij zijn eerste optreden in de Kamer een échec. Het wetsontwerp tot het geven van een wettelijke grondslag aan de naasting van de radio distributie-bedrijven en het toekennen van een distributie monopolie aan de P.T.T. kon bij de meeste partijen geen genade vinden. Daarom nam de minister het terug. TABLET OF CACHET iMERCEDES CHRONO^** VIRION rmifflIIïTfflIHflir HONDERDDUIZEND KILO WITTE KOOL VERNIETIGD Kard. De Jong verricht ont hulling op 12 Dec- a.s. GEEN ETALAGEVERLICH TING TIJDENS SPITSUREN s"/~ DE KLACHTEN VAN DE KLEERMAKERS RQOZENBURG REMISE MET KAMPIOEN GESTHEM Om de wereldtitel dammen SCHAAK-TIENKAMP TE NIJMEGEN KAMPIOENSCHAP CADRE 47/2 Voor het nationaal kampioenschap hoofdklasse groot biljart eadre 47/2, dat georganiseerd zal worden door het dis trict 's-Gravenhage van de Ned. Biljart Bond van 16 tot en met 19 December jn het Kurhaus te Scheveningen, zijn de volgende inschrijvingen binnengekomen: Van de Pol (Rotterdam), Van Loon (Ber. gen op Zoom), Jacobs (Halsteren), Tee- aelaar (Leiden), Van Vliet (Den Haag), de Leeuw (Amsterdam), Sweering (Am sterdam), de Ruyter (Waalwijk) en Matz (Den Haag). PAUS PIUS X Z.G. EN DAAR G/NG GARE GRADUS SCHAAKRUBRIEK Vijf sprekers waren er, die over de I Maar de minister was wel zo goed een begroting van Binnenlandse Zaken de commissie van onderzoek te doen instel- minister alsnog van alles te vragen had den en deze vragen concentreerden zich vooral op de rechtspositie van het over heidspersoneel en het ontslag van de ge huwde ambtenares. Zoals de heer Roos- jen (A.R-) nog steeds persisteerde bij zijn standpunt, dat de vrouw in het gezin thuishoort, waarvoor hij zelfs vader Cats in de strijd bracht met diens rijm: Het oog van de meester maakt het paard vet het oog van de vrouw maakt de kamers net, zo hield de heer Gortzak vast aan het communistisch beginsel, dat iedereen, ook de vrouw, recht heeft op arbeid. Dit laatste was het ene uiterste, het andere was, dat de overheid rekening heeft te houden met het bestaan van het gezm als basis van de maatschappij. Minister van Maarseveen hield een voortreffelijke verdediging, waarbij hij eerst enige goodwill uitzaaide met eraan te herinneren, dat hij als minister van Justitie blijken te over had gegeven het arohaisme tegenover de vrouw te willen bestrijden door de benoeming van vrou wen in diverse officiële functies als no taris, griffier enz. Maar, zeide hij, men moet deze zaak breed zien en niet alleen als een kwestie van de femme savante en de femme intellectuelle. Als de over heid een gehuwde vrouw in dienst houdt, wat doet dan die Overheid Bevordert zij dan de gezonde ontwikkeling van het ■gssinsleven? Wie hebben wij het meest te beklagen, zo vroeg de minister verder een gehuwde vrouw, die ontslag krijgt of de gehuwde man, op wie het gezin is aangewezen Tot mevr. Portanier-de Wit zeide de minister, dat de overheid zich altijd met het gezinsleven had bemoeid en reeds in het Burgerlijk Wetboek heeft bepaald, dat de man moet zorgen voor zijn vrouw naar haar staat en zijn vermogen. Hij zag de man in het gezin als de minister van Buitenlandse Zaken, de vrouw als mi nister van Binnenlandse Zaken. Als men pleit voor arbeid van de gehuwde vrouw ter verhoging van de productie, dan moet men #it niet zoeken in de overheidssec tor, nagar dan zou men de gehuwde vrouw in del(|ab:'iek moeten brengen, iets waar tegen, bok inej. Tendeïoo zich met recht verzette. De minister vond, dat men dan een beroep moest doen op de man. Wat de tijd van het ontslag betreft, achtte da minister het psychologisch on juist dit te geven bij de geboorte van het eerste of tweede kind. Het was veel beter dit te doen direct bij het huwelijk, als de gezinslasten gering zijn en niet in een periode, waarin de gezinslasten groeien. Er was nog even een dispuuttussen de heer Beernink (C.H-) en mej. Ten deïoo. De eerst» had namelijk gevraagd of het standpunt van de laatste, soms nog een gevolg was van haar ou te, vrijzinnig- democratische bloed, dat kruipt, waar het niet gaan kan, maar mej. Tendeïoo antwoordde zeer snedig, dat haar zin voor overheidsbemoeiing alleen lag op eeonomisch terrein, dit onderwerp lag meer op het personalistisch terrein. Overigens zei de minister, dat het hier geen wet van Meden en Perzen gold en dat er omstandigheden denkbaar waren, waarin een gehuwde vrouw niet zou moeten worden ontslagen zoals