Justitie-vragènlijst als een notenkrakersuite R Rotterdam verwerpt Ypenburg ook als event, tussenstadium De Mammoet, een vreedzame reus uit de Ijstijd BIM SCHEEPSRECHT KATHOLIEKE BEROEPSKEUZE DRIEMAAL De minister had geen moeilijke taak MiEP ZUCHT: ADIO Processieverbodnaturalisatie en andere taken programma GramU' S Minister Stikker naar Parijs Waarom zij verdwenen. en de ontvoering van Sinterklaas Breda toeristenstad VRIJDAG 10 DECEMBER 1W8 PAGINA UITKOMST VOOR VOOGDIJ EN KINDERBESCHERMING? Ci GEEN HALVE MAATREGELEN MAAR INEENS HET GOEDE GRADUS SPREEKT DOOR DE HUISTELEFOON VERMEER OF VAN MEEGEREN? Nog steeds leeft het zonderlinge verhaal, dat in 't begin van deze eeuw aan een klein stationnetje van de Trans - Siberische spoorweg op de meest onwaarschijnlijke tij den van het jaar steeds vers vlees te krijgen was. Dit bleek afkomstig te zijn van een Mammoet, welks kadaver duizenden ja- ren 'gron^ geconserveerd gebleven was, en n" geëxploiteerd werd door de stationschef-restaurateur. Of dit verhaal waar is, is moe j uit te maken; dat het waar kan zijn is zeker. ONGELDIGE BANK BILJETTEN VAN HONDERD 160.000 vreemdelingen in één jaar MGR. MEKKELHOLT OVER DE MISSIE VAN SUMATRA JAN MUSCH NAAR SURINAME Katholieke Centrale Vereniging tot stand gekomen DE VOETBALCOMPETITIE IS door ARTHUR LEAK DE KORFBALCOMPETITIE DE HOCKEY-COMPETITIE ROTTERDAMS ELFTAL Gistermiddag begon de Kamer met de behandeling van de Justitiebegroting. Minister Wijers zat voor het eerst alleen achter de regeringstafel en begon on middellijk ijverig aantekeningen te ma ken. Vellen vol. Het zag er echter direct al naar uit. dat hij het niet moeilijk zou krijgen Zijn voortreffelijke voorganger had de zaak goed voorbereid, er staan heel wat Justitie-ontwerpen op stapel en de nieuwe minister had dan ook in de M. v. A. gezegd, dat hij, zo hij zich al niet alleen daartoe zou beperken toch aan dit t.hemh de grootste aandacnt zou besteden. Waarmede mej. Tendeloo (P. v. d A het in zoverre niet eens was, dat zij zei- de te hopen, dat de minister zich niet alleen hiertoe zou beperken Zij deed dan ook enkele suggesties aan de hand. Zo yestigde zij de aandacht van de mi nister op het belang van een admini, stratieve' rechtspraak, als straks de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zou worden aangenomen. Voorts brak zij een lans voor de kosteloze rechtsbijstand voor onvermogenden, die zoals ook andere leden hadden opgemerkt na eindeloos wachten een advocaat koste- loos krijgen toegewezen. Zij opperde de suggestie 'deze kosteloze rechtsbijstand te gieten in de vorm van een sociale verzekering, op dezelfde wijze als de ziekenfondsen werken. Verder vroeg zij de minister, de mo gelijkheid te openen van straffer op treden tegen een vorm van smaad, welke nu alleen maar met een civiele actie kan worden beantwoord. Wat niet doeltref fend was, daar er te lange tijd overheen ging. Een van haar politieke vrienden hij doelde blijkbaar op de heer Vor- rink had- dit ondervonden in tegen hem gerichte brochures en artikelen. Maar verder kabbelden de besprekin gen rustig voort. Zelfs de communist Stokvis, die trouwens niet de meest agressieve van dit gezelschap is, ver mocht geen rimpelingen in de rustige vijver dezer "begroting te verwekken. Waar het al zo over ging? Het pro cessieverbod, waaromtrent de heer v. d. Feltz een oplossing vroeg, die voor ver schillende geestelijke stromingen, met onaanvaardbaar zou zijn. 's Ministers opvattingen over de doodstraf, vond deze afgevaardigde teleurstellend. De heer Scheps (P.v.d.A.) hield, zoals hij dit kan doen, een hartbrekend plei dooi voor de politieke delinquenten. Wat moet er omgaan in het hart van zo iemand, die in de dwaling door iemand als Beversluis is gevormd en die zelf niet aan de slag kon komen, als hij ziet dat diezelfde Martin Beversluis weer rustig zijn artikelen mag schrijven. Yeel werd er gesproken over de ver zwakking van het zedelijk bewustzijn, waaraan volgens de heer Bachg (K.V.P.) de pers mede schuldig is. ook al werden de vergroving van de moraal en de cri minaliteit in oorzaak en gevolg- bezien, nl. in de tijd van bezetting en oorlog. Voor het processieverbod bepleitte deze afgevaardigde een verdelende rechtvaar- •digheid. De voorrang van kerkelijk hu welijk vóór burgerlijk huwelijk, waar toe de minister volgens de M v. A niet kan geraken, was volgens de heer Bachg alleen gewenst om uit de gewetensdrang te geraken, waartoe verschillende geval len nu voeren. Wat de prikkelende jeugdlectuur be trof, stelde hij de vraag of de grondwet met haar vrijheid van drukpers een vrij brief moest zijn