Bijna 300.000 woningen tekort U Nieuw land en nieuwe wegen „Vierdaagse' langs Waterstaats werken 24 UUR ZONDER TRAM Tuchteloosheid op Celebes eerbericht j DE ONTMANTELING DER DUITSE INDUSTRIE DE COMMUNISTEN STAKEN HET KEIZERSKANAAL OVER Voor ergste nood bouw van 150.000 huizen noodzakelijk De brandramp in Deventer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Achterstand in 1969 ingehaald Naar een Brits-Amerikaans accoord? fVanneer trekt in Den Haag de mist op I Nog geen beslissende aanval op Nanking? Niet voor de vrede, Critchley sprak met Hatta In de Stormhoek weg dan Maandag a.s. een reprise? Er zijn militaire excessen voorgekomen Daders komen voor de rechtbank 70ste JAARGANG DINSDAG 7 DECEMBER 1948 No. 2079$ BELANGRIJKE UITBREIDING VAN WERKGELEGENHEID Ter gelegenheid van de viering van een vrijheidsweek in Brooklyn (New-York) werd door de Nederlandse consul-generaal, de heer Cnoop Koopmans (rechts) aan burgemeester John Cashmore (midden) een oorkonde overhandigd, afkomstig van de burgemeester van Breukelen. Links op de foto Maryke Hesselink uit Eindhoven. 9 De 61-jarige Frau Bürgermeister Schroder bracht ook haar stem uit bij de Berlijnse gemeenteraads verkiezingen Vier der slachtoffers waren logés ZIJN WE 'N THUISFRONT Oorlogsprocfstation zal uiet gespaard worden De brand in Deventer. De bovenverdieping van het huis in de Asserstraat, waar zes mensen om het leven kwamen, brandde totaal uit DE DIENSTPLICHT IN ENGELAND Al kwamen ze tenslotte toch niet tot overeenstemming, de verstand houding lussen minister Sassen en Hatta bij de besprekingen ih Kalioerang was blijkbaar niet gedwongen. VEEL WIND DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H- A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Wanneer ieder jaar minstens 64.000 woningen gebouwd zullen worden, zal over twintig jaar het ergste woning tekort zün opgeheven Dit is de conclusie, waartoe men komt. indien men de definitieve uitkomsten van de woning- en gezinstelling 1947, welke dezer dagen zijn bekend gemaakt, aan een nader onderzoek onderwerpt Het thans beschikbare materiaal immers geeft cijfers ten aanzien van de woningbehoefte en van de woningvoorraad de twee voor de omvang van het woningtekort beslissende factoren. Zondert men die samenwonenden, waarvan een der partijen een alleen wonend persoon is. alsmede de gezinnen van hotelhouders in hotels, uit, dan waren er in Nederland op 31 Mei 1947 2.340187 huishoudens, voor wie behoefte aan een woning mocht worden verondersteld. M.a.w. de woningbehoefte in Nederland op' 31 Mei 1947 was 2.340.187. Hiertegenover stond een woningvoor. raad van 2.081.003 bewoonde woningen, waarbij als woning is beschouwd elk per ceel of perceelsgedeelte, dat volgens zijn bouw blijvend bestemd is voor de bewo ning van één huishouden, alsook die deel- woningen, welke rechtstreeks van de eigenaar gehuurd zijn en over een eigen keuken en privaat beschikken. Met opzet hebben wij hier de noodwoningen en noodboerderijen buiten beschouwing ge laten, omdat o.i veilig aangenomen kan worden, dat deze versleten zullen zijn. indien de achterstand zal zijn ingelopen Men vergete intussen niet, dat er op het tijdstip van de telling 18.254 noodwonin gen waren en 3.104 noodboerderijen. Trekt men de woningvoorraad van de woningbehoefte af. dan kan men op een voudige wijze het woningtekort bereke nen. En volgens deze berekening zou dat tekort op 31 Mei 1947 bedragen hebben 259.000 woningen. Hieruit volgt, dat er toen in Nederland 'óünh 260.000 samenwoningen waren, af gezien van de inwoning van enkelingen bij anderen. In deze berekening is de