Naar twaalf millioen ton kolen Van Maenen gaf college over mijnwerkers leven en arbeid eerbericht Niets buiten de federalisten om P Hongaarse kardinaal en volk één Gongc STORING TREINVERKEER Amsterdam—Rotterdam De nacht is gevorderd ORGANISATIE WERVING VAN VRIJWILLIGERS Steun aan het wettig gezag Voor honderden guldens afgetroggeld Communistische bom explodeerde naar verkeerde kant Marshall-dollars vóór 2 April op DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister blijft op hen rekenen V^jf dagen-week niet opportuun Dc besprekingen in Indonesië Edouarcl Herriot Actie en reactie Ernstige vrees voor kerkvervolging Distributie-ambtenaren knoeiden met zwarte bandelaren De Grieks-katholieken in Roemenië LAGEN Machinist en rangeerders Vliegtuig neergestort 70ste JAARGANG ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 No. 20786 WEINIG VERANDERING REGERING GEBONDEN AAN HAAGS OVERLEG Voorzitter van commissie voor Europese eenheid AFWEERGESCHUT TEGEN SNELSTE VLIEGTUIGEN A-P l§t% De Catherinettes te Parijs hadden Donderdag haar mode-ateliers verlaten om blij het feest te vieren van St. Catharina. Een vrolijke groep op de trappen van de Opera. (N. York Timesfoto) EEN GERAFFINEERD BEDRIEGSTERTJE Van een charmante neef en een goedgelovig juffertje Als nummer 1005 is gisteren de eerste in Nederland gebouwde electri- sche locomotief op de spoorlijnen der N. S. verschenen. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN HET KATHOLIEKE VOORBEELD begrepen elkaar niet Pater L. v. d. Veen Zeppenfeldt O.P., die is benoemd tot apostolisch vicaris van Curaqao. 21 doden ARGENTIJNSE DELEGATIE NAAR DE PAUS GEDOOD DOOR UIT ELKAAR SPRLXGEND VAT DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT typ ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f J-;-Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend u vooruitbetaling. Er was Donderdagavond nog maar één afdeling ter behandeling overgebleven van de begroting van Economische Za ken en daarbij zou het mijnwezen wor den behandeld en de begroting van de Staatsmijnen in Limburg. Vooral de Limburgse afgevaardigde Maenen (KVP) had de minister van Eco nomische Zaken heel wat te vertellen. Hfl begon met de minister aan de tand te voelen over de lonen der bovengrond se arbeiders en hij vroeg of het advies van de Stichting van de Arbeid ook liet college van Rijksbemiddelaars had be reikt. Hij meende, dat de minister bij de behandeling van deze lonen wel reke ning had te houden met het feit, dat deze bovengrondse arbeiders leven lussen de ondergronders, wier lonen veel hoger liggen. Minister Van den Brink antwoord de hierop, dat de Stichting van de Ar beid nog geen advies had uitgebracht Wel wist hij, dat zij op het standpunt staat, dat eerst het onderzoek inzake de lonen der metaalarbeiders moet zijn be ëindigd om een vergelijking bij de hand te hebben. Ook op een pensioenverbetering voor de mijnbeambten drong de heer Maenen aan. Die was reeds toegezegd door de minister van Sociale Zaken in net kabi- w De verwachting van hedenavond tot Zondagavond luidt: Droog weer met weinig bewol king en meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht weer lichte vorst behalve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zondag 28 November: Zon op 8.21 uur, onder 16-35 uur; maan op 5.10 uur, onder 15.15 uur. Maandag 29 November: Zon op 8.22 uur, onder 16.34 uur; maan op 6.47 uur, onder 15.33 uur. net Gerbrandy na de bevrijding, rnaar het was bij een toezegging gebleven. Prol van den Brink ging hier uitvoerig op m met de mededeling, dat later concreiere voorstellen waren gedaan inzake een voorschotregeling, maai daarbij was niet