Een beste dag voor de leiders Emma weer op het goede pad Gouda sloeg op tijd liaar slag D. F. C. stond met 3—0 voor HHYC en HTCC lijden eerste nederlaag BIM Derby County herstelt zich SCHEEPSRECHT m m m DRIEMAAL mm Douches voor U.V.S. en Unitas Tweede nederlaag van N.A.C. Olympisch Logboek en Beter Voetbal Geen grote verrassingen in 3e en 4e klassen B.V.V. klopt V.V.V. Voetbal in België Eindboven was sterker en de ontvoering van Sinterklaas j «iIUt mm. iHH MAANDAG 6 DECEMBER 1948 PAGINA 4 yELSEN SCHOOT STEVIG HIT DE SLOF c.v.v: UNITAS KRIJGT EEN STORTBAD VAN V.F.C. Matige partij tegen Limburgia COAL—EMMA 1—2 OVERMAAS VERLOOR MET 1-3 RFC VERLOOR VAN VINNIGER QUICK (0-3) St. Lodewijk kreeg voor de derde maal klop Gelukkige zege rler Bosschenaren MAAR DIE HET LAATST LACHT, LACHT HET BEST Maar Noad speelde gelijk HOCKEY-SPANNING IN HET WESTEN Venlo op fluweel CVV EN DCV SPEELDEN ELK EEN HELFT KRAAK WEER PRESENT DE BEKERVOETBAL ROLT WEER IS door ARTHUR LEAK SCHAAKRUBRIEK mm. En of het een goede dag geworden is voor E.CJIJ Daar kreeg het even een kokkerd van een suikerbeest in de onge bruikte voetbalschoenen, door de vaag aangevoelde 10 zege van Velsen op U.V.S. Voor de runner-up een bittere teleurstelling en voor de Velsenareti een prima beurt. Een even machtige surprise voor R.C.H. was het feit, dat Emma in Rotterdam Coal geen duimbreed coegaf en met 12 beide punten mee naar Dordrecht namen. De Rotterdammers raakten daardoor eveneens twee punten op de leiders achter, in dit stadium van strijd een kostbaar verlies. Zoals wij al dachten moesten de twee punten in de ontmoeting R.F.C.Quick door de Rot terdammers worden afgeschreven, gelijk met de theoretische kans, die de ex-eerste klassers misschien nog hadden. De Scheveningers hebben hun laatste kans krampachtig aangepakt en Fortuna haalde met 52 alleen maar een frisse neus. Het gaat nu weer spannen, want C.V.V. en D.C.V. gunden elkaar met 33 de zege niet. Nog een vrolijke zege van Schevingen en we hebben de iegra- datie-poppen weer volop aan het dansen. R.C.H. U.V.S Quick Coal Emma RE >C. Velsen D.C.V Fortuna Scheveningen 10 10 10 10 11 11 11 11 10 11 11 IK 12 12 12 11 11 10 10 9 7 6 258 17—12 73—16 21—21 21—16 17—19 21—24 16—24 19—21 13—21 22—31 Voor H.V.V. is het voorlopig ook alle maal rozengeur en manneschiju. Voor lopig herhalen we, want bij O.D.S. namen de Hagenaars met 23 weliswaar beide punten weg, doch de Dordtenaren hebben geprotesteerd tegen het tweede doelpunt Hoe dit ook afloopt vast staat dat Unitas aan deze Zondag helemaal niets heeft verdiend. V.F.C. haalde het stoute stukje uit de Gorcummers met 10 de hele reis voor niets te laten maken. Overmaas heeft verder niet veel plezier gehad van het bezoek uit de Pijpenstad, De Gouwe naars bleken over meer adem te be schikken en door een 13 nederlaag zitten de Rotterdammers thans stevig in het beruchte hoekje waar de slagen vallen. Excelsior heeft getoond, dat het nog lang niet de hoop heeft opgegeven. EBOH kreeg er met 4—1 mals van langs en Excelsior zit nu stug in de groep achtervolgers, wachtend op de misstap pen van H.V.V. Tenslotte had V.UC. weinig erbarmen met het arme Slie- drecht. Met 30 marcheerden de Hage naars over de Lantaarndragers heen. H.V.V. 11 3 2 1 13 18—9 Unitaa 11 6 2 3 14 17—11 Excelsior 11 5 3 3 13 17—12 V.U.C. 11 6 1 4 13 25—22 Leerdam 10 5 2 3 12 17—12 Gouda 11 6 5 12 20—17 E.B.O.H. 11 4 2 5 10 16—16 V.F.C. 11 3 2 6 8 14—19 O.D.S. 10 2 2 6 6 12—19 Overmaas 10 2 2 6 6 13—22 Sliedrecht 11 2 2 7 6 11—21 De 7000 voetbalrrvmnenden, die het Lim- burgia-terrein te Brunssum omzoomden, hebben niet te zien gekregen, wat zij van een kampioenscandidaten-outmoeting verwacht hadden. De voetbaloperaties waren niet bepaald groots en slechts spo radisch zag men iets wat het voetbalhart goed deed. De Bredanaars trokken het eerst ten aanval en Mattheeuwissen, de rechtsbuiten, gaf zijn binnenspelers di verse goede kansen, maar Bruist en Hui zen beletten hun gevaarlijk te worden Ook Rijvers, die goed plaatste maar bar slecht schoot, kon geen Brabants succes doen aantekenen. Het enige goede en gevaarlijke schot ving Jacobs op onver beterlijke wijze. Limburgia ondernam met tussenpozen van die typische Lim- burgia-aanvallen, die nooit van gevaar ontbloot zijn. Na 12 min. ongeveer won Cox een duel met Pogge, de bal kwam bij De Graaf en Kools was een geslagen man, 10. De Bredase verdediging maak te geen betrouwbare indruk, maar het duurde ruim een half uur alvorens Szy- miseck, die de bal van Cox toegespeeld kreeg, een schot kon onzenden, dat Kools die het leer nog heel even aanraakte, ie machtig was (20). Toen even later C. v. Lübeck een hard schot inzond, sloeg een van de backs de bal met de hand weg: strafschop. De Graaf rolde het. le der kalm in Kools' handen. De tweede helft begon met een gering Limburgia-overwieht, dat echter geen denderende wapenfeiten opleverde. Rij vers en Beenhakkers namen toen het ini- tiatiet voor een reeks aanvallen waarbij