Hatta sprak met werkcomité Besprekingen in Indonesië op dood spoor? Storm hoek De verdediging van W.-Europa eerbericht Een bemoedigend bulletin Engeland hoopt op 's konings algeheel herstel De Westerse „scheurmakers" in groot-Berlijn explosie te hull De laatste poging van Bramuglia Er komt nog steeds haring Ontwerp le Washington ingediend Rus protesteert krachtig tegen ondemocratische verkiezingen Franse havens niet in staking CHINESE MISSIES VAN SCHEUT ZWAAR GETROFFEN Kerstvrede DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De K.N.I.P. voelt voor „knip op de deur" geluk in het kanaal De Kerk in Joego slavië In de Pact raakt de hele wereld Gestrand op weg naar Fatima Clay antwoordt: 100-jarige te Nederweert ImBp - Van de veertig drie missieposten intact Nieuwe voorstellen aan de „vier'* overhandigd 70ste JAARGANG DINSDAG 30 NOVEMBER 1948 No. 20788 Op dood spoor gekomen? Opstandelingen geven zich over Antara meldt, dat 1200 opstandelingen zich hebben overgegeven in het gebied van Poer\vodadi|en Grobogan Bisschop van Triësl eist vrijheid op NED. MIJNEN WERVEN ITALIAANSE ARBEIDERS De Westelijke mogendheden hebben gisteren het ontwerp van een defensie-plan te Washington overhandigd- Men verwacht, dat besprekingen over dit ontwerp tussen de zeven mogend heden, Amerika, Canada en de vijf van het pact van Brussel, thans spoedig, vermoedelijk reeds tegen het eind? der week zullen beginnen. De Westelijke mogendheden zouden de voor genomen alliantie een duur van 50 jaren willen geven; (le Ver. Staten prefereren een tijdsduur van 10 a 15 jaar met de mogelijkheid van verlenging. nog nachtvorst Het Oosterbeekse kerkje, dat in 1944 het laatste bolwerk was van de Airbome-divisie op de rechter Rijnoever, wordt hersteld. Recente opgravingen rond de fundamenten hebben aangetoond, dat het een der oudste kerkjes van ons land is. (Telefonisch van onze correspondentj Een nieuw bulletin van de vijf geneesheren betreffende een duidelijke verbetering in de gezondheidstoestand van de koning werd, nadat de dokters gistermorgen een bezoek aan Buckingham Palace gebracht hadden, vroeg in de namiddag gepubliceerd en was in het Iunchuur onderwerp van de meeste gesprekken. Het publiek is opgetogen over het onverwacht gunstig nieuws. De Hoqe Vertegenwoordiger te Batavia, Z. Exc. dr. L. J. M. Beel, beqroet op de trappen van't paleis aan het Koningsplein mr. E. Sassen, minister van Overzeese Gebiedsdelen. Links van hem ziet men de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikkei De zaak is normaal Communistische manoeuvre ..IK HEB EEN HART VAN VITRIOOL" MEA CULPA Zo was het gisteren, zo is het vandaag: nog mistig. Gevangen en vermoord Op de weg Bethlehem-Jernzalem MINDER INLANDSE TARWE IN HET BROOD DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij ae administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Antara meldt, dat Hatta gisterenavond een bespreking heeft gehad met de frac tieleiders uit het werkcomité van het K N.I.P- (voorlopig republikeins parle ment), ter verklaring van de kwesties, die verband houden met de huidige be sprekingen te Djokja. Tot nog toe zijn vier besprekingen tussen Hatta en de Nederlandse autoriteiten gehouden, na melijk een op Zaterdag met de ministers Stikker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher, twee op Zondag met minister Sassen en een Maandagmid dag met minister Stikker. Over de be sproken onderwerpen zijn geen bijzonder heden bekend, aldus Antara- Politieke kringen te Djokja meenden, dat de onderwerpen waarover moeilijk