bijvoor beeld bij krankzinnigheid van de man. DONDERDAG 35 NOVEMBER. HILVERSUM I (301 M.) AVRO: Nieuws, «rara.; 11.45 Dagboek uit Amerika; 12.00 „De Papavers"; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.20 „The Romancers"; 14.00 Causerie; 14.20 Rönt- genkwartet; 15.00 Voor zieken en gezonden; 1S.00 Van vier tot vijf; 17.00 Kaleidoscoop 17.20 Welk dier?; 17.35 Musette-ork.; 18.00 Nieuws, sport: 13.30 Ned. strijdkr.; 19.00 Strip; 19.10 Avondschool; 19.45 RVD; 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole-ork.; 21.00 „De ge sehiedenis van de soldaat"; 22.15 Negro spirituals; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II 1415 M.) KRO; Nieuws, gram., mórgengebed; 8.30 Hoogmis; 9.45 en 1140 Schoolradio; 10.00 NCRV; 11.00 „De Zonnebloem"; 12.30 Gram.; 12.33 Lunchconc, (13.00 Nieuws); 13.45 „Hors d'oeuvre"; NCRV 14.00 „Hinckley Temple-band"; 14.40 V. d vrouw; 15.00 Gram.; 15.15 Kamerork.; 16.00 Bijbellezing; 18.45 Gram.; 17.00 Jeugdjour naai: 17.30 Koor; 1750 RVD; 18.00 „Zapaba. ra's"; 18.15 Land- en tuinbouw: 18.30 Gram. 19.45 Orgel: 20.00 Nieuws; 20.15 „Op Java", Famüiec°mpetitie; 22.05 „Vaart der vol- 2225 Koor; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI Br.; nws. 7.15 gram. 7.30 Kron. 7.40 gymn. '.50 Gram. 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. 9.0a gram. ÏO.OO Eng. L.P.; nws. 10.10 gram. 11.00 v. d. sold. 11.15 Partem.; 11.30 trio. 12.00 VI. Br.: liedjes. 1230 weer. 10 sextet. 33.00 nws. 13.15 gram. 14.00 muz. 15.10 Kalundborg: ork. 16.00 Eng. L.P.: Ens. 16.30 sextet. 17.00 Kootwijk; Batavia. 18.00 Fr. Br.; v. d. sold. 18 30 VI Br.: v. d. sold. 19.00 Fr. Br.; gram. 19-30 VI. Br.: koor. 19.50 voordr. 20.00 gram 21.00 Radiotnbune. 21.30 Eng L P verz pr. 22.00 VI. Br.: nws. 22.15 Fr. Br.:'gram! 22.55 nws. 23 00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br nws. 7.10 gram. 7.15 div- 7.30 Eng. S Rumba ork. 7.55 weer. 8.00 Fr. Br.: nws 8.10 gram. 9.00 Eng. H.S.: nws. 9.15 ork 10.00 Ens. 10.30 piano. 10.50 Amer. bul leton. 11.05 school. 11.30 ork. 12-00 Eng L.P.: voordr. 12.15 Two Leslies. 1230 „Going places". 13.00 orgel. 13-30 ork. 14.15 accordeon. 14.30 Geraldo. 15.00 d. vrouw. 16.00 Eng. H.S-: Northers Orch. 17.00 Eng. L.P.; voordr. 17.15 Nor them Var. Orch. 1800 ork. 18.45 dans ork. 19.15 ork. 19.45 Fr. Br.: nws. 20.05 „Le songe d'un nuit d'été". 22.00 Béro munster: nws. 22.05 gram. 22.10 muz, 23.00 Eng. L.P nws. 23.15 gedichten £3.35 ork. len, wat de heer Van Sleen bewoog een ingediende motie weer in te trekken. De druiven waren toch zuur. Op het denkbeeld van de heer Gortzak om zolang de ontslagen op te schorten, wenste de minister echter niet in te gaan. Ambtenarensalarissen Overigens zeide de minister in ant woord op andere vragen, dat de richtlij nen -'oor de salariëring van het perso neel van gemeentesecretarieën gereed waren en spoedig zouden afkomen. Een voorschot van 10 pCt. voor de ambtena ren, zoals de heer Beernink had bepleit, zou de minister overwegen. Met de technische herziening der ambtenarensalarissen hoopt de minister nog dit jaar gereed te komen Voor de arbeidscontractanten stelde hij een pensioenregeling in het vooruitzicht na twee jaar diensttijd. De lV-> uur intel lectuele arbeid, welke de heer Welter voor ambtenaren te veel achtte, vond de minister helemaal niet te lang. Gelukkig maar. er .zijn zelfs tal van ambtenaren, die veel langer werken, zodat velen hun mening op dit stuk zullen dienen te herzien. De Handelingen van de Tweede Kamer beschikbaar te stellen voor acht gulden, vond de minister te veel van het goede, dat kon men beter aan de pers overlaten. Die deed het zo goed, dat haar verslagen toch betere lectuur waren dan de Hande lingen. Nog deelde de minister mede dat hij ten aanzien van de kinderbijslag voor de ambtenaren had besloten eenzelfde ge dragslijn te volgen als voor het vrije bedrijf. Wagenaar tegen geheime staatspolitie Even kwam de minister-president bin nen voor de behandeling van de begro ting van Algemene Zaken en hij kreeg het prompt met de heer Wagenaar aan de stok, die de brutaliteit had de Cen trale Veiligheidsdienst voor te stellen als een Geheime Staatspolitie, die niets anders doet dan spionneren, eomnflmis- ten omkopen, twijfel zaaien in commu nistische harten en wat dies meer zij, aisof er geen N.K.V.D. in Rusland be stond van anderhalf millioen man en