Nieuws uit STAD en OMTREK LAATSTE BERICHTEN Catastrofale brand te Deventer Reclame Oorspronkelijk zouden 17.000 Duitsers worden uitgeleid Engeland verscheept weer goud De geruchten over Abdullah Wederopbouw en volkshuisvesting in Rotterdam S.V.V. GREEP HAAR KANS IN IJMUIDEN Stimulering van collectieve bouw in bepaalde wijken Wijding Bisschop Curasao Twee volwassenen en vier kindertjes kwamen om Maakt Er gingen in werkelijkheid 3691 Naar het einde der V.N.-zitting Soekarno naar India PAGINA 2 ST. NICOLAAS MET DRIE KNECHTEN bij St. Vincentius ONTSNAPPING UIT DE BUNKER HENDRIK B. VAN SIJLL JUBILEERT Jubileumconcert VERHOUDING MET 0—2 NIET JUIST VFC VERRAST UNITAS 1-0 SCHEVENINGEN—FORTUNA 5.2 URSUSNHS 4—1 DE „ZEELAND" VOOR DE EERSTE MAAL IN DE THUISHAVEN DE TSJECHISCHE LEIDERS NAAR MOSKOU DR. BEEL NAAR MADOERA Hedenmorgen in alle vroegte heeft te Deventer een felle uit slaande brand gewoed, waarbij twee volwassen personen en vier kindertjes jammerlijk in het vuur het leven verloren. POSITIES TROEPENSCHEPEN ACHTERSTAND IN AFWIK KELING MARSHALL-INVOER burgerlijke stand U moest u zélf eens kunnen zien rijden I MAASSLUIS Aan wederopbouw en volkshuisvesting, twee onafscheidelijk verbonden problemen, welke een alles overheersende rol spe len in het leven van Rotterdam, hebben B. en W. een speciale nota gewijd, welke als bijlage is gevoegd bij de memorie van antwoord op het centraal-rapport over de begroting van 1949. In deze nota geven B. en W. toe, dat de meermalen gehoorde klacht, volgens welke in de achter ons liggende periode ten aan zien van de wederopbouw te Rotterdam nog niet veel is bereikt, in een bepaald opzicht juist is, namelijk voor zover men het tot nu toe verrichte herstel vergelijkt met de totaal aange brachte schade. VLAARDINGEN AANKOMST EN WIJDING DER NIEUWE KLOKKEN VOORRANG VOOR BOUW- VAKARBEIDERS BELGIë ZONDER TRAMS Een 24 uur-staking in heel het land Het was een hele gebeurtenis voor de bijna 200 kinderen, die Zaterdagmiddag in de grote zaal van Musis Sacrum bij elkaar waren, dat St. Nicolaas met drie knechten arriveerde. Hij had de Zwarte Pieten maar in soorten meegenomen, omdat er ook onder de kinderen drie grote groepen waren: de zoeten, de „het-gaat-nog-al"- ers en de stouten. Ir. W. H. v. d. Toorn, prés. van de Bijzondere Raad heette de goede bisschop welkom. Hij was blij, dat het bezoek van het vorig jaar zo goed bevallen was en dat de Sint de moeite had willen nemen ook dit jaar de St. Vincentius-gezinnen op te zoeken. Daarna begon de grote audiëntie. Stuk voor stuk werden de kinderen bij St. Ni colaas geroepen en er was er geen of zijn daden stonden opgetekend in het lijvige boek der deugden, dat de bisschop uit Spanje bij zich had. Soms leidde dit nog wel eens tot een huilbui, want alle twijfels aan het be staan van Sinterklaas ten spijt, was er alle reden om te twijfelen aan die twijfel, immers Sint scheen goed ingelicht. Hier en daar moest een zeer ernstig woord gesproken worden, maar over het algemeen was de hoge bezoeker niet on tevreden. Er was veel lekkers en met gulle han den deelden de knechten uit. De kinderen kregen ook nog lafenis voor de dorst, die al het snoepen opriep. Aan het slot van de middag dankte St. Nicolaas de heer de Groot, dir. v. Musis Sacrum, omdat deze hem onderdak had willen verschaffen zonder dat zijn toch al gehavende beurs er nog onder moest lij den en de pianiste, die onverdroten de kinderen met St. Nicolaas-liedjes had bezig gehouden. Tot het volgend jaar St. Nicolaas. Het scheen een fabel. In de oorlogsda gen zou ontsnapt zijn uit de bunker van het kamp Amerfoort, een gevangene, die met handen en voeten geketend was aan een muur. Op 1 Maart 1943 kwam de be vrijding tot stand voor een man, die drie maanden lang met een bijna onmenselijke wilskracht en een fantastisch heldere geest zijn ontsnapping had voorbereid. Nu het proces Amersfoort aan de gang is, krijgt het verhaal nieuwe actualiteit. Kees Bauer (een gefingeerde naam) tekende het verhaal van de ontsnapping op en verduidelijkte dit met tal van foto's, die na de bevrijding een reconstructie van het grandioze feit vastlegden. Het boekje werd uitgegeven in opdracht van de L.O.-L.K.P.