aanwezige en de noodzakelijke woningreserve ge heel buiten beschouwing gelaten. De op 31 Mei 1947 bestaande reserve van nog geen 0.7 pet. (de 6558 leegstaande wonin gen en de 7.156 tijdelijke door beschadi ging onbewoonde woningen, die voor her. stel in aanmerking komen) is zeker on voldoende Voor ons 'land' - als geheel wordt algemeen een reserve van 2 pet. vari de totale woningvoorraad niet te hoog geacht. Houdt men hiermede reke ning, dan mag het woningtekort op 31 Mei 1947 zeker op 293.000 woningen gesteld worden. Het ligt voor de hand, dat de ver zamelde gegevens nog tal van zeer in teressante combinaties mogelijk maken. Immers, wanneer men op de grootte der inwonende gezinnen let, dan blijkt, dat ruim 153.000 3 of meer personen telien en 135.000 bestaan uit een echtpaar met 1 of meer kinderen. Beperkt men zich uitsluitend tot laatstgenoemde groep en de bijna 13.000 huishoudens, die tijdelijk in hotels, zomerhuizen, kantoren en an-, dere. volstrekt onaanvaardbare noodver- blijven zijn ondergebracht, dan kan men veilig aannemen, dat voor leniging van de ergste nood de bouw van 150.000 woningen op korte termijn noodzakelijk moet worden geacht. Dat een achterstand van 293.000 wonin. gen niet in één jaar zal zijn in te halen, zal iedereen begrijpen, maar om na te rekenen in hoeveel jaren zulks dan wèl het geval zal kunnen zijn, zal men mede in aanmerking moeten nemen dat tengevolge van de bevolkingsaanwas en noodzakelijke krotopruiming jaarlijks een aanbouw van circa 50.000 wonin gen noodzakelijk zal zijn. Bovendien houde men in het oog, dat het bouwen van woningen in zo groten getale een voldoend aantal geschoolde bouwvakarbeiders en voldoende mate rialen veronderstelt. Tenslotte bedenke men, dat het niet raadzaam zou zijn in eens een al te groot aantal arbeiders aan de woningbouw te verbinden Deze zouden immers, indien de achterstand op betrekkelijk korte ter mijn zou zijn ingehaald, plotseling werk. loos worden en wegens hun grote aantal moeilijk in andere takken van het be drijfsleven kunnen worden opgenomen. Minder dreigend is het gevaar van toekomstige werkloosheid, indien men de wederopbouw over een langere periode uitsmeert Daarom zijn wij ervan uit gegaan, dat het opheffen van, het hier boven berekend tekort minstens twintig jaren zal vergen. En gaat men dan na. wat dit eigenlijk beduidt, dan komt men tot de ontdekking, dat er tussen 1947 en 1967 in ons land niet minder dan 293.000 20 X 50.000 1.293.000 woningen gebouwd zullen moe ten worden. Jaarlijks zal de bouwnijverheid dus minstens 64,000 woningen behben af te leveren. Wat dit voor de werkgelegenheid be tekent, kan men berekenen, wanneer men het aantal uren weet. dat dóór bouwvak, arbeiders aan. 64,000 woningen wordt ge. werkt en bovendien het aantal uren, dat besteed wordt om het materiaal, zoals het op het karwei wordt aangevoerd, te ver werken. Dit aantal werkuren is van vele uit eenlopende factoren afhankelijk. Houdt men daarmede rekening, dan kan naar de bij uitstek deskundige W. J. Andries. sen in 1939 verzekerde het aantal uren, dat bij het stichten van een normale arbeiderswoning wordt gewerkt, geschat worden op een gemiddelde van 140Ö uren Voor 64.000 woningen zijn dus 89 600.000 werkuren nodig. Wanneer men nu het aantal arbeidsuren van een bouwvak arbeider stelt op 45 X 48 2160 per jaar, dan zouden aan die 64.000 woningen 89 600.000 2160 41.481 bouwvakarbei. ders een jaar lang werk hebben De normale jaarlijkse vermeerdering van de woningvoorraad bedroeg voor de oorlog gemiddeld 40.000 woningen, waar voor 25.926 bouwvakarbeiders nodig waren, zodat een