Bindels, Mattheeuwissen en Bouwmees ter werden ingeschakeld. De uitvoering van de plannen was echter van die aard, dat Bruist en Huizen en in laatste in stantie doelman Jacobs ieder gevaar kon den bezweren. Waar aan de overzijde de Limburgia voorwaartsen al evenmin tot een vreugdeverschaffende daad kwamen, bleef het 20. Een krachtmeting, die te genviel ,al kan men niet ontkennen, dat de weinig grootse operaties af en toe spannend waren. Gistermiddag kwam Emma in het veld tegen Coal te Rotterdam. Het elftal was ditmaal sterk veranderd en er deden maar liefst drie invallers mede Voor Ockenburg speelde v. d. Koppel, voor J. de Hartog Molenbroek en voor F. v. Wel- zenis W. de Gijn mede. Deze laatste stond rechtsbinnen terwijl P. v. Es de midvoor- plaats had ingenomen. Direct reeds bp het begin van het spel kon men zien dat Emma van plan was om aan zijn serie nederlagen een einde te maken en er werd hard gewerkt. Vooral de achter hoede met Starre en Smit als uitblinkers was onwrikbaar en onderbrak elke Coal-aanval om hun voorhoede weer aan het werk te zetten. P. v. Es op de mid- voorplaats voldeed ook zeer goed en door handig manoeuvreren en tactisch plaat sen wist hij verschillende malen de Coal- achterhoede tot wanhoop te brengen. F. v. d. Gijn speelde in teruggetrokken po sitie en voldeed als schakel tussen achter- Lang heeft het er naar uitgezien, dat Gouda in de wedstrijd te Rotterdam te gen Overmaas het onderspit zou delven, want de Rotterdammers hadden het grootste gedeelte van de speeltijd een meerderheid in het veld en hebben tot 17 minuten voor het einde met 10 de leiding gehad. Het doelpunt van Over- In de wedstrijd, die RFC op eigen ter rein tegen Quick speelde, was het krachtsverschil tussen beide ploegen niet zo groot als de uitslag zou doen vermoe den. De aanvallen van de voorhoede van RFC waren zeker niet minder talrijk, dan die van de Hagenaars, maar dezen speel den wat vinniger en ook met meer initia tief. De Haagse verdediging had met de enigszins onsamenhangende aanvallen van de groen-witten niet zo veel moeite. Als daarentegen de bal voor het doel van RFC kwam, dreigde er steeds gevaar, vooral omdat de linksachter van RFC, De Hey, de tegen hem spelende vleugel nogal eens ongedekt liet. Daardoor ont stond ongeveer tien minuten voor de rust het eerste doelpunt, toen de rechtsbuiten van Quick uit vrije positie hoog kon voor zetten. Wel ving de doelman van RF.C. de bak maar hij had hem niet in be dwang, waardoor linksbinnen Arkema kon inkoppen (0—1). Deze stand bleef tot de rust gehandhaafd. Na de rust had RFC het elftal iets ge wijzigd. Apon speelde middenvoor, maar dit bracht niet de gewenste oplossing, want Apon was op die plaats iets te lang zaam, waardoor het spel geremd werd en de Haagse achterhoede het nog ge makkelijker kreeg. J De nederlaag van RFC werd zekerheid, toen Quick uit een vrije schop, genomen door Bos, de voorsprong tot 0—2 opvoer de. Pronk maakte enkele mnuten voor het einde, geheel vrijgelaten door de groen-witte verdediging, het derde doel punt voor Quick. Wat nu een voordeel Is, zal over enige tijd een nadeel blijken. Nu is het wel prettig, dat dit Logboek betrekkelijk kort na de Olympische Spelen is verschenen. De lezer herinnert zich de grote ge beurtenissen, waar hij, dank zij de radio, als het ware „zelf bij was", nog zeer duidelijk. Daardoor is hij direct „thuis" in het verhaal, waarin collega Peereboom deze gebeurtenissen stuk voor stuk en veelal versierd met interessante bijzon derheden omschrijft. Het wekt echter de schijn, alsof Peere boom bewust aan deze herinnering appelleert. Maar over enige tijd is deze herinnering dermate verflauwd, dat de instelling van de auteur, te schrijven over iets wat in zijn grote trekken be kend is, een averechts effect zal sorteren. Dan zal de lezer tevergeefs zoeken naar de basis, waarop hij zich kan oriënteren. Wij vrezen dan ook, dat dit Olympisch Logboek op dan duur aan waarde zal in boeten. Voor het ogenblik is het echter een zeer lezenswaardig, met erkende deskundigheid en in sterk boeiende stijl geschreven werk, ook uiterlijk uitstekend verzorgd, verlucht met talrijke foto's en tekeningen en voorzien van de volledige uitslagen van elke dag. G. P. In ieder geval is Peereboom's Olym pisch Logboek een aardig geschenk voor sportliefhebbers, aardiger bijv. als men bijv. zoonlief toch in deze geest wil bedenken dan „Beter Voetbal" van ir. van Emmenes, welk boek overigens al weer enige maanden geleden is uit gekomen. Het is een studie, van bepaal de zijde wel aanbevolen, want het leger der systeem-aanhangers (inzonderheid van het stopperspil-systeem) is uitge breid en beschikt over vele spreekbpL. zen. Ook wij erkennen, dat „Beter cetbal met veel kennis van zaken is geschreven. Maar het is daarbij zo droog, zo ingewikkeld en zo moeilijk verteer, baar, dat zoonlief het gevaar loopt, een hekel te krijgen aan het „moderne voet bal''. Ir. van Emmenes heeft geen gezellige verteltrant; men mag hem