Om materiële pijlers van 't bestaan P Naarmate 20 December nadert. Scheepsberichten doorgegeven aan de Duitsers Radio Vonnis tegen Amersfoortse beulen s D\E wereld Ir. C. Staf over landbouwontwikkeling en de Benelux Nog altijd die pro-Duitse medewerkers m, Sportvarici ALGEMENE BONDSJAARVERGADERING VAN DE L. T. B. Werkkrachten en loonpolitiek Kloosterboer in vrijheid gesteld programma Doodstraf voor mensen- jager Doodstraf voor Berg en Kotalla Invitatie voor Atlantisch pact Oud-minister Gielen hoogleraar te Nijmegen Waren vliegveldbouwers collaborateurs? m WM I DINSDAG 14 DECEMBER 1948 PAGINA SOCIALE VOORZIENINGEN SCHAAKRUBRIEK OM DE ZETEL VAN BLOEMBOLLENCULTUUR WOENSDAG 15 DECEMBER I SftSrlS HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.001 opnieuw gevangen genomen. Tijdens Nieuws, gram. (10.00 V.P.R.O.); 10.20 V. zjjn overbrenging van Scheveningen naar d. vrouw); 12.00 Accordeola.. 12.38 „The I Groningen, wist hij te ontvluchten en op Kilima's"; 13.00 Nieuws; 13.20 Promena- 17 April 1947, juist toen hij op het punt de-ork.; 14.00' Gespr. portretten; 14.151 stond onder de valse naam „Van Maag- Jeugdconc.; 13.00 Hoorspel; 15.30 „De Re- denburg", in Ostende scheep te gaan naar genboog"; 16.00 Kinderzang"; 16.15 „Het Argentinië, waar zijn broer woont, kon stond in de krant"; 16.45 Vragenrubriek; hij voor de tweede keer worden gegrepen. 17.15 Piano-duo; 17.35 „Morton Gould's Verdachte bekent berichten te hebben spirituals suite; 18.00 Nieuwe, gram.; 18.30 gegeven aan de Duitse admiraliteit over Ned Strijdkr.; 18.00 Lezing; 19.15 Gram.; de vertrektijden en de tonnage van En- 19.30 V.PRO.; 20.00 Nieuws; 20.15 Con- gelse schepen uit Ned. havens maar on-t- certgebouw-ork.; 21.00 Hoorspel; 22 00 kent ten sterkste deze berichten te heb- Sint Andries-dag wordt door de leerlingen van Eton College ieder jaar gevierd met een traditioneel balspel, dat zich vlak langs de muur van de cour moet afspelen en waarbij het veelal „heet" toegaat. Aan Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal BOMMENWERPERS VOOR VERRE VLUCHTEN PARAAT DIEVENKERMIS IN BEVERWIJK RENTETREKKERS EN DE KERSTDAGEN „NOTEN"-REGEN ONDANK VOOR COMMISSARIS VOOR GOEDE. DIENSTEN BURGEMEESTER REUTER LEGT VERKLARINGEN AF OPRUIMING IN TEXTIEL ZAKEN NED. KATÊL BOND VAN HANDE LAREN IN BRANSTOFFEN „ST. THEOBALD" NACHTMIS EN TELEVISIE WM. m mm mmï EUWE WINT IJSLANDS SCHAAKTORNOOI NEDERLANDSE ROEIBOND t langrijke vragen werden voorts door de leden gesteld en meestendeels naar genoe gen beantwoord. De voorzitter dankte ten slotte de in leider voor zijn zeer uitvoerig en belang- Maandag kwam de Katholieke Land- en wekkend betoog, dat ongetwijfeld voor Tuinbouwbond in het Diocees Haarlem in de Spaarnestad bijeen voor de Algemene Bondsjaarvergadermg. De dag werd inge zet met een H. Mis in de Dekenale St.- Jozefskerk, opgedragen door de Alg. Geestelijk Bondsadviseur Rector J. A. G. v. d. Hoogte. In de Gemeentelijke Concertzaal had het volledig hoofdbestuur op het podium plaatsgenomen, waar we verder o.m. op merkten ir. C. Staf, dir.-generaal van de Landbouw; Rector v. d. Hoogte, alg. bondsadviseur en de nieuwe alg. secre taris, mr. G. J. Vermeulen, terwijl in de zaal hadden plaats genomeh vele direc teuren van Land- en Tuinbouwscholen, vele Rijkslandbouwconsulenten, de heer J. Salman van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" en enige honderden be- stuursafgevaardigden uit alle afdelingen en vakgroepen. Burgemeester Cremers zond bericht van verhindering. Het jaarverslag 1947 werd goedgekeurd en zal in het Bondsorgaan worden gepu- velen verhelderend en geruststellend zal zijn geweest. Hierna werd de ochtendvergadering ge schorst. In zijn dankwoord tot ir. C. Staf zeide de bondsvoorzitter van mening te zijn, dat de boeren en tuinders het niet ge makkelijk zullen krijgen in het gegin en dat er een grote verantwoordelijkheid op hen zal komen te liggen. Hij hoopte evenwel, dat de regering alles zal doen om tot een redelijk bestaan voor de land en tuinbouw te komen. Nadat de rekening en verantwoording van de L. T. B. over 1947 was goedge keurd door dé vergadering, kwamen de voorstellen met de prae-adviezen van het Hoofdbestuur aan de orde. De begroting van de L T. B. over 1949 werd goed gekeurd, gehoord de prae-adviezen van het Hoofdbestuur, evenzo de vaststelling van de ontwerp-statuten voor de L. T. B.