Nederland in een lastig parket Plotselinge verandering in de Amerikaanse plannen Klachtenboek Sociale Zaken 16.000 bouwvakarbeiders uit hun beroep Duur betaalde goedgelovigheid Weerbericht Een laboratorium-assistente gevraagd Op de Iribune Nederlands defensie ZEER BINNENKORT INTERIM REGERING EEN FEIT MOEDER ROESS VANGT ALLIGATORS K J Snelheidsroes Met snel te mobiliseren troepen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Beschaafde wereld aan onze kant Extra Kerstgave voor oorlogsslachtoffers Wat een Haagse sloot verborg Wolkbreuk in Brazilië Kinderbijslag, Loonplafond, Werkloosheid Ambachtsscholen in het geding Oplichter maakte kinine uit gras Tegen vijfde colonnes Thee zonder toewijzing West-Europa's verdediging 70ste JAARGANG VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 No. 20803 Gisteravond kwamen uitvoerige berichten binnen over liet voornemen van de Amerikaanse delegatie in de Veiligheids raad o111 de Indonesische kwestie in de zitting van heden aan hangig te naken. Later werd echter meegedeeld, dat dr. Jessup, de Amerikaanse gedelegeerde, zijn oorspronkelijk plan plotse ling gewijzigd had en heden in de Veiligheidsraad geen actie zou ondernemen om de Indonesische kwestie te doen bespreken Twee uur voor dit laatste besluit bekend werd was er officieel mee gedeeld, dat een actie van Ameri kaanse zijde zeer waarschijnlijk was en werd vernomen, dat dr. Jessup en zijn adviseurs, onder wie mr. Scott, lid van de staf van de Commissie van Goede Diensten en James Hyde, Indonesisch deskun dige van de Amerikaanse delegatie, het volledig eens waren over dit besluit. Tegelijkertijd werd ook verno men, dat de Australische delegatie eveneens besloten heeft zich van actie in deze aangelegenheid te onthouden. Kort te voren was be richt, dat Australië om zijn speciale belangen aan de Veiligheidsraad zou verzoeken uitgenodigd te wor den aan de besprekingen over de Indonesische kwestie te mogen 'deelnemen. SOEKARNO: Evatt in Londen Hatta confereert C.G.D. wacht op instructies WEST-EUROPEES PARLE MENT EN KABINET Munitie., per kist gelijk Ernstig verlies aan mensen en goederen Dezer dagen heeft het rijdend Postkantoor, dat op het ogenblik de veertig grote steden van Nederland aandoet om kinderzegels te ver kopen. een bezoek gebracht aan Soestdijk. H.M. de Koningin en de vier prinsesjes hebben aan het loket uit de verschilende prentbrief kaarten een keuze gedaan en een aantal kinderzegels gekocht. Naar wij vernemen is de afkon diging van het besluit „Bewind voering Indonesië in overgangs tijd" (BIO) zeer binnenkort te verwachten. Maar het eind is een eis van 2 jaar gevangenisstraf ff- SUBTIELE BELEDIGING Maatregelen Lij bedreiging f WEINIG WIND DE ROE IN STRAFFE HAND TWEE AUTO'S SNEUVELDEN Nederlands militaire verplichtingen DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Soekarno heeft als opperbevelhebber van republikeinse strijdkrachten een dagorder uitgegeven, waarin hij zegt nat de troepen_ hun plicht moeten doen m het bewustzijn van de volledige ver antwoordelijkheid jegens het vaderland. Hij wekte de troepen op, zich te houden aan de bestandsovereenkomst, doch indien onze tegenstanders het bestand wederom gaan (schenden door woord en daad, wees dan overtuigd, dat de symyaihïe van de beschaafde wereld aan onze kan' zal zijn, zo zelde hif. Voorts maakte Soekarno bekend, dat hij een dezer dagen op uitnodiging van Pandit Nehroe naar India zal reizen Hij zal 10 dagen in India verblijven Hij wekte de bevolking nog op, de eenheid te handhaven in het licht van de hui dige kritieke toestand. Critiek en begrip in Engelse pers In de politieke beschouwingen van links-georiënteerde Engelse bladen wordt scherpe critiek geleverd op het Neder landse besluit om de onderhandelingen met de republikeinen te beëindigen en 'n interim-regering