dat niet ver wijten, maar niettemin is het een feit „Beter Voetbal" mag een waardevol studie-object zijn voor diegenen die in de voetbalsport hun broodwinning vin den. Maar voor de jeugd, voor wie het spel op de eerste plaats vreugde en ont spanning en daarin physieke en psy chische ontwikkeling betekent, is het te geleerd en te onaantrekkelijk. En voor de rest is „Beter Voetbal" slechts van belang voor een kring van professioneel geïnteresseerden, G. P. maas werd reeds 10 minuten na het be gin gescoord door de aanvoerder van de Rotterdammers, linksbuiten Tabbers. Tot aan de rust bleef Overmaas in de meerderheid, maar de voorhoede was niet schotvaardig genoeg om van de kansen, die voor het Goudse doel ontstonden, het juiste gebruik te maken. Ook de tweede helft begon met Over maas in de aanval, maar de verdediging van Gouda wist van geen wijken. De Rotterdammers begingen de tactische fout in hun aanval te veel op te dringen. Terecht zag Gouda in, dat snelle uitval len de kans konden doen keren. Bij een van deze Goudse uitvallen aar zelde de verdediging van Overmaas weg te werken en linksbinnen Hommel maak te hiervan een dankbaar gebruik door de gelijkmaker te scoren (11). Dit gaf Gouda moed en toen de bezoekers weer een snelle aanval hadden opgebouwd, gaf linksbuiten Huizer Gouda op prachtige wijze de leiding. Het spel van Overmaas leed zichtbaar onder deze onverwachte achterstand en Gouda werd in de res terende tijd overwegend sterker. Midden voor Scholten maakte ten overvloede nog een derle doelpunt (13), waarmede het vonnis over het ontmoedigde Over maas duidelijk werd voltrokken. Het beperkte programma van de 3e en 4e klassers heeft weinig wereldschok kends opgeleverd. Tonegido nestelde zich in 3A door de verwachte zege (20) over S.J.C. op de tweede plaats. De behoor lijke zege bij R.K.A.V.V.—Roodenburg viel inderdaadzij het ook aan de verkeerde kant. Roodenburg vermoordde de gastheren nl met 27Leonidas kon in 3B het als gunstig veronderstelde ge lijke spel niet behalen. De Rotterdam mers gingen tegen Concordia met 13 onder. In de vierde klassen zijn te elfder ure nog enkele wedstrijden ingelast. In 4A is nl. Alphense BoysV.V.S.B. gespeeld, een treffen tussen een na de laagste en een na de hoogste. Men eindigde, zoals men was begonnen (00), maar de Boys willen meer dan dit kleine meevallertje en hebben geprotesteerd." Spoorwegen klopte in 4C met de vrolijke korfbal- cijfers 64 't tegenspartelende D.O.S.R. Het eerste treffen in 4E tussen Quick Steps en Oudewater leverde een 53 zege voor de thuisclub op. Hoek van Hol land liep weer een puntje uit, alhoewel het in 4G zelf niet in actie kwam. 's-Gra- venzande was echter zo onverstandig in Naaldwijk met 1—1 een veertje te laten, terwijl Full Speed's bittere strijd om de dure punten in de uitslag tegen West- landia wordt weerspiegeld (12). Ursus mocht in 41 eveneens alsnog in actie komen en maakte van de gelegenheid gebruik door een 41 zege op N.H.S., haar voorsprong tot 7 punten te ver groten. Tot slot had St. Lodewijk het ongeluk met 3 invallers naar Stnjen te moeten, waardoor de Rotterdammers met 2—0 hun derde nederlaag m successie kregen te slikken. hoede en voorhoede. Hij was het die de eerste goal scoorde nadat hij de bal goed toegespeeld had gekregen. Met deze 10 voorsprong ging de rust in. Na de rust ging Coal nog steviger aan pakken Dit werd zo stevig dat de scheidsrechter zich genoodzaakt zag om de linkshalf wegens natrappen uit het veld te sturen. De vrije schop leverde weer een goal op. Genomen door F. v. d. Gijp werd de bal goed voor doel ge- geplaatst en zijn broer W. v. d. Gijp be nutte zijn kans en met een goed gerichte kopbal gaf hij de Coal-keeper het na kijken (20). Doordat Coal nu met 10 man speelde, kreeg Emma de gelegenheid het wat rus tiger aan te doen. Toch wist Coal nog verschillende malen door te breken en even voor het einde een corner te for ceren. Deze werd zeer scherp genomen en bij de schermutseling voor het doel wist een der Coal-spelers de bal over de doellijn te werken 2L Met deze stand ZOver, dat alle spelers op de Bossche helft eindigde de wedstrijd en had Emma na stonden. Met grote moeite konden de Technisch overwicht in de eerste helft heeft B.V.V. aan de overwinning gehol pen. Het was P. Overbeek, die na een half uur kans zag de inmiddels versterk te V.V.V. verdediging te verschalken door met een listig balletje laag over de grond P. Bruikman te passeren. Onmid dellijk na de aftrap ontwikkelde B.V.V. de eerste aanvallen, die slechts enkele malen werden onderbroken door uitval len van de V.V.V.-voorhoede, waarin Nass en Lommers uitblonken. Bij B.V.V. deed IL v, d. Langenberg weer goed werk maar hij kon het toch niet zover bren gen, dat er combinaties ontstonden, die voor de gasten fataal werden, want de achterhoede van de Limburgers brak steeds de aanvallen stuk. P. Overbeek, die het enige doelpunt in deze wedstrijd maakte, liet eveneens knappe staaltjes voetbalkunst zien en het was de paal, die bij een gevaarlijk schot, dat van Over beek na rust op het V.V.V.