LAATSTE BERICHTEN Fantast en oplichter opnieuw opgejaagd Nieuws „it STAD en OMTREK Mr. Cos speelt verkeersongevallen driemaal SCHFFP^FCH? De Sint van de Maas aan de wal Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie moet slagen Schiedammers kopen in eigen stad?! Pagina s Slachtoffer van moord te Enkhuizen begraven Havenconflict in V. S. bijgelegd Arbeidsbureau Schiedam en de ontvoering van Sinterklaas is DONDERDAG 25 NOVEMBER 1946 ONDANKS EEN JAAR STRAF NIET VERBETERD DE JORDAAN IN DE AMSTELBRON NIWIN-KEGELCONCOURS AANRIJDINGEN GELUKKIG SLECHTE KWALITEIT Nog steeds geen nader licht in de motieven NANKING MELDT KLEINE SUCCESSEN Generaal Tang weer in functie? FILMSTER WEIGERDE IMMORELE ROL TE SPELEN BOM-TERREUR WEÓENS PROTEST TEGEN COMMUNIST DE LAND- EN TUINBOUW IS ER RIJP VOOR Gemeentelijk aanplakbord, alias de Waag. Bestemd voor sloop? We wetqn het nog niet. Men spreekt Qog over restauratie. Zou het veel pijn doen als het geval werd ver wijderd? Aan de Ned. Herv. Kerk de beslissing. SCHOORSTEENBRAND Hog zekere angst voor de Sint? Aan het gezicht van zijn begroeter te oordelen, zou men dat geloven. St. Nicolaas bleek echter ondanks het wankele trapje lankmoedig en vriendelijk. Hij was blij aan wal te kunnen gaan. SLECHT VOORBEELD DOET... WAS SIR AUBREY SMITH LEERMEESTER? Aangeboden arteidskraebten Gevraagde arbeidskrachten HOTTD DAT WTEL, DIEFSTALLEN Onze fotograaf „schoot" dit plaatje op Zaterdagmiddag half drie. Met koffer en al wachten deze mensen op de tram. Zouden dit allemaal oud-Rotterdammers en import-Schiedammers zijn? NED. VRACHTENMARKT door ARTHUR LEAK O. -N.-GENOEGEN S Opnieuw heeft de poliite een appel tje te schillen met de fantast en grand- seigneur, de 30-jarige A- v. L„ die op 23 Dec. 1947 door de Rotterdamse rechtbank werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Onze lezers zul len zich herinneren, dat v. 1,., als di recteur van het Ned. Talen Instituut, alhier,i vreemde financiële manipula ties had uitgehaald en op fantastische wijze een goede carriè heeft vergoed. De officier van justitie wees er des tijds in zijn requisitoir op, dat het leven van v. L. zou worden verdeeld in perio des van stijgen en vallen, aangezien hij geen eer en eerlijkheid bezit. Zjjn in stituut werkt uitsluitend, aldus de O. v. J., om zijn uitspattingen te fourneren; materialistisch, zonder enig hoger doel. Deze woorden zijn profetisch geble ken. Enige tijd geleden werd n-1. aan leerlingen van verschillende onderwijs instellingen circulaires verzonden door het Centraal Bureau voor Psycho-Analy- tische Adviezen, Wittevrouwensingel te Utrecht. In de circulaire werd een psy chotechnisch rapport aangeboden met gegevens omtrent persoonlijkheid, capa citeiten, karakter en beroepsaanleg. In verschillende bladen verschenen ver der advertenties met opschriften als „Ook U hebt talent", „Ontevreden?" en „Bent U niet gelukkig?". Aan nieuwsgie rigen werd dan dó brochure „Door psy cho-analyse tot welvaart en geluk" ge zonden. De naam van het bureau werd later gewijzigd in „Centraal Bureau voor psychologische adviezen". Er begonnen echter klachten binnen xe komen en dus toog de politie op onder zoek uit. Men stelde allereerst vast, dat het adres in Utrecht onjuist was en dat het bureau in Rotterdam moest zijn gevestigd. Na enig speuren belandde men in de Avenue Concordia bij het.... Ned. Talen Instituut- De administratie van het bureau was dusdanig, dat ze in beslag werd genomen. De leider, de 30-jarige A. v. R. bleek voortvluchtig t.e Voor de afdeling Schiedam van het Kath. Onderwijzers Verbond St. Angus, tinus sprak gisteren de heer Jan Ver- heijen over het S. F. L.