- afdelingen. Ook de Bondszaken met de bliceerd. Secretaris, mr^ Vermeulen, deel- vele prae-adviezen werden goedgekeurd. Éf J 1 "~u Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de culturele en jongerenbelangen. waarbij ir. v. d. Helm, rijkstuinbouw- consulent. in een belangrijke voordracht de mede, dat reeds 280 deelnemers zich opgaven voor de kadercursussen en dat de 9de cursus deze week met 29 deelnemers in Kennemerland zal starten. Bondsvoor zitter, G. W. Kampschöer werd met alge- G„.„"j1 mene stemmen .en onder daverend applaus I betoogde, dat het ps>cho-techmsch r voor het aanvaarden van een nieuwe drie jarige bestuursperiode gekozen en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Nd- zoek deel djende uit te maken van de taak der standsorganisaties t. a. v. de L. T. J. Uitvoerige discussies kwamen los mens hoofdbestuur en organisatie dankte over het al of niet verplichtend stellen de heer Jac. Groen, de heer Kampschöer van het T. B. C.-fosds, waarbij zowel voor het gevoerd krachtig bestuursbeleid voor- als tegenstanders aan het woord en zijn vele werk in het belang van de kwamen. De voorzitter maakte tenslotte gehele Nederlandse Landbouw.. (Ap- een einde aan de debatten door voor te plaus). stellen aan alle afdelingen een bevesti- Hierna was het woord aan ir. C. Staf, gend antwoord te verzoeken. Blijkt de directeur-generaal van de Landbouw, die meerderheid vóór een verplichtend stel- een uitvoerige rede hield over de ont- len. dan wordt dadelijk begonnen met wikkeling van onze landbouw en de in- het ontwerpen van een regeling. De ver vloed daarop door de inmiddels tot stand gadering wenste de -termijn van beslis- gekomen Benelux-accoorden. Spr. gaf een sing te stellen op 2 maanden, waartoe bij uitvoerige beschouwing over de werking acclamatie werd besloten, van het Marshall-plan en de zegenrijke _r invloed daarvan op de gehele Nederland- Vervolgens kreeg eerst de alg. B°nds- se economische wederopbouw. Hij legde adviseur, de zeereerw. heer rector J. A. G, er vooral de nadruk op, dat Nederland v. d. Hoogte, de gelegenheid tot het spre- in de eerste plaats in elk opzicht moet hen van een kort opwekkend woord, trachten, zich zoveel mogelijk, zowel op waarin hij sprak over de geestelijke be- landbouw- als industrieel gebied zelf te langen van de boeren en tuinders, helpen, opdat zoveel mogelijk deviezen worden bespaard voor nog noodzakelij- HET GEESTELIJK HOUVAST ker importgoederen. Hij ontkende niet een opkomend nieuw inflatiegevaar, waarte- Spr. betoogde, dat het thans zeer nodig gen gestreng gewaakt dient te worden is te spreken over de geestelijke belangen met als het moet radicale middelen van van boeren en tuinders, nu ook hun we- overheidswege.' reld overstroomd wordt door de stoffelijke In dit verband besprak hij de getroffen zorgen. De stoffelijke nood neemt de Benelux-overeenkomsten, die samenvallen meesten vaak zozeer in beslag, dat de met de Marshall-hulp en hij beschreef de geestelijke nood wordt vergeten. De strijd middelen om tot een bevredigende eco-1 van geeS[ spitst zich steeds meer toe de alg. belangstelling en legde er de na druk op, dat er geen enkel terrein van menselijke werkzaamheid is op deze we teld, waaraan geen beginselen ten grond slag liggen. Weest derhalve apostelen der kath. beginselen, aldus spr. dan zijt ge apostelen voor een betere wereld. Want de standsofganisaties zijn niet slechts een instelling voor uwe stoffelijke, doch ook voor uwe geestelijke belangen! Spr. wees tenslotte op de adventstijd, die een gele genheid bij uitstek vormt tot bezinning op de eigen beginselen, (applaus). Na deze rede van de bondsadviseur kwam het sociaal-economisch landbouw beleid ter sprake. De vergadering kon zich volledig accoord verklaren met de op de ingediende voorstellen door het hoofdbestuur gegeven prae-adviezen. Veel discussie ontlokte deze kwestie niet meer na de zeer goede uiteenzetting van Ir. C. Staf, aan wiens betoog vele leden hun hulde brachten. Mjer belangstelling gin# evenwel uit naar de sociale voorzienin gen. De heer Groen wilde graag van de vergadering vernemen, of men de zelfstan. digen al dan niet bij de landbouwpensioer.