Bevolkingsgroei en industrie Vernieling van Eckernfoerde's proefstation begonnen eerbericbf Hatta kwam terug op' de vroegere toezeggingen Go GS SMIRNOFF is uitgevlogen De mislukking in Indonesië Voör 1952 250.000 werknemers op te vangen ZWARE AANVAL OP THOHSIN ►atie eenstemmig in haar rapport Delegi Spoedzitting ministerraad N BENELUXDAG IN ROTTERDAM Vrachtrijders staken in Londen D'AGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zware taak voor zielzorg en sociale organisaties Amerikaanse wapens in China aangekomen Duizenden arbeiders demonstreren Russisch graan naar Engeland? Reuzenvliegtuig voltooid Marshall geopereerd Stucadoor nodig? LAGEN Na 33 dienstjaren Teleurstelling in V.N.-kringen en in de Ver. Staten Italianen naar onze mijnen Voorlopig geen monetaire unie Overlevenden van de C 54 gered 70ste JAARGANG WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 No. 20795 i ZACHT VOOR DE TIJD VAN f HET JAAR Dinsdagavond zijn per K.L.M.-Constellation Franekerde ministers Sassen en Stikker alsmede de lieer Neher uit Batavia op Schiphol aangekomen, om rapport uit te brengen aan de Ned. regering, en voor verdere beraadslagingen. De ministers in gesprek met de journalisten. VOOR 1 JANUARI INTERIM REGERING GEEN UITNODIGING VOOR SOEKARNO Na de terugkeer van de ministers Sassen en Stikker is de minister raad hedenmorgen in een spoed zitting bijeengekomen ter bespre king van het Indonesische vraag stuk. VUGHTSE PRIMEUR VOOR ONS LAND DE VERDELING KOEK VAN DE Spoedig na hun aankomst in Tsjingtao bezetten marine-formatiès der Verenigde Staten de Amerikaanse bezittingen in deze stad. Eind November waren deze troepen van een basis in de Pacific naar Tsingtao gezonden. Iwan W. Smirnoff rd y\J01 rr BCl'1' DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8. telefoon 68804. Giro-nummer 90Ö5 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. j Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Niet de industrialisatie is voor ons land het centrale probleem, waarmede overheid en volk nu en in de naaste toe komst te kampen zullen hebben, maar jnze zo uitzonderlijke bevolkingssitua tie, waarvan de industrialisatie één van de vele facetten is. Hierop wijst met na druk drs. Zeegers in zijn brochure over de industrialisatie, welke als leidraad zal dienen bij de behandeling van dit onderwerp op het partijcongres a.s. Zon dag van de Katholieke Volkspartij. In een zestiental paragrafen geeft deze bij uitstek deskundige heel het probleem schematisch weer. Uitgaande van de bevolkingsdruk, waaromtrent hij enkele sprekende cijfers geeft, stelt hij vast, dat ons land voor wat zijn bevol kingsgroei betreft in West-Europa een uitzonderingspositie inneemt waardoor een drukkende economische last op de schouders van het Nederlandse volk zal worden gelegd, welke het zal moeten dragen. Wanneer men alleen maar de directe en indirecte onkosten berekent, welke ermede gemoeid zijn alvorens iemand zich op de arbeidsmarkt kan aandienen, dan komt men op een jaar lijkse investering tengevolge van onze bevolkingsaanwas van naar schatting pl.m. f 175-000.000, d.w.z. rondom 12 pet. van ons nationaal inkomen. Daarbij komen dan nog de materiële bedrijfs investeringen, welke nodig zouden zijn om jaarlijks circa 48.000 personen extra te werk te stellen, welke investeringen zelfs niet bij benadering zijn te schat ten. Dit alles neemt niet weg, dat Zeegers hier liet sociaal-wenselijke laat praeva- leren.en zich allereerst de vraag stelt, welke mogelijkheden in theorie en prac- tijk aanwezig zijn om de bevolkings druk te verminderen of op te heffen. In theorie ziet hü daartoe dan vijf mogelijkheden n.l. de industrialisatie; ontginning en herontginning; annexa tie van Duits