Eerste ontmoeting had plaats in Kalioerang Berlijn gaat uit elkaar vallen De zaak tegen de beulen van Amersfoort Weerbericht Of Naar kerkvervolging in Hongarije Een vonnis in het Chaillot-paleis Spaak en zijn nieuw kabinet Ten behoeve van bouwnijverheid Plan-Cochran basisvoor besprekingen'; Franse mijnstaking geëindigd Prijzenstop wordt opgeheven Communistisch regiem gaat harcl optreden tegen de kardinaal jKonings- en. schoolkwestie naar speciale commissies DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Vlagincident" te Djokja jVtevr.Tsjang Kai Tsjek naar Washington Kolenproductie in Europa Vleesknoeierijeii te Haarlem Kansen op een overeenkomst gering Vandaag neemt proc.-fiscaal requisitoir Havenstaking in V. S. officieel beëindigd Gedroogde zuid- vruchten: mondj esinaat NDER DE OUPE voor gebouwd on roerend goed Clericale misdaden en „reactie Griekénlands Noorderburen veroordeeld Cauwelaert straft v. socialisten af Ontwerp „Weder- opbouwwet" gereed De nood der gepen si on- neerde mijnbeambten Tarwe en bi^^n 70ste JAARGANG MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 No. 20787 Nieuwe noodkreet orn Amerikaanse steun Cijfers over productiviteit Op een grootscheepse Engelse rijwiel-tentoonstelling werd deze opname gemaakt van meisjes in de nationale klederdracht van enkele landen, waarheen door dc Britse industrie rijwielen worden geëxporteerd. Het zijn van links naar rechts schonen uit Ierland, India, Belgie, Pakistan en Noorwegen. Kopstukken gem. slachthuis SOVJET-PLAN' TOT „ZUIVE RING" VAN HET STADHUIS gearresteerd Gevoelig écliec voor de communisten BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM I WEINIG VERANDERING Weinig boterletters niet amandel-spijs OM ZEEP Decentralisatie bij de woningbouw Vakorganisatie wil steun uitkereij DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam; Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P, LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewon# kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimetCT hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte» Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het radio-station „Stem van Vrij In donesië" heeft bekend gemaakt, dat Za terdagmiddag de eerste ontmoeting tus sen de ministers Hatta, Stikker, Sassen en dhr. Neher te Kalioerang heeft plaats gehad.Zondag zijn de heren Hatta en ISassen opmeuw bijeen geweest, terwijl adviseurs besprekingen hebben ge voerd (van officieuze aard). Het resultaat der besprekingen is niet bekend, maar men neemt aan. dat zij verband hielden met „vraagstukken, die ontstaan tengevolge van het on langs door de Nederlandse regering in genomen standpunt" (volgens Aneta is het tussen aanhalingstekens geplaatste gedeelte enigszins verminkt doorgeko- men) In welingelichte kringen te Djokja Wordt volgens de „Stem van Vrij Indo nesië" verklaard, dat de huidige offi cieuze besprekingen zich tot het uiterst noodzakelijke zuilen beperken, zodat spoedig een begin gemaakt zou kunnen worden met de officiële besprekingen onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten. Dit laatste overleg zou een beslissend karakter dragen. De republikeinse minister van- voor lichting, Natsir, heeft aan de pers me degedeeld, dat er een spoedige beslis sing te wachten zou zjjn over de her vatting van de officiële besprekingen onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten met het plan- Cochran als basis. Op een desbetref fende vraag verklaarde Natsir, dat de commissie weet, dat de Nederlandse delegatie zich bereid heeft verklaard het plan-Cochran als basis voor de be sprekingen te aanvaarden. Op een vraag,, of het plan-Cochran thans te beschouwen was ais „working paper", antwoordde Natsir, dat soortgelij ke vragen enige dagen geleden door een woordvoerder van de commissie beant woord zijn met „niets over mee te de len." Natsir meende, dat,- indien beide Viartijen het plan als basis willen gebrui ken (met of zonder amendementen), de commissie geen bezwaar zou hebben, het officieel tot „working paper" te maken. (Wij laten het bovenstaande natuurlijk geheel voor rekening van het Indonesisch radio-station. Red.) Correspondenten hadden weer pech De correspondenten, die voor Zondag ochtend de Nederlandse papieren om naar Djokja te reizen in orde hadden de correspondent van Aneta inbegrepen konden niet vertrekken omdat de in- reisvergunning van de republikeinse autoriteiten nog niet was ontvangen. Meegedeeld werd, dat wel de republi keinse ministeries van Voorlichting en Buitenlandse Zaken toestemming hadden gegeven, doch dat de militaire autoritei ten te Djokja nadere inlichtingen wilden hebben. De vergunning is niet voor Maandag te verwachten, zodat het ver trek naar Djokja op zijn vroegst Dins dagochtend kan plaats hebben. Masjoemi eist toezicht C.v.G.D. De partijraad van de Masjoemi de Mohammedaanse politieke partij heeft Zondag een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd dat, ofschoon de huidige besprekingen tussen Nederland en de re publiek een informeel karakter dragen, zij nog steeds dienen te zijn gebaseerd op voorwaarden, die aanvaardbaar zijn voor het grootste deel der Indonesische bevolking. De partijraad dringt aan op een bekendmaking, dat deze informele besprekingen slechts van voorbereidende en van beperkte aard zijn en stelt de eis, dat een oplossing van het Indone- ^isch-Nederlandse geschil zal worden be reikt onder toezicht van de Commissie voor Goede Diensten. „Antara" maakt melding van een „in cident" toen gisterenmorgen het K.L.M.- vliegtuig met de Nederlandse ministers op het vliegveld van Djokja landde. Voor het terugtaxiën van het uiteinde van het vliegveld naar het vliegveldsta tion plantte een lid der bemanning een rood-wit-blauwe vlag met het K.L.M.- embleem op de cockpit van het K.L.M. toestel. Dit wekte een onprettige indruk bij de Indonesiërs op het vliegveld en op verzoek van functionarissen van dit vliegveld werd de vlag weggenomen. „Antara" voegt er aan toe, dat, hoewei reeds meer Nederlandse vliegtuigen op het vliegveld van. Djokja geland waren, dit de eerste keer was, dat de indenti- teitsvlag werd gehesen. lil nationalistische militaire kringen werd gisteren toegegeven, dat dc com munisten twee bela,ngrijke spoorweg knooppunten, n.l. Soetsjou, 200 .mijl t. N.W. van Nanking, en Peng Poe, 100 mijl t. N. van de bedreigde nationa listische hoofdstad, geheel hebben om singeld. Voorts werd erkend, dat een kleine rode strijdmacht van Peng Poe langs dc spoorlijn zuidwaarts optrot naar Nangking. Ondanks de dreigende situatie zou Nanking echter nog steeds niet in direct gevaar verkeren. Men verwacht, dat de beslissende slag om Midden-China weldra zal beginnen. China's strijd tegen de. communisten verhuisde gisteren naar het tweede plan en het volle licht viel op de politieke stappen der Chinese leiders om de oorlog te winnen. Mevrouw Tsjang Kai Tsjek, de vrouw 'van China's president, is naar Was hington gevlogen om te trachten hulp der V. S. te verkrijgen. Volgens waarnemers zal zelfs even tuele Amerikaanse hulpverlening de Chinese regering van geen nut kunnen zijn, wanneer zij er niet in slaagt on verwijld de toenemende demoralise ring van de regeringstroepen tegen te houden. Een maandelijkse statistiek van het se cretariaat van de Economische Commis sie voor Europa wijst uit. dat de kolen- productie in Europa steeds toeneemt. De- productie in West-Duitsland is van 66 pet. in September gestegen tot 69 pet in October. In Polen is het percentage gestegen van 110 tot 114, in België van 94 tot 98, in Nederland van 75 tot 73, in Hongarije van 133 tot 155. In Italië zakte de productie van 85 tot 50 pet. en in Turkije van 146 tot 112. Met uitzondering van Engeland waar da gemiddelde man-productie 97 pet. van het vooroorlogse peil bereikte, werden alle resultaten behaald door een groter aantal mijnwerkers. De gemiddelde dag productie per Europese mijnwerker be draagt tussen de 60 en 80 pet. van voor de oorlog- O O Ifans Jendretzky, dc leider der com munisten in Berlijn, heeft doen uitko men, dat de sovjet-autoriteiten van plan zijn na de verkiezingen van 5 December een tegen-gemeentebestuur te Berlijn