Op reis in na-oorlogs Germanje De dwaaste streek der Russen Vrije prijzen bij huizenverkoop morgen NIEUWE BONNEN Valse munters met Nederlandse pas Deense politie volgt een spoor KOOPKRACHT der Belgische bevolking HET LOONBELEID IN 1949 eerbericht I ANGSTEN OVER VERDWENEN r SOLDATEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De marteldood is zwaar Doodshoofd onder de vloer NDER DE Berlijn weet nu waar het Zondag aan toe is (Eerste Vrijdag} Regering rekent op inzicht bij de handel O U P E Vleesvoorziening ingekort Hoge prijzen en crisisgevaar Overleg te Batavia te~ verwachten duurder leven Vrije vaart Engeland m 70ste JAARGANG DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 No. 20790 De lange Duitse grensbeambte in de sjofele groene legerjas over de blauwe uniformbroek opent de coupédeur van de C.C.G.- trein en zegt zeer beleefd: „Good afternoon, gentlemen, passports please." Even vonkt de kortsluiting tussen deze groene uniform jas deze groene uniformpet en een lang reeds begraven senti ment. Dan, als hij het blauwe Nederlandse paspoort heeft ge controleerd, volgt een vriendelijk: „Danke welen zeult de trein verder door de late, lange herfstnamiddag. Men kijkt in de dorre oververhitte atmosfeer van de coupé vermoeid naar een leeg najaarslandschap, constateert, zoals bij élke grens overgang, waar ook, het wonderlijke verschijnsel, dat plotseling, slechts honderd meter over deze denkbeeldige grensstreep de huizen anders zijn, met grijs gecementeerde gedrongen gevels, geen baksteen, dat de straten anders zijn door deze huizen, en dat ook de mensen anders zijn. En niet alleen omdat zij door deze straten lopen. Dit geheel verschillende beeld onder een zelfde vlokkig grijze namiddaghemel. Zulks ervoeren ook vele van onze mensen De basiliek van Sint Laurentius, een der mooiste bedehuizen van Rome, die doorhet eerste geallieerde luchtbombardement op 10 Juli 1943 werd verwoest, wordt thans hersteld. Het beroemde kerkgebouw in de steigers. Gevonden bij herstelwerk aan de Goudserijweg Straatbeeld in het huidige Duitsland. Zwarthandelaar voor bioscoop. 15 Mark voor 1 dollar, binnenskamers 18 Mark NIET UITWIJKEN TABAKSINSCHRIJVING AMSTERDAM Bramuglia's laatste poging GEEN WISSE-WASJE De Deense politie is in samenwerking met de internationale falsificatie-centrale, welke in Den Haag gevestigd is en onder leiding staat van Hans Adler, een der beste deskundigen op het gebied van falsificaties, een bende bankbiljettenvervalsers op het spoor, die in en rond Kopenhagen valse biljetten van 50 dollar in omloop hebben gebracht. lichting en kunsten, rechters. voor zijn Nieuwe concurrentie in Het vrachtvervoer GELEIDELIJK ZACHTER WEER DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bii de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bii vooruitbetaling. Dan schuiven de eerste roetzwarte dode silhouetten der dode huizen tegen een bleke avondhorizon. Men heeft zich reeds lang voorgenomen niet over het Puin te schrijven. Hst is een oud verhaal, zelfs wanneer men Duitsland niet meer heeft teruggezien sinds de capitulatie. Een weinig interessant en oud verhaal. Slechts eindeloos lang voor degenen, wier ho rizon dag voor dag déze is. En geen andere. En voor degenen, die thans mer ken, dat hun voorlopig hersteld dak op nieuw lekt en geen reparatie kunnen betalen. Voor de ontelbare holenbewo- ners en evenzeer voor hen, die dagelijks bij duizenden T. B. C. oplopen of mo reel ten gronde gaan aan een samen woning van zes of zeven mensen op één kamer, dikwijls gedwongen hun leven te delen met vluchtelingen uit het Oos ten of Sudetenland. Men verlaat