- regeling moest betrekken. De afdelingen Langendijk en Den Hoorn (kring Delft) zeiden daar zeer vóór te zijn. Over de lo nen voor de landarbeiders ontspon zich een felle discussie- Hier deed ook de heer J. Salman, bestuurder van de R. K. Land- arbeidersbond „St. Deus Dedit" een duit in het zakje. Hij verweet de werkgevers het niet-naleven van de niet-contractueel- vastgelegde lonen en toonde aan, dat de arbeiders in andere bijdrijfsgroepen tot veel hoger lonen kwamen dan in die van de land- en tuinbouw. Ook op een beter naleven van de contractlonen drong hij sterk aan. Zijn woorden verwekten een stevige reactie in de vergadering, die zien harerzijds beklaagde, dat de industrie, met name de groot industrie en ook de werkzaamheden op Schiphol de landarbei ders en de melkers als het ware wegzui gen uit haar ondernemingen, waar men dergelijke lonen niet kan opbrengen! Ver der stond de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen in het centrum van de alge mene belangstelling en op een verzoe uit de vergadering stelde de heer Kamp- j schöer voor een telegram te zenden aar. de leiding van de K. V. P., waarin de L j T. B. in algemene vergadering bijeen, ten i zeerste aandringt op een spoedige wijziging van de kinderbijslagregeling óók voor de kleine zelfstandigen, hetgeen noodzakelijk wordt geacht door deze vergadering- (Da verend applaus). De diverse voorstellen met de gegeven prae-adviezen werden z. h. st. aanvaard, evenals die onder het hoofdstuk grond, gebouwen en pacht. Wat betreft de kwes tie van het onderhoud der plattelands wegen kon het Kamerlid v. d. Weijden toezeggen, dat de wegen van de polders en de kleine wegen op het platteland, die door een druk interlocaal verkeer worden gebruikt, zoveel mogelijk door de overheid in de toekomst zullen worden gesubsidiëerd bij hun onderhoudskosten. Veel was er natuurlijk te doen rond de kwestie der belastingen. Uit de vergade ring werd van diverse zijden spontaan dank gebracht aan het Kamerlid v. d. Weijden voor hetgeen hij over deze in gewikkelde materie in de Tweede Kamer had te berde gebracht. De vergadering kon evenwel niet in alle opzichten met de verstrekte prae.-adviezen accoord gaan en wilde vooral de on onrechtvaardige Ondernemingsbelasting afgeschaft zien te krijgen. Thans immers betalen boeren en tuinders dubbele belasting en kunnen die niet in de prijzen doorberekenen! De heer v. d. Weijden was evenmin als de ver gadering erg enthousiast over de wets toepassing ten aanzien van de besparings vrijstelling voor de vermogens-aanwas- belasting. Hij toonde evenwel duidelijk aan, dat men in de Kamer t. a. v. de belastingkwesties toch wel degelijk reeds veel had mogen bereiken voor de boeren en tuinders. Hij deelde o.a. mede, dat het bedrag van de aftrek voor de V. A, B. van 5000 op 6000, thans zal worden gesteld, wat echter nog lang geen 10.000 is natuurlijk, maar althans een verhoging van enige betekenis. Wat echter niet wil zeggen, dat de Kamerleden nu de zaak verder zo laten! Ook over de politiek ip de standsorga nisaties werd nog uitvoerig gesproken en men kwam tot de conclusie, dat meer politieke activiteit der leden in eigen kring zeer gewenst is. Het ideaal moet zijn en blijven; „Alle L. T. B.-ers lid van de K. V. P. en dan zeer actief!" Dan kan men invloed uitoefenen, die gewenst wordt! Na de Rondvraag sloot de voorzitter de geslaagde Bondsvergadering met een opwekkend slot- en dankwoord. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Lisse.) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Ook de heer Hoek heeft ons eens met 'n paar bijdragen verrast ,die beide, zoals men ziet, in deze rubriek zijn opge nomen De fraaiste ervan is, oniegen- zeggelijk, no. 6474. een juweeltje in haar soort. Stond er geen naam boven en men moest rader, van welke Nederlander afkomstig, velen zouden, stellig Opden- oordt als de vervaardiger noemen, omdat constructie en economie zo meesterlijk zijn. Een keurig Bohemer vindt de lezer ia no. 6476. No. 6474. W. HOEK, Delft. Ie plaatsing. Mat in twee zetten. nomie-coördinatie te geraken tussen de drie partners, die met 20 millioen inwo ners een macht vormen, waarmede reke ning dient te worden gehouden. Spr. drong aan bij zijn gehoor op het breed zien van de economische kwesties in het in onze samenleving en ook Christus wordt een voorwerp van de geest van te genspraak. Gelukkig wordt ook thans nog de kern van onze katholieke Kerk in Ne derland gevonden op het platteland, maar Benelux-verband en niet op een goud- ook daan dreigen de gevaren door een schaaltje af te gaan wegen, wat we er groeiend verlangen naar steeds groter en nu precies beter of slechter van worden! meer materiële welvaart. Vermindering Immers na diverse verschuivingen aan van de geloofskennis is ook daar het go beide zijden van de weegschaal zal ten volg reeds van een vermindering van slotte het evenwicht worden hersteld en geloofsleven! Daarom riep spr. uit; Houdt daarmede de betere tijd voor de drie lan- jn uwe ge2innen de katholieke sfeer zui den aanbreken, ook m varbmd ver en de christelijke gebruiken in ere. gezien. Immers, als de Marhall-hulp over 7pPrste de retraite aan in vijf jaar ophoudt, moeten we ons zelf I sPr- bevai ten zeerste de retraite aan w volkomen kunnen redden. Ir. Staf ging