herstel van de woningvoor raad gedurende twintig jaren een ver ruiming van werkgelegenheid voor 15.555 bouwvakarbeiders betekent vergeleken bij vóór de oorlog de indirecte verruiming van werkgelegen heid circa 49 pet, niet mee gerekend. TH. P (Telefonisch van onze Londense corres pondent) Tc Londen zijn gisteren besprekingen aangevangen, welke een nieuwe po ging zijn, om overeenstemming te scheppen tussen Engeland en de V.S. ten aanzien van het aantal fabrieken, dat in Duitsland geopend mag blijven. Een aantal Amerikaanse industriële deskundigen zijn in bet Foreign Office bijeen gekomen, om een rapport voor de regering te Washington voor te be- (Van onze speciale verslaggever). Een „vier-daagse" langs waterstaat kundige werken in ons waterrijk landje is geen kleinigheid. Vooról niet als de wegen, waarover wij ons begeven om tegelijkertijd hun voortreffelijkheid te keuren, in een dichte mist gehuld zijn. zodat het silhouet van een brugovcr- spanning, waarnaar onze belangstelling evengoed uitgaat, nauwelijks te zien is. Wij begrijpen te beter de uitdrukking dat een vliegveld pot-dicht zit, na op „Schiphol" vertoefd te hebben, toen alle vogels met recht op hun nest wa ren neergestreken en verkleumd bü el kaar gekropen. Intussen gaf bet dit voordeel, dat wij zonder levensgevaar in onze autobus kris-kras over het vliegveld konden dwalen, om een beeld te krijgen, van wat weer opgebouwd is en aan belangrijke uitbreiding te gebeu ren staat. In Rotterdam hebben wij onze tocht door de havens slechts op papier kunnen maken en in Harlingen klonk de ganse avond en nacht door het droefgeestig ge luid van de misthoorn. En wandelend als „geesten van Verkeer en Waterstaat" over de dijk langs de Waddenkust, waar wij trachtten onze hakken te boren in de as- phalt-beschoeiing het wonder van de laatste tijd misten wij het uitzicht over de zee. Grauw en beklemmend waren vooral cte eerste dagen, maar tenslotte drong het licht toch door en in de Noord-Oostpoldei hebben wij zeker een ruimte-gevoel on dergaan Wat echter niet wegtrok, was de mist van onzekerheid, die op vele plaat sen is komen te hangen en het uitzicht belemmert op het tijdstip van voltooiing van eon urgent werk, omdat in L)en Haag een blauw en rood potlood van minister Lieftinck bepaalde cijfers op de begro ting voor Verkeer en Waterstaat niet kon verdragen. Of het nu betreft de Friese kanalen, het Nanking, ie Chinese hoofdstad, wordt slechts langzaam te vorderenbijhun^- ----- gingen om de communistische omsinge ling te doorbreken Zij hebben eergiste ren nabij Joengtsjeng een veldslag gele verd en zouden de communistische legers een verlies van 20.000 man hebben toe gebracht. Van niet officiële zijde verneemt Reu ter dat een eerste contingent van enkele honderden Amerikaanse mariniers van de marinebasis Tsjinghao Woensdag te Sjang hai aan land. zal gaan. De bedoeling luey- van zou zijn, de ongerustheid onder de plaatselijke buitenl. kolonies over moge lijke ongeregeldheden te verminderen. Het merendeel van de Amerikaanse ma riniers te Tsingtao 500C man zou voorlopig daar blijven en pas naar Sjang hai overgebracht worden, als de omstan digheden zulks vereisen. De gemeenteraad van Sjanghai heeft bepaald, dat 11e buitenlandse en Chine se bladen en persbureaux al hun nieuws- materiaal vóór het gepubliceerd wordt aan politiecensuur moeten onderwerpen Krachtens deze order, afkomstig van het ministerie van binnenlandse zaken, kun nen bij overtreding de vergunningen worden ingetrokken. nu ook vanuit het Noordoosten be dreigd Op ongeveer 110 km afstand van Nanking doen de communisten een zware