beheerder van de milli oenen slaven in de concentratiekampen. De minister-president antwoordde be minnelijk, dat hij van al die beschuldi gingen niets wist en er ook nooit van had gehoord, de C.V.D. bestond alleen als in lichtingendienst, maar hij kon toch niet laten er aan toe te voegen, dat indien deze beschuldigingen juist waren, dit zeker een gevaar voor de Staat zou be tekenen. Maar, zo zeide de heer Drees, het gevaar ligt op een ander terrein, dat ook de heer Wagenaar niet onbekend is. Beide begrotingen werden, met de communisten tegen, z. h. st. aanvaard. Bij de begroting van de Landsdrukkerij heeft de minister van Binnenlandse Zaken nog op vragen van de heer Bachg geantwoord, dat het niet in de bedoeling lag alle staatsdrukwerk op de Lands drukkerij te concentreren. De speciali teiten moesten bij de speciale drukkerijen blijven. Er kwam alleen een commissie, waarin ook een lid van de Uitgevers bond zou zetelen, om alle uitgaven te bezien en zo nutteloze uitgaven te voor komen. De radiodistributie En toen nam minister Spitzen voor het eerst achter de ministerstafeiplaats om een wetsontwerp te verdedigen. Hij trof het niet. Hij had de radio-distributie- wet te verdedigen, een nalatenschap uit de Duitse tijd, een nalatenschap ook van de ministers Vos en Gielen. En dus kwam nu ook minister Rutten de nieuwe be windsman een handje helpen. Maar het zag er naar uit, dat er niet veel te hel pen viel, want de heer Bachg begon met een betoog, waar de stukken afvlogen en hij verklaarde zich voor het vooroorlogse stelsel. De overheid mocht niet op deze wijze in de ontwikkeling van de techniek ingrijpen. Dit was geen object voor staatsexploitatie. Men vond het nergens in West-Europa. In Rusland ja, maar daar was ook maar één program. Het leek wel of deze eenzame nazi-bacil uit de Duitse tijd hierop was blijven kleven en hij vond het bovendien zeer klein en met recht om nu de vooroorlogse radiodistributie-bedrijven op grond van de geleverde kwaliteit een ezelstrap te geven. Hij wenste op dit ontwerp een „kop" uit „De Linie" toe te passen, dat de Staat zich niet meer nationaal-socia- listisch behoeft te noemen om te worden tot een vraatzuchtig dier. Er was geen woord Frans bij en het zag er naar uit, dat de minister het bij zijn eerste verdediging hard te verduren zou krijgen, vooral toen ook de heer Verkerk zich tegen verklaarde met het argument van rechtsherstel. Deze vroeg ook de Radioraad in te schakelen. En wij dachten, dan had minister Spitzen deze erfenis ook maar moeten aanvaar den onder voorrecht van boedelbeschrij ving. Liet daarom in de avondzitting minister Rutten zijn collega Spitzen de zaak alleen opknappen? Wij weten het niet, maar de enige, die een goed woord voor dit wets ontwerp over had was de heer Posthu mus van de P. v. d. A., die als argumen ten aanvoerde de betere technische ver zorging, de betere, sociale toestanden voor het personeel en de behoorlijKe regeling der schadevergoeding. Wij zien dan af van de communisten, die natuur lijk vóór waren, zoals zij voor alle een heidsstrevingen zijn. welke het hun slechts gemakkelijker maken de zaak over te nemen, als de tijd rijp is en dat reeds had de regering hiertegen moeten waarschuwen, indien Oost-Europa het niet gedaan had. Da heer Beernink (C.H.) zag tenslotte geen andere oplossing dan dat de minis ter het wetsontwerp zou terugnemen Hoewel het er aldus voorstond, dat er geen meerderheid voor dit wetsontwerp zou zijn te vinden immers alleen P. v. d. A. en C.P. hadden zich vóór ver klaard toch waagde de minister van Verkeer en Waterstaat zich aan een ver, dediging ervan. Het was een moeizame verdediging, waarbij hij moest toegeven dat zonder de Duitsers dit wetsontwerp er niet zou zijn geweest. Maar de minis ter vond het onjuist het te zien als de legalisatie van een Duitse maatregel. Men moest het zien als de voortzetting var> een eenmaal gegeven beheersopdracht. De P.T.T. kon het veel beter. Maar dan moest men ook maar van alle radiowin kels P.T.T.