aangegeven hoeveel dit het Rijk zou kos ten. De minister moest dus eerst o.eze zaak met zijn ambtgenoten van Finan ciën en van Sociale Zaken bespreken. Dit overleg is nog gaande. Hij stemde mat ae heer Maenen in, dat een Centraal be- ambtenfonds in de plaats van de zes nu bestaande beambtenfondsen noodzakelijk was. In de M. v. A. had de minister het een en ander gezegd over de lage produc tie der mijnen, wat de heer Maenen met kracht bestreed, evenals later de heer Hermans (C. P.), die de gehele histori sche ontwikkeling van de arbeid in de mijnen naging en daarin de oorzaken zocht. De heer Maenen legde uit, dat die productie prachtig is, als men bedenkt, dat van het aantal arbeiders, die aan n>. eigenlijke koienfront werken, zelfs tot 60 pet. ongeschoold is. Eli dan komt de opbrengst in Nederland direct achter Po len, waar een recordopbrengst is De- reikt. Maar hier is dat bereikt met an dere middelen, dan in de Sovjet-satelliet staat, waar een mijnarbeider geen enkel recht op extra rantsoenen heeft, als zijn productie niet boven het normale uit komt. Als de regering wil komen tot 12 millioen ton, moet zij ook zorgen voor goede sociale voorzieningen en sociale arbeidsvoorwaarden en vooral voor ge schoolde arbeiders. Buitenlandse werk krachten hadden echtei de voorkeur van de heer Maenen niet, gezien de ontwik keling in Frankrijk. waar de buiten landse arbeidskrachten bij de stakingen een belangrijke rol hebben gespeeld. Bovendien was hier een groei van het arbeidspotentieel te verwachten als ner gens en hij verwachtte, dat 1952 een potentieel zou te zien geven, dat 350.000 hoger zou liggen dan dat van 1939 Ook hierop ging minister van den Brink uitvoerig in Hij had de zaak al leen gezien uit een oogpunt van deviezen, daar er altijd nog 3.800.000 ton kolen moet worden ingevoerd uit Amerika en Duitsland, die alle met dollars moeten worden betaald. Hij was echter gevoelig voor de argumenten van de heer Maenen en zeide liever ever de hoofden der af gevaardigden heen tot de Limburgse mijnwerkers te willen zeggen, dat hij m de moeilijke omstandigheden, waarin ons Tijdens besprekingen, Welke hebben plaats gehad bij de ontmoeting tussen vooraanstaande leden van het bijzonder federaal overleg, de hoge vertegenwoordi ger van de Kroon en de Nederlandse mi nisteriële delegatie zijn bedoelde leden van het bijz. federaal overleg ingelicht om trent het doel van de komst der Ned. de legatie en de stappen, welke deze zal ne men in verband met de a.s. politieke be sprekingen. Daarby kon worden geconstateerd aldus werd vanwege het bijz. federaal overleg medegedeeld dat er geen enkele grond aanwezig is voor de me ning dat de Ned. delegatie zou willen trachten, met de republikeinse regering een overeenstemming te bereiken bui ten het bijz. federaal overleg om, en eventueel afwijkende van de resultaten van het overleg, dat In October in Den Haag met de leden van het byz. federaal overleg heeft plaats gehad. Het is daar- Ai. Dat Mattheus-evangelie op die laatste Zondag na Pinksteren bood voor de nog ernstige gelovige toch weer materie voor een serieuze meditatie. Scherp werd ons de eindfaze van het wereldgebeuren voorgehouden met als apotheose: Denk eraan, alles kan voor bijgaan maar mijne woorden niet. Derhalve bij de reeds véle moeilijk heden van deze tijd een nieuwe be nauwende vraag: Hoe zullen wij er dan bijstaan? Er is echter nog volop hoop, nog in overvloedige mate redding en een zeker behoud in de eeuwigheid mogelijk. Mits we de weg weten en aan enkele voor waarden voldoen. Daarover gaat de Kerk ons in Haar Adventstijd onderhouden. Adventstijd als voorbereidingsperiode voor de menswording en