voor het zedelijk bederf van de jeugd. Voorts werd de naturalisatie bespro ken, die in totaal 8000 namen op haar wachtlijsten heeft staan. Men vond over het algemeen de wachttijd van vier jaar te lang en de heer Scheps deed nog de suggestie aan de hand van inventarise ring van alle gevallen en indeling in vijf groepen naar de belangrijkheid. Des avonds kwam ministe- Wijers voor het eerst aan het woord om de sprekers te beantwoorden. De minister antwoordt Wat het vraagstuk van de administra tieve rechtspraak betreft, mocht mej. Tendeloo van de minister vernemen, dat hij stappen zal doen, opdat de arbeid van de commissie-De Monchy leidt tot 's Winters is het toch altijd moeilijker met het eten. Gelukkig brengt Mevrouw Lotgering- Hillebrand een recept voor: RODEKOOL MET KOLPENS 1 kg. rodekool (gesneden), pd.nj, 14 1. YüJSÏ zout, 3 kruidnagelen, 1 laurierblad, 2 lepels azijn en 25 gr. suiker of 2 zure appelen. 35 gr. boter. Zet de kool op met water, zout cn kruiden en kook ze vlug gaar (pl.m. 1 uur Voeg azijn, suiker en boter toe era laat! zo daarmee pl.m. 15 min. stoven of stoof éen naar zure appelen mee en gebiuik minder suiker. Verwijder voor liet opdoen de krul den. Neem rolpens bij rodekool (16a gr- op bon van 100 gr.) en bak ze aan beide zijden mooi bruin. Vergeet niet op iedere plak rol pens een plak gebakken appel te leggen. Stoof rodekoolgerechten nooit lang na, de doordringende koollucht ontwikkelt zich het sterkst tijdens het stoven. Publ. Cantr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. (Reclame) een rapport, waarop zal kunnen worden voortgewerkt. Z. Exc. erkende, dat de procedure in arbeidszaken soms wat lang duurt. Een verbetering zou kunnen worden bereikt door inschakeling van het leken.element de geest zoals dit bij de pachtka- mers voor de 'landbouw geschiedt. De bewindsman wilde echter daarmee wach ten, totdat het wetsontwerp-ontslagrecht door de Kamer zal zijn behandeld. Om voor kosteloze rechtsbijstand een regeling te treffen als voor de zieken fondsen, voelde de minister'niet veel om dat slechts een klein gedeelte van de bevolking zo nu en dan met rechters en advocaten te maken heeft. Intussen wist hij bij ondervinding hij is zelf jarenlang advocaat geweest dat de kosteloze rechtsbijstand voor de advoca ten langzamerhand een zeer grote last is geworden, die men niet zonder meer op hen kan laten rusten. Ofschoon het in de tegenwoordige tijd moeilijk is om met een regeling te komen, die de schat kist geld zal kosten, wilde de bewinds man het vraagstuk toch wel eens met zijn ambtgenoot van Financiën bespre ken. Ten aanzien van het smaadsphrift. vraagstuk kregen we te horen, dat na de Behandeling van het wetsontwerp-tucht recht voor de pers aan de commissie- Pompe ook het ontwerpen van een straf rechtelijke regeling voor smaadschrift kan worden opgedragen. Ter bestudering van het vraagstuk van buitengewoon strafrecht is juist dezer da gen een commissie ingesteld, bestaande uit oud-minister Donner, prof. Lange- meijer en prof. Pompe, deelde de minis ter mee. In antwoord op zijn vraag omtrent de nieuwe Binnenscheepvaartwet kreeg de heer Terpstra te horen, dat het oordeel van de Kamers van Koophandel te Am sterdam en Rotterdam is gevraagd over de aangevoerde bezwaren tegen de hui dige regeling. Wanneer dit antwoord bin nen is, zal worden overwogen, of de wet zonder meer zal worden ingevoerd, of dat zij eerst nog verandering moet on dergaan. Ook zegde de minister overweging toe van de vraag, of een nieuwe regeling voor de stichtingen nodig is, waardoor deze onder scherper controle gebracht wor den. Een heel lijstje las de bewindsman voor van maatregelen," welke reeds genomen zijn tegen verspreiding van onzedelijke lectuur en hij verzekerde, dat dit pro bleem zijn volle aandacht heeft. De chrjstelijk-historische baron v. d. Feltz, die op een algemene regeling van het processie-verbod had aangedrongen, kreeg van de minister de mededeling, dat de ergernis van enkelen ten aanzien van processies, die trouwens slechts in enkele streken van het land worden gehouden, niet voldoende reden is om in te grijpen. Dat de behandeling van aanvragen om naturalisatie vaak zo lang duurt, is een gevolg van het feit, dat het voor-onder zoek dikwijls zoveel tijd vraagt. De minister zal doen nagaan, of in de pro cedure voor het verkrijgen van de nodige inlichtingen geen vereenvoudiging kan worden aangebracht. Bij de hierna volgende behandeling van de diverse afdelingen van het hoofdstuk Justitie kregen we van de minister o.a. te horen, dat zich reeds 4100 man voor de rijks reservepolitie hebben aangemeld. Voorts