Goederen en betaling in Europa R VERRASSINGEN IN DE MIST Nieuwe bundel van Henriëtte Roland Holst Zangen van het onvoorwaardelijke Godsvertrouwen Sip# jW ViK* VIJFTIEN JAAR GEEIST TEGEN PROF. GOEDEWAAGEN Roozenburg wereldkampioen dammen a.m m D\E wereld S'e hebben geen geld om elkander te betalen MIEP WILDE 1 m Op zoek naar een nieuw systeem Voortgezet misdrijf van hoogverraad ADIO programma SPORT IN ENGELAND DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 PAGINA 2 Het systeem van Parijs Onze 24-jarige landgenoot Piet Roozenburg behaalde de titel van wereldkampioen dammen. Het requisitoir LAATSTE WAARSCHUWING! VERKEERSBRUG BIJ BEESD WORDT OPENGESTELD OP DE THEE BIJ CHELSEA DAMRUBRIEK ZO is NU EENMAAL DE MENS Het gehele lyrische werk van Henriëtte Roland Holst is één ononderbroken kreet om liefde tussen de mensen, om gerechtig heid en vrede, zoals haar studies één zoeken zijn naar waarheid en naar de vormen van een samenleving, in welke haar hoge idealen verwezenlijking zouden kunnen vinden. Zonder onderbreking en met nim mer verflauwend idealisme heeft ze voort- gevberkt, geleden en gestreden en steeds opnieuw legde ze in haar verzen getuigenis af van haar zekerheden, haar verwachtin gen, haar hoop, doch ook van haar teleur stellingen en vrees. En boven dit alles straalde steeds haar ongeschokte vertrou wen in de toekomst. Zij hield vast met een koppige onverzettelijkheid, die nimmer het compromis kende. Ze twijfelde, be proefde vele vormen, vergiste zich daarbij meerdere malen, maar ruiterlijk beleed zij deze vergissingen en waagde het alle verdachtmakingen en beschuldigingen trot serend een andere richting in te slaan, die volgens haar nieuw verworven inzicht de juiste was. Ze kon even onvoorwaardelijk het oude inzicht loslaten als het nieuwe aanvaarden. Dat dit echter niet zonder grote strijd en vaak ondraaglijk leed geschiedde, la,at zich verstaan. wü j|ip ipi m m m EUROPESE ROEI- KAMPIOEJMSCHAPPEN Reeds vele malen is betoogd, boe de oorlog de wereld verarmd heeft en het Internationale handels- en betslingsver- keer heeft lamgelegd De voornaamste vraag is deze: Hoe redden wij ons uit deze situatie? Er werden reeds enige resultaten be reikt door onderhandelingen tussen ver schillende landen afzonderlijk. Zulke bilaterale accoorden, d.w.z. ac- ooorden gesloten tussen twee landen af zonderlijk, hebben ongetwijfeld het in- ter-Europese handelsverkeer veel verbe terd. Bilaterale accoorden kunnen echter slechts een gering handelsverkeer tussen de Europese landen doen ontstaan. Vóór de oorlog bedroeg het goederen verkeer tussen de landen van het Europe se vaste Land meer dan de helft van het. totaal van hun goederenomzet- In 1947 evenwel vertegenwoordigde het nog slechts iets meer dan een derde van hun totale handelsvolume. En dat, ondanks bet feit, dat de Europese productie reeds 90 pet. van haar vóóroorlogse niveau had bereikt. Europa Is thans te veel afhankelijk van de invoer uit andere continenten. Afgezien van andere factoren beschikt het niet over voldoende dollars om te betalen. Het Marshall-plan helpt ons in deze moeilijkheden, maar dat beoogt slechts on3 op de been te helpen het kan niet eeuwig duren. De meeste Europese Landen zullen nog vele jaren nodig hebben vóórda' zij een politiek van vrije import zullen kunnen volgen. Maar het zou reeds een zeer grote vooruitgang zijn, indien Zij de mo gelijkheid hadden hun winsten, verkre gen uit de export naar een bepaald Europees land, in een willekeurig ander land te besteden. De Organisatie van Parijs, waar 19 Europese landen gemeenschappelijk aan hun economische toekomst werken, heeft haar leden om de conferentietafel ge schaard om dit probleem in studie te nemen, aldus de heer R. Marjolin, se cretaris generaal van de Organisatie voor de Europese Economische Samen werking, in een door hem gehouden causerie. Het is gebleken, dat verscheidene Europese landen in de loop van 1948—49 veel meer wilden kopen dan zij konden verkopen. Sommige van óeze landen waren hun