op de geeste lijke komst van de Heer in ons zelf met Zijn overvloedige genade. De Kerk gaat ons voorlichten over onze eerste en voor naamste taak naar St. Paulus: de vor ming van Christus in ons. Met de woorden van deze Apostel: Het uur is daar om uit de slaap op te staan. De nacht is al ver gevorderd en de dag breekt aan, animeert de Kerk de mens tot activiteit. Heel Haar liturgie der eerstvolgende weken is er op gericht heiligen en zon daars, rijken en armen, gezonden en zieken op te wekken tot ene dringende roep om de Heer. Het eerste begin morgen luidt al: Ad te levavi: tot U verhef ik mij, Heer. Wijs mii Uw wegen en leer me langs Uw paden gaan Kom Dauwt hem dan van boven Laten we als kle.nmnedigen moed schennen en niet vrezen Verheugt u want de Heer ts nabii Sta on Jerusalem en aanschouw de vreugde die van God tot u zal komen. Vrees en toch vertrouwen. Ernst en toch blijdschap. Het leven is uiterst zwaar, maar met Hem in ons zal het gaWat een intens gelukkig volk kunnen we tezamen zijn, ondanks alle pijnlijke zorgen en striemend leed, wanneer we de weg naar God en met God weten te traceren. Goed spoor ia deze Adventswekea. entegen duidelijk gebleken, dat de Ned. regering zicb gebonden acht aan de overeenstemming, die tijdens het overlrg in Den Haag is bereikt en dat het bijz. federaal overleg, zodra de te 's-Graven- hage bereikte overeenstemming by de onderhandelingen een onderwerp van bespreking zal vormen, ten volle bij het overleg met de republiek zal wor den betrokken. De te Batavia aanwezige leden van het bijz. federaal overleg zijn gisterenmiddag naar Bandoeng vertrokken, waar enige vergaderingen zullen worden gehouden, o-a. ter voorziening in het voorzitterschap in verband met de ziekte van mr. Bahrioen (de huidige voorzitter) en voor het hou den van algemene besprekingen aangaan de de huidige situatie. Voorlopig geen nieuws Van gezaghebbende zijde in Batavia werd gisteren verklaard, dat, althans van Nederlandse zijde, in het eerste stadium der besprekingen geen enkele mededeling is te verwachten. Van Zondag a.s. af, zo vernam Aneta, zal een dagelijkse K.L.M.-dienst op Djokja worden onderhouden. Voorzover de ruim te het toélaat, zullen geaccrediteerde cor respondenten onder bepaalde voorwaar den van deze verbinding gebruik kunnen maken om zich naar Djokja te begeven. De Nederlandse ministers zullen Mohammed Hatla hedenmiddag om 17 uur ontmoeten. Op een vraag of hy beslissingen ver wacht by de besprekingen met Hatta, zeide Stikker, dat dit ook afhangt van de komende besprekingen. Edouard Herriot, voorzitter van de Franse nationale vergadering, Is door de commissie voor Europese eenheid der vyf westerse mogendheden, die gisteren te Parys voor het eerst bijeen is geko men, tot haar voorzitter benoemd. land verkeert en waarin niet alle wensen kunnen worden ingewilligd, tóch op hen blijft rekenen. De verkorting van de werkweek voor de mijnwerkers tot vijf dagen werd principieel door de minister niet afge wezen, voorlopig was dit echter niet verantwoord. Ook de heren Van Lienden (P.v.d.A.) en Hermans (C.P.) hadden verlangens. Die overigens op hetzelfde neerkwamen als de heer Maenen reeds had betoogd. De eerste klaagde er echter over, dat de nationalisatie van het mijnbedrijf, waar voor na de bevrijding ook anderen nogal geporteerd waren, nu vrijwel naar de achtergrond was gedrongen. Waar waar schijnlijk de communistische ontwikke ling in het Oosten van Europa niet vreemd aan is. Als deze nationalisatie, zoals de heer Van Lienden zei, nu alleen nog maar een wens is van de socialisten, dan bewijst dat misschien alleen maar, dat alleen deze nog niet inzien, dat nationalisatie