-werk in de Jor. daan. Na een zakelijke uiteenzetting van werk en doel, volgde er een aantal ver halen uit de practijk waarbij de aanwe zigen bijzonder geboeid werden door de beheersing van het Amsterdams door de spreker. De vergadering was goed bezocht en evenals wij moesten de onderwijzers tot de conclusie komen, dat O. S. B. iets anders betekende dan BenedTctijn. Wat het was, weet nog niemand. Gisteravond is in de kegel-ruimte van Hotel de Kroon het NIWIN-kegelcon- cours begonnen. Dit is het gewone jaar lijkse concours van de Schiedamse Ke. gelaars om het Persoonlijk Kampioen schap, de vrije baan- en de corpswedstrij- denprijs. De heer H. J. Scheffers opende de avond met een bijzonder woord van welkom tot rde heren P. Mak en A. de Groot. Zondagavond zal het concours besio- ten worden met een souper in Hotel de Kroon. Namens de NIWIN dankte de heer P. Mak de kegelaars voor hun mooie geste. Er zijn meer sportverenigingen, die helpen, maar over het algemeen kon het aandeel van deze organisaties gro ter zijn. feij het achteruitrijden uit de parkeer, plaats voor het postkantoor ramde v. d. B. met zijn auto een der nabijstaande wagens. Er was lichte schade. De chauffeur" J. die met zijn auto van de B. K. Laan de Veenlantstraat wilde inrijden kwam te laat tot de ontdekking, dat even voorbij de kerk een wielrijder midden op de weg stond. Hij trachtte nog uit te halen, maar dit lukte hem niet. De wielrijder viel op de weg, maar had geen letsel. Er was lichte schade .aan het rijwiel. Komend van de Spoelingbrug reed de truck met oplegger bestuurd door de D. uit Ede tegen een luxe wagen, bezuurd door T. De truck had te weinig ruimte om de Noordvest te kunnen indraaien Aanvankelijk had de bestuurder geen erg in de aanrijding, maar, opmerkzaam daarop gemaakt, stopte hij. Er was scha de aan de luxe auto, o.a. een gescheurde binnen- en buitenband. Op de dam werd de 61-jarige mej. V door een passerende vrachtauto, die uiterst rechts moest houden aan de haas geslagen. Zij viel, maar gelukkig scheur de haar jas uit, waardoor ze niet werd meegesleurd. Met een hersenschudding moest ze naar het Gem. Ziekenhuis wor den overgebracht. zijn. Hij is n.l. weer op vrije voeten, daar van zijn straf 5 maanden voor- waardelijklijk waren. Uitdrukkelijka wijzen wij er nog op, dat dit bureau niets uitstaande heeft met de bekende „Nederlandse Stichting voor Psycholo-techniek", Wittevrouwenkade te Utrecht. Zes dagen zjjn reeds verlopen sinds Annie R„ het zestienjarige meisje uit Enkhuizen, op zo gruwelijke wijze door een schoolkameraadje om het leven werd gebracht. Een dagboek, dat door het ver moorde meisje werd bijgehouden, werpt wel enig licht in deze duistere affaire. Uitingen hierin als „Ik word vermoord, maar Matthie zal me helpen" en „Waar om leef ik nog", tonen wel aan, dat het gedachtenleven van het meisje, dat de laatste dagen van haar leven vrij ner veus was. toch wel vreemde invloeden toonde. Het meisje was een verwoed lezeres van beeldromans en het gehele dagboek ademt een geest uit van avon tuur. Vast staat nog steeds, dat het meisje zonder enig verweer haar lot heeft on dergaan. De jongen, die thans in het Huis van Bewaring in Alkmaar is, heeft zich na het volvoeren van zijn wandaad, zeer rustig gedragen en zich de dag daar na vrijwillig bij de politie gemeld voor het verstrekken van inlichtingen.- Men twijfelde echter aan de waarheid van zijn mededelingen en toen hij tenslotte er van beschuldigd werd, dat hij de moord be gaan moest hebben, bekende hij onmid dellijk. Tot nu toe weigert hij echter per tinent verklaringen af te leggen, die over details handelen. Gistermiddag it te Enkhuizen onder grote belangstelling het stoffelijk over schot van het meisje ter aarde besteld. In de aula van de begraafplaats sprak burgemeester Haspels van Enkhuizen enkele woorden van troost tot de ouders van het meisje, maar ook tot de ouders van de ongelukkige jongen, die eveneens bij de begrafenis aanwezig waren. Generaal Tang Sjeng-Sjih, die in 1937 garnizoenscommandant van Nanking was, is in deze stad aangekomen op uitnodi ging van Tsjang Kai Sjek. Gen. Tang, die 63 jaar is en zich enkele jaren ge leden uit de dienst terug trok, zal een „belangrijke militaire functie" krijgen te vefrvullen. Men vraagt zich af, of hij eventueel de verdediger van Nanking zal zijn. In Washington wordt koortsachtig be raadslaagd over effectieve hulp aan Tsjang Kai Sjek. Truman en Marshall hebben gisteren besprekingen over dit onderwerp gevoerd. Reuter seint n>t New York: Het con flict tussen de Amerikaanse havenar beiders en de reders is bijgelegd. Door de staking, die op 10 November begon, werd de scheepvaart aan de Oost_ kust der V. St. stilgelegd. Marshail-zen- dingen en de Kerstpost voor Europa werden opgehouden. 