Is het arbeidstempo te gering Nieuwe bedreiging voor Nanking Jhr. v. d. Goes: „Ik geloof niet. dat de zaak mis zal gaan" Noodtoestand bij medisch onderwijs ONDER DE OGEN Go De Katholieke beginselen op staatkundig gebied VEEL GEKRIJS, MAAR WEINIG ECHTE WOL Weerbericht NG HET EIGENMACHTIG REGEREN DER LABOURS EENHEID blijft NOODZAKELIJK Gebrek aan zielkundig inzicht van Frankrijks beste speurders Meer jjement DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Staat van beleg voor nationalistisch China Een^ optimist kwam uit Indonesië Studenten in de 'rij om les te krijgen op de deur Klop Nederlandse nota aan C.G.D. overhandigd Stereoscopische film Knap inbrekersstaaltje Granaat ontplofte op soldatenkamer Buitengewoon dienstplichtigen 1944 Veenliuizen-klant? LAGEN Bittere klacht van Churchill Engelands verhouding tot Spanje, Israël, de Sovjets Verlaging ziekenfonds premie 70ste JAARGANG ZATERDAG II DECEMBER 1948 No. 20798 TWENTSE VOORBEELD STAAT NIET ALLEEN De heer Moussault van de Kon. Rott. Lloyd werd benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gre- gorius de Grote. Pater Koevoets, havenaalmoezenier van R 'dam, speldde hem de onderscheiding op. PEKING HET EERSTE DOEL DER COMMUNISTEN Nadat enkele weken geleden ge neraal Tsjang Kai Tsjek de staat van beleg heeft afgekondigd voor de grote steden Sjanghai, Nanking en Peking, heeft hij gisteren het zelfde gedaan voor heel nationa listisch China, met uitzondering van de Oostelijke randgebieden en het eiland Formosa. bij het ministerie WEINIG VERANDERING Een woordvoerder van de Com missie voor Goede Diensten heeft aan Aneta medege'deeld, dat de commissie hedenochtend de Neder landse nota, bevattende het stand punt der Nederlandse regering, van de Nederlandse delegatie heeft ontvangen. Vinding van een Nederlandse arts VOOR NEDERLAND VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Zes militairen gewond BONNENHANDELAAR ONTDEKT Door dit besluit, dat bij afkon diging direct in werking trad, wor den gebieden onder militair gezag geplaatst, welke nog ver van het slagveld zijn gelegen. De bedoeling er van is, communistische infil tratie te voorkomen.. De maatregel van Tsjang Kai Tsjek is genomen op het ogenblik, waarop zowel Nanking als Peking door de legers van de communisti sche Chinezen bedreigd worden en de crisis van de burgeroorlog zich ernstig toespitst. VALSE MUNT Heden en morgen wordt in gebouw „Tivoli" te Utrecht het Congres der Katholieke Volkspartij gehouden. De Partijvoor zitter, de heer W. J. Andriessen, heeft de bijeenkomst geopend met een rede waarin hij er zijn voldoening over kon uitspreken dat ongeveer 1600 afgevaardigden aanwezig zijn. JAARVERSLAG GETUIGT VAN GROTE ACTIVITEIT DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam, De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1,30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux Verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20^voorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Uit en te na is reeds betoogd, dat om het gat in onze betalingsbalans te stop pen en het nationale inkomen te ver hogen, de productie, maar ook de pro ductiviteit moet worden opgevoerd. Voor de opvoering van de productie zijn mensen nodig. Voor het bereiken van productiviteit met hoger percen tage dan het gemiddelde van 80 over eenkomstig de schatting van Economi sche Zaken is er behoefte aan mensen met een sterke wil tot arbeid. Omtrent een grotere productie kun nen we kort zijn. In de administratieve sector zitten veel te veel mensen, ge wild vastgehouden of krampachtig zich vasthoudend. Het papieren gedoe wordt overschat, terwijl hele groepen uit lief de voor de boord en uit vrees voor onderwaardering van de „gewone" werknemer voor de overall zich scha men. Bovendien is er o.i. nog altijd een surplus aan .kleine middenstanders in onderscheidene branches. Er zijn hopen klachten over te geringe verdiensten. Begrijpelijk, maar tabak verbruiken, melk drinken en de aanschaffing van zand, zeep en soda behoren nu eenmaal niet tot de