De reis naar Indonesië nuttig Prof. Romrae: „De deelstaten zijn niet meer weg te denken De nieuwe winkelsluitingswet :.s.n Tegenacties van nationalisten de Chinese Kinderbijslag tijdelijk verhoogd Weerbericht Vervoer der Marshall -goed eren per schip LAGERHUIS-DEBAT OVER BUITENLANDSE POLITIEK KERKELIJK HUWELIJK VOOR BURGERLIJK 4 Strijd ten Noorden van Nanking in onbeslist stadium nog Verantwoordelijkheid «en sociale rust Communistisch lawaai DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Marionetten en een minderivaardigheids complex Voorontwerp gereed Bij niet-katholieken geen interesse! Vliegveld Schieveen San Marino eist Haring naar Duitsland Ultimatum aan Israël en Egypte Missionarissen in veiligheid ONDER LO U NDER DE PE Prof. dr. G. Brouwers Ontheffing Zondagsrij- verbod voor kerk diensten Koningin en K.N.A.C. Engelands betrekkingen met Frankrijk Kolen in zakje^ 70ste JAARGANG DONDERDAG 9 DECEMBER 1948 No. 20796 INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD? Katholieke bond tegen latere openstelling Landbouwer in de commissie twee millioen pond schade vergoeding Met Russische zone wordt onderhandeld De nieuwste „Ersatz" in Duitsland: de „Schlawa". Wat wij vroeger als boekenrekje gebruikten, ziet men daar thans algemeen gebezigd als ersatz voor de Schlafwagen. Het geval wordt meestal aan het bagage net bevestigd en men zegt, dat „het goed slaapt". De strijd bij Kiang Jen, de stad die 110 km. ten )N.O. van Nanking ligt en eergisteren door de commu nisten werd veroverd, is in hevig heid toegenomen toen gisteren re geringstroepen zware tegenaan vallen zijn begonnen. Het garni zoen van de stad acht men echter niet meer te redden, want ver moedelijk hebben de communisten ook de binnenste verdedigings gordel van de stad reeds vernietigd Nijmegens -fraaie St. Stevenskerk, tot een lelijke steenklbmp verwoest, staat weer in de steigers om straks in oude luister te herrijzen. LATER TIJDELIJKE OPKLARINGEN De „lialf 0111 half"- clausule van de baan? DE WARE EVA Secretaris-generaal van Econ. Zaken DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten namè van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. rsr (Van onze Amsterdamse redacteur). Opnieuw arriveerden gisterenmiddag enige personen van het grote gezelschap, dat enige weken geleden naar Indonesië vertrok voor belangrijke onderhandelin gen. Nu kwamen prof. Romme en de ad viseurs dr. W. Hoven, drs. H. J. Man schot, mr. P. A. Ursone en mr. J. H. de Pont op Schiphol aan. De K.L.M. Con stellation arriveerde om even drie uur, dus meer dan anderhalf uur te vroeg. „U bent vroeg professor", aldus begroet ten wij, moederziel alleen, mr. C. P. M. Romme. „Ja, wij hebben een zeer voorspoedige reis gehad." Alvorens ons nadere mededelingen te verstrekken, wilde p'rof. Romme eerst in gelicht worden omtrent hetgeen de mi nisters de vorige avond verklaard had den. „Nu", zei hij dan, „wij zijn ons werk begonnen met contact te zoeken met de federalistische deelstaten, wij reisden daartoe naar Bandoeng; de ministers wa ren toen in Kalioerang. Wij zijn naar In donesië gegaan als waarnemers met een raadgevende stem en ik kan niet zeggen t,f wij van die stem gebruik gemaakt heb ben en zo ja, in welke zin." „Maar wat is uw indruk van het ge heel?" „Wel, mijn indruk is, dat deze reis zeer nuttig is geweest. De regering heeft nu een nadere beslissifig te nemen, maar het is zeer nuttig, dat de verschillende frac ties door deze waarneming op de hoogte zijn van de achtergronden van wat de regering gaat besluiten." Zeer gefrappeerd ^vas prof. Romme ge weest door zijn bezoek aan Bondowoso, waar men de installatie van het parlement van Oost-Java had bijgewoond. „Twee laar geleden is hel nu ongeveer, dat ik de installatie bijwoonde van de regering r an Oost-Indonesië. Vergelijkt men die plechtigheid met deze dan treft het enor me verschil, dat haast symbolisch genoemd kan worden voor de ontwikkeling van de deelstaten-gedachte." En met veel nadruk vervolgde prof. Romme: „Het vechten