Productiviteit onder de loupe van Joekes Wi eerbericht 50.000 Belgische grensarbeiders legden het werk neer De stukgeslagen vakbeweging Tegen Woudenberg werd de doodstraf geëist Tweehonderd Nederlanders nog in Rusland? Sabotage-rust tot de lente! Kominform-instructies aan de vijfde colonne TIJDELIJKE TOESLAGEN OP DE OUDERDOMSVOORZIENING M W NIEUWE OPMARS der communisten in China DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen eenstemmigheid over kinderbijslag voor zelfstandigen De dreiging van werkloosheid State Department heeft nog hoop Wegens ernstige loonmoeilijkheden met Franse regering Kerstmis in Bucking ham palace „Erger dan Mussert en Blokzijl Millioenen-smokkel in Duitsland Luxemburgse gasten op Soestdijk Nog steeds geen positief antivoord van de Sovjet-autoriteitén Verhuiswagen in zee V.S. dringen aan op coalitie-regering 70ste JAARGANG DINSDAG 14 DECEMBER 1948 No. 2Ö80Ö De vraag of tot verdere verhoging en progressie, van de kinderbijsla gen dient te worden overgegaan is nog in overweging. De vraag in hoeverre de particu liere kinderbijslagregelingen vol doen aan de daaraan te stellen eisen ingevolge de door het college van rijksbemiddelaars aangegeven richtlijnen is nog in onderzoek. „ïndon. besprekingen slechts onderbroken" COCHRAN TERUG IN BATAVIA TIJDELIJK OPKLARINGEN De winnaar van de Nobelprijs voor literatuur, de Engelsman T. S. Eliot, verlaat het podium van het Stockliolmse Concertgebouw na de oorkonde in ontvangst te hebben genomen, onder applaus van de Zweedse koninklijke familie. Van links naar rechts: Prins Bertil, Kroonprinses Louise, Kroonprins Gustaaf Adolf, Prinses Sibilla, Prins Wilhelm en Prins Carl. Aanmerkelijke verbetering van Koning George Ook Nederland er bij betrokken Er schijnt de laatste weken een zekere stilstand te zijn inge treden in het communistische ondermijningswerk in West- Europa. Na de mislukte stakingen in de Franse mijnen en havens politieke stakingen welke door de kominform bevolen en gefinancierd werden en de eveneens mislukte stakings pogingen in Italië, kan men bovendien een merkbare reactie constateren in de kringen van de arbeiders, die voor de doel einden van Moskou want kominform en Moskou is tenslotte in wezen identiek werden misbruikt. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per .maand, 0.32 per week. Directeur: J. KÜIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woerden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Sociale Zaken doet minister Joekes verschillende belangrijke mededelingen t.a.v. de te voeren sociale politiek. Arbeidsproductiviteit en werkloosheid In de eerste plaats bespreekt hij de kwestie van de arbeidsproductiviteit en hij merkt daarbij op, dat de verwachting bestaat, dat een zekere ontspanning op de arbeidsmarkt in belangrijke mate een gunstige invloed op het herstel van de arbeidsproductiviteit zal hebben, terwijl ook een vermindering van het deviezen- tekort in deze richting zal kunnen wer ken. Daarnaast leggen de deskundigen er de laatste tijd sterk de nadruk op, dat de efficiëncy in de bedrijven in het algemeen nog belangrijk zou kunnen worden opgevoerd. Van een werkloosheid van betekenis in algemene zin kan nog niet worden gesproken. Slechts in enkele beroepen, vooral dat van kantoorpersoneel en amu sementskunstenaars, moet een toenemen de werkloosheid worden vastgesteld. In verband met het telkenjare groeiend aanbod van arbeidskrachten, de toene ming van de arbeidsproductiviteit het vrijkomen van militairen en het ontslag van personeel door de overheid zal, wan neer er door ontplooiing van het be drijfsleven geen evenredige toeneming van de vraag ontstaat, voorzover thans valt na te gaan, binnen afzienbare tijd een verzadiging van de arbeidsmarkt optreden. De moeilijkheden, welke zich woor doen bij de tewerkstelling van arbeids krachten van ouder dan 40 jaar, zijn aan de minister bekend. Dit probleem heeft reeds geruime tijd de aandacht van de regering. In overleg met de Stichting vande Arbeid zal binnenkort een alge meen beroep worden 'gedaan op de werk gevers om bij vacatures deze arbeids krachten, die aan de vereisten voldoen, niet achter te stellen bij jongere krach ten V^at de loom- en prijspolitiek betreft, verklaart de minister, dat het in de be doeling ligt, dat het hele complex van maatregelen, dat in de toekomst nodig zal zijn, wordt onderzocht door de interde partementale commissie voor de loon- en prijspolitiek, welke commissie overleg zal plegen met de Stichting van de Arbeid. De minister overweegt de invoering van de Arbeidswet ten aanzien van die groepen van werknemers, waarop deze wet thans nog niet van toepassing is, met name ook voor het transportpersoneel. De voorbereiding er van is reeds ter hand genomen. Tegemoetkoming ouden van dagen en rentetrekkers De regering heeft besloten op korte ter mijn de indiening van een tweetal wets ontwerpen te bevorderen. Het eerste ont werp strekt tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen inge volge de noodwet ouderdomsvoorziening. Voor gehuwden zal deze bijslag 2.50 per maand bedragen en voor ongehuwden 1.50. Met deze maatregel zal een bedrag van rond 6% millioen gulden per jaar ge moeid zijn. Volgens het tweede wetsontwerp zal de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers met 1 per maand en per kind worden verhoogd. De kosten hiervan zullen ongeveer 1.1 millioen gul den per jaar bedragen. Verder overweegt de regering verbetering te brengen in de positie van de ongevallenrentetrekkers. Van de technische wijzigingen in de kinderbijslagwet, welke worden voorbe reid, kunnen genoemd worden: legalise ring van bezettingsmaatregelen, tegen gaan van cumulatie van kinderbijslag ten behoeve van hetzelfde kind, voorziening inzake het (eigen) natuurlijke kind, toe kenning van kinderbijslag ten behoeve van geheel invalide minderjarige kinde ren ook na het 15e jaar enz. De commissie welke het vraagstuk van een kinderbijslagregeling voor zelfstandi gen moet bestuderen heeft korteling een interim-rapport uitgebracht. Hieruit blijkt, dat er in bedoelde commissie geen eenstemmigheid bestaat over de vraag, of een kinderbijslagregeling voor zelf standigen wel noodzakelijk is noch over de vraag of een eventuele kinderbijslag regeling voor zelfstandigen dient te wor den opgezet volgens een verzekerings systeem, zoals thans bij de kinderbijslag- regeling voor loonarbeiders het geval is, dan wel of financiering door of via de schatkist gewenst is. In dit verband ver zocht de commissie om een nadere op dracht. Bedoeld interim-rapport vormt thans een punt van beraadslaging in de boezem der regering. Het aantal ouden van dagen, dat profi teert van de noodregeling ouderdoms voorziening is kleiner dan was verwacht. Men had gerekend op 500.000 personen, het zijn er echter slechts ongeveer 400.000 geworden. Het totaal der uitkeringen be. draagt ongeveer 136 millioen gulden ter. wijl 150 millioen was geraamd. V olksgezondheid Een voorontwerp voor een nieuwe ge zondheidswet is door een subcommissie van de centrale commissie voor volks gezondheid voor nader beraad in handen gesteld van de belanghebbende kringen in genoemde commissie vertegenwoor digd. Het ligt in het voornemen van de minister op korte termijn het vraag stuk te doen bestuderen van de maat regelen, welke binnenslands kunnen worden genomen ten behoeve van aan asthma lijdende kinderen, zodat men terzake niet alleen op uitzending naar Zwitserland zal zijn aangewezen. De voorbereiding voor een verdere verbetering van de salariëring der ver- plegenden is in een vergeyorderd stadium. Tussen de minister en zijn ambtgenoot van Financiën is in beginsel overeen stemming bereikt over een regeling, welke het mogelijk maakt, van rijkswege steun te verlenen in het onrendabel deel der kosten van bouwwerken voor ver pleeg- en behandelingsinrichtingen. Tot het houden .van toezicht op en het stellen van regelen voor particuliere rusthuizen biedt de wet momenteel nog geen gelegenheid Een voor-ontwerp van wet. waarin de bevoegdheid ten aanzien van rusthuizen zowel als van verpleeg- en behandelingsinrichtingen wordt ge schapen, is echter op het departement van de ministei; in