deelde de minister mede, dat er plannen bestaan om te komen tot een speciale gevangenis voor vrouwen met afzonderlijke paviljoens, waarin de ge detineerden na differentiatie zullen wor den ondergebracht. V oogdijverenigingen kinderbescherming en Aan de noodkreten, welke door freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en mr. Bacht (KVP) waren geslaakt t.a.v. de grote financiële moeilijkheden, waarin VQogdijverenigingen en verplegingsinrich- tingen voor kinderbescherming verkeren mr. Bachg onthulde, dat 18 verenigin gen samen voor een tekort staan van ruim een millioen gulden verleende minister Wijers een welwillend oor. Het mag niet gebeuren, zeide hij, dat deze nuttige instellingen en verenigingen haar mooie taak niet kunnen blijven ver vullen en hij beloofde dan ook de zaak van de subsidiëring met zijn ambtgenoot van Financiën te zullen bespreken. Heden wordt de behandeling van de begroting voortgezet. ZATERDAG 11 DECEMBER. wtt VERSUM I (301 M.) VARA 7.00 Ni"ï 10.00 VPRO, 10.20 Feml- Strijdkr.; 13.30 Malando; 14.00 Bonte vo gelvlucht; 14.30 Marinierskapel, 15.00 Twente"; 15.15 Philh. örk.; 16.00 ,,Zo tegen vieren"; 16.15 U.S.A.-cabaret, Sport; 17.00 Gram.; 18.00 Nieuws, 18.15 W.-Eur. comment.; 18.30 Ned. Strijdk^, 19.00 Artist, staalkaart; 19.30 20.00 Nieuws; 20.15 Promenade-ork.; 21.00 Soc.comment.: 21.15 „Dewmkelvan Sinkel"; 22.00 Vindobona Schrammeln, 22.25 Flitsen uit hfit leven; 22.4Q Accor- deola; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II (415 M.) KRO 7.00 Nieuws, gram., morgengebed; 10.00 V de kleuters; 11.00 De zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Orgel; 12.33 Amuse- ments-ork.; 13.00 Nieuws; 13.25 Gram., 13.50 Film en toneel; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Piano-recital; 15.10 Mu ziek cursus; 15.30 Gram.; 15.50 „De vlie gende Hollander"; 16.00 Fanfare-muziek; 16.30 Gregoriaans; 17.00 „De Wigwam 18.00 „Het schip voor Keulen"; 18.30 Journ. weekoverz.; 18.45 Zang; 19.00 Nieuws; 19.15 Ens. Guus Jansen; 19.50 „School en radio"; 20.05 „De gewone man"; 20 12 Gram.; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Gram.;. 21.00 „Negen heit de klok"; 21.45 Estafette; 22.00 Ork. z. Naam; 22.30 Actual.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Utrechts Stedelijk orkest. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. ér.: nws, 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gymn., 7.50 gram., 8.00 nws., 8.15 conc., 9.00 nws. 9.05 casinopr., 10.00 Eng. L.P.: nws., 10.10 verz.pr. v. d. huisvr., 11.00 v. d. sold., 11.30 parlem., 11.45 Hawaiian Serenaders, 12.15 VI. Br.: salonork., 12.30 weerber., 12.32 licht ork., 13.00 nws., 13.15 gevar. progr., 14.00 Fr. Br.; verz.pr., 14.30 gram., 15.00 liederen, 16.00 klassiek pr., 17.00 Kootwijk". Batavia, 18.00 VI. Br.: Accordeonmuz., 18.15 salonmuz., 18.30 v. d. sold., 19.00 nws., 19.30 liederen, 19.50 Beromünster: actual, 20.00 gevar.pr., 20.30 Eng. L.P.: Sydney Thompson en het Olde Tyme Dance Ork., 21.15 BBC revue ork., 22.00 com. singing.» 22.30 Sandy Macpherson, 23.00 nws., 23.15 Rumba ork., Edmundo Ros. RADIODISTRIBUTIE IV; 7.00 Fr. Br. nws, 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng. H.S.; orgel, 7.55 weer, 8.00 Fr. Br. nws., 8.10 conc., 9.00 Eng. H.S. nws., 9.15 Harold Cellar (viool), 9.45 muz. voor 2 piano's, 10.15 Revellers, 10.30 Midi. Light Orch., 11.30 ork. y. Dam, 12.00 theater ork.. 13.00 Chappie d'Amato en dansork., 13.15 Eng. L.P.: orgelmuz. 13.45 Welsh Orch., 14.30 ork. muz., 15.00 'Eng. H.S.; mijnw. ork., 15.30 Sandy Macpherson, 16.00 North. Orch., 17.00 Eng. L.P.: Morton Fraser en accordeonork,, 17.15 Fr. Br.; ork. Eddy Ferrari, 17.45 Eng. L.P.: BBC var. ork., 28 30 sport, 19.00 orgel, 19.15 Jazzmuz., 19.45 Fr. Br.; nws., 20.00 liederen, 21.00 Willem Teil, opera v. Rossini (relais van Rome), 22.05 nieuws. Nu de strijd over de Zuid-Hollandse vlieghaven zich zozeer heeft toegespitst, dat het lijkt, alsof de op 7 April 1948 gevallen beslissing ten gunste van Schie- veen weder in de waagschaal zal worden gesteld voor de jdannen voor vliegveld Ypenburg, acht de Raad van Bijstand te Rotterdam van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid-Holland het gewenst uitdrukking te geven aan zijn standpunt ten deze, hetgeen hij doet in een schrijven aan de minister van Verkeer en Whterstaat d.d. 8 Dec. j.l. De Raad vestigt er de aandacht op, dat reeds in 1919. toen als eerste in Nederland het vliegveld Waalhaven tot stand kwam, Rotterdam vorm gaf aan de gedachte, dat een wereldhaven met verbindingen over de gehele aar-de, tevens centrum van