-doel loste, tussen beide kwam. Ook de B.V.V.-ver- dediging heeft niet stil gezeten. Zij moest de goed opgezette aanvallen der gasten, die zeer gevaarlijk waren, nadat hun voorhoede behoorlijk was ingespeeld, herhaaldelijk afslaan. Na de rust zakte het spelpeil der thuis club aanzienlijk en in het laatste half uur moesten de Bosschenaren alle zeilen bijzetten om hun doel schoon te houden. Op een gegeven ogenblik kwam het zelfs De wedstrijd D.FC— K.F.C. was van het begin af zeer spannend. In de eerste minuten na de aftrap nl. werden beide doelen verschillende malen ernstig be dreigd Het spel golfde snel heen en weer en beide partijen bleken aan elkaar gewaagd. D.F.C/ veroverde echter spoe dig een veldoverwicht en hoewel K F.C. zich niet in de verdediging liet dringen, speelde de strijd zich grotendeels op de K.F.C.-helft af. De aanwezigheid van Mijnders was ook ditmaal evenals vorige week kennelijk een morele steun voor de Dordtse voorhoede. In de achterhoede stond Jan Litz weer opgesteld, maar ge durende de hele wedstrijd bleek, dat deze nog lang niet fit was. De Dordtse aanvallen werden goed opgebouwd, meestal door Mynders en de jonge De Jager. Na een half uur had een van deze aanvallen succes. Mijnders zette prima voor, de Jager ving de bal op en legde hem voor de voeten van In 'tVeld On houdbaar ging de bal langs doelman Blokker. Enkele minuten later was het opnieuw prijs. Door tactisch werk van de Jager kreeg Groen de bal te pakken. Hij maakte zich vrij. zette voor en In 'tVeld kogelde in. Kort daarna loste verschillende nederlagen weer eens de 2 punten in het bezit genomen. Fanny BlankersKoen zal aan de 16e jaarlijkse overdekte athletiek. kampioenschappen deelnemen, ver klaarde de secretaris van de Ameri kaanse Amateur Athletic Union. Van Wim Slijkhuis wordt eveneens ver. wacht, dat hij zal deelnemen, terwijl verder de Zweedse afstandlopers Ahl- den en Bengtsson zijn uitgenodigd. O Handbal-competitie: Olympic (Gr.) VI. en Kr 3—2, Blauw WitNiloc 1—5, PSV—DES 4—2; dames: Hygiea Turnlust 51, PSV—DES 10. rood-zwarten het leder wegwerken. Toen scheidsrechter K. v. d. Meer dan ook het einde blies, ging er een zucht van ver lichting door de Bossche gelederen en was B.V.V. op gelukkige wijze aan de beide punten gekomen. De uitslagen van de in de ere-divisie gespeelde wedstrijden luiden: Boom F. C.—Antwerp F. C. 1—1; Olym pic CharleroiLa Gantoise 00; Racing Mechelen—Standard 5—0; Berchem F. C. —F. C. Luik 1—3; Racing Brussel—Beer schot 0—5; S. C. Anderlecht—F.C. Meche- le 5—0; LyraS. C. Charleroi 2—2; F. C. TienenUn. St. Gilloise 01. De kopploeg in district VI, Eindhoven, is er niet in geslaagd een overwinning te behalen op het bezoekende Noad. In een spannende en snelle wedstrijd beukten de blauw-witte Eindhovenaren herhaaldelijk op het Tilhurgse doel, maar hoe zij ook worstelden, meer dan één doelpunt ver mochten zij niet te scoren. De halfs van Eindhoven, vooral de veteraan Kooien als linkshalf en spil van Tuyl, waren met de naamgenoot van de laatste op de rechtsback-plaatg het beste van de ploeg. De voorhoede was zwak; alleen v. Melis en Kaasjager en ook soms linksbuiten v. d. Heyden waren gevaarlijk. Bij Noad vormde de raiddenlinie een krachtige ruggegraat. Eindhoven was voor de rust iets in de meerderheid en na 30 min. konden de dichte drommen rond het veld juichen om het eerste doelpunt, dat door Kaasjager werd gemaakt, nadat v. Melis hem de bal voor de voeten had gekopt. Hierdoor gesterkt, drong Eindhoven krachtig op, maar de Noadverdediging bleef de baas. Toen Eindhoven na de rust een'kleine inzinking doormaakte, kreeg Noad kans de gelijkmaker te scoren, maar hoewol er gevaarlijke momenten voor het blauw-witte doel ontstonden, konden de Tilburgers niet doelpunten. Dit lukte eerst in de 27ste minuut, doordat Kooien miste en de Eindhoven-verdediging zich niet snel genoeg kon herstellen, kreeg Vriens een kans, waarvan hij dankbaar gebruik maakte en met een hard schot zond hij de gelijkmaker in. Nog ver scheidene malen ontsnapte het Tilburgsje doel aan grote gevaren, maar er kwam, ondanks een sterk overwicht van EinJ- hoven, geen doelpunt meer. Insiders hebben het voelen aankomen: HHIJC stond voor de eerste nederlaag. Het was in de laatste tijd of de prach tige, gave ploeg van HHIJC aan élan en sohotvaardigheid inboette en reeds de vorige week kon zij tegen HOC niet scoren. Thans in Bloemendaal tegen BBHC is door de prachtige verdediging der Bloemendalers, met aan het hoofd de subliem spelende doelman Dalmeijer. een zege uit het vuur gesleept met 1—0, door tempo, brio en een geweldig uit houdingsvermogen van deze zeer jonge ploeg. Zeker, HHUC was technisch su perieur. En dat leidde tot een druk kend veldoverwicht, afgewisseld door snelle uitvallen en korte periodes van pressie der gastheren, die bun spil IJs- selstein terugtrokken, een tactische ma. noeuvre. waarop de mat spelende