in te stellen. Politiemannen van dc sovjetsector hebben op de Alexanderplatz in de sovjet-sector Zaterdagmiddag gedemon streerd voor dadelijke arrestatie van Dr. Ferdinand Friedensburg, de plaats vervangende burgemeester van Berlijn en Dr. Johannes Stumni, de door de westelijke autoriteiten benoemde com missaris van politic. Later werd uit bronnen, die in nauw contact staan met het sovjet-Russische militaire bestuur, gemeld, dat maarschalk Sokolofsky en andere hoge sovjet-Rus sische officieren op een bijeenkomst te Karlshorst, het Berlijnse hoofdkwartier van het sovjet-Russische militaire Be stuur, het eens zijn geworden over een plan tot instelling van een aparte ge meenteraad en gemeentebestuur in de sovjetsector van Berlijn en voornemens zijn de huidige functionarissen aan te zeggen het gemeentehuis te verlaten. Het nieuwe bestuurslichaam zou ge heel uit communisten en pro-communis tisch gezinden bestaan en het merendeel van de leden van de „oostelijke" ge meenteraad zou gecoöpteerd worden. Pessimisme te Parijs Te Parijs is men van mening, dat de kansen op een overeenkomst tussen de westelijke mogendheden en de (Van onze correspondent; Reeds geruime tijd is de Haarlemse po litie bezig met een onderzoek naar aan leiding van het ontdekken van. ernstige knoeierijen met vlees op het gemeente lijk slachthuis aldaar. In de afgelopen week is men over gegaan tot de arres tatie van de directeur van het slacht huis, de V., de voedseicommissaris J. (die inmiddels weer op vrije voeten is gesteld), de hoofdinspecteur K.en de bieesgrossier A. de V. Vrij geregeld bleken reeds sinds een jaar hoeveelheden vlees (o.a. van pas geslachte varkens) spoorloos te verdwij nen, hoewel dit vlees, veelal van nood- slachtingen afkomstig, ter beschikking behoorde te komen van de sociaal-zwak ken. Dit z.g. „vrijbankvlees" werd even wel, wat de beste delen betreft, bonvrij verzonden naar bevriende relaties van het slachthuispersoneei terwijl het te kort werd aangevuld met afval, dat voor hondenvoer bestemd was. Intussen heb ben de gearresteerde directeur en hoofd inspecteur bekend, dat zij goederen van het gemeentelijk slachthuis ten eigen bate hebben gebruikt en ook het perso neel hebben laten werken voor eigen belangen. Nadat men van hetvrijbank vlees de beste stukken verduisterd had, ging de rest naar dé consumenten en ook met de vleesbonnen werd op een wat vreemde manier huisgehouden. Doordat Sovjet-Unie over de Berlijnse kwestie I men bij diverse slagers vlees aantroi. practiscli verkeken zijn en in gezag-1 wat dezen niet konden verantwoorden hebbende kringen toonde men zich pes simistisch ten aanzien van de toekomst. Zes van dc negen, gemeentediensten van Berlijn, aldus 'Thorp, zijn thans in tweeën gesplitst én na de. gemeenteraads verkiezingen op 5 December aanstaande, verwacht men een versnelling van dit splitsingsproces. In Westerse kringen houdt men zich ervan overtuigd, dat de Sovjet-regering vast besloten is, lang zaam maar zeker de westelijke mogend, heden uit Berlijn weg te dringen. Bramuglia is van plan, einde dezer maand Berlijn te verlaten en dan via Rome naar zijn land tertig te keren. Hij zou dus nog slechts enkele dagen als voorzitter van dc Veiligheidsraad in functie blijven. De Veiligheidsraad zal waarschijnlijk nog bijeengeroepen wor den óm kennis te nemen van het voort duren van de impasse. Vandaag zal Bramuglia nog een laatste poging doen. Hij zou willen voorstellen, de blokkade in etappes op te heffen. In dien de Sovjets hiermede instemmen, zou de valuta-hervorming ook in étappes ge schieden. Men verwacht ook van deze poging geen resultaat. De staking van de havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust is Zaterdagna middag officieel geëindigd,daar de sta kers het bemiddelingsvoorstel van de scheidsrechter der federale regering heb ben aanvaard. De voorzitter van de vak bond der havenarbeiders van de AFL heeft bekend gemaakt, dat het einde van de staking door de leden van de vakbond met een grote meerderheid was beslist. Hij heeft er op gewezen, dat in alle havens van de Atlantische