vervolgens zeer in details op de Nederlandse landbouwpolitiek in en legde vooral de nadruk op de grote blij vende behoefte voor ons land aan devie zenbesparende kwaliteitsproducten, die uitgevoerd kunnen worden, nadat ze op de bedrijven zelf zijn veredeld, waardoor de* tevens alle winstmarges zelf ver dienen kunnen en ook de kosten voor de grondstoffen. Hij wees op het feit, dat de boer weer koopman gaat worden, voor wie de in- en uitvoerbalansen van Neder land opnieuw zekere betekenis zullen krij gen. Ook over de positie van granen en veevoeder, veestapel, groenten- en fruit teelt, sprak ir. Staf uitvoerig, voorts over de bloemen- en bollenkwekerijen, die zich zullen moeten gaan aanpBssed aan het bui tenland, De tuinbouw werd besproken en Naarmate de dag van 20 December na dert, waarop de algemene vergadering van de Alg Ver. voor bloembollencultuur weer gaat spreken over de plaats waar haar zetel in de toekomst zal zijn ge vestigd, komen de gemoederen over deze kwestie weer volop in beweging. De gemeenteraad van Hillegom heeft er Vrijdagavond ook nog eens terdege aandacht aan gewijd. Met algemene in stemming werd "besloten de vereniging een schrijven te zenden, met het verzoek zich te houden aan de destijds met Hille gom gesloten overeenkomst tot stichting van het Bloembollencentrum en de bol- lenbeurs in deze gemeente. Anderzijds richtten de raadsfracties aan haar collega's te Haarlem een brief, waarin wordt ge* wezen op deze reeds bestaande overeen komst, zodat Hillegom eenzijdige verbre king daarvan als een onrechtmatige daad zal opvatten! Intussen vergaderde ook de afd. Hille gom van „Bloembollencultuur" op Vrij dagavond over deze aangelegenheid en besloot op de a.s. alg. vergadering* een motie te presenteren, om alvorens over de zetel-vestiging te Haarlem te gaan praten, eerst uitsluitsel van de gemeente vertegenwoordigers van Hillegom te ver zoeken wat betreft hun al of niet toe stemmen in een ontbinding van de met Bloembollencultuur rechtsgeldig gesloten overeenkomst! Onder zeer grote belangstelling stond onbepaalde tijd aangehouden, om alsnog het aardappel vraagstuk, alsmede tal van vergaan van de gisteren voor het B.G. te Arristerdam terecht de bekende J Kloosterboer, on- I der verdenking van spionnage. Voor de oorlog werd hij er o.a. van verdacht mede schuldig te zijn aan het „Simon Bolivar'.' oo 18 andere naar voren komende kwesties. Be- November 1939 vlak bij de Engelse kust De president van het Hof, mr. F. v. d Goot begon echter de behandeling met uitdrukkelijk vast te stellen, dat K. daar in niet de hand heeft gehad, daar de „Bolivar" op een mijn is gelopen en niet getorpedeerd In verband met de tegen hem bekend geworden feiten werd K. in Februari 1940 8 en orgeI' Gram. vertelt dan hoe hij tot zijn daden is ge HILVERSUM II (415 M.) NCRV. 7.00 tornen. In Antwerpen zag hij een gewa- Nieuws, gram.; 9.35 Symph. conc.; 1100 pentje koopvaarder uitvaren en hij wond Sonate in G., Bach; 11.15 Hoorspel; 11.50 zie}j daarover dermate op, dat hij dit aan Ens. „Donauklanken"; 12.38 Prot. kerk- een zakenrelatie in Hamburg schreeL die dienst; 13.00 Nieuws; 13.15 Kwintet; 13 45 deze gegevens aan de Duitse admiraliteit Gram.; 14.00 „Elverhoj" suite op 100, doorzond. Het gevolg was, dat het Kuhlau; 14.„0 Causerie; 15.00 Concertge- voorstel werd gedaan inlichtingen door te bouwkwintet; 15.40 „De Varianten"; 16.15 geven aan de Duitse admiraliteit over V. d. jeugd; 17.30 Walsen van Brahms; vertrekdata van Engelse koepvaardij- 17.45 RVD; 18.00 Koor; 18.30 Philadelphia schepen uit de Ned. havens en hun ton- Symph. ork.; 19.00 Nieuws, RVD, actual.; nages. K. stemde hierin toe en nam ge- 19.45 Eng. les; 20.00 Nieuws; 20.15 Kwar- heel voor eigen rekening een zekere de t>. tet; 20.35 Lezing; 21.00 Europees conc.; uit St. Pancras in dienst. Deze moest m 22.00 Busch Strijk»He.; 22.30 Zang en de havens „rondneuzen" en hem de gege- piano; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 vens sturen. In totaal gingen L0 15 brie- Nieuws, gram. (23 20 ',ezing) ven naar Duitsland, via een adres in tsei- limgwolde, waar de brieven door een RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Br.: NSB'er A. werden ontv-ngen en door- tnws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gegeven Door een toeval werd de zaak SSSÏ' in nnT'A1^111' 9'°,°r, ÏTS' 9 05 ontdekt'en op 20 Februari werden K. en rwSNr S fi ,nws- lÖAÖ Sram. 2jjn medewerkers gearresteerd. Toen de 11.00 v. d. sold. H.15 parlem 11.30 Rhyttm oorlog uitbrak werden de verdachten Mm nm nm vzot' 3 WiTnA A-'3? naar de z.g. „Krententuin" in Hoorn ver- i 1 s m v!H 1 f u' voerd, waai zij na de capitulatie in Mei dpi or®h. 1940 werden vrijgelaten. .