overeenstemming te bereiken was, o.m. betreffen de bevoegdheden van de inte rim-regering en het veto-recht van de ho"e vertegenwoordiger der kroon. Deze kringen meenden, dat de informele be sprekingen zo spoedig mogelijk moeten Ondanks het feit, dat het einde der Noordzeevisserij in zicht is, komen nog steeds loggers met flinke ladingen gezou- tenen verse haring te Scheveningen aan de markt. In het begin van de vorige week waren de vangsten, op enkele uit- zonderingen na, teleurstellend, doch in de naweek kwam hierin veranaermg en werden door verschillende loggers scho ten van 100 kisten en meer gedaan. Een gedeelte der binnengekomen sche pen gaat thans in het Kanaal zijn geluk beproeven. De vangstberichten uit het Kanaal luiden tot op het ogenblik gun stig, zodat voor deze visserij nogal animo bestaat. Aan de Kanaalvissery zal onge veer een derde gedeelte van de Scheve- ningse loggers deelnemen, voor het me rendeel schepen met sterke motoren, niet tegenstaande de Noordzee nog steeds vol op haring geeft. De vangsten onder de Engelse wal zijn ongekend overvloedig geweest. De daar vissende haringschepen bevinden zich bij Smith's Knoll, dit is 90 mijl N.N.W. van Scheveningen. De aanvoer te Schevenin gen bereikte gisteren weer een record. Niet minder dan 26 loggers kwamen Za terdag en Zondag binnen met vangsten variërend van 30 tot 47 last haring. De aanvoer van veifte haring bedroeg circa 5000 kisten, dus 800 kisten meer dan vori ge week Maandag. De vangsten van volle haring worden minder en men zag giste ren aanmerkelijk meer ijle haring, het geen een afnemende visserij op de mid denzee betekent. De haringlogger SCH 9 heeft in de buurt bij Breskens gevist. De visserij was echter niet breed. De logger bracht slechts 70 kisten verse haring aan., worden beëindigd. Intussen legden rege ringskringen er de nadruk op, dat verdere besprekingen moeten worden gehouden onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten, waarbij de voorstellen van het Amerikaanse lid dezer commissie de heer Cochran, als working paper moe ten diénen. Volgens Antara bestaat demogelijk heid dat do Nederlandse ministers Woensdag naar Batavia terugkeren, na dat de besprekingen vandaag zullen zijn voortgezet. Antara meldt: Namens de fractieleiders van het werkcomité van het K.N.I.P. (het voorlopig republikeins parlement), heeft de voorzitter van dat comité, Mohammed Assaat,heden tot Moh. Hatta het verzoek gericht, om de informele besprekingen met de Nederlandse ministers stop te zet ten. Het comité stelt voor de formele besprekingen onder auspiciën van de C.V.G.D, zo spoedig mogelijk te hervat ten. Moh. Assaat heeft dit verklaard na zijn terugkeer van een bezoek aan Kalioe- rang, waar de besprekingen worden ge houden. Gisteren had Moh, Hatta voor de frac. tieleiders een uiteenzetting gegeven oyer de besprekingen met de Nederlanders. Hij weigerde aan Antara mede te delen, waarover Hatta had gesproken Waarnemers in Batavia zijn volgens Reuter van mening, dat bovenbedoeld verzoek van Assaat er wel eens op zou kunnen duiden, dat de besprekingen in Kalioerang op dood spoor zijn gekomen. J)e Bisschop van Triest, mgr. Santin, die zich reeds eerder beklaagd heeft over vervolgingen tegen de katholie ken en de geestelijkheid in zijn bisdom, heeft thans geëist, dat de rechten van de Kerk en van de gelovigen in de Joegoslavische zone van het vryge- bied van Triest zullen worden „ge ëerbiedigd." „Over de radio en op meetings", aldus mgr Santin: „wordt de Kerk belasterd, zonder dat zij zich kan Verdedigen. Seminaries