partners belangrijke sommen verschuldigd, die zij niet konden beta len. Zij waren debiteuren- Andere lan den waren van plan, grote hoeveelheden producten uit te voeren, maar zij kon den deze niet betaald krijgen. Zij waren crediteuren in deze Europese familie. Dit laatste zal bijv. het geval zijn voor Groot-Brittannië en voor Belgie. En m geringere mate, voor Italië, Zweden, Turkije en Bizondë. In tegenstelling met vroeger beschik ken thans weinig landen over voldoende goud- en dollarreserves. Hierdoor voor namelijk is het handelsvolume tussen de Europese landen afgenomen. De handel, die wij thans kennen, geschiedt voorna melijk door middel van de bilaterale accoorden. Hoe komen wij uit deze klem van het bilateralisme? Hoe komen wij tot een multi-lateraal systeem d.w.z. tot een han dels- en betalingssysteem, waarin meer dian twee partners een rol spelen? De Organisatie van Parijs heeft beslo ten een eerste stap op deze weg te zet ten door een systeem uit te werken, dat door een gezamenlijke krachtsinspan ning de debi'teurlanden in staat zal stel ten hun tekorten te vereffenen. Zij zou den dan hun betalingen tonnen voort- zemen met vermijding van stortingen in goud of in dollars. De crediteurlanden zullen dan een deel van de Marshall-dollars verkrijgen op voorwaarde dat zij hun debiteuren, in hun eigen munt, trekkingsrechten toe kennen voor een gelijkwaardig bedrag. De diebiteurlanden zullen dit trekkings recht genieten voor het vereffenen van hun tekorten! Groot-Brittannië zal bijv. aan zes Europese landen trekkingsrech ten toekennen voor een totale waarde van meer dan 77 millioen pond sterling, afgezien Van het feit, dat het goedkeurt, dat een deel van hun sterlingbezit wordt oenut. België reserveert voor zijn debi teuren een som van ongeveer 9500 mill francs. Welke zijn nu de resultaten, die men van dit systeem mag verwachten? In ronde cijfers betekent dit, dat goederen voor een waarde van ca. 800 millioen opnieuw in circulatie komen in het kader van de Europese handel.. Die 300 millioen vertegenwoordigen volgens de verwachtingen van het lopen de jaar slechts 10 pet. van het totale in- ter-Europese handelsverkeer. Het beta lingssysteem, zoals dit door de Organi satie van Parijs is uitgewerkt, vormt ze ker geen ideale oplossing. Het is een tij delijk proefsysteem. Het zal in Mei 1949 opnieuw onder de loupe moeten worden genomen en de contracterende partijen zullen dan de resultaten van dit systeem moeten bestuderen. De debiteurlanden zullen dus een uit stel van enige maanden verkrijgen om hun binnenlandse economische situatie te verstevigen. VRIJDAG 3 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Schumans-progr.; 22.15 23.00 10 00 VPRO; 10.30 v. d. Vrouw; 10.45 Qua- tremains; 11.05 Voordracht; '11.25 Gram; 12.00 Ork. M. Zamora; 12.45 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Promenade-ork.; 14.00 Kook kunst; 14.20 Kamerork.; (15.00 Boekbespr.) 16 00 Orgel; 16.30 V. d. Jeugd; 17.00 Film land; 17.20 „Wij en de muziek 18.00 Nieuws, felicitaties; 18.30 Ned. Strljdkr., 19 00 „Denk om de bocht"; 19.15 Accor- deola; 19.30 VPRO; 2100 Gram.; 21.30 Hoorspel; 22.00 Buit. weekoverz.; „Swing and sweet"; 22.40 VPRO; Nieuws; 23.15 Lymph, conc. HILVERSUM II (415 M.) NCRV 7.00 Nieuws, gram.; 9.35 Rhapsodia-sextet; 11.00 Strijkork.; 12.00 De „Cosmopolitans 19 33 Metropole-ork.13.00 Nieuws; 13.15 „Vrij en blij"; 13.45 Gram.; 14.20 Voor dracht; 14.49 Symph. coned 15.35 Koor 16 00 Voordracht; 16.20 Gram.; 16.40 Kwartet; 17.00 „Sinterklaas, goedheilig- man"' 1715 Koor; 17.30 Orgel; 18.00 Bach- progr' 18.30 Causerie; 18.45 Koor 19.00 Nieuws; R.V.D., actual.; 19.45 CWV; 20.00 NDuv s; 20.15 Kwartet; 20.30 Hoorspel, 2120 Omroepork.; 22.00 „Gesprekken 22.30 Kamerork.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE Hl: 7.00 VI. Brussel: nws., 7.15 gram. 7.30 kron., 7.40 gym., 7.50 gram., 8.00 nws, 8.15 gram., 9.00 nws., 9.05 gram.; 10.00 Eng. LP.: nws., 10.10 gram., 1100 v. d. sold., 11.18 parlem.. 