een rijk gevarieerd in dustrie- en handelsgebied, niet straffe loos aan het verkeer door de lucht kan worden onttrokken. In 1937 werd dan ook overeenkomstig deze gedachte een nieuw project in studie genomen, ter vervanging van Waalhaven, dat zelf 'te weinig uitbreidingsmogelijk heden bood. De oorlog verhinderde de uitwerking van deze plannen, maar ter stond na de bevrijding kwam in nauw overleg met de Rijksluchtvaartdienst het voorstel-Schieveen tot stand. Releverend de critiek in het buitenland op de tegenwoordige vliegvelden met hun gebrek aan ruimte, vraagt de Raad zich af of er werkelijk twijfel kan bestaan tussen Schieveen en Ypenburg. Rotter dam heeft een vliegveld nodig om de zuiver zakelijke overweging, dat de stroom van mensen en goederen naar de grootste havenstad van het continent een voudig een verkeersschakel zou missen indien een directe aansluiting door de lucht zou ontbreken. Weliswaar ligt Ypenburg niet op een zeer grote afstand van Rotterdam en het zou dus een schakel kunnen vormen. Maar het grote bezwaar tegen Ypenburg is zijn gebrek aan uitbreidingsmogelijkheid. In verband met de grote vlucht welke het luchtvrachtvervoei neemt, wenst Rotterdam bovendien zo dicht mogelijk bij het havengebied van Dordrecht tot Hoek van Holland zijn luchthaven te situeren. Schieveen biedt die kansen, Ypenburg niet. Voor de Raad is Ypen burg zelfs als tussenstadium onaanvaard baar,. aangezier de daar aan bestede millioenen op de duur toch tevergeefs 1190 zouden blijken gespendeerd. Daaren boven plegen halve maatregelen zich altijd te wreken, zodat het alle voorkeur heeft ineens het goede na te streven. De Raad van Bijstand te Rotterdam van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland spreekt tenslotte de vaste overtuiging uit, dat de minister in de op 7 April genomen be slissing geen wijziging zal brengen. Naar wij vernemen is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, hedenmorgen voor een kort bezoek naar Parijs vertrokken. Minister Stikker zal daar o.m. contact opnemen met de voor zitter met de voorzitter der Nederlandse delegatie op de alg. vergadering der V.N. en spreken over de jongste situatie naar aanleiding van het bezoek der kabinets delegatie aan Indonesië. Minister Stikker wordt hedenavond of morgen vroeg weer in Nederland terug verwacht. Binnenkort zal van de hand van een der deskundigen in het Van Meegeren proces, prof. dr. P. Coremans uit Brus sel, een volledig verslag verschijnen over het in 1946 voor de justitie verrichte on derzoek. Prof. Coremans zal in dit rapport een groot aantal bewijzen aanvoeren, dat de doeken inderdaad door Van Meegeren zijn geschilderd. De opvatting van de Belgische kunstexpert De Coen, waarvan wij dezer dagen melding maakten, dat de „Emmaüsgangers" toch een echte „Ver meer" is, berust op een onjuist inzicht. De heer De Coen zou, aldus deze zegs man, in September hebben gezqcd, dat hij kon bewijzen, dat ook Van Meegerens „Laatste avondmaal" een echte Vermeer was. Van deze opvatting moest hij terug komen toen een simpele foto het onweer legbaar bewijs bracht dat "Het laatste avondmaal" tussen 1940 en 1942 geschil derd was over een' Jachttafereel van de 17e eeuwse schilder Abraham Hondius. Han van Meegeren had dit doek oo 29 Mei 1940 in een Amsterdamse del gekocht. De vondst bevestigde vol komen de resultaten van het physisch en chemisch onderzoek. Ook van andere zijde zullen in de naas te toekomst bewijzen worden aangevoerd voor de echtheid van Van Meegerens „Emmaüsgangers". De Amersfoortse schil der C. J. Snoeijerbosch, een -vriend van Van Meegeren, vertelde, dat hij geruime tijd de samenstelling van verven heeft bestudeerd. Hij zou in staat zijn volko men afdoende te bewijzen dat „De Em mausgangers" inderdaad door Van Mee geren is geschilderd. De heer Snoeijerbosch heeft procédés ontdekt, waarbij verven in zeer korte tijd een hardheid kunnen bereiken, die te vergelijken is met die van de verf op oude doeken. De neer Snoeijerbosch ver klaarde met nog andere argumenten te kunnen aantonen, dat Van Meegerens werk modern is. Hij gaf nog te kennen te gelegener tijd hierover nadere mede delingen te zullen doen. EAU DE COLOGNE NOG NIMMER OVERTROFFEN IN KWALITEIT De laatste dagen zijn bij de politie te Haarlem verscheidene aangiften binnen gekomen van gedupeerden, die ongeldige bankbiljetten van f 100.- aangeboden kre gen. De bankbiljetten dateren uit de tijd voor de geldzuivering en zijn toen ongel dig verklaard. Een Haarlemse bioscoop-cassiere, die op haar qui vive was, weigerde het biljet, doch een collega.van haar in de kassa van een andere bioscoop accepteerde het briefje. Gisteren werd een exploitant van een benzinestation aan de Amsterdamse vaart het slachtoffer. Hij ontdekte de on geldigheid van het briefje van f 100.