grondgebied; emigratie en geboorte-beperking. Ontginning en herontginning alsmede annexatie van Duits grondgebied wor den zonder meer uitgeschakeld; ontgin ning en herontginning, omdat ieder stukje nieuw gewonnen grond allereerst nodig is om de bestaande landbouwbe drijven te saneren; annexatie, omdat zij Lengevolge van internationale verwik kelingen niet van die aard zal zijn, dat enige verlichting van de bevolkingsdruk daarvan verwacht mag worden. T.a.v. de geboortebeperking wordt vóór alles opgemerkt, dat Z.H. Paus Pius XI in zijn encycliek „Casti connubii" zich zonder te kunnen worden misver staan heeft uitgesproken tegen iedere vorm van tegennatuurlijke geboortebe perking. Maar ook op zuivere demogra fische gronden meent Zeegers iedere vooropgezette geboortebeperking van de hand te moeten wijzen omdat bevolkingsaanwas weliswaar grote, maar gezonde problemen schept, terwijl bevolkingsachteruit gang daarentegen nog grotere en daar enboven ongezonde problemen op roept. Slechts van emigratie en industriali satie kan, mag en moet heil verwacht worden. Jammer, dat Zeegers "niet met nog meer kracht opkomt voor de emi gratie. Wel stelt hij nadrukkelijk vast, dat men de emigratie in het bijzonder van boeren-zonder-land sterk zal moe ten bevorderen, maar veel verwacht hij daar niet van. Het meest hoopt hij nog op emigratie naar België en Frankrijk, welke landen in de naaste toekomst met grote tekorten aan arbeidskrachten te kampen zullen hebben. Zijn optimisme gaat echter niet zó ver, dat hij de emi gratie tot de reële mogelijkheden kan rekenen. Integendeel, met landaanwin ning en annexatie rangschikt hij ook de emigratie tot de geringe, dubieuze of onzekere posten op de bestaansmidde lenbalans. In deze gedachtengang blijft slechts over met alle kracht te pogen het be- volkings-overschot op te vangen tn de industrie. Een nadere ontleding èn van onze bevolkingstoenem ïg èn van de struc tuurwijzigingen, welke ons land mede tengevolge van de oorlog heeft moeten ondergaan, leert ons, dat vóór 1952 circa 270.000 arbeiders te werk gesteld zullen moeten zijn in nieuw op te rich ten industrieën. Natuurlijk zal het zeer de vraag zijn, in hoeverre Nederland daarin zal slagen. Er zijn dan ook pessimisten genoeg of zijn het realis ten? die voor ons land omstreeks 1952 voorspellen een grote, aanmerke lijke verlaging van onze levens standaard, gepaard aan een massale werkloosheid. Dit alles is voor Zeegers een reden te meer een pleidooi te houden voor een krachtige industrialisatie. Niet in de eerste plaats om een slui tende betalingsbalans ie krijgen, maar om alle Nederlanders een zin vol bestaan te geven, en hij is bereid dc aanwezige ongun stige omstandigheden, zoals gebrek aan grondstoffen en deviezen; te klein eigen afzetgebied; technische achterstand; gebrek aan afzetmarkten enz. enz. weg te redeneren of althans met behulp van het buitenland op te lossen. Aanvaardt Zeegers de industrialisatie als een noodzakelijk gegeven, dat kost wat kost verwerkelijkt moet worden, hij aanvaardt niet de historische gang, die Nederland in het verleden met zijn industrie-vestiging gegaan is. Geen vlucht naar het Westen, zoals dat in het verleden geweest is, maar zoveel mogelijk een gedecentraliseerde industrialisatie, waaroij iedere provincie zoveel mogelijk haar geboorte-overschot geheel vasthoudt. Dat neemt niet weg, dat er binnen de provincies een bevol- kings concentratie zal plaats hebben, waardoor nieuwe steden zullen ont staan. In verband hiermede breekt Zeegers met de voorstelling, alsof steden nood zakelijkerwijze ,^en poel van verderf" zouden moeten zijn. Volmondig erkent hij, dat zulks in het verleden door gaans wel het geval was, maar de oor zaken daarvan zocht