liefdadigheidssector. En nu de productiviteit, dus de ar beidsprestatie der werknemers. Het ge middelde percentage tegenover de 100 procent van voor de oorlog, ligt op 80. Een eerste vraag is: Was dat voor oorlogse percentage juist en normaal? Er is voor de oorlog ook reeds veel. ge sproken en gerapporteerd over jaag- systemen tot diep in de werkverschaf fing toe. Na de oorlog zou al dat „onsociale" anders worden. En nu horen we niet anders dan harder, harder. Ongezond? Zin voor de realiteit van onze gezamenlijke armoe en zin voor opvoering van onze welvaart kan elke werknemer voldoende grondslag voor stevig aanpakken leveren. Mits op goede condities. Hoge lonen, premies, muziek in de werkplaats, gratis vervoer zijn daarbij niet de misschien dure, maar in zich nog goedkope doorslaggevende fac toren. Er zijn In alle geledingen van het be drijfsleven altijd luiaards geweest. Zij lieten en laten zich nooit door wat ook „van de wijs" brengen. Hier helpt maar één middel mits eerlijk toegepast er uit. Voor hoge arbeidsintensiteit zijn nodig vreugde in de taak en vreugde thuis. Wanneer die vreugde in onvoldoende mate aanwezig is, zullen geld en extra- geld een moeilijk ruilmiddel zijn. Met geld is veel, maar niet alles goed te maken. En dit klemt des te meer, om dat mede door de schaarste, hopen geld zelfs nog zovele verlangens onbevredigd laten. Hoeveel malen is reeds betoogd, dat de na-oorlogse periode als een te lich tende dageraad werd voorgesteld en we in plaats van een hoogzomer-tijd vak nog harde „wintermaanden" voor de boeg hadden? Er ligt over de mensen een zekere somberheid, eensdeels door de moeilijk heden in de bedrijven zelf, van de andere kant door het onbevredigend verloop in de huishoudelijke aangelegen heden. Met deze ernstige en in de geestes houding veelal diep indringende facto ren mag niet „en bagatelle" worden afgerekend. Na de oorlog waren grote groepen der bevolking niet in staat om het oude tempo te hervatten. Lichame lijk niet en geestelijk niet. Teveel ver woestingen waren in beide onderdelen aangericht. Het lichamelijk en geeste lijk op kracht komen vergt tijd, veel tijd. Zij, die met pioniersgeest zijn bezield, kunnen spoedig „op streek" zijn, omdat zij aan weinig materiële dingen vast zitten. Maar die geestessterkte mogen we niet vanzelf aanwezig achten bij het gros. Hoogstens kunnen zij daartoe voor al door voorbeeld helpen opvoeden, pra ten en confereren doen we meer dan genoeg. Vreugde is nodig derhalve in degelijke, gewaardeerde arbeid, vreugde in de sfeer van het gezin. Het cultiveren van die vreugde bij "zich en voor anderen eist hoge kwalitei ten. Zulks te meer, omdat van bepaalde zijde wordt getracht de mensheid in op standige opwinding te houden. En men moet toch wel sterk staan, om door in tensieve propaganda onberoerd te blij ven. Wanneer de besten onder ons taai volhouden, zal al hebben we dan al drie jaar vrede. zeer veel terecht komen. Trouwens, de bij elders ver geleken sociale rust hier te lande be wijst reeds, dat er reeds stevig wordt ge produceerd, ondanks alle teleurstellin gen. Teleurstellingen, waaraan door de regeringspolitiek, aarzeling, ontactische zetten en haar vaak veel te sterke suggesties inzake „beterschap" van de dagelijkse levensomstandigheden voor een belangrijk deel schuld is. Trouwens wie in vele bedrijven komt en naar productiviteit speurt, zal toch heel dikwijls voldaan moeten zijn, in het bijzonder over de ouderen. Vele jonge ren 't is een ons veel gedane klacht nemen hun taak nog te licht op. r Voorts nog een voorbeeld. In Twente is Vredestein's bandenfabriek verrezen. In een jaar tijd is de geprojecteerde productie overschreden. Anderhalf jaar geleden was er nog maar alleen een kale vlakte met een bordje „Industrieter rein". Thans verklaart de directie, dat haar mensen met de Amerikaanse vak arbeiders kunnen wedijveren. En die mensen zijn voormalige bakkers, tex tielarbeiders en sigarenmakers. Er zijn meer voorbeelden van gedurfd en ge slaagd aanpakken. Een Nederlander is van aard niet vad sig. Maar de leiding moet