-stichting en de G.O.I.W.N., de Gemeenschap Oud Illegale Werkers in Nederland door H. Nelissen in Bilthoven. Het is zeer bescheiden, maar leest als het spannendste sterke verhaal. Het is zeker een van de sterkste verhalen uit de droeve concentratie-kamp-geschie denissen. De opbrengst van de brochure, waarvoor schrijver, uitgever en drukker belangeloos hun medewerking verleenden, komt ten goede aan de Stichting 1940-1945. Zij kost zeven stuivers. De directeur v°r. het muzieklyceum van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst alhier de heer Hendrik B. van Sijll, is vijf en twintig jaar toonkunstenaar en ter gelegenheid hiervan geven de koren, waarvan hij directeur is, te weten: Toon kunstkoor, alhier, Koor van de Neder landse vereniging van huisvrouwen, al hier, Ned. Herv. kerkkoor, Zeist, Ned. Herv. kerkkoor, Doorn en het Toonkunst orkest, alhier, Woensdagavond in de Ju- lianakerk een gemeenschappelijk concert onder zijn leiding, waarvoor gekozen werd de uitvoering van: Das Paradies und die Peri, een oratorium van Robert Schu mann. Voor dit oratorium koos de compo nist een gedicht van Thomas Moore: Lalla Rooch en het wordt slechts zelden uitge voerd Als solisten verlenen medewer king: Sophie Both-Haas, sopraan, Sien Glaudemams, sopraan, Mien Blextoon, alt, Gerard v. d. Berk, tenor, Jan Waayer, tenor, Anton Elderimg, bas. Op Woensdag 15 December zal de heer Van Sijll, die op 6 Februari 1903 te Brui- nisse werd geboren, zijn opleiding genoot hier en in het buitenland en die thans directeur van Toonkunst is, na tevoren als leraar in vioolspel, als zangpaedagoog en als dirigent naam te hebben gemaakt, in het Muzieklyceum recipiëren van 3 tot 4 30 uur Op de avond van 15 December wordt hem in Musis Sacrum een soirée aangeboden, door de leerlingen van het lyceum. Het zag er in het begin niet naar uit, dat de Schiedammers deze wedstrijd be trekkelijk gemakkelijk zouden gaan win nen. Integendeel, S.V.V. had absoluut het nodige te stellen met het enthousiasme, waarmee Stormvogels partij gaf en er ontstond zodoende een aantrekkelijke ge- lijk-opgaande wedstrijd. Natuurlijk bleken de Schiedammers weer de-baas te zijn met hun goed slui tende combinatiespel, dat vaak de weg tot Kraak openlegde, maar onze ex-natio nale doelman was goed op dreef en de twee keer, dat hij werd geslagen, was hij ook volkomen kansloos. Het schotvaar- dige van S.V.V. zocht men echter met meer moeite bij Stormvogels, waar de voorhoede niet zo buitengewoon gevaar lijk was, doordat de linie als geheel ab soluut niet klopte. Na twintig minuten viel echter de be slissing. Bij twee opeenvolgende aanval len van de Schiedammers stond de Stormvogels-defensie een ogenblik wat vreemd te schutteren. De eerste maal was het Schrumpf en voor de tweede keer Koneman. die de fout onbarmhartig af strafte (0—2). Stormvogels liet zich door deze achter stand niet in het minst intimideren, doch gooide er in tegendeel nog een schepje op. De Schiedamse achterhoede had het echter vrij gemakkelijk met de fantasie loze Stormvogels-voorwaartsen, van wie de midvoor een volkomen off-day had. Het opvoeren van het tempo alleen kon de IJmuidenaren niet helpen, daar S.V.V. het verhoogde tempo gemakkelijk volg de. Ondanks pogingen van beide kanten, onderging de stand geen wijziging meer VFC zorgde voor een St-Nicolaas- verrassing, door Unitas, een ploeg uit de kopgroep, met het enige doelpunt van de wedstrijd, een alleszins verdiende neder laag toe te brengen. Steeds was de thuisclub iets sterker, daar de Vlaardingse spelers sneller en voordurend eerder bij de bal waren. Rechtsbuiten Wels werd volkomen in be dwang gehouden, zodat de achterhoede van VFC niet voor grote moeilijkheden werd geplaatst. Doelman Rousse kreeg heel wat meer te doen dan zijn Vlaar dingse collega, doch hij toonde zich zeer betrouwbaar. Eens brak middenvoor Groeneveld goed door. doch alleen voor Rousse gekomen, schoot hij rakelings over de lat. De rust kwam met blanke stand. Ook na de rust was VFC steeds in de aanval en na 15 minuten plaatste rechts buiten Van Eyk naar de vrijstaande Groeneveld, die Rousse met zijn schot geen kans gaf (1—0). De thuisclub bleef het initiatief behouden en zo kreeg v. d. Moer een mooie kans, maar hij schoot rakelings over de lat. Een kwartier voor het einde ontwikkelde Unitas een sterk offensief, maar de verdediging van VFC hield dapper stand, zodat de twee pun ten in Vlaardingen bleven. De factor, dat Scheveningen in van Geen een schotvaardige middenvoor had, slechts van korte duur, aangezien van Geen met een keurige goal, invaller doel man Kraaieveld het nakijken gaf. Tot de rust speelden beide elftallen „wanhoops- voetbal" met veel spanning, doch weinig goed spel. Na de pauze begon van Geen aan zijn doelpuntenserie, want op actieve wijze scoorde deze speler 21 en 31, welke stand, ondanks een behoorlijke Scheve- ningen-overwicht tot 10 minuten voor tijd ongewijzigd bleef. Even keerde de span ning terug bij het tweede tegenpunt van v. d. Berg, doch toen M. de Lange het vierde doelpunt voor zijn rekening had genomen, was de zege veilig gesteld, zo dat het 5e doelpunt van van Geen geen effect meer sorteerde. Ursus heeft z'n aanhang een prettige St. Nicolaas-suprise gegeven door NHS met 41 te verslaan. Deze overwinning betekent tevens dat Ursus nog steeds on geslagen aan de kop gaat