hij terecht in de snelle groei en het onverwachte ont staan van de steden. Onze moderne sociale organisaties, geholpen door militante zielzorgers, zullen in staat moeten zijn de ge varen van de bevolkingsconcentraties op te vangen en dit vooral, omdat de industrialisatie thans niet plotseling zal verschijnen. En hij besluit dan met een wenk aan de K.V.P. om het bevolkingsvraagstuk in zijn geheel en het industrialisatie- vraagstuk in het bijzonder in studie te doen nemen en aan de regering om een industrieplan in overweging te nemen. In deze brochure van slechts 43 blad zijden heeft drs. Zeegers zoveel stof bijeengebracht, <dat het wel niet moge lijk zal blijken haar in één congres zitting uitputtend te behandelen. Th. P. Communistische troepen, die Dins dagavond Thohsin, ongeveer 48 km t. Z. van Peiping, beschoten, zetten bun aanval op de stad voort. Thohsin, dat vroeger Tsjo-Tsjow heette, is sedert de ontruiming van de provinciale hoofd stad Paoting het militaire centrum van de regering in dit gebied geworden. Langs de gehele zuidelijke oever van de Jangtse, van Nanking tot Sjanghai, zullen uitkijkposten worden ingericht met het oog op eventuele pogingen van de com munistische troepen, de rivier over te steken. De posten zullen 1 km van elkaar verwijderd zijn en bemand worden door burgers. Volgens militaire deskundigen trach ten de communisten de regeringstroepen t. N. van de Jangtse te verzwakken al vorens over te gaan tot een beslissende strijd om Nanking, dat aan de zuidelijke oever gelegen is. Behalve op het slagveld voeren de Chi nese communisten ook op het economische front een scherpzinnige oorlog. Hun groot ste doelwit is de in Augustus door de re- gering ingevoerde munt, de gouden yuan. Telkens wanneer zij een stad bezetten, nemen zij al dit geld in beslag, om het vervolgens naar de grote steden in natio nalistisch gebied te smokkelen. Geheime communistische agenten kopen er daar es sentiële goederen voor, waarvoor zij hoge prijzen geven. Artikelen als rijst, textiel, medicijnen en radio-ontvangers nemen zij tegen drie a viermaal de normale prijs over Zodoende worden de voorraden in het nationalistische' gebied niet alleen kleiner en de communisten rijker, maar wordt het voor de regering ook moeilijker de inflatie te bestrijden. De Amerikaanse hulp Dc eerste scheepsladingen Ameri kaanse wapenen onder het militaire hulpplan aan China ter waarde van 125 miliiuen dollar, arriveerden gisteren in de havens van Tientsin, Tsingtao en Sjanghai. Kort voor de middag is gisteren door manschappen van de Britse marine een begin gemaakt met de vernietiging der kustverdedigingsinstallaties van het tor pedo-proefstation te Eckernfoerde. Bij bet dorp Stirendorf weerklonken hevige ontploffingen. Ondanks de houding der vakverenigingen, ls een twintigtal Duit se arbeiders van een Duitse firma aan genomen om deuren e.d. te verwijderen, in de loop van de namiddag was nog geen der grote fabrieksgebouwen opge blazen. Het werk te Kiel, Eckernfoerde, Neumuenster, Flensburg en andere ste den, werd in namiddag uit protest tegen de demontage stopgezet. Op straat stonden mensen te wachten, omdat 't gerucht ging ,dat 't kabinet van Sleeswijk—Holstein een protestmars naar de regionale commissaris, Asbury, zou maken onder leiding van de premier Lue- demann Het gerusht bleek echter onge grond. Luedemann bevindt zich te Frank- fort Veertig arbeiders in dienst van het militaire bestuur te Surcndorf begon nen een proteststaking. Bij het vernie lingswerk zelf zouden geen Duitse arbeiders gebruikt worden. In de loop van de namiddag marcheer den duizenden arbeiders naar het raad huis te Kiel, voor het houden van een demonstratie, waartoe opgeroepen was De verwachting