„1 T sch,lp v' d- De B. die als getuige charge wordt ir an mil Mr ^??hn w -v d ,orc- gehoord, verklaart dat K. destijds tegen iROn Fr TO- v J llrt S vi D Ihem gezegd heeft, dat hij het deed om- h ml! urn ïr IV m'in d-e Duitsers beloofd hadden de Hol- in^n hmdse schepen ongemoeid te laten, ri iin Ern?' TP- nr ^M rf °ver de da2en in de krententuin ver- I-Ma' r-Y' te" deze getuige, dat de NSB'ers op de sTnn div da,g van de caPhulatie „Heil Hitier" had- 22.5o „ram. 22.uu div. den geroepen. K. echter was op tafel ge- RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: sprongen en had geroepen: „Leve de Ko- nws. 7.10 gram. 7.15 div. 7.30 Eng. H.S.: ningin" Tegen getuige had K. gezegd: ork. 7.55 weer. 8.00 Fr. Br.: nws. 8.10 gr. „De Duitsers zijn hier nu wel, maar ze 9.00 Eng. H.S. nws. 9.15 kookpraatje. 9.20 moeten er ook weer uit", ens. Norman 9.45 casino-ork. 10.30 piano- Vier getuigen a decharge verklaren, kwartet, 11.30 „music while you work", dat K. in de bezettingstijd een goed Ne- 12.00 Eng L.P.: voodr. 12.15 Midland orch. derlander is geweest. Hij deed pogingen 13.00 Rio tango ork. 13.30 var. ork. 14.00 om gearresteerde Nederlanders vrij te Northern orch. 14.45 orgel. 15.00 v. d. krijgen en soms gelukte dit hem dank zij vrouw. 16.00 Enig. H.S.: orgel, 16.30 „the zijn Duitse relaties ook wel. Hij gaf Brains trust". 17.00 Eng. L.P.: voordr. voorts grote sommen geld aan de armen 17.15Schots ork. 18.15 filmpr. 18.45 sextet in St. Pancras en stelde in 1943 een be- Parry 19.15 apache ork. 19.45 Fr. Br.: nws drag van f 50.000 beschikbaar voor de 20.00 Strijkork. 20.30 Sottens symph. ork. illegaliteit. en koor olv Carl Schuricht. 22.30 Eng. De advocaat-fiscaal, mr. Th. Keune, L.P.: „have a go". 23.00 nws. 23.15 Trio wilde in deze zaak nog geen requisitoir Sullivan, 23.35 ork. Ternent I houden, maar zag de zaak gaarne voor twee getuigen charge te horen, die thans niet verschenen waren. De verdediger, mr. Berkhouwer, ver zette zich tegen dit voorstel. Hij kwam tot de conclusie, dat volkenrechtelijk K. niet als spion gezien kan worden en hij ein digde met onmiddellijke invrijheidstel ling te vragen. Mr. Keune repliceerde en achtte het van belang, dat verdachte in preventieve hechtenis blijft. Na een langdurige zitting beeft het hof gisterenavond op verzoek van de ver dediger, mr. C. Berkhouwer, besloten Jan Kloosterboer voorlopig in vrijheid te stellen. De zaak tegen deze Verdachte werd voor onbepaalde tijd aangehouden teneinde nog de twee getuigen te horen, die niet waren verschenen. Vrijspraak geëist voor hand langer van Kloosterboer Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam behandelde gisterenmiddag de zaak tegen de 41-jarige P. B. uit St. Pancras. In zijn requisitoir zei de advocaat-fis caal, mr. Th. Keune, dat hij niet genoeg feiten aanwezig achtte om een Vrijheids straf tegen B. te eisen en bovendien meende mr. Keune, dat B. in het geheel niet met opzet gehandeld heeft. Mr. Keu ne besloot met vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidstelling tegen B. te eisen. Het Hof nam het laatste gedeelte van de eis over, zodat de verdachte direct op vrije voeten kwam. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 27 December a.s. „Ik vind het vreselijk, mijnheer de pre sident, dat mensen, die voor hun idealen streden en veel hoger stonde^ dan ik, door mijn toedoen omkwamen" zei de voormalige onderinspecteur der staatsre- cherche J. Veefkind uit Den Haag tijdens de behandeling van zijn zaak voor het Haagse B. G. Overigens ontkende deze Duitse tolk en „Sipo"-agent vrijwel alles, wat hem tenlaste werd gelegd, hoewel hij zich in bezettingstijd .terk beijverd had bij het opsporen van illegalen en onderduikers. Honderden Nederlanders vonden door zijn toedoen de dood. Zijn slachtoffers mis handelde hij op ergerlijke wijze. De belangrijkste getuige in deze zaak was Schreieder, voor wie Veefkind enkele malen gewerkt had. De vroegere Krlmi- nal-direktor verklaarde, dat de verdachte naar schatting bij zes droppings van agen ten en een 15-tal droppings van wapens en containers aanwezig was geweest. „Ik gebruikte hem bij het „England- Spiel", omdat ik hem vertrouwde, en hij de Duitse zaak m.i. volkomen diende", aldus Schreiedei. De adv.