zijn mensen weten te kiezen en de maatregelen. Bij het een en bij het ander zijn haperingen, die voor de productiviteit niet voor delig zijn. HENK VAN DER MAZE. (Van onze Amsterdamse redacteur) De laatsten zullen de eersten zijn. Dat zou men kunnen zeggen bij het over denken van de woorden van de fractie leider van de P.v.d.A., jhr. mr. v. d. Goes van Naters. die gisterenmiddag als laat ste van de waarnemers uit Indonesië op Schiphol aankwam ende eerste op timist van het gezelschap bleek te zijn. „Of ik optimist ben? Zeker ben ik dat Ik beweer zeer positief dat er geen mis lukking behoeft te zijn. En die mening heb ik juist gekregen door mijn gesprek ken met republikeinen. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat wij via onderhande lingen tot overeenstemming met de Re publiek kunnen komen. Ik geloof zeer positief niet, dat de zaak mis zal gaan." (Van onze Utrechtse redacteur.) Het li met het medisch onderwijs aan onze universiteiten door het groot aantal studenten niet In orde. Zowel studenten als docenten klagen. De stu denten hebben de kat de bel aangebon den en zijn dezer dagen naar het mini sterie gestapt om eens duidelijk te ma ken, welk een noodtoestand er heerst en tevens hebben zjj zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Dins dag komt de begroting voor Onderwijs in de Tweede Kamer en dan is het goed, dat hierover eens gesproken wordt en de dringende maatregelen, die zijn voorgesteld, bekeken. Er staan grote volksbelangen op het spel, omdat het gaat om de opleiding van onze artsen, waaraan niet meer de nodige zorg besteed kan worden. Het bestuur van het Verbond van me dische studentenfaculteiten in Nederland, heeft ons daarover schrikbarende dingen verteld. Op dit ogenblik is de toestand bij het klinisch hoger onderwijs reeds zeer cri- tiek. Wanneer er niet spoedig verande ring komt, zal dit het volgend jaar bij de opleiding van co-assistenten eveneens het geval zijn en zal na 5 tot 10 jaar 't peil van de specialisten uiterst penibel ge noemd moeten worden. Door een verdubbeling van het aantal medische studenten, die, naar het zich laat aanzien, blijvend is. zijn de college zalen wat men noemt „afgeladen", zodat men dikwijls reeds een uur te voren aan wezig moet zijn om een behoorlijke plaats te bemachtigen, waarbij het een run wordt van het ene college naar het an dere. Funester is het gemis aan een behoor lijk contact van docenten met studenten, wier kennis niet gecontroleerd kan wor den. „We zwijnen er wel door", is vol gens onze zegslieden hét motto, waaron- der de student zich tegenwoordig dikwijls aan een examen onderwerpt, wat tegen over de maatschappij, die htj later als arts te dienen heeft, toch niet verant woord is. Door het ontbreken van een behoorlijke staf zijD de hoogleraren niet meer voldoende in staat tot wetenschap pelijk werk, waardoor ons land op me disch gebied ver ten achter staat bij En geland en Amerika. Als remedie voor deze kwalen noemt het Verbond: een intensiever gebruik van de collegezalen, door b. v. 4 in plaats van 2 colleges te geven en onmiddellijk de staf van assistenten met onderwijsbe- bevoegdheid uit te breiden. Daar deze assistenten uit hun praktijk als specialist gehaald moeten worden, is herziening van de salarisregeling dringend nodig. Verder zal niet meer aan de Marine ot de Landmacht de eerste keus uit de pas tot arts bevorderden gelaten moeten worden, doch aan het Onderwijs. Uit het onderhoud, dat het Verbonds- bestuur met de secretaris-generaal van Onderwijs, K. en W. had, bleek, dat men in Den Haag van de werkelijke toestand bij het medisch onderwijs onvoldoende op de hoogte was. Er werd echter begrip voor getoond en waar mogelijk hulp toe gezegd. Het voorstel om meer assistenten te benoemen achtte de secretaris-géneraal zeer reëel. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Over het al gemeen veel bewolking met plaat selijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 12 December: Zon op 8.39 uur, onder 16.29 uur; maan op 14.16 uur, onder 4.01 uur. Maandag 13 December: Zon op 8.40 uur, onder 16.29 uur; maan op 14.31 uur, onder 5.17 uur. Na 20 jaar experimenteren zou een Nederlandse arts er in zijn geslaagd een opnamecamera voor stereoscopische films te construeren, welke door middel van normale apparaten kunnen worden ge projecteerd. De illusie van de derde dimensie, de diepte dus, zou volkomen natuurlijk zijn. In haf oog van dé toe schouwer fungeert het projectiedoek als een venster, waarachter het gebeuren zich afspeelt. De vinding is gebaseerd op een tot dusver onbekend natuurkundig prin cipe. De opnamen geschieden door mid del van een dubbelcamera, waarvan de afstand tussen de objectieven in verhou ding met de afstand tot het te filmen object tijdens het draaien wordt gewij zigd. Ongeacht de projectie-methode zou deze methode zowel bij zwart-wit als kleurenfilms een totaal onvertekend beeld geven. „Zijn er punten waarover alle Kamer fracties het eens zijn?" „Er zijn zeker een paar belangrijke vraagstukken, waarover wij het eens zijn: le. is men overtuigd, dat de federale gedachte zowel voor de aard van het land als van het volk van Indonesië de meest geëigende is en 2e. dat, hoewel er geen uitdrukkelijke scheiding is to* maken, er toch in de Re publiek zeker sprake is;van een solda tesk en van méér gecontroleerd denkende mensen." Jhr. v. d. Goes vertelde, dat hij tijdens zijn verblijf heel veel gesprekken gevoerd had .zowel met federalisten als met re publikeinen. En op de vraag of er bij de laatste categorie ook voorstanders var de federale gedachte Waren, antwoordde nij: „Maar natuurlijk, de conclusie is zeker niet gewettigd, dat alle republikeinen destructieve geesten zijn. Integendeel! De federale gedachte is een gezond verschijn sel en dat zien de intellectuele republi keinen zeker in." De heer Meijerink, fractie-leider van de A.R.. leek veel gedrukter. Hij vertelde alleen algemeenheden en „zei geen woord meer zo gauw als er politieke kwesties aan de orde kwamen." En daar het hier een politieke reis betrof „Bent u Optimistisch?" „Optimistisch? Ach, daar kan ik mij niet over uitlaten." „Acht u het dan hopeloos?" „Dat kan ik niet peggen, het is maar. hóe men zich een oplossing denkt, maar daar kan ik mij juist niet over uitlaten.' „En wat denkt u, dat er dan gaat ge beuren?" „Dat-weet ik niet, dat zullen we moe ten afwachten En daarmee was het afgelopen. We zul len dus het advies van de heer Meijerink maar volgen er afwachten. Al de heren, die er wat van weten, zijn nu bij elkaar en op Schiphol hopen ze, dat ze voorlp- pi. bij elkaarblijven (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De Parijzenaars kunnen niet zonder 'n ondeugend spotlachje het nieuwtje ver melden, dat 's werelds beroemdste In sluipers gisteren glansrijk geslagen zijn door een inbreker, die uit een der ka mers van de vijfde verdieping van het grote nieuwe gebouw van de Algemene Veiligheidspolitie 5 millioen uit een brandkast heeft gehaald en dat, terwijl de twee deuren, welke geopend moeten worden alvorens tot het lokaal toegang te krijgen, gesloten zijn gebleven. Het grote gebouw, dat juist achter het ministerie van buitenlandse zaken ligt en natuurlijk streng bewaakte ingangen heeft en waar dag cn nacht tal van op sporingsdiensten in touw zijn, is boven dien een labyrinth, waarin men zich moeilijk ongeziei kan bewegen en ge makkelijk kan verdwalen. De 5 millioen in bankpapier moesten dienen als lokaas voor komende onder handelingen met goudsmokkelaars- Re chercheurs zouden, gewapend met deze biljetten als klanten optreden, jpn aldus een ganse bende te kunnen ontmaske ren. De millioenen bleken gisterochtend verdwenen; de brandkast stond open en alle dossiers waren over de vloer gewor pen. Het geval baart uiteraard groot opzien Naar wij vernemen zijn in de Duitse dubbelzone aanzienlijke cementcontracten 'ot stand gekomen door bemiddeling van de Ned. Cement Handelmij, Den Haag, als gevolg van het in Augustus j.l. geslo ten handelsverdrag met Nederland, zodat kan verwacht worden, dat in het ko mende jaar op een sterke uitbreiding van de Duitse