voor de federale sta ten in te stellen zonder deelneming der republiek. De ,,New Statesman- is van mening dat de Veiligheidsraad met spoed „de nieuwgescbapen, gevaarvolle situatie" moet behandelen. Het blad zegt met na druk, dat de Nederlanders „Stalin in de kaart gespeeld hebben" en „de Commis. sie voor Goede Diensten hebben gebruikt als voorgevel, terwijl zij de ontbinding van de republiek voorbereiden". De socialistische ..Tribune'' meent, dat de instelling van een interimregering misschien gemakkelijk zou leiden tot her vatting van de militaire actie op grote schaal. Het onafhankelijke blad „Time and Tide" neemt een tegenovergesteld stand punt in. Het is van oordeel, dat het resul taat van de onderhandelingen, zoals dit door de Nederlanders is bekend gemaakt, niet onverwacht was en het beschrijft het Nederlandse communiqué als „waardig". Herinnerend aan de jongste ontwikke lingen in Birma en Maiakka, zegt tiet blad: „Er is geen aanleiding tot critiek op de Nederlanders, zolang niet vele bal ken uit vele ogen zijn verwijderd. De Nederlanders zijn geduldig, doch ook vastbesloten geweest". De conservatieve „Spectator" zegt tn een commentaar, dat „een mengsel van Nederlandse halsstarrigheid en republi keinse onverantwoordelijkheid waar schijnlijk een situatie zal scheppen, voor welker potentiële en explosieve aard de communisten van Zuid-Oost-Azië noch blind, noch onverschillig zullen zijn'1. i De heer Evatt, minister van buiten landse Zaken van Australië en voorzitter van de algemene vergadering der V.N. had gisteren te Londen een bespreking met minister-president Attlee, de Britse minister van buitenlandse zaken Bevm en de minister voor het gemenebest, Noel Baker. De besprekingen gingen over In donesië, Australië en het gemenebest in het algemeen. De republikeinse premier, drs. Moh. Hatta heeft vergaderd met de leiders van de partijen, die voor* de Kerstdagen een volkscongres hebben georganiseerd. Een woordvoerder van de Commissie voor Goede Diensten heeft verklaard, dat de commissie nog steeds zeer verlangend is het Indonesische geschil op te lossen. Hij zeide, dat de commissie wacht op in structies van de Veiligheidsraad. Evenals het vorige jaar heeft^ook thans de minister van Binnenl. Zaken zijn goed keuring eraan verleend om aan oorlogs slachtoffers een Kerstgave te verstrekken De oorlogsslachtoffers waaronder ook de eva cue's die een uitkering voor levens onderhoud ontvangen krachtens de rege ling van April 1945 begrepen worden, ontvangen dan in de week van 19 t.m. 23 December 1948, boven de normale uitke ring een toelage van 25 pet. Deze Kerst gave bedraagt tenminste 2.50 en ten hoogste 15. Geëvacueerden, die in gezinsverband bij derden zijn ingekwartierd ontvangen 25 pet. van het aan de kwartiernemer toekomende bedrag. De niet in gezins verband levende evacué's zal een Kerst gaye worden gegeven, gelijk aan een week zakgeld. Voor alleenstaanden be draagt dit 5, voor een echtpaar 7,25 voor een echtpaar met 1 t.m. 3 kinderen 12 en voor echtparen met 4 of meer kinderen 15. De afgevaardigden van Engeland, Frankryk, België, Nederland en Luxem burg hebben hun goedkeuring gehecht aan een plan tot vorming van een Euro pees ministerkablnet en een raadgevend parlement. De Belgische afgevaardigde, die aan de besprekingen over een West- Europese Unie heeft deelgenomen, achtte het mogelijk, dat dit kabinet en parle ment van West-Europa zomer 1949 ge vormd zou worden. We hadden het kort geleden over de voorraden munitie, die zo hier en daar nog verspreid liggen, zonder dat iemand het weet. Meestal zitten die verrassingen ergens in de grond, maar in Den Haag vond men een uitgebreide verzameling In een sloot. Men was daar aan het baggeren en stuitte plotseling op het volgende wapentuig: 11 kisten geweermunitie, 1 kist geweergranaten, 6 z.g. parachutