Nieuw TROMMELVUUR der Tweede Kamer eerbericht Tarieflonen en arbeidsproductie Loonpolitiek naar prestatie Formatie Belgische regering over doornig pad 1100 Meisjes vervangen moeder i Op de Iribune MINISTER NOEMT „STAND VAN ZAKEN" ZORGELIJK PETROLEUMVENTERS IN NOOD OOK IN JOEGOSLAVIË OORLOG AAN DE KATHOLIEKE KERK Maar het zijn er nog 11.000 te weinig TANDTECHNICI MOGEN GEEN TANDARTS ZIJN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K Sociale vrede een lichtpunt Zuivelfabrieken voeren melkoorlog Winstmarge te laag Het uitroeiïngsplan gereed De eisen van de rijksbemiddelaars Algemene bon voor voedingsvetten proef is geslaagd 70ste JAARGANG VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 No. 20783 Instelling f an commissie voor de middenstand GEEN VERANDERING Inzet 5.000.000 kg. melk Aantal verkopers te groot De Ver. Naties hel{ben een grote hulpverleningsactie ingezet voor de Arabische vluchtelingen in Palestina. Meer dan i'.OOO tenten en 45.000 dekens zijn naar de vluchtelingenkampen gezonden. 1 Ondanks moeders afwezigheid zijn in deze tijd voor St. Nicolaas de avonden toch gezellig. HET PUBLIEK AAN BOD Prinses Wilhelmina in het publiek Deze „fotograaf' was het middel' punt van belangstelling op de Zwitserse duivententoonstelling. Met haar miniatuur camera maak' te ze onlangs „bruikbare" lucht- foto's tijdens Zwitserse leger- manoeuvres. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentiè- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bii vooruitbetaling. Het debat rond het Economisch beleid verloor zich ook de tweede dag in aller lei details, die wel het beleid van het ministerie raakten, maar geen principieel betoog te voorschijn riepen, zoals oud minister Vos de eerste dag van de alge mene beschouwingen had gehouden. Wie dit nog het meest nabij kwam, was de A.R. heer Van den Heuvel, die buiten de opmerkingen, welke hij had over het arbeidstempo der ambtenaren, de be talingsbalans en de droogmaking der Zuiderzee een gezellige philippica hield tegen het voerer van Overheidsbedrij- ven.En de Posterijen dan? Een koud kunstje noemde de heer Van den Heuvel dat. Als je het monopolie hebt, de prijzen kunt vaststellen, zoals je wilt en er geen concurrentie te duchten is. Maar zou het in particuliere handen niet de helft goed koper zijn? Overheidsbemoeiing is thans natuurlijk niet te ontgaan, maar ideaal is het niet. De overheid heeft slechts de algemene voorwaarden te scheppen voor het economisch leven, meer niet. Voor de heer Vos om van te rillen. De minister kreeg wederom van acht sprekers een angstwekkend aan tal examen-opgaven voorgeschoteld waarom hij dit niet deed en dat niet. Waarom ging hij niet voort met de droog making der Zuiderzee. Dat was toch ook zijn belang, zijnde een economisch be lang. Dat zou aan agrarische producten 200 millioen opleveren, die dan op de import, dus op de deviezen, konden wor den gespaard. De heer Van den Heuvel noemde nog een aantal genezing belemmerende fac toren, als daar waren: de uitzonderlijk zware belastingdruk, het niet willen aan vaarden van dt consequentie onzer nationale armoede door het volk. het ver keerde voorbeeld dienaangaande van de overheid, de te lage arbeidsproductie, de vlucht van de handenarbeid in de admi nistratieve arbeid ende behandeling der kleine 'spaarders, die hun zuur ver diende penningen bevroren zagen. Er is een politiek van sociale zekerheid voor ieder, behalve voor de kleine spaarders én verwacht de overheid dan nog, dat de mensen wéér zullen gaan sparen?, vroeg de heer Van den Heuvel. Het werd niet helemaal een principieel debat, maar hij rekende op zulk een debat, als deze principiële tegenstelling aan