cementleveranties naar ons land gerekend mag'Worden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afge lopen week de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: kapt. J. Bultjes uit Groningen, gesneuveld 4 Dec.; sold, le kl. J. P- A. van de Pol uit Beverwijk, gesneuveld 5 Dec.,, sold. J. H. Schalm, uit Amster dam. gesneuveld 1 Dec. De Kon Marine en het K N.I.L. hebb m in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd- Een scherpe granaat, die op onbekende wjjze op een soldatenkamer in de Chassé- kazerne te Breda is terechtgekomen, is daar gistermorgen op even onverklaar bare wijze geëxplodeerd. Een zestal militairen werd hierbij ge wond, vier van hen in lichte mate, doch twee kregen ernstige scherfwonden. Zij zijn in het St. Ignatius-ziekenhuis opge nomen. Het zijn H. ter H. uit Lichten voorde en C. P. L. uit Haarzuilen. Laatst genoemde verkeerde gisteravond in le vensgevaar. Beiden zijn ongeveer 21 jaar oud. Worden voor een deel opgeroepen Tengevolge van de sterke afvloeiing van oorlogsvrijwilligers en mede als gevolg van het feit, dat de omstandig heden in Indonisië nog steeds niet toe laten terug te keren op vredessterkte, is bij- de Kon. Marine een tekort san personeel ontstaan. Zoals bekend, heeft de regering zich genoodzaakt gezien in September j.l. enkele catagorieën oorlogsvrijwilligers bij de zeemacht nog geen ontslag te geven, terwijl zeer onlangs werd besloten de zee-milieiens der lichting 1946 nog zes maanden aan te houden (de mariniers onder hen vier maanden.) Ten einde het tekort aan personeel, dat voor een deel ook door het vertrek van deze nog tijdelijk aangehoudenen ver oorzaakt zal worden, op te vangen, heeft de regering besloten, dat allereerst uit de lichtingen 1948 en 1949 dit :skort zal worden aangevuld. Het valt echter te verwachten, dat het aantal ingeschre venen uit die liAitingen niet ten volle het benodigde aantal voor de zeedienst geschikte dienstplichtingen zal opleveren Daarom heeft de regering besloten in de eerste helft van 1949 een aantal buitengewoon dienstplichtigen van de lichting 1944 in werkelijke dienst op te roepen. Na langdurig onderzoek naar degenen, die de Boven-Betuwe en Bommelerwaard kwistig van bonkaarten en andere dis tributiebescheiden voorzagen, heeft de politie thans zekere v. S. uit Culemborg aangehouden. In een oude schuur achter zijn woning vond men een partij bon kaarten en andere papieren verstopt. De man had zijn baan eraan gegeven en trok dag in dag uit de boer op, om zijn distributiepapieren te slijten. Hij 's ter beschikking van de Justitie gesteld. Inmiddels pogen de communistische troepen de nationalistische verbindingen achter de Hwai, Nanking's laatste defen sielinie t. N. van de Jangtse, af te snijden. Deze nieuwe aanval vormt een buiten gewoon gevaarlijke bedreiging van de hoofdstad en zou ook de regeringsverster kingen boven Pengpoe aan de grensstrijd kunnen onttrekken. De communisten zijn doorgedrongen tot op 38 km t. Z.W. van Peking, waar zij in felle gevechten zijn gewikkeld met de legers der nationalisten en snelle aanval len ondernemen langs de spoorlijn Pe kingSoe Joean, in een poging om Kal- gan, de hoofdstad van de provincie Tsja- har, te isoleren. Volgens Tshiao Moe, leider van het communistische nieuwsagentschap „Nieuw China", zullen de Chinese com munisten, die op 120 km van Nanking staan trachten een half millioen man Chinese regeringstroepen in het gebied van Hankow 480 km ten Z.W. van Nanking te vernietigen alvorens het grote offensief "tegen de hoofdstad van Tsjang Kai Tsjek te beginnen. Peking zou het eerste doel der communisten zijn. Tshiao acht elk compromis met Tsjang Kai Tsjek uitgesloten. Volgens zijn me ning zou de Chinese burgeroorlog al veel eerder zijn geëindigd, indien de V.S. Tsjang niet geholpen hadden. s In bijna elk nummer van onze krant deze week kon men een bericht aan treffen over in omloop gebracht vals geld. Valse dollars in het binnenland, val se dollars in het buitenland. Het hele Europese politieapparaat was eft is in de weer, om de valse munters en