Republiek pleit in Wasliin „Een laatste kans" voor Nederland ton Geestelijke bijstand bij de „Nijmegen"-ramp Het spook der werkloosheid België Tsjang Kai Tsjek niet afgetreden Tulpen trekken onder kunstlicht Gongc Weerbericht De doop in het Buckingham-palace V redesgef luister in Batavia Tocht langs Javas ondernemingen SCHIJN EN WERKELIJKHEID Zullen de kassen moeten verdwijnen? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bijzondere zitting ministerraad C.G.D. naar Djokja vertrokken Ned. Souvereiniteit in overgangstijd Nederlands in- en uitvoer De voorschriften der K.L.M. Engels „welkom" voor Belg. textielarbeiders Katholieke boeren naar Brazilië De strijd 0111 de baan Strijd om Peking neemt in hevigheid toe LAGEN Minder soorten bonkaarten Namen van Engelands koningskind 70ste JAARGANG No. 20801 Even voorstellen? Barbro Selldén, de eerste vrouwelijke diplomaat van het Zweeds ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze is voor bestemd om handelsattaché in een der Europese hoofdsteden te worden. Dc ministerraad heeft zich zowel gisterenochtend als gisterenmiddag in bijzondere zitting bezig gehou den met de Indonesische situatie. Door republiek erkend In November scherp teruggelopen PLANTERSLEVEN NIET BENIJDENSWAARDIG Soendanese bevolking zorgt voor veiligheids dienst e 11 Antwoord op vragen van de heer De Kort LIMBURG'S „MILLIOENEN LIJNTJE" KOMT IN BEDRIJF De Engelse Marine heeft het convooi-vaartuig Wellington in gebruik genomen als drijvend hoofdkwartier. Tevens zal het als vergader plaats dienst doen en als trefpunt worden gebruikt van marine officieren uit alle delen der wereld. «SB CONSEQUENT GETUIGEN Leeftijdsgroepen worden samengevoegd Nieuwe tabakskaarten STAATSLOTERIJ KOUDER DES NACHTS Charles, Philip, Arthur, George DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur; J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Ofschoon zowel de republikeinse als de Nederlandse autoriteiten zich in een vol komen stilzwijgen hullen omtrent de si tuatie hoort men steeds luider het woord „vrede" uitspreken, zo constateert U. P in een telegram uit Batavia. En volgens liet persbureau zouden deze vredesge- sprekken hun oorsprong vinden in drie dingen: 1. De nieuwe republikeinse nota van premier Hatta, waarin, naar verluidt, de republiek zich bereid heeft verklaard de Ned. souvereiniteit tijdens de interim periode zowel in feite als in theorie te er kennen. 2. Kennelijk is door Washington „zware druk" op Den Haag uitgeoefend. 3. Een critisch anti-oorlogsstandpunt is ingenomen door sommige Ned. kringen, hetgeen gereflecteerd werd in enige Ned. pers-organen. Gewoonlijk betrouwbare kringen zeggen, dat premier Hatta de nieuwe nota, waarin de republiek zich tot onderhandelen be reid verklaarde, Maandag aan de Ameri kaanse gedelegeerde Coehran heeft over handigd. De nota was aan Coehran geadresseerd en informeel werd hem gezegd, dat hij ermee kon doen, wat hij wilde. Het ver luidt dat Coehran de nota daarop aan de Nederlanders heeft doorgegeven. Intussen hebben republikeinse afgevaardigden in Washington een gelijkluidende nota aan het staatsdepartement afgegeven. In Batavia wordt gezegd, dat nadat Coehran de nota aan de Nederlanders had gegeven, de Ned. autoriteiten het stuk „zonder commentaar" Maandagavond naar Den Haag hebben gestuurd. Goed ingelichte Ned. kringen zeiden, dat zij niet geloofden, dat de nota nieuwe gezichtspunten biedt, hoewel republikein se kringen vol vertrouwen schijnen te zijn, dat de nota niet genegeerd kan wor den. Indonesische kringen zeiden: „De nota betekent een open deur. Wij zijn nog altijd tot onderhandelen bereid- Wij zijn nog altijd van gevoelen, dat de enige oplossing voor Indonesië een vreedzame oplossing is". Van beide zijden werd echter gewei gerd officieel commentaar te verlenen. Ned. kringen zeiden: „Openhartig ge sproken, de gehele zaak is niet meer in handen van Batavia. De kwestie staat thans tussen Washington en