met een voor sprong van 7 punten, zij het dan met een wedstrijd meer. Ursus bleek in deze wed strijd over alle linies sterker te zijn, toch was het NHS dat het eerst aan bod kwam door een fout in de Ursus-achterhoede, maar de NHS-linksbinnen wist de bal voor opendoel nog naast te trappen. Ursus kwam daarna geducht opzetten en wist de leiding te nemen door toedoen van de midvoor. Tien minuten daarna vergrootte Ursus de voorsprong en zo ging de rust in met 20 voor Ursus. Na de rust was het al Ursus wat de klok sloeg, aanval op aanval volgde, de Ursus-rechtsbuiten brak door en werd op zodanige wijze ge vloerd dat het een strafschop toegewezen kreeg, welke de Ursus-rechtsbinnen on berispelijk benutte 30. Kort daarop was het weer de Ursus-rechtsbuiten die on geoorloofd werd aangevallen. Ook deze strafschop werd benut: 40. Even voor tijd kopte de back van Ursus de bal in eigen doel zodat de stand 41 werd. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal de bisschopswijding van Pater L. Zeppenfeldt O.P. op 30 Dec. plaats hebben in de St. Anna-kathedraal op Curacao. Consecrator zal zijn mgr. Pacini, apostolisch nuntius van Haïti. De wapenspreuk van de nieuw-be- noemde Apostolische vicaris zal zijn: „Veritas Justitia Caritas", Na meer dan twee jaar onafgebroken over de oceanen gezworven te hebben, kwam het in Amerika gebouwde s.s. „Zeeland" Zaterdagavond voor het eerst met de Rotterdamse haven kennis ma ken. Voor de gezagvoerder, kapitein W. Oosting, betekende dit een afscheid, om dat hij met pensioen gaat. Sinds 1914 was hij in dienst van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. In de oor logsjaren voer hij achtereenvolgens op de Kota Baroe, de Sibajak, de Kota Agoeng en de Kota Inten, allemaal sche pen, die het krijgsgeweld overleefden. In Juni 1945, toen hij ruim zes jaar van huis was geweest, keerde hij in Neder land terug, maar drie maanden later vertrok hij naar de Ver. Staten, om er het gezag over de „Zeeland" te aan vaarden, die daar in November van dat jaar aan de Lloyd werd opgeleverd. Zoals men weet, is de „Zeeland" een van de vier nieuwe, reeds voor de oor log in Amerika bestelde snelle turbine schepen van het C 3 type. Het schip bracht op deze reis o.a. 5000 ton copra mee, bestemd voor Marseille, Antwer pen en Rotterdam. Tijdens het verblijf te Rotterdam, dat enige weken zal duren, zullen de diep- tanks voor olievervoer worden inge richt. De Tsjechische premier Zapotocky en de ministers Clementis (buitenlandse zaken), Dolansky (financiën) en Kli- ment (industrie) zijn in gezelschap van de Russische ambassadeur in Praag en van een grote groep deskundigen Zater dagavond per trein naar Moskou ver trokken. De minister van buitenlandse handel Antonin Gregor kon de reis niet meemaken, omdat ten gevolge van een tragisch ongeval Vrijdag drie leden van zijn gezin zijn verongelukt bij een auto botsing De delegatie werd door de ove rige leden van het kabinet uitgeleide gedaan. De hoge vertegenwoordiger van de kroon, dr. Beel, vertrok hedenochtend per vliegtuig voor een ééndaags bezoek naar Madoera, waar hij tijdens een rond rit over het eiland o.m. de zoutwinning bezocht. Hij werd vergezeld door vier kamerleden, nl. de heren Van der Goes van Naters, Tilanus, Meyerink en Kort hals, Volgens de commissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden inzake on-Amerikaanse activiteit zouden naar schatting achthonderd in Moskou opge leide Amerikaanse communisten „hoge officieren" zijn van een „geheim leger dat getraind wordt om de regering om ver te werpen". Deze opzienbarende mededeling is ver vat in een artikel in een vlugschrift, dat getiteld is: „Honderd dingen, die ge moet weten over communisme en opvoeding". Te ca. kwart voor zes werd brand ge meld in de zeer nauwe Asserstraat boven de slagerij van S. van Krefeld. Op de eerste verdieping woonde de reiziger B de Lange, die enige logé s in huis had met kinderen. Vermoedelijk hebben deze op een zolderverdieping geslapen. Juist toen de brandweer arriveerde, viel een logé van een hoogte van 10 meter naar beneden. De man brak door de val beide benen Men zag daarop een vrouw op de gevellijst, die in haar val van de dakgoot uit nog juist kon worden opgevangen in een springzeil. Deze vrouw bleek de echtgenote van De Lange te zijn. Zij stootte in het zeil op de trottoirband en brak het rechterheupbeen. De brandweer slaag- De „Groote Beer", op reis van Amster. dam naar Batavia, bevond zich gisteren in de Straat Malakka. De „Waterman", op reis van Rotter dam naar Batavia, passeerde hedennacht om één uur Finisterre. De „Zuiderkruis", op reis van Batavia naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Finisterre. De Engelse goudverschepingen naar de V S. blijven voortgaan. In October werd meer