van hAen- tot morgenavond iuidt: Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West Veranderlijke be wolking met hier en daar enige regen. Weinig verandering in tem peratuur. Donderdag 9 Dec.: Zon op 8.36 u onder 16.29 uur; maan op 13.44 uur. onder 0.40 uur. door vakverenigingen en politieke par tij en. In de optocht werden spandoeken mee gedragen. waarop men lezen kon; .Zij die lege gebouwen opblazen, zijn gek" Voor het raadhuis werd een minuut stilte in acht genomen. Er deden zich geen incidenten voor. De boycot betreffendb de maatschap pelijke omgang met Engelsen schijnt niet zo ernstig opgevat te worden. Men is van mening, dat de boycot niet verder zal gaan, dan het mijden van Britse punten van samenkomst, zoals clubs e.d. In tegenstelling tot een verklarine van vakverenigingszijde, dat geen Duit se arbeiders bij de demontage werkzaam zijn, hebben verschillende arbeiders Reuter medegedeeld, dat ongeveer 300 arbeiders nog in dienst zijn Men ver wacht, dat de vernielingswerkzaamhe den over verscheidene weken uitgestrekt worden. Groot-Britannië heeft bij de thans aan de gang zijnde handelsbesprekingen tus sen vertegenwoordigers van de Britse en de Russische regering te Londen gevraagd om twee millioen ton graan aldus meldt Reuters politieke correspondent. Volgens het vorige handelsverdrag leverde de Sovjet-Unie 750 000 ton grof korrelig graan aan Groot-Britannië. Volgens welingelichte kringen te Lon den zou Groot-Britannië vijf a tien mil lioen ton graan van de Soviet-Unie kun nen krijgen in de komendp vier jaar. mits men tot een accoord komt. Groot-Britannië vraagt verder mangaan- erts en vlas. De Sovjet-Unie biedt tim merhout aan. Het Franse viermotorige reuzenvlieg tuig S.E. 2010, het grootste lange-af- standsvliegtuig, is voltooid. Het toestel, dat geladen 70 ton weegt, zal 98 passagiers met een snelheid van ongeveer 450 K.M. per uur op 'n hoogte van 4500 a 6000 meter kunnen vervoeren. Het biedt plaats voor 84 slaapgelegen heden. Bij een vlucht over de Noord- Atlantische Oceaan zou dit toestel met 52 passagiers en een lading van 1390 kilo de afstand ParijsNew-York over de Azoren met een oponthoud van drie kwartier, in 18 uur kunnen aafleggen. Elk van de vier motoren heeft 3500 P.K. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall, heeft gisteren in het Walter-Reed-ziekenhuis te Washington een nier-operatie ondergaan. De directie van het Walter-Reed-zie kenhuis deelde mede. dat de operatie geslaagd is. (Van onze Amsterdamse redacteur).* Zeer belangrijke mededelingen deden de ministers Sassen en Stikker bij hun aankomst op Schiphol, waar zij gister avond om 9 uur met de K.L.M.-Constel- lation „Franeker" arriveerden. „Wij waren met onze besprekingen ge vorderd tot zodanig punt, dat wij het gedrieën wenselijk achtten aan de rege ring rapport en advies uit te brengen. Wij geloven, dat het bijzonder belangrijk is, dat tijdig, in ieder geval vóór 1 Januari 1949, de wet „Bewind Indonesië in overgangstijd", die wij huiselijk de Biowet noemen, wordt ingevoerd", aldus begon minister Sassen zjjn mededelingen aan de pers. „Wat zijn de voornaamste moeilijk heden?" „Er zijn geschillen over de gezags verhouding in deze interim-periode" antwoordde minister Sassen en minis ter Stikker voegde daar. na een stootje tegen de arm van zijn collega, aan toe: „En dit bepaaldelijk in afwijking van wat wij hadder. mogen verwachten. Toen ik de vorige maai uit Batavia vertrok liet Hat>h mij op het laat; e moment eén aid tnémoire overhandi gen, waarin b^aaldc toezeggingen werden gedaan. Dooi allerlei tegen werkende krachten in de republiek schijnt Hatta deze toezeggingen nu niet meer gestand te hebben kunnen doen". „Dat is dus teleurstelling?" „Zeer