en katholieke onderwijsin richtingen zijn vernield, kloosters zijn aangevallen en ontheiligd, priesters ver. jaagd, opgesloten of gedood. De gelovi gen geven blijk van heldhaftige trouw, wanneer zij zich in weerwil van allerlei bedekte bedreigingen ter kerke begeven. De beschaving, de rechtvaardigheid en de plicht, een rustig gemeenschapsleven onder de volkeren tot stand te brengen, eisen dat aan deze onterende toestand een einde wordt gemaakt", Eind vorige week is een wervingsploeg van de mijnen naar Italië vertrokken om arbeidskrachten te werven. De voorlich tingsdienst van de Ned. Steenkolenmij nen heeft met het oog op deze werving een brochure van 32 pagina s, verlucht met tal van foto's, samengesteld, waarin de Italianen vele wetenswaardigheden over de Limburgse mijnen kunnen lezen. w; De weerverwachting, geldig van heden tot morgenavond, luidt: Op vele plaatsen vooral tn de och tend nevel of mist. In de loop van de dae hier en daar opklaringen. Van nacht lichte en hier en daar matige vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur vandaag. Zwakke wind overwegend tussen Zuidoost en Zuidwest. Woensdag 1 December: Zon op 8.25 uur, onder 16.32 uur; maan op 9.37 uur, onder 16.33 uur. Deze stap der Westelijke mogendheden komt ongeveer een maand later dan het hiervoor oorspronkelijk door Amerikaan se en Europese diplomaten vastgestelde tijdstip, zodat het zeer onwaarschijnlijk geworden is, dat men tijdig genoeg met een verdrag gereed Is, om dit nog in Januari bij de Senaat te kunnen in- d'ofschoon men niet over de juiste tekst van het document beschikt, zou hetpact de verplichting tot wederkerige bijstand bevatten, echter zonder formele ver plichting tot deelneming aan de oorlog, indien een van de zeven landen zou wor den aangevallen. Bovendien zouden de ondertekenaars hun instemming met de beginselen van de V.N. herhalen. Tenslotte zou het plan voorzien in de te volgen procedure om in onderling overleg een plan voor de gemeenschappe lijke verdediging op te stellen. De Nederlandse autoriteiten waren gisteren zeer terughoudend wat betreft de a.s. besprekingen In Washington over het Noord-Atlantisch pact. Een zegsman van het ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat de ge hele aangelegenheid nog een te alge- meen karakter droeg en dat het daar om moeilijk was, er lets over te zeg gen. „Dit pact", zo zei h(j, „raakt niet alleen Europa, maar de gehele wereld, het Verre Oosten Incluis". Hij weigerde antwoord te geven op de vraag, of de Benelux-landen zich gezamenlijk zouden binden. De geneesheren hebben wel de ver schijnselen van 's konings ziekte ge noemd, maar deze nog steeds geen naam gegeven. Evenmin hebben ze de aard. van de behandeling welke door hen is voorgeschreven, enigszins nauwkeurig aangegeven. Dit veroorzaakte, ondanks de -uitvoerigheid en bevattelijkheid van het eerste bulletin, enige bezorgdheid hij. het publiek, .dat zolang aap een ziekte geen naam gegeven is, licht de indruk krijgt, dat de geneesheer hier omtrent eerst bij een verdere ontwik keling zekerheid kan verkrijgen. Terwjjl in het bulletin opnieuw met nadruk vastgesteld wordt, dat het her stel van de bloedsomloop een traag pro ces is, dat zich over maanden uitstrekt, wordt toch vooral gewezen op het be lang van de verbetering in 's konings algemene gezondheidstoestand, welke zich in een week tijds heeft voorgedaan. Als gevolg hiervan, dat de koning zich onthouden heeft van lopen, staan en andere lichamelijke inspanning. De al gemene indruk is dan ook. dat het bul- letin bepaald