Haag se goalgetters Kruize en Bromberg, geen repliek hadden. Het is of deze cracks nu pas de reactie van het dodelijk ver moeiende tijdperk in Londen ondergaan. Daarbij was linksbuiten Stoop zeer zwak en ook de achterhoede en spil hadden onzekere momenten. Het beslis sende doelpunt van BBHC werd in de tweede helft gemaakt door rechtsbuiten Henkemans, die snel profiteerde van een •blunder van Gallois en Haitink verraste. Het slot van de wedstrijd was geweldig spannend, het enthousiasme der Haar lemmers na het eindsignaal kende geen grenzen Togo won in Hilversum gedecideerd met 30 van de hekkesluiters en staat nu slechts op de tweede plaats, oendat zij een wedstrijd minder speelde dan H. H IJ. C., dat 14 punten heeft uit 9 wed strijden tegen Togo 13 punten uit 3 wed strijden. De spanning om de Westelijke titel is nu in hoogspanning overgegaan Verrassend was de zege met 30 van Gooi in Leiden en de 10 waarmee Am sterdam m het Wagener.stad.ion van HOC won. Hierdoor zakte HOC van de derde naar de vijfde plaats af, want HDM werd vierde, dank zij een duide lijke 4—0 op Delftse Studenten mét Hilversum de ernstigste degradatie-can- didaat. Zij nog. de normale uitslag Be FairLaren, 00, vermeld, die in de po sitie dezer clubs geen wijziging bracht In het Zuiden zit Venlo nu op flu weel, door de nederlaag met 32 van HTCC. tegen haar stadgenote EMHC (rust 11). Maastricht liep op Breda en Push één puntje in, door in de Baronie- stad met 1—1 gelijk te spelen tegen Zwart-Wit en Tilburg ontvlood de ge vaarlijke zone door Push met een 21 nederlaag naar Breda terug te sturen. In het Oosten won Arnhem met 3—1 van Nijmegen en speelden de beide ge gadigden voor de laatste plaats. Zwolle en Upward, in de blauwvingerstad met 22 gelijk, waardoor Zwolle één punt bij Upward ten achter blijft, dat het wel niet licht inlopen zal. Maar de big- matches gingen wegens terreinafkeuring niet door. In het Noorden bleven verrassingen geheel uit, want beide leidende ploegen wonnen, LHC in Groningen van de Stu denten met 30, Groningen thuis tegen HVA uit Assen met 20. Daring boekte tegen Dasb de eerste zege met 43, maar staat toch nog steeds 3 punten achter bij de Gron Studenten cn 4 bij Rap, dat in Leeuwarden tegen GHBS met 11 gelijk speelde. Dat halen de Veendam- mers niet licht meer in 1 Westen: HilversumTOGO 03, Leiden— Gooi 0—3, HDM—Delft. Stud. 4—0, Amster dam—HOC 1—0. Be Fair—Laren 00, BMHC HHYC 10, RapidAeolus I—0, Aeolus 2— Kieviten 2 2—1. HDM 4—Aeolus 3 2—1. Zuiden: Tilburg—Push 2—1. Zwart Wit- Maastricht 11, EHMCHTCC 32. Oosten: Zwollé—Upward 2—2, Union—PW 3—1. Noorden: Dash—Daring 3—4, Gron. Stud.— LHC 0—3. RAP—GHBS 1—1, Groningen— HVA 2—0. Dames. Westen: Be FairKieviten 4--1, Rood Wit.Hilversum 30, HHYCGooi 51, BDHC—Amsterdam 10, HDMLeonidas 32, TogoAeolus 20. Zuiden: Tilburg—Push 2—0. VKH-MOP 3-0, EMHC—HTCC 4—1. Oosten: ApeldoornDeventer 16, EHV— Almelo 2—1, nion—PW 1—1, Quick—Nijmegen 0-3. Noorden: HCW—Dash 2—2, Groningen— HVA 6—1. 17. „Kijk op deze kaart, jongens", zei de Erge. Hij wees met zijn klauwachtige vinger het Atlanta-hotel aan. „Groene Wollie en ik gaan samen op weg om de Sint te halen. Jullie brengen ons met de slede naar de rand van de stad en wach ten daar tot we terug zijn. En nn niet langer praten", zei de Erge, „maar op pad!" Zo raasden de kwade dwergen door de sneeuw, op weg naar de stad. „Hebben we genoeg proviand?" vroeg Groene Wollie. „Ik heb veertig gebakken visjes meegenomen", antwoordde Baggerman. Een uur later waren ze bij de rand van de stad aangekomen,. De slede werd in een holle boom verstopt. De Erge en Groene Wollie zouden samen verder gaan. de Jager een schot op het K F.C.-doel. dat door' de doelman ternauwernood tot corner kon worden- verwerkt, Mijnders nam. de hoekschop en de Jager schepte de bal netjes in het doel. K.F.C. raakte er even uit. maar herstelde zich weer snel. Schaap kon bij een van haar aan vallen nog juist de bal op de doellijn Wegwerken. Even later mocht K.F.C. een vrije schop nemen. Het liep uit op een schat, dat door Groeneveld werd gehouden. Deze kwam'daarbij te vallen en bezeerde polsen en knieën. Hij liet de bal schieten en de Boer duwde hem kalm in biet doel 31. Direct na de rust werd het K.F.C.-doel onder schot genomen door Mijnders. In 't. Veld. de Roo en de Wolf. De ballen werden weggewerkt of gingen naast. Spoedig na de rust viel de beste K.FC,- spèlér, de linksbuiten Lamie uit. Pevé- relli viel in en deze opende de doeN punlenreeks, die K.F.C. een flinke over winning bezorgde. Een hard schot van Baljet werd door doelman Groeneveld weggestonipt, maar Feverelli ving de bal op en schoot, feilloos in. Het spel ging met. grote snelheid op en neer en plotseling loste Molenaar een schot, dat de stand gelijk maakte. D F.C raakte hierdoor in de- war en even later stond het achter. De K.F.C. rechtsbinnen Kok wist zich namelijk vrij te werken en de bal in d« uiterste 'hoek te trappen. Direct daarop wist doelman Groene veld, die ondanks alles een' prima wed strijd speelde, het vijfde doelpunt prach tig te voorkomen. Er waren nog onge veer 10 minuten te spelen en D.F.C-. zette er alles op om nog een gelijk spel te halen. Daardoor werd de verdediging min of meer verwaarloosd. Op een ge geven moment wist de K.F.C.