aanval op de stad Kiang Jen en nabil Hoeai .Tin ^jn over een „be langrijk kanaal" getrokken, waarmede klüTbli'keliik bet Keizerskanaal is be doeld. Langs dit kanaal kunnen de communisten Tanking vannit bet N.O. benaderen. De slag ten N.W. van de hoofdstad duurt in alle hevigheid voort. Vier nationalistische legers trachten daar de opdringende commu nisten tegen te houden. De voorbereiding van de verdediging van Nanking wordt met volle kracht voortgezet De luchtmacht neemt geen deel aan de strijd in N. China en schijnt geheel geconcentreerd te blijven op de verdediging van de hoofdstad. Daar de commu:.isten troepenbewegin gen u:tvr»eren aan hpt front langs de ri vier Kwai. verwacht men. dat ze nog niet ven nlar zij. een bevissende s ae>m Nanking in te zetten Ts,ang_ Kat iste» laat iil'nes RO onn militairen uit de sec.or Hankau overbrengen naai de s,e"'n^" lanes ie rivier de Kwai om daar eenheden te vervanppn. welke politiek of militair onbetrouwbaar geach- worden Voorts meent men het uitstellen van een direc' - aanval op Nanking vanuit het N W te mogen afleiden uit het feit. dat de communisten hun uiterste best doen de regeringslegers, die het garnizoen Soetsjau hebben verlaten, onschadelijk te maken. De regeringstroepen schijnen bevaarbaar maken van de 1tidersc.be IJs- sel en verdere inpoldering van de vroegere Zuiderzee, de tunnel in Vclsen of het Am sterdamRijnkanaal, al deze objecten ra ken niet alleen een plaatselijk of gewes telijk belang, maar grijpen in onze na tionale economie Daarin stemden tenmin ste alle woordvoerders, die wij op onze tocht hoorden, burgemeesters of hoofdin genieurs, overeen en als er dan mogelijk onderling toch verschillen mochten zijn zoals bij het afwegen van levensbelangen voor de havens van Rotterdam en Am sterdam, dan was er tenslotte als een wijze Salomon minister Spitzen, die in de waar dige Trèveszaal in zijn departementsge bouw aan het Binnenhof, waar de finish was, beider problemen bundelde tot één nationale kwestie. Al even irenisch was de mededeling van Z. Exc over de studie-commissie inzake de controverse Schieveen- Ypenburg. Na tuurlijk hield de burgemeester van Rot terdam mr. Oud, toen hij de journalisten in de burgerzaal van zijn stadhuis onl ving, een hartstochtelijk pleidooi voor Schieveen, een vliegveld met onbeperkte uitbreidingsmogelijkheden, die volgens spr. Ypenburg niet bezit, maar welke toch naar de practijk leerde, absoluut noodza kelijk zijn. In hartstochtelijkheid, overigens door het verstand gedreven zakelijk als zijn argumenten waren liet mr. d'Ailly, de burgemeester van Amsterdam zich niet door zijn Rotterdamse collega overtref fen. Als een andere Gysbreght van Aem- stel verdedigde hij zijn stad. Haar wel vaart is afhankelijk van een goede ver binding met de Rijn. Daarom kan met een later gereed komen van het Amster dam-Rijnkanaal, waarvan 5/6 reeds af is, dan Januari 1951 geen genoegen worden genomen. Als de regering op het stand punt staat, dat zoveel mogelijk moet wor den geïndustrialiseerd, moet ook 'n on belemmerde aanvoer en afvoer van grond stoffen en producten mogelijk gemaakt worden. Optimistisch geluid te Deventer Een heel wat optimistischer geluid hoorden wij in Deventer, dat een prima industriehaven krijgt met een basiska naal, waarover een spoorbrug, die reeds voltooid is, een werk, dat geen uitstel dulden icon, om de vestiging van een fittingfabriek mogelijk te maken. Deze is reeds in aanbouw en daar zullen liefst 500 'arbeiders te werk gesteld worden. Voor de bouw van de sluis worden als wapeningsijzer oude tramrails gebruikt, waarvoor ook Rotterdam zijn