- pas nadat zijn klanten in de richting Amster dam vertrokken waren. 21. De Sint leunde behagelijk achterover in zijn kussens. „Er gaat niets boven een kop warme anijsmelk, zelfs geen glas Malaga" mompelde hij .„Het is alleen jammer, dat het klimaat mij hier zo slaperig maakt. De letters van het grote boek begonnen vreemd voor de ogen van de Sint op en neer te dansen. Het dikke boek ontglipte aan zijn vingers. De Sint sliep. Dit jaar is gebleken, dat Breda'een be langrijke pleisterplaats voor buitenlanders is. Zeer nauwkeurige gegevens hebben uitgewezen, dat dit jaar ca. 10.000 buiten landers de Baroniestad hebben bezocht, onder wie 1995 Denen, 820 Zweden, 1453 Noren, 4087 Engelsen, 576 Fransen, 48 Canadezen, 296 Amerikanen, 245 Zwit sers en verder nog Polen, Russen, Italia nen. Daarbuiten vallen dus de Belgen, wier aantal men veilig kan schatten op 150.000. Onder de ontelbare Mammoets-over blijfselen uit de onafzienbare vlakte van Siberië zijn minstens 22 volledige licha men uitgegraven van deze koningen der pleistocene IJstijd-fauna. Het moet een in drukwekkend gezicht zijn, deze afstamme lingen van het oer-krachtige geslacht der Mastodonten voor zich te zien in hun dichte, langharige, bijna zwartbruine pels. Een eveneens behaarde slurf, twee spi raalvormig gebogen slagtanden van 4 a 5 M. lengte en het kleine olifantsstaartje met de bekende haarkwast, ontbraken niet. Zo'n vondst is inderdaad belangrijk. Uit de skeletresten kan het uiterlijk van het dier maar zeer bij benadering gerecon strueerd worden. Ook vele tekeningen door IJstijd-mensen gemaakt, en terugge vonden in de grotten van La Mouthe, Gar- gas, Dordogne enz., gaven maar een ge deeltelijke voorstelling van het uiterlijk De gave kadavervondsten konden daar om nog heel wat completeren, vooral wat de levenswijze van de Mammoet betreft. We kunnen de kudde van deze donkere reuzen voor ons zien in de eindeloze step pen gedurende de laatste Ijstijd in Europa en Azië. In de zomermaanden voedden ze zioh met de steppengrassen en probeerden dan een voorraad in te slaan voor de barre winter. Bewaard in een enorme bult, of liever een verhoging die achter de hals begon en over de gehele rug afliep, droegen ze aardig wat pro viand bij zich, die nog aangevuld kon worden met jonge takken van naaldbo- men, berken en wilgen. Resten van dit voedsel zijn teruggevon den in de magen van de opgegraven die ren. Met hun enorme slagtanden hebben ze mogelijk bomen geveld om de jonge takkên te bemachtigen, maar geschikt tot verweer waren deze niet. De Mammoet had een zeer groot ver spreidingsgebied. Hij is het karakteris tieke dier van de laatste Ijstijd. Ongeveer in geheel Europa behalve de schiereilan den aan de Middellandse Zee, en dan in nagenoeg geheel Siberië zijn zijn sporen gevonden. De „ivooroogst" bedroeg in 1908 nog 32 ton, vooral afkomstig van de N. Siberische eilanden. In ons land zijn bij Doggersbaak minstens 2000 Mammoets- kiezen van 5 k.g. per stuk gevonden, hetgeen er op wijst dat eenmaal 500 die ren daar leefden. Prof. Othenio Abel, de grote Mammoet- reconstructeur. van de Weense universi teit heeft aan "de hand van opgravingen in de löss-steppe van Krems de jacht van de diluviale mens op deze reusachtige die ren voor ons doen herleven. Met stenen wapens en moorddadig geschreeuw werd een kudde omsingeld en opgejaagd in de richting van valkuilen. Het dier, dat daarin terecht kwam, was verloren! Met zware stenen werd het afgemaakt in de pleistocene Ijstijd bestond er nog geen dierenbescherming en veiyolgens ter plaatse gevild en geroosterd. We kunnen respect hebben voor de dap pere mannen, die de jacht op dit grove wild aandurfden en we gunnen hun graag hun buit temeer omdat prof. Abel heeft aangetoond, dat de mens het uitsterven van de Mammoet zeker niet op zijn gewe ten heeft. Wat is de oorzaak van hun verdwijnen. De speciaal op een IJstijd ingerichte dieren gingen snel achteruit, toen de tem peratuur begon te stijgen. Verzwakking van de individuen door onvoldoende aan passingsvermogen deed ze eerst in Europa en later ook in Siberië uitsterven. De beenderen zakten in de aarde en door kleilagen beschermd tegen al te sterke invloed van het water, bleven ze tot op heden bewaard. - Dé gave kadavers zijn waarschijnlijk af- komsti" van dieren, die door sneeuwstor men overvallen, plotseling invroren, door aardverschuivingen in de grond vcidwe nen en tot op deze dag niet meer