óók een gevaar kan zijn, een politiek gevaar. Van een opheffing van het beheer over de particuliere mijnen wilde deze afge vaardigde in geen geval iets weten. Eerst moesten de maatregelen van het rapport- Couvée worden uitgevoerd en dan moest er nog eens in de Kamer over worden gesproken. De minister vond dit minder nodig. Daarna was ook deze begroting spoedig in kannen en kruiken. Alleen over de begroting van de Staatsmijnen had de communistische neer Borst nog een kleinigheid te zeggen. Maar ook dat was in vijf minuten l ekeken. Toen kon de minister van Economische Zaken gaan. De volgende week volgt Financiën, maar eerst wordt dan gestemd over de motie- Nederhorst, waarover we gisteren schre ven. F. S. In de Zweedse wapenfabrieken van Bofors te Kartskoga is een systeem van verdediging tegen de vliegende bommen en de straalvliegtuigen uitgewerkt. Tengevolge van een verbetering, aan de luchtafweerkanonnen van deze firma aangebracht, is een volslagen doeltref fendheid bij het schieten op de snelste moderne vliegtuigen verkregen, zowel op grote hoogte als in scheervlucht, aldus A. F. P. Het nieuwe kanon zou in de kalibers 40 tot 150 millimeter vervaardigd zijn Maandag 29 November a.s. zal in ge heel ons land een propagandaJactie be ginnen, geleid door het instituut „Steun wettig gezag", met het doe] alle vader landslievende Nederlanders op te wek ken dienst te nemen bij een vrijwilligers organisatie, welke het wettig gezag steunt door het geven van politiële, militaire en economische bijstand. De voorzitter van het instituut, Ir. J. ridder de van der Schueren, commissaris van de Koningin in de provincie Overijssel, verklaarde op een persconfe rentie, dat het instituut geen verleng stuk is van een regerings-apparaat. De doelstelling is, het bevorderen van de toetreding en de oefening van vrijwilli- Een goedgelovig meisje, de 23-jarige F. G. uit Bussum, die in Amsterdam op een kantoor werkzaam was, is 't slacht offer geworden van een samenraapsel van misleidende fantastische verhalen, ontsproten aan het brein van 'een 15- jarig meisje, dat op hetzelfde kantoor werkte. Deze laatste bracht haar vriendin het hoofd op hol met een vertelseltje, dat een charmante neef van haar dokter in Indië was. Door middel van brieven, die zij nooit zelf gestuurd kreeg, ontstond er contact tussen deze gefingeerde neef en de goedgelovige Bussumse juffrouw en toen dit contact er eenmaal was, heeft de vriendin in enkele maanden tijds haar meer dan 500 weten af te troggelen, die zij heeft opgemaakt. Zij vertelde haar o.a. dat de neef in Indië 'n doktersfonds had gesticht. Men kon er lid van worden door storting van 35 ineens en een maande lijkse contributie va.« 5. G. vloog er in en betaalde, waarvoor zij een getikt Iid- maatschapsbewijs kreeg vol met Maleise teksten en geknipte postzegels. Ook four neerde zij geld voor sigaretten, waar de z.g. dokter geregeld in zijn brieven om vroeg. Het zou mogelijk zijn, dat de jon gens in Indië een maand verlof kregen; een ander verhaal uit het fantasierijke brein. Per vliegtuig zouden de jongens naar Nederland komen. Niet iedereen kwam hiervoor in aanmerking. Hét ging met een soort loterij, waarin de meisjes in Holland voor 10 kónden deelnemen. G. geloofde weer en betaalde. Ook voor een door de dokter z.g. geadopteerd kind kocht zy speelgoed en kleertjes en stelde deze haar vriendin ter hand. De oplichting kwam tenslotte aan het licht, toen de kostjuffrouw van het 15- jSrig meisje lont rook en de politie van haar vermoedens in kennis steldé. En snikkende bekende de kleine bedriegster op het politiebureau haar schuld. gers die zich achter het wettig gezag scharen om