-Staatswinkels maken, dat zou men mét hetzelfde argument kunnen doen. En dan zou men eerst recht op de weg der nationalisatie zijn beland. Neen, liet was niet prettig voor de minister dit ontwerp, dat niet van hem was,, als zijn eerste te moeten verdedigen, maar een argument als dit, dat de P.T.T. voor alles wat hiervoor nodig was veel beter de weg weet naar de Rijksbureaux, was wel buitengewoon vreemd. Dit kon zelfs met een beroep op de research en andere argumenten niet worden gered. Zou dit wetsontwerp niet worden aan. vaard. dan zou de P.T.T. verder moeten beheren en zou de exploitatie tegen de prijs van 15 moeten worden verhoogd tot de oude ƒ24, nóg een lage prijs bij hetgeen dan te wachten staat. Het was 's ministers sterkste argument. Terwijl de *».T.T. wil helpen, krijgt zij het verwijt van machtswellust en perfec tionisme. Men kan zeggen, dat de minis ter waarlijk ijverig alle argumenten uit putte. Het mocht niet baten. Bij de replieken kwam men ae nieu we bewindsmail uiterst vriendelijk tege moet met dank voor zijn bedachtzaam irenisch betoog, maar geen der opponen ten bleek bekeerd. En de minister, die zeer wel inzag, dat hij het ontwerp van oud-minister Vos belangstellend toehoorder bij dit debat niet zou vermogen te redden, nam het terug tot nader onderzoek naar een oplossing samen met de opponenten in de Kamer. F. S. Advertentie Neem die welke U 't makkelijkst inneemt Sanapirin (tablet) of Mijnhardtjes (cachet) bij Kou, Griep, Rheumatische pijnen, Hoofdpijn, Kiespijn of Zenuwpijnen. Verkrijgbaar in prijzen vin 3075 cent De deken van Wadowice, bij Krakau, Leonard Prochownik, is tct drie maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens „ontering van 't lichaam van 'n vennoor- de soldaat'', omdat hij geweigerd heeft aan 'n overleden communist 'n kerkelijke begrafenis te geven. Gedurende de rechtszitting verklaarde deken Prochownik, dat hij voor 't slacht offer heeft doen bidden, maar dat hij overeenkomstig de voorschriften van het kerkelijk recht niet kon toestaan, dat in dit geval een kerkelijke begrafenis zou worden gegeven, waarbij bovendien vlag gen en vaandels van partijen, die vijan dig staan tegenover de Kerk, zouden worden meegevoerd. De openbare aanklager handhaafde zijn eis met het argument, dat communisti sche vaandels geen bezwaar voor de priester zouden mogen zijn. Het rechtsgeding tegen deken Pro chownik is één van de vele, die aan hangig zijn gemaakt wegens weigering van de geestelijkheid, om officieel aan wezig te zijn bij de begrafenis van leden der corrunilnistische partij. De laatste tijd is een groot aantal priesters in Polen gearresteerd en zijn er verschillende processen gevoerd. Te Ratibor in Opper-Suezië (vroeger Duits gebied) is bijv. pater H. Weicel tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De be. schuldiging, die tegen hem is ingebracht, is nog niet bekend gemaakt. Naar verder uit Londen wordt gemeld, verneemt het Engelse weekblad „The Tablet" uit Polen, dat het uiterst moei lijk is uit de streng gecensureerde Pool se pers op te maken, hoeveel priesters gearresteerd zijn. Individuele gevallen krijgen immers gewoonlijk slechts een plaatselijke bekendheid. De Poolse cor respondent van dit weekblad meent ech ter veilig te kunnen aannemen, dat meer dan 150 priesters door de huidige rege. ring zijn gearresteerd. Deze Zusters die in gewone omstan digheden haar leven slijten in de stille beslotenheid van haar klooster, ver van het wereldse vertier, schrikken er ook niet voor terug om, wanneer Onze Lieve Heer dat van haar vraagt, weer eens in die woelige wereld terug te keren en zelfs grote buitenlandse reizen te onder, nemen. Zo berichtte onze krant dezer dagen dat er binnenkort een aantal zusters uit het Caraelitessenklooster St. Joseph te Boxmeer, naar Beieren zullen vertrek ken om er te Bamberg een nieuwe Car- mel te gaan stichten. Het zijn zusters uit hetzelfde convent, dat eens jaren gele den door de Kulturkampf uit Duitsland verjaagd werd. En wel is het een ver heugende en hoopgevende omstandigheid dat talrijke postulanten zich reeds voor bereiden om haar intrede te doen in deze strenge, beschouwende orde en er met haar Nederlandse medezusters te bidden voor de toekomst van de Kerk in Duitsland. Zo zijn er verleden week eveneens tien Zusters Carmelitessen uit het kloos. ter „Elzendaal'' te Boxmeer naar Bra zilië vertrokken om er op geestelijke wijze, door offer en gebed, te gaan deel nemen' aan de directe missiearbeid der Nederlandse Paters Carmelieten. Het begin van deze Braziliaanse reis i3 niet geheel zonder hindernissen ver lopen. De Zusters zouden van het vlieg veld „Welschap" bij Eindhoven, naar Le Havre vliegen om vandaar per boot de rei3 naar Brazilië voort