zekei, verklaarden beide minis ters met nadruk. Minister Stikker vervolgde: „Wij zijn met ons drieën naar Indonesië gegaan, verschillende mensen met ver schillende opvattingen die uiteraard ver schillend reageren op problemen en per sonen Maar dat neemt niet weg, dat de conclusie, die wij de regering zullen aan bieden, in volledige overeenstemming is bereikt". Minister Sassen onderstreepte dit. Over het overleg met de federalisten zei minister Sassen nog: „Er zal met de federalisten ai het over leg worden gepleegd, dat nodig is. Het is ook deze keer verscheidene malen ge beurd". Toen men hun vroeg over de Cochran- voorstellen en het memorandum, dat aan de Staten-Generaal zal worden aangebo den, zei de minister: „Laten we daar mor gen eens over praten". Verder deelde hij mede, dat het kabinet zal beslissen of de delegatie nog terug zal gaan. Ondervraagd over een uitlating op het vliegveld in Karachi zei mr. Sassen: „Toen men mij vroeg of de' onderhandelingen een „break-down" hadden, heb ik alleen gezegd, dat dat een beetje sterk was". Een zeer belangrijk punt raakte Z. Exc. nog aan, toen hij ten slotte zei: „Als de Biowet wordt ingevoerd voor 1 Januari, zal het nujtig zijn daaraan een overgangsbepaling toe te voegen, om het toetreden van de republiek te bevorderen en te vergemakkelijken". Dat men nu zonder meer zal overgaan tot de samenstelling van een interim regering zonder de republiek mag men volgens minister Sassen „zeker niet af leiden uit het voorgaande". Over deze mededeling ontstond enige verwarring, waarvan de minister gebruik maakte om zich terug te trekken. Bij de aankomst van de ministers, die vergezeld waren van de heer Neher en mr. Blom ook mevr. Stikker was meegekomen waren o.m. aanwezig de minister-president dr. Drees, minister Götzon en verscheidene hoge ambtenaren. Het vliegtuig was enige uren te laat volgens de dienstregeling doordat men in Karachi met motorpech had gestaan. Eenregeringswoordvoerder heeft ver klaard niets te weten omtrent een offi ciële of bijzondere uitnodiging, die Pan dit Nehroe volgens berichten uit Batavia, naar Soekarno zou hebben gezonden om een bezoek aan India te brengen. Een officiële woordvoerder alhier ver klaarde, dat Pandit Nehroe dr. Soekarno, indien hij naar India kwam, welkom zou heten en dat Nehroe bijzonder belang stelde in de ontwikkeling in Indonesië. Maar. zo voegde hij er aan toe, de Indi sche regering heeft omtrent de reis niets medegedeeld. Drie Kamerleden naar Nederland vertrokken Nadat prof. Romme reeds Maandag per vliegtuig naar Nederland vertrok, zijn gisterochtend de kamerleden Korthals en Tilanus naar Nederland gegaan. Vandaag vliegen de heren Van der Goes van Na- ters en Meyerink terug. De adviseurs van de kabinetsdelegatie, die uit Ned. wa ren meegekomen, vertrokken eveneens dezer dagen naar Nederland. Vught geniet o.m. een grote reputatie door zijn vakkundige stucadoors, die hier van oudsher te vinden zijn. Ten einde voor de toekomst van deze vakbekwame ambachtslieden verzekerd te blijven", is het noodzakelijk gebleken dat aan de vakopleiding alle aandacht wordt besteed. De Vughtse raad besloot daarom een practijkcursus voor stucadoors in het leven te roepen, met welke stichting de gemeente Vught de primeur voor Neder land zal bezitten. In de Memorie van Antwoord op zijn begroting heeft minister van den Brink van Economische Zaken erop gewezen, dat de consumenten door zelfbeperking moeten komen tot een matig gebruik van goederen. Zo lang het Nederlandse volk van het netto-productie-resultaat nog zo'n groot deel verteert als thans hst geval is. blijft de grondslag onzer volks huishouding zeer wankel en de econo mische situatie zeer gevaarlijk. Het tekort op de betalingsbalans