-fiscaal achtte de ten laste ge légde feiten wettig en overtuigend bewe- zenn en requireerde tegen Veefkind de doodstraf. Uitspraak over 14 dagen. Het B. G. te Amsterdam velde heden morgen vonnis over de Amersfor se kampbeulen Berg, Kotalla, Wolff, Braum, Gberlë en Alscher. K. P. Berg, 41 jaar oud, ex.politiebe- ambte. werdveroordeeld tot de dood- straf J. J. Kotalla, 40 jaar oud, ex-kantoor- bediende, werd veroordeeld tot de dood- Straf' j u u J. Oberle, 56 jaar oud, ex-schaapher- der. werd veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf met aftrek van de tijd in voor. arrest doorgebracht. H. H. Wolft', „hét Kerstmannetje", 56 jaar oud, ex-timmerman, werd veroor. deeld tot levenslange gevangenisstraf. E. E, Alscher. 60 jaar, ex-vertegen woordiger, werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. E. Brahm, 52 jaar oud, ex-bouwvakar beider, werd veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Ten aanzien van de verdachte May, werd een voortgezet onderzoek gelast, aangezien ter terechtzitting is gebleken dat de Duitser Tito waarschijnlijk nog in leven is en zo mogelijk persoonlijk ge hoord moet worden. Het Hof wilde May niet op grond van schriftelijke verkla ringen veroordelen. Alle veroordeelde verdachtep kregen een termijn van 8 dagen om eventueel beroep in cassatie aan te tekenen. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron, dat Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal zullen worden uit- genodig tot het bijwonen van de be sprekingen over het sluiten van een Noord-Atlantisch pact, die thans te Washington gaande zijn. Uit Fort Worth, (Texas) wordt ge meld: De Amerikaanse achtste luchtgroep (langeafstandsbommenwerpers) is in „staat van paraatheid" gebracht. Volgens het hoofdkwartier van de groep mag slechts een vierde deel van het be trokken personeel met Kerstverlof. Van de zijde van het hoofdkwartier der luchtmacht te Washington wordt verklaard, dat men niets omtrent de pa raatheidstoestand zelf weet. De term „toestand van paraatheid" betekent ge woonlijk, aldus het hoofdkwartier, een oefenmanoeuvre of een verplaatsing van eenheden.. Het bestuur der Radboud-stichting te Nijrhegen heeft besloten de leeropdracht van dr. S. T. Strasser aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen uit te breiden met theoretische paedagogipk en geschiedenis der paedagogiek en hem te bevorderen tot gewoon hoogleraar. Terzelfdertijd is dr. j. J. Gielen te Roozendaal benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de paedagogiek, voor zover dit niet is opge dragen aan prof. Strasser en mede met uitzondering van de kinderpsychologie en de psychologie van het. abnormale kind. Dr. Gielen was van 1 Juli 1946 tot 6 Augustus 1948 minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het kabi- net-Beel. Tijdens het afgelopen weekend zijn in een nacht te Beverwijk niet minder dan 13 inbraken gepleegd. De gedupeerden vermisten hoofdzakelijk geld, levensmid delen- en textlelkaarten. Overal verschaf ten de dieven zich toegang met een valse sleutel. Het politieonderzoek wordt be moeilijkt doordat nergens vingerafdruk ken zijn aangetroffen. COMMUNISTEN HADDEN TOCH *NOG „GEHOOR" De Enschedese gemeenteraad heeft gis teravond een bewogen zitting meege maakt, welke een ontijdig einde heeft gevonden. Drie leden van de communis tische raadsfractie, die wegens felle in terrupties de orde verstoorden, werden na stemming door de voorzitter uit de raads zaal verwijderd. Voordien reeds hadden de overige raadsfracties hun afkeuring getoond over de ongewone gang van za ken door de zaal te verlaten. Hierdoor stonden de communistische leden een uur lang voor lege stoelen te praten. Slechts de stenograaf was zijn post trouw geble- Aan de rentetrekkers die •litkeringen ontvangen krachtens de invaliditeitswet, de ouderdomswet en de noodwet ouder domsvoorziening, wier betaaldag op Za terdag 25 December valt, zullen deze uitkeringen door de PTT-kantoren zp- veel mogelijk reeds op Vrijdag 24 De cember worden uitbetaald. Op 22 December zullen, naar Reuter meldt, Amerikaanse transportvliegtuigen boven Bastagne, in de Belgische provin cie Luxemburg, driehonderd kilo noten uitwerpen, ter herdenking van het be faamd geworden antwoord van brigade generaal Anthony MacAuliffe, die op 22 December 1944, toen zijn 101ste luchtlan dingsdivisie te Bastagne was ingesloten, aan de Duitse commandant op diens eis tot overgave slechts dit ene woord als tegenbericht deed toekomen: „nuts", het geen 'letterlijk „noten" betekent, doch ook: „loop naar de pomp". Onder grote publieke belangstelling heeft gisteren voor de bijz. raad van cas satie het beroep gediend van dé proc.