dan 40 millioen aan de V.S. af gestaan. Deze verschepingen houden ver band met de afwikkeling van de E.R.P toewijzingen, een moeilijkheid, waar ook ons land mee te maken heeft. Het gaat hier om de z.g. „reimbursements", d.w.z. de werkelijke vergoeding in dollars voor de Marshall-goederen, die door de deel nemende landen zijn ingevoerd. Vooraf moet de invoer uit eigen middelen wor den gefinancierd, vandaar de goudver en Fortuna hierover niet beschikte, heeft schepingen ctoor Engeland, de schaal verdiend in het voordeel van de De ..reimbursements moeten wel wor- groenhemden doen overslaan. Technisch aen onderscheiden van de „procurement was het spel van de Vlaardingers beter authorisations", de aankoopmachtigingen verzorgd doch voor het Scheveningen- welke aan alle transacties vooraf gaan doel faalden de aanvallers volkomen. Wél en op grond waarvan de betrokken was het eerste succes voor de rood-gelen, landen tot invoer kunnen overgaan van die dank zij Boere spoedig met 0—1 de de aangewezen goederen, welke invoer leiding namen, maar dit succes was zij echter eerst zelf moeten financieren. terwijl later ,ais alle formaliteiten ver vuld zijn door het Marshall-plan de dol larbedragen vergoed worden („reimbur sements"). Grote achterstand Tussen beide momenten, t.w. dat van de zelffinanciering en dat van de ver- GEBOREN: Cathariwus C. J. z. v. D. P A J. Schaap en C. de Goede, Dr. No- letstraat 1; Johannes z. v S v d. Arend en J. J- Krabbendam, Dr. Nolet- str- 1. tvt„c goeding in dollars ligt dus een zekere OVERLEDEN: A. Plaaster, 73 j., N s- tijdsruimte, die thans voor Engeland wel saulaan 75. U zoudt er misschien van schrikken (want de meeste menschen dénken wel, dat ze zoo voorbeeldig rijden, maar in werkelijk heid Er gebeuren zóó al ongelukken genoeg helpt mee, de veiligheid verhoo- gen houdt u aan de regels van den weg i Als U rijdt Als U drinkt drinkt dan niet rijdt dan niet ST. NICOLAASFEEST ST. ANTHONIÜSSCHOOL Nadat St. Nicolaas met zijn knecht Za terdagmorgen de hoogste klassen bezocht had, is hij Zondagmiddag om half twee teruggekomen voor de kinderen van de fröbelschool en de le en 2e klas. De ouders dezer kinderen waren hierbij uit- eenodisd. De Eerw. Zusters Ursulinen hadden als vanouds weer het grootste aandeel in hei slagen van deze middag. Zij hajiden de kinderen mooie rijdansjes en toneelstuk jes geleerd, o.a. De glijbaan, poppenmoe- dertje; Er is feest hier; Schcolziek; enz. 6DZ. Aan het eind van het feest kregen de meisjes allemaal een pop, en de jongens een auto. De nodige snosperijen natuur lijk niet te vergeten. Met glunderende gezichten gingen de kinderen daarna naar.... huis. COLLEGIAAL Een arbeider van de V Touwfabr. al hier genaamd V. maakte zich schuldig aan'diefstal van een overall ten nadele van een mede-arbeider. Bij huiszoeking werd bovendien aangetroffen een hoe veelheid touw, toebehorende aan boven genoemde N.V. Proces-verbaal werd op gemaakt, terwijl de directie hem onmid dellijk ontsloeg. AANGEHOUDEN Alhier werd aangehouden zekere H die zich te Rozenburg had schuldig gemaakt aan diefstal in vereniging van twee elcc- tro-motoren. De dader werd ter beschik king gesteld van de politie te Roozen- burg. heel aanzienlijk is geworden. De dollar vergoedingen komen slechts met een grote vertraging binnen. Sir Stafford Cripps had te kennen gegeven, dat de Marshall-dollars voldoende zouden zijn om het betalingsbalanstekort te dekken en dat zij bovendien Engeland in staat zouden stellen het gat, dat sinds de aan vang van het Europees Herstel Program ma in de Britse goud- en dollarvoorraad was geslagen, te dichten. Klaarblijkelijk werkt het systeem niet, zoals Sir Stafford Cripps gedacht had. De aankoopmachtigingen voor Engeland beliepen tot en met 25 November 1.052 millioen .terwijl Engeland tot die datum slechts 340 millioen ontvangen had. De algemene verwachting was, dat de ach terstand na September snel zou worden ingehaald. Het tempo was echter nog langzamer dan voorheen, zodat een ver der beroep op de reserves noodzakelijk was. Men wijst er op, dat de vordering op de Amerikaanse schatkist, die uit de achterstand voortvloeit gelijk te stellen is aan goud. Niettemin bergt de toestand veel ongemakken in zich vooral voor landen, die geen noemenswaardige re serves meer hebben, zoals b.v. met Ne derland het geval is. Uit de memorie van antwoord aan de Tweed Kamer betreffende de begroting van justitie 1949 stippen wij aan, dat prof. Meyers, de ontwerper van het nieuwe burgerlijk wetboek een boek over het vermogensrecht in het algemeen en een boek over het zakenrecht voltooid heeft. Het ontwerp betreffende de eigen dom van appartementen maakt een on derwerp van overleg uit met prof. Meyers. Wat betreft de toestand op het gebied der zedelijkheid