bemoedigend mag heten. Het bezoek van de geneesheren aan het paleis duurde ongeveer 2% uur. Aan prinses Elizabeth en aan prinses Margaret werd het gunstige bericht om trent de verbetering in de gezondheid van hun vader onmiddellijk medege deeld Prinses Elizabeth «elf geniet, naar verzekerd wordt, een voortreffe lijke gezondheid-en gisteren heette he*, dat zij dezer dagen voor het eerst zou uitgaan, zij het slechts voor een korte wandeling in de tuin van het paleis Op 7 December zal een nieuw consult gehouden worden. Tegen die datum zal kunnen worden vastgesteld, hoe de uit werking van de behandeling van 's ko nings ongesteldheid is. - Er is sprake van geweest, dat de hertog van Gloucester of die van Edinburg eni ge van de formele functies, die voor de eerstvolgende maanden op het program staan, zouden waarnemen. Maar de ko ning heeft besloten, de functies uit te stellen, in de hoop ze later zelf te kun nen vervullen, hetgeen er op wijst, dat hij optimistisch is t.a.v. zijn eigen volledig herstel. Ook de reis naar Australië beschouwt hij als uitgesteld, en geenszins ais afgesteld. De onderhandelingen om een nationale Franse havenstaking te voorkomen, zijn met succes bekroond. Een delegatie van de C.G.T, heeft een overeenkomst be reikt met de minister van openbare werken. De overeenkomst wordt vandaag ge tekend. De heer J. de Bruin uit Rotterdam schijnt er ook ditmaal niet in te slagen met zijn auto Fatima te bereiken. "Hij bericht ons namelijk uit Navalmoral de la Mata, 180 km. van Madrid, dat hun wagen op weg naar Lissabon van een helling is geraden en over de kop gesla gen. Ondanks een dubbele saitomortale zijn alle inzittenden, afgezien van enige lichte kwetsuren, ongedeerd gebleven. De auto is ogenschijnlijk niet te her stellen. De bevolking is echter buiten gewoon hartelijk en behulpzaam. Maarschalk Sokoiofsky, de militaire sovjetgouverneur te Berlijn, heeft in een brief aan zUn Amerikaanse, Brit se en Franse collega's geprotesteerd tegen het houden van verkiezingen te Berlijn op Zondag a.s. „Het sovjet-commando", aldus luidt de brief, „ziet zich genoodzaakt te wijzen op de gevaarlijke activiteit, die in de Wes telijke sectoren van Berlijn ontplooid wordt om scheuring en desorgani satie teweeg te brengen in het stadsbe stuur Deze activiteit wordt gesteund dcor de Westelijke militaire bevelheb bers te Berlijn. Zoals u bekend is, hebben de militaire sovjet-autoriteiten herhaaldelijk de na druk gelegd op de noodzaak om de een heid van Berlijn, Duitslands hoofdstad, te bewaren. Daarom hebben zij immer aangedrongen op democratische verkie zingen voor geheel Berlijn. Deze voor stellen zijn door de Westelijke militaire autoriteiten genegeerd. In plaats van algemene democra tische verkiezingen zullen in de Wes telijke sectoren afzonderlijke verkie zingen plaats hebben, waarbij de de mocratische vrijheid niet betracht wordt, maar waarbij een golf van on derdrukking en vervolging ten op zichte van democratische organisaties valt op te merken. De afzonderlijke verkiezingen in de westelijke sectoren, die op 5 December gehouden worden, zijn georganiseerd om het verenigd bestuur van Berlijn te doen verdwijnen en om een afzonderlijk be stuur in de westelijke sectoren te mBepaalde elementen te Berlijn hebben sinds lang gepoogd om het verenigd stadsbestuur te desorganiseren en ae democratische vertegenwoordigers van de massa der Berlijnse bevolking daar uit te verwijderen. Het sovjet-commando wenst deze anti democratische elementen niet te onder steunen en zal elke poging in het werk stellen om 't normaal functionneren van het Berlijnse stadsbestuur te verzekeren" Gen. Clay, de Amerikaanse gouver neur, heeft paar aanleiding van deze brief verklaard: „De Berlijnse verkie zingen van 5 December zijn georgani seerd door de verantwoordelijke ge meente-functionarissen in overeenstem welke destijds door de vier militaire gouverneurs eenstemmig Is goedge keurd. Volgens deze constitutie moeten automatisch nieuwe verkiezingen ge houden worden twee jaar na de laatste verkiezingen, welke in October 1946 gehouden zijn". De communistische vice-voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, Ottomar Geschke, heeft tegen heden, Dinsdag, een „speciale zitting" van de raad in het Opera-gebouw In de sovjet-sector bijeengeroepen onder het motto: „De tijd van handelen is gekomen". Dr. Ofcto Sulir, de soc.-dem. voorzit ter van de gemeenteraad, verklaarde, dat Geschke in het geheel geen recht had om een vergadering van de gemeente raad bijeen te roepen. „Men kan de ver gadering eenvoudig als een communisti sche manoeuvre beschouwen. Vertegen woordigers van de drie democratische partijen zullen uiteraard deze bijeenkomst niet bijwonen", aldus Suhr- Westerse politieke waarnemers te Berlijn geloven, dat de door Geschke belegde bijeenkomst het sein zou kun nen zijn voor de afkondiging van een „door de communisten beheerst ge meentebestuur" voor geheel Berlijn. Hetzelfde geldt de oproep van de onder sovjet-controle staande „vrije Duitse vak- verenigings-organisatie" te Berlijn, die alle Berlijnse arbeiders heeft opgeroe pen tot een demonstratie voor een „ver enigd stadsbestuur" voor Berlijn, welke Dinsdag te 14.30 uur pl. tijd vóór de uni versiteit in de sovjet-sector zou moeten beginnen. Het persbureau D.P.D. (Britse con- tröle) meldt, dat geweren van het voor malige Duitse leger zijn uitgedeeld aan verscheidene formaties der Duitse po litie in de sovjet-sector van Berlijn. De wed. C. KaelenGubbels, wonende in het St. Josephsgesticht te Nederweert, vierde Maandag haar honderdste verjaar dag. Te 8 uur werd door Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, in de kapel van het gesticht een H. Mis ter harer intentie opgedragen. Op de receptie later in .de ochtend werd zij niet alleen door talrijke autoriteiten uit de gemeente maar ook door de Commissaris der Koningin ge complimenteerd. In.de vooravond werden haar serenades gebracht door de plaatse lijke gezelschappen. De jarige is nog zeer kras en heeft nog honderd uit verteld over de goede oude tijd. „Ik heb een hart van vitriool", aldus verklaarde over zich zelf de S.D.-hand- langer Chr. D. uit 's-Hertogenbosch, die gisteren voor de bijzondere raad van cas- saitie verscheen in verband met het be roep, dat de proc.-fiscaal van hef Bossche bijzondere hof had ingesteld tegen het vonnis vam 15 jaar gevangenisstraf; waar toe dit hof D. had veroordeeld. In begin 1941 had hij een illegale groep in Den Bosch verraden, in Maart 1943 nog een andere. Hij zeide dat hij onder in vloed van de S.D.-che, in Den Bosch tot het verraad gekomen was- Deze man be loofde hem morphine, die hij nodig had en nergens krijgen kon. D'. proc.