65.000 havena-bei- üers waren bij het conflict betrokken. Bijna 700 schepen werden reeds tot non activiteit gedoemd. Vólgens de thans bereikte overeen komst krijgen ce havenarbeiders een loonsverhoging van 13 dollarcent per uur met terugwerkende kracht tot 21 Aug. Cyrus Ching, hoofd van de federale ue- middelingsdienst, kondigde te 3.35 uur hedenmorgen, New Yorkse tijd, aan. dat een overeenkomst bereikt was, nadat uij vele u»en vergaderd had met vertegen woordigers van de stakers en reders. De voorwaarden van de overeenkomst moeten door de leden van de vakvereni gingen van havenarbeiders nog goedge keurd worden, maar Ching had „goede hoop", dat de overeenkomst zou worden aanvaard De havenarbeiders te Halifax waren juist weer op hun besluit, om schepen, die hier binnenkwamen wegens staking elders, te boycotten, teruggekomen. Joan Leslie, een katholieke Ameri kaanse filmster, heeft het Amerikaanse hooggerechtshof verzocht terug te komtii op zijn weigering om in noger oeroep net tegen haar gevelde vonnis in het pro ces met Warner Brothers te herzien. Joan Leslie was in een proces gewik keld met Warner Brothers, die haar van contractbreuk beschuldigde, omdat zij heeft geweigerd een rol te spelen, die zij als immoreel beschouwde. De Warner Brothers filmmaatschappij won het proces voor het gerechtshof van Californië. Het Amerikaanse hoog gerechtshof heeft dezer dagen verklaard geen termen voor een herziening aanwe zig te achten. Op grond van deze weige ring heeft Joan'Leslie een nieuw ver zoek tot herziening van het vonnis bij dit gerechtshof ingediend. Gelijk gemeld, heeft de politie van Bergen (Hehegouwen) in het paleis van justitie een bom van Duitse makelij ont dekt en heeft zij deze nog juist op tfjd onschadelijk kunnen maken. Naar de correspondent van de Brusselse „Standaard" uit Bergen meldt, zou deze helse machine geplaatst zijn als protest tegen het proces, dat thans gaande is te gen de communistische partisanenleider majoor Stanis. Deze majoor Stanis, wiens eigenlijke naam Julien Polart is, was lei der van het partisanenleger in de Bori- nage tijdens de bezetting. Hij wordt er thans van beschuldigd, onder de dekman tel van het verzet drie mensen om het leven te hebben gebracht. Onder deze be vindt zich zijn eigen vrouw, die hij er van beschuldigde hem bij de Gestapo te hebben willen aangeven. De behandelende geneesheren van Konrad kardinaal Von Preysing, bisschop van Berlijn, hebben gisteren verklaard, dat de kardinaal thans definitief buiten levensgevaar is. Zijn gezondheidstoestand gaat geleidelijk vooruit, hoewel hij nog enige weken in het ziekenhuis zal moe ten blijven. (Van een speciale verslaggever.) De heer H. D Louwes, een van onze meest bekwame boerenleiders, die het georganiseerde landbouwleven eerst als voorzitter van de Groninger Mij v. Landbouw, later als voorzitter van het Kon Ned. Landbouw Comité bijna 20 jaar medegeleid en vooruit gestuwd heeft, opende vanmiddag de algemene vergadering van het K.N.L.C. in Den Haag met een rede, waarin hij de wijde perspectieven van de komende publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie voor de landbouw open legde Met opzet gaan we in dit verslag voor bij aan de wel zeer lange maar voor ons niet aanvaardbare inleidende be schouwingen over het juiste kiesstelsel, in de ware democratie en over de zg. eenheidsorganisatie, om ons enkel te be palen tot wat de heer Louwes noemde „de dieper# zin van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie" Speciaal voor de land- en tuinbouw heeft hij om vier redenen aangetoond, waarom de P.B.O. kost wat kost moet slagen Want als wij er niet in plagen een be- drijfsgemeenschap van allen, die in de land- en tuinbouw werken, op te bouwen, dus