wordt medegedeeld, dat n.a.v. politionele rapporten de verwach ting gerechtvaardigd is, dat het diepte punt gepasseerd, de oorzaak van de stij ging der criminaliteit moet vooral ge zocht worden in het tengevolge van de bezetting vervaagd normbesef en in de schaarste aan goederen en overvloed aan geld. De vrouw als notaris In de daarvoor in aanmerking komen de gevallen is de minister bereid vrou wen voor te dragen voor notarisbenoe ming. Wat betreft de vraag of een herziening van de vreemdelingenwetgeving wense lijk is. merkt de minister op, dat hier voor inderdaad veel pleit. De minister verklaart, dat oorspronke lijk was voorzien, dat ongeveer 17.000 Duitsers zouden moeten worden uitge- HoHewel deze aanvankelijke richtlijn reeds van de beginne af met veel soepel heid werd gehanteerd, bleek, nadat met de uitleidingen in de zomer van 1947 een aanvang was gemaakt, de wenselijkheid om die richtlijn te veranderen. Sedert dien is deze uitleiding in steeds versterk te mate met meer voorzorgen omringd dan normaal bij uitzetting van vreemde lingen pleegt te geschieden, juist om te voorkomen, dat de Duitsers slachtooffer zouden worden van niet voldoend gefun deerde beslissingen. NNaar Duitsland werden uitgeleid: naar de Britse zone 3.588 personen; naar de Amerikaanse zone 79 personen; naar de Franse zóne 24 personen, alle van Duitse nationaliteit. De opheffing van de Bijzondere Ge rechtenhoven te Den Bosch en Leeuwar den is uitgesteld tot 1 Februari 1949 in verband met enkele grote zaken. De ar restatie van de directeur van het Mau- ritshuis te Den Haag is naar de mening van de minister niet lichtvaardig ge schied, al kon hij later weer in vrijheid worden gesteld. DDe zaak De Vries-Kotz is nog in handen van de rechter-commis- saris. De rijkspolitie zal successievelijk tot een sterkte van 7000 man worden terug gebracht; de reserve-politie zal bestaan uit 10.000 vrijwilligers. In Nederland bevinden zich in handen der justitie nog 298 personen, verdacht van oorlogsmisdrijven. De minister meent, dat het uit een oogpunt van verdelende gerechtigheid niet verantwoord zou zijn geen enkele doodstraf meer ten uitvoer te leggen. Het totale bedrag van het ge- liqquideerde vijandelijk vermogen be draagt rond 150 millioen. de erin met de mechanische ladder een vierjarig meisje te bereiken, dat in de dakgoot lag. Intussen had de brand weer met veel materiaal de felle brand aangetast. De zolderverdieping brand de geheel uit en van de eerste verdie ping werd de achterzijde door het vuur verwoest. Daar vond men bij de nablussing het lijk van een volwassene, dat men eerst niet kon identificeren. Toen het dag werd, begon men verder te zoeken naar de slachtoffers, aangezien nog een vol wassene en vier kinderen die in huis zouden hebben verbleven, werden ver mist. Dit vreselijk vermoeden bevatte maar al te zeer waarheid. Later vond men de verkoolde resten van de twee volwassenen en vier kinderen nog in en bij de ledikanten. Onzekerheid omtrent identiteit van een der kinderen De stoffelijke overschotten zijn opge baard in. een naburig gebouw. Daar zul len zij gekist worden, voor de overbren ging naar de algemene begraafplaats. Gered zijn, hoewel gewond, de bewoner van het perceel, B. de Lange en de vrouw van de logé, Lodeweges genaamd, uit Zaandam, alsmede een vierjarig doch tertje van de familie Lodewegs. Omtrent de identiteit der zes omgekomenen stelt men thans nog een onderzoek in. Zeker is wel, dat vijf ervan tot de families De Lange en Lodeweges behoorden. Men verkeert in het onzekere of er ook een Amsterdams meisje bij is, dat bij De Lange zou logeren. Bij de brand kreeg de commandant van de brandweer Broekhuis een snij- wond aan een der armen en een der brandweerlieden kreeg bij de redding van een vierjarig meisje brandwonden. Men meent, dat de brand reeds gerui me tijd heeft gewoed, voordat de slacht offers het merkten. Een buurman heeft vlammen zien uitslaan en waarschuwde de brandweer in de dichtbij gelegen, brandweerkazerne. Het vuur heeft zich van de benedenverdieping langs een trap naar de zolderverdieping waar de slacht offers sliepen, uitgebreid. Vandaar, dat de drie geredden niet meer langs de trap naar beneden konden komen en hun. toevlucht hebben gezocht op de daklijst. De toestand der geredden is redelijk. (Telefonisch van onze correspondent) Ondanks de zeer sterke Engelse tegenstand heeft de bestuursraad van de organisatie van de Verenigde Vol ken met 8 tegen 4 stemmen besloten, aan de assemblee van heden voor te stellen, de gedelegeerden 12 December naar huis te lateh gaan en het onafge werkte deel der agenda, niet minder dan 26 punten, waaronder zeer drin gende kwesties, naar een aanvullings- zitting te verwijzen, in het begin van het volgende jaar te Lake Success