ontdooid zijn! A- S. Sumatra, 13 maal zo groot als Neder land, is in twee missiegebieden verdeeld. De Apostolische Vicariaten Medan en Palembang omvatten resp. het Noorden en het Zuiden van het eiland. De Apostolische Vicaris van Palem bang, mgr. dr. H. M. Mekkelholt S.C.J., heeft op doorreis te Rome de volgende gegevens over zijn missiegebied meege deeld: „Van de 9 vooroorlogse hoofd staties zijn er nog 6 bij het werk betrok ken. Twee daarvan die van Palem bang zelf meegerekend bevinden zich in door Nederlandse troepen bezet ge bied en tellen tezamen bijna 2500 katho lieken. De vier resterende hoofdstaties liggen op Republikeins gebied en zijn met hun 2500 gelovigen toevertrouwd aan de zorgen van een Javaanse priester. Dat drie vooroorlogse staties practisch ver dwenen zijn, is te wijten aan de gebeur tenissen en de honderden katholieken daar hebben sinds 1942 geen priester meer gezien. Het door de Hollanders bezette gebied in mijn Vicariaat is ongeveer twee keer zo groot als Nederland, telt een millioen inwoners. Ofschoon de autoriteiten er al len' Mohammedanen zijn, sturen zij hun kinderen naar de missiescholen, waarvan- er 10 zijn met 1400 leerlingen. De Neder landse regering bekostigt deze scholen ten volle". De'bekende Nederlandse toneelspeler en voordrachtskunstenaar J an Musch zal in opdracht van de stichting voor cultu rele samenwerking tussen Nederland, In donesië, Suriname en de Nederlandse Antillen op 4 Januari a.s. naar Suriname vertrekken, alwaar hij vijf weken zal vertoeven. In de loop van dit jaar is het vraagstuk der principiële beroepskeuze voorlichting uitgegroeid tot een voor allen brandende kwestie. Vooral sinds het Rijksarbeids bureau begon via de Gewestelijke Ar- beidsbureaux een van overheidswege. - georganiseerde gelegenheid tot kosteloze beroepsvoorlióhting te geven. Dinsdag j.l., 7 December, is op initiatief van de Landelijke Leiding der Katho lieke Actie de grondslag gelegd voor een Katholieke Centrale Vereniging voor Be roepskeuze Voorlichting, gedragen door alle bij de Katholieke Raad van Overleg aangesloten, standsorganisaties, de Jeugd bewegingen verenigd in de Katholieke Jeugdraad en het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. De reeds bestaande centrale van R.K. bureaux heeft besloten ter wille van het algemeen welzijn in deze nieuwe centrale verem- ging over te gaan. Een door een commis sie van voorbereiding opgestelde beginsel verklaring werd met algemene stemme aanvaard. keuzevoorlichting opricht en in stand houdt, naar maatstaven van evenredig heid financieel tegemoet komt aan de bu- reaux van het particulier initiatief. Aan het personeel en de werking van alle bu reaux stelle het Rijk algemene eisen van deugdelijkheid. Het voorlopig secretariaat waar alle inlichtingen zijn te verkrijgen is geves tigd Heemraadssingel 38, Rotterdam, tele- tk. Zodra de Erge de uitwerking van zijn slaaptablet op de goedheiligman had gezien, stapte hij van zijn slang de kamer binnen. De Erge luisterde of hij iemand in de gang hoorde naderen. „Géén beter middel tegen slapeloosheid dan de tabletten van de Erge" gromde de boosaardige kabouter terwijl hij zich in handen wreef. Toen stapte hij op de sla pende Sint toe. laten hier gaarne de tekst yolgen vcu ueze verklaring, die due l®^cht be schouwd kan worden als een verkiarin0 van Katholiek Nederland en welker in houd inmiddels de hoge goedkeuring en volle sympathie -van het Hoogw. Episco paat verwierf. In die beginselverklaring wordt de doelstelling van dit werk als volgt om schreven: De Katholieke Beroepskeuzevoorlich ting stelt zich ten doel, aan alle daarvoor in aanmerking komende personen de ge legenheid te geven een in geestelijk en stoffelijk opzicht verantwoord advies te krijgen bij de keuze van een studierich ting en/of beroep, resp. Beroepsopleiding. Dit advies moet ten doel hebben, het wel zijn, in geestelijk en materieel opzicht, van de betrokken personen te bevorderen, rekening houeftnd zowel met de persoon lijke aanleg, begaafdheid, voorkeur enz., als met de economisch-sociale mogelijk heden. Daar de voorlichting bij de keuze van een studierichting of een beroep een belangrijke factor is in de ontwikkeling en het groeiproces van de jeugdige per soon en de ouders van nature verant woordelijkheid dragen voor de opvoeding en het welzijn hunner kinderen, moeten de ouders de gelegenheid hebben gebruik te maken van een beroepskeuzevoorlicu- ting van hun eigen keuze en zulks temeer omdat zich bij het inwinnen en het geven van dit advies factoren van strikt per soonlijke en vertrouwelijke aard voor doen. De Katholieke Beroepskeuzevoor lichting stelt daarom als eis, dat het Rijk, hetwelk bureaux voor kosteloze beroeps- District I. Ie klas: Sparta—Xerxes; Ajax—StormvogelsS.V.V.