aandeel heeft geleverd. Hiermee wordt ruim f 400.000 aan deviezen bespaard. De grond- uitgifte voor industrie heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Ter verkrij ging van toestemming om deze haven aan te leggen, was de minister van Weder opbouw er zeker van. dat de terreinen oir. de eerste en tweede havenarm, groot 19 Ha. binnen 10 jaar zouden worden ver. kocht en thans is reeds 25 H.A uitgege ven. Bij alles, wat wij zaget en hoorden hebben wij een gevoel van trots niei kunnen onderdrukken om de prestaties van onze ingenieurs en arbeiders. Zo wel om het positieve werk, dat met de aanleg van wegen en kanalen, het win nen van land langs de Friese en Gro ninger waddenkust is verricht, als om het herstellen van werk, dat door van- delisme der Duitsers vernield werd De gigantische sluizen in IJmuiden, waar een ontzaglijke bunker voor opslagruim te benut zal worden; bruggen, bijna alle weer in orde, op die te Vianen na, die deze winter door een voorlopige op lossing met een Baileybrug weer ge bruikt kan worden, terwijl jC brug in Arnhem eind 1949 definitief voltooid is Welk een titanen-arbeid is niet verricht met het bergen van tot zinken gebrach te schepen, in het bijzonder in de Rot terdamse havens en in de haven van Vlis. singen. Dan te bedenken, dat, indien de koude winter van '6.47 een jaar eer der geheerst had, de ramp voor ons land door overstromingen niet overzien zou zijn geweest, „Het lukt niet meer", heeft men wel eens gedacht in Rotterdam, ais de eer ste pogingen om een groot schip te lich ten faalden, maar onversaagd zetten de mannen door en zo is het mogelijk, dat do „Prins Willem V", die haaks over de rivier lag en zeer diep gezonken was, waarmee men het zwaarste karwei had vermoedelijk begin Januari zijn eerste reis maakt8 jaar, nadat het schip gebouwd werd. Altijd iveer vooruit zien En dan kijkt men altijd weer vooruit, heeft Rotterdam zijn Botlek-plan, om arbeiders, die straks misschien in het havenbedrijf werkloos worden, in de in dustrie op te vangen, wordt met de Noord-Oostpolder een nieuw land ge. schapen, dat in di toekomst een inwoner tal van 40.000 zillen zal hebben. Wordt verder gerekend [en gestreden. Plannen gemaakt voor de Z.O.-polder, waarvan de helft, indien vandaag begonnen werd, over 6 jaar ontgonnen zou kunnen zijn. Maar daar is weer het dreigende „blauwe potlood" van minister Lieftinck, doch vior onze ogen danst ook het scherpe potlood van de landdrost dr. ir. S. Sme ding, dat becijferd heeft, dat 35.000 H.A. van de in de N.Q.-polder te exploiteren grond per jaar qlk 3 ton tarwe zullen opbrengen, wat 4en deviezenwinst van 30 millioen guldep levert, omdat nog al tijd 75 pet. van ops broodkoren uit het buitenland moet komen i reiden naar aanleiding van de rondreis, die zij juist gemaakt hebben door bet Roergebied en andere Duitse nijver- heidsgebieden. Zij moeten uitmaken, hoeveel zware industrie Duitsland no dig beeft, om een nuttig aandeel te kunnen hebben in Europees herstel Mr. Hoffman, het hoofd van de uitvoe ring van het Marshallplan heeft te Lon den besprekingen gevoerd over hetzelfde onderwerp. Een vorige keer kon hij het niet eens worden met mr. Bevin en Sir Stafford Cripps. Beweerd wordt, dat hij de ontmanteling van de Duitse industrie geheel zou willen stopzetten en het lijdt geen twijfel, dat zijn persoonlijke denk beelden niet ver afwijken van die der Amerikaanse regering, die meent dat thans een einde moet komen aan de ont manteling ten behoeve van verdeling van reparaties onder de geallieerden. Britse ministers daarentegen zouden vasthouden aan het standpunt, dat West-Europese