hun ge reedschap iif handen te krijgen. Voor mil lioenen zijn personen en instellingen weer geiles l. Er zijn toch altijd weer lieden, die on danks de oproep tot normale producti viteit naar een abnormale productie zoe ken om zonder hard werken, goede sier te kunnen maken. In de artikelen 208 en 209 van het Wet boek van Strafrecht wordt tegenover der gelijke valse munters gedreigd met een gevangenisstraf van ten hoogste negen jaar. Doch dit portie schijnt de heren nog maar weinig schrik in te boezemen. Dat komt meer voor. Er is ook geeste lijke valse munterij en ook bij alle on heilen, die hierdoor worden gesticht, schijnen de „uitgevers" en „verspreidsters" zich maar in geringe mate van de ge volgen hunner kwaadaardigheid en de vastgestelde straffen aan te trekken. De ramp dezer geestelijke valse mun terij is te ernstig in deze tijd, die toch al veel van de zenuwen der mensen eist. Roddelen, voorspiegelen, stoken, op ruien, verdachtmaken en vertrouwen on dergraven, zijn uitingen, waarbij het in dividu zich meer dan ooit dient te be heersen. Daarbij komen dan nog de stommiteiten van sociaal-economische regelaars, die zonder begrip voor menselijke waardig heid, in conservatisme, domheid of hoog moed, werknemers op drift brengen. Er wordt tegenwoordig veel en zwaar getest. Maar er lopen in bedrijven en kan toren nog te veel lieden rond, die van de goede echte munt der kameraadschap, hartelijkheid en voorzichtigheid, geen be grip hebben. Naast een proef op weten schappelijk terrein zou een onderzoek op levenshouding niet onverdienstelijk zijn en zijn geld dubbel en dwars opleveren. We stikken in de verfomfaaide papie ren munt der conventie, waarmee wordt uitbetaald in de winkels der huichelach tigheid. Aan elk onzer de speciale zorg om meer goud der echte spontaneïteit in omloop te brengen. HENK VAN DE MAZE (Telefonisch van onze Lofïdense correspondent). Gisteren, de tweede dag van het de bat! over internationale politiek, heeft Churchill gesproken. Zijn rede was vooral merkwaardig door de zelfs voor hem ongewone scherpte, waarmede hij de regering laakte, omdat deze de op positie en de liberalen in haar buiten lands beleid volkomen negeert. Chur chill sprak met een mengeling van bit terheid en spot. HU zeide, dat de re-i gering de oppositie uitgesloten heeft van elk overleg over buitenlandse aangelegenheden. Men zou verwacht hebben, aldus» de oud-premier, dat het besef vaB conti nuïteit en enig overleg noodzakelijk geacht zouden zUn door diegenen, die thans aan de macht zUn, vooral omdat zij nog niet de helft van de natie ver tegenwoordigen, maar de regering heeft haar overwinning slechts gebruikt om alle oppositie opzij te duwen. Toen van de labourbanken af ge lachen werd, riep Mr. Churchill uit: U kunt lachen, maar het land lacht niet! Hij was verbijsterd over de afgrond, welke de tegenwoordige regering van Vervolgens wees de voorzitter op de belangrijke agenda, welke het Congres gaat behandelen en speciaal op de tweede plenaire bijeenkomst, welke 'n' Benelux- avond zal zijn, waarbij tevens aandacht zal worden geschonken aan de West- Europese Unie. Spreker schonk daarna aandacht aan de jongeren-organisatie der Partij. Er is verheugende groei, activiteit en oeiang stelling en aan de ontwikkeling en vor ming der jongeren wordt methodisch en systematisch gewerkt Tegen het communisme De heer Andriessen betoogde met klem dat we in de strijd tegen het communis me niet mogen versagen Tot afweer van dit godloze stelsel zijn diepgaande her vormingen nodig, welke er op gericht moeten zijn, de mens in het middelpunt van onze activiteiten te plaatsen Doel en middelpunt tevens, ook van onze econo mische en staatkundige bemoeiing moei zijn de arbeidende mens. Staat en individu De Partijvoorzitter ging dan over tot een uiteenzetting van de beginselen die ons op staatkundig gebied-doen verschil len van het communisme. Het staatsdoel is gelegen in de aanvulling en bevorde ring der individuen en der lagere maat schappelijke kringen Deze leér is tegen gesteld aan die stelsels en, stromingen, die