bewerking. Met betrekking tot de krankzinnigen verpleging zegt de minister, dat het in het voornemen ligt, te trachten het voor de verpleeginrichtingen Beschikbare bouwvolume te vergroten. Ter bestrij ding van het grote tekort aan verple- genden wordt een landelijke propaganda- actie gevoerd tot het aanwerven van leerlingen, terwijl het tevens in het voornemen ligt de salarissen van het verplegend personèel ook van deze in- inrichtingen te verhogen. Wat betreft de hygiënische toestanden aan boord van de „Willem Barendsz geeft de minister toe, dat deze de eerste reis veel te wensen hebben overgelaten. Nu behoren ze echter tot het verleden en daarom zou hij, onder het voorgevallene tijdens de eerste expeditie een streep wil len zetten. De minister is voornemens de aangele genheid van de emigratie, in de eerste plaats die van landarbeiders en boeren, m een daartoe in het leven te roepen commissie te doen bestuderen. Nieuwe overbruggingsregeling Zeer binnenkort zal een herziene overbruggingsregeling aan de gemeente besturen worden toegezonden. Daarbij zal o.m. aan het bezwaar ten aanzien van losse arbeiders, dat een ononderbroken werkperiode als voorwaarde voor het ontvangen van een uitkering is gesteld, worden tegemoetgekomen. De minister overweegt tegelijk met de herziening van de overbruggingsregeling, de normen van de sociale bijstandsrege ling, die onlangs met 1 werden ver hoogd, nogmaals te verhogen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren, volgens A. P., te kennen gegeven, dat de Ver. Sta ten nog steeds hoop hebben op een rege ling tussen Nederland en de Indonesische republiek. De perschef van het State Department, Michaël McDermott deelde aan verslag gevers mede, dat de onderhandelingen veeleer zijn onderbroken dan afgebroken. Hij zei, dat het State Department over veel inlichtingen omtrent ie situatie be schikt, maar deze thans met wil publice ren. Nadat hij in Djokja besprekingen had gevoerd met republikeinse leiders is de heer Cochran gisterenmiddag in Batavia teruggekeerd. Thans was hij vergezeld van de heren Darmasetiawan en Sjahrir. De weerverwachtlng geldig van heden- toi morgenavond luidt: Krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewo'kt met opklaringen en enkele, plaatselijke buien. Later iets min der zacht. Woensdag 15 December: Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur; maan op 15.21 uur, onder 7.59 uur. (Telefonisch van onze Londense correspondent.) Gisteren bezochten de geneesheren van koning George deze opnieuw en een derde bulletin werd In de namiddag bekend gemaakt. Daarin wordt een aan merkelijke verbetering vastgesteld, maar de geneesheren hebben de koning ontraden, het Kerstfeest in Sandrïng- ham door te brengen. Voor de zomer zal de koning aan geen openbare functies kunnen deel nemen. Hij zal wel, naar aangekondigd werd, op het kerstfeest de jaarlijkse radiorede houden voor de volken van het rijk en gemenebest. De hertog van Gloucester, de broeder des konings, vliegt heden naar Neder land, waar hij de gast zal zijn van Prins Bernhard. Prinses Margaret heeft de weekends doorgebracht in Blendheim palace. het verblijf van de hertog én de hertogin van Marlborough, die behoren tot de familie Churchill. Dit is het tweede bezoek, dat de prinses in de laatste zes maanden aan Blendheimpalace gebracht heeft. De oud ste zoon van de hertog en de hertogin is de markies van Blandford, met wie de princes Zondagmorgen na de kerk in het park van het paleis wandelde. De doop van de zoon van princes Eli zabeth zal morgen in Buckinghampalace plaats hebben door de aartsbisschop van Canterbury. Alleen familieleden, onder wie ook Queen Mary, de overgroot moeder van het kind, zullen de plechtig heid bijwonen. Koning George viert heden zijn 53ste verjaardag. Marine-schepen in Engeland en overzee losten 21 saluutschoten. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Gisteren hebben 50.000 Belgische grensarbeiders, die elke dag in de fa brieken van Noord-Frankrijk gaan wer ken, de arbeid neergelegd. Dit is het gevolg van loonmoeilijkheden. onder vonden bij het uitbetalen van de sterk gedeprecieerde Franse franc. Tussen Brussel en Parijs werd onderhandeld om te trachten dit conflict, te voorko men, doch de besprekingen sprongen af omdat beide standpunten niet met el kaar konden worden verzoend. België had voorgesteld, aan Frankrijk credie- ten voor te schieten voor het betalen Belgische grensarbeiders. Dit voor stel werd verworpen. Bovendien werd van Franse zijde een besluit in het vooruitzicht gesteld, dat in de nacht vann 12 op 13 December in wer king zou treden en waarbij de grensar beiders verboden zou worden meer dan de helft van hét in Frankrijk verdiende loon over de Belgische grens te brengen. Reeds Zaterdag gaven tal van Belgische arbei ders hun Franse patroons te kennen, dat zij met deze regeling geen genoegen kon den nemen en dat zij naar alle waarschijn lijkheid Maandag niet op het werk zouden verschijnen. Men heeft van Belgische zijde een oplossing gezocht in de richting van een verhoging van de Franse export naar België, doch de Franse exporteurs geven er de voorkeur aan hun produc ten te behouden, liever dan er Franse francs voor in ruil te moeten ontvan gen. Anderzijds wil Frankrijk liefst geen nieuwe schulden in België aan gaan. Men gaf van Franse zijde zelfs, als een zekere chantage, te verstaan, dat Frank rijk wei eens zou kunnen overgaan tot het vervangen der Belgische grensarbei ders door vreemde arbeiders, die in Frankrijk wonen. (Van onze Amsterdamse redacteur). De doodstraf eiste gisterenmiddag de advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijz. Gerechtshof mr. A. H. v. d. Veen, tegen H. J. Woudenberg, de voormali ge leider van het N.A.F., ln een fel en vaak sarcastisch requisitoir, dat op on. omwonden wijze het falen van de ver. dachte. aan de kaak «telde. De Nederlandse vakbeweging, aldus mr. v. d. Veen, was terecht de trots van de Nederlandse arbeider en bovendien een uiterst nuttig apparaat, dat een eigen stempel drukte op het Nederlandse so ciale en economische leven. De Ned. ar beiders hadden zich daarvoor steeds ten volle ingezet, en zeer grote offers voor dit doel gebracht. Mannen met grote werkkracht leidden tegen een zeer gerin ge vergoeding deze organisaties en be heerden de geweldige fondsen, die zij bezaten. De Duitsers verbaasden zich ten zeerste over het eerste zowel als het tweede Zij hadden meer dan gewone be langstelling voor deze organisaties en onder het mom van bescherming van de Ned. arbeidersbelangen deden zij er een aanslag op. Spr. behandelde vervolgens de figuur van verdachte, die hij een ijdeltuit noem de, die het steeds hogerop zocht en die niet schroomde lastige mensen weg te iaten werken. Notoir verraad van per sonen wordt hem echter niet ten laste gelegd, we) hulp aan de vijand. Zijn or ganisatie immers was bedoeld om de Ned. arbeiders het Duitse systeem op te dringen, bovendien was het te zien als een nevenorganisatie van de N.S.B. Ver. dachte heeft de Nederlandse arbeiders getempeerd, hoe geraffineerd heeft hij niet getracht hen in zijn macht te krij gen. Twee dingen maken hem erger, dan 199 de beide andere moffenknechten Mus sert en Blokzijl Hij heeft gebruik ge maakt van de mentaliteit der Ned. ar beiders die zich schaamden ongeorgani seerd te zijn, en 2e hij bezat de fondsen, om hun van alles te beloven. De ogen van de Nederlandse arbei ders zijn op u gericht", zo wendde mr. v. d. Veen zich tot het Hof. want zij wensen nu afrekening voor wat hun ls aangedaan door de man die hun be weging afbrak, hun geld opmaakte en hen wilde uitleveren aan een vijand. Nadat spr. enige motiveringen uit het vonnis van Max Blokzijl had voorge lezen, concludeerde hij, dat ook hier de zwaarste straf op zijn plaats was. Verdachte Woudenberg krimpt ineen op de bank, zijn potlood in de ene, een blocnote in de andere hand klemmend: hij is vaalbleek geworden. Dan spreekt de verdediger, mr. Worst, die verschillende punten in de tenlaste legging aanvalt, waarbij het nog al eens tot debatten met het hof komt Hij geeft ook een levensbeschrijving van verdach. te: een man uit een arm gezin met veertien kinderen, die met minder dan niets begon, maar op zijn 45ste jaar di recteur was van een grote visexportzaak. met een inkomen van 12.000, een eigen huis en een auto Slechts één grote be langstelling had deze man: het sociale vraagstuk. En tijdens zijn vele zakenrei zen naar Duitsland werd hij door het systeem aldaar beïnvloed en van 1933 af was hij N.S.B.