de orde zou komen bij de behandeling- der bedrijfs organisatie. De heer Weiter hield een sterk betoog voor industrialisatie en hoopte, dat de minister erin zou slagen een industrieel klimaat te scheppen. Nu waait de fiscale wind te sterk en bovendien uit de ver keerde richting. Hij vroeg de aandacht van de minister voor he1 feit, dat bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te dikwijls mensen aai. de leiding stonden, die direct belanghebbende waren. Verder was het de Middenstand, welke vooral de aandacht der sprekers had en de heren Verkerk (A.R.), Van ,den Heu vel (K.V.P.) en vooral Bachg (K.V.P.) konden aan de Vestigingswet voor het Kleinbedrijf, de bedrijfs-technische en bedrijfs-economischt voorlichting, het directoraat voor d c Middenstand, de bureaucratie en wat dies meer zij hun hart ophalen. Alzo had de minister, toen hij 's avonds eindelijk aan het woord kwam, een embarras du choix. Hij begon met een rustig gegeven uit eenzetting over de stand van zaken. Die was zorgelijk. De export bedraagt slechts iets meer dan de helft van de import en daar bij komt dan nog een ongunstige ruilvoet door een import van duurdere grondstoffen tegen een export van min der gestegen gerede luxe-producten. Dat er waardevolle goederen aan de w De verwachting van hedenavond tot Zaterdagavond luidt: Droog weer met weinig of geen bewolking. Zwakke tot matige t wind tussen Zuid-Oost en Zuid- J West. Gedurende de nacht meest f lichte vorst, behalve op de Wad J deneilanden. Morgen overdag on- j geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaterdag 27 November: Zon op f 8.19 uur, onder 16.36 uur; maan op 3 53 uur, onder 15 uur. nog lang niet verzadigde binnenlandse markt worden onttrokken hoe kan het anders. Daartegenover kunnen we aan de import van luxe-goederen evenmin ontkomen wegens de bilaterale overeen komsten. De loon- en prijspolitiek was ingegeven door het streven naar (bevor dering van de export en het loslaten van de loonstop, wat de heer Welter had be pleit, zou slechts een tijdelijke opflikke ring geven. Het probleem der betalings balans zou dan onoplosbaar blijken te zijn.. De minister betoogde, dat door de de- viezenschaarste slechts een bescheiden begin kon worden gemaakt met de in dustrialisatie. De Amerikaanse hulp heeft intussen Nederland voor ineenstorting behoed. I Als lichtpunten noemde spr.:: a. de sociale vrede, welke men niet kan over schatten; b. het relatief lage loon- en prijspeil; c. de stabieler ontwikkeling van de geldomloop; d. de afnemende schaar ste: e. de geringe werkloosheid. Momen teel slecht 26.000 tegen een werkloosheid van 257.000 in 1938. De minister gaf voorts een voortreffe lijk college over de vraag hoe'de verlo ren welvaart te heroveren. Dat zpu moe ten geschieden: a. door de uitbreiding van het industriële apparaat: b. door beper king van de consumptie; c. door herstel der betrekkingen met Duitsland en In donesië; d. door een economische Unie met België en Luxemburg: e. door inwer king treding van de internationale han delsorganen. Na de zaak aldus principieel te hebben gesteld, ging de minister op basis van deze algemene uiteenzettingen in op de ter sprake gebrachte punten. Wij stippen slechts de voornaamste aan. Industrialisatie: de minister wijst op het gevaar van foutieve investering: dat moet zorgvuldig worden nagegaan. Dat de regering zich aan industrialisatie te wei nig zou laten gelegen liggen is onjuist. Door de Herstelbank werd de industrie gefinancierd met 60 millioen. Middenstand Over do middenstand, waarover zeer veel gesproken was, maakte de minister het onderscheid van een politiek op korte en op langer termijn. De politiek op korte