de inwendige orde en uit wendige veiligheid van de staat te hand haven en voorts het behartigen van de sociale belangen dezer vrijwilligers. In de nationale commissie, welke aan het hoofd van het instituut staat, hebben vertegenwoordigers van de K.V.P. P.v.d.A. en de A.R. zitting, terwijl nog andere politieke groeperingen zullen worden uitgenodigd zitting te nemen. Leiders van organisaties als de Bijzon dere Vrijwillige Landstorm en Volks weerbaarheid maken ook deel uit van de nationale commissie. Genoemde organisa ties zullen geen activiteit meer voeren in afzonderlijke organen, maar haar werk kracht en ervaring ter beschikking stel len van het .nstituut. Het instituut heeft zo lang gewacht met actie voeren, omdat eerst een hechte organisatie moes' worden voorbereid. Deze is thans opgebouwd en in lande lijk, provinciaal, gewestelijk en plaatse lijk verband zal van Maandag a.s. af de actie gevoerd worden. Men kan zich melden voor de Nationale reserve van de Kon. Landmacht, voor de reserve grensbewaking der Kon. Marechaussee in een strook van 30 K.M. binnen de lands grenzen, bij de havens en bij de vlieg velden, voor de reserve-rijks- en de reserve gemeente-politie. Vrijwillige-3, die toetreden tot een van deze diensten, zullen een bepaald aantal uren van hun vrije tija moeten offeren voor theorie en oefening. Zij, die over weinig vrije tijd beschikken, kunnen zich melden voor de tv wakingsreserve en bij het vrijwilligers-depót. De heer Reinalda juichte het toe, dat, ondanks alle politieke meningsverschil len, ons volk in zijr, geheel zich Bewust is van de noodzaak zich hecht aaneen te sluiten tegen d gevaren, die onze democratische staat van het Oosten uit kunnen bedreigen en van binnen uit door het optreden vai een vijfde colonne. Tenslotte vroeg spi de financiële steun van geheel het wolk. Ook mr F.oosje.i sprak ovei de drei ging uit o et Oosten. Hij toonde zich voorts niet evreden met de sociale voor zieningen voor d» vrijwilligers Deze voorzieningen worden thans door de minister van Sociale Zaken nader bezien. Ondanks alle communistische propa ganda en de voorlezing van protesttele grammen en brieven voor Radio Boeda pest tegen kardinaal Mindszenty, is de laatste dagen duidelijker dan ooit ge bleken, dat het Hongaarse volk eensge zind staat achter zijn kardinaal. Kardi naal Mindszenty is geworden tot het symbool van het Hongaarse verzet tegen het communisme en dit niet slechts oo- der de katholieken, die 70 pet. der be volking- uitmaken, maar ook onder de niet-kathoiieken. Als een zaak In de jongste tijd duideiyk is geworden, dan is dit wel, dat de regeringspolitiek om een wig te drijven tussen de kardinaal en de katholieken, op een jammeriyk fiasco is uitgelopen. Hoewel aanvankelijk de katholieken niet geheel eensgezind zijn geweest en hier en daar een enkele priester of leek wel eens meende, dat de kardinaal-pri maat voorzichtiger had moeten optreden is thans iedereen er van overtuigd, da' de kardinaal van het begin af de situatie juist heeft'gezien. Waar de kardinaal verschijnt, stromen de gelovigen met tienduizenden tezamen, om hem te huldigen, zijn toespraken aan te horen en aan processies deel te nemen. Nog nooit waren de kerken in Hongarije zo vol als op dit ogenblik. De communisten hebben herhaaldelijk geprobeerd net volk te overtuigen, dat de kardinaal alleen staat, dat hij niet door de rest der hiërarchie wordt Ondersteund, dat in het bijzonder de aartsbisschop van Eger het niet met hem eens zou zyn. Zij verspreidden zelfs via persbureaux het ge rucht, dat kardinaal Mindszenty naar Rome zou worden geroepen, öjn daar ais kardinaal verbonden te worcGtn aan de Curie. In