-fiscaal eiste 20 jaar gevangenisstraf. Bij een ontploffing in een cacaofabriek te Huil zijn 4 personen gedood, vijf wor den vermist. Veertien arbeiders moesten met brandwonden in het ziekenhuis wor den opgenomen, dertien anderen werden ernstig gewond. Robert Taft, de leider van de republi keinse fractie irl de Amerikaanse senaat, komt dezer dagen naar Nederland. Zater dag arriveerd hij uit Zwitserland in Frankfort, vanwaar uit hij een kort be zoek wil 'brengen aan Heidelberg en het Ruhrgebied. Daarna vertrekt hij naar Amsterdam. Nu de tijd de tragedie, welke te Enk huizen heeft plaatsgevonden enigermate heeft- doen vervagen, moet ik hier voor het forum der jeugd enkele hartige woorden doen horen. Het lust me niet deze droeve gebeurtenis als aanloopje voor een diepzinnige beschouwing te gebruiken, maar evenmin lust he- me de berichtgeving van de laatste dagen zonder een woord van protest te iateu voorbijgaan. De gebruikelijke tendenz in vele uit voerige artikelen, welke diverse bladen, hebben gepubliceerd is immer, dat toch weer eens duidelijk is komen vast te staan, hoezeer onze jeugd in sommige opzichten geestelijk misvormd is. De algemeenheid van deze conclusie kan men natuurlijk ontkennen, maar inder daad moet toegegeven worden, dat er door de jeugd fin de ruimste zin van het woord) vele misvattingen worden gehuldigd. Echter is men er niet, door het bij aeze simpele vaststelling te laten. De ieugd, die nu eenmaal geleid moet wor den (en de hemel weet, hoe dit thans maar al te vaak gebeurt), wordt im mers van buiten af beïnvloed. De mis vormde geest wordt moedwillig zo ge maakt en als men ziet hoe, treffen alle verwijten en misprijzingen degene, die ze gebruikt. Immers, wie drukt de lectuur, ver spreidt ze en verdient er grof geld aan? Niet de jeugd! Wie vervaardigt de ver wrongen romantiek op het celluloid? Wie vertoont deze, wie exploiteert de theaters en bioscopen? Toch niet de jeugd! Wie vraagt er in een a-more! e drang naar geld, geld, steeds meer geld. achter allerlei smerige of negatieve objecten aan? Wie tast de volkskracht in haar wortel aan? Och nee, volwassen lezer, wanneer ge over deze woorden nadenkt, zeg dan niet, dat ik nu eenmaal door dik en dun voor de Jeugd ben en dus wel voor eigen parochie moet preken. Misschien mag ik een enkel voorbeeld geven. Natuurlijk hebt ge de sobere bericht geving over dit ongeval in dit blad ge lezen. En wellicht hebt ge er op het werk, op kantoor, thuis zelfs (met de kinderen erbij?) over gesproken. Hebt ge dit dan alleen vol medelijden gedaan of meer nog vragend, informerend, pro berend om er zoveel mogelijk over te weten te komen. Wel, misschien hebt ge dan Uw hart kunnen ophalen bij een verkeerde huis vriend. bij een van die bladen, waar van dé journalisten zich als hyena's op dete ongelukkige kinderen hebben ge worpen. Van A tot Z hebben ze alles verteld, wat mogelijk de sensatielust zou kunnen bevredigen. Misschien met een soort moraal aan het eind, maar toch vooral volledig. Dit is nu egn van ae omstandigheden, waaronder de jeugd moet leven. Dit is nu de lectuur, die in handen komt van kinderen in hun meest gevaarlijke ja ren. Dit is nu het onderwerp, waar ,.men" over praat, als de kinderen er met grote vraagogen bijzitten. Dit !s nu een onderdeel van de opvoeding van de jeugd. Laat niemand er zich dan nog over verbazen. dat dit afgrijselijke drama zich heeft afgespeeld. Het is slech's een consequentie, omdat men in het leven van de jeugd latente gevaren schept. Het is eigen schuld! ROERGANGER. 