termijn met niet doorberekening van kos ten in de prijzen, verdedigde hij met her ziening der fiscale winstvaststelling, een .maatregel, die echter het kleinbedrijf min der zal helpen dan het grootbedrijf. De bewindsman kondigde aan, de in stelling van een interdepartementale commissie voor middenstandspolitiek ter intensivering van de coördinatie in de toepassing van wetten en maatrege len, waarmee de middenstand te ma ken heett. Aan de voorziening der binnenlandse textielmarkt zou de minister alle aan dacht besteden en wei binnen de samen werking der Beneluxlanden. De papiertoewijzing voor dagbladen wordt per 1 Dec. gebracht op 3000 ton per maand, terwijl de periodieken op die datum in hun omvang worden vrijgelaten. Bfjna twee en een half uur was de mi nister aan het woord geweest. De Kamer had gespannen en aandachtig geluisterd. Er werd nog wat gerepliceiAd waarna zes afdelingen der begroting zji.s. werden goedgekeurd. Hedenmiddag komt als slot aan de beurt de begroting van de Staatsmijnen in Limburg. F. S. Er is momenteel in Holten een ware „melkoorlog" aan de gang, waarvan 5 millioen kg. melk de inzet vormt. De aanleiding tot het ontbranden van deze „witte" strijd ligt, in het kort samenge vat, in de volgende feiten: De zuivelfabriek „De Eendracht" te Holten is met Ingang van 1 Januari over gedaan aan een combinatie van coöpera tieve zuivelfabrieken. Het lag in de be doeling f>ok de melk van de circa 400 leveranciers dezer fabriek aan genoemde combinatie over te doen. Na het bekend worden van deze transactie hebben de V.V-M. te Nunspeet en een firma te R;js- sen pogingen gedaan de boeren van het plaatsje Wansink voor zich te winnen, hoofdzakelijk door hun een hogere prijs te beloven. Thans heeft men zich ook in Rotterdam gemobiliseerd, met de bedoeling eveneens een deel van dit grote kwantum melk in de wacht te slepen. Dezer dagen heeft n.l. het melkbedrijf „Amilko" uit Rotterdam te Holten een vergadering belegd, waarop de algemeen directeur garandeerde, dat men voor de melk nooit minder zou betalen dan wie ook in de omgeving van Holten. Tijdens deze vergadering verklaarden reeds enige boeren, eigenaars van 500 koeien, zich bereid de melkwinning aan deze fabriek toe te zeggen. Tenslotte heeft ook de C.V. „Sterovita" te Amsterdam aangekondigd zich to de melkstrijd te zullen mengen. Ongeveer 1000 petroleumhandelaren kwamen gisteren uit alle delen vhn het land naar Amersfoort om in de gemeente lijke markthal te protesteren tegen het negeren van de verlangens, die deze han delaren koesteren ten aanzien van de olievoorziening en de verkoopmogelijkhe den. De bijeenkomst trok ook de belang stelling van tal van verkopers uit de grote oliehandelbedrijven. De Minister van Economische Zaken was vertegenwoor digd door de heer J. D. G. Poldermans. De voorzitter van de Ned. bond van petroleumdetaillisten „Door Eendracht Sterk", de heer B. J. de Winter, schetste in zijn openingswoord de onhoudbare toe stand, waardoor de venters, ook al door een ongewenste winstmarge, in behoeftige omstandigheden komen. „Waarom", vroeg hij, „neemt de regering de verdeling van de olievoorraad niet in handen door mid del van de overheidsinstelling rijksaard olieproducten? Onze vereniging wil de winstmarge, die nu 3,75 per 100 liter bedraagt, gebracht zien op f 1 per 100 liter". Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer P. J. de Kruif, tweede voor zitter van het verbond van middenstands- verenigingen. Deze ondersteunde in een uitvoerig betoog de eisen van de oliehan delaren en verklaarde, dat zij als kleine zelfstandigen ook tot de middenstand moeten worden gerekend. In een uitvoerig betoog stelde de heer W. van Loon, erelid en oud-secretaris van „D.E.S." vast, dat de gemiddelde omzet in Nederland in 1946 1600 liter per venter was met een winstmogelijkheid van 48,75 per week. Toen in Juli 1947 de Petroleum van i bon ging, werd gelijk tijdig de toewijzing aan de handel terug gebracht tot 80 pet van het laatste jaar, maar dat betekende tevens voor de ven- teis een inkomstenverlaging van 20 pet, zodat het inkomen sedertdien 39 per week bedraagt. Maar ook hiermee is de achteruitgang van de venter nog niet aan het einde. Opnieuw zal de venter met 15 pet. inkomstenvernundering te doen krij ger1- De bond is van mening, dat de marge Er werd onlangs melding gemaakt van geruchten over een mogelijke toe nadering tussen Belgrado en het Vati- caan, welke toenadering zou worden ingeluid hict de vrijlating van mgr. Stepinac. berichten welke ons sindsdien uit Joegoslavië bereiken, zijn van deze geruchten een afdoende weerlegging, Kardelj, plaatsvervangend premier en minister van buitenlandse zaken, noemde in een rede te Ljoebljana de Katholieke Kerk het voornaamste struikelblok bij de opmars van het communisme en bepleitte uitroeiing van alle ..resten van clerica- lisme'' „De regering ziet bet als haar taalt", aldus de minister „deze valse vrienden het maskei af te rukken en ben te dwingen hun plichten jegens volk en staat na te komen". Het uitvoerend comité van de Joe goslavische communistische party zegt het nog duidelijker. Het heeft name lijk een uitvoerig plan opgesteld tot liquidering van de Katholieke Kerk in Joegoslavië. Mosja Pijade, de „theoreticus en net verstand van de partij" wees er op, dat „de liquidertog der geünieerde kerken in Polen en Roemenië nieuwe mogelijk, heden schept voor gelijke maatregelen tegen de Kerk in Kroatië". Voor de uitschakeling der Katholieke Kerk to Slovenië gaf hij twee mogelijk heden aan. De eerste is gedwongen aan sluiting van de Katholieke Kerk in Joe goslavië bij de Servisch-Orthodoxe Kerk. De tweede mogelijkheid is de oprichting van een onafhankelijke Kroatische Kerk. Van de tweede mogelijkheid verwacht hij de meeste resultaten; doch dit plan is niet eerder te verwerkelijken, dan nadat de regering een geschikte persoonlijk heid heeft gevonden, die als hoofd der Nationale Kerk in aanmerking komt. De minister-president van Kroatië dr Bakaric verklaarde, de „domheid der katholieke priesters niet te begrijpen, die. ondanks hun veroordeling tot vele jaren dwangarbeid, weigeren de vrijheid te ^aanvaarden op voorwaarde dat zij aan de vorming van een nationale kerk mee. werken''. Op de bijeenkomst werd nog medege deeld, dat 40 Kroatische priesters, die z:ch momenteel in de gevangenis bevin den, geweigerd hebben een breuk van de Katholieke Kerk in hun land met het Vaticaan in overweging te nemen. nu omhoog moet, dat uitstel niet langer mogelijk is, maar dat dit nog niet behoeft te betekenen, dat ook de kleinhandels prijs van petroleum naar boven moet. Maar er zit nog een andere kant aan deze zaak, waarvoor een dringend beroep op de regering wordt gedaan. Reeds vóór de oorlog werden door „D.E.S." pogingen aangewend, om voor het olieventersbe- roep erkenning te verkrijgen. De bond vraagt niet inkrimping van het bestaande aantal venters, maa» stopzetting van de toevloed van deuwe venters. Tenslotte wilde de heer van Loon er bij de regering op aandringen spoed te betrachten met de sociale wetgeving voor kleine zelf standigen. Door de vergadering werd tenslotte een motie aangenomen in de geest van het gesprokene. V'¥ Aan de begrijpelijke drang van on ze bevolking naar verruiming van haai consumptie kan alleen worden tege moet gekomen wanneer wij er in sla gen de arbeidsproductiviteit