het station en bekijkt de mensen: grauwe en doelloze mensen in de avond, die wat moe schijnen in de bleke, slecht verlichte stationshal. Iemand staat, iels gebogen onder de grij ze, versleten legerrugzak op de kaal ge sleten gebogen rug van een legerover- jas, naar een Rode-Kruisaanplakbord te 'kijken. Bij het slechte licht leest hij de dertig, veertig berichten op het bord. zonder al te veel interesse. „Achtung Ruszlandheimkehrer! Wer kann Auskunft geben über den Ver- bleib...." „Staüngradkampfer! Wie weet iets om trent Gefrelte...." „Onderofficier.... zou in Frankrijk bij de terugtocht door autopanne uit de colonne zijn geraakt...." „Over onze zoon kregen wij het laat ste bericht in December '44...." „Waarschijnlijk is Obergefreite door de Russen gevangen genomen, wie heeft hem daarna ontmoet?" Van alle oproepen staart u een foto aan van de vermiste. „Men probeert toch alles, nietwaar?" zegt de man en haalt onder de zware legerrugzak ae vermoeide onverschillige schouders op. „Der hab ich gekannt, und dieser war auch von Düsseldorf. Hij sloft weg, de holle tunnelruimte in, naar de perrons. Het station riekt naar vermoeide mensen, die in de regen heb ben gelopen, naar koud neergeslagen treinrook, naar de verarming van een geheel volk. Wat reizigers haasten zich naar de trein, lopen snel al deze noodkreten voor bij: iedereen heeft genoeg aan eigen zorgen. Alleen de slenteraars, die zich vervelen, de zwarthandelaars, die zon der ogenblikkelijke klanten zijn, blijven wat rondhangen, lezen geeuwend de namen: sommige gedrukt; op rood of geel papier om extra op *e val len Vele met grote .Achtung1 dop pen, diverse op slecht postpapier ge typt, of slechts geschreven op een een schoolschrift gescheurd blad. Ook dit Is een oninteressant en oua verhaal. Een roman waarvan de inhoud bekend is; en ook het slot. Voor al de genen, die onderaan hun adres hebben neergeschreven, komt er geen slot. En elke keer, dat de huisbel gaat, en dub bel erg, wanneer geruchten of een be richt in de krant weer melden, dat Duitse krijgsgevangenen uit Rusland op weg zijn naar het Westen, zelfs elke keer, dat een brief een onbekend handschrift draagt, blijven zij hopen Laatste brief, die wij van hem ontvin gen, was gedateerd 23 November 1944. „Bitte schreiben Sie die Mutter, Frau' Vanavond, vier jaar later, zal zij opnieuw deze brief lezen. En luisteren of de bel niet overgaat. Soms, wanneer men de verhalen hoort en men hoort er tientallen zou men denken, dat het maar beter is, wanneer dezen maar niet meer terugkeren. Een Vicaris laat mij drie foto's van zijn jong ste broer zien. Hij vertelt over zijn streng katholieke vader een koppige oude boer, Dit is het eerste van een aantal vervolgartikelen, welke onze re dacteur J. W. Hofwijk, momenteel op reis door Duitsland, zal publi ceren. Afgezien van het feit, dat Duitsland op dit ogenblik meer dan ooit In het centrum der be langstelling staat, mag men1 ver wachten, dat zijn artikelen nog aan belangrijkheid zullen winnen, daar nij thans terug is in het land. welks catastrophale ondergang hij in '45 als geallieerd oorlogscorres pondent van nabij mocht meema ken. die nooit gewild had, dat zijn zoon bij de Hitier jeugd ging. Natuurlijk zijn er tientallen van deze verhalen, maar dit klonk uit zijn mond geloofwaardig. De jongen kwam avond na avond hui-end thuis, smeekte hem in Godsnaam tóch maar bij de H.J. te laten, want al de ver nederingen als uitzonderingsgeval waren veel erger. De boer hield voet bij stuk. Als soldaat raakte deze zoon gevangen bij de Russen en na drie jaar onzekerheid kwam hij op een avond onverwachts weer