zijn plaats zou de aairtsbisschop van Eger primaat worden. De aartsbisschop van Eger heeft ech ter tijdens zijn verbiyf te Rome via Radio-Vaticana In de Hongaarse uit zending deze geruchten tegengesproken en zyn voile instemming met kardinaal Mindszenty betuigd. De communisten en de regering von den onlangs een nieuw slagwoord uit: „Mindszentisme" Men wilde daarmee een klove scheppen tussen kardinaal Minds zenty en het volk en tevens de persoon van de kardinaal in tegenstelling brengen tot het katholicisme. Hongarije zou dan drie wereldbeschouwingen kermen: com munisme. Mindszentisme, Katholicisme Mindszentisme werd door de communisten gedefinieerd als een conf ra-re volution- naire politieke beweging, niet voortgeko men uit tegenstellingen tussen Kerk en Staat, maar uit de overdreven en onge rechtvaardigde inmenging van de kardi naal in staatsaangelegenheden. Alle uitvallen beschuldigingen en pro paganda der regering groepeerden zich om dit slagwoord: Mindszentisme By deze propaganda heeft de regering echter tr- direct reeds het succes van Mindszenty's houding toegegeven. „Terwyi wij", zo zei de de Minister van Onderwijs Ortutay, „met de andere kerken de een na de an der tot overeenstemming zijn gekomen, wil de aartsbisschop van Esztergom niets van een vreedzaam vergelijk, met de Hon gaarse democratie weten." Zoals men weet, heeft het Hongaarse episcopaat in het begin dezer maand eer herderlijlj schrijven uitgevaardigd, door ieder der vijftien bisschoppen persooniyk ondertekend, waarin plechtig protes'. wordt aangetekend tegen de aanvallen op de kardinaal en de primaat dank wordt gebracht voor zijn geestelijke leiding, voor zijn moed en onverschrokkenheid in de strijd. In dit schrijven verzekeren de bisschoppen aan kardinaal Mindszenty, da: het Hongaarse episcopaat, de geestelyk- heid en gelovigen zich onvoorwaardelijk scharen achter zijn leiding. Daarmede zyn dus de bedoelingen en andersluidende verklaringen der huidige machthebbers voldoende belicht. Alles wyst er echter op, dat de communisten de strijd tegen het christendom en spe ciaal tegen de kerkprins zullen voortzet ten. Terecht vrezen kerkeiyke kringen in Hongarije en de verklaring van kardinaal Mindszenty, die j.l. Zondag in alle kerken werd voorgelezen, wyst ook in die richting dat evenals mgr. Stepinac in Joegaslavië kardinaal Minds zenty om zyu beginselvaste en moedige houding de weg van de vervolging en het martelaarschap cal moeten gaan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Kon. Landmacht: Serg. W. G. de Vries uit 's-Gravenhage, ge sneuveld 21 November; serg. J. v. Wersch uit Vaals, gesneuveld 19 November; sold. Ie kl. C. Westra uit Amsterdam, gesneuveld 16 November. Kon. Nea.-Ind. Leger: le It. int. A. van Andel uit Rotterdam, ge sneuveld 16 November. De Kon Marine heeft in de af gelopen week geen verliezen ge rapporteerd. Voor de economische politierechter te Rotterdam stonden gisteren 34 ambtena ren en ambtenaressen van de distributie- dienst te Rotterdam terecht. Eind 1946 begonnen ze met het „ver lenen van diensten" aan familie e.<j-, doch later werd contact opgenomen met zwarte handelaren en uiteindelijk onstond een levendige^ ruilhandel in tabaks- en ver ènapering'skaarten. De ambtenaar van het O.M. wilde geen gevangenisstraf eisen, doch beperkte zich tot geldstraffen, variërend van f 5.- tol f 250 met in enkele gevallen een voor waardelijke gevangenisstraf. De zaak tegen de chef D. P. is naar de rechter van instructie verwezen. Gearresteerde bisschoppen protesteerden Volgens een K.N.P.