zowel van de patroons als van de arbeiders en deze een eigen gestalte en een eigen taak te geven door een publiek rechtelijke organisatie, dan zullen wij weer in de richting van de klassestrijd worden gedwongen met zijn scherpe tegenstellingen tussen werkgevers en werknemers en met al zijn kansen voor een inval van de ideeën van het commu nisme. De tweede reden waarom de op stapel staande P.B.O moet slagen, ziet spreker in het alternatief, dat ófwel de georgani seerde landbouw zelf een landbouwbeleid van de notaris kon hebben gedaan om de aandacht van zichzelf af te leiden, maar deze redenering kon geen stand houden nu ze zelf twijfel geuit had over zelfmoord en de daad op rekening wiide schuiven van een dienstbode, die die zelfde avond het huis met ruzie verlaten had en blijkbaar later weer was terug gekomen om weer spoorloos te verdwij nen. Zonderling was dat laatste zeker wel, maar het kon louter toeval zijn. We moeten de politie waarschuwen, Melle, zei Voerman. De dokter was het met z'n griend eens en dus belde Voer man de politie op. Daarna kwam hij terug naar de kamer Heeft u na de ontdekking niets aan geraakt, juffrouw de Vries?, vroez hij Neen verzekerde de vrouw. Weet u het zeker? Absoluut. Mooi zo Het is beter, dat we tn een andere kamer de komst van de politie afwachten Voorafgegaan door de huishoudster gingen ze naar de huiskamer Juffrouw de Vries wilde zich terugtrekken 'n de keuken .maar Voerman vroeg haar dat niet te doen En zo zaten dus de twee mannen en de huishoudster zwijgend te wachten op de komst van de politie. Er werd niet gesproken in de kamer Alleen hoorde men het -igelmatige tikken van de kloik. led was van eigen gedachten vervuld Toen er een auto voor de deur stopte, kwam er iets van ontspanning in de kamer. Voerman sprong op en ging de deur openen. VII. Inspecteur de Vreng trad de hal bin nen, gevolgd door een agent. Voerman kende hem wel en dus was de begroeting bizonder vriendelijk. Zo, Voerman, zei de Vreng: ik ge loof dat jij hier zo'n beetje als ceremo niemeester optreedt, is 't niet? 't Lijkt er wel op, lachte Voerman: Maar ik voor mij houd meer van brul. loften dap van begrafenissen. Je wilt toch niet zeggen, Voerman, dat er hier. De ander knikte. Ja. de notaris is dood. Wat? De notaris'dood? Dat had Je nu toch we) dadelijk kunnen zeggen? Je zei me daarnet door de telefoon dat er „iets met de notaris gebeurd was" Wat jij „iets'" noemt! Dood! En.... hoe 'S het gebeurd? Zelfmoord, antwoordde Voerman. Maardat kan toch niet? Waar. om zou die man.Hij zat er warmpjes in en had nog flink wat van zijn tante te verwachten. En hij was ook niet een type, dat men levensmoe zou kunnen noemen. Vergeet niet. dat hij als notaris geld van anderen onder <ijn berusting had. bracht Voerman in herinnering. (Wordt vervolgd). zal ontwerpen en uitvoeren, ófwel de overheid. Want hoe ook. vast staal voor nem, dat er ook in de toekomst landbouw politiek gemaakt-zal moeten worden al- was 't alleen maar om tegemoet te komen aan het sterke verlangen naar sociale ge rechtigheid en bestaanszekerheid In ver band hiermede ontwikkelde de voorzitter van het Landbouwcomité met eigen woor den en in eigen stijl, wat wij in onze kringen het subsidiariteitsbeginsel noe men, op grond waarvan niet door de Overheid gedaan moet worden, wat klei nere eenheden uiteraard beter kunnen doen. Vervolgens legde de heer Louwes met klem nadruk op het wel onomstotelijke feit, dat het goed functionneren van onze democratie een verlichting vraagt van de taak der volksvertegenwoordiging Dit zal alleen verkregen kunnen worden, wanneer de bedrijfsgenoten zelf een deal der verantwoordelijkheid dragen, zoals zij dat al eeuwen doen in hun waterschap pen. Wordt deze verlichting niet ver kregen, dan zal de macht van het parlement, bolwerk van een belangrijk deel van onze invloed, steeds meer tanen en met de Kroon de gevangene worden van het machtige Overheidsapparaat, dat dan noch door zichzelve noch door het par lement meer In zjjn groei zal zijn te stal ten. En tenslotte verklaarde