van de Republiek tegen de federalistische gedachte, acht ik volstrekt hopeloos. De deelstaten-gedach te blijkt zodanig te leven, ook in de die pere lagen van de bevolking, dat men de ze gedachte niet meer weg kan denken." „Zou dat blijvend zijn?" „Voor het ogenblik zéker, over een hal ve of een hele eeuw is het misschien an ders." De houding van de Republiek achtte prof. Romme het best gekarakteriseerd door een interview, dat Hatta toestond: „Men spreekt dan altijd maar van mario netten. Al dat verheffen van zichzelf en al dat verwerpen van anderen, maakt toch de indruk van wat wij in onze kringen een minderwaardigheidscomplex zouden noemen." Over de persoon van Hatta zei prof. Romme nog: .Daar kan ik natuurlijk geen oordeel over vellen. Het gaat er trouwens ook om of zijn bedoelingen ob jectief of subjectief bezien dienen te wor den." Doordat het toestel zo vroeg arriveer de, whs er nog niemand ter begroeting aanwezig. Mevrouw Romme arriveerde pas, toen wij al met haar echtgenoot za ten te praten. Ook de persfotografen lie ten dit keer geheel verstek gaan Wij trachtten nog een gesprek te be ginnen met de adviseurs: „Wij zijn amb tenaren", zeiden zij met een afwerend gebaar. „Maar het is toch wel prettig dat heen en weer reizen." „Het hangt van de regering af, of we daar mee doorgaan," zei de een en een ander voegde er aan toe: „Ik heb er nu al spit van.".... In een hoofdartikel deed de New York Times gisteren efti beroep op de Veilig heidsraad om stappen te doen met be trekking tot de impasse in Indonesië. Het blad schrijft, dat de zaak belang rijk genoeg is dat de raad het volle ge wicht van zijn autoriteit in de schaal zal leggen om een regeling en de vorming van de Ver Staten van Indonesië binnen de Nederlandse Unie te eisen. Naar wij vernemen, is het vooront werp van de nieuwe winkelsluitingswet thans in druk bij de Landsdrukkerij. Binnenkort zal het worden gepubliceerd en ook worden toegezonden aan de or ganisaties van de bij deze materie be trokken werkgevers en werknemers om hen in de gelegenheid te stellen hun zienswijze omtrent het ontwerp bij het departement kenbaar te maken Op een gisteravond gehouden vergade ring van de Haagse afdeling van de Ned. Kath. Bond van administratief, verko pend en verzekeringspersoneel ,.St. Franctscus van Assisië" heeft de bonds voorzitter, de heer De Wit, het standpunt Het loont de moeite op een ietwat mysterieuze tirade van de Memorie van Antwoord betreffende de Justitie-begro- ting hier nogmaals de aandacht te vesti gen Zij luidt als volgt: De pogingen, die zijn ondernomen, om te geraken tot instelling van een commissie, die zou bestuderen of vol trekking van een kerkelijk huwelijk vóór het burgerlijk huwelijk mogelijk moet worden gemaakt, hebben niet een zodanige belangstelling ontmoet, dat een positief resultaat van instel ling van een commissie kan worden verwacht. Voorshands is instelling van een commissie daarom achterwege ge laten. Wat minister Wijers hier mededeelt over een aangelegenheid, die van meet af de volle belangstelling heeft gehad van ons Katholieke volksdeel, klinkt juist daarom op het eerste gezicht enigs zins ongeloofwaardig. Maar wie de pas sus wat nader bekijkt, moet wel tot de conclusie komen, dat het gebrek aan belangstelling uitsluitend aan niet-katho. lieke zijde te vinden is. Euphemistisch geformuleerd, geeft dei mededeling te verstaan, dat buiten 't Katholieke kamp voor de poging, indertijd door minister Van - Maarseveen ondernomen, om aan het Katholiek geweten recht te doen, géén voldoende steun te vinden is. Naar ons ter ore kwam, 'was men In Protestantse kringen zelfs niet be- Het C.H. Tweede-Kamerlid Kikkert heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of hij wil bevorde ren, dat in de commissie tot onderzoek van de plannen voor een tweede lucht haven in het Westen des lands, ook een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw zal worden benoemd Zulks wegens het feit ,,dat bij event, totstandkoming van een luchthaven in de