11.30 Westm. Players; 12.00 VI. Brussel: gram., 12.30 weer, 12.32 gram., 13.00 nws., 13.15 conc.. 14.00 gram., 15.00 Kalundborg: Ork. Hansen; 16.00 Eng. L.P.: Stradivari-ork, 16.30 Prom. Players, 17.00 Kootwijk; Batavia; 18.00 Béromün ster Amusem.-muz.; 18.JO VI. Brussel: v. da sold., 19.00 Fr. Brussel: Symph. van Strawinsky; 19.00 VI. Brussel: Filmmuz.; 20.00 Béromünster: Lehar; 21.00 Eng. L.P.: muz. causerie door Boyd Neel; 22.00 Vi. Brussel: nws. 22.15 gram., 22.50 nws., 22.55 gram., 23.00 Eng. L.P.: nws., 23.15 „The Keynotes", RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Brussel: nws., 7.10 gram.; 7.30 Eng. H.S.: gram., 7.55 weer; 8.00 Fr. Brussel: nws.. 8.10 gram.; 9.00 Eng. H.S.: nws, 9.15 ge. zondh praatje; 9.20 gram., 9.50 causerie; 10 25 recital, 10.50 Amerik. brief, 11.05 v. d. scholen, 11.30 Ens. Gold: 12.00 Eng. L.F.: voordr., 12.15 Mantovani en orkest. 13.00 orgel, 13.30 Northern Orch., 14.30 Hawaiians, 1500 v. d. vrouw, 16.00 Eng H.S.: v, verzamelaars, 18.15 ,,The Critics 17.00 Fr. Brussel: ber. en interview, 17.10 v. d. Zieken, 17.40 conc., 18.00 v. d. sold., 18.30 Béromünster: gram,; 19.00 Eng. L.P. Macpherson, 19.15 Ork. Dean, 19.45 Fr. Brussel', nws, 20.00 gevar, progr., 22.30 diversen. onlangs zuurkool eten. Haar echtvriend zei 1 „Weet je niets anders?" Weina, Mevrouw Lotgering-Hillebrand brengt zuurkool eens anders. ZUURKOOL MET BRUINE BONEN1 (onbekend maakt onbemind) kg. zuurkool, kg. bruine bonen (ge weekt en gekookt tn water met zout), 1 ui, I 2 appelen, 35 45 gr. boter, zout Laat del gare bonen drong uitlekken. Was de zuur-1 kool. knijp ze uit en snijd ze fijn. Fruit de gesnipperde ui in boter voeg de zuurkool toe en later de bonen. Laat alles door en door heet worden, rasp er de rauwe appe len door en maak het gerecht ep smaak af. Geef het als groente met een restje aardappelpuree, met gebakken aardappe len of met macaroni. Rauwe zuurkool met blokjes zure appel en wat slasaus is een mooie vervanging voor de zomersla Fijn, zegt Miep, dat weet ik weer. En ais dessert een halve peer. Prof. dr. T. Goedewaagen, die van November 1940 tot Januari 1943 secre taris-generaal is geweest van het depar tement van volksvoorlichting en kun sten en daarna hoogleraar aan de uni versiteit van Utrecht stond gisteren te recht voor het B. G. te Den Haag. De publieke belangstelling voor deze zaak was niet bijzonder groet. Alleen een aantal fotografen en de Webster-re cord van de oorlogsdocumentatiedienst, duidden op een grotere belangstelling dan gewoonlijk. In de tenlastelegging is een zevental beschuldigingen opgesomd, misdragingen, waaraan prof. Goedewaagen zich als secretaris-generaal zou hebben schuldig gemaakt. Zij hebben voornamelijk be trekking op pogingen, om Ned. instel lingen op cultureel gebied te nazificeren. Het journalistenbesluit werd allereerst besproken. Getuige mr. M. Rooy, "ertel- de het hof, hoe onder dwang van de Raad van Voorlichting van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten de Ned. Journalistenkring werd opgehe ven om plaats te maken voor het Ver bond van Ned. Journalisten. Prof. Goedewaagen zei, dat het zijn bedoeling niet was geweest de pers in de door de N.S.B. gewenste richting te leiden. Er was alleen een „nieuwe orde" noodzakelijk. Prof. Goedewaagen beweerde, dat hij het als zijn plicht beschouwd had op te komen voor de culturele belangen van Nederland. Zonder de N.S.B. zou, zo zei hjj, de Duitse invloed op radio, pers en film veel groter geweest zijn. Over de opheffing van de Ned. Om roepverenigingen en de instelling van de z.g. nationale omroep, sprak de voor zitter van de A.V.R.O., de heer De Ciercq. „De wijze, waarop de opheffingen van de omroepverenigingen geschiedde, was diefstal". Daarover waren de proc. fis caal en de voorzitter van de AVRO het eens, verdachte echter niet. Een grote omroep was een Nederlands belang, meende hij. Bovendien wilde hij politieke invloeden iiit de aether weren De Kultuurkamer was geen dwangbuis zei prof. Goedewaagen. Het doel ervan was de kunstenaar tegenover