hjj er van overtuigd te zijn en heel de agrariscne wereld kan hem daarin volgen dat „e land- en tuinbouw de enige grote natio nale bedrijfstak ts. waar de toestand ;n- derdaad rijp is voor de algemene aanvaar ding van een publiekrechtelijk land bouwschap De gehele ontwikkeling der verhoudin gen sinds 1930 wijst in deze richting en de stabilisatie van de samenwerking in de Stichting voor de Landbouw is daar het sprekende bewijs van Bovendien zijn de natuurlijke verhoudingen in de land en tuinbouw voor een goed functionneren van een publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie gunstig. Boeren en tuinders zijn niet eikaars onmiddellijke"concurrenten en niet menselijke handelingen en mense. lijk inzicht, doch de onveranderlijke en niet te voorziene gedragingen der natuur bepalen voor een groot deel hun doen en laten en het resultaat 'van hun arbeid. Zij hebben weinig gelegenheid in hun eig bedrijf te profiteren van voorwetenschap, die zij als bestuurslid in een bedrijfsorga nisatie opdoen; daardoor is het onderling vertrouwen en de werkelijke wil tot samenwerking zeer sterk. Niet in een meer of mindere karak tervastheid noch in een meer of minder op het algemeen we'ziin gerichte ge zindheid der hedriif«gen"ter. maar tn de boven geschetste omstanrfleh^-'pa liggen de oorzaken dat de P R O in landbouw hetere kan«en t«ecft, da- n de industrie de handel, het verkee if het amhacht. Na deze zeer belangwekkende rede, welke nog tal van andere aspecten van het organisatieleven in het licht stelde -n door de vele aanwezigen in doodse stilte werd aanhoord, nam de vergadering een aanvang en werd een lange huishoude lijke agenda afgewerkt. Aan het slot word nog een tweetal in leidingen gehouden over de hoofdlijnen der landbouwpolitiek in Engeland en in de Ver. Staten Bij K. a.an de Broersvest brak tijdens het aanmaken van de kachel een schoor steenbrand uit. Met de ramonneur is het vuur verwijderd. „Zo, manneke en waarom wil jij niet beter eten?" „Mama liet haar vlees ook staan". ..Maar als mama geen vlees eet, moet jij het nog wel doen". „Nou, het was varkensvlees". St. Nicolaas kwam gisteren per stoom boot op het Hoofd aan en moest bij zijn eerste serieus-onderhoudende gesprek al tot de conclusie komen, dat de kinderen hier niet op hun mondje gevallen zijn, ook al verspreiden zich na het gesprek verdachte geuren. Hier onderwees de jeugd de ouders. Varkensvlees-etende ouders Maar dat het toch nog altijd kinderen zijn bewees Clarence weer, toen hij even later met een houten bootje in handen kinderlijk vroeg: „Bent u daar nu mee gekomen, St. Nicolaas? Inderdaad, de Sint was over het water gekomen, ai was het niet in een speel goedscheepje van 5 kubieke Register- centimeters. Die aankomst per boot was een vreemd mengsel van romantiek en dynamiek. Op het Hoofd stonden enkele duizenden kin deren de ouders angst om het hart te iaeen Zonder schrikhekken gienst hier de rivier aan de wal en het opdringen van de vol verwachting kloppende hartjes, bezorgde de politieagenten grijze hDen' Koninginneplaat kwam om twee uur ln zicht en onder brullend. „~le ginds komt de stoomboot"-gezang gleed de motorboot langszij. Op houten laddertjes vóelt de Sint zich bUikbaar minder veilig dan op zijn schimmel, maar VEij'n waardigheid Dieei bewaard. Eenmaal de Sint ziende, drong de jeugd water en winter vergetend, nog sterker op. Er was bijna geen door- komen aan voor de goed heilig man. Maar eindelijk zat hij toch. m de koets en achter een muziekcorps in blik plus 'een geconserveerd St. Nicolaas-liedjes- zanger reed de stoqt naar de Koemarkt. Wat het tempo van geluid3wagen en rijtuig inaar enigszins kon bijhouden, liep de tocht mee, zodat het Koemarktplein aan de kant van Baljon's cafetaria zwart zag van de kinderen, toen St. Nicolaas daar arriveerde. Vanwege deze intocht moest het ver keer maar vijf minuten geduld hebben. De auto's stonden tot aan de Oranjebrug in file. De presentjes, welke Sinterklaas Kapoentje als Klein Duimpje op zijn weg uitgestrooid had, lokte de kinderen steeds