aanmer kelijk te verhogen. Deze verhoging zal slechts bewerkt kunnen worden dooi bredere invoering dan tot nog toe van het tarieflonenstelsel. Over het verband tussen verhoging van arbeidsproductiviteit en dit stelsel, heeft het Nederlands Instituut voor Efficiency gisteren'de gehele dag gestudeerd. Prae. adviezen hieromtrent waren uitgebracht door verschillende deskundigen. Dr. P. Pels heeft de geschiedenis van het stukloon belicht, terwijl de verhouding van de arbeidsproductiviteit to verband met de uitbreiding van de huidige loon politiek met tariefionen, werd behandeld door Jhr. mr, R. Gevers Deynoot, Ir. J. Mattijsen, Ir. Bosboom en A. Vermen, len. Bij bestudering van deze gedegen stu dies blijkt er nogal meningsverschil te bestaan over de uitgangspunten waarop men bij invoering van het tariefstelse) moet steunen. Volgens het praeadvies van -Jhr. Ge vers Deynoot moet bij alle pogingen in die richting voorop staan, dat het hui dige algemeen loonniveau en de onder linge rechtvaardige verhoudingen tussen de lonen verzekerd zijn. De wenselijk- heid van prestatiebeloning heeft geen prioriteit op de noodzakelijk geachte loonstabilisatie, en op de wenselijkheid bepaalde onrechtvaardige verschillen in lonen te verbeteren. Deze opvatting heeft, volgens deze In leider, hoewel niet bewust uitgesproken, toch wel practisch de loonpolitiek van de regering en van de Stichting v. d. Arbeid bepaald. Deze politiek draagt zijn goed keuring weg. In tegenstelling daarmede oefent het praeadvies van ir. J. M. Matthijsen hier op een felle critiek uit. Hij is van oor deel dat er in het verleden deze grote fout is gemaakt dat men in de verschil, lende C. A. O.'en weliswaar mmimurtj en maximumlonen heeft vastgesteld maar met geen enkel woord heeft gerept over prestatie-eisen. De loonpolitiek van de regering betrekt eerst dan prestatie- eisen in haar loonbepalingen als het gaat over de toekenning van lonen die boven het loonplafond uitgaan. Tot de vergunning daartoe wil het College van Rijksbemiddelaars slechts overgaan in dien de prestaties boven de 100 pet. van 1939 uitliggen. Deze politiek is, volgens deze praeadviseur, onvoldoende. De zorg van de regering moet uitgaan ook naar dc- verhoging der productiviteit van die arbeid die binnen het kader van de ge wone loonregeling ligt. Nu krijg# men de ongewenste toestand dat een arbei der die 10 pet. boven het loonplafond wil verdienen vaak 30 a 40 pet. meer moet presteren. Dit vindt volgens de P zijn borzaak in de neiging van de rege ring om aan het, sociale de prioriteit boven het economische te geven. Verder wordt nog critiek uitgeoefend op de fiscale en prijsregelende maatre gelen van de overheid die met haar wens naar grotere productiviteit to tegen, spraak komt. De heer Vermeulen betoogde dat effi ciency vooral de vrucht is van een be tere organisatie der productie en van de medezeggingschap derarbeidërs. (Telefonisch van onze correspondent) De kabinetsformateur Eyskens heeft andermaal verschillende katholieke en socialistische personaliteiten ontvangen. Men krijgt de indruk, dat hoe meer hij confereert, hoe groter de moeilijkheden worden. Wel heeft de C V P-groep der kamer hem aangemoedigd met te ver- „Het is gemakkelijker om, zoals jullie doen, iedere week een tientje te komen brengen dan om als zo'n keurig meisje in de gezinszorg te werken", kreeg een com munist in de mijnstreek van een mijn werker ten bescheid, toen eerstgenoemde beweerde, dat van katholieke zijde niets voor het arbeidersgezin gedaan wordt. Zo werkte de Katholieke Gezinszorg als een doeltreffende anti-communistische propa ganda. Maar dat is slechts een indirect resul taat van de Katholieke