de maat schappij te beschermen, omdat de kun stenaar in Nederland vogelvrij is. De in stelling van de kuituurkamer beschouwt hij nog steeds als een Ned. belang. „Thans wensen alle kunstenaars hetzelfde", zei hfj. „Alleen het tijdstip waarop we haar ingesteld hebben was niet juist". Later had hij ingezien, dat het Ned volk nooit aan de verwezenlijking van zijn ideeën zou meewerken zolang er een Duitse sol daat op Ned bodem stond. De heer Bosman, directeur van de Ned. Bioscoopbond vertelde van zijn be sprekingen op het departement. Ver dachte oefende grote invloed uit op jon gere mensen en wist steeds het politieke doel van de conferenties te verbergen. Verd. gaf toe, dat hij de propaganda raad van het departement had voor gezeten Het doel was, leiding te geven in Ned. geest om het volk op te voeden en de Ned. cultuur te dienen. Als eerste getuige a décharge verklaar de de heer Learbuch, secretaris van het Ned. Journalistenverbond. dat Blokzijl de meeste schuld had aan het journalis tenbesluit. Verd, had naar zijn mening het Ned. belang willen dienen De heer Oosterbaan, hoofd van de afd. perswezen van het departement onder Goedewaagen verklaarde, dat verdachte een NSB-propaganda van het departe ment uit niet gewild had. HU had zich ook verzet tegen de poging van Voorhoeve, propagandaleider van de N.S.B, om de N.S.B.-propaganda te laten betalen door het departement- Om half twee werd de zitting geschorst tot drie uur. Nadat nog enige getuigen waren ge hoord hield de proc.-fiscaal mr. baron Van Voorst tot Voorst zijn requisitoir Hij zeide o.m„ dat de naam Goedewaagen altijd verbonden zal blijven aan de po gingen der Duitsers om het Ned. cul turele leven van de Duits geest an ideeën te doordringen. Louter uit eer, zucht heeft verdachte het Nederlandse volk vertrapt, omdat hij 'op normale kon maken. Nadat hij er de aandacht op gevestigd fiad, dat verdachte een groot aandeel heeft gehad bij de oprichting van het departement, verklaarde spr. dat Goedewaagen zijn benoeming tot hoogleraar in Utrecht niet op eervolle wijze verkregen had: „Men moet ver dachte principieel de titel van professor onthouden." Sprekende over de nadelige invloed, welke verdachte op de Ned. pers heeft uitgeoefend, releveerde requr rant de uitspraak van de perszuivering, die verdachte de uitoefening van iedere journalistieke functie tot 5 Mei 1965 heeft verboden. Doch niet alleen de pers, maar ook de radio en film hebben door hem onder dwang een nadelige invloed gehad. Oog en oor van de Ned. bevol king heeft hij opzettelijk misleid. Spr. achtte dan ook een zware straf op haar plaats en requireerde wegens voortgezet misdrijf van hoogverraad door bij voortduring hulp te verlenen aan de vijand e|;o gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven, ont zetting uit het recht ambten te bekle den voor de tijd van het leven en ver beurdverklaring van verdachte's biblio theek, welke een waarde vertegen woordigt van 7000. De verdediger was van mening dat het niet in de bedoeling van verdachte heeft gelegen de culturele instellingen in de door de Duitsers gewenste richting te stuwen. Duitsers, aldus de raadsman, hebben de hulp van 'verdachte gebruikt, doch verdachte gebruikte op zijn beurt de steun van de bezetter om zijn ideeën op cultureel terrein, die hij als dienstig beschouwde voor de Ned. zaak, te kun nen verwezenlijken. Spr. vroeg tenslotte een mildere straf. Uitspraak over 14 dagen. Nog is bet tijd om voor Uw hinders een privé-olifant te bestellen I De twee unieke boeken over het Olifantje Babar werden een wereldsucces en brengen ook Uw kind in verrukking. Deze mooiste St. Nicolaas-sur- prise levert Uw boekhandelaar U gaarne a i 1.95 Naar de A.N.W.B. mededeelt, zal Vrij dag 3 December de brug over de Linge bij Beesd in de rijksweg 's-Hertogen- boschUtrecht voor het verkeer wor den opengesteld. De hinderlijke omleg ging door het dorp Beesd zal hierdoor na vele jaren tot het verleden gaan be horen, Tegelijkertijd met de openstelling zal het nieuwe