te houden. Dit belooft voor heden een geanimeerd debat in de assemblee, aangezien Enge land althans de meest dringende zaken wil afgedaan zien en verschillende dele gaties daaromtrent uiteenlopende deside. rata hebben. Het besluit om die aanvul lingszitting voor te stellen, werd met 8 tegen 2 stemmen en 2 onthoudingen genomen. De politieke commissie in de Veilig- Zaterdagmiddag zijn de klokken voor de R.K. kerk vanuit Aarle-Rixtel gear, riveerd. Ondanks het minder gunstige weer hadden zich honderden leden uit de R.K. Jeugdorganisaties naar Vlaardin- gen-Oost begeven, vanwaar de klokken werden afgehaald. Voorop ging de Chr. Harmonie ver. „Sursum Corda", gevolgd door de organi. saties, met in het midden de versierde vrachtauto met klokken. Na aankomst werden de klokken van de auto overgeladen op wagentjes en werden ze het kerkgebouw binnengere den, waar ze aan een ijzeren bint een tijdelijke hangplaats vonden. Bij het bin nenrijden in de kerk zong de R.K. Gem Zangver. ,St. Cecilia" o.l.v. de heer Am. Vranken Let Halleluja van Handel. Ver volgens werd de Mis van Schubert door ,St. Cecilia" gezongen. In een korte toespraak richtte Pastoor Theissen zich tot de talrijke aanwezigen om zijn dank uit te spreken voor alle medewerking, die hij mocht ondervinden. De Pastoor noemde het een dag van vreugde, nu er weer nieuwe klokken zijn. Toen het hei dendom hier kwam, werden de klokken weggevoerd, thans zullen ze weer 3 x „er Haa luiden om op te roepen tot gebed. Zondagmiddag 4 uur had de plechtige wiidin" der klokken plaats. Deken Reynen van Schiedam verrichtte met as- In een ander opzicht, aldus B. en W. is deze uitspraak echter onbillijk, indien men nl. het oog richt op de totale hoe- sistentie van de kapelaans N. Beek en veelheid aan het herstel verrichte werk- Jos Koomen, resp. als diaken en sub- zaamheden, of indien men een verge- diaken de liturgische plechtigheden, ter- lijking maakt met de voortgang in het wijl Pastoor Theissen een korte uitleg herstel van vergelijkbare buitenlandse gaf. Na de plechtige doop feliciteerde Deken Reynen de Pastoor en de gehele parochie met dit nieuwe parochiebezit. Hierna gaf de Deken met een houten hamer enkele slagen op beide klokken verwoestingen. Volgens het bouwplan 1946 bedraagt de tot de bevrijdingsdatum in Rotterdam aangerichte schade, zoals wij reeds in het kort hebben aangestipt, in gelds waarde 1939 ƒ230.000.000 ofwel 25 a 30 (een symbolische daad, weergevend het procent van de totale schade In Neder- luiden der klokken), terwijl vervolgens land. Zou Rotterdam op grond daarvan alle aanwezigen hiertoe in de gelegenheid 25 pet. van het bouwplan voor Neder- werden gesteld. land mogen verwerken, dan nög zou de Daar er nog enige technische voorzie- herbouw zeker 10 jaar duren, ningen moeten worden getroffen, zullen Hoewel de grootte van het te Rotter- de klokken Woensdag of Donderdag in dam verwerkte bouwvolume zich in stij. de toren worden bevestigd en Vrijdag a.s. gende lijn beweegt, zijn B en W. aller- voor het eerst luiden. minst tevreden. Het bouwvolume wordt TTAUTunivrT'FWirp TT V n beperkt door de hoeveelheid besemk- HARMONIEVER H.V.O. ba£e bouwmaterialen, de aanwezige Op het nationale solistenconcours te bouwvakarbeiders en de investerings- Voorschoten gehouden, behaalde het lid mogelijkheid in binnen, en buitenlandse C. Punt, piston, de tweede prijs met 97 munt. punten; S Qualm, passille, een eerste Wat de bouwvakarbeiders betreft, prijs met 107 punten en Chr Bergwerf, dringen B. en W. nogmaals aan op het euphonium, een eerste prijs met 124 pnt j loslaten van het loonplafond Rotterdam Allen kwamen uit in de hoogste ere- I kan niet langer toelaten, dat Rotterdamse afdeling. arbeiders door reispremies e.d. naar t*,t AurvnniTW elders worden gelokt. Anderzijds zou rLAlbtiBUUW een Opiossjng kunnen worden overwogen Het gemeentebestuur heeft aan het door het verschaffen van woongelcgen- architectenbureau Spruyt en de Butter heid bü voorrang aan degenen, die in te Schiedam opdracht gegeven voor het maken van een ontwerp voor een flatge bouw. Het flatgebouw zal 120 woningen bevatten, vermoedelijk betreft het hier eeil flatgebouw voor ouden van dagen. de bouwvakken werkzaam willen zijn. Met het oog op een zo juist mogelijke besteding van het bouwvolume is reeds in de oorlog een Urgentiecommissie in gesteld, bestaande uit ambtenaren en vertegenwoordigers van de burgerij, om van advies te dienen in zake de volg orde van de herbouw. Uit de adviezen van deze commissie blijkt, dat, indien men zich een grote beperking oplegt, voor openbare gebouwen per jaar een bedrag van ca. 9 millioen en voor open bare werken een bedrag van ca. 33 mil- lien gulden nodig zijn. Naar bouw van 6000 woningen per jaar Het woningtekort in Rotterdam