thuis. „Wij kenden hem niet meer terug.... Men kent van deze vrijgelatenen niemand meer terug, anders wórden ze niet vrij gelatenWij keken beiden zwijgend naar de foto's: geheel verschillende men sen, volkomen andere mensen en de laat ste nog geen drie jaar later liet slechts een wrak zien. „Ook al zijn wij dan geen Nazi's ge weest", begon de priester na een lang zwijgen, „en hij hier ook niet.wij moe ten allen „stram staan" onder de gevol gen van de oorlog. Het hele Duitse volk moet daarvoor boeten...." „En nog iets....laat ik u als priester zeggen, dat het martelaarschap alleen voor buitenstaanders erg gemakkelijk schijntDe marteldood is zwaar, be kijk de priesters in het Ruhrgebied maar ....nog geen vijftig jaar; onder de bom bardementen en de druk van Gestapo en S.S., volkomen gebroken.... Oude men sen. .Seelisch fertig..murw. Werklieden, die in een der woningen van het hofje aan de Goudserijweg 160. klein 3, begonnen waren met het legger van een nieuwe vloer, deden gistermor gen een lugubere vondst. Toen zij de oude vloer openbraken, stieten zij op mense lijke overblijfselen. Als een lopend vuurtje deed onder de buurtbewoners het gerucht de ronde, dat men in de woning onder de vloer een lijk had aangetroffen. In werkelijkheid is tot nog toe niets anders gevonden daD een doodshoofd, dat zich onmiddellijk onder de planken van de vloer bevond. Opper vlakkig bezien moet dit doodshoofd er al zeer lang hebben gelegen, zodat o.i. niet direct aan een misdaad, zeker niet van recente datum behoeft te worden gedacht. Niettemin is het huis onder politiebewa king gesteld en zal de justitie een nader onderzoek instellen om na te gaan of wel licht nog meer resten van beenderen wor den gevonden. oê Volgens het met Sovjet-licentie wer. kende Duitse persbureau A. D. N. zijn er bevelen uitgevaardigd, volgens wel ke „vroegere leden van het stadsbe stuur" niet langer het stadhuis mogen betreden. Waldemar Schmidt, het commu nistische hoofd van de afdeling per soneelszaken van 'iet nieuw ingestelde stadsbestuur, deelde aan perscorres pondenten mee, dat de nieuwe magi straat heden Donderdag zijn bureau in het stadhufe zal openen. De Britse. Franse en Amerikaanse liaison-officieren arriveerden gister ochtend, zoals gewoonlijk, op hun bu. reaux in het stadhuis, zonder dat er enige poging gedaan werd hun dit te beletten. De legale Berlijnse gemeenteraad, die gisterochtend voor een buitengewone zitting in de Fasanenstrasse (Britse sec. tor) is bijeengekomen, heeft 'n politieke noodtoestand afgekondigd. De raad besloot met algemene stem' men, om tot nader order in permanente zitting dagelijks bijeen te komen. De raad nam.. oi'er..ens met algemene stemmen, een motie van vertrouwen aan it< de waarnemende burgemeester, mevr Louise Schroeder- De raad deed een beroep op alle ge kozen functionarissen en gemeenteraads leden in de Sovjet-Russische sector om als protest tegen de instelling van het Sovjet-Russische „marionettenbestuur' af te treden. Tevens besloot de raad een onderzoek in te stellen naar de rol, die twee van zijn S. E. D.-leden in de vor ming van het „marionettenbestuur'' heb ben gespeeld, alvorens hun ontslag in te dienen. De twee raadsleden hebben ont kend, dat zij- aan de vorming van het Oostelijk gemeentebestuur actief heb. ben deelgenomen. Nog gisteravond werd in de dagelijkse bijdrage in de bovenhoek rechts gewezen op het axioma, dat de cultuur der ziel de ziel der cultuur is. Men wil daarover niet te veel horen, noch in zorgelijke dagen vanwege de dan toch al klemmende omstandigheden, noch in he' voorspoed-getij, want dan denkt men het alleen wel te