Gezinszorg. In hoeveel gevallen hebben de verzorgsters in gezinnen, die door het ontbreken van de moederlijke leiding gevaar liepen in te zinken of reeds ingezonken waren, door daadwerkelijke hulp en morele steun, kortom door alles te geven, wat een goede huismoeder geven kan, een gezond gezins leven weten te heretellen? Niet alleen in de mijnstreek verrichten de katholieke gezinsverzorgsters haar zegenrijk werk. Zij werken over het ge hele land, in steden en in dorpen. In Drente hebben zij het wantrouwen van de erbarmelijk gehuisveste turfstekersge- zjrmen weten te overwinnen en helpen hen thans om te komen tot een meer menswaardige huisvesting en bewoning. En de Drentse vrouwen kunnen maar niet begrijpen, hoe die meisjes bij al hun zwoe gen tussen de turf en in de rook hun witte schorten en kappen zo netjes schoon kunnen houden! Ook Friesland kent reeds enige jaren de katholieke gezinsverzorgsters. Daar kun nen zij worden beschouwd als voorposten van een vruchtbaar apostolisch werk. In de grote steden treft men ze aan zowel in krotwoningen als in de huizen van beter gesitueötden. ^Maatschappelijk zwakke of onderkomen gezinnen voeren zij op tot een normaal peil en in gezinnen, waarvan de zieke moeder maar niet kan genezen, omdat de zorg voor haar man en kinderen haar te veel kwelt, nemen zij die zorg over. De Katholieke Gezinszorg werkt onder alle rangen en onder alle lagen der bevolking. Om dat prachtige sociaal-charitatieve werk met vrucht te kunnen doen, moet de katholieke gezinsverzorgster ook volko men voor haar taak* berekend zijn. Met alleen een flinke dosis goede wil komt zij e: niet; er is ook een degelijke Opleiding voor nodig. De Katholieke Gezinszorg, welke geor ganiseerd is in vijf zelfstandige' diocesane stichtingen en overkoepeld door een fede ratief orgaan, de Stichting Nationale Kath. Gezinszorg, heeft voor de opleiding een schema opgebouwd, dat blijkens de erva ring zeer goed voldoet. Deze opleiding heeft zoveel mogelijk piaats in internaten en duurt ten minste een half jaar. Zij omvat een huishoude lijke en een godsdienstig-sociale scholing in die zin, dat de toekomstige gezinsver zorgsters na afloop van de cursus in staat zijn het manco in het gezin, waarin zij moeten werken, te corrigeren. Daarnaast wordt ook grote aandacht besteed aan karakter- en persoonlijkheidsvorming. De opleiding in een internaat biedt daartoe een gunstige gelegenheid. In het internaat krijgen de meisjes ook huishoudelijk werk te verrichten en leren ze, hoe ze een hui selijke sfeer moeten scheppen, familie feestjes moeten arrangeren enz. Geduren de de laatste maanden van hun opleiding gaan zij onder contröle /an de leidsters 's morgens in gezinnen helpen als over gang v,oor later, als ze gehele dagen in ge zinnen moeten werken De ervaringen in de gezinnen opgedaan, worden dan met de leidsters besproken. Het internaat draagt niet het karakter van een kostschool. De sfeer van het ge zin wordt er zo goed mogelijk getroffen en grote vrijheid wordt toegestaan in de voorbereiding op de komende zelfstandige functie. Na de opleiding van zes maanden wordt een examen afgenomen. Slaagt de candi- didate, dan ontvangt zij een getuigschrift; het diploma met insigne van katholiek ge zinsverzorgster wordt haar pas uitgereikt na een jaar practisch werken, waarbij ge schiktheid en uithoudingsvermogen zijn gebleken. .Wij hebben tfcans 1100 katholieke ge zinsverzorgsters, maar dat is nog 11000 te weinig", zei ons de heer G. van Koever den, voorzitter van de Stichting Nationale Vatholieke Gezinszorg, die met enige leid sters van opleidingen en internaten ons deze inlichtingen verstrekte. Het is te hopen, voegde hij er