benzinestation ten Zui den van de brug in gebruik worden ge nomen. Op het traject Zaltbommel Vianen zal dit station dan de enige mo gelijkheid zijn benzine te tanken, een traject, dat na de openstelling van de herstelde brug bij Vianen, waarschijnlijk in December of Januari, nog tot het verkeersplein te Oudenrijn onder Utrecht verlengd wordt. Voor het snel verkeer betekent een en ander een zeer belangrijke verbetering. (Van onze medewerker) Men kon het van twee kanten bekijken. „Wat 'n pest, die mist", zei de pessimist; ,,hij trekt op, die mist" zei de optimist maar naar ons (geheel persoonlijk) ge voelen had de eerste gelijk. Wij konden Zaterdag tenminste geen kokosnoot van een voetbal onderscheiden en het heeft geen zin alleen maar af te gaan op uit roepen als „oh, silly fool!" en „what the hell are you doing, Jim?" Dies doken wij in Chelsea's Press Room waar een juffrouw met 'n worm stekig gebit de meest aanlokkelijke thee schonk en waar een stel journalisten verschillende voetbal-bomen opzetten. Wat kunnen mannen soms leuteren! Ten minste onbelangrijke mannen over onbe langrijke dingen Het zij in alle openhar tigheid gezegd, dat wij onze nietigheid in dit opzicht niet uitschakelen. Toen minister Stikker onlangs „even" naar Washington ging, had hij met mr. Lovett, de assistent van mr. Marshall, een onder, houd van een half uur dertig hele minuten! en ze behandelden het pro bleem Indonesië „to the point'^ In het zelfde tijdsbestek waren wij, in gezel schap van de „News Chronicle", „Spor ting Record" en de „Daily Express" nog op geen stukken na klaar met het pro- bleem-Mannion. Het probleem van één vent met twéé voeten. Want niet alleen Chelsea, Derby Coun. ty en Sheffield United zaten „in de mist", maar ook Wilfred Mannion is er in schuil gegaan. Niemand hoort er meer wat van. Een maand geleden trilde het warnet van lijnen, dat het Britse Rijk van Ottawa tot Melbourne dag-en-nacht om spant, van deze éne naam. Wat zal Wil fred doen? Zal Wilfred het doen? Wan neer zal Wilfred het doen? De „Daily Express" zei echter, dat Wilfred, die nu broedmachines verkoopt, van de „Home Office" geen vergunning meer zal krijgen om een vlijmscherpe trough-pass te benutten wijl hup Labour"! het produceren van kuikens achteraf voor de natie belangrijker is dan het produceren van goals. Wij kun nen het „Home Office" daarin schoon gelijk geven. Wij kwamen daar op Chelsea, al kakelend, tot de conclusie dat het veel gezonder is dat de kippen kakelen. Inplaats van sportjournalisten op een 'thee-kransje. Een land zonder St. Nicolaas Wij geloven al lang niet meer aan Sint Nicolaas. Sinds wij eenmaal 'n nogal laveloze (roetzwarte) Sint Nicolaas met een nog véél lavelozer (spierwitte) Zwarte Piet op de Kinderhuis vest in Haarlem zijn tegengekomen, zijn wij gaan twijfelen en het zal dus zowat 41 jaar geleden zijn. dat ons schoentje een plaats had onder de schoorsteen en wij een (franco)-zending verwachtten van Generaal Franco. Maar toch wéten wij het, sinds Zater dag, zo nèt nog niet Want er wéren dan toch maar surprises. Zelfs in dit land, waar Sint Nicolaas nog nooit is geweest, omdat Hij wèl tegen een daken-reis, maar niét tegen een zee-reis kan. „Vol ver wachting klopt ons harthad New castle United gezongen, toen ze Hudders- field op visite kregen en over het „wie de koek krijgt", viel dood-eenvoudig niet te discussiëren. Arm Huddersfield ben gelde onderaan en „Newcastle so United" had zes zeges op 'n rijtje, waaronder niets meer en niets minder dan Arsenal, Derby, de Wolven en Blackpool, „New castle So United" had 't dank je Sinterklaasje" dan ook maar vast van buiten geleerd. Monseigneur Kapoentje houdt echter niet van waanwijze kindertjes en alle „happy" en „unhappy" spelers die New castle tegenwoordig rijk is, kregen er met de roe van langs. Als Zwarte Piet fungeerde Mister Doherty, die daarvoor speciaal uit Huddersfield was gekomen en die reeds vóór de rust drie slagen uitdeelde die raak waren De waan-wijze kindertjes gingen daarna een ander