Den Haag". Naar A.F.P. meedeelt, heeft dr. Soemi- tro, republikeins vertegenwoordiger te Washington, tegenover de per- verklaard dat hij zojuist van zijn regering instruc ties had ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat zij gereed was de on derhandelingen met de Nederlandse re gering tot vreedzame regeling van het geschil, t.a.v. Indonesië te hervatten. Hij verklaarde, dat hervatting van deze onderhandelingen thans afhing van de Nederlandse regering zelf en gaf uitdruk king aan de hoop, dat de Nederlandse regering haar vroegere houding zou ver anderen. Wij hopen oprecht, dat de on derhandelingen onder auspiciën van de Commissie voor Coede Diensten zullen worden hervat, zo zeide hij. Na hulde te hebben gebracht aan de C.G.D. zeide hij: indien opnieuw oorlog in Indonesië uit breekt, zullen de communisten, veel meer dan welke andere elementen ook, daar wel bij varen. Hetgeen in Indonesië ge- schiedt is van dusdanige aard, dat dit in geheel Azië reacties teweeg zal brengen. Volgens Reuter verklaarde Soemitro nog, dat het besluit van de republikeinse regering tot het geven van „een laatste kans" aan Nederland voor hervatting van de onderhandelingen de „critieke s,.uatie" van gisteravond had gewijzigd. Wij waren op het ergste voorbereid en zuilen voorbereid zijn op de mogelijkheid dat de onderhandelinge tot een vreed zame oplossing mislukken, aldus Soemi tro, die zeide, dat hij voornemens was geweest te zeggen waar het op staat. Doch de toestand van eergisteren, toen oorlog onmiddellijk nabij scheen, was veranderd. Hij zeide niet te weten, wat de Nederlandse regering zou doen, doch meende, dat het besluit van de republi keinse regering, dat genomen was op initiatief van de Commissie voor Goede Diensten, een uitweg bood. Indien Nederland bij zijn oude standpunt blijft, zijn wij onverbidde lijk besloten te verdedigen, wat wij bereikt hebben, en dat zou strijd kun nen doen ontbranden in het gehele ge bied, aldus Soemitro. Hij zeide reden te hebben om aan te nemen, dat de Veiligheidsraad en enige van de belanghebbende, grote mogend heden gaarne zien, dat de onderhandelin gen 'spoedig hervat zullen worden. Soe mitro weigerde commentaar te geven op een bericht in de New York Times, vol gens hetwelk hij gezegd zou hebben, dat de premier van India, Pandit Nehroe, de republikeinse autoriteite:. had aangebo den, een regering in ballingschap in India te vestigen, indien dit nodig was, en dat men zich gereed maakte voor hervatting van de strijd tegen de Nederlanders. Hedenochtend vroeg Is de Commissie van Goede Diensten van het station Ko ningsplein te Batavia met de zogenaam de delegatietrein naar Djokja vertrok ken. Alle commissieleden, benevens het secretariaat hebben zich daarheen be geven Alleen Nayaran van het secreta riaat bleef te Batavia. Het Franse persbureau AFP. meldt uit Batavia: Uit gezaghebbende republi keinse bron wordt vernomen, dat Moh. Hatta Maandag door bemiddeling van de Amerikaanse afgevaardigde in de C.V. G.D Merle Coehran, aan de Neder landse delegatie een schrijven heeft doen geworden, waarin de republiek zich zon der voorbehoud bereid toont, de Neder landse souvereiniteit in Indonesië te erkennen voor de duur van de interim regering. Standpunt van Oost-lndonesië In verband met het recente commu niqué van de Ned. regering betreffende de politieke ontwikkeling in Indonesië, verneemt de correspondent van Aneta, dat de regering van Oost-lndonesië zich gebonden zal blijven achten aan de be ginselen, neergelegd in haar verklarin gen in het parlement. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige cijfers had de invoer in Novem ber j.l. een waarde van 403,9 mill. (Oct. j.l. 479,3 mill.) en een gewicht van 1.566.000 (1.906.000) ton. Enkele belangrijke importen waren (in millioenen gld.): Slachtvee en vlees 5,5 (Oct. '48: 5,8), tarwe en tarwebloem 19,2 (26,7), mais 4,5 (13,6), gierst 4,3 (5,3). coprah 12,0 (17,0), palmolie 4.6 12,5). cacaobonen 8.0 (2.6). tinerts 10.2 (14.7), steenkolen 12.9 (15.0). minerale oliën 17.3 (22,7), hout 28,9 (26.5). ongesponnen wol 7,5 (7,6), ongesponnen katoen 6.0 (7,7), plaatijzer en -staal 8.3 (10.1), staaf- en profielijzer en staal 9.4 (11,7), auto's 8,7 (6,8), schepen e.d. 0,4 (11,3). Dc uitvoer had in November een waarde van 263.8 mill. (Oct. 307.9 mill.) en 'n gewicht van 753.000 (849.000 ton). Enkele belangrijke posten bij de uit voer waren: Boter 5,6 (22,1), geconden seerde melk 6,4 (5,5), kaas 6,5 (9,0), eieren 5,9 (4,7), bloembollen 3,7 (17.5>. aardappelen 21,3 (19,9), verse groenten 5,0 (5,8), aardappelmeel 4,5 (5.8), suiker 7,2 (3,5), vruchtenpulp 4,7 (4,8) oliën en vetten 7,6 (9,5). cokes 4,6 (3,5), superfos faat 4,2 (2,6), kunstzijden garens 5,7 (5,7), katoenen manufacturen 12.0 (12.5) ruw ijzer 3,1 (4,9). tin in blokken 9,7 (8,4), electrische lampen 3,4 (3,7), radio artikelen 7,6 (7,7). schepen e.d. 9,1 (2,9) Een speciale correspondent van Aneta heeft een tocht gemaakt langs vele onder nemingen in West-Java. Hij vertelt daar over dat op alle ondernemingen die hij bezocht, de werkzaamheden in de tuinen en op de fabrieken met grote voortva rendheid en doorzettingsvermogen wor den voortgezet. De productie stijgt dage lijks en omtrent de oogst voor het volgende jaar koestert men overal grote verwach tingen. De planters hebben intussen geen benijdenswaardig bestaan. Te allen tijde lopen zij gewapend rond en op de meeste ondernemingen gaan zij niet zonder ge wapend geleide de tuinen in. In het bij zonder in de omgeving van Soekaboemi neemt de laatste tijd de onveiligheid toe. Terwijl in het Buitenzorgse~de toestand als labiel werd gekenschetst, werd in het gebied van Soekaboemi verklaard, dat de onveiligheid de laatste tijd onrustba rende vormen heeft aangenomen. Deze streek heeft overigens nooit tot de rus tigste van West Java behoord. Wei heb ben de benden zich thans verder van de stad teruggetrokken o.a. naar de Zuide lijke hellingen van de Gedeh en de wes telijke kalksteengrotten. Ten N.O. van Bandoeng in de Parnanoekan en de Tsjia- semlanden is het vrijwel rustig. Op verscheidene ondernemingen ver klaarde het personeel, dat na een periode van betrekkelijke rust de laatste tijd veel last wordt ondervonden van beschietin gen. Daarom dan ook hebben de planters geprotesteerd tegen de verordening, dat alle automatische vuurwapens moeten worden ingeleverd, vooral ook omdat dit het moreel der ondernemingswachters zou verzwakken. Deze ondernemings wachters worden gerecruteerd uit de Soendanese bevolking. Zij hebben, meest al onder leiding van oud-onderofficieren van het K.N.I.L. tot taak. met de politie de beveiliging van de militairen over te nemen. In de residentie Buitenzorg en Priangan zijn ongeveer 4000 onderne mingswachters verdeeld over 252 wacht- eenheden. Het instituut der onderne- mingswachten wordt betaald door de voorlopige federale regering. De gang van zaken is als voigt. Zodra Door de heer De Kort, lid van de Tweede Kamer, zijn ipderti.rd aan de minister van Verkeer en Waterstaat enige vragen gesteld in verband me het achterwege blijven van geestelijke op stand voor enkele katholieke slach Oifers van de „Nijmegen"-ramp te Prestwick In deze vragen werd o.a. aangeduid, da. de stewardess Elsie Fey en de heer "an Overbeek uit Breda nog enkele uren na de ramp hebben geleefd en dat perso nen en instanties, doende met de licha melijke verzorging, de geestelijke belan gen uit het oog hebben verloren. In ant woord on de vraag of de ,,service" van de K.L-M. in dit opzicht wel of niet voldoende is geweest, zegt de minister: Onder de voorschriften, aan het per soneel der K.L.M. gegeven ten opzichte van zijn gedragingen bij rampen, komt onder de allereerst te nemen maatrege len voor het verzorgen van geestelijke bijstand. Vast is komen te staan, dat aan vertegenwoordigers van de K L M. door of namens de slachtoffers geen ver zoek om geestelijke bijstand is gedaan. Voor