-er Op de eerste dag tfan de oorlog werd zijn zaak totaal vermeld, nu ligt zijn gezin uit elkaar, een zoon sneuvelde, een schoondochter stierf in een kamp, en thans heeft hij alleen maar schulden. Spr. vroeg tenslotte voor al recht te doen gelden. Verdachte had daaraan niets toe te voegen. Uitspraak 23 December. De politie te Mainz, in de Franse bezet tingszone van Duitsland, heeft een smok- kelaffaire van Amerikaanse sigaretten en buitenlandse deviezen ontdekt, die ver scheidene tientallen millioenen Duitse mark beloopt Het onderzoek, geleid door de veilig heidsdiensten, heeft aan het licht g°- braent, dat één der voornaamste leiders van de smokkelbende een reder uit Bazel is, directeur van een scheepvaartmaat schappij. De organisatie had eveneens vertakkingen in Nederland en de aak, die gebruikt is voor het vervoer van de si garetten over dé Rijn, behoort aan een Nederlandse rederij toe, aldus A. F. P. Gisterenmiddag omstreeks vier uur zijn Prins Felix van Luxemburg en zijn zoon, de erfgroothertog Jean, die als gasten van Z. K. H Prins Bernhard a.S. Woens dag deel zullen nemen aan een jacht in de omgeving van 't Loo. per auto op pa leis Soestdijk gearriveerd. Na het einde der krijgsverrichtingen in Europa is stellig een aanzienlijk aan. tal Nederlanders uit door de Russische troepen bevrijd gebied en met mede werking der Sovjet-autortteiten, naar Nederland teruggebracht, er zijn echter aanwijzingen, dat zich in de Sovjet- Unie nog enige honderden Nederlan ders bevinden, die naar ons land wen sen terug te keren. Het moeilijk en laat doorkomen van berichten en hun Men late zich echter door deze schijnbare rust niet om de tuin leiden. Zeer juist is wat de „Tablet" in zijn jongste nummer, naar aanleiding van de Berlijnse gebeurtenissen, opmerkte, dat „zeer ver-strekkende en gevaarlijke initiatieven voor de lente in voorberei ding zijn"; en dat het zelfs mogelijk is, dat reeds eerder Rusland zijn actie zal hervatten. Wij delen deze mening volkomen. Uit zeer goed ingelichte buitenlandse bron weten wij, dat de kominform de daartoe aangewezen communistische groepen in Nederland en België de on dubbelzinnige instructie heeft gegeven om zich gereed te houden, teneinde op het eerste bevel, dat daartoe door de kominform wordt gegeven, tot een groots opgezette sabotage-actie te kun nen overgaan. Blijkens de kominform-instructie zai de sabotage hierin bestaan, dat de ener giebronnen en de vitale bedrijven tot machteloosheid worden gedoemd. Uit drukkelijk worden genoemd de electri- sche centrales, de gasfabrieken en de watervoorziening, vooral in de grote vernietiging dan wel tot een eindeloze reeks kleinere storingen moet leiden, wordt niet vermeld, maar de opzet is duidelijk: het^ leven te verwarren en chaos te verwekken. Overigens staan deze instructies voor Nederland en België niet los van een groter verband; integendeel, zij passen volkomen in het overigens sinds lang verwachte communistische lente-offen sief tegen het gehele Westen; alleen zijn zij aan de in deze twee landen bestaan de toestanden aangepast. EN kan zich afvragen, welk doel deze instructies nastreven. Dat men hier zou te doen hebben lou ter met een proefmobilisatie, dus met manoeuvres van de vijfde colonnes, lijkt hoogst onwaarschijnlijk, ofschoon het theoretisch niet onmogelijk is: het is in het verleden meer voorgekomen Dat deze sabotage de inleiding zou ztjn van een militaire opmars van Rusland naar de Atlantische Oceaan, is theore tisch ook mogelijk, maar er zijn ver schillende argumenten, welke deze op vatting tot epn minder-waarschiinlijke maken De meest voor de hand iiggen- steden. Of deze sabotage tot grondige de is, dat deze sabotage er op gericht zal zijn het Marshallplan, het Europese herstel