- fiscaal bij het Haags B. G. tegen het von nis in de zaak van de gebr. A. F. en C. F. de Vilder uit Amsterdam, directeuren van de N.V. Amsterdamse Ballast Mij. en de directeur van de N.V. Hollandse Be ton Mij. L. Doedes, die, beschuldigd van collaboratie, door het Haags B. G. van rechtsvervolging werden ontslagen. De tenlastelegging van collaboratie omvatte in deze zaak het uitbreiden van een aantal vliegvelden ten behoeve van de Duitsers. De proc.-fiscaal bij het B. G. achtte het vonnis niet rechtsgeldig en vroeg ver nietiging van de sententie, waarin de con clusie van het B. G. was vervat, omdat deze was opgesteld door de president en 4 raadsheren, terwijl, zo voerde de proc.- fiscaal aan, dit had moeten geschieden door de president en 2 raadsheren. De president van de bijz. raad deelde aan de raadsman, die de cassatie-mid delen van de proc.-fiscaal zou bestrijden mede, dat de bijz. kamer van de raad ambtshalve beslist had, dat het argument van de proc.-fiscaal van het Haags B. G. gegrond was. Zeer uitvoerig ging deze raadsman in op de bestreden sententie. Hij voerde o.m. aan, dat de gerequireerden aan dr. Hirschfeld advies hadden gevraagd en op grond van dit advies de door de Duitsers verlangde werkzaamheden hadden uit gevoerd. Nadat achtereenvolgens de tweede en de derde raadsman het woord hadden ge voerd, waarbij zij o.m. verklaarden, dat zowel de gebr. de V. als D. zich steeds moeite hadden gegeven de Duitsers tegen te werken, nam de proc.-fiscaal het woord. Spr. wilde het liefst een eind ge maakt zien van deze slepende zaak. Het leed, dat betrokkenen ervan ondervonden was, naar zijn mening, een voldoende boete voor wat hij persoonlijk zag als hun schuld De grote consequenties van deze zaak noodzaakten echter, volgens spr., de raad dit geval geheel tot klaar heid te brengen. De proc.-fiscaal verklaarde, dat het ad vies van dr. Hirschfeld disculperend is voor het aannemen van het werk, doch niet voor het continueren ervan. Het B. G. heeft gemeend, dat de gerequireer den door afwezigheid van schuld niet vervolgd konden worden. Deze motive ring achtte spr. onvoldoende. Derhalve concludeerde hij tot vernieti ging vai de sententies en verwijzing naar het Arnhemse B. G. voor een nader on derzoek. Uitspraak 10 Januari 1949. Prof. Ernst Reuter „Westelijk" burge meester van Berlijn, verklaarde Maandag dat hij met de drie westelijke comman danten het vraagstuk van het maken van de westelijke mark tot het enige betaal middel in de westelijke sectoren vaa Berlijn had besproken. Hij zeide, dat deze stap net bereiken van een uiteindelijke oplossing van het Berlijnse probleem niet moeilijker zou maken. Thans circuleren zowel de oostelijke, als de westelijke mark in de westelijke sectoren van Ber lijn. Prof. Reuter voorspelde verder, da spoedig een drieledig geallieerd- militair bestuur over de westelijke sectoren van Berlijn zou worden ingesteld- Hij deed en beroep op de geallieerden om de drie westelijke sectoren van Berlijn in een „trisectoria' te veranderen, door de thans tussen de geallieerde sectoren bestaande grenzen op te heffen. Tenslotte verklaarde hij nog, dat net feit. dat het werk van het westelijke ge meente-bestuur van Berlijn thans op eer. drie-sectoren-basis werd georganiseerd, op geen enkele wijze 'n erkenning inhiek van de aanspraken der oostelijke mag! stratuur op het enige wettige gezag in de sowjet-sector. Gedurende de maand Januari zullen de textielzaken wederom een opruiming mogen houden, zoals dat ook in de afge lopen zomer het geval is geweest. En ook nu zal weer een aantal goederen naar keuze van de winkelier, zonder punten mogen worden verkocht. Waar bij intussen overwegingen van punten kapitaal-politiek een zeer belangrijke rol spelen. Want niet alleen het publiek, ook de winkelier heeft punten nodig om bij zijn leverancier textiel te kunnen ko pen, zodat een op peil houden van het „puntenkapitaal" een dwingende eis is. Naar wij vernemen. Is het niet on waarschijnlijk, dat deze puntenvrije goe deren reeds in de eerste helft van de maand zullen mogen worden verkocht. De vorige keer mocht dit pas in de twee de helft van de opruimingsperiode. De Ned. Kath. Bond van handelaren in brandstoffen „St. Theobald" heeft te 's-Hertogenbosch een bijzondere alge mene ledenvergadering gehouden ter be spreking van de toestanden in de brand- stoffenhandel. Deze-drukbezochte verga dering stond onder leiding van H. Her mans uit Sittard. Met grote meerderheid van stemmen werden d bestuursvoor stellen aangaande de progressieve con tributie, het progressief stemrecht en de wijzigingen in statuten en reglementen aanaard. Met algemene stemmen werd besloten een schrijven te zenden aan de minister van Econ. Zaken, waarin ongerustheid en ontevredenheid tot uiting komen over de gevoerde loon- en prijspolitiek