aan toe, dat nog vele degelijke katholieke meisjes zich voor dit mooie sociaal-charitatieve werk zullen in zetten. En de resultaten, zijn die bevredigend? Die hebben alle verwachtingen over troffen, luidde het antwoord. Bij een over 200 gezinnen ingestelde enqqête bleek slechts in 6 gevallen geen direct resultaat merkbaar. Wei een bewijs, dat onze katho lieke gezinsverzorgsters er mogen zijn. klaren, dat de formateur haar vertrou wen heeft, doch veel effect schijnt dit niet gehad te hebben. Toen hij ons gisteren, kort na het mid daguur, in zijn kabinet ontving, ver klaarde de formateur, dat bij het voort zetten der besprekingen een hele reeks nieuwe problemen zijn komen opdoe men, meer speciaa' in verband met de verdeling der portefeuilles en de in- vloedsposten in een regering, die door een lid van de christelijke volkspartij zou gepresideerd zijn. Hij verheelde ons niet, dat dit een ver schuiving der portefeuilles van economi sche aard naar de socialistische vleugel der regeringscoalitie zou betekenen, waar dan natuurlijk compensaties voor de ka tholieke vleugel tegenover zöuden moe ten staan. Dit» was gisteravond nog een groot vraagteken, want de formateur deelde ons rond acht uur mede, dat hij zich ndar de prins regent had begeven, om deze uitvoerig van de stand der onder handelingen op de hoogte te brengen. De prins regent zon* nu de situatie be studeren en Eyskens zou afwachten, tot hij opnieuw bij de regent wordt ont boden. Men concludeert hier o.m. uit, dat de onderhandelingen met politieke persona liteiten momenteel zijn stilgelegd. In verband met de verbeterde olie- en vetpositie, welke er reeds toe heeft ge leid, dat het speciale olie-rantsoen de volgende maand is verhoogd van 120 tot 180 gram, wordt thans overwogen om in plaats van afzonderlijke bonnen voor olie, boter enz.' een algemene bon voor voedingsvetten aan te wijzen, waarop dan naar keuze boter, vet, olie of mar garine verkrijgbaar zal worden gesteld. Ook ligt het in de bedoeling het olie- en vetrantsoen dan nog iets te verhogen. Wederom een stapje nader tot beëindi ging van de distributie. Volgens „De Kruidenier" zullen met ingang van Januari de kruideniers een vaste bevoorrading met sla-olie krijgen. Abonné F. K. heeft critiek op de wijze waarop het Nederiands_ eiftai pleegt te worden samengesteld. Zo zijn er meer. De redenen van deze critiek lopen daar bij wei uiteen. Maar de conclusie iuidt altijd; er deugt geen snars van. Wij kun nen het niet altijd beamen. Wel zijn we het „wel eens" niet met de keuze-com missie eens, maar uitdrukkingen als .on vakkundig„vriendendienst'„ongenade" zijn ons altijd vreemd getveest. Wij menen, dat dergelijke uitdrukkingen met alleen onbehoorlijk maar ook in strijd met de waarheid zijn.' Ook geven vele critici meestal geen middel aan om de door hen gesignaleerde misstand te saneren. Met genoemde abonné is het echter an ders. Hij komt met een suggestie. En om dat wij ook wel eens het woord willen geven aan de ontevredenen uit het pu bliek, nemen wij hier zijn zienswijze ver kort over. Waarbij wij er op wijze» dat wij deze mening in het geheel niet delen, doch slechts tegemoet willen komen aan de wens van het publiek: „Wij willen ook wel eens aan bod komen om ons woordje te doen"'. De heer K. schrijft: We nebben elf pro vincies. Nu stelt elke provincie haar eigen elftal samen. Men laat deze ploegen twee maal tegen elkaar spelen, eenmaal te Am sterdam en eenmaal te Rotterdam Het publiek kan dan zelf zien welke spelers inderdaad 's lands elf beste zijn. En dan kan de K. C. er niet meer onderuit Deze wedstrijden zouden na de competitie ge speeld kunnen worden, bijv. to plaats van de