-midden voor de Boer, Litz (die zoals' gezegd „niet, fit" was),te passeren, Groeneveld kwam snel uit zijn doel,'maar bet. was te laat.. De bal ging langs hem been in het net Hiermee was de stand-dus 3—5 geworden en K.F.C. kon met twee kost bare punten huiswaarts keren. Er was wel een opvallend verschil tus sen beide speelhelften in de wedstrijd, die CVV op eigen terrein speelde tegen DCV uit Krimpen. In de eerste helft vatten de gastheren de zaak wel heel kalm op en hun lauwe optreden had tot gevolg, dat de Krimpenaren kansen tot scoren kre gen, die zij ook benutten. Er was onge veer tien minuten gespeeld toen de mid denvoor van DCV, De Hay. het eerste doelpunt van de wedstrijd voor zijn re kening nam uit een vrije schop. Na een half uur spelen kreeg De Hay nog eens een kans, die hij zich niet liet ontgaan (02> en 5 minuten voor de rust werd het 03 door toedoen van rechtsbinnen Schouten. Met. deze achterstand zag het er som ber voor CW uit, maar dit was maar schijn, want. na de rust kwam er een herboren elftal van CVV in het veld, dat uiterst energiek optrad. Na tien minuten spelen had middenvoor Van Bokkum de achterstand met twee goede doelpunten reeds tot 23 teruggebracht. CW bleef in de aanval, maar de achterhoede van DCV kon geruime tijd het gelijkmakende doelpunt voorkomen. Dit kwam pas tien minuten voor het einde. Het was de pro ductieve Van Bokkum, die ook het derde doelpunt van de thuisclub voor zijn re kening nam. Ondanks krachtige pogingen van beide partijen, bleef de stand 33. De doelman van het Nederlands elftal. Piet Kraak, heeft na zijn blessure giste, ren weer voor het eerst het doel van Stormvogels verdedigd. Het Ierse voetbal-elftal is te Dublin door de Zwitserse ploeg met 1—0 verslagen. O Het' Ned. Jeugd-zevent.al verloor van de Amsterdamse zwemver. „De Meeu wen" met 10—3. Derby County had van de drie vooraf gaande wedstrijden er twee verloren en voor de maten van gisteren tegen Charl ton warén de verwachtingen niet zo heel hoog gespannen. De thuisclub kwam ech ter plotseling in vorm en behaalde met 51 haar sprekendste zege van het sei zoen. De Londenaars hielden stand ge durende de hele eerste helft waarin uit stekend voetbal gespeeld werd. Maar na rust werden ze volkomen overspeeld en scoorde Derby vier maal achter elkaar. Aangezien de andere candidaten voor de eerste plaats, te weten Portsmouth, New castle, Manchester United en Arsenal al len gelijk speelde, kon Derby een puntje uitlopen. Bijna 70.000 toeschouwers zagen de wed strijd tussen Manchester United en New castle, waarin Manchester voortdurend de toon aangaf zonder er echter in te slagen de stugge achterhoede der bezoekers te overweldiger- Nog een andere match trok 70.000 kijkers, en wel de botsing tus sen de beide rivalen van de Midlands. Aston Villa en Birmingham. Birmingham had in zijn laatste acht wedstrijden twee goals gemaakt doch bracht een nieuwe aanvalslijn in het veld, die er drie scoor de- Door deze nederlaag is de Villa, we derom afgezakt. Preston North End stui- kelde vaandaag wederom, Morrison en Knight, dé jongste aanwinsten van Pres ton, zorgden samen voor drie doelpunten, maar dit w&s niét voldoende want de Bol- ton-voorwaartsen schoten vijf maal raak. De League-wedstrijden hadden vandaag geen al te gunstig verloop voor de Lon- densé clubs want, alleen Millwali haalde beide punten binnen. Toch verbeterden de Spurs door het gelijke spel tegen Ful- ham hun positie in de bovenste helft van de ranglijst Zij hebben nu nog maar twee punten achterstand op de leider West- Bromwich, die het tegen Barnsley niet kon bolwerken. En dus is de beker-competitie weer gaan draaien. Veruit de beste prestatie in de bekercompetitie werd geleverd door Leytonstone, houder van de amateur cup. De amateurs speelden schitterend voetbal en sloegen de profs van Watford met 2—1. Watford was favoriet voor de match van vandaag, maar de amateur-club rekende zo vast op de zege, dat zij alvast strooi biljetten had laten drukken voor de wed strijd van de tweede ronde, op Zaterdag 11 December. Na de match werden de bil jetten prompt uitgereikt Leystonstone komt nu tegenover Newport County, weer op eigen terrein, en naar de vorm van heden te oordelen, maakt de club een' goede kans om de derde ronde te halen, waarin de ploegen uit de tweede en de eerste divisie eveneens aantreden. De „reuzendoder" van het vorig seizoen, Colchester United, faalde tegen Reading, maar deed toch kranig werk door een 04 achterstand tot 2—4 terug 1c brengen Barnet eveneens een amateur-elfta!, verloor op eigen terrein met 26 van Exeter. D profs namen de bal mee van de aftrap en scoorden binnen de 10 se conden, zonder dat ook maar één Barnet- speler kans