dichter naar hem tóe, zodat er een peloton politie nodig was om hem binnen de cafetaria te loodsen. Zoals gebruikelijk werd door hem een bezoek gebracht aan enkele bewoners van het Hofje op de Buitenhavenweg, waar hij, na aanvankelijke verwondering, spoedig zal hebben begrepen, waarom krantenfoto's van Stalin en Vèto- Visjinsky een plaats aan de muur van een der gezinnen hadden gevonden. Toen zal hij in zijn wijsheid en zijn begrip voor de behoeftigen en armen tegelijk hebben doorzien, waarom toch de kalender van „De Goede Herder" aan de muur niet ontbrak. Enige jaren geleden draaide in het Pa»sage-theater de film „de Vier Veren". Daarin placht Sir Aubrey Smith te pas en te onpas door middel,van zoutvaatjes, cadetjes, schalen en vruchten een strate gische uiteenzetting te geven van een van zijn beroemde veldslagen tijdens de pacificatie-oorlogen in Indië. Deze zeer heldere methode zagen we tot nu toe merkwaardigerwijze nooit toe gepast bij het verklaren van verkeerson gevallen in de Kantongerechtzaal. Ge lukkig is ook Mr. Cos niet te oud ge bleken om nog van Sir Aubrey Smith te leren, want gisterenmorgen manoeu vreerde hij kundig en elegant met inkt kokers en wetboeken, welke nu eens carriers of handwagens, dan weer RET- bussen en soms zware trucks met opleg ger moesten voorstellen. Het geheel was zeer rijk aan fantasie met simpele middelen werd een ma ximum aan voorstellingsvermogen opge roepen en wij betreuren het, dat de verdachten zo weinig speelsheid van geest vertoonden, immers ware zulks het geval geweest dan zou ongetwijfeld het gehele edelachtbare college binnen de kortst mogelijke tijd op de grond van de rechtzaal verdiept zijn geweest in het machtig interessante verkeers-ongeval- letje spelen. Wij geloven, dat hier iets aan moet gebeuren. Wij zouden daarom een voorstel wil- kan- leer- Afd Bouwbedrijven: grondwerkers, be- toniizèrvlechters, mach. houtbewerkers. schildeis. MetgelbearUven: constructeur staalbouw) aank. werktuigkundige, aan komende el.monteur, land machinist tgedipl.) en chau e boekhouders, kan- A'd- Al*. ;'pagseerder, broodbakker, l oorbedienden, in"pazjjnbedienden. kell- nefs muricieCïortierS. vertegenwoordiger. en ongeschoolde arbeiders ctriclens Afd. Jeugd: automonteurs e scheepsbeschieters, kantooi u (jongste). Afd. Vrouwen: doktersassistente, toorbedienden, jongste bedienden, rpr- ling naaisters, serveersters, leerling koopsters en werksters. Ard. Bouwbedrijven: stucadoors, metse laars, opperlieden, timmerlieden, halfwas schilder, grondwerkers, meubelmakers en kurkensnijders. Afd Metaalbedrijven: bankwerkers (routine) buitenbankwerkers, electr. las sers gereedschapmakers, gereedschapslij- ners' hout-scheepmakers, koperslagers, vormers, loodgieters metaaldraaiers (ge schoold en revolver), metaalfraisers me taalschavers, metaalsiijpers, plaatwerkers, scheepsbikkérs. precisiebankwerkers, pu- penmonteurs, scheepsyzerwerkers. sme den (grof en kachel), sollicitanten voor omscholing, voorslaanders, wen- en gie- terijsjouwers, bikkers, fabrieksarbeiders metaal industrie. Afd. Alg. Bedrijven: letterzetters, boek- drukkers, cartonnagewerkers, papiersnij der, drukkerijbinder, kapper, fabrieks arbeiders, melkbezorger, aank. glas in loodzetter. In dc Limburgse mijnen kun nen flinke arbeiders geplaatst worden. Afd. Jeugd: bakker-bezorger, borstel makers, cartonnagewerkers, drukkers, forceur, glas in loodzetter, glassnijders, granietwerkers (kunststeen), kurkensnij ders, koperslagers, kopergieters, letter zetters, loodgieters, fitters, mach. hout bewerkers, machine bankwerkers, plaat en constructiewerkers, slagersjongens, smid-bankwerkers, timmerlieden, vor mers, halfwas slager, zeilmakers, cantine hulpen, matroos (binnenvaart 16-18 jaar). Afd. Vrouweni dienstboden, dagmeisjes, fabrieksmeisjes, verkoopster (kruideniers waren) strijksters en wasserijmeisjes. L. uit Tilburg reed met kalme gar.g over d° Rotterdamsedij'k. Zijn linker voorwiel meende, dat het beslist te be daard ging. werkte zich los en rende er alleen van door. Gelukkig met te