program tegen te werken, zo mogelijk te doen mislukken, in elk ge val het succes er van jaren te vertra gen. Een dergelijke bedoeling heeft bij de politieke en economische sabotage in Frankrijk duidelijk voorgezeten. En de Franse minister van binnenlandse za ken Moch heeft aan de hand van docu menten onlangs in de Franse kamer on weerlegbaar bewezen, dat de komin form de Franse cofhmunistea bevolen heeft zelfs ten koste van het zwaarstè lijden van de arbeidende bevolking Frankrijks economisch herstel met Amerikaanse hulp te verhinderen. Daarvoor moest men zelfs niet aarzelen de mijnen onder water te laten lopen, d.w.z. de voor Frankrijk en de Fransen zo bitter noodzakelijke kolenproductie voor lange tijd te verminderen of zelfs te vernietigen. In Frankrijk en hetzelfde gold tot voor kort ook in Italië had de komin form vrij gemakkelijk spel. Daar toch hebben de communisten de practisch absolute leiding in de grote vakbonden; de leiding, d.w.z. de communisten com mandeerden staking, en de leden ge hoorzaamden. Maar terwij] deze laat- sten meenden een sociaal-economisch doel: betere levensvoorwaarden na te streven, wisten de leiders beter; zij ken den het eigenlijke doel: het herstel te genhouden, en zo de bodem rijp maken voor een proletarische revolutie. In de Benelux-landen heeft Moskou het heel wat moeilijker Daar heeft men in de vakverenigingen nooit van de volksfronttactiek willen weten, of er radicaal mee gebroken. Men heeft con fessionele en socialistische bonden, en de communisten moeten zich in een eigen bond organiseren. En terwijl er een nauwe samenwerking tussen de confessionelen en de socialisten is om in gemeenschappelijk overleg met de werkgevers de onder de huidige om standigheden gunstigst mogelijke le vensvoorwaarden voor allen te schep pen, staan de communisten geïsoleerd: zij hebben geen macht over de grote massa. Echter hoede men er zich voor de be tekenis, maar vooral de vastberaden heid der vijfde colonnes te onderschat ten. Al kunnen zij geen gevadrlüke sta kingen uitlokken, zij kunnen zand en stenen in het productie-apparaat wer pen. En het bevel daartoe kan elk ogen blik van de kominform komen: de in structie om zich voor dit sabotagewerk gereed te houden is reeds gegeven. IJ kunnen ons nauwelijks inden ken, dat de betrokken regeringen niet van deze kominform-in structie op de hoogte zouden zijn. En dan menen wij het recht te hebben de vraag te stellen, welke maatregelen de Nederlandse regering heeft getroffen of indien het noodlottigerwijze nog niet is geschied, binnen de kortst mogelijke tijd denkt te treffen om deze onder mijnir.g van ons economisch en volks' herstel te voorkomen. In de dagen van de branden in de vemen, de veehallen, het regeringskle- dingsmagazijn vier vuurhaarden te gelijkertijd in één pand kunnen toch geen toeval zijn bestond er enige be langstelling voor de z.g. hulppolitie Maar dit instituut schijnt niet bijzonder populair te zijn, noch bij de bevolking, noch bij de regeringsautoriteiten. Wordt het niet hoog tijd Nederland warm te maken voor een instelling, welke ie grootste overeenstemming vertoont met de vroegere burgerwacht, landstorm of luchtbescnermingsdienst. Indien de eer ste twee namen onsympathiek klinken in de oren van een deel der bevolking (of politici), laat men dan een ander woord kiezen; een woord, dat weer geeft, dat Nederland zich wil handha ven, ook tegen sabotage van een uit het buitenland gecommandeerde vijfde co lonne. De tijd dringt. Laat de regering, laat het Nederlandse volk waakzaam zijn En vooral "een geheimdoenerij als in 1939 en 1940. schaarsheid maakt een volledige docu mentatie zeer bezwaarlijk. Zowel door Hr. Ms ambassadeur te Moskou als door tussenkomst van de Sov jet ambassade te 's Gravenhage zijn bij voortduring besprekingen gevoerd om tot de repatriëring van de nog tegen hun wil in de U.S.S.R. vertoevende Nederlan ders te geraken. Te zelfder tijd werden door Hr. Ms ambassadeur omtrent alle inkomende be richten over Nederlanders in de Sovjet unie onverwijld nadere inlichtingen aan de Sovjet-regering verzocht, waarop