een eigener beweging optreden op dit punt bestond voor hen minder aan leiding, omdat zij ten gevolge van verbroken telefoonverbindingen, de af stand en de mist op de plek des onheils aankwamen, toen het transport van de slachtoffers reeds was aangevan gen en zij dezen in handen wisten van doktoren, die uiteraard met de mogelijk heid van behoefte aan geestelijke bij stand rekening zouden houden. Hierbij zij nog de toevallige omstan digheid vermeld, dat mejuffrouw Fey is bezocht door een Rooms-Katholiek em ployé van de K.L.M. en de heer Van Overbeek onder de hoede is geweest van een Rooms-Katholiek medicus. in een bepaald gebied een zekere mate van rust en veiligheid bestaat, worden de ondernemingen door de militaire instan ties vrijgegeven, waarna de administra teur der onderneming een wacht kan aanvragen. Slechts drie maal is het voorgekomen, dat ondernemingswachten geheel of ge deeltelijk zijn overgelopen naar rampok- kende benden, doch in verreweg de mees te gevallen nemen de wachters een werk zaam aandeel in de beveiliging der on dernemingen. Het „millioenenlijntje" in de Zuid- Oosthoek van Limburg, lopende van Schaesberg naar Simpelveld, zal met in gang van de nieuwe spoorwegdienstrege- Ung in Mei 1949 voor het personenver voer worden opengesteld. Er zal een uurdienst worden ingesteld en de sta tions Schaesberg, Chèvremont, Kerkrade, Spekholzerheide en Simpelveld zul.en als haltes aan deze spoorlijn, welke nu reeds voor goederenvervoer wordt ge bezigd. in gebruik worden genomen. Er heeft zich dc laatste 24 uur geen wijziging voorgedaan In de toestand, die werd geschapen door het stilleggen van het werk der Belgische grensarbeiders in Noord-Frankrijk. De heer Spaak zal zich opnieuw persoonlijk met de kwestie bezig houden. De berichten, die in ver band met dit conflict van regeringszijde uit Frankrijk kwamen, zijn echter alles behalve aanmoedigend. Anderzijds luidt een bericht uit Enge land, dai men daar bereid zou zijn Bel gische arbeidskrachten in de textielin dustrie te werk t» stellen, mits de Engelse vakverenigingen daarmede ac- coord zouden gaan. Zaterdag a s. wordt een begin gemaakt met de emigratie van land- en tuinbou wers naar Brazilië. Dan vertrekken 32 personen (mannen, vrouwen en kinderen) onder leiding van ir. C. Heymeyer van de K. N. B. T. B. naar een groot be drijf aldaar, dat aan Ned. emigranten be schikbaar is gesteld, dank zij de mede werking van de Braziliaanse regering. s s.^-ï (Van onze Brusselse correspondent). België heeft bij ons Nederlanders in de afgelopen jaren de faam van een benijdenswaardige voorspoed gehad. Reizigers die van een trip door dit land terug kwamer in hun verarmde vaderland met zijn distributie en rant soeneringen deden „ns op sprookjesge- lijkende verhalen over de winkels waar in door ons hevig-begeerde maar on verkrijgbare goederen volop voor ieder die geld had zonder bon te koop wa ren. Er zijn nu enkele jaren verlopen en ditzelfde België is nog altijd even rijk, zijn winkels zijn nog altijd even vol, maar toch is er iets wat al die uiter lijke klans verduistert. Het spook der werkloosheid knaagt aan de koopkracht der bevolking. België telt momenteel plusminus 175.000 volledige en gedeeltelijke werklozen Het is vooral het Vlaamse land, dat door deze plaag wordt getroffen. Op een totaal van 129.000 volledige werk lozen, zijn er 94.000 in de Vlaamse pro vincies, 18 000 in Brabant en slechts 17.000 in Wallonië. Waarom een zo hoog percentage in de Vlaamse streek? De verklaring is niet ver te zoeken: door de terugkeer uit Frankrijk van duizen den seizoenarbeiders, door crisis in de textiel-, de schoen-, de diamant- en de houtnijverheden: door de wintersluiting van tal van hotels en restaurants aan de kust, door opzegging wegens afschaf fing van oorlogsdiensten van veel tij delijke ambtenaren en bedienden, door het einde van herfstcampagnes in de landbouw, door gebrek aan werk voor duizende handwerklieden, dokwerkers en