—D.O.S. t Gooi—Bi. Wit; Volewjjckers—Haarlem; - 2e klas A: A.F.C.—D.W.V.; Volendam -Hilversum; H.V.J3.-W.F.C.Veiox— Zaandijk; Spartaan—Elinkwijk2e klas R- TTVV—O.S.V.; T.O.G.—Rapiditas; KennemersZ.F.C.S.D.W. Alcm. Vic- trix- Westfrisia—Watergr.meer. District II le klas; E.D.O-D.F.C. K F C.—Hermes D.V.S.V.S.V.—Zecbur- gia; FeüenoordH.B.S.D.H.C.Neptu- nus'; 2e klas A: QuickCoal; Emma C.V.V.; D.C.V.—Velsen; R.C.H.—Scheve- ningenFortuna—R.F.C.2e klas Bj H.V.V.V.F.C.; UnitasOvermaas; Leer dam—Excelsior; E.B.O.HV.U.C.; Slie- drechtO.D S. District III, le klas: Be Quick—Heracles; N.E.C.Ensc'h. B.EnschedeA.G.O.V.V.; Zwolsche BoysQuick NGo Ahead Wageningen2e klas A: Oldenzaal— R lissen Vooruit; G.O.L.T.O. Phenix; Rigtersbl.EilermarkVosta—Tubantia BorneAchilles; 2e klas B: A.Z.C. Z.A.C.; Vitesse—SallandiaZutphania Labor; Rob. et Vel—Doetinchem2e klas C: W.A.V.V.—Gelria; Dier. Boys— TE.C.Theole—E.S.C.A.Arnh. - Boys— Rheden; Veenendaal—Ede. District IV le klas: M.V.V.—Limburgia: VVVJulianaN.A.C—Willem II; B.V.V At SC.; SpechtenBrabantia; 2e klas A- R.K.C.Zwaluw; D.E.S.K.Concor dia- T.O.P.—S.E.T.Schijndgl—Wilhel- mina; Kolping—R.K.T.V.V.2e klas B: D.O. S.K. O—InternosR A.C.— Zeeuwen Breskens—AllianceVlissingen—Hero R.B.C.Middelburg. District V le klas; Be Quick—Velocitas; Friesland—LeeuwardenEmmen—Frisia HeerenveenG.V.A.V. H.S.C.--Achilles; 2e klas A: De Kool—SteenwijkOoster- parkersNicator; L.S.C.F.V.C.Alcides —Black Boys; G.R.C.—Zwaagwesteinde 2e klas B: Zuidbroek—Zwartemeer; Noordster—Applngedam Veendam—Mun tendam; F.V.V.—Eext; Germanicus— Hogezand. District VI, 'le klas: Kerkrade—Bleu er- heide; Sp. Emma—Sitt. Boys; Maurlts— P.S.V.N.O.A.D.— LONGA; Helmon-dia— de Baronie; 2e klas A: Chevremont— GeleenGroene SterHoensbroekHeer lenWaub. Boys; ^^£'£3"vf R.K.O.N.S.—Willem I| Heksenberg— Miranda; 2e klas B: Sjttard Kimbria; Wognsel—ValkVeloc-Blerick Almania -Teg. Herten; Wilhelmina—Roermond. (Sportkroniek.) 23) XV. Hoe dichter Marie in de buurt van „De merel" kwam, hoe moeizamer ze zich voortsleepte. Hoe zou ze mevrouw Ligt- hart moeten vertellen, wat er met de no taris gebeurd was? De arme dame zou vreselijk schrikken. Het was geen pret tige boodschap, vooral niet omdat Marie dermate over haar zenuwen heen was. dat ze onmogelijk voorzichtig de juiste woorden zou kunnen vinden om me vrouw Ligthart langzaam op de vrese lijke mededeling voor te bereiden. Daar kwam een auto haar achterop ge reden. Onwillekeurig schrok ze hiervan. Wat kwam die hier zoeken? Zouzou de politie nu al ontdekt hebben wat er met de notaris gebeurd was? En zou ze haar al op de hielen zitten? Ze trok zich terug in het duister tus sen de bomen, maar drs. Voerman, die de auto bestuurde, raed erg langzaam en keek goed uit zijn ogen. Op enkele meters afstand had hij het meisje reeds 1 ontdekt en stopte. Marie' voelde haar hart bijna stilstaan van schrik. Wat moest ze doen? Haar eer ste reactie was; de koffers laten vallen en hard weghollen. Maar het was, alsof haar handen zowel als voeten verlamd waren. Als versteend bleef ze stilstaan. Ze kon niet helder denken, zag enkel mei grote schrikogen hoe .de auto stopte en hoe er iemand uitstapte en daarna recht op haar toekwam. Heel even flitste het als een gerust stelling door haar verwarde gedachten, dat het niet iemand in politieuniform was, maar daarna bedacht ze, dat het toch kennelijk om haar te doen was en dat het dus wel een agent in burger kon zijn. Maar toen de man dichterbij was, her kende ze drs. Voerman. Wat zou die van haar moeten hebben? Hij kwam nooit bij de notaris en het was dus nauwelijks aan te nemen, dat hij iets omtrent het gebeurde zou afweten. Drs. Voerman had zich tijdens de rit voortdurend bezig gehouden met de rol, die Marie in het drama van vanavond gespeeld kon hebben. Hij geloofde geen seconde, dat het meisje zelf ook maar lets met de moord had uit te staan- Hij had zich een theorie opgebouwd, welke op enkele details na geheel overeen kwam met de werkelijkheid. Hij begreep dus heel goed, dat het meisje in paniek stemming moest verkeren en daarom op de vlucht was geslagen. Wees niet bang, Marie, riep hij haar toe; Ik ben gekomen om je te helpen. Ik weet overal van. Ik heb het niet gedaan, nep het meisje half huilend. Dat weet ik wel, antwoordde Voer man geruststellend: En de inspecteur weet het ook. Inspecteur? schrok Marie: maar is er Voerman knikte. Ja, de politie is al bezig in het huis van de notaris. De huishoudster