landen de fabrieksinrichtingen nodig hebben om hen over eigen economische moeilijkheden heeu te helpen, welke, vooral in de landen, die tijdens de oor log bezet waren, voor een groot deel opzettelijk door Duitsland veroorzaakt zijn. Thans schijnt een compromis ont worpen te zijn, dat enige hoop geeft op spoedige Brits-Amerikaanse overeen stemming op dit punt. Wij meldden gisteren, dat de vrouw, die zich bij de versehikkelijkc brand in Deventer het leven redde, door van het dak te springen, de echtgenote was van de heer De Lange, die op gelijke wijze aan de dood ontkwam. Achteraf is dit on juist gebleken. De geredde was de echt genote van de heer Lodeweges uit Zaan dam. Bij de ramp zijn omgekomen, de 30- jarige echtgenote en een 1%-jarig zoon tje van de heer De Lange (de bewoner van het huis). Voorts de 44-jarige heer Lodeweges en diens zevenjarig dochter tje en vierjarig zoontje, die bij de familie De Lange logeerden en ten slotte de 1 tb - jarige Karei Thijssen uit Amsterdam, die bij de familie Lodeweges in Zaandam lo geerde en door deze was meegenomen naar Deventer. Gered zijn de heer A. S. de Lange, mevr. Lodeweges en een drie jarig zoontje van de familie De Lange. De politie acht het mogelijk, dat de brand is veroorzaakt door een defecte schoorsteen. De heer De Lange rook brandlucht en wekte zijn echtgenote. Zij is blijkbaar in huis gaan kijken. Men vond haar later dood. De heer De Lange is door 'n raam ontkomen. Mevr. Lodeweges kon met het driejarig zoontje van de familie De Lange naar de dakgoot vluchten. Antara meldt, dat het Australische lid van de Commissie voor Goede Diensten, de heer Critchley, hedenochtend per vliegtuig 'naar Djokja is vertrokken. In hetzelfde toestel reisden mee de con sul-generaal van India, de heer Aigap- pen, en de adviseur van de C.v.G.D., de heer Scott. Onmiddellijk na aankomst te Djokja had de heer Critchley een be spreking met Moh. Hatta. De heer Scott bracht een afscheidsbezoek aan Hatta, daar hij binnenkort naar de Verenigde Staten terugkeert. De consul-generaal van India werd door Soekarno ontvan gen. 3000 arrestaties te Madioen Militaire kringen te Djokja hebben verklaard, dat na de onderdrukking van de opstand te Madioen ongeveer 3000 personen, grotendeels leden van de Lasjkar Rajats, zijn gearresteerd. Orge- veer de helft van de wapen- en munitie- voorraden van de opstandelingen zijn in beslaggenomen. De rest is vernield of verborgen. De communistische leiders Wikana, Setiadjit en Soemarsono zijn nog op vrije voeten. Ziezo, dat hebben we 'm weer eens gelap'. Met kwartjes, guldens enz. bij elkaar hebben we de sok van de Ni win even gevuld en met Kerstmis gaan er weer 200.000 pakketten naar Oost en West. Een millioentje bij elkaar voor de militairen, zijn we een Thuisfront of niet? Ondanks het feit. dat ik net een mee warig oogje heb gewaagd aan mijn loon zakje, durf ik zeggen.' ,.Kom, kom, wat is nu een millioen? Wat zijn eigenlijk 200.000 pakketten?" Het is natuurlijk prachtig, dat deze Kerstactie weer zo goed is geslaagd, maar wat gaat er nu gebeuren? Wachten zeker op de volgende actie? Of wilt ge werkelijk weten, hoezeer in afgelegen gehuchten gehunkerd wordt naar iets, het geeft niet wat, uit het verre moederland? Lees dan dit stukje eens uit een brief van een makker van me! „We hebben geboft, man. Voor onze hele compie hebben we een groot pak gehad. Laat daar nou een koffergrsmo. foon in zitten met platen en 13 naalden. Je begrijpt zeker wel, dat we al die mopjes nu wel uit ons hoofd kennen. Van achter naar voren als het moet. Jammer, dat die naalden zo gauw op waren. Maar