polder Schieveen vele tientallen hec taren landbouwgrond aan hun tegen woordige bestemming zullen worden onttrokken". reid lot een eventueel te benoemen commissie toe te treden. De pioniers der vrijheid van consciën tie lieten dus zonder meer verstek gaan. Toch wijst de praktijk der Katholieke zielzbrg gevallen aan, waarin het wette lijk voorschrift, dat een huwelijk eerst voor de burgerlijke ambtenaar moet worden gesloten alvorens het kerkelijk mag worden voltrokken, tot gewetens conflict leidt. Van principieel standpunt beschouwd, lioudt dat voorschrift dan ook voor het forum van het individuele geweteneen onduldbare dwang in. Het is daarom te betreuren, dat ten aanzien van dit punt nog steeds bij onze niet-Katholieke medeburgers de ruimte van blik schijnt te ontbreken, die tot opheffing van deze dwang zou kunnen bijdragen. van deze bond ten opzichte van 't wln- kelsluitingsvraagstuk uiteengezet. Hij wees er daarbij op, dat de Winkelslui tingswet en het Werktijdenbesluit voor winkels ten nauwste samenhangen. Vol gens laatstgenoemd besluit geldt nog steeds voor het winkelpersoneel een 53- urige werkweek. Wanneer in de nieuwe wet het slui tingsuur op 7 uur wordt bepaald en Don derdagsavonds om 9 uur #- voor het laatste wordt als motief aangegeven te gemoetkoming aan het kopend publiek in de provincie zal het niet mogelijk zijn dat ook voor het winkelpersoneel de 48-urige werkweek wordt Ingevoerd. Daarom voert de Kath. bond een krach tige actie voor winkelsluiting om 6 uur en geen later sluitingsuur op Donder dagavond. Het bondsbestuur heeft een audiëntie bij de minister van Soc. Zaken aange. vraagd om de 48-urige werkweek voor het winkelpersoneel te bepleiten. De regering van San Marino, 's werelds kleinste republiek, heeft h ar zaakgelas tigde te Parijs, Angelo Donati, opdracht gegeven, naar Londen te gaan, teneinde kracht bij te zetten aan haar eis tot 2 millioen pond sterling schadevergoeding voor „het in het wilde weg bombar deren" van haar hoofdstad op 26 Juni 1944. Volgens Cino Giacomini, minister van buitenlandse zaken van San Marino, zal de republiek een beroep doen op de V.N, en op het internati maal gerechtshof te 's-Gravenhage, indien de Britse regering weigert, de eis in .te willigen. 3e Britse regering wijst de verantwoordelijkheid voor het bombardement var de hand, om dat volgens haar r n Marino toentertijd door Duitse strijdkrachten was bezet, al dus de ministei, die deze zienswijze „een tactische dwaling" noemde, omdat de Duitsers dit gebied pas twee maanden na het bombardement schonden. X/"'V - -•-■> In September j.l. is een contract afge sloten voor de levering door Nederland van 52.000 vaten gezouten haring naar de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland. Aan de uitvoering van dit contract wordt thans gewerkt. Men hoopt eind Decem ber de laatste partij te hebben verzonden. Vorige week is een contract afgesloten voor de levering van drie millioen kg. verse haring naar genoemde zone; met de uitvoering hiervan zal binnenkort worden begonnen. Thans worden te Frankfort onderhan delingen gevoerd over de levering van een nieuwe hocveelhei'd van 75.000 vaten gezouten haring, eveneens naar de Brits- Amerikaanse zone. Voorts heeft de Nederlandse roering toegestaan, dat 26.500 vaten gezouten haring worden ge leverd aan de Russische zone. De Russen zijn bereid te kopen, doch de onderhan delingen zijn nog niet geëindigd. De export naar de Russische zone zal t.z.t. worden verzorgd door de Nederlandse bond van haringhandelaren, de export naar de Brits-Amerikaanse zone wordt, voor wat de gezouten haring betreft, op „fifty-fifty" basis verzorgd door deze bond en de Redersver. voor de Ned. Haringvisserij, voor wat de verse haring betreft door de Verse Haring-exporteurs. Dr. Ralph Bundie, de waarnemende bemiddelaar van de V. N. in Palestina, heeft Woensdagavond de regeringen van Israël en Egypte 48 uur tijd gegeven, om te gehoorzamen aan het bevel van de vei ligheidsraad tot een bestand en een wa penstilstand in Palestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wordt gegeven, zou hij de kwestie voor de veiligheidsraad brengen. dat militaire versterkingen voor Cliina niet nodig zijn. Hij meent, dat andere maatregelen genomen kunnen worden: bijv. kan veel worden gedaan door de Britse, Franse en Nederlandse actie in bet Verre Oosten te coördineren en de controle op de wapenexport te ver scherpen. China heeft weliswaar be hoefte aan wapens, doch het regime is zo voos, dat men nooit weet in wiens, handen de wapens zullen vallen, wan neer zij er eenmaal zijn. De berichten uit het strijdgebied rond Soetsjou en Pengpoe t.N W. van Nan- king, zijn uiterst verward De regerings legers zouden hier ongeveer 300 000 man rode troepen hebben omsingeld Volgens berichten uit Sjanghai zouden de door de Gebruik makend van het oponthoud, ontstaan door het niet tijdig gereed ko men van de verschillende begrotingen, behandelde de Kamer een groot aantal wetsontwerpen, waarvan er eigenlijk slechts twee van importantie waren en waarover dan ook het nodige werd ge zegd Dat waren de wetsontwerpen tot afwikkeling van de geldzuiyering en de wijziging van de Kinderbijslagwet. Aan de eerste behoefde gisteren nog slechts de laatste hand te worden gelega. maar de verschillende amendementen, die de afgevaardigden Lucas (K.V.P.) en Van den Heuvel (A.R.) hadden ingediend, waarbij nog een nota van wijzigingen van de minister van Financiën zelf, namen toch nog heel wat tijd in beslag. Prof. Lieftinck had namelijk sommige amen dementen bestreden, andere- gewijzigd overgenomen. Maar de indieners van de amende- mendementen waren niet zó gemakke lijk te vermurwen. Zo hield de heer Lucas koppig vast aan zijn motie inzake de overschrijving van een optierekening naar een bankrekening en nu mocht de minister al een gewijzigd voorstel daar op hebben ingediend, dat voldeed de heer Lucas niet. Hij hield vast, niet aan de datum, maar aan hef gemiddelde debet, als hoedanig men eigenlijk de formulering van de minister ook kon interpreteren Nu kon de minister al betogen dat hij het in de practijk zou interpreteren zo als de heer Lucas wenste deze wenste de zaak zwart op wit en eerst nadat de minister zijn voorstel in die zin had ge wijzigd, was de heer Lucas, bereid zijn motie in te trekken. Het was een wijzi ging, welke tegemoet kwam aan de posi. tie van de bedrijven, die credieten bij een bank hadden opgenomen, terwijl zij tegelijkertijd geblokkeerde tegoeden bij die bank hadden uitstaan. Het derde amendement-Lueas kwam de minister in zoverre tegemoet, dat hij de verhandelbare termijn vanlnvesfering- certificaten en Beleggmgrcertificaten van vijf jaar tot drie jaar terug bracht de heer Lucas had drie jaar voorgesteld. Hiermee was de heer Lucas Tegen zijn amendement het percentage van deze certificaten te verhogen tot/- pet. verzette de minister zich zo stern, dat de heer Lucas dat fhaar introk. De heer Van den Heuvel kon van zijn vier apiendementen er slechts een re. den namelijk dat waarin hij vroeg ook overschrijvingen van de optie-rekening te doen geschieden voor belastingen, verschuldigd over inkomsten betrekking hebbende op een periode van vóór 31 December 1945 voorzover deze in geblok keerd geld zijn uitbetaald. En daarvoor was een stemming in de Kamer nodig Maar het amendement werd aangenomen met 39 tegen 21 stem men Tegen stemde de P.v.d.A.. behalve de heren Goedhart en Stufkens. Tenslotte werd het wetsontwerp af- rwikkeling geldzuivering dan z. h. st. aari- Tif de wijziging van de Kinderbijslag wet kwamen de gemoederen in beweging. De communisten gebruikten deze materie zoals gebruikelijk voor een denderende propaganda, ditmaal bij monde van de heer Gortzak, die op een opmerking be- I treffende de Russische concentratiekam- pen van de heer Van den Born v d. A.) geen ander antwoord wist dan dat deze dan maar eens moest vertellén waar deze waren Het waren deze afgevaar digde en de heer Andriessen, die zich in dit debat mengden. Vooral de heer An driessen reageerde