stellen dat de staat alle levehsdoeleinden des mensen aan zich ondergeschikt moet houden. Tegenover deze valse leer staat onze opvatting dat de staat niet het eind doel van de mens is en daarom kan ook het doel van de mens niet in het doel van de staat opgaan. Als onsterfelijk wezen streeft de mens met zijn doel over de grenzen van de staat en de staatsmacht heen De staat is er om de mens en niet de mens om de staat, een waarheid welke in onze tijd met zijn socialisatie en natio nalisatie-strevingen wederom scherp moet worden belicht en tevens van zo grote betekenis voor de practische oeoefening van de staatkunde is. Uit deze visie volgt, dat de Staat de natuurlijke rechten van het individu en van alle neven- en ondergenrdende maatschappijen heeft te beschermen, uiteraard met volledige inachtneming van het algemeen welzijn. Dit laatste sluit staatsingrijpen in wan neer dit nodig is, maar de mate van dii ingrijpen is afhankelijk van concrete om standigheden. Was er ten tijde van de Encycliek Rerüm '-Jovarum op grond van het alge meen welzijn sterk staatsingrijpen nodig, omdat door toepassing van valse beginse len er gruwelijke wanverhoudingen wa ren ontstaan, ten tijde van de encycliek „Quadragesimo Anno'" moet van een overbelasting van de staat worden re- sproken en is hervorming van instellin gen nodig o m om de juiste verhoudingen tussen staat, maatschappij en individu te bewerkstelligen. Spreker betoogt vervolgens tegen „Het Parool", dat er geen crisis is tn de K V. P., ook niet omdat de heer Weiter meende en meent zelfstandig te moeten optreden- Dat optreden doet aan onze overtuiging, dat de staatkundige eenheid der Ned. Katholieken een ontzaglijk groo: goed is, niet in het minst afbreuk. Het so cialistisch denkend deel van West-Europa groepeert zich. Naast deze bundeling var socialistische kracht dient naar ons oor deel te staan ook een bundeling van katholieke kracht. Er zal immers wel me mand zijn, die zal willen ontkenhen, da- bij de vestiging van een nieuw Europa de levens- en wereldbeschouwingen een belangrijke rol zullen spelen. In het barnen van deze tijd, nu de beide grootmachten Christendom en Copi- munisme op de eerste plaats strijden, nu geldt de dwingende eis: verzamelen bla zen. Niet van heterogene legerscharen doch van geestelijk gelijk gerichten Als wij objectief het wereldtoneel over zien, dan komt de vraag in ons op, hoe is de positie .der katholieken In die tan den, waar zij een eenheid als hier in ons land niet hebben kunnen of willen op brengen? Mogen de eisen van 't reële teven ons onze verantwoordelijkheid doen besef fen. onze activiteit versterken, onze werk kracht vergroten. En dat alles omdat wij Nederland, de wereld de werkelijke waar den van het Christendom, ook door zijn verwezenlijking op staatkundig terrein kunnen doen zien. Wij kunnen ons, om met-Pater Tesser te spreken, er niet ge noeg van doordringen dat 't Christendom slechts dan de boodschap van het Evan gelie op adequate wijze doorgeeft, indien het op zich kan toepasser: wat Christus van Zichzeli zeide: „Ik maak alle* nieuw" Met deze intentie, beginnen wij onze arbeid. In deze eerste plenaire zitting heeft de secretaris der K. V. P. dr. L. A. H. Ai- .bering, verslag over 1948 uitgebracht. Hij constateert met grote erkentelijkheid dat de propaganda voor de Tweede-Kamer verkiezingen kon gevoerd worden op de wijze, die haar voorgangster van 1946 verre in de schaduw stelde. Een stem menpercentage werd bereikt, dat nog iets- hoger lig dan in 1946. Dit geeft moed voor de toekomst, in het bijzonder voor het komend jaar als de gemeenteraden zullen worden gekozen. De Partij-secretaris ontvouwt dan de plannen omtrent „Het Katholiek Staatkun dig Maandschrift" Dit zal een reorgani satie ondergaan teneinde het aan actuaii teit en belangwekkendheid te doen win nen. De Jongeren-organisatie der K. V. P. gaat voort met haar opbouwende en or ganiserende arbeid Het adviesbureau voor provinciale en gemeente-politiek der K V. P. verricht haar werkzaamheden weer op voor-oorlogse voet. Spreker