-bericht uit Rome hebben de vijf Grieks-katholieke bis schoppen in Roemenië kort voor hun arrestatie gezamenlijk schriftelijk bij minister-president Groza geprotesteerd tegen de ongehoorde vervolging der Grieks-katholieke priesters en leken, die weigerden zich neer te leggen bij de op heffing van hun Kerk en Haar „inlijving" bij de Roemeense orthodoxe staatskerk Hun protestschrijven besluit met een ver- klaring van trouw aan de Kerk van Rome: „Mede in naam van onze geestelijkheid en de aan ons toevertrouwde gelovigen, verklaren Wij ons vastbesloten, om de herders en zonen van de ene Kerk van Jesus Christus te blijven, onverbrekelijk verbonden met de katholieke eenheid in gevolge de orde, ingesteld door dezelfde God, Schepper van het heelal. Die ons met onze zending heeft belast, alsmede in de vaste overtuiging, dat Wij ons in deze Kerk, Welke Wij op leven en dood dienen, dienstbaar maken aan de belan gen van het volk en het vaderland, zoals Wij dit tot op de huidige dag gedaan hebben". De brief werd ondertekend door: mgr Valerius Trajanus Frentiu, bisschop van Orqdea Mare; mgr. Alexander Russu, bisschop van Maramures; mgr. Julius Hossu, bisschop van Cluj; mgr. Johannes Balan, bisschop van Lugoj en mgr Jo. hannes Suciu, apostolisch administrator van Blaj. Een onzer laatste rechterbovenhoek- bydragen nl. die, waarin bakker van Tie- nen's brief werd betiteld als een a-sociale bladzijde uit het kladschrift van opa, heeft gerede aanleiding gegeven tot een rijke 'serie mededelingen. We lazen de epistels met grote belangstelling, maar met nog meer schaamte. Naar ons van bevriende zijde wordt medegedeeld, is bakker van Tienen een katholieke patroon met vele verdiensten op charitatief terrein, hij is een harde werker, een meelevend mens en onbe krompen, waar hulp moet worden ge boden. We twijfelen aan genoemde mededelin gen geenszins. Onze harde opmerking ging echter niet tegen des bakkers levensgang, maar tegen een facet in zijn levenshou ding. Mogelijk heeft ziin temperament hem parten gespeeld, doch zijn „stijl" met uitdrukkingen als „zootje opruiers" en „zootje schorum" was allesbehalve stijl. De algemene circulaire der unie van ge zellen was niet bijzonder gelukkig, doch plaatste zich nu de bakker met zyn „op lawaai" boven het peil van dat „zootje"? Als patroon had hy op andere wijze „corrigerend" kunnen optreden. Naast zijn voorbeeldige hoedanigheden was dit op treden niet voorbeeldig. Erger is evenwel, dat de mentaliteit, die bij bakker van Tienen nog grotendeels op de rekening van „drift" kan worden geschoven, een houding is, die ook in katholieke kringen veel meer „vlees en bloed" is dan men zou vermoeden. Er worden veel fouten gemaakt in alle kringen, ook in die der werknemers we hebben dat nooit onder stoelen en banken verborgen doch het is pijnlijk en van daar de boven gesignaleerde schaamte, dat ondanks alle prachtige predikaties en ook niettegenstaande veel geleuter over liefde en rechtvaardigheid met en zonder bra- vour inzake de Pauseiyke encyclieken toe standen bestaan, die zonder meer een ergernis zijn. Ergernis, veroorzaakt van een kant, die men om zijn positie uitgesloten achtte; ergernis aanleiding gevend tot godsdien stige verslapping en zelfs afval. Onder katholieke regenten en by be sturen van kerkelijke instellingen bestaat nog de mening, dat men om zijn beginse len wel arbeid kan verrichten voor de helft van de gewone prijs of voor de helft van het normale loon. Maar als „slacht offer" kan men moeilijk huur betalen in de vorm van 50 pet. in geld en 50 pet principes. Particulieren en bondsbestuurders moe ten vaak stevig „boksen" om verouderde en beschimmelde inzichten te wijzigen en weg te werken. Een koster, een verpleegster, een werk ster, een concierge en nog