ech ter in het algemeen nimmer een positiet antwoord werd ontvangen. Van Nederlandse zijde werd steeds als geheel ongegrond weersproken de her haaldelijk van Sovjet-zijde geponeerde stelling, dat de vrijwillige repatriëring van Sovjet-burgers uit Nederland zou worden belemmerd, waarbij er op werd gewezen, dat het in Nederland iedere vreemdeling vrij staat, zich in vrij ver keer met de autoriteiten van zijn land te verstaan en desverkiezend Nederland te verlaten, en werd op wederkerig gelijke behandeling aangedrongen. De sovjet-antorietlten zegeden in Juni 1948 de repatriëring van een aantal van omstreeks 200 Nederlanders zonder vermelding hunner personalia toe, doch hebben met het geven van uitvoe ring daaraan, ondanks voortdurend aandringen, nog geen aanvang gemaakt. De bedriegelijke verhalen van fantasten en oplichters zouden weinig succes heb ben, indien de Nederlanders in de Sovjet- Unie, zowel die in de kampen als degenen die zich op vrije voeten bevinden, gelegen heid hadden, geregeld met hun familie in Nederland of met Hr Ms. ambassade te Moskou te corresponderen. Voortdurend is door de ambassade bij de sovjet-rege ring er op aangedrongen, de Nederlanders daartoe in de gelegenheid te stellen. Aan gezien volgens de indruk, die verkregen is, aan de Nederlandse gevangenen in te genstelling met de Duitse, door de Sov jet-instanties vrijwel nooit Rode-Kruis- kaarten voor berichten aan hun familie worden uitgereikt, is het begrijpelijk, dat de onzekerheid aanleiding geeft tot al lerlei geruchten. Aldus minister Stikker in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer n.a.v. de begroting van Buitenlandse Zaken- Volgens het Deense ministerie van marine is in de bocht van Koege een meubelverhuiswagen drijvende aange troffen. De scheepvaart is voor het ge vaar hiervan gewaarschuwd. Deze tapis sière is overboord gespoeld bij transport op een Nederlands motorschip tussen Ko penhagen en Kiel. -let voertuig is geladen met voor Nederland bestemde meubelen. Gistermorgen zijn communistische troepen doorgedrongen tot op 20 K.M. van de stad Peking. Op ongeveer 8 K.M. afstand van het Vestdijk vlieg veld van Peking werd gevochten. Dit vliegveld is ongeveer 12 K.M. van de stad verwijderd. Militaire >n commer ciële vliegtuigen hebben het verlaten om zicfc naar de vlieghaven ten Z. van de stad te begeven. Gisteren slaagden de communisten er in. de voornaamste spoorweg van Mid- den-China op een afstand van slechts 40 K M. t. N. van Nanking af te snijden Zij trokken echter terug, toen ijlings re geringstroepen werden aangevoerd. Volgens welingelichte Chinese krin gen te Nanking dringen de V S. er bil Tsjang Kai Tsjek op aan, vredesonder handelingen te voeren met de Chinese communisten. De V S. zouden dit ver langen te Washington kenbaar gemaakt hebben aan mevrouw Tsjang Kai Tsjek Enige dagen geleden werd uit Hong kong gemeld dat tien afgevaardigden van tegen Tsjang Kai Tsjek gerichte groe pen naar Charbin waren vertrokken, om met communistische leiders besprekingen te voeren over een coalitieregering in het geval Nanking zou vallen. Paul Hoffman, de administrateur van net Marshall-plan. heeft bij zijn aankomst Zaterdag j.l. te Sjanghai verklaard: „Wij weten nog niets omtrent de aard van een eventueel op te richten coalitie in China. Doch wanneer een toekomstiga coalitie geheel het volk zal vertegenwoor digen. zal ik aanbevelingen doen voor voortzetting van de hulpverlening aan net Chinese volk Wij zullen echter in geen geval in zee gaan met een coalitie regering, welke de vrijheid van godsdienst en pers zou onderdrukken." De referentie van Hoffman aan een eventuele nieuwe Chinese coalitierege ring, bij welke hij dan de communisten klaarblijkelijk inbegrepen beschouwt, wordt door waarnemers als van beteke nis beschouwd. Verliezen van de Trappisten, Het aantal Trappisten van Janpkla- ping, dat van Augustus 1947 toi 1948 door de communisten is vermoord of van hon ger is omgekomen, bedraagt 33 onder wie 28 Chinezen, 3 Fransen, een Neder lander en een Canadees.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1