Oceaan reeds gisteren (Zondag) het werk -zou worden hervat om zodra mogelijk de kaden vrij te maken, waarop sedert 17 dagen de goederen liggen opgestapeld. kwam men tenslotte de malversaties 'op het slachthuis op het spoor. Het onderzoek wordt voortgezet. Onze Parijse torrespondent seint: De mijn-directies hebben Zaterdag aan gekondigd, dat wie heden, Maandag niet aan liet werk zou gaan, als ongeoorloofd of afwezig zou worden beschouwd, m.a.w. dat men gemakkelijk kan zou lopen om ontslagen te worden. Daar de staking toch geheel aan het verlopen is en j.l. Zaterdag 87% aan het werk was, hebben de communisten nu naar de wijste par tij gekozen en de staking met ingang van heden ongeheven verklaard, belovend op een ander gebied de strijd voort te zet ten. Na 8 weken komt dus een einde aan de staking die voor de communistische par tij het grootste échec is geworden, dat zij ooit bij de arbeiders heeft geleden In tussen is voor Frankrijk 4.80U.000 ton steenkolen verloren gegaan, om van de overige ^schade maar niet te^ spreken. Over liet algemeen is de stemming op het ogenblik vóór minnelijke schikkingen en men verwacht, dat wat, betreft de zee lieden- en havenstaking en die in de Pa rijse magazijnen, eveneens minnelijke schikking tot stand zullen komen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Duiven- drecht, de weleerw. heër J. F. v. d. Kolk; te Tuitjehorn, de weleerw. heer E. L. J. M. Meinders; te Middelharnis, de wel eerw. heer J. L. Wortel; te Schoorl, de weleerw. heer H. A. J. Drost, die rector was te Amsterdam (St. Hubertuskapel). (Van onze Amsterdamse redacteur). De zeven beulen vim Amersfoort za ten Zaterdag weer, streng bewaakt, in het kleine zaaltje van het Amsterdam se B. G. Berg en Kotalla, gewapend met potlood en papier, steeds aanteke ningen makend, de anderen in doffe berusting, verveeld voor zich of dro merig naar buiten kijkend. Voor de president lag op de tafel een berg van dossiers; alle papieren en voorwerpen die op deze zaak en deze zeven ver dachten betrekking hebben, waren hier byeen. 'De"extra-dag werd besteed om nog en kele getuigen te h°rén en enige belang rijke kwesties nader te bezien. Getuige 'de Loos, die in verschillende kampen heeft vertoefd en in 1942 in Amersfoort was, vertelt over de verschrikkelijke' „groen, tijd" die Berg niéuwe gevangenen liet doormaken. De strafappèls en het staan in de „rozentuin" waren beruchte maat- regelen. Berg oftik. dat hij zo vaak strafappèls hield: overigens is volgens hem de naam „rozentuin" eerst na de be vrijding ontstaan. Uitvoerig blijft .de president staan bij de volgende punten: wat gebeurde er precies met wethouder de Miranda, hoe zat de zaak van de Russische krijgsge vangenen in elkaar en wat bewoog in het algemeen d.eze verdachten? Heel de ze minutieuze ondervraging bracht ech ter weinig nieuwe punten naar voren. Het lot van wethouder de Miranda is, on danks vele verklaringen, die echter gro tendeels van horen zeggen kwamen, niet duidelijk geworden. Het verhaal van ver. schillende getuigen als zou hij zodanig getrapt zijn, dat hij pér kruiwagen ern, stig gewond naar de ziekenbarak moest worden overgebracht, waar hij enige da gen later overleed, kreeg geen absolute bevestiging Evenmin werd duidelijk wat er nu precies met de Russische krijgsge vangenen is gebeurd. De verdachte May werd nog eens op de korrel genomen over zijn deelneming aan het executiepe loton en deelde weer mee, dat hij tevo ren had geprotesteerd. Maar heeft U later nog eens geprotesteerd? „Neen dat had toch geen zin, het was gebeurd''. Verdachte blijft er bij, dat zijn protest vooraf al genoeg de aandacht op hem ge vestigd had Berg wordt nog eens onder handen genomen over de wreedheid in het kamp hi het algemeen. „Het is een ieder be kend dat de Duitse leiding voor de be waking in haar meer dan 100 kampen zeer wrede harde mensen uitzocht, het waren dan ook vernietigingskampen' zegt prof. v. Hamel. „Herr President", zegt Berg, „geen van de mensen,, die hier zitten, heeft vrijwil lig gedaan was hij deed. Wij werden in de kampen j^plaaist, wij hebben er niet om gevraa^r Geen van ons heeft zich daarvoor gemeld". „Neen, dat is waar, maar de leiding had het toch maar goed gezien, dat jullie wrede, harde mensen waren, want wat is er van terecht ge. komen Vandaag komt de procureur-fiscaal aan het woord. i De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond luidt: Op vele plaatsen nevel of mist, overigens droog weer met weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst behalve hier en daar vlak bij de kust. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Dinsdag 30 November: Zon op 8.24, onder 1633 uur; maan op 8.14 uur, onder 15.58 uur. De voorziening met gedroogdezuid vruchten, voor welk artikel geen distri butie-bemoeiingen van de overheid meer gelden, zal zeer beperkt blijven. De re gering verleent in het algemeen geen toestemming deze producten met een overwegend luxe-karakter te importeren. Momenteel worden ca. 530 ton krenten uit Griekenland onder de belanghebben den (in hoofdzaak bakkerijen en zuid- vruchtenverwerkende industrie) ver deeld. Voorts zijn nog enkele andere partijen krenten uit genoemd land te ver wachten. Rozijnen worden uit Grieken land en Turkije verwacht, echter in be scheiden hoeveelheden.. Ook de invoer van amandelen is zeer beperkt. Een hoeveelheid van ca. 1100 balen is door importeurs verdeeld onder hun afnemers, die in verband met de ge ringe hoeveelheid uiteraard niet op be vredigende wijze konden worden voor zien. Het zal voor de bakkers dan ook slechts in zeer beperkte mate mogelijk zijn voor de feestdagen in December met amandelspijs gevuld banket voor het pu bliek beschikbaar te stellen. Aanvoer van hazelnoten heeft prac tiscli niet plaats. Wat er nog binnenkomt, is in hoofdzaak bestemd voor de export industrie van chocolade- en suikerwer ken. De Hollandse zindelijkheid kan zich weer uitvieren; dat bemoft wat met de komende grote schoonmaak. Spoedig im mers kunnen onze vrouwen weer zonder meer om zeep gaan. O ja, zelfs in de oorlog konden wij zonder bon om zeep gaan, doch slechts in figuurlijke zin; zulks is nog mogelijk; steek maar eens zonder uit te kijken de weg over; zo gebeurd i Maar in de oorlog lag de (letterlijke) zeepvoorziening lelijk in de poeder; men moest zich tenslotte laten afpoederen met poeder, waarvan de zeepbestanddelen om zeep waren gebracht Nu gaat dit anders worden; de dame: wandelen naar de winkel en zeggen met het air van de- klant-is-koning: „Laat het vandaag eens huishoudzeep zijn; volgende maai mis schien zachte zeep of waspoeder." Vele huismoeders zullen dat om zeep gaan nog wel wat uitstellen, want de distributie was .de laatste tijd zo royaal, dat de voorraad wasmiddelen zienderogen wies. Tegen een vloed van zoveel poedel en zeep was zelfs de internationaal be roemde helderheid van de Hollandse nuismoeders niet opgewassen. Maar in elk geval ts het zeepdistribu- tie-varkentje op een oor na gewassen. Men zal moeten toegeven, dat het met de opheffing van de distributies-maatre gelen gesmeerd gaat. Binnenkort mogen wij onze Doterhammen fijn weer wat dik ker smeren; de vleespan wordt een vet pot en onder de kurk komt behalve ja jem ook sla-olie. Kolossaal zeg. En bij de verhoging van het vetrantsoen mag men kiezen, want de boter-vetbon wordt een keuze-bon. Zo ziet men, hoe sommige dingen een taai leven hebben. De bak kers hielpen, zo dachten wij tenminste, de keuze-bon om zeep. maar nu 'is hij weer opgedoken om onder te duiken bij slagers en kruideniers. Zou het echter niet beter geweest zijn, als de minister de vetbon niet in een new look had gestoken doch radicaal in het vet had gezet tot de volgende oorlog Het is nu eenmaal sneu om bon nen te laten verlopen en dus koopt men. Maar het komt ons voor, dat men voor deliger leeft, wanneer gekocht wordt naar behoefte en niet volgens het bon nenlijstje. En die gulden ioonbiislag behoeven wij heus niet in het vet te zettenMaak U geen zorgen: die is spoedig genoeg om zeep gebracht. ANALYST. Naar wij vernemen, zal zeer binnen kort de prijzenstop op gebouwd onroe rend goed worden opgeheven. Bij koop en verkoop van