en in het bijzondei de moeilijkheden voor de ko lenhandel in het licht worden gesteld. De pontificale Nachtmis, die kardinaal Suhard, aartsbisschop van Parijs, in de Notre Dame met Kerstmis zal opdragen, zal ditmaal voor het eerst per televisie worden uitgezonden. Voor het staatsgerechtshof te Praag is een proces begonnen tegen dé geestelijke Pavel Hucko van de Grieks-Katholieke kerk en negen anderen, op beschuldiging van spionnage ten gunste van anti-sov jetrussische groepen in centraal Europa No. 6475. W. HOEK, Delft. Ie plaatsing. Mat in twee' zetten Wit: Ka7, Dal. Tb7—h5, Ra2—h3, Pd8; d7, e6. Zwart: Kd6, Tf6, Rf5; c5, e4, e7, g3. No. 6476. KNOTEK, Narodny Osvobozeni 1948. Mat in drie zetten. Wit: Kfö. Dg2, Tc8, Rbl, Pb4—c4;. Zwart: Kd4, Ta4, Rh2, Pc5; a3. a5. g3. Oplossingen over drie weken. Deze gelieve men voor Woensdag 28 December in te zenden. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6465. W. H. Haring. 1. Pb5 dreigt 2. Pd6tt. Een goede tweezet met in 1. Pe8 uitmuntende verleidingszet die door Te4! wordt weerlegd. Geschiedt. 1. Tb6, dan 1c6c5. No. 6466. A. Ellerman 1. Pd7 dreigt 2. De4tt. Bij deze tweezet was het uit kijken, om de juiste paardezet te vinden. 1. Pd3 en 1. Pg6, falen, resp., door 1Dd4: en 1Pd6:. No. 6467. E. Pedersen. 1. Pa6b4 dreigt 2. Kb2—a3! en 3. Pc5—b7tt. 1Kb4:, Re7, Rf6, Rd3:. 2. Dd4:t, Pc6:t, Del!, Ka3 enz. Indien 1. Dd4:, bijv. Df6 waarmee de witte dame wordt gepend. GOEDE OPLOSSINGEN. Van no. 6465, 6466 en 6467 werden goede oplossingen ingezonden door: ir A. Bergstein, Geleen; P. H. Houdük, Rot terdam; A. Staarink, Didam. Van no. 6465 en 6466 door: C. H. Nijkamp, Almelo; Styn Pompe, Voorburg. Van no. 6466 en 6467 door: F. Pijls, Maasbracht; C. v. d. Weide, Rotterdam." Van no 6465 en 6467 door: J. Dickhaut, Nijmegen; F. Witte, den Haag. Van no. 6466 door: H. Th. v. Goor, Voorburg. Van no. 6467 door: C. J. Lutz, Gouda. Van no. 6465 door: R. Bijnljes V. Veer- sen, Noordwijkerhout. CORRESPONDENTIE. W. J. S. te R. Uw vraag moeten we ontkennend beantwoorden. Wat speelt u bijv. na 1De7:? Dr. Max Euwe heeft gisteren in Reyk- javick het IJslandse schaaktornooi ge wonnen. Hij behaalde 3V2 punt, drie re mises en twee gewonnen partijen. Dr. Euwe zal hierna spoedig naar de Ver. Staten vertrekken. Op initiatief van de Amsterdamse Roeibond heeft de oud-voorzitter, ir. Th. P. Tromp, zich bereid verklaard op de a.s. Zondag te houden jaarvergade ring een candidatuur voor het voorzit terschap te aanvaarden. In verband met de organisatie in 1949 van de Europese roeikampioenschappen op de Amster damse bosbaan wordt er grote waarde aan gehecht dat een ervaren president dat jaar de leiding in de Roeibond heelt Het is waarschijnlijk te achten dat de heer Tromp bij enkele candidaatstelling verkozen wordt. O Op de Franse tennisranglijst staat Marcel Bernard eerste; Abdessalam en Destremeau delen de 2e en 3e plaats. Bij de dames is mevr. N. Lan dry nummer één. <J> Het districtskampioenschap degen van Zuid Holland is gewonnen door E. Kuypers, Den Haag, voor Burgel, Den Haag en Bernoski, Rotterdam. De voetbalwedstrijd NoorwegenDe nemarken te Oslo eindigde in een 50 overwinning voor de Denen. De Fransman Pirolley heeft het Euro pees record 400 m. rugslag gebracht op 5 min. 5.6 sec. Gebrek aan deviezen, en aan papieren Nederlandse guldens heeft de monster productie van de wereldberoemde Neder landse filmproducent R. Olprent, de eer ste grote Nederlandse Bach-film in kleu ren (voorlopige titel ..Zingende Zielen") geruime tijd opgehouden, zodat er ook geen persnieuws van de publiciteitsafde ling kon verschijnen door gebrek aan materiaal in de vorm van nieuws en schrijfpapier. Thans heeft de heer Olprent zijn orga nisatie „gestroomlijnd" (zoals hij dat noemt), terwijl diep ingrijpende bezui nigingen op het programma staan In fe toekomst zal hij met de in zijn fi'm optredende menigten het oude toneel trucje toepassen. In plaats van honder den figuranten te huren, zal hij hetzelfde halve dozijn mannen op en neer laten lopen achter een muur Op deze wijze zullen de volledige Franse en Russische legers die met elkaar strijden om het bezit van Bach's onsterfelijke muziek, uit een dozijn figuranten bestaan. In een nachtclub-scène, waarin Bach een ontmoeting heeft met de markies de Cascara y Pastilla, kleinzoon van Wil helm Teil, zal een gramofoon worden gebruikt in plaats van Zebedeus Silber- stein's Swinging Sweeties die aanvan kelijk uit Hollywood zouden worden ge ïmporteerd om de laatste levensdagen van Bach in de film wat op te vrolijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2