immers is be angstigend groot. Zij die ondanks de gewijzigde omstandigheden ernaar stre ven. toch voort te leven op hut: vroeger welvaartsniveau, zullen op de duur be drogen uitkomen. Weg dus ondanks alle tekorten in ver schillende sectoren met het verlangen naar peil 1939 en weer tevreden als hét wat beter is dan in 1944. Een levenswijze en een levenshouding, die niet meevallen, maar ongetwijfeld juist zijn. Om de zwaarte van de tijd die nog door te weinig groepen en individuen wordt aangevoeld nog sterker te accentueren, stelde de minister boven dien als eis een zeer voorzichtige politiek van winstuitkeringen bij de ondernemin gen en waar mogelijk inkomen-besparing bij de particulieren. Het te verdelen „koekje" moet der halve klein zijn. En een buitengewoon moeilijke taak is het om een zodanige distributie te treffen onder de opdrin gende. hongerige menigte, dat ieder over tuigd is, dat ten aanzien van zijn per soon de verdelende rechtvaardigheid is toegepast. Vandaar ook bij elke algemene wijzi ging een hergroepering „op onderdelen". Doch telkens opnieuw duiken in de vorm van moties, dreigementen, stakin gen en protesten waarschuwingen op. over een teveel naar links en te weinig voor rechts. Te grote winsten, te kleine winsten, gebrek aan het een en tekort aan het ander. En dan bovendien nog sparen Een rare wereld. Inderdaad een nog rare wereld, waar in door studie men zie daarvoor o.a. elders het artikel over beloning van arbeid en kapitaal met begrip voor eikaars moeilijkheden, in plichtsbetrach ting en hard werken door gezamenlijke arbeid Nederland tot een welvarend land moet herrijzen. Ieder onzer moet daartoe het zijne op zijn wijze bijdragen. Zonder zich teveel te laten verontrusten, noch door mogelijke eigen ongemakken, noch door opruierijen van bepaalde zijde, wie het om chaos t^ doen is. Elk recht m^et zo ver mogelijk wor den geëerbiedigd, maar voor de rest tan den op elkaar. De profiteurs, die elke rang en stand kent, laten we, zonder een spier van otve gelaat te vertrekken, „zwemmen". HENK VAN DER MAZE. Uit Den Haag wordt thans de onderte kening bevestigd van een ItaliaansNe derlands verdrag betreffende tewerkstel ling van rtaliaanse arbeiders in de Lim burgse mijnen. Zulks als gevolg van het grote tekort aan ondergrondse arbeiders Met het oog op de woningnood komen hiervoor uitsluitend ongehüwden in aan merking. Wanneer hier voldoende wonin gen beschikbaar zijn. kan ook de wer ving van gehuwde arbeiders in overwe ging worden genomen Personeel van de Ned mijner zal in Italië de gegadigden op medische en arbeidsgeschiktheid testen. De New-York Times van gisteren oe- vat een beschouwing van haar corres pondent te Parijs, de teer A. M. Rosen thai, over de mislukking van de Neder landse besprekingen met de republiek. Hij schrijft o.m.; „In Kringen van de Verenigde Naties verwacht men, dat het antwoord op de vraag: oorlog ol vrede in Indonesië? bin nen enkele weken zal worden gegeven, nu de besprekingen tussen Nederland en de republiek volgens de berichten op niets zijn uitgelopen. Sommige der gedelegeer den op de verganering te Parijs vrezen dat de laatste hoop op een spoedige over eenstemming en de' mogelijkheid, dat een militaire actie kan worden vermeden, thans verdwenen is. De Indonesische dele gatie, die zich sedert September te Parijs bevindt, zal daar tot het nieuwe jaar blij ven. omdat zij gelooft, dat de veiligheids raad in een spoedzitting zal %vorden bij eengeroepen om de situatie in Indonesië in beschouwing te nemen. ..Een slag voor de V. S." Ook de „Washington Post" van 7 Decern ber wijdt onder de titel „De mislukking van de besprekingen in Indonesië is 'n slag voor de Verenigde Staten" aan de si tuatie in Indonesië een