vissers. De werkloosheid onder de mannen wordt in België ook bevorderd door het feit, dat hier veel vrouwen buitenshuis werken, niet alleen in bureaux en ad ministratie, maar ook in industriële bran ches. Natuurlijk worden ook de vrou wen door werkloosheid getroffen en m dit opzicht is bijzonder tekenend een lijst over de volledige werkloosheid in October, waarbij de vrouwen afzonder lijk worden vermeld. Zo geeft deze Lijst als stakers op: handarbeiders 22 000 man nen, 5.750 vrouwen', textiel 3.600 man nen, 3.750 vrouwen; kleernijverheid 800 (2.750 vr.), diamantbranche 2.500 (200); houtindustrie 3.750 (200), leer 1.150 (400). metaal 5.800 (200), alimentatie 1.800 (700), hotels en restaurants 1.600 (800), jonge lieden 5.350 (1.850), bedienden 4-200 (2.000). Een der oorzaken van de verminde ring der werkgelegenheid is de moeilijk heid welke sedert enige tijd de Belgische export van afgewerkte producten onder vindt. Ondanks het feit, dat in Europa nog enorme behoefte naar allerlei arti kelen bestaat en dat men in België over ruime bestellingen uit den vreemde be schikt, wordt genoemde export tegenge houden door belemmeringen van verschil lende buitenlandse regeringen tegen de import uit België. Deze belemmeringen hebben ten doei te verhinderen dat al te veel goud of sterke deviezen uit deze landen wegvloeien. Het is bekend, dat er landen zijn, die hun in accoorden met België vastgelegde economische verplich tingen om die reden niet nakomen. Zij kopen hier alleen de voor hun weder opbouw en heruitrusting absoluut nodige goederen en wijzen gewone verbruiks- goederen af. Een andere factor die de werkloosheid bevordert is, dat de Belgische markt zelf al lang verzadigd is. De hernieu wing van huishoudelijke artikelen, van schoenen, kleren enzovoorts, behoort hier al lang tot het verleden. Ook ziet men dat in veel fabrieken waar direct na de oorlog ongeschoold personeel is aangenomen dit thans, nu de vakscholen weer goede elementen hebben afgeleverd, gedeeltelijk aan de dijk wordt gezet. Tal van gedemobiliseerden konden nog steeds geen werk vinden. Hier heeft ge deeltelijk ook schuld aan een plaag die op grote schaal in dit land woedt: het vervroegd met pensioen gaan. Onderwij zers en onderwijzeressen, die gedurende 25 jaar en soms minder vóór de klas heb ben gestaan, ontdekken zich plotseling rond hun vijftigste jaar tal van „kwa len", die nogal gemakkelijk door een geneeskundig certificaat worden beves tigd. En zij vragen vervroegd pensioen aan, waarna zij ineens als bij toverslag genezen zijn en een andere baan zoe ken, zodat zij een belangrijk pensioen en de volledige inkomsten van een nieu we activiteit cumuleren. Dit euvel heerst natuurlijk ook onder ambtenaren en andere categorieën mensen. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar België telt mo menteel 1 077.000 wettelijk gepensionneer- den, die elk jaar acht milliard aan de Staat kosten! De velen uit die categorie die na hun pensioen te hebben beko men soms samen met hun vrouw, die ook in het onderwijs werkzaam was een nieuwe betrekking zochten en von den, beletten daardoor natuurlijk tal van jongelieden, op hun beurt een baan tje te vinden. Daar er hier zo goed als geen ernstige controle bestaat om misbruiken uit te roeien, wordt fraude op grote schaal gepleegd. Zo is het zeker, dat er onder de als werklozen ingeschrevenen, velen zijn die wel werklozensteun ontvangen, maar daarnaast toch nog een of andere activiteit uitoefenen. Bovendien staat het ook vast, dat de reglementen veel te breed zijn opgevat. Vrouwen, bij voorbeeld, die slechts drie maanden in een fabriek hebben gewerkt, kunnen daarna voor onbepaalde tijd als werkloos worden ingeschreven en de steun ad hoe trekken. Zo iets is eigenlijk fraude uit lokken! Het spreekt vanzelf, dat wij met wat voorgaat, dit onderwerp niet hebben uitgeput. En dat Wij er in een volgende correspondentie op zullen terugkomen. De geruchten, welke gisteren in finan