bekerwedstrijden. Onze geachte inzender schrijft er nog een heel verhaal om heen. doch wij be paalden ons tot de quintessence. Het is duidelijk, dat waar deze suggestie op het eerste gezicht „nog zo gek niet lijkt", de uitvoering er van weinig of geen practi- sche waarde kan hebben, nog afgezien van het feit dat het voor uitvoering zo goed als niet vatbaar is. Bovendien zou het tot dezelfde gevolgen leiden als thans; de voorkeur van meneer Jansen voor keeper A. en rechtsbuiten B. tegenover die van meneer Pietersen voor keeper C. en rechtsbuiten D. En op het slot van het liedje kan de K. C. er altijd onder uit. •want die laat zich en niet altiid ten onrechte aan de mening van „het pu bliek" toch weinig geieger lissen. Het komt niet zo vaak voor, dat het publiek met gedetailleerde suggesties komt. Meestal bepaalt het zich in ziin critiek tot afbreken zonder meer. Daar om maakten wij voor dit geval een uit zondering. ook al kunnen wij voor het hier omschreven denkheeld geen bewon dering koesteren. Inmiddels is ..het nu- bliek" nu tenminste ook eens „aan bod" gekomen. SUPPORTER Voer haar komst naar Walcheren in verband met de herbeplanting te West- Kapelle heeft Prinses Wilhelmina te kennen gegeven dat zij dit als een proef beschouwde of zij zich ongestoord tussen het publiek zou kunnen bewegen. Lukte dit niet dan zou zij er voor goed van af zien naar dergelijke gelegenheden te gaan. De prinses heeft echter na afloop aan de commissaris van de Koningin mede gedeeld, dat de proef volkomên was geslaagd. Er was geen enkele wanklank geweest. De Prinses .die Maandag reeds in Middelburg was gearriveerd, had Dinsdag rustig zitten schilderen tossen Veere en Vrouwenpolder en had daarna enige Zeeuwse kunstenaars ontvangen De commissaris van de Koningin is er trots op dat zijn provincie het goede voorbeeld heeft mogen geven Prinses Wilhelmina is gisteren In het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag aangekomen, voor een verblijf n slechts enkele dagen, zulks ten einde kunstbelangen te behartigen Het is een oud zeer, dat van de tand- technici die tandheelkundige praetijk uitoefenen Velen zijn er, die dit reeds sedert jaren doen zonder daartoe eigenlijk gerechtigd te zijn. Als er geen klachten kwamen van de kant der patiënten over de be handeling werden zij ook ongemoeid ge laten door de overheid. Verleden jaar echter greep de justiie in op verzoek van hel dept van Soc Zaken en sinds dien hebben reeds verscheidene technici voor de groene tafel gestaan. In Amsterdam bevond de kantonrech ter een aantal van hen schuldig omdat zij, toen daartoe de gelegenheid bestond, de vereiste examens niet hadden afge legd of hadden kunnen afleggen. Bij de veroordeelden waren technici, die in het beroep zijn vergrijsd, maar ook zij kregen een boete ter waarschuwing, zij het dan dat die boete zeer gering was. Zeven technici gingen in hoger beroep en hoorden veertien dagen geleden boeten tegen zich eisen van ƒ50 tot 250. De officier van justitie wees er daarbij op, dat er in het probleem ten ranziefi van de bevoegdheid van deze categorie mensen inderdaad nog altijd weinig klaarheid is gebracht. De wet gever is bier in gebreke gebleven en zo bleven er moeilijkheden Toch meen^ de mr. Feitsma, dat ook bij de ouderen onder deze technici, wier behoor'ijke vakbekwaamheid en een Jarenlange solide praktijk wel vast stonden met minimale en principiële geldboeten van. 1 niet kon worden volstaan Hij conclu deerde tot bovengenoemde eisen. Gisteren deed het hof uitspraak en ontsloeg de heer S. van rechtsvervolging. De anderen werden veroordeeld tot boeten variërend van ƒ25 tot ƒ500-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1