3. - i (Van onze Brusselse correspondent). Het verluidt hier, dat met de ver overing der provincie Jehol door de communisten de missies van Scheut in het diocees van deze naam zo goed als totaal verwoest kunnen worden be schouwd. Voor de oorlog telde deze missie 40.000 gelovigen en catechume nen- De dezer dagen benoemde nieuwe bisschop van Jehol, mgr. Hoste uit Zele, heeft zijn intrede in zijn Bisdom nog niet kunnen doen. In het begin der vijandelijkheden min* met de constitutie van de stad,1 voortgang kunnen vinden: Naar Reuter uit Vaticaanstad seint, heb ben de patriarchen van de Latijnse. Griek se en Roemeense ritus der Katholieke kerk te Jeruzalem generaal Riley, stafchef van de commissie der V. N. in Palestina, officieel gevraagd. Arabieren cn Joden te verzoeken, met Kerstmis op de weg van Bethlehem naar Jeruzalem een absolute wapenstilstand in acht te nemen, opdat de processies op die weg dan ongestoord De Argentijnse minister van buiten landse zaken dr. Juan Bramuglia heeft verklaard, dat zijn nieuwste voorstel voor een vredelievende regeling van de Ber lijnse kwestie gisteren aan de grote vier is meegedeeld. Het voorstel zou de volgende drie pun ten bevatten: 1. benoeming van een commissie van deskundigen voor de bestudering van het Berlijnse valutavraagstuk; 2. een aanbeveling van de veiligheids raad tot het opheffen van de Berlijnse blokkade, waarvan de uitvoering volledig zal samenvallen met de invoering van de sowjet-mark als enige valuta te Berlijn in overeenstemming met de bevindingen I van de commissier 3. een aanvullende mededeling door Bramuglia zelf uit naam van de zes neu trale landen bij de veiligheidsraad. Bramuglia zeide dat het zijn wens was dit nieuwe plan als een laatste vredespo ging te lanceren, voordat zijn ambtstijd als president van de raad vanavond om 24.00 uur afloopt- De onderhandelingen zouden dan voortgezet kunnen worden door bemiddeling van de zes neutrale lan den. Bramuglia deelde nog mede, dat de eer ste reactie van Visjinsky gunstig scheen De westelijke mogendheden zullen zo goed als zeker instemmen met het voor stel, om de pogingen tot regeling van de Berlijnse kwestie voort te doen zetter, door de neutralen aldus werd door een Britse diplomaat verklaard. werden de Belgische en de Chinese mis sionarissen in hun respectievelijke resi denties opgesloten en werd het hun on mogelijk gemaakt hun apostolaat voort te zetten. Later werden zij uit hun ver blijf verjaagd en in de gevangenis ge worpen, om tenslotte uitgedreven te worden. Momenteel bevinden zich 140 missio narissen van Jehol (priesters, broeders en zusters) te Peking. Het betreft hier voorai Chinese zendelingen. Twee paters van Scheut, de Belgen Conard en Dom, zijn in de geyangems van ontbering gestorven. De Chinese Scheutist Pater Tchang werd doodgemarteld. Drie Chinese broe ders, die weigerden aan het geloof te verzaken, werden eveneens gemarteld. De 73-jarige Belgische pater Verbaert werd een jaar geleden door de rode ban dieten ontvoerd; sedertdien heeft men niets meer over hem vernomen. Al de jonge seminaristen werden even eens in de gevangenis geworpen. Zij wisten evenwel op drie na, te ontvluch ten en zetten thans hun studies voort ie Tientsin. De Chinese priester M Hsia bevindt zich nog in communistische ge vangenschap. De balans voor Scheut in de provincie Jehol is werkelijk tragisch: van de 40 missieposten zijn er slechts 3 intact ge bleven. Zo juist wórdt vernomen, dat 12 Bel gische paters, wirf namen niet worden vermeld, per vliegtuig uit Shanghai te Hong-Kong zyn aangekomen. Naar aanleiding can 't bericht betref fende de vergadering van het Drents landbouwgenootschap als zou inlandse tarwe in het brood worden verwerkt, deelt het ministerie van Landbouw mee, dat het normale brood tot 22 November 20 pet. inlandse tarwe bevatte. Nu er 10 pet. aardappelmeel in het brood komt. wordt het percentage inlandse tarwe tot 15 verminderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1