huizen, fabrieken, boer derijen enz. zal de mest biedende dus in het bezit kunnn komen van het ge neste pand. De prijzenstop voor ongebouwd onroe rend goed, zoals weilanden en bouwgron - den, wordt gehandhaafd. Bij koop en verkoop van deze goederen moet de transactie dns nog nader worden goed gekeurd door de prijzenbureaux voor onroerende zaken- Verwacht wordt, dat de vrije ver koop van gebouwd onroerend goed na 5 December a.s. word ttoegestaan. De tekenaar L .Jordaan die vele jaren de politieke prenten voor „De Groene" tekende, heeft zijn medewerking aan dit blad gestaakt. De heer Jordaan zal in het vervolg de politieke prenten voor het nieuwe „Vrij Nederland" tekenen. 7? Wat sinds lang gevreesd werd, is thans werkelijkheid geworden: met harde hand zal de Hongaarse regering, gelijk 4e bij monde van de plaatsver vangende premier, Matyas Rakosi, Za terdag jl. openlijk aankondigde, tegen Z.Em. kardinaal Mindszenty. primaat van Hongarije optreden. Onze lezers weten waarom dit ge- schiedt: enkel en alleen, omdat de kardinaal, gelijk zijn verheven en dure plicht was, onvermoeid en onver schrokken is opgekomen voor de on vervreemdbare rechten der Kerk en voor de onaantastbare rechten der ouders ten aanzien van de opvoeding hunner kinderen. In een Zaterdag jl, te Boedapest ge houden redevoering heeft Rakosi ver- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Blijkens de verwachtingen hier heeft de zitting van de Verenigde Naties nog slechts 14 dagen werktijd en dat wekt bezorgdheid ten aanzien van de resul taten Maar hoeveel of hoe weinig tijd er nog over is. om het belangrijkste der vraagstukken, het Berlijnse, tot een op lossing te brengen, zal waarschijnlijk vandaag blijken. Bramuglia gaat over morgen heen en men neemt algemeen aan, dat zijn vertrek aan de bemidde lingspogingen een einde za! maken. Ten aanzien van de Griekse kwestie heeft de algemene vergadering Zater dag een aanta! besluiten kunnen nemen zodat die zaak tenminste voor deze zit ting afgehandeld ls. De ontwerpresolutie, door de Weste lijken voorgesteld, werd aangenomen met -17 tegen 6 stemmen en geen ont houdingen De algemene V. N.-verga dering heeft dus Griekenlands noorder buren veroordeeld wegens hun hulpver lening aan de guerillastrijdkrachter van generaal Markos en tevens een nieuw beroep op hen gedaan, die steun verlening voortaan achterwege te laten Met algemene stemmen dus ook met die van de Sovjets, werden de voorstel len aangenomen om bij de betrokken staten er op aan te dringen, grenscon- venties te sluiten en ook de kwestie van de vluchtelingen in vreedzame zin op te lossen. klaard, dat Hongarije's „politiekvan de glacé handschoen jegens de reactionnaire leiders van de Katholieke Kerk in Hon garije" thans ten einde is en dat van nu af „de volledige kracht van de staatsbe- voegdheden" tegen hen zal worden aan gewend. Hij zeide, dat deze bevoegdheden tegen hen zouden worden gebruikt, „onver schillig of zij de kleding dragen van een gewoon priester, of die van een kar dinaal". Aldus, seint Reuter uit Boedapest en men tekent er ten overvloede bij aan, dat deze bedreiging slaat op Kardinaal Mindszenty primaat van Hongarije, wiens strijd tegen de %ongaarse regeringspolitiek de laat ste tijd steeds scherper is geworden en wiens secretaris, dr. Andres Cakar, een week geleden is gearresteerd, „onder verdenking van verraad". Ten aanzien van de betrekkingen met de Katholieke Kerk, verklaarde Rakosi, volgens Reuter, nog, dat de Hongaarse regering tot haar leedwezen er niet in geslaagd was, ook maar enigerlei over eenstemming met de Kerk te bereiken, doch dit was niet te wijten „aan gebrek aan goede wil van onze kant". Spreker beweerde, dat er „klachten" waren ingekomen van Protestanten en „zelfs van progressieve Katholieke groe. pen", dat Hongarije te grootmoedig was in zijn houding jegens „de reactionnairen van de Katholieke Kerk". Thans kon er niet langer van enigerlei politieke tole rantie meer sprake zijn. Hij verklaarde letterlijk: „Deze tolerante politiek, welke zich van glacé handschoenen bediende, wan neer ze te doen had