bedroeg per 1 December 1948 54.650 woningen. In de periode van eind 1948 t.m. 1953 moeten 44.391 woningen worden ge bouwd, hetgeen neerkomt op gemiddeld 8880 woningen per jaar. Van 1954 t.m. 1960 moeten nogmaals 41.734 woningen worden gebouwd, d.w.z. rond 6000 wo ningen per jaar. Naar de verwezenlijking van dit doel wordt thans met alle kracht gestreefd. Aangezien de rijksoverheid maatrege len nam en voorbereidt, die enige hoop wettigen ten aanzien van de verbetering der arbeidsmarkt en zij het in zekere mate in de hand heeft aan de materialen- behoefte in Rotterdam tegemoet te komen, is het volgens B. en W. zeer wel denkbaar dit gestelde doel te bereiken Winkelcentrum bij Coolsinge!. Teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden van financiële aard, die de herbouw in de binnenstad belemme^ ren, zijn in het winkelcentrum Westelijk van de Coolsingel, enige winkelstraten geprojecteerd, bestaande uit panden met, zo nodig, hoogstens één verdieping. De Stichting' Centrale Opbouwbelangen is thans bezig plannen voor te bereiden voor een winkelcentrum, waaromtrent. naar B. en W. verwachten, binnenkort nadere gegevens zullen kunnen worden verstrekt. Voor deze lage winkels blijkt grote belangstelling te bestaan. Kapi taal voor de verwezenlijking van de plannen is reeds aanwezig. Ook in andere gedeelten van de stad worden door particulieren plannen voor bereid om tot gezamenlijke herbouw van een deel van een straat over te gaan, met name aan de Blaak en de Binnen weg. Alleen in het laatste geval mag worden verwacht, dat tot herbouw op zeer korte termijn zal worden overge gaan. In het eerste geval zijn de moei lijkheden. vooral van financiële aard nog niet geheel opgelost. De ervaring heeft overigens geleerd, dat de oplossing moet worden gezocht in gezamenlijke herbouw. Vooral de kleine bedrijven zullen daartoe moeten over gaan en hun wens naar individuele her bouw van hun eigen punt moeten laten varen. Een cn ander leidt tot de conclusie, dat het noodzakelijk is de collectieve herbouw zoveel mogelijk te stimuleren in een aantal, daartoe nader aan te wijzen straten of samenhangende wijk- gedeelten. W oningsplitsing Behalve door nieuwe bouw, waarvan B. en W. een uitvoerig overzicht geven, is er nog een andere mogelijkheid om tot meer en betere woonruimte te komen, nl. door de bestaande woningen te splitsen c.q. te verbeteren De animo onder de huiseigenaren om van de daartoe getroffen regeling ge> bruik te maken, blijkt uit de omstap digheid, dat in de periode van 13 Maart t.m. 5 November 1948 in totaal 244 aan vragen werden ingediend, waarvan tot op heden 100 stuks zijn behandeld. In totaal zijn daarvan 72 aanvragen afge wezen, namelijk 36 voor splitsing en 36 voor verbetering. Dat zulk een groot aantal moest worden afgewezen, werd in 42 gevallen veroorzaakt door het feit. dat óf met de uitvoering reeds was aan gevangen, óf de verbetering of splitsing strijd met de „Bouwverordening 1939" opleverde. Afgewacht moet worden, of de regeling, welke wat de verbeterings- gevallen betreft per 31 December a.s. moet eindigen, zal worden verlengd Is dat het geval, dan kunnen volgens B en W. nog vel'e aanvragen worden tege moet gezien. Nieuwbouw in 1949 In hun slotbeschouwing delen B. en W., wat de verwachtingen op het gebied van de woningbouw betreft voor 1949 mede, dat behoudens tegenslagen, een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de bouw van 2000 woningen in de Kleinpolder-West, 775 in de Zuidwijk. 300 in Hoek van Holland, 340 Herbouw- Wcst en 312 in Kralingen. Woningdistributie In een speciaal hoofdstuk, gewijd aan de woningdistributie, wijzen B. en W. er op dat slechts zij, die in het bezit zijn van een huurmachtiging, gerechtigd zijn, een beroep te doen op de woning markt. Voorrang wordt verleend, indien daartoe door bevoegde instanties op grond van de omstandigheden wordt ge adviseerd (G.G. en G.D., Demobilisatie- raad, Bureau voor Gezinsmoeilijkheden. Voogdijraad, Reclassering, Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten enz.). Mo menteel zijn 1373 huurmachtigingen in omloop, waarvan de bezitters nog niet zijn geslaagd in het vinden van een passende woning. Met het oog op de bij zonder dringende gevallen is na overleg met de huiseigenaren een regeling in het leven geroepen, waarbij elke le, 6e, 11e woning enz, van elke eigenaar voor een dergelijk gezin wordt bestemd. Al dus zijn van 1 September 1947 tot 1 Oct. 1.1. 