kreeg het leer aan te raken Deze klap kwamen de amateurs niet meer te boven. Ze weerden zich wel vinnig, maar konden toch de Exeter-voorhoede niet houden, waarin Smith uitblonk door zijn schotvaardigheid. Hij maakte vier doelpunten. Bradford City zorgde voor een surprise Sinds 25 Augustus had ze in de League geen overwinning meer kunnen boeken maar nu klopte ze Doncaster Rovers, die sinds 23 September geen nederlaag hadden geleden. Eerste divisie: ArsenalManchester City 1—1, Aston Villa—Birmingham 0—3. Blackpool—Stoke City 2—1, Bolton Wan derersPreston North End 53, Derby CountyCharlton Athletic 51, Hudders- field TownPortsmouth 00, Liverpool —Burnley 1—1, Manchester United Newcastle United 11, Sheffield United- Middlesbrough 1—0, Sunderland—Chelsea 3—0. Wolverhampton WanderersEver- ton 10. Tweede divisie: Barnsley—'Westbrom- wich Albion 2—0, Blackburn Rovers- Leicester City 3—0, Cardiff City—Leeda United 2—1, Fulham—Tottenham Hotspur 1—1 Grimsby Town—Bury 2—3, Lincoln Citv—Bradford 3—6. LutonTown—Shef field Wednesday 2—1, Nottingham Forest Westham United 3—0, Plymouth Argyla —Brentford 1—0, Queenspark Rangers- Coventry City 0—3. Southampton—Ches terfield 1—0. Manch. Un. Arsenal Stoke City Wolverhampt. Bolton Wand. Charlton Ath. Blackpool Sunderland Manch. City Liverpool Birmingham Burnley Chelsea Sheffield Un. Huddersfield Everton Aston Villa gesp gew gel vrl doelp. pnt. 20 12 6 2 33—18 30 20 10 7 3 33—15 27 20 10 7 3 41—27 27 20 9 6 5 42—23 24, 20 9 6 5 29—17 24 20 9 5 6 34—27 23 '20 3 6 6 41—29 22 20 9 4 7 33—35 22 20 6 9 5 33—33 21 20 7 7 6 30—31 21 20 7 7 6 29-30 .21 20 7 7 6 23—31 21 20 6 8 6 27—21 20 20 7 6 7 24—19 20 20 7 4 9 23—28 13 20 5 7 3 35—35 17 20 5 5 10 28—40 15 20 5 4 11 20-31 14 20 4 6 10 23—41 14 20 6 2 12 16-42 14 20 5 3 12 30—47 13 20 4 4 12 31—43 12 19) Voorzichtig lichtte 'hij de stapeltjes pa pieren op en keek alles na. Maar er was helemaal niets van enig belang te vinden. Hum, van Nievelt, je zat goed in je sigaretten, mompelde de Vreng, toen hij voor in een lade vier pakjes zag liggen. Verder waren er wat vellen briefpapier e: enveloppen, een doosje met postzegels, wat schrijfbehoeften. En verscholen ach ter dit alles lag nóg een pakje sigaretten. Met een schok herkende de Vreng het doosje: Duitse sigaretten! Hij had deze doosjes wel eens gezien in handen van soldaten of leden van de Sicherheitsdienst als die op het bureau kwamen met klach ten, om prompt te worden afgescheept met nietszeggende beloften of smoesjes. Deze doosjes waren niét in de handel. Misschien was er wei eens een soldaat die ze „zwart" verkocht, maar dan moest men toch connecties hebben met Duitsers om ze in handen te krijgen. Hoe was van Nievelt aan deze sigaretten gekomen? Hij stond bekend als een stug sigarettenro ker en zou dan zeker wel eens „zwart" hebben gekocht, maar voorzover bekend gehad had hij toch nimmer connecties met Duitsers. De Vreng nam het doosje op en bekeek het aandachtig. Het waren sigaretten van de beste soort, stelde hij vast. Van Nie velt had het doosje opzettelijk achter andere dingen verborgen. Hij wilde dus voor zijn bediende niet weten, dat hij ze had. Zou van Nievelt connectie hebben ge had met een of andere Duitser? Hij was nooit in gezelschap van hen gezien, maar faet was iedereen opgevallen dat de no taris de laatste tijd veel op reis was ge weest. geheel in tegenstelling met zijn gewoonte van vroeger. Zou van Nievelt connectie hebben ge had met een Duitser? Deze vraag drong zich met steeds meer klem aan de Vreng op En als dat bet geval was, kon deze moord dan niet daarmede in verband staan? Zou het motief niet daarin gezocht kunnen worden? Tot nu toe had men nog geen redelijk motief voor deze moord kunnen beden ken, maar misschien zou deze vondst een belangrijke clou in de ontraadseling van dit drama kunnen blijken te zijn, In ieder geval was dit een zaak, die met de grootste zorg moest worden be handeld. Voorlopig was het het beste, iedereen buiten de onderzoekingen té houden. De Vreng zette zijn speurtocht door de kamer voort, maar kon niets meer vinden, wat hem een stap verder zou kunnen helpen. De poli'tiedokter liep de gang in om de geneeskundige dienst op te bellen en te vragen, het stoffelijk overschot van de notaris te laten weghalen. Intussen had juffrouw de Vries, de huishoudster van de notaris, nog eens zit ten piekeren over alles wat er vanavond gebeurd was. Plotseling moest ze er aan denken, dat ze even nadat'Marie voor de eerste maal het huis had verlaten, ge meend had de buitendeur zacht te hebben horen sluiten. Ze had zich daarover wel verwonderd, maai- had er verder niet over nagedacht., menend dat die ruzie van Ma rie mot de notaris haar wat overstuur had gemaakt en ze zich dus wat inbeelde. Wie weet kon deze mededeling toch wel van belang zijn. De inspecteur had immers gezegd, dat hij alles moest we ten. Zou ze even naar hem toegaan en het hem vertellen? Ze verliet de keuken en zag juist dok ter Vriesland in de gang naar de telefoon lopen. Daa.r ze een beetje bang was, dat de inspecteur onvriendelijk zou zijn als haar mededeling van geen belang bleek te zijn, besloot, ze eerst de vriendelijke dokter even te waarschuwen Dokter, zei ze: Ik .moet u even wat vertellen. De dokter keerde zich om. Wat is er aan de hand, juffrouw de Vries? Kijkt u eens dokter, de inspecteur ■heeft me gezegd dat ik alles vertellen moet. Ja, dat is ook zo, knikte de dokter: Maar dat heeft u toch gedaan? Ja. Maar zojuist herinnerde ik me Wts.