scherp en duidelijk op de aanval van de heer Gortzak op de K. A. B. Leg de cijfers op tafel betref fende de sociaal-economische toestand in Rusland vroeg hij en de heer Wagenaar interrumpeerde zowaar, dat deze er niet waren. Maar toen de voorzitter de re plieken wilde beperken tot vijf minuten vond hij, dat hij dan niet genoeg tijd kreeg om die cijfers over te leggen. Het ging meer over de toeslag van 1 dan over de wijziging van de kinderbii- slag en zowel de heer Stapelkamp, als de heer Andriessen vroegen zich af of men met dit ontwerp wel op de goede weg was. Hier werd de kinderbijslag georuikt voor behoeften, die op ander terrein liggen En de heer Andriessen stak het niet onder stoelen of banken, dat hij het inzoverre met de heer Gortzak eens was, dat het loon op zichzelf eigenlijk voldoende moest zijn. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes. had er niet zo heel veel aan toe te voegen, maar hij maakte toch dankbaar van de gelegenheid gebruik erop te wij zen, dat hier de vakcentrales toonden haar verantwoordelijkheid te begrijpen door in overleg met de regering te treden, waar door hier een sociale rust was verkregen, waar weinig andere landen op konden bogen. Verder zegde hij toe, alle regelingen, die hiermede verband hielden in één ge heel te zullen doen behandelen, zoals de regeling voor de ouden van dagen, de verhoging van de loongrens en de loon- bijslag voor de gehuwden beneden 23 jaar. Dit wetsontwerp had echter niet kunnen wachten. Het werd tenslotte z. h. st. aangeno men Zodat de kinderbijslag nu tijdelijk bedraagt 40 cent voor het eerste kind, 44 voor het tweede en derde en 54 cent voor het vierde en volgende. Het debat over de communistische opvattingen be loofde men bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken te zullen voortzetten. Vandaag is de Kamer begonnen aan de begroting van Justitie. F. S. communisten geleide legers Soetsjou weer hebben ontruimd. Geheel in tegenstelling met de berich ten uit nationalistische bron is de bewe ring van de communistische radio, als zouden in hetzelfde strijdgebied 22 divi sies van de regeringslegers zijn ingeslo ten Militaire deskundigen achten zowel de berichten van de nationalisten als die van de communisten betwistbaar en menen, dat de strijd ten N W. van Nan king in een nog onbeslist stadium ver keert. Vijf en zeventig leden van de Chinese wetgevende vergadering hebben in een resolutie gevraagd om de doodstraf voor hooggeplaatste legerofficieren en zware straffen voor ambtenaren, die hun post verlaten of in hun plicht tekort schieten tijdens de huidige crisis. Het bezit van de veroordeelden zou onder de troepen moeten worden verdeeld. Tegen functionarissen van het minis terie van defensie, die Nanking trachten te verlaten, zou een onmiddellijk arresta. tiebevel uitgevaardigd moeten worden, terwijl afwezige leden van 'de wetge vende vergadering naar Nanking zouden moeten terugkeren op straffe van verlies van hun zetel. Vansittart over hulp aan China De bekende Britse politicus Lord Vansittart heeft gisteren verklaard, dat Engeland de V. S. niet zal kun nen bijstaan in het geven van directe militaire steun aan China, daar het zijn manschappen in Malakka en elder$ zelf hard nodig heeft. Vansittart meende, dat het zeer ver keerd zou zijn China in de steek te la ten, want- dat zou betekenen dat automa tisch de communistische krachten in de wereld met vijfhonderd millioen mensen vergroot zouden worden. Daarentegen kan en mag China niet geholpen wor den- ten koste van West-Europaf en de versterking van de defensie der Benelux- landen, want dat zou een communistisch Europa tot resultaat kunnen hebben. Vansittart is evenwel van mening, De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige wind tus sen Zuid-West en Zuid. Zwaar be wolkt, later met opklaringen. Slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Iets minder zacht. Vrijdag 10 Dec.: Zon op 8.37 uur. onder 16.29 uur; maan op 13.54 uur, onder 1.30 uur. De U S. Maritime Commission heeft