kunnen redden. Gevolg? Vele zielen zijn naar het woord van de psalmist als „waterloze landstre- ken". Dikwijls ontvlammen wel goede begeer ten, doch worden we dan getrokken tot Gods eer of tot eigen voordeel? We zoe ken de vrede zonder tegenheden. Maar wanneer we nu niet veel kunnen verdra gen noch van personen noch van zaken, hoe zullen we dan de vagevuur-brand doorstaan? We verlangen naar ruime middelen, maar 't is al weer David, die er op wijst zij, dié hier overvloed hebben, zullen als rook verdwijnen. Wie echter zou oprechter kunnen kla gen over lijdenssmart, over verguizing, achteruitzetting, versmading dan het H. Hart? Er zijn evenwel vele minnaars van het hemels koninkrijk, doch weinig dra gers van het Kruis Velem blijven tot aan het breken des broods" maar weinigen tot aar. bet drinker, van Je lijdenskelk En er is nu eenmaal veel lijd n Ener zijds zou de naaste veel i ed oespaard b oven, wanneer we persoon.ijk op hoog niveau leefden. anderzijds brengen we de moed met op. om veel te verduren, maar zo ken we velerlei uitwijkmogelijkheden. Een voortreffelijk leven eist scholing. Scholing Voor alle omstandigheden van het leven Waar treft men betere voorbe reiding voor deze wereldkamp dan in de vormschool van het H. Hart Daar leert men de betekenis van de'zo vaak onbegrepen termen „de lichte last" „het zoete juk" Kies radicaal de weg naar het H. Hart. En wat er ook gebeure: met uitwijken. AMATOR. In aansluiting op ons bericht betref fende de opheffing van de prijzenstop voor gebobwd onroerend goed vernemen wij thans van het ministerie van Econ. Zaken, dat met ingang van 5 December as. door de prijzenbureaux voor onroe rende zaken voor verkoopstransacties betreffende gebouwde eigendommen, on geacht de door partijen overeengekomen prijs, een verklaring van geen bezwaar zal worden afgegeven. De regering, aldus het ministerie, heeft deze maatregel genomen omdat onder de huidige omstandigheden kan worden verwacht, dat zich op dit gebied geen prijsexcessen meer zullen voor doen. Hierop wijzen de prijzen, welke de laatste tijd bij openbare verkoop wor den gemaakt. Doch tevens wordt gere kend op het inzicht van kopers, die, wetende, dat de controle op de huur prijzen nog lang gehandhaafd zal moe ten worden, zich zullen onthouden van het betalen van prijzen, die niet even redig zijn aan het met de belegging te verkrijgen rendement Met nadruk wordt er op gewezen, dat onvoldoend rendement als gevolg van een hoge aankoopprijs nimmer een mo tief kan vormen voor het toestaan van huurprijsverhoging. Mocht blijken dat de aangenomen maatregel tot een onge motiveerde prijsstijging leidt, dan zal de prijsstop onverwijld weer van kracht worden verklaard. Voorts moet worden bedacht dat de koper van een woning niet zonder meer zich in die woning mag vestigen; hij dient zich eerst tot het gemeentebestuur te wenden ter verkrijging van de vesti gingsvergunning. Op Woensdag, 15 December komen te Amsterdam bij inschryvmg aan de markt 2682 pakken Java-tabak, waar onder 860 pakken Vorstenlanden. Tien mensen werden gedood en acht gewond, toen een goederentreu3 tion grote snelheid onverwachts het Belleville-sur-Saone passeerde P ogenblik dat een groot aantal reizigers rails overstak. Het met Britse vergunning verschij nende blad „Telegraf" meldt, dat Ernst Thape, minister van onderwijs van de staat Sachsen-Anhalt, in de sovjet-zone, is afgetreden en naar de westelijke zo nes is gevlucht. Thape was lid van de socialistische eenheidspartij. A Radio station O Vlltgvow tniga inramtfion wro:ndtng»n «tn Berlijn SOVJET rrnmr,y'.;lT'7; ZONE meentebeambten gisterenmorgen ten