ciële kringen te Hongkong de ronde deden, als zou generaal Tsjang Kal Tsjek afgetreden zijn, werden gisteravond door een officiële woordvoerder tc Nanking formeel tegengesproken en als „onjuist en belachelijk" bestempeld. Tegelijkertijd heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ont kend, dat de V. S. zouden aandringen op de vorming van een coalitie-regering (Van een speciale verslaggever) Als het Kerstmis wordt en voorjaar, wil de huisvrouw tulpen zien in de kamer. Ze is in dat opzicht verwend door de kwekers, die in hun ver warmde tassen de natuur feitelijk be-, driegen en terwijl het buiten volop wintert de prachtigste voorjaarsbloe men uit de bollen toveren. Voor deze kassen dreigt echter mo gelijk een dodelijke concurrentie en wel van de kelder, als we zo de glas loze, tegen warmteverlies goed ge- isoleerde ruimten mogen noemen, waarin een combinatie van warmte en kunstlicht to. niet minder fraaie resul taten voert. Grondverwarming in de tuinderij be vordert, zoals men weet, de groei van vele gewassen. En nu zou Philips Philips niet zijn als men daar ook niet eens pro beerde of met electrisch licht iets te be reiken is bij bloemen en planten. En met de proeven, waarmee men nu al sedert 1930 bezig is, meent men tot een beter product te zijn gekomen dan de gewone kas dikwijls levert. Het gebeurt of ge beurde nogal eens bij de eerste tulpen welke ieder jaar uit de gewone kassen komen, dat deze eerstelingen wat onvol groeid of flets van kleur zijn of ook niet zo heel stevig. Kasbloemen dus ook in de figuurlijke betekenis van het woord. Tegenover dit oude systeem van teelt bij daglicht in kassen met een temperatuur van circa 21 gr. C., dat dus nog wel eens wisselvallig kan zijn in zijn resultaten, stelt men in de Philipslaboratoria in Eindhoven de bovenvermelde andere me thode. En men meent, dat deze belang rijke nieuwe perspectieven opent Kunstlicht als vormgevende factor Bij de teelt in kassen, die bestaan uit ijzer en glas, het in koude winters niet gemakkelijk tot een behoorlijke warmteontwikkeling te komen Als men echter de z.g. trekkisten met ontkiemen de bollen in goed tegen warmteverlies ge- isoleerde ruimten zet, die men dus vrij gemakkelijk met een kachel en ventila tor op een temperatuur van 22 gr. C. kan houden en met bestraalt de bollen met kunstlicht, dan blijkt men daarmee ver rassende resultaten te kunnen bereiken. Kunstlicht kan n.l. fungeren als rich ting- en vormgevende factor, die bij de verschillende soorten tulpen verschillend kan worden aangewend, om zo, op ef ficiënte wijze, ^tot de beste teelt in elke soort te kunnen komen. Aldus zal, bij continubelichting met lampen van 75 W de groei der tcofbladeren erg weelderig worden, waar bepaalde tulpen hun voor deel mee kunnen doen. Een sterke hoeveelheid licht heeft In het algemeen een remmende werking, daardoor wordt belet, dat de planten te hoog en te schriel zullen uitschieten Blauw licht bevordert bij veel planten de vorming van anlhocyaan, de stof, die aan bloemen een heldere, rode kleur schenkt. Bij rode continuverlichting verloopt de groei zeer snel. Dit zijn enkele punten, waaruit blijkt, dat het kweken in glasloze, geïsoleerde ruimten onder kunst.icht zeer veel mo gelijkheden biedt. De glazen kassen blij ven tenslotte ook altijd onderhevig aan weersinvloeden met steeds kans op mis lukkingen. Proeven bevredigend Tot heden waren de resultaten der proe ver!, waarmee men voor het eerst begon in 1930, zeer bevredigend. Reeds 17 dagen na het plaatsen der trekkisten onder de lampen begon de bloei bij de tulpenva riëteit „Krelage's Triumph" als men 75 W. lampen gebruikte en als deze op on derlinge afstand van 75 cm. werden ge plaatst, terwijl de duur der verlichting 9 uur per etmaal was. De tulpen waren, naar men ons verzekerde, in kwaliteit beter dan de kastulpen, ze hadden lange stengels, maar waren toch stevig genoeg, terwijl het aantal achterblijvers veel ge ringer was, dit bedroeg