te zetten. Het is begrijpelijk, dat er op de morgen van het vertrek een drukte van belang heers te in het anders zo stille slotklooster. Er moest immers nog een laatste afscheid genomen worden, want hier op aarde zou men elkaar niet meer terugzien. Een tot weerziens dus in de hemel Het gezelschap vertrok per auto naar Eindhoven. Het was een zachte, zonnige morgen, die prachtig vliegweer beloof de Maar daar braken zich de zusters het hoofd niet om, want al hadden ze geen van allen ooit gevlogen, sommigen mis schien zelfs niet in een auto gezeten, bang warende niet. Voor behouden over komst zorgde Onze Lieve Heer wel Ze kwamen op „Welschap". Eerst moest voldaan worden aan verschillende formaliteiten daar ontkwamen zelfs onze brave zustertjes niet aan en met dezelfde gerustheid, waarmee ze anders de brede trappen naar het hoige koor bestegen hadden, beklommen ze toen het smalle trapje van de vliegmachine. Kalm en rustig ondergingen ze de emoties van het aanzetten der donderende motoren, het loskomen van de grond, hét eerste gevoel van te vliegen. Natuurlijk, toen moest er eerst eens echt hartelijk gebe den worden voor een goede reis en dan zaten ze vol spanning uit te zien naar de steden en dorpen en bossen en rivie. ren van België, daar zo heel ver in c!> diepte. Totdat het daarbuiten wat mis tig werd en het uitzicht slechter. De mist werd dichter en dichter en toen men in de nabijheid van Le Havre gekomen was, bleek het zeer twijfelach tig, of men wel zou kunnen landen. De machine cirkelde enige tijd boven het vliegveld, tot van beneden het radio bericht kwam, dat landen onmogelijk was. Men kon het echter proberen op Le Bourget bij Parijs, dat op dat ogen blik nog open was., De piloot zette dus koers naar Le Bourget, maar ook dat bleek bij aankomst potdicht te zitten. Dan toaar weer terug naar Eindhoven En zo gebeurde het, dat onze Carme litessen des middags om 4 uur weer voor de poorten van Elzendaal stonden. Men begrijpt de consternatie daar. Het weer zien in de hemel was voorlopig uitge steld Het ergste was, dat de boot intussen uit Le llïvre vertrokken was. De eerste haven., die zou worden aangedaan, was Casablanca, op de noordkust van Afrika. Dan maar vliegen naar Afrika En zo had twee dagen later opnieuw het afscheid plaats, maar thane onder wat minder emotie dan de eerste keer, Alles wentEn de vertrekkende zusters waren intussen doorgewinterde luchtrei- zigsters geworden Ditmaal haalden ze de boot royaal. Ze zijn nu al in voile zee en vol moed va ren ze haar missieland tegemoet. Moge haar arbeid daarginds zegenrijk zijnP. _(|l)ll)|l||llll!UlllllilllllHlllllllllllllllll •DAM^ We hebben dezer dagen gemeld, dat de productie van witte kool dit jaar zo* groot is, dat ze voor een deel onverkoopbaar is. waarbij komt dat een gedeelte door stip- ziekte is aangetast en dat er vrijwel geen export is. Op de veilingen te Roosendaal en Steenbergen werden in de afgelopen week tienduizenden kg. witte kool aangevoerd, die niet kon worden verwerkt. De Veilingsver. „Noord-West-Brabant" te Steenbergen vernietigde niet minder dan 50.000 kg., een gewicht dat door de veiling te Roosendaal werd geëvenaard. Grote hoeveelheden witte kool liggen te Steenbergen op het vernietigingsterrein te rotten. Een bord „besmet moet het publiek weerhouden de kool mede te ne men, hetzij voor persoonlijk gebruik, het zij voor bestemming als veevoeder. De Overheid heeft intussen inge,grepen. De boeren die hun witte kool aan de veiling aanbieden krijgen hiervoor een bedrag van 2.50 per 100 kg. zoals hij in „Blubber" zelf Op Zondag 12 December a.s. zal te 's-Heerenberg de omthulling plaats heb ben van een oorlogsgedenkteken, dat vooral gewijd is aan de nagedachtenis var. de in 1942 in het concentratiekamp Daohau omgekomen pastoor J- Galama en zijn kapelaan M. A. van Rooyen. Het monument bestaat uit een bronzen beeld, voorstellend de Goede Herder, die zijn leven geeft voor zijn schapen, een werk van de beeldhouwer Henrn. van Remmen uit Den Haag. De onthulling zal geschieden door Zijne Bm. Joh. Kard. de Jong. In zijn antwoord op enige vragen van het Tweede-Kamerlid Cornelissen zegt minister v. d. Brink, dat hij ten aanzien van het verbod van lichtreclames tot zijn leedwezen geen enkele concessie kan doen. Gezien de ernst van de toestand bij de electriciteitsvoorziening kan verzachting van de maatregelen die