liedje zingen, maar dat was het liedje-van-ver langen. Het verlangen naar een zege. Het verlangen naar de eerste plaats in de eerste divisie. D'r kwam niks van in. Arsenals debacle Het had gekund! Want Sint Nicolaas, die, merkwaardig genoeg, gelijktijdig zowel bij „Vroom en Dreesmann" als bij „Peek en Cloppenburg" audiëntie kan houden vertoefde Zaterdagmiddag ook in Portsmouth waar de Roje Jongens een pak slaag kregen, omdat ze teveel praat, jes hadden gehad en omdat ze „hautain", neerzien op Chelsea, waarop Sint Nico laas, als abonné van dit blad, juist zo gek is. De Röje Jongens dachten dat Portsmouth, de laatste weken lichtelijk op het hellend vlak. een „koud kunstje" zou zijn. Zij de Jongens hadden een waterdichte defensie, maar er bleek achteraf een „lek" te wezen en vier „kleine penetraties" konden niet worden „afgegrendeld". Ze redden alleen de „eer" voor de Jongens: 'n 41 neder laag! Derby County, „sitting on top of the world", kreeg óók 'n tik van Sint, in de persoon van Manchester City. Het was me dus het Zaterdagje-wèl! De kaarten zijn nu danig geschud, omdat er met (grof) geschut is gewerkt Wij hebben ons, hart-en-bloed-Chelsea, nooit veel met de leiders bemoeid, omdat wij genoeg te doen hadden met de lijders. Maar dit quartet interesseert ons wel. Het doet denken aan Chaillot. Ieder wat van de stokvis. Wij zouden het haést vergeten: Chelsea won. 't Wormstekig gebit kwam bij de zesde kop Ceylon met de mare. Morgen gaan wij naar EngelandZwitserland, naar Steffen, Amado en Bickei tegen elf Engelse Players. Het mist. Gij zult de Players missen.... In de gisteren te IJmuiden gespeelde negentiende ronde van het tornooi om het wereldkampioenschap dammen heeft Roozenburg zijn partij tegen Ros- tan ook gewonnen en daarmee 31 pun ten bereikt. Hij heeft nu de titel van wereldkampioen behaald, daar zijn totaal door geen der andere deelnemers kan worden verkregen. Onze hulde! De uitslagen van de 19e ronde luiden: RostanRoozenburg 0—2, Demes- maeckerPost 11, GhestemKeiler 1—1, PerotLaros 02, VerpoestVan der Staay 11. De stand na de 19e ronde luidt: 1. Roo zenburg 31 punten (17 partijen), 2. Keiler 26 p. (18), 3. Ghestem 23 p. (17), 4. Ver poest 22 p. (18), 5. Post 19 p. (17), 6. Laros 18 p. (17), 7. V. d. Staay 17 p. (17), 8. Perot 15 p. (17), 9. Chiland 13 p. (17), 10. Demesmaecker 4 p. (17), 11. Rostan 2 punten (18). De nieuwe wereldkampioen zal bij de laatste drie ronden, welke in Rotterdam worden gespeeld, na afloop van zijn partij een demonstratie geven van par tijen uit het tornooi. De partij RostanRoozenburg had het volgende verloop: 1. 32—28 17—21, 2. 37—32 11—17, 3. 41—37 6—11, 4. 31—27 19—23, 5. 28X19 14x23 (van verschillende partijen in dit tournooi heeft Roozenburg de opening op deze manier behandeld; de voortzet ting is inderdaad zeer sterk), 6. 3429 23X34, 7. 39X30 20—25, 8. 44—39 25x34, 9. 39x30 21—26, 10. 50—44 1—6, 11. 44—39 15—20, 12 30—25 17—21, 13. 25x14 10x19, 14. 49—44 5—10, 15. 33—28 10—14, 16. 37—31 26X37, 17. 42x31 21—26, 18. 47—42 26x37, 19. 42X31 14—20, 20. 39—33 18—23 (van al deze zetten was weinig te zeg gen, het was een kwestie van stand op bouwen en het is duidelijk, dat in de klassieke stelling, die nu is ontstaan, Roozenburg de beste kansen heeft), 21. 44—39 12—18, 22. 46—41 7—12, 23. 41—37 12—17, 24. 28—22 (Wit heeft een moei lijke stelling; na de tekstzet komt hjj be slist in het nadeel. O.i. had wit 4842 moeten spelen), 2417x28 25 33X22 8—12. 26. 39—33 9—14 27. 33—28 20—24, 28. 40—34 14—20, 29. 43—39 20—25, 30. 48—43 2—8, 31. 31—26 4—9, 32. 34—30 25X34, 33. 39x30 23—29 (Deze zet for ceert winst in alle varianten; op wit 4339 zou 29—34 volgen en na 30—25 kan 34x43, 38x49, 16—21, 27x7 18x38 7x18, 13X33), 34. 37—31 29—33, 35. 38x20 16—21, 36. 27X7 18x49, 37. 