burele verschenen zijn in het stadhuis, dat thans het hoofdkwartier is gewor den van de „oostelijke" eerste burge meester Ebert. D.P.D. vermoedt, dat het „oostelijke gemeentebestuur" wel dra voor grote moeilijkheden zal ko men te staan, tengevolge van het tekort aan geschoold personeel. De Berlijners hebben al dadelijk een passende bijnaam voor de nieuwgekozen „oberbuergemeister" Fritz Ebert gevon den, zo meldt A.F.P. uit Berlijn. Omdat hij in de opera gekozen is, wordt hij „operbuergemeister" genoemd. Een officiële woordvoerder van het Voor zijn vertrek uit Parijs verklaarde Bramuglia, dat hij nog steeds geloofde, dat de kwestie-Berlijn tegen het nieuwe Britse militaire bestuur te Berlijn heeft I jaar kon worden opgelost, te kennen gegeven, dat de Britse.! Hij zeide, dat Visjinsky erin had toe- Amerikaanse en Franse verbindings- gestemcl, dat enkele sovjet-experts met officieren waarschijnlijk binnen en- .g vaiiuta_commissie medewerkten. Vis- kele dagen uit het stadhuis in de Sov" jingw had echter niet geantwoord op de zouden worden teruggeroe-I jetsector pen. .„Het feit, dat de verbindings officieren zich gistermorgen, zoals ge woonlijk, naar hun bureaux In het stadhuis begaven, houdt ln geen en kel opzicht een erkenning In van de nieuwe Oostelijke magistratuur" als het wettige gemeentebestuur van Ber lijn", aldus de woordvoerder. „Dat zij zich naar hun kantoren begaven, geschiedde, omdat zij nog geen nieu. we Instructies hebben gekregen". Wal demar Schmidt, hoofd van de afdeling personeelszaken van het „Oostelijke stadsbestuur", had erop gezinspeeld, dat het gedrag van de verbindings officieren een erkenning inhield van resolutie van dr. Bramuglia. Het wil minister Mansholt toch maar niet naar den vleze gaan. Het is ten minste weer mis met het vleesrantsoen: de onlangs toegestane verhoging gaat er weer af. Het oude liedje: moeilijkheden bij de aanvoer. Ja. de minister moge wikken, de boeren blijven beschikken, doch 't moet ook de boeren schikken en zulks schijnt niet altijd het geval. En aldus is het nu weer bal! Het zal wel weer beter worden, als met de kalveren niet meer de koeien op het ijs dansen. Maar de slagers zijn er weer de dupe van, net nu het iets beter ging. Neen. geen prettige Si. Nicolaas- surprise noch voor de slagers, noch voor het publiek Voor minister Mansholt ook trouwens sneu; hij kan het ook niet hel pen, voor Zwarte Piet met een roede te moeten spelen. Hij heeft nog we] wat vlees in de kuip, maar hij denkt ook: wat in 't vat zit, verzuurt niet! En voor deze regeringswijsheid regeren is vooruit zien riskeert hij onverschrokken zure gezichten van de anti-vegetariërs. Toch is er een lichtzijde! Deze bespa ring op het huishoud-budget komt wel goed te pas, nu het om zeep gaan zo kostbaar wordt. Niet dat het begraven worden opgeslagen is; daarover behoeft het slachtoffer zich trouwens allerminst zorg te maken: geen leven, geen zorgen! O, neen; maar de minister van Econo mische Zaken vindt het voor de schat kist economischer om nu de zeep vrij is, dit wasmiddel in prijs te doen wassen. Echter kan men zich afvragen, of moe ders huishoudportemonnaie daar tegen opgewassen zal blijken, doch deze was dom moet, als wij ons niet vergissen de bijslag-gulden nog geven. Anders wel charmant, dat minister v. d. Brink met die mededeling vlak voor St. Nicolaas komt; kunnen wij er reke ning mede houden. Het moest toch ge beuren en de bewindsman kan het ook niet helpen; het bon-vrij komen van da zeep is mede een gevolg van Benelux en de luxe prijs vormt een luxe, welke wij op de koop toe dienen te nemen. Hij kan ook geen ijzer met handen breken, weshalve hij dezelve in onschuld wast En laten wij het kan nu eenmaal niet anders al is het geen wisse-wasje, trachten het duurte-varkentje te wassen Zonder dergelijke krachtproeven zal Nederland niet opgewassen zijn tegen de moeilijkheden, welke ongetwijfeld nog op de waslijst zullen moeten geplaatst. ANALYST - --Voor hei tijdvak van 5 t*m. 18 Decem ber zijn de vólgende bonnen aangewezen: BONNEN VOOR VLEES dat bestuur door de Westelijke bezet- I 441. 