betrekking heb ben op de etalageverlichting tijdens de maand December niet in verweging wor den genomen. Aan de uitvoering van de maatregelen zal met de meest mogelijke gestrengheid de hand worden gehouden. Op de eerste vijf werkdagen van de week zal dus uit sluitend van 18 tot 22 uur de etalagever - lichting mogen branden en op Zaterdag en Zondag van 16 tot 22 uur. Met uitzon dering van de verzorgingsgebieden van de prov. electriciteitsbedrijven van Gro ningen en Friesland. Daar mogen alle dagen de etalages verlicht zijn van 16 tot' beleefd "en doorzien dan wij het zeil' '24 uur. '1 deden- Hij verkleint de dingen niet, hij Dinojo, ongeveer een jaar ge leden. Vanuit het raam van de kamer, die ik met enkele andere onderofficieren deelde, zag ik ver over de bergen in het Zuiden een dichte sluier komen aandrijven. Snel naderde de regenbui. Nog scheen de zon recht boven ons, brandend op het dak, op de oprij laan, bezoomd met rijzige palm bomen. De natte moesson zou zo dadelijk „de hitte van de dag" voor korte tijd wegspoelen met een verfrissend bad en de velden en paden omtoveren tot blubber, niets anders dan blubber. Toen bracht de post een pakje Uit Nederland. Snel werd het ge opend: het bevatte een boek, een boek over de Nederlandse soldaat in Indonesië, over „ons" dus, ge schreven door J. W. Hofwijk, de journalist, die we in Modjokerto „aan het werk" hadden gezien, ratelend op zijn schrijfmachine, ge zeten op de treeplank van een master-jeep. „De hitte van de dag!", spotte er een, toen ik het boek begon te lezen. „Hij had het boek beter Blubber kunnen noemen 1" en hij doelde op de regen, die neerkletterde op het dak en de velden doorweekte. De hitte van de dag en blubber, mis schien lijken het twee uitersten, maar ze zijn het niet. De herinnering, aan ons verblijf, maar vooral: aan ons werk in Indonesië zal er altijd een blijven aan hitte en blubber. Wie kon dit beter begrijpen dan Hof wijk, die niet als j'ournallst, maar als een der onzen op Java bij ons was, met ons meetrok en ons leven tot in ieder detail deelde, ook als we bij zo'n „detail" tot over de enkels in de blubber zakten, om van „dekken-in-de-blubber" maar niet eens te spreken? En het is, alsof de woorden van mijn kamergenoot geen klacht, «Joch een pro fetie zijn geweest. Hofwijk bundelde een zeer groot aantal nieuwe reportages onder de titel „Blubber", een boek, dat dezer dagen in zeer verzorgde uitgave verscheen bij de uitgeverij „De Toorts" te Heemstede. Ik heb dit boekverslonden. Het is opgedragen aan het Thuisfront en Het Thuisfront kan er trots op zijn. Dit is hét boek over onze jongens in Indonesië. Zó was het leven, dat ik tnet zoveel an deren ruim twee jaar leidde, zó waren de „acties", die ik meemaakte, zó waren de grappige momenten, die ons bulderen de den van hel lachen, zó waren onze ang sten en ons heimwee. Hofwijk heeft dit alles veel scherper vergroot ze ook niet, maar ziet _ze feil loos scherp in juiste proporties. Hij maakt geen opgeblazen verhalen over de po litiële actie, maar zag de realiteit even min over het hoofd. Hij is volstrekt 'eer lijk en zegt desnoods bittere dingen; maar aan de andere kant beschikt hij over een behoorlijke dosis door en door gezonde en gulle humor. Hij stelt zich niet aan, doet niet moediger dan hij wer kelijk is, maarwij weten uit erva ring, dat hij niet achter bleef als er ge vaar dreigde, al ging zijd hart dan „van rikketik1 schrijft. Het liefst schrijft hij over de jongens, „de gewone jongens, van bij U en bij mij in de straat." Hij maakte praatjes met hen lachte met hen, deelde hun zorgen en angsten. En steeds opnieuw schreef hij over deze ontmoetingen waarbij zeer zonderlinge in zijn heldere, eigen stijl, in zijn prettige, vlotte verteltrant die nim mer dor is, doch altijd sprankelend en le vendig, omdat Hofwijk zelf een jonge ke rel is, vol van een sprankelende, leven dige geest. Toen ik dit boek las, was ik reeds arie maanden terug in Nederland, maar dc in druk die het op me maakte was zó sterk, dat ik me enkele uren weer terug waande in de blubber bij Dinojo. Er bestaan nog steeds verkeerde me ningen over onze jongens en ik zou iedere fchuisfronter willen aanraden: koop dit boek. Ge leert er het leven van uw zoon. uw broer, uw man in Indonesië uit ken-' nen. Het is zeer boeiend; bovenal: het is zo waar en zo menselijk. Maar ook: stuur dit boek naar