weinig begin-snelheid, anders waren de gevol gen moeilijk te overzien geweest. De wagen van L. werd ontwricht. M. deed aangifte van diefstal van een fiets uit een garage aan de Nieuwe Ha ven. R. deed aangifte van diefstal van een autokoplamp uit een garage achter dc Hema. len doen in de hoop, dat het onder ons blijft. Op St. Nicolaas bezorgen we op het Kantongerecht een aardig verzorgd pak, waarin diverse straathoeken, losse ver keersborden vooral veel verkeersbor den anders is de situatie niet typisch Schiedams modellen van handwagens, carriers, trams, gewone auto's, bestel auto's, luxe auto's, trucks met oplegger, Kromhout-Diesel-RET-bussen, Saurer- bussen, een aantal charmante voetgan gers en een ongeveer gelijkwaardig aan tal oude heertjes. Meestal blijken die twee laatste categorieën de enige getui gen geweest te zijn. Een volgende maal behoeven dan de droge wetboeken zich niet meer te ver beelden, dat zij handwagens zijn welke een denigrerende suggestie en de zit tingen worden beslist knus. Dit wat betreft de verkeers-ongevallen. Er waren er, zoals gebruikelijk, een paar. maar kopij zat er niet in. Xn die dertien gevallen van Openbare Dronkenschap ook niet, want niemand voelde ervoor om in het openbaar van dronkenschap beticht te worden; alles bleef weg. Wegblijven kan tenzij hij wordt voorgeleid alleen een verdachte doen. Getuigen hebben maar te komen ais Vrouwe Justitia hen een aangetekende wenk stuurt. Niet aldus F v d H, de 46-jarige koop man. Hij was bang geweest, dat Madame Justitia door haar blinddoek heen zou kijken tot in zijn strafregister. Daar stond te lezen, dat hij nog een zuur appeltje te schillen had met de Schiedamse Politie. Hij was daarom maar ondergedoken. De sommatie om als getuige te verschijnen had hem wel be reikt, maar hij was veel te bang geweest ter zitting in het kooitje te worden ge zet. Dit was een zeer laakbare reden, meende de Ambtenaar van het O.M., Heinsbroek, die we in tijden niet meer achter de tafel gezien hadden. Het was inderdaad niet zo plezierig om nog te moeten boeten, maaft- als verdachte zich in zijn verleden behoorlijk had gedragen, behoefde hij nu niet zo bang te zijn voor politie of justitie, 25.— of 10 dagen was een goede straf meende hij De Kan tonrechter deed het voor 10,— of 4 da gen minder. Er waren heel wat mensen zonder ach terlicht. Daar wordt dus naar gekeken. Kijkt u er eerst even zelf naar. Dat is goedkoper. ROTTERDAM, 24 November 1948. 88 ton soda Arnhem, 75 ton palmpitten Zwijndrecht, 600 ton kolen Den Haag, 200 ton id. Velp, 200 ton id. Culemborg, 400 ton id. Gouda, 300 ton rijst liggen en/of varen, 900 ton lijnschilfers liggen en/of varen, 175 ton beenderen Delft, 225 ton bloem Nijmegen, 250 ton id Lei den, 125 ton id, Ravestein, 188 ton id. Breda, 250 ton stukgoed Amsterdam. 160 ton id. Tilburg 21 stand, hout Zaan dam, 48 stand, hout KlUndert, 30 stand, hout Eindhoven, 92 stand, hout Half weg, 100 ton tarwe Leeuwarden, 200 ton palen Vroomshoop, 160 ton ammoniak Vlaai-dingen. em 8. De stoomboot, die Bim uit de verte had gezien en waar Basli zijn eenzame kogel op had afgeschoten, was wer kelijk het beroemde schip waarmee de Sint zijn jaarlijkse reis naar Nederland pleegt te maken. Pietermanknecht liep op 't dek heen en wear, blij zich in de buitenlucht te kun nen wagen na de hevige storm. Plotseling hoorde hij een hoge fluittoon. Een scherpe tik klonk. In de pijp van de stoomboot was een lichte deuk geslagen. Piet schrok Daarop werd hij kwaad. „Wie waagt het te schieten op het schip van de goedheiligman!" riep hij verontwaardigd. Maar er volgde geen tweede schot en dat stemde Piet tot nadenken. „Het kan best een noodsignaal zijn", bedacht hij en meldde het gebeurde aan de kapitein. De gezagvoerder nam zijn kijker ter hand, ontdekte het roeibootje en koerste er heen. Een half uur later werd Basli als laatste van het gezelschap per takel aan boord gehesen. De goede Mugli was er niet de man naar, om poes of papegaai te vergeten. TO) Na de eerste schrik, die deze mede deling de beide mannen bezorgde, keken ze elkaar met een blik van verstandhou ding aan. Dus tóchZou de notaris tóch in moeilijkheden geraakt zijn en zich van het leven hebben beroofd? Waar is hij? vroeg Melle, een tamelijk overbodige vraag, want hij kon toch immers wel begrijpen dat de huis houdster het bloedende lijk van de no'a. ris niet door het huis zou hebben »?