met spionnen ver raders. smokkelaars aanhangers van 1e Habsburgers en andere reactionnairen welke rondlopen in priesterkleren of in kardinaalsgewaad, is voorbij en eens en voor altijd uit". De wet moest, volgens Rakosi. niet alleen toegepast; worden op „kleine cle ricale misdadigers". „Wij kunnen niet toestaan, dat zulke georganiseerde stoottroepen van het fascisme, als door deze clericale reactie vertegenwoordigde nog langer onze her opbouw en stabilisatie verstoren", aldus spreker. Na hét aanhalen van overeenkomsten met andere kerken en .de bewering, dat dit niet een kwestie was van godsdienst, maar van „gerechtvaardigde en onmis bare verdediging der democratie" voegde Rakosi er aan toe: „Wij kunnen niet die Katholieken en andere democraten te leurstellen. die bij duizenden geprotes teerd hebben en gevraagd hebben, dat we hen zouden verdedigen tegen Katho lieke reactionnaire activiteiten". Wij hebben de Hongaarse regerings woordvoerder uitvoerig geciteerd, ten einde een denkbeeld te geven van de geraffineerde wijze, waarop deze tegen de leiding der Katholieke Kerk in Hon garije stemming poogde te maken. Wat zal van dit alles het einde zijn? (Telefonisch von onze correspondent.) De nieuwe refbring heeft twee verga, deringen gehouden voor het redigeren der verklaring, die Dinsdag in de Kamer door Spaak zal worden voorgelezen. Hoe wel omtrent Haar inhoud niets werd medegedeeld, daar mem er -de primeur van wil bewaren voor de parlements leden, verluidt, dat ze nog al lang zal zijn en sommige problemen uitvoerig zal belichten. Er zal in geconstateerd wor den, dat de nieuwe regering eigenlijk een voortzetting is van de oude en haar taak dus hoofdzakelijk zal bestaan in het vol tooien van de bestaande problemen, in het kader natuurlijk van hetgeen in de onderhandelingen der laatste weken tus. sen C.V.P. en socialisten is overeengeko. men. Reeds eerder deelde men mede, dat tijdens die onderhandelingen in beginsel werd besloten, een commissie voor het koningsprobleem en een andere voor de schoolkwestie in het leven te roepen, het geen dus in zekere zin, voor beide kwes ties, een stille begrafenis zou kunnen worden. Terwijl enerzijds de school- en konings kwesties aldus op de lange baan zullen worden geschoven, zal man van linkse zijde bijzonder gesteld blijven op strenge naleving van de z.g. wet van der Poor ten, die eigenlijk zo'iets als een oorlogs machine tegen het katholiek onderwijs is Het zal de moeite lonen, te vernemen, of de katholieken al dan niet de z.g. „tegemoetkomingen" en „desiderata" over het onderwijs zullen aanvaarden. Het heeft er t nu toe niet de schijn van. De regeringsverklaring zou verder groot belang hechten aan de economische toestand, alsook aan de prijs- en loon politiek, de steenkoolproductie en de werkloosheid. Men zou voor de steen kolen een prijs willen vaststellen, die de nijverheid in staat zal stellen, met net buitenland te concurreren De regering behoudt zich intussen het recht voor, be langrijke hoeveelheden steenkolen voor nijverheidsbehoeften te importeren, in dien tegen redelijke prijzen geen vol doende hoeveelheden op eigen markt zouden te bekomen zijn. Groot belang zou ook worden gehecht aan de strijd tegen de werkloosheid, welke vooral in het Vlaamse land ernstig is. v. Cauwelaert kapittelt Spaak en de socialisten De Belgische katholieke minister van staat. v. Cauwelaert, voorzitter van de Kamer, heeft in de Brusselse voorstad Anderlecht een politieke redevoering uitgesproken, die heftige reacties heeft uitgelokt in de socialistische pers. Men weet, dat Erasmus enige tijd te Anderlecht heeft gewoond. Daarop doe lend, zeide v. Cauwelaert o.m.: „Moest Erasmus nog in Anderlecht leven, hij zou naar aanleiding van de jongste regerings- :crisis een nieuw hoofdstuk aan zijn „Lof der zotheid" toevoegen. Deze crisis was niet alleen overbodig, maar ook on gewenst. Men heeft de straat weer eers gemobiliseerd, hetgeen de val van de heer Struye tot gevolg had. Heeft het voorbeeld van Frankrijk hier nog steeds met de ogen geopend. Spaak heeft te veel toegegeven aan de