443 vlees: 100 gram vlees tende mogendheden. j 442 Vlees: 300 gram vlees Het Britse militaire bestuur heeft gis- j ALLE BONKAARTEN teravond bekend gemaakt, dat een aan- 447 Algemeen: 100 gram rijst tal kantoorgebouwen in de Britse secto- 443 Algemeen: 250 gram boter of mar ren werd vrijgegeven ten behoeve van gartoe of 200 gram vet het „westelijk stadsbestuur," dat sedert _nK_..RTFN K4 KB EN KC 818 de gebeurtenissen van Dinsdag in de BONKAARTEN KA, KB av sovjet-sector geen onderkomen heeft. De 451 Algemeen: 500 gram boter of mar- vrijgegeven gebouwen werden tot dus ver door instanties van het militaire be stuur gebruikt, zo zeide een Britse woordvoerder. Prof. Ernst Reuter, een vooraanstaand Berlijns sociaal-democraat, heeft naar aanleiding van de vorming van een „voorlopige magistratuur" in de sovjet sector van Berlijn verklaard: „Dit was het dwaaste, wat de Russen hadden kun nen doen. Nu weet iedere Berlijner pre cies waar het om gaat bij de verkiezin gen op Zondag." Dr. Ferdinand Friedensburg, waarne mend eerste burgemeester, heeft zijn kantoor tijdelijk in het hoofdkwartier van £le afdeling vervoer van het stads- bes'uur in de Britse sector gevestigd. Volgens D.P.D., het Duitse persbureau in de Britse zone, zouden slechts 4 ge- garine of 400 gram vet de valse-muntersbende bevindt en waar heen twee Deense detectives, die reeds enige dagen in Nederland werkzaam wa ren, vertrokken zijn. Het wordit hier te lande niet uitgesloten geacht, dat de valse dollars afkomstig zijn uit Duitse of Oostenrijkse kampen voor 1 m dno/tomnnnon tiiden<t de verplaatste personen, of zelfs, dat 't hier Dr. I. LrOedewaagen, zijaens ae restanten betreft van de grote voorraad bezetting secretaris-generaal van valse dollarbiljetten, diei Himmlerginder- departement Van volksvoor- De valse dollars werden opgemerkt door een deskundige van de Deense nationale bank. die ontdekte dat de aan geboden biljetten te zwaar waren Overi gens waren ze zo goed nagemaakt, aat men ze ternauwernood van echte-biljet ten kon onderschéiden. De valse-muntersbende werd niet al leen reeds jarenlang door de Amerikaan se politie gezocht, doch ook door de politie van vele andere landen, o.m J Nederland en België. Het index-cijfer van de Belgische klein handelsprijzen is naar van ofiicie.e zijde wordt medegedeeld in de maand Novem ber ten opzichte van de voorgaande maand gedaald van 355 tot 3o4 Bij de vaststelling van dit indexcijfer is reke ning gehouden met de zgn. compensatie uitkering aan de categorie „economisch zwakkeren" Het gemiddelde indexcijfer is van 395,5 tot 394,3 gedaald. De .Standaard" merkt op aat deze daling'der indexcijfers voor detailprijzen geen reden is tot gunstig commentaar. De daling van het indexcijfer had, aldus het blad, gezien de vermindering der prijzen Voor slachtvee, veel groter moeten zijn. Het blad gispt vervolgens de houding van de handeldrijvende middenstand, die erop gericht is de prijzen op hoog niveau te stabiliseren. Defce politiek zal" aldus de „Stan daard" uiteindelijk leiden tot werkloos heid en crisis in België" op een tijdstip, dat hfervan in de omringende landen nog niets te bemerken zal zijn