slechts 4 pCt. tegen normaal 10—15 pCt. Niet alleen de groei is vlugger en de kwal .eit beter, maar ook de kosten zijn geringer. In de zachte winter van 1947 werd aan verwarming per m2 trekkist per dag betaald, in een met vaste brand stof gestookte glazen kas f 0.051, terwijl kosten van verwarming electriciteit en lampen samen, bij kweken in een ge- isoleerde ruimte over dezelfde hoeveel heid slechts f 0.044 per dag bedroegen. Ir strenge winters ligt dit cijfer voor kweek in glazen kassen nog ongunstiger Voegt men daar nog aan toe. dat bij de nieuwe methode geen extra onkosten komen voor het bouwer, van speciale kassen, dan is het wel duidelijk, dat dit systeem in de toekomst van grote bete kenis kan worden Zeker indien de re- r ltaten definitie! zulle; hebben aange toond. welke soort belichting en verwar ming voor de verschillende soorten tul pen het ontimum oplevert. Vele kwekers zijn dan ook al op het nieuwe systeem overgegaan. van nationalisten en communisten in China. De verklaring van Hoffman, de administrateur van het Marshall-plan, volgens welke dfe Marshall-hulp zou voortgaan indien een coalitieregering zou worden gevormd, werd door het ministe rie een „veronderstelling" genoemd, waarin het „zich niet wil verdiepen." Dc berichten omtrent het aftreden van Tsjank Kai Tsjek vonden ogenblikkelijk weerslag op de markt te Hongkong, zodat men aanneemt, dat ze door specu lanten gelanceerd zijn. Naar A. P uit Nanking meldt, function- neert Tsjang's regering oppervlakkig gezien normaal. Tijdens de eergisteren gehouden zitting van het parlement waren echter slechts 170 van de 750 leden aanwezig. De strijd om Peking wordt steeds heftiger De communistische troepen, die gisteren het Zomerpaleis op 8 K.M. t. W. van de stad hadden bereikt, zijn na hevige gevechten door de nationalisten teruggeslagen. Luchteskaders namen aan de strijd deel. De spoorwegstations Fengtai en SJansi- tien, resp. op 8 en 15 K.M. t. ZW. van I'eking, moesten echter ontruimd worden Uit buitenlandse bron vernemen we het bericht, dat alle vliegtuigen van Peking gisteren naar Tsingtao zijn over gebracht, daar de beide vliegvelden van de stad door de communistien worden bedreigd. De vliegvelden worden al beschoten door de communitische artil lerie. Gaudete, verheugt U heeft de Kerk ons Zondag toegeroepen. Hoe is onze reactie geweest? Hebben we ons werkelijk blij getoond en zijn we opgewekt aan de ar beid getogen ondanks alle kopzorgen, of zijn we in onverschilligheid heengegaan om met dezelfde sombere gelaatstrekken weer aan een week te beginnen? De krant van Maandag bracht een geestdriftige beschouwing over het prachtig getuigen van de 1600 afgevaar digden van het K.V.P.-congres Er was een Pinkstervuur over de ver gaderden gekomen, dat de verwarmde harten dreef tot de dure eed van werken voor Gods rijk voor de mens, voor een doordeseming van de maatschappij met de heilige beginselen van het katholicis me. De krant van Dinsdag schonk ons in zicht in de plannen van het Kominfo-rm ter bestendiging van de onrust en ter be vordering van een algemene revolutie. Ook communisten kunnen consequent getui gen. En nu gaat het er maar om, welke partij uiteindelijk de sterkste zal zijn, die van het Kruis of die van de sikkel. Onder allerlei namen is in de loop der geschiedenis eenzelfde tweekamp gestre den, waarbij het Kruis uiteindelijk tri omfeerde. Maar ten koste vaak van ont zaglijke offers van geestelijk en licha melijk lijden, van huis en bezittingen, van al wat in personen of goederen lief kan zijn. Natuurlijk, we behoeven nog niet aan te treden voor de marteldood. Doch moe ten we met onze katholieke plichten zo lang marchanderen, zo lang uitwijkpo- gingen naar rustige velden ondernemen tot we zonder meer door de overmacht van de overzijde het leven hebben te laten? Wij propageren hier niet een bijzondere legermacht, hoewel die in zekere om standigheden haar uitwerking ook niet mist maar een aangorden tot de