andere normale functies moeten het bij onze instellingen met minder hebbeq, maar beter. Brieven en gesprekken gebieden ons be hoorlijk op de gong te slaan. Verbeter de wereld. Jawel. Maar laten we in vredes naam by ons zelf beginnen. We vroegen onlangs gebed: Er moet nog' meer gebeden worden. HENK VAN DER MAZE. Gisteren de ganse avond is het trein verkeer tussen Amsterdam en Rotterdam totaal in de war gebracht tengevolge van de ontsporing van 'een goederenwagen. Door een misverstand tussen de machi nist en twee rangeerders reed omstreeks 7 uur op het stationsemplacement te Den Haag ter hoogte van de Vaillantlaan een rangerende trein iets te ver door Hij bot ste op een stootblok met het gevolg dat de achterste wagon uit de rails lier en en passant een mast van dc bovenleiding meenam, 'die omviel. De voedingsdraad brak n het traject tussen Leiden en Delft werd stroomloos, zodat het electrisch treinverkeer volkomen onmogelijk werd. Terstond werden alle mogelijke maat regelen getroffen om het nog drukke rei zigersverkeer zo spel mogelijk weer op gang te brengen. Vbor het traject Den HaagRotterdam v.v. werd daartoe ge bruik gemaakt van de lijn over Pynacker naar RotterdamHofplein. Naar Delft en omgekeerd werden de reizigers per bus vervoerd, terwijl voor de verbinding met Leiden een Diejeltrein werd ontboden. Tot deze om 9.20 kon gaan rijden, werd het publiek verwezen naar dé tram. Tus sen Rotterdam en Delft reden electrische treinen. Hoe actief men echter op deze wijze de moeilijkheden het hoofd bood, de stag natie was zeer groot en slechts met aan zienlijke vertraging bereikte men zijti be stemming. Als dat tenminste al ging. De drie Antwerpse jongelui, die met de laat ste trein naai huis wilden gaan »m daar het week-eind door te brengen van hun patroon hier in Nederland hadden ze daartoe vandaag vrijaf gekregen moesten in Dordt stranden omdat hun trein inmiddels zou zyn vertrokken Terstond zyn hulpploegen van Den Haag en elders aan het werk gegaan om de schade te herstellen en om half één vannacht kon Rotterdam, zij het met grote moeite weer worden bereikt. In de loop van de nacht kwam men met een hulpvoorzièning bij de mast gereed, zo dat- vanmorgen «Je tremen weer normaal liepen. President Truman heeft zyn goedkeu ring gehecht aan een versnelde beste ding van de gelden voor het Europees herstel. In een brief aan de administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, zegt Truman, dat de vier milliard dol lar, die door het Congres zyn toegewe zen, vóór 2 April a.s. kunnen worden uitgegeven. Toen het Congres het bedrag goedkeur de, werd in de betrokken wet de bepa ling opgenomen, dat het geld bedoeld was voor de periode tot 1 Juli 1949 doch dat Truman bevoegd was om, wanneer bh zulks raadzaam achtte, te bepalen dat het geld in de periode tot 2 April 1949 werd uitgegeven. Zestien pas^giers en een 5 koppen tel lende bemanning zyn omgekomen door het neerstorten van een vliegtuig, toe behorende aan een luchtvaartmij. van Pakistan, dat op weg was van Lahore naar Karatsji. Nog deze maand zal de Argentijnse mi nister van buitenlandse zaken, Bramn- glia. te Rome arriveren. Tezamen met de gehele Argentijnse delegatie, welke nog by de Uno te Parys is. zal hij besprekin gen met de hoogste Italiaanse autoritei ten en met Z. H de Paus voeren. Dezer dagen is de 25-iarige landbou wer J. Eekman te Laren (G.) zo ernstig getroffen door een uit elkaar springend urine vat, dat hij enige ogenblikken later is overleden. Toen hij h ut vat wilde openei. of ver rollen, moet het deksel er af gevlogen zijn. Spoedt? na het ongeval is hij over leden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1