10Ö0 gezinnen geplaatst. Nog 19471 woningzoekenden Thans staan nog 19.471 woningzoeken den geregistreerd. Het aantal woonver gunningen, dat in 1948 tot 1 October werd verstrekt, bedroeg 9415. Het gemeentebestuur heeft de be voegdheid om woningen, welke niet of niet voldoende worden gebruikt, te vor deren, Bij het hanteren van deze be voegdheid moet, aldus B. en W.. de grootst mogelijke voorzichtigheid wor den betracht,omdat daardoor wordt in gegrepen in een essentiële vrijheid van de burgers. Voor de ambtenaren, die met de voorbereiding daarvan zijn belast, zijn inzicht, tact en geduld de eerste vereisten. Daar van de vorderingsbe voegdheid slechts in uiterste noodzaak gebruik mag worden gemaakt, is het duidelijk, dat het werk slechts moeizaam voortschrijdt. Tot dusver is ongeveer 1/3 gedeelte der gemeente op de mogelijk heid van woonruimte onderzocht. heidsraad is voorlopig van de Palestina- kwestie af. De resolutie inzake een ver zoeningscommissie voor Palestina werd echter met 25 tegen 21 stemmen en 9 onthoudingen aangenomen. Deze uitslag belooft niet veel goeds voor de behande ling in de assemblee, waar een meerder, heid van twee derde nodig is. De bezwa ren van de tegenstemmers zijn zeer uit eenlopend, Sommigen stemden tegen op grond van het plan van verdeling zelf. anderen weer omdat niet genoeg rekening werd gehouden met het verleden jaar aangenomen plan van verdeling. Maar zal ook het samenstellen van de com missie niet reeds tot grote moeilijkheden, aanleiding geven? Er is bovendien in de Arabische delegatie heel wat verwarring ontstaan door de geruchten, dat Abdul lah, de vorst van Transjordanië. zich tevens tot koning van Palestina wil doen proclameren. Zoals men weet, is hij voor stander van een schikking met Israel. De waarnemende bemiddelaar dr. Bunchs die dezer dagen bij hem was, hoopt nog voor het einde der zitting van de Ver Naties te Parijs terug te keren. Het duidelijk, dat de houding van Abdulla"" van grote invloed kan zijn op de ganfi van zaken en de Palestinakwestie we« in een nieuw licht zal stellen. Na zeer uitvoerige debatten in de speciale politieke commissie over het beperken van het vetorecht is de reso lutie van Amerika, Engeland, Frankrijk en China aangenomen, welke resolutie voorstelt, dat de grote mogendheden in bepaalde gevallen geen gebruik van het vetorecht zullen maken. Die geval len omvatten o m. het vraagstuk van de toelating van nieuwe leden en kwes ties, welker oplossing conflicten, welke oorlogsgevaar opleveren, uit de weg moeten ruimen. De resolutie werd met 33 tegen 6 stemmen, die van het Rus sische blok en vier onthoudingen aan genomen, maar moet nu ook naar de assemblee. Vrij bevredigende resultaten Nochtans constateren B. en W„ dat vrij bevredigende resultaten werden be reikt. In 1083 woningen werden gezin nen en personen bijgeplaatst, waarvoor in 191 gevallen tot vordering moest worden overgegaan. Bovendien moet het toenemen van het aantal samenwoningen, dat op 1 Januari 1946 13.386 bedroeg, tot 27.445 op 1 October 1948, voor een be langrijk deel worden geschreven op rekening van de werkzaamheid van de dienst van volkshuisvesting De klacht, dat in duurdere, dus merendeels grotere woningen in verhouding tot de kleinere, minder samenwoningen zouden worden bevorderd, wordt door B. en W. weer sproken. Tenslotte wordt medegedeeld, dat dezer dagen is besloten bij de betrokken Dienst de mogelijkheid te openen om te komen tot onderiinge woningruil, waardoor ge zinnen, voor welke de tegenwoordige woning te klein is geworden, in de ge legenheid zullen worden gesteld, deze te ruilen met hen, die wensen een klei nere woning te betrekken. Naar „Antara" meldt, heeft Soekarno aan Pandit Nehroe doen weten, dat hij diens uitnodiging om India te bezoeken, heeft aanvaard. Hij zou reeds spoedig daarheen vertrekken. Waarnemers zijn van mening, dat het besluit van Soekarno om de uitnodiging te aanvaarden, beïn vloed werd door het vastlopen van de besprekingen tussen de republiek en de Nederlandse kabinetsmissie. Boodschap aan Ned. regering De tweede belangrijke reactie naar aanleiding van het dode punt in de onderhandelingen was de mededeling uit gewoonlijk betrouwbare bronnen, dat de niet-republikeinse Indonesische leiders na hun ontmoeting met de Ne derlandse kabinetsdelegatie een bood schap aan dc Nederlandse regering hebben gezonden, waarin zij te kennen gaven, dat zij geraadpleegd wereen te worden alvorens Nederland enige actie onderneemt tot het vormen van een interim-regering zonder de republiek, aldus Reuter. Heel België is zonder trams vandaag. De 17.000 ieden van het personeel hebben vanochtend het werk voor 24 uur neer gelegd. Ze eisen loonsverhoging. Zelfs d» buurtspoorwegen, die het grenspersoneel naar Noord-Frankrijk plegen te vervoe ren, liggen stil. In Brussel, waar eveneens alle tram verkeer stil ligt, hebben vanochtend grote ondernemingen haar vervoermiddelen ter beschikking gesteld om het personeel van huis te halen. Het stadscentrum kon de toevloed van auto's nauwelijks ver werken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2