we hebben er wat op ge vonden Van een boom halen we de naalden af. Dat gaat prachtig en het mooie is, dat iedereen iedere plaat nu mooi vindt, klassiek of jazz. Je kunt er tenslotte alles van maken. Er waren ook nieuwe spellen kaarten Niet gek, joh, want we kaarten nogal eens wat' af. In het begin hebben we er knetterende ruzie mee gehad. De een wou zwikken, de ander klaverjas sen, een derde een-en-twintigen en dat ging natuurlijk niet tegelijk. Nu heb ben we een regeling gemaakt. We zwikken een maand achter elkaar, de volgende maand zijn we aan 't klaver jassen, de daarop volgende maand doen we niets anders dan eer.-en-twintigen, enz. Bovendien hebben we nog een ander machtig spel. We vangen daarvoor grote torren en zetten ze een omge keerd lucifersdoosje op de rug. Het doosje verzwaren we dan, zodat de tor nog net op zijn poten kan blijven staan en dan doen we wedstrijden in het hardlopen. Machtig, joh!" Machtig ja, inderdaad Formidabel ge woon, om je goed humeur te bewaren, als je in de een of andere negorij met torren en boomnaalden moet spelen. Zijn er nog lezers, die zeggen: „Zijn we eeu Thuisfront of niet!"? ROERGANGER Een woordvoerder van het Britse m'nis- terie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat het Britse besluit om het vroegere torpedo-proefstation te Eckern- foerde in Duitsland te vernietigen, onher roepelijk is. De demontage, die heden zou beginnen zal niet beïnvloed worden door een mogelijke boycot van de zijde der Duitse arbeiders. De demontage werd geëist door een vier-mogendhedenovereenkomst, daar het proefstation het belangrijkste was voor geheel Duitsland. Naar te Londen wordt verklaard, is het proefstation niet geschikt voor vredelie vende doeleinden. Het is ontworpen uit sluitend voor oorlogsgebruik. Zelfs in standhouding van het gedeelte voor proe ven boven water zou een gevaar vormen voor de veiligheid der geallieerden. Men heeft besloten, dat 18 gebouwen voor woningen gebruikt zullen worden. De partij van vrije democraten van Sleeswijk-Holstein heeft zich bij de vak verenigingen en de sociaal-democratische partij aangesloten in een oproep, de om gang te mijden met do leden der Britse bezettingsstrijdkrachten, als protest te gen het ontmantelingsbesluit, t.a.v. het proefstation. Deze houding zou men handhaven „totdat een verandering be speurbaar wordt in de Britse ontmante- lingspolitiek'". De Britse autoriteiten zijn van plan, lege fabrieksruimten te vernietigen wel ke door 70 Duitse firma's gewenst wor- dan voor verbouwing tot nieuwe fabrie ken. V -v 9* (Telefonisch van onze correspondent). De vier en twintig uur staking der tram gisteren was zo goed als algemeen in de grote steden van België niet uit zondering evenwel van tal van grote lijnen der z.g. buurttram, die soms van dertig kilometer ver uit de provincie komen en tot in het hart der stad rij den. Dit was o.m. het geval met de buurt spoorwegen uit het Brusselse. Maandagavond heeft het Britse lager huis het wetsontwerp inzake de militaire dienst, waarbij de periode van dienst plicht van 12 op 18 maanden wordt ge bracht, in derde lezing met 218 tegen 25 stemmen aangenomen. In antwoord op de vragen van dr. J. Logemann betreffende ongeregeldheden, welke destijds op Zuid-Celebes door Ned. militairen zouden zijn bedreven, heeft minister Götzen ter vertrouwelijke ken nisneming door de leden aan de Tweede Kamer doen toekomen een photocopie van het rapport, dat de in April 1947 door de luit. G. G. ingestelde commissie van onderzoek heeft uitgebracht. Uit dit rapport moge blijken, zo schrijft de minister o.m. zoals door de com missie in