memoreert de pogingen om te geraken tot een permanent contact met de zusterpartijen in België en Luxem burg. Opinie-onderzoek Een belangrijk initiatief, dat de K. V. P. thans uitvoert, is de meningspeiling in de Partij. Het Partijbestuur vraagt mede werking aan het slagen van dit onderzoek dat tevens kan worden genoemd een mo derne, attractieve methode tot activering van de politieke belangstelling. Een zeer belangrijk vraagstuk is de voorbereiding van het College van Be raad. waarvoor de jaarlijkse Partij raads vergadering van 1949 een besluit zal ne men. Het Partijbestuur beraadt zich thans over de vorm waarin de vertrouwvolle besprekingen zullen kunnen plaats heb ben. Een voórstel hierover zal over en kele weken aan de leden van de Partij raad worden toegezonden. 'Zo staat de K. V. P met haar 1200 afdelingen en 400.000 leden weer voor een nieuw iaar. Haar organisatie is vol tooid. maar niet verstard Het aantal jon geren-afdelingen bedraagt thans 256, zich successievelijk uitbreidend over heel het Land. Engeland in haar zelfzucht en arrogantie geschapen en in stand gehouden had tus sen zichzelf en diegenen, die het land in de tijd van grote stormen hadden ge leid. Wanneer wij de verantwoordelijken worden, zeide Churchill, dan hoop ik, dat wij «dit voorbeeld niet zullen volgen. Later in zijn rede verzekerde Churchill het huis, dat hij, behalve in zijn niet- politieke ontmoetingen, ternauwernood met Mr. Bevin enig contact gehad heeft, sinds deze 3% jaar geleden minister van buitenlandse zaken werd. Naar aanleiding van Spanje zei Chur chill: „Waarom moet men ons vertellen, dat de Spaanse bevolking behandeld moet worden als uitgestotenen, louter omdat zij door generaal Franco gere geerd wordt. Wij moeten onze gezan ten naar Madrid terugzenden, zodra w« de goedkeuring der V. N. kunnen verkrijgen". Churchill herinnerde In dit verband aan Spanje's steun aan de geallieerden tijdens de oorlog. Sprekende over de verhouding tot de Sovjet-Unie, zei Churchill, dat een po ging in het werk moet worden gesteld tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie te komen, voordat zij over de atoombom beschikt. mli" htaIo? f-en b?ef aan. die hij, in Mei 1944 aan Stalm schreef waarin hij uit eenzette, van hoeveel belang het zou zijn. indien de samenwerking der grote mogendheden, die bondgenoot waren in de oorlog, bevestigd werd. Churchill betreurde het, dat er redenen zijn die deze doelmatige samenwerking bemoeilijkten Scherp laakte Churchill ook de Pales tijnse politiek ffer regering. Hij achtte de Uid gekomen, vertegenwoordigers naar Tel Aviv te zenden en Israel te erken nen, in plaats van te doen, alsof een regering daar te lande niet bestaat. Nadat nog enkele afgevaardigden hadden gesproken, nam Mayhew, de onderstaatssecretaris voor buitenlandse zaken, het woord. Hij zei, dat het een „psychologische blunder" zou zijn de toetreding van het Spanje van Franco tot ver. Naties tljans te steunen. „Wij kennen de betekenis, die een democratisch Spanje voor dc Westerse Unie kon hebben maar zjj, die lid van de club willen worden, moeten het elubregiement naleven. Er moet een morele en politieke basis voor de Westerse Unie zijn en in die morele cn politieke unie kan het Spanje van Franco geel ro] spelen" Over de erkenning van Israel kon de regering niet beslissen alvorens een be slissing was genomen ten aanzien van de beraadslagingen in de algemene ver. gadering der V.N. en het al of niet nakomen van het bestand Met tngang van 1 Januari 1949 wordt de premie voor, ingevolge het zieken- fondsbesluit. verplicht-verzekerden ver laagd van 3.8 pet. tot 3.6 pet. Zoals bekend moet de werkgever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werkne mersaandeel in de ziekenfondspremie wordt derhalve verlaagd van 1.9 pet. op 1.8 pet. De maximum-inhouding, die voorheen 4.96 (voor maandloon van 260 af), of 1.14 (voor weekloon van f 60 af), of 0.19 (voor dagloon van !0 af) bedroeg, wordt in het komende jaar respectievelijk 4.69, 1.08 en 0.18.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1