is, kort nadat jij voor de tweede keer het huis verliet, naar de kamer van de notaris gegaan en zag- wat er daar- gebeurd was Toen heeft ze dokter Melle opgebeld, met wie ik toevallig zat te schaken- Zo komt het, dat ikeh nou ja, in het geval betrokken ben. We hebben de po litie opgebeld en inspecteur de Vreng is bezig met het onderzoek. - En denkt hij niet.... dat ik vroeg Marie vol spanning. Voerman schudde nadrukkelijk het hoofd. We weten heel goed, dat jij er niets mee te maken hebt. Maar je zult ons moeteé helpen te weten te komen, wat er vanavond precies gebeurd is. Je wilde naar mevrouw Ligthart gaan, nietwaar? Het meisje knikte. En wat wilde je daar gaan doen? vroeg Voerman verder. Gaan vertellen, wat er.t Maar wat voor heil verwachtte je daar dan van? onderbrak Voerman: Me vrouw Ligthart zou je misschien niet ge loven en misschien de politie waarschu wen. Neen, dat geloof ik niet, antwoordde het meisje aarzelend: Zeze was al tijd zo aardig voor meenik wist niet wat ik anders zou moeten doen. Je had beter regelrecht naar de po litie kunnen gaan om te vertellen, wat je zelf had meegemaakt. De politie zou je heus niet zonder meer verdenken. Ze zou juist aan je mededelingen veel hebben gehad bij de ontraadseling van deze vreemde zaak. Maar nu ja, het is nu een maal anders gelopen. Je doet nu het beste meisje, mij alles te vertellen. Kom, dan gaan we in de auto zitten. En als je me alles hebt gezegd, dan kunnen we toch wel naar mevrouw Ligthart gaan om haar te vragen, of je zo lang bij haar moogt logeren. Ik kan heel goed begrij pen, dat je vannacht liever niet naar het huis van de notaris teruggaat. Ze namen voor in de auto plaats Voer man had de koffers van het meisje overgenomen en achterin gezet. En vertel me nu maar eens alles. Ik weet eigenlijk niets, bedacht Marie: Ik kwam de kamer binnen en zag dat de notaris dood voorover op zijn bu reau lag. Ik schrok geweldig enen vluch.te, bang dat de politie mij verden ken zou. omdat ik eerder op de avond ruzie met de notaris had gemaakt en te gen juffrouw de Vries had gezegd, dat ikdat ik hem eigenhandig zou.... zou kunnen vermoorden. Maar.... dat heb ik natuualljk niet echt gemeend. Ik zei dat zo magr. omdat ik boos was enen nu heb ik er veel spijt van. Ik begrijp heel goed, Marie, dat je in je boosheid die vreselijke dingen zei, howeel je er niets van meende. Maar ver tel nu eens wat er verder gebeurd Is. Het meisje haalde de schouders op. Het rusti ge en vriendelijke optreden van Voer man had haar gekalmeerd. Verder weet ik niets te vertellen Ik ben de straat op gevlucht en heb wat rondgelopen. Ik wist niet wat ik doen moest. Om elf uur moeten we binnen zijn en.... ik heb geen familie en in een hotel durfde Ik niet, omdat ik bang was dat de politie me daar zou zoeken. kwam ik op het idee om naar tante El sie te gaan- En nu.... Maar je moet me nog vertellen, W3t er eerder op de avond gebeurd is, viel drs. Voerman haar in de rede: Je maakte ru zie met de notaris en ging je koffers pak ken, nietwaar. De ruzie kwam, omdat hij een onbekende man niet ontvangen wilde? Ja, een klein mannetje, waarmee ik medelijden hpd. De notaris ging heel erg tekeer tegen me en ik moest het manne tje gaan zeggen, dat hij niet kon worden toegelaten. Later riep de notaris me, om me nog eens een flinke schrobering te ge ven en toen zei ik, dat ik wegging. Ik pakte mijn koffers en ging de straat op CWordt vervolgd). Noord-Holland; BI. Wit—S.V.K.. Ooster- kwartier—Westerkwart,, Archipel—D.E.D. K ZaandijkSwift. Zuid-Holland: OS.C.R.— G.K.V., Achilles Deetos, Vic OrientisElibernest, Roozen- bure-"Zuiden. Oosten: A.K.C.—Z.K.C., Wilskracht— Vada, Naas—iH.K.C., RigtersbleekD.O.S Zuiden: EindhovenP.S.V., Oranje Wit —Deto. Sportlust—Rust Roest. WestenLeiden—Hilversum, Togo— H.D.M., Delftse Stud.-Gooi, H.H.Y.C. Be Fair, H.O.C.—Laren. B.M.H.C.—Am sterdam. Zuiden: BredaZwart Wit, H.T.C.C. Tilburg Maastricht—Venlo, Push—E.MHC Oosten;- NijmegenZwolle, P.W.D.K.S UpwardArnhem, DeventerUnion. Noorden- Groningen—Gron. Stu-d., GH.A.S.—'H.V.A.. Daring—L.H.C., Rap— Dash. HeP Rotterdams elftal, dat on Tweede Kerstdag in het Feijenoord-stadion tegen de Zwaluwen zal spelen, is als volgt sa mengesteld: doel: Landman (Neptunus); achter: Everse (Neptunus) en v. d. Gaag (Coal); midden: J. van Schijndfel (SW), Terlouw (DCV) en Kroon (Feijenoord); voor: Könemann (SW), Steenbergen en Brandes (Feijenoord), C. v. d. Tuyn (Her mes DVS), Seton iXerxes). Reserves zijn: V. d. Torre (Excelsior). Steenbergen (SVV), Schenk (Sparta) en Van Korput (Feijenoord).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2