Indien thans m tal ^bedrijven reeds een crisis heersi dan is dn uitslu - tend toe te schrijven aan het feit. dat het prijspeil boven de koopkracht van bevolking ligt". Het blad dringt er tenslotte bij de rege. ring op aan de prijsdaling met aan het automatisme van een crisis over te laten en besluit met de woorden: „als a.le om ringende landen zich houden aan een geleide economie, kan een volledige vrije economie zonder enige moraliteit op het gebied van prijsvorming niet volgehou den worden". In Kopenhagen werd de rubberhande laar Sterling gearresteerd. Hij had door bemiddeling van een personeelslid van de synagoge te Kopenhagen van twee buitenlanders 4400 dollars gekocht voo 35.000 kronen. Eerst later zou hij hebben ontdekt, dat zij vals waren. De beide buitenlanders waren in het bezit van veel grotere hoeveelheden dol larbiljetten. Zij reisden van Denemarken naar Noorwegen en Zweden om de andere biljetten van de hand te doen. Tegenover Sterling hadden zij zich Fraenkel en Weintrop genoemd, hoewel zij zich in hun hotel hadden laten in schrijven als Sam Rossel en Josep Beek. man Zij waren in het bezit van Nederlandse passen, doch by onderzoek in ons land aan de hand van de pasnummers bleek dat de passen oorspronkeiyk voor twee dames waren uitgegeven en dus vals waren. De beide dames, aan wie de passen met de nummers, waaronder de beide valse munters reisden, waren uitgereikt, zün nog in het bezit van haar passen De beme heeft dus twee willekeurige nummers op de valse passen geplaatst Het zon niet onmogeiyk zijn. dat dc in het Deense bericht genoemde Fraen kei dezelfde is als Ludwig Fraenkel, een Tsjech van geboorte en Nederlands ingezetene, die deel had in de opzien barende zaak van de internationale ben de welke handelde in wapens, waarvan destijds een deel is gevonden in het douanedepot te Rotterdam. Deze Fraenkel heeft een broer in Ant werpen, waar zich het hoofdkwartier van 452 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kJas. 453 Algemeen: 125 gram koffie 454 Algemeen: 50 gram thee B 465: 200 gram kaas of 250 gram korst loze kaas. BONKAARTEN KD, KE 812 457 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 458 Algemeen: 100 gram kaas of 123 gr. korstloze kaas TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QC 808 139, 143 Taibak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MF, MH 813 (büz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bannen van strook Z. Deze bonnen zjjn 14 dagen geldig. De tussentijds aangewezen bonnen 414 Algemeen en 420 Algemeen voor 500 gram, resp. 1 kg. sinaasappelen moeten uiterlijk 4 December bij een handelaar in groente en of fruit worden ingeleverd. De uit Djokja teruggekeerde ministers hebben gisteren en heden besprekingen gevoerd met de Kamerleden-waarnemers en de hoge vertegenwoordiger van de Kroon. Hedenochtend te 11.00 uur hadden de ministers een ontmoeting met de con tactcommissie van het bijzander federaa overleg, welke commissie stond onder voorzitterschap van sultan Hamid v an Pomtianak. Republikeinse gedelegeerden lieten, volgens U.P-, uitkomen dat, mochten de Nederlands-Indonesische besprekingen op hoog niveau worden voortgezet, zulks zeker in Batavia zou geschieden. De komst van Hatta naar Batavia moet in dat geval zeer waarschijnlijk worden geacht. tijd heeft laten aanmaken. Reeds in 1946 heeft de Amerikaanse recherche in deze zaak een onderzoek hier te lande inge steld. Bij het afdelingsonderzoek van de be groting van Sociale Zaken heeft de Twee de Kamer o.a. in den brede gesproken over het loon- en prijsbeleid. Waarom zo vroegen vele leden is aangekondigd, dat het