de jon gens in Indonesië- Mijn exemplaar van „De hitte van de dag" werd door wel geteld driehonderd zestien soldaten stuk gelezen. Ze vonden er hun eigen ge waarwordingen geheel en al in terug en liefst zouden ze het f>oek zelf bezitten. Het omslag van „Blubber" vermeldt, dat er „binnen enkele weken tij da" 18.000 exemplaren verkocht werden. Respecta bel voor Nederland, maar niet voldoen de voor Nederland en Indonesië samen. Er moet van „Bluhber" op z'n minst alleen al naar onze jongens in Indonesië een even groot aantal gestuurd worden, liefst een groter. De jongens wachten erop, ik weet het uit ervaring. En als dit verlate Sint Nicolaasgeschetik in Indonesië aankomt, zullen de jongens zich dankbaar over „Blubber" buigen en met die vinger in de oren lezen, lezen over.zichzelf. Daarna zullen zé door hun raam kijken en van ver over de bergen een dichte ne vel zien aandrijven En even later zal de regen neerkletteren om van de velden ea paden blubber te maken.... Naar aanleiding van de klachten door de „Ve:na", een vereniging van maat- kleermakers, geuit, waarvan we in ons nummer van 18 dezer melding maakten, deelt het bestuur van de vakgroep .Kleer- makerij" ons het volgende mede: Da vakgroep „Kleermakerij", waarbij alle kleermakerijen in Nederland zijn in geschreven, vbrmt de overkoepeling van de vrije organisaties. Iedere behoorlijke vrije organisatie is in de vakgroep ver tegenwoordigd. De „Vema" is als zodanig niet bekend. In het vakgroepbestuur zijn de vrije organisaties vertegenwoordigd, terwijl de z.g. ongeorganiseerden drie bestuurszetels bezetten T a v. de prijzenbeschikking herenmaat- kledfng heeft het vakgroepbestuur voor de belangen van alle ondernemers op de bres gestaan. Tenslotte is een prijzenbe schikking gepubliceerd, die het bestuui ook niet bevredigt, en waarop het critiek heeft uitgeoefend. Het directoraat-gene raal van ds prijzen heeft hierop geant woord. dat het aan theoretische beschou wingen geen waarde toekent, maar dat het klachten over de prijzenbeschikking in behandeling wil nemen, indien speciaal van de kleinere ondernemingen bedrijfs. resultaten worden voorgelegd, waaruit blijkt, dat deze kleinere ondernemingen geen bestaansmogelijkheid meer hebben. Deze kleinere ondernemers zijn tot op heden in gebreke gebleven enige ge gevens dienaangaande te verstrekken. De classificatie gaat niet uit van de vakgroep „Kleermakerij" Het directo raat generaal van de prijzen classificeert, gehoord een commissie van deskundigen, n.l. de Sociale commissie voor het maat- klêdingbedrijf. Dit college is paritair samengesteld uit afgevaardigden van werkgevers, en werknemersorganisaties. Voor ondernemers, die tegen hun klasse, indeling bezwaar maken, staat beroep open bij een beroepscommissie, waarin als deskundigen zitting hebben tegenwoordiger van een weikgeverso g nisatie, een vertegenwoordiger van een werknemersorganisatie en een vertegen. woordiger van het directoraat generaal van de prijzen. Wat betreft de import van stoffen heeft het Rijksbureau voor textiel, sectie Distex, bij de toewijzing hiervan een maatstaf aangelegd, die naar de mening van het vakgroepbestuur niet juist is ge- bleken. Ook hiertegen heeft de vakgroep geprotesteerd, hetgeen tot resultaat zal hebben, dat getracht zal worden deze fout te herstellen. Het tekort aan kam- garens en voeringstoffen is een euvel, hetwelk de volle aandacht van het vak groepbestuur heeft De uitslagen van de partijen der elfde ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap dammen, gisteravond- te Heerlen gespeeld, luiden: Roozenburg-Gesthem 11, Laros Verpoest 0—2, Demesmaecker—Chiland 0—2, Keiler—Post 1—1, Van der Staay— Perot 1—1. Alle elf deelnemers hebben nu tien partijen gespeeld. De stand luidt: 1. Roo zenburg 18 punten, 2. Keiler 14 p„ 3. Gesthem 13 p., 4. Verpoest 12 p., 5. Van der Staay 11 p., 6, 7 en 8 Perot, Post en Chiland 10 p., 9. Laros 9 p., 10. Demes maecker 2 p., 11. Rostan 1 p. We laten hier volgen de partij Ghestem Laros. waarin de Nederlander de wereld kampioen een nederlaag toebracht, 1 3228 18—23; 2 3832 (gewoonlijk wordt hier 33—29 gespeeld, maar de wereldkam pioen heeft nu eenmaal een voorliefde voor het klassieke spel); 2 12—18; 3 31—27, 7—12; 4 43—38. 17—22 (de uitruil Is nu bepaald zwak); 5 28X17, 11X31; 6 36X27, 1—7; 7 49—43, 19—24 (deze oude variant schijnt weer in de mode te zijn gekomen); 8 34—30, 23—29 9 30X19. 