- sleept, Nog in de werkkamer, antwoordde de gedienstige. Voerman deed al stappen In de richting van de werkkamer en wierp de deur oppn. In het volle licht lag daar de no taris met het bovenlichaam over het bu reau. Melle liep er ogenblikkelijk op af en, keek aandachtig. Dood. zei hij toen. Vervolgens keek hij naar de wond, die de dood had veroorzaakt.- Hum! mompelde hij; Dat, is lelijk aangekomen. Een diepe wond aan de hals, toegebracht met een scherp voor werp. Voerman was ook naderbij gekomen. RU 113(1 meer belangstelling voor andere dingen, nu onomstotelijk vaststond, dat de notaris dood was. Hij keek naar de armen, die slap omlaag hingen. In een van de handen zag hij* iets blinkends: een zeer scherp pennemes. Hum! kuchte hij nu op zijn beurt: Het ziet er naar uit, Melle, dat we er met onze veronderstellingen toch niet erg ver naast waren. Het gewone drama. Dus toch? schrok Melle op: Dus toch? Ja, knikte Voerman en wees op bet pennemes: Dat zegt toe genoeg, niet waar? M'n hemel! schrok Melle, toen hij het scherpe mesje zag! Maar dat is. dat is vreselijk Dat iemand zichzelf zó kan toetakelen! Dit is.... ontzettend De huishoudster wist niet. waar de beide heren zo ontdaan van waren Maai ze bleef niet lang tn het onzenere want Voerman gaf haar een wenkje dichterbij te komen. Ze deed het aarze lend en met tegenzin. Voerman wees op de tot een vuist 'gebalde hand van de notaris, waarin het pennemes zat. Kent u dat? De huishoudster werd doodsbleek Haar ogen puilden uit de kassen. Dat is.... zijn eigen mesje. 'Weet u bet zeker?, vroeg Voerm n onbewogen. Ja, knikte de huishoudster. Weer keken de mannen elkaar met een blik van verstandhouding aan. De huis houdster merkte die op en nu eerst scheen ze te begrijpen, wat de conclusie was, welke de heren hadden getrokken. Uu denkt toch niet, dat.... dat.... de notaris zelf.... Melle knikte somber Maardat kan niet, stamelde de vrouw: Waarom zou de notaris zoiets hebben gedaan? Neen, neen, ik weet zeker dat Marie.... Marie?, vroeg Voerman: Wie is Marie en wat heeft ze hiermee uit te staan? De huishoudster gaf een onsamen hangend en voor Melle zowel als Voer man volkomen onbegrijpelijk vchaa) van wat er die avond met Marie ge beurd was. Op geen van beiden maakte het dan ook enige indruk Heel even rees 'bij Voerman de ge dachte, dat de huishoudster misschien zelf wei.... de daad gepleegd kon hebben Het mens stond natuurlijk in het-testament van de notaris en" ze had dus zonder twijfel belang bij diens dood En dan al die geheimzinnigheid van avond! Eerst dat halve telefoongesprek, da&rna het getreuzel bij het opendoen! Maar al heel gauw verwierp hij deze gedachte Het was immers overduidelijk, flat hier sprake was van zelfmoord.. Men zou nog kunnen aanvoeren, iat de huishoudster, als ze werkelijk de moord bedreven had, het pennemes in de hand O. reed met zijn auto over 't kruispunt van Vlaardingerd. en Vlaardingerstr. toen hij door N. met 'n handwagen werd aan gereden. Verbolgen gleed hij uit zijn wagen om de schade op te nemen. Deze was licht. Daarna vroeg hij aan N. hoe deze heette, maar N. de N. van Ne derlander weigerde met de n van na tuurlijk zijn naam te geven. O. dacht daarop deze naam door mid del van een klap aan N. te kunnen ont futselen, terwijl N. meende O. van de dwalingen zijns weegs te kunnen beke ren door hem een dreun terug te verko pen. Deze uitwisseling van gedachten her haalde zich in steeds sneller opeenvol ging, zodat men tenslotte zonder over drijving van een knock-partij kon spre ken De politie is dol op knock-partij en. Tenminste om er een eind aan te kunnen maken. Zo ook hier. De heren zullen er nog wel van horen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3