prijsbeleid zou worden gewijzigd, zonder dat tegelijker tijd werd aangegeven, hoe deze wijziging door het loonbeleid zal moeten worden opgevangen? Men beseffe, dat er zich nog in 1948 en in het komende jaar verdere wijzigingen zullen voordoen, die het huis houdbudget in genendele onberoerd zul len laten. Men denke hierbij aan de ver dere vermindering van de subsidies op de levensmiddelen, de op handen zijnde stijging van de omzetbelasting met f 115 000.000 ter dekking van de materiele oorlogsschade, de verhoging van de huren die noodzakelijk zal zijn in verband met de huurbelasting, eveneens ter dekking van de materiele oorlogsschade. Deze huurbelasting zal f 75 000.000 moe ten bedragen, hetgeen wordt geschat op 15 pet van de huidige huren Zouden de huren dus met 30 pet worden verhoogd, dan zou dit f 150.000.000 vragen. Voorts bestaat er een kans. dat een nieuwe werk loosheids- en wachtgeldverzekering in 1949 in werking zal treden, welke 2 pet. van het loon van de arbeider zal vragen, hetgeen verminderd zou kunnen worden, als de arbeiders niet zouden behoeveu bij te dragen aan de wachtgeldverzekering. Deze leden meenden niet aan de hoge kant te zijn, als zij stelden, dat deze wij zigingen een jaarlijkse vermeerdering van de lasten van een gezin van man, vrouw en twee kinderen betekenen van f 250.- Daarbij hielden zij dan rekening met het feit, dat ook prijsdaling een van de oor zaken is, dat de subsidies kunnen worden verlaagd. Vele leden zouden gaarne vernemen, of en, zo ja, welke wijzingen in de Kinder bijslagwet worden voorbereid. Louter technische wijzigingen zouden zij onvol doende achten- De uitkering aan kinder rijke gezinnen moeten worden verhoogd en wel progressief, aldus deze leden. Met verwondering hadden vele leden kennis genomen van de mededeling in de memorie van toelichting, luidende: „De beroepskeuzevoorlichting door de gewes telijke arbeidsbureaux is op 1 Januari 1948 begonnen" De beroepskeuzevoorlich ting achtten deze leden zo nauw verbon den met de opvoeding en in zo hoge tmle comoeterend aan de ouders, dat een mo nopolie der overheid op dit gebied prtn- c'P'eel moet worden afgewezen. Vele andere leden konden deze ziens wijze niet delen. <a, De 38-jarige electro-techn. monteur H. Melker uit Leeuwarden, die zich aan wandaden in concentratiekampen heeft schuldig gemaakt, is door het B. G. te Leeuwarden, conform de eis, tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld De Britse minister van verkeer. Alfred Barnes, maakt bekend, dat de Britse re gering haar controle op de scheepvaart, behoudens enige uitzonderingen, heeft opgeheven Voortaan zullen alle behoef ten aan scheepsruimte van regerings diensten uitsluitend langs de gebruike lijke commerciële weg worden gedekt Dit betekent, dat voor het eerst sedert het uitbreken van de oorlog de Britse scheepvaart weer zal kunnen deelnemen aan de concurrentie voor het internatio nale zeevrachtvervoer. Dit geldt echten niet voor de kustvaart in de Britse wate ren, die in nauw verband staat met het binnenlands transport. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Zwakke tot matige, in de kust streken tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West Over het algemeen wat meer bewolking dan vandaag. Over wegend droog weer. maar later in het Westen van het land toenemen de kans op enige reeen Vannacht op sommige tegen de wind be schutte plaatsen lichte nachtvors. Overdag dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. Vrijdag 3 December: Zon op 8 28 uur, onder 16.31 uur; maan op 11.4o uur, onder 18.23 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1