haar conclusie is geresumeerd dat het begin der verzetsacties in Zuid- Celebes te vinden is in de gedurende de Japanse bezetting ontstane anti-Neder landse beweging Na de capitulatie van Japan ontstond een gezagsvacuüm, dat bij uitstek geschikt was voor verdere ont wikkeling van de verzetsbeweging, welke dientengevolge al spoedig een bedenke lijke omvang aannam. Voorts werd van Java uit voortduren de propaganda gemaakt om tot terreur aan te zetten. Geregeld werden volledig bewapende, in Java opgeleide militairen, deels uit Celebes afkomstige misdadigers, die tot lange vrijheidsstraffen waren ver oordeeld en in Java hun gevangenisstraf ondergingen, naar Celebes gezonden voor hulp aan de verzetsorganisaties, „hoe mis dadig deze ook waren": Zeer strenge maatregelen tot bestrij ding van de alom heersende terreur ble ken geboden ter beveiliging van de be volking uit de greep van de haar terro riserende elementen, terwijl de genomen maatregelen eveneens ten doel hadden de door angst afgedwongen samenwer king met de terroristen tegen te gaan en aan de bevolking duidelijk te maken, dat de overheid had besloten aan de tuchte loosheid een einde te maken. Echter is gebleken, dat de verstrekken de bevoegdheden, door de nood der om standigheden aan de gezagsorganen van de overheid toegekend, aanleiding heb ben gegeven tot betreurenswaardige excessen, waaronder met name bepaalde gebeurtenissen bij de acties bij Mandar en Pare Pare, alsmede in de onderafdeling Rappang en in Koelo. De regering van Indonesië heeft dan ook de legercommandant te recht opge dragen de gedragingen in vorengenoem de acties aan een nader onderzoek in strafrechtelijke zin te doen onderwerpen. Vermits aldus ten aanzien van vorenge noemde gevallen te zijner tijd een open bare behandeling zal kunnen worden tegemoet gezien, heeft de minister, mede lettende op de huidige omstandigheden en verhoudingen, gemeend aan deze wijze van kennisgeving aan de Kamer de voor keur te moeten geven boven die van publicatie van het uitgebrachte rapport. De aanleiding tot de staking was na tuurlijk loonsverhoging^.' Er wordt een verhoging van 10 pet. gevraagd. Daar over werd onderhandeld, maar de so cialistische en communistische syndical» leiders hebben het einde dier besprekin gen niet willen afwachten en een sta king uitgeroepen, zonder naar de me ning van het katholiek syndicaat te vra gen. Dit wilde de besprekingen met d» hogere instanties voortzetten, alvorens tot staking over te gaan Dit negeren vat» de kaholieken had tot gevolg, dat in het Limburgse b.v. zo goed als niet aan het rcod ordewoord gevolg werd gegeven en dat het personeel van tal van buurttram» het verkeer niet wilde stopzetten. Wij hebben op de spitsuren opstoppin gen van auto's gezien, die tot een onbe schrijfelijke chaos uitgroeiden. Had de 24 uur staking dagen moeten duren, het privé initiatief zou spoedig overal voor uitkomst hebben gezorgd. Vandaag zullen de besprekingen tus sen de syndicaten en de regering worden hervat. De eerste delen reeds nu mede. dat zij a.s. Maandag weer zullen staken al? inmiddels geen bevredigende toezeg gingen worden verkregen. Het publiek vreest, dat dit alles op een nieuwe ver hoging der tramtarieven zal uitlopen. De verwachting van heden- tot f morgenavond luidt: Meest krachtige en langs de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. t Veranderlijke bewolking met op de J meeste plaatsen enige regen. Wei- nig verandering in temperatuur. Woensdag 8 Dec.: Zon op 8.34 u.. f onder 16.29 uur: maan op 13.33 uur, f onder middernacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1