druk van zijn eigen socialistische par tijgenoten. Met wat karaktervastheid zij nerzijds ware deze crisis uitgebleven''. Dc katholieke minister van staat waarschuwde vervolgens de socialisten, het geduld en de lankmoedigheid van de C. V. P. niet als zwakheid en laf heid te beschouwen. Speciaal op de sectaire schoolpolitiek van Huü'smans doelend, zeide hy, dat hij deze rode excellentie het recht ont zegt, katholieke kinderen in een of ficiële eenheidsschool door communis ten en vrüdenkcrs te doen onderwij zen. „Tegên het godloze communisme is er in België maar één dam: de C. V P. De ervaring heeft geleerd, dat daaibij niet op de socialisten kan worden ge rekend. Heeft men niet overal in de Oost-Europese landen de socialisten in groten getale naar de communislen zien overlopen?" Hoewel, als alles normaal verloopt, in België de eerstkomende wetgevende verkiezingen eerst in 1949 moeten plaats hebben verklaarde v. Cauwelaert: ,,De verkiezingsstrijd is thans begoifcen. Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van het ontwerp inzake tij delijke voorzieningen ter bevordering van de wederopbouw en de bouwnij verheid. Het ontwerp kan worden be schouwd als een samenvatting van de indertyd door minister Neher ingedien de en nu ingetrokken uitwerpen <\Ve- deropbouwwet en Wijziging Woning wet) Met de opmerkingen, toen in het voorlopig verslag gemaakt is in het nieuwe ontwerp rekening gehouden Tengevolge daarvan zal krachtens de nieuwe voorstellen de beslissing over de bouwplannen en de onteigening ten oe- hoeve van die plannen aan de gemeenten worden overgelaten. Voorts wordt de fi nanciële steun van het rijk krachtens de woningwet aldus geregeld, dat de ge meenten de bevoegdheid krijgen zelf gelden uit te keren en tevens garant te blijven voor leningen van particulieren ten behoeve van de woningbouw. Dc procedure voor de onteigening, die summier geregeld was, wordt in het nieuwe wetsvoorstel beter omschreven. In verband met de toekomstige bouw van geprefabriceerde huizen zal het vol gend jaar aan iedere provincie een be paald aantal worden toegewezen, dat volgens de traditionele bouwwijze moet worden opgetrokken en daarnaast het aantal montage-woningen voorgeschre ven dat ze mogen bouwen. De provincies zullen zelf het woning- contingent verdelen en. Ged. Staten kun nen de gemeenten toestemming verlenen van de bouwverordening af te wijken. Voor de bouw van kerken, scholen en ziekenhuizen blijft de beslissing aan het ministerie voorbehouden. De nieuwe wet zal een tijdelijk karak ter dragen, omdat de toestanden in de bouwniiverheid nog te weinig gestabili seerd ziin en mede omdat de regering de comm'ss'e-v d Bergh die een wet- tpliike regeling van de riiirntéliiVp orde- nirn? en de vnJkshtii«5v<?9*in** bëstiirtaprt. niet van tevoren wettelijk wil binden. In een officieel bulletin te Athene uit gegeven wordt medegedeeld: „De ziekte van de eerste-minister, welke verscheide ne kritieke fasen heeft gekend, is thans van die aard, dat zonder dat voortijdig optimisme gerechtvaardigd is, het voort zetten van de pogingen om zijn lever) te in het koninklijk besluit F 67 slechts I redden wordt aangemoedigd". (Van onze correspondent). De Katholieke vereniging van mijnbe ambten acht de nood in vele gezinnen van gepensionneerde mijnbeambten zó hoog gestegen, dat zij heeft besloten haar gepensionneerde leden met Kerstmis een ondersteuning te geven uit de vereni gingskas, als de regering niet voor die tijd haar toezeggingen nakomt. Tijdens een Zaterdag te Heerlen gehouden alge mene vergadering van de vereniging kreeg het bestuur voor dit doel een cre- diet van 10 000 De organisatie telt on geveer honderd gepensionneerde leden, zodat zii van dit bedrag elk lid gemid deld f 100 kan uitkeren. Nieuwe Tn»1a*»iw» voor hroodf Tijdens de algemene najaarsvergade ring van het Drents Landbouwgenoot- schap werd o.a. medegedeeld, dat vermoe delijk inlandse tarwe in de broodmelange zal worden opgenomen en dat binnen kort de vervoerbewijzen voor biggen zullen worden afgeschaft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1