«* Vertel eens gauw, drong de dokter aan. Maarik weet niet of ik me niet vergist heb. Ik dacht alleen maar, dat.. Vertel nu eens rustig wat u dacht, juffrouw de Vries. Toen Marie voor de eerste keer weg ging, sloeg ze de deur achter zich dicht, begon de huishoudster logisch. Dat spreekt vanzelf. En..eh..even laler meende ik de deur wéér te horen slaan, maar toen heel zacht Ik kan me natuurlijk vergis sen, want ik was erg zenuwachtig en.. U meende dat de buitendeur een tweede keer werd dichtgeslagen?, onder brak de politiedokter vol aandacht: Ver tel eens, wanneer was dat precies? U weet, dat Marie ruzie kreeg omdat, ze de notaris gestoord had. met te vragen of die..eh..neef mocht worden bin nengelaten. Ze pakte haai- koffers en ging weg. Even later dacht ik dat de deur Hoeveel later was dot precies? Ik dacht, dat het heel erg kort was. Ik was erg Ja, ja, dat u zenuwachtig was, weet ik al, onderbrak de dokter ongeduldig. ....maar het kan ook best langer ge duurd hebben. Wat de tijd betreft, schijnt u graag in raadselen te spreken, jufrouw de Vries, zei de dokter op verwijtende toon: drukt u nu eens wat nauwkeuriger uit. Vijf mi nuten, 'n kwartier, 'n half uur? Op z'n minst moét u toch ongeveer weten, hoe veel tijd er tussën is geweest. Heus. ik weel het niet, zei het vrouw tje wanhopig. Was het langer dan één minuut? O ja, in ieder geval Langer dan vijf minuten? ik .ehJa. dat geloof Ik wel Langer dan 'n kwartier? Neeö, dat niet. Misschien was het tien minuten laiter, of Goed, goed. En hoorde u niets an ders dan bet slaan van de deur? De vrouw dacht even na. Neen. verder niets. Denk eens even heel goed na. Geen voetstappen in de gang? De vrouw dacht weer na,'maar schudde na korte tijd nadrukkelijk het hoofd, Neen. Ik heb niets gehoord. Nu, juffrouw de Vries, ik dank u vriendelijk voor uw mededelingen. Dc vrouw slofte terug naar de keuken. .Dokter Vriesland was zijn hele tele foongesprek vergeten. Een tweede slag met de buitendeur. Korte tijd nadat Ma rie voor de eerste maal het buis had verlaten! Wat kon daar achter zitten? Op de eerste plaats kon het. zijn, dat de huishoudster zich tengevolge van de gebeurtenissen inderdaad zich iets had ingebeeld, maar men moest rekening hou den met de mogelijkheid, daf dat niet het geval was. Zou er toen Marie het huis verliet, mis schien gelijktijdig iemand zijn binnen geglipt? Deze plotselinge inval gaf de politie dokter een schok. Misschien had ze. toen ze het huis verliet, iemand binengelaten, omdat het haar toch niet meer kon sche len of dé notaris boos zou zijn of niet. (Wwrdt vervolgd). (Schaakredacteur: P. A. Koetshsid, Achterweg 86, Lisse). Zaterdag 4 December 1948. No. 6471. JAC. HARING. 3e Bijz. verm. Dziennik Lodzki 1943. Mat in twee zetten. Wit: Kh2, Dg7, Tbl—d3, Rfö; e2, h6. Zwart: Kc2, Df8, Tal, Ra2, Fa4; e7. No. 6472. N. A. Mc LEOD Spec, prijs 3e eerv. verm. Br. ch. fed 1948 Mat in twee zetten. Wit: Kh7, Dg2, Te4—e6, Re7, Pe2; f4. Zwart: Kd5, Da3, Tel, Rbl—h6, Pb4; a2. c4. No. 6473, Pater A. C. SUYKER Eerste plaatsing, mat in drie zetten. Oplossingen over drie weken. Inzen dingen uiterlijk tot Woensdag 22 Dec. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6462. R. Svoboda. 1. Dgl—g3 enz. Niet 1. Dg2, wegens 1e4—e3t- Hierna moet wit antwoorden 2. De4; zwart is niet verplicht te nemen, doet dus bijv. een willekeurige zet. No. 6463. R. Svoboda. 1. Rf5—d3, Pf7 2. T.g4t, hg4: 3. Df7: g3tt. 1Pg6. 2 Dg4t, hg4: 3. Rg6: g3ft. Deze opgave zit vol nevenoplossingen. Allereerst 1. Tg4t, hg4: 2. De8 Pf7 3. Df7:, g3ft, of 2. PgS 3. Rg6:, g3*>'. Verder kan Rf5 inplaats van naar d3 te gaan zich ook naar verschillende andere velden begeven zoals 1. Rbl, R.c2, Re4, Rh7 antwoordt zwart 1Pf7, dan. 2. Tg4t, hg4: 3. Df7: g3tt; terwijl na 1. Pg6 volgt 2. Dg4t, hg4: 3. Rg6:. g3tf. -No. 6464. 1. Ra6c8. Tg8 (Rc6:, Pg6l 2. Td4t, en 3. Pg2t, fg2tt. 1Rd7 2. Dh3f, Rh3: 3. Pg2i. R of fg2.ti. Goede oplossingen van nos. 6462, 6463 en 6464 zonden in: ir. A. Bergstein Ge leen, J. Dickhaut Nijmegen en F. Witte Deh' Haag. Van nos. 6463 en 6464 F. Pyls Maas- bracht. Van no. 6464 P. H. Houdijk Rotterdam. Alsnog van 6460 en 6461: C. v. d. Weide Rotterdam. CORRE SPONDENTIE F. W. te Den H. Dat in no. 6461 1. R(4 een nevenoplossing is. zijn we niet met u eens. Na 1Rc6 2. Pc7t, Kb6: zoU na 3. Re3t het Pc7 door de K genome* worden vandaar de sleutelzet 1. Rh2 dan kan in dieze variant 3, Df2tt volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4