14 x 23; 10 33X24. 20x29; 11 3934 (Ghestems geliefkoosde tac tiek); 11 10—14; 12 35—30, 7—11; 13 37—31, 14—19; 14 31—26, 9—11; 15 41—37, 4—9; 16 46-41, 11—17; 17 44—39, 2—7; 18 50-^44, 15—20 (een zet die onberekenhaar maar zeer agres sief spel inleidt. Wit is nu gedwongen 30—25, daar hij zwart 2024, 2430 natuurlijk niet mak toelaten). 19 30—25, 2024 20 3933 (dit is ook dwang daar anders zwart 2430 laat volgen met winstvoordeel). 20 7—11; 21 44—39 (een grote blun der. De titelhouder had 41—38 moeten spelen, b.v. 41—36, 17—21. 26X17. 11X31, 37x26, met moeilijk spel voor beide spelers. Wit mocht niet 36X27 tegen 18—22, 27X7. 8—12, 7;<18, 23X12, 34X23. 19X50 en zwart wint. Het ls jammer dat Ghestem deze fout maakte, daar de partij anders van groot belang zou zijn geweest voor de theorie). 21 17—21; 22 26X17. 11X31; 23 37X26, 24—30; 24 33X23. 23—29; 25 34 X 23. 19 X 46. Wit verliest de partij. De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de 6e ronde luiden:Van Schel- tinga—Kramer 0—1, dr. Stumpers—Van Mindeno afgebroken in een voor dr. Stumpers iets gunstiger stelling. De uitslagen der partijen gisteren ge speeld voor de 7e ronde luiden: Van Scheltinga—Barendrecht 1—0, Vinke— Van Mindeno 1—0, dr. Stumpers—Vlags- ma afgebr. in gelijke stelling, Prins— Henneberke afgebr. in een voor Prins gunstiger stelling, KramerBaay 10. De stand luidt nu: 1. Prins 5 punten plus 1 afgebr. partij; 2. Kramer 5 p.; 3. Van Scheltinga 4% p., 4. Benneberke 4 p. plus 1 afgebr. partij; 5. dr. Stumpers 3% P- plus 2 afgebr. partijen; 6. Baay 3 p.; 7. Vlagsma 2% p. plus l afgebr. par tij; 8. Vinke 2 p.; 9. Barendrecht 1% p.; 10. Van Mindeno 1 p. plus 1 afgebr. partij. Van de te houden voorwedstrijden zijn de wereldkampioen 45/2 van de Pol en de landskampioen van Vliet vrijgesteld. O De Engelse testers (449 voor 7 en 41 voor 1) wonnen van Orange Vrijstaat (251 en 238). Jenkins 7 voor 97 en Wright 3 voor 16 waren de bowlers. Het Italiaans persbureau maakt melding van een Duitse uitzending van Radio Vaticana, waarin werd medegedeeld, dat Paus Pius X waarschijnlijk reed» gedu rende het a.s. heilig jaar Zalig verklaard zal worden. De onschuld en de eenvoud van geest van het Nederlandse volk kunnen met duidelijker worden gedemonstreerd dan door de belangstelling, waarmee het iedere week weer opnieuw in zijn kran ten de mededeling leest van de verschil lende regeringsinstanties, belast met de voorlichting, dat de productie moet wor den opgevoerd of, zoals het gewoonlijk heet, dat men harder moet werken, om meer te produceren. De redactie van „Die rare wereld" verwacht een nog grotere sensatie als het geheim uitlekt, dat kortere arbeidsuren en minder werk niet noodzakelijkerwijze leiden tot een vermeerdering van de pro. ductie. II I I 0*w«L 1181 (Schaakredacteur P ,A. KOETSHEID Achterweg 86, Lisse.) Zaterdag, 20 November 1948. No. 6465. W. H. HARING, Schipluiden. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. y/////. //iis&j&SA mam No. 6466. A. ELLERMAN, Magazinet 1943 (2) le prijs. Mat in twee zetten. Wit: Kh2, De7, Ta5—d2 Reü—f8. Peö: b3. d4, d6, f3, f7. Zwart: Kdö, Dc5, Tföhö, Rb8, Pbö; b6. c3, f4, h3. No. 6467. E. PBDERSEN. Magazinet 1948 (2 le prijs. Mat in drie zetten. Wit: Kb2 Pe4, Ra7, Pa6—c5; a4. d3 Zwart: Kaö. Dg6, Te6—e8, Rc2—d8; b3. c6. c7, d4, d5, go. CORRESPONDENTIE. M. de K. te R. In een bijdrage ais deze is een dubbele dreiging zeer hinder lijk. Er komt verder nog bij, dat er een nevenoplossing aanwezig is door 1. Fe6? Kd5 2. Df3i t. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6457. 1. Pe6d8 enz. No. 6458. 1. Db8e5 enz. No. 6459. 1. De7h4 enz. 1. Db7 wordt o.a., weerlegd door 1. Fa5 en 1. Dg5 door 1. Pd5. Goede oplossingen van no. 6457. 6458 en 6459 zonden in: ir. A. Bergs'.ein, Galeen: J. Diekhaut Nijmegen: W. Hooft, Utrecht; P. H Houd ijk. Rotterdam; M. Nieuwstad, Kaatsheuvel: C H. Nyiramp. Almelo; H. v. d. Poel, ZoeterwouJp: F. Pijls, Maasbracht; G. v. Rooyen, Heem stede; W. den Teuling, Arnhem; C. v. d. Weide, Rotterdam; F. Witte den Hav: Van no. 6457 en 6453: H. Th. v. Gooi'. Voorburg; W. H. Haring, Schipluiden; C. J Lutz, Gouda; Stijn Pompe Voorburg Van no. 6458 en 6459: Frans Janssen. Leiden. Van no. 6457: J. v. Gelder, Nijmegen; R. Heintjes v, Veerssen, Noordwijkerhout

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2