gisteren in een besloten zitting de moge lijkheid besproken om een rechtstreeks beroep te doen op president Trumao ter regeling van haar geschil met de E C A ,inzake het gebruik van Amerikaanse schepen voor het vervoer van de goede ren, die in het kader van het plan- Marshall aan Eüropa wordengeleverd De leider van de E. C. A., Hoffman, heeft de Amerikaanse scheepvaartnijver heid te kennen gegeven, dat. tenzij haar tarieven tot een „economisch" niveau „Na de eerste wereldoorlog bestond een gelijksoortige situatie", aldus Vansittart. „Dat was toen Engeland aanzienlijke hulp naar de anti-bolsjewistische krachten in Rusland stuurde. Uiteindelijk verloren we de materialen en we verloren ook de zaak". Enige oude missionarissen van Scheut hebben nog op tijd het bisdom Ningsia (in Mongolië) kunnen verlaten. Zij zijn thans op weg naar Europa. Onder hen bevinden zich twee Nederlanders: de 79-jarige pater J. Braam (uit Beek), die' reeds in 1894 naar China vertrokken is en daar onafgebroken tot nu gebleven is. dus ruim 54 jaar; en de 65-jarige pater F. vat, Vlerken (uit Mierlo-Hout), die in 1911 naar China vertrok. Deze is een keer terug geweest in Nederland. Dezer dagen stonden wij voor een grondig geplunderde etalage van een „snoepwinkel" om te speuren naar iets voor een vergeten kennis. Een andere speurder voegde zich bij ons en merkte op: „de hele etalage harteloos"! Het bleek een van die jongere vrienden te zijn, die nu en dan onze Loupe onder de loupe verstouten te nemen. Wij begrepen uit de woorspeling: „harteloos" natuurlijk terstond, dat hij wat op zijn hart had en spoedig werd ons dan ook gevraagd, of interpellant eens heel „openhartig" mocht zijn. Onzerzijds werd de geruststellende verzekering gegeven, dat wij van hartig houden en daarom steeds ministei' Mansholt achter z'n vodden zitten om een hartig, brokje. „Kom, kom, maak van je hart geen moordkuil; laat, wat je op 't hart ligt, wellen naar de keel" was ons advies. Nu heeft die vriend zijn hart op de tong en dus behoefden wij niet lang te wachten op verder bescheid. Die beschuldiging in onze vorige Loupe aan het adres jlan de aankomende heertjes over het harten breken, vond hii eenzijdig. Meisjes zijn volgens hem ook vaak harteloos. „En dan: „argeloos". Gelooft u nu werkelijk, dat de meisjes van heden argeloos zijn"? „Zie je Analyst nu werkelijk voor zoo argeloos aan"? was onze" wedervraag en wij dachteji: vreemd, dat die jongen zo argeloos is om te denken, dat wij zo argeloos zouden zijn. Spot en humor worden blijkbaar toch maar moeilijk begrepen. „Nou, dan niet argeloos maar m.ï. toch „harteloos". Hebt u dat vroeger nooit ondervonden"? Op zo'h persoonlijke vraag gingen wij uiteraard niet in; iedereen ook zij, wie Wij ons hart schonken kan de Loupen lezen. Dus geen oude kieien- harten uit de sloot! Door ons werd slechts geconstateerd, dat een harteloos meisje in letterlijke zin natuurlijk niet kan bestaan en figuurlijk genomen heeft zo'n meisje het hart niet op de rechte plaats.; dus zoek geen „harteloos" maar een „hartelijk" meisje. En die zijn er nog wel, al zijn zij dan niet argeloos. Onze jonge vriend was natuurlijk niet overtuigd het is een voorrecht van de jeugd om met ouderen van mening te mogen verschillen en haalde zijn schouders op. Wij gaven er eeh tik op om ze weer in de juiste stand te brengen en gaven toe,, dat meisjes ook vaak schuld hebben. Maar ja, men kan bij de huidige goud-positie niet verlangen, dat alle harten van zuiver goud zijn. Eigenlijk een onderwerp voor .De Stormhoek", meskten wij op. Roerganger is een specialist in jeugdproblemen En een hartelijk mens, bij wie men zijn hart kan uitstorten en luchten. „Nu dan ga ik maar luchten", besloot de verstoorde jongeman en vervolgde zijn wég met de neus in de wina. Wij konden niet nalaten te glimlachen. Waarom het geval tragisch opgevat? Ook die knaap verliest vandaag of morgen wel zijn hart aan de ware Eva. ANALYST. Op grond van nieuwe richtlijnen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is