7x18 13x33. En zwart won. Alle correspondentie te richten aan; H. J. v. d. Broek, Nieuwe Binnenweg 46" Rotterdam-C. _^®II86 Reclame l van de hoogbejaarde dichteres, is een direct vervolg op „Tussen tijd en eeuwigheid". Hij ademt grotendeels dezelfde geest en wordt ge dragen door dezelfde toon, al geven de in de oorlog geschreven gedichten er uiteraard een bijzonder karakter aan. We vinden in deze bundel prachtige natuur gedichten, met een overdaad van plastische beelden. Voorts herinneringen, episch van opzet, en oorlogsgedichten. Ontroerend is bovenal de cyclus „Gebeden", waarin de dichteres God erbarmen afsmeekt over de lijdende mensheid.. Deze gedichten verdragen geen analyse of com mentaar. Zij staan hoezeer ze er overigens ook aan voldoen als het ware boven de wetten van de schoonheid. Men moet ze lezen en be- mediteren. In de serie Gandhi-verzen brengt Henriëtte Roland Holst nogmaals hulde aan de door haar zozeer vereerde geestverwant: In een wereld van moord en logen blijft hij gepantserd met der waarheid schild en 't enig wapen, dat in zijn hand trilt, is de speer van Goddelijk mededogen. In dezelfde afdeling, „Boven de tijd", vinden we 'n Pinkstergedicht als een herhaling van het dringende ge- bed in „Vernieuwingen" (1928): deze bundel dankbaar als een groot geschenk, dat ons in alle opzichten verrijkt. En hoe zouden wij, katholieken, onze dank baarheid beter tot uitdrukking kunnen brengen dan met te voldoen aan het verzoek, dat de dichteres deed in het gedicht, waarmede ze de bundel „Verworvenheden" opende? Gedenkt mij In uw gebeden 1 Gebeden hebben kracht: Zij komen als stralen gegleden door onze nacht Gebeden zijn gedachten Gedrenkt met innigheid, gevormd in zuivere zachte ootmoedigheid. Hun mild-bewogene vrede geneest de eenzame pijn; gedenkt mij in uw gebeden, opdat ik geheeld moge zijn. H. R. (H. Roland Holst: „In de webbe der tijden", Uitg. Brusse, Rotterdam). Pub). Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen Reclame Haar leven kenmerkt zich door het volstrekte, het onvoorwaardelijke, in alles: in haar branden de liefde en haar felle strijd; in haar geloof in God en haar politiek streven; in haar bewonde ring en afkeer; in haar opstandigheid tegen on recht en haar ootmoedige onderwerping aan God Er Is heel veel in het leven van deze grote vrouw gebeurd Ze heeft onvermoeibaar gewerkt voor haar idealen, niet alleen in geschrift (hel aantal schrifturen van haar hand is legio), maar ook metterdaad Ze zette wederom: onvoor waardelijk - daarbij haar volledige persoon lijkheid in, als mens, geleerde en kunstenaresse. Ze doorleefde, en doorleed het leven tot op zijn diepste kern en ondanks alle leed werd ze steeds weer opgestuwd door de liefde, die stand hield, door de drang naar waarheid en naar schoonheid. Een felle strijdster was Henriëtte Roland Holst en in diepste wezen is zij het nog. op de eerste plaats een strijdster met het machtige wapen der liefde en der „zachte krachten", die volgens haar vaste overtuiging uiteindelijk zullen win nen. Tijdens de bezetting circuleerden haar verzetsgedichten (in 1946 bijeengebracht in de bundel „Uit de diepte"), waarin naast ontroe rende verzen van mededogen met de slachtoffers van de Nazi-terreur de oude strijdgeest opflak kerde. Waarschuwend verhief ze haar stem, klaagde ze wandaden aan, verheerlijkte ze vol trots „de dappere daden en de oneindige stand vastigheid" van de „door geweld noch logen te breken" Nederlandse vrouw. Maar het meest treffen in haar laatste bundels haar ontroerende getuigenissen van haar geloof in God, Die ze na vele omzwervingen vond. Te weten dat men Gods kind is geboren en aan het einde tot Hem wederkeert al weigerde men lang Zijn stem te horen en heeft lang vaderloos te zijn begeerd. (Tussen tijd en eeuwigheid). „In de webbe der tijden", de nieuwe bundel Kom Geest; blaas Uwen wil, Uw adem in enkelen van ons, al is het er maar één. En het aangrijpendste van al is wel de grote cyclus „De loop is bijna volbracht", uit welke tijdens de bezetting in een clan destiene uitgave reeds enige fragmenten werden gepubli ceerd. Er spreekt een rustige gelatenheid uit deze aangrijpen de verzen, en een grote dank baarheid. En hoe gaaf en sterk zijn ze, hoe klinkt hierin nog