gees telijke strijd in een fel beleefd katho licisme van de daad. Van de daad als werknemer en werkgever, van de daad als bedrijfsgenoot en huisvrouw. Men moet ons kunnen nawijzen niet als wezels-met-zekere-begïnselen, maar als figuren, die de rijkdom van ons geloof uitdragen, doen voelen en het mensdom verwarmend en verkwikkend overhuiven. HENK VAN DER MAZE In de periode van 20 December 1948 tot en met 12 Februari 1949 zullen de distributiediensten nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen uitreiken, t.w. een bonkaart KA of LA 903 aan degenen, die in 1928 of vroeger geboren zijn, een bonkaart KB of LB 903 aan degenen, die geboren zijn in de jaren 1929 tot en met 1944 en een bonkaart KD 903 aan dege nen, die geboren zijn in 1945 of later. Deze bonkaarten worden uitgereikt tegen inlevering van de inwisselingsbon van de bonkaarten, welke op 17 Decem ber a.s. in gebruik worden genomen en wel een bonkaart KA of LA 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KA of LA 901, een bonkaart KB of LB 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KB, LB, KC )f LC 901, een bonkaart KD 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KD of KE 901. Hieruit blijkt, dat de tegenwoordige leeftijdsgroepen B en C worden samen gevoegd tot een groep (nieuwe B-groep) met de rantsoenen van de tegenwoordige B-groep. Hetzelfde geldt voor de be staande D en E-groepen, welke gecom bineerd wordtn^tot een nieuwe D-gröep. Tegelijk met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen zullen nieuwe tabakskaarten worden uit gereikt. Deze uitreiking zal uitsluitend geschieden tegen inlevering van een bon van de tabaks- en diversenkaarten QA en QC 901, welke op 17 December a.s. in gebruik worden genomen. Tegen inleve ring van bon „Tabak 07" van de tabaks- kaart QA 901 wordt een tabakskaart QA 903 \*>or mannen uitgereikt, tegen inle vering van de bon „diversen 10" van de diversenkaart QC 901 een tabakskaart QC 903 voor vrouwen. Bij de vandaag gehouden trekking van de Staatsloterij is op no. 21359 de prijs van 15000 gevallen. Matige tot zwakke Westelijke wind. Over het algemeen weinig bewolking, bijna overal droog weer met in de ochtend plaatselijk mist Veel kouder des nachts met op en kele plaatsen lichte nachtvorst Overdag iets kouder dan vandaag Donderdag 16 December: Zon od 8.43 uur, onder 16.29 uur; maan op 16-04 uur. onder 9.17 uur. Onze Londense correspondent seint: Het zoontje van prinses Elizabeth, dat vanmiddag in Buckingham Palace ge doopt. wordt zal heten Charles. Philip Arthur. George. De doopplechtigheid zal om half vier plaats vinden. Dr Fisher, de aartsbisschop van Canterbury, zal het doopsel toedienen. .De peetouders zullen zijn: koning George, koningin Mary, prinses Margaret, de koning van Noorwegen, prins George van Grieken land. de markiezin van Milfordhaven. ladv 'Brabourne en de hon David Boses Lvnn alle familieleden van de prins De naam van Charles als eerste naam is om particuliere redenen door de her tog en hertogin van Edinburgh gekozen. De laatste koning die Charles heette was Karei II. die in 1685 gestorven is. De naam Charles is die van de koning van Noorwegen, die vóór hij de troon besteeg Karei heette; de naam Philip is die van de vader van het prinsje: Arthur is de derde naam van de Engelse koning, een naam. die reeds herhaalde lijk in de koninklijke familie is voorge komen. George is de naam, die de Engelse koning die eigenlijk Albert heet aannam, toen hij de troon beklom. Voor de doop zal Jordaanwater gebruikt worden, dat speciaal per vlieg tuig uit het H. Land gehaald is. De peten en hun gevolmachtigden zullen vlak naast de doopschaal staan, die voor het eerst gebruikt werd hij de doop van het eerste kind van Koningin Victoria. De Koning van Noorwegen en prins George van Griekenland zullen de plech tigheid niet persoonlijk bijwonen, doch hebben speciale vertegenwoordigers ge zonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1