het nu weer mogelijk, dat ouden van dagen en gebrekkigen op Zondag per particuliere auto naar en van de kerk vervoerd kunnen worden. Ook is het mogelijk, dat een geestelijke op Zondag voor ambtsbezigheden per particuliere auto wordt vervoerd De beoordeling van aanvragen voor dergelijke aangelegen heden wordt overgelaten aan het inzicht van de rijksinspecteur van de betrokken inspectie. O H. M. Koningin Juliana heeft zich be reid verklaard het beschermvrouwe- schap van de K.N.A.C. te aanvaarden, aangezien H. K. H. Prinsets Wilhelmina de wens te kennen had gegeven, zich als zodanig terug te trekken. Tot hoogleraar in de economische fa culteit aan de vrije universiteit te Am sterdam is met ingang van 1 Januari a s. benoemd dr T. P. van der Kooy te 's-Gravenhage, om onderwijs te geven in de economische politiek. Dr. van der Kooy is thans secretaris generaal van het departement van econo mische zaken. Naar wij vernemen zal prof. dr. G. Brouwers, directeur-generaal voor de prijzen, hem als secretaris-generaal op volgen. worden teruggebracht, hij op 1 Januari genoodzaakt zal zijn het voorschrift, vol gens hetwelk 50 pet, van alle E. C A.- goederen in onder Amerikaanse vlag varende schepen moeten worden vervoerd te laten vervallen Feitelijk wordt reeds niet meer de hand gehouden aan dit voorschrift al thans niet wat betreft het vervoer van gestorte goederen, zoals kolen'. Hoff man's besluit is voornamelijk gebaseerd op het verschil tussen de vrachttarieven der Amerikaanse en der Europese schepen.. Hij heeft er in dit verband op gewezen, dat het vervoer van kolen ip Amerikaanse schepen S 4.50 per ton meer kost (Telefonisch van onze Londense correspondent) Bij het heden in het lagerhuis aan te vangen debat over buitenlandse za ken zal de oppositie waarschijnlijk een critisehe houding aannemen t.a.v. de wijze, waarop de regering de betrek kingen met Frankrijk behartigt. Chur chill heeft, in strijd met wat iijj aan vankelijk voornemens was, besloten aan het debat deel te nemen en zal morgen het woord voeren. Een der punten, ten aanzien waarvan de oppositie nadere inlichtingen van de regering verlangt, zijn de betrekkingen tussen de Britse en Franse regeringen met betrekking tot de verschillen tussen de vierjarenplannen voor economisch hei - stel van beide landen. Men gelooft, dat de inzichten van sir Stafford Cripps, de kanselier van de schatkist, omtreht de noodzakelijkheid van Franse fiscale her vorming, als een vereiste voor enige aanpassing ta het Britse vierjarenplan, te Parijs grote ontstemming gewekt hèeft. De mening te Parijs, zou, naar velen aannemen, de reden geweest zijn: waarom het voorgenomen bezoek van sir Stafford Cripps aan Parijs de vorige week niet plaats gehad. Sommige conservatieve parlementsle den menen, dat. terwij] de kanselier van de schatkist ten volle gerechtvaardigd kan zijn in zijn critiek van het Franse plan, hij onvoldoende rekening gehouden heeff met de politieke moeilijkheden, waartegenover de rëgering van Queuille zich gesteld ziet. Ook is het waarschijnlijk, dat de con servatieven critiek zuilen uitbrengen op de voorstellen betreffende de toekomst van het Roergebied, aangezien deze ver dere moeilijkheden voor de Franse rege ring scheppen op een tijd, dat deze steun nodig heeft. Er is voorts reden om aan te nemen, dat mr. Dalton, thans kanselier van het hertogdom Lancaster, die waarschijnlijk aan het debat zal deelnemen, belangrijke wijzigingen zal aankondigen in de po litiek van de regering ta.v. de beweging van een Verenigd Europa, schrijft de po litieke medewerker van de „Daily Tele graph." Het is mogelijk, dat het Franse voorstel betreffende een consultatieve assemblée voorwaardelijke Britse steun zal krijgen. Van gisteren af is het de kolenhande laren toegestaan, voor het leveren .van brandstof in papieren zakken een toeslag op de kolenprijs in rekening te brengen groot ƒ1.- per hl. De hoogst geoorloofde toeslag bedroeg tot nog toe 0.70 per hl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1