artikel, waarm wordt gezegd: „Het bericht van het afbreken der be sprekingen tussen de Indonesiërs en de Nederlanders heeft de hoop. die daarvan in Amerikaanse politieke kringen werd gekoesterd, de bodem ingeslagen. Toen twee weken geieden minister Stikker me' een veelzijdig samengesteld gezelschap van vertegenwoordigers uit de Nederland se politieke partijen naar Indonesië ging was men te Washington vol hoop Officiële persoonlijkheder. hiet waren van mening dat, met mannen van goed° wil aan beide zijden aan et stuur mer tot een ove- eenstemming zou kunnen komen, waar door men zou heenkomen over het dod" punt waarop zich in Indonesië de toestaan bevindt en dat daardoor in oconomiscr opzicht het tiidstip. waarop Indonesië de producten zou kunnen leveren, die voo' het herstel van Europa en van de wereld zo dringend nodig zijn, aanzienlijk nader bij zou zijn gekomen Thans is de ministn- r-ële delegatie weer op w»f naar Neder land. zonder dat een overeenkomst kou worden bereikt. De ministers zu'len zodra ïij zijn aangekomen, overleg plegen met het kabinet er, u'teenzetten, waarom de besprekingen mislukt zijn Het officiële Washington dat gedurende meer dan eer jaar pogingen in het werk heeft gestel'" om partijen tot een overeenkomst te brengen, was door het gisteren ontvanger nieuws teleurgesteld en verslagen. Intussen (joeo andere hier ontvangen berichten vermoeden, dat de Nederlander® de deur voor een mogelijke overeenstem ming in de toekomst niet hebben geslo ten". - I' :'A „Ik heb nou ruim 33 jaar gevlogen en ik acht nu de tijd gekomen, dat jongeren mijn taak overnemen. Dit is nu eenmaal het lot van ieder werkend mens". En in dit lot zal van nu af Iwan Smirnoff, één van de oude garde van de K.L.M zich moeten schikken, want met boven aangehaalde woorden kondigde hij giste ren zijn afscheid aan van de cockpit. De man van de beroemde Kerstpost- vlucht van 1933, toen hij samen met Piet Soer, van Beukering en Grosveld in recordtijd met post heen en weer naar Indië vloog, zal in de toekomst niet meer vliegen. In de eerste wereldoorlog is hij ermee begonnen. Hij wordt nu zoiets als- ze bij de scheepvaart walkapitein noe men: hij krijgt nl. een functie bij de hoofdinspectie bedrijfsuitvoering. De Vereniging voor Studiebelangen aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam heeft gisteren voor de stu denten een „Beneluxdag" gehouden. Als eerste spreker trad op Dr. J. M. van der Poel. directeur van de Rijksbe lasting-academie en lid van de douane- raad, daar mr. dr. E J E M B Jaspar. secretaris-generaal der douaneunie we gens ongesteldheid \vas verhinderd. Dr. van der Poel behandelde „De voorge schiedenis en huidige stand van zaken der Benelux", Na vele moeilijkheden is thans het eer ste resultaat geboekt, toen in 1947 de douaneovereénkomst werd afgesloten Het heeft aan beide zijden offers gekost om tot gemeenschappelijke tarieven te ko men en er zullen ongetwijfeld wel tarie ven in voorkomen, die niet geheel juist zijn, maar dit zal tezi.inertijd wel gere viseerd worden. De gelijkschakeling van de accijn zen zal de volgende stap zijn en deze zal ondanks vele pessimistische gelui den 1 Maart a.s. tot stand komen. Het probleem der belastingen kost bij zonder veei hoofdbrekens, doch ook op dit terrein worden vorderingen gemaakt Prof. dr P Kuro uit Amsterdam be- bandelde vervolgens hei onderwerp „Eco nomische problemen in overgangstijd' De betalingsbalans tussen de partners slaat, aldus spr., nog steeds door ten gunste van België. Prof. Kuin zag echter lichtpunten omdat er enkele factoren van voorbijgaande aard in het spel zijn Niet alleen was Nederland na dc oorlog meer berooid dan België, zodat Nederland eerst een achterstand had in te lopen, doch te vens betrekt Nederland veei goederen uit België, die eerst uit West-Duitsland geëxporteerd werden. Met het herstel van Duitsland zal dus ook dit veranderen. Het verschil in lonen en prijzen zag spr. niet als een ernstige belemmering: ook binnen ons land bestaan oelangrijke prijsverschillen en het bedrijfsleven zal zich aan weten te passen. De meest scherpe analyse werd gege ven door prof. R. v. d. Putte uit Leuven in zijn beschouwing over de financiële samenwerking der Benelux. De monetaire positie van België acht te spr. (n vergelijking met Nederland zo gezond, dat hij de onbeperkte inwis selbaarheid van de beide munteenhe den voorlopig als onmogelijk beschouw de. België mag niet met goed geld naar kwaad geld gooien. In Belgische krin gen wordt vooral de zeer hoge munt- cireulatie van Nederland als een be langrijke belemmering beschouwd. Tegen de mening van zeer velen in be schouwde ptof. v d Putte deze inwissel baarheid echter met als absolute voor waarde vooi goede samenwerking. De slotconclusie luidde: al valt er op finan cieel gebied nog met veei te doen, de Benelux-gedachte is economisch zeer ze ker te verwezenlijken. Langs de weg der geleidelijkheid moet men trachten een gezonde gemeenschappelijke oasis te vin den. waarbij hij als voorbeeld dt inves tering in onderling overleg noemde. Men zal zich echter met moeten dood- staren op gelijkschakeling daar, waar de gevraagde offers niet in vergelijking staan tot het gestelde doel. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Een onofficiële staking, die Maandag uitbrak onder 250 vrachtrijders van Houston-station te Londen, was oorzaak, dat gisteren de goederen daar hoog op gestapeld lagen. Houston-station is een van de eindstations van de grote treinen naar het Noorden van Engeland, Schot land en Ierland. De opeenhoping van goederen werd verergerd doordat het aantal pakketten in deze tijd van het jaar in verband met Kerstmis bijzonder groot is. Oorzaak van de staking is, dat de secretaris van de afdeling Houston van de nationale bond van spoorwegpersoneel, welke afdeling 2000 man sterk is, nanr het oordeel van de plaatselijke directie te veel tijd gaf aan zijn werk voor de bond en dus te weinig aan dat van zijn beroep. Hieruit schijnt een wrijving ontstaan te zijn, die hiermee eindigde dat de secre taris, Jack Rice, genaamd, ontslag nam als vakleider. De stakers verlangen, dat Rice opnieuw zal worden aangesteld en dat een onderzoek gedaan zal worden naar zijn grieven. Zij staken tegen het advies van Rice in. Gewoonlijk verwerken zij ongeveer 125000 pakketten per dag. Op vier na zijn alle overlevenden van de viermotorige Amerikaanse C 54, een Skymaster transportvliegtuig, dat Zon dag op 1000 mijl ten Westen van Hono lulu in zee stortte, door 't Amerikaanse vliegdekschip „Rendova" gered. Het vliegtuig had 37 man personeel van de Am. luchtmacht aan boord. Het was een van de vijf toestellen, die tezamen 155 man grondpersoneel van Okinawa naar Spokane. Washington, brachten. Zondagavond reeds werden door ma rinevliegtuigen, op zoek naar de slacht offers, twee vlotten waargenomen, waar op ziph overlevenden bevonden. Op on geveer 1800 km. ten Z.W van Honolulu werden gisteren 33 personen door de ..Rendova" aan boord genomen Pogingen om de vier vermisten op te sporen moes ten zonder resultaat worden gestaakt. Alle overlevenden zijn in goede gezond heid. O Bij K. B. is de koninklijke vermelding bij dagorder toegekend aan H. Ms. kanonneerboten „Soemba" en „Flores", O In Middelburg zal in de loop van deze maand de bouw worden aanbesteed van een nieuwe Kath. Kerk met pas torie ter vervanging van de kerk, die in Mei 1940 is afgebrand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1