steeds „de sterke, volle klank" van de jeugd, niet als een late nagalm, maar als een ononder broken voortzetting. Inderdaad men doet deze verzen geen recht met ze enkel „mooi" of „ontroerend" te noemen. Beter zou zijn: aangrijpend. Wij aanvaarden Wij hebben niet anders verdiend, a Heer, hebben den hoogmoed nog niet afgezworen, vullen met ijdel gezwets onze oren zijn nog niet gekomen tot inkeer, berouw en boete. Aan de lage sfeer van haat en wraakzucht blijft ons hart gebonden, ons woord is boosheid, ons handelen zonde, tegen Uw wil komt d'nnze m 't geweer. Wij spreken wel „Uw wil geschiede op aarde als in den hemel", maar de macht van t boze sleept ons nog mee als losgebroken paarden. Kastijd ons met menigvuldige pijn, maar erbarm U over de schuldelozen, de kind'ren. die des levens bloesems zijn. Hei eerste sonnet uit de cyclus „Gebeden". (Sept—Nov. 1941) W. No. 684 (z December 1948) PROBLEEM No. 2132. J. V. d. VOORT, Nieuw-Vennep. Ie Plaatsing. Zwart: 8, U/2, 14, 17, 19/22, 25. Wit: 23, 28/31, 34/5, 38, 41/2, 44. No. 2133. J J., v. TOL en TH. v. PROOYEN, Rotterdam. Ie Plaatsing. Zwart: 8 12, 22, 23, dam op 18. Wit; 10, '24, 31, 33, 38, 39. Wit wint door zwart geforceerd «pel te bezorgen. Na zes zetten wordt de winnende stand verkregen. No. 2134. C. A. v. d. VELDEN, Delft. Ie Plaatsing. Miniatuur. Zwart: 9, U/2, 16, 18, 22, 33. Wit: 25, 29. 30, 37/8, 41. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2125 (P. H. Idzerda). Zwart: 3. 12, 14; 18/9 22, 26, 45. Wit: 15, 29, 31/2, 34/5, 38, ,40. Wit: 15—10, 38—33, 35:13, 10:8. Probleem No 2128 (W. J. v. d. Voort). Zwart: 2, 6, 13/4 17/9, 23/4, 27, 30, 32, 36 Wit: 16, 25/6, 33/4, 39/43, 47/50. Wit: 1611, zwart 1722? en wit 40—35, 41—37, 42—37, 34—29, 47—41, 50—44, 48—42, 39—33. 43—39, 25:21 en 49:29. Sneller wint: wit 40—35, 34—29, 33—28, 49:9, 25:11. Probleem No. 2127 (W. J. v. d. Voort). Zwart: 9, 12/5, 17, 22, 27, 35/6, dam op 19. Wit: 16, 20, 24 26, 30/1, 34, 38/9, 45/8. Wit: 30—25, '46—41, 38—32, 41—37, 16—11, 48—43, 45—40, 25—20, 20:38, 26:10. OPLOSSERS. Van de problemên Nos. 2123/4 zonden goede oplossingen in: S. Korpershoek, Vlaardingen; J. v. d. Werdt Maastricht; J. J. Kleyn en C. v, d, Linde, Rotter dam; C. A. v. d. Velden, Delft; A. de Groot, Den Haag; J. v. Gelderen, Ge leen (L.). Naar wij vernemen zullen de Europese roeikampioenschappen op 26, 27 en 28 Augustus van het volgend jaar op de Boschbaan bij Amsterdam worden ge houden. Het congres van de F.I.S.A. is bepaald op 24 Augustus. Op dit congres zal ook de loting voor de wedstrijden geschieden. Indien de inschrijvingen zeer omvangrijk zijn, bestaat de kans, dat ook op 25 Augustus voorwedstrijden zuHen plaats vinden. De verbazingwekkende ontdekkingen van de geleerden, die aan „observatie van de massa" doen, worden slechts ge ëvenaard door die van de Gallup-onder- zoekmensen. Eerstgenoemden bijvoorbeeld hebben ontdekt, dat de „middenstand zwaar wordt getroffen door de tegenwoordige levensvoorwaarden" en dat de midden stander zijn levensonderhoud slechts Kan bekostigen door te bezuinigen of zijn spaargelden aan te spreken. Niemand kan zeggen, welk een gedul dige „observatie" en hoevele uren van vragenstellen aan de ontdekking van (teze feiten zijn voorafgegaan. Wat we thans nodig hebben, is «en •universele vragenlijst (me- wettelijke "Sancties tegen hen, die de vragen weige. rcn te beantwoorden) om uit te vinden, n' een hoge levensstandaard meer kust d*n een lage levenss'andcard. Een particulier onderzoek. ingesteld door de D.R.W.-redactie heeft aan net licht gebracht, dat het onvermogen van bepaalde eenheden van zekere groepen, van inkomens om deel te nemen aan hst levensnoodzakelijke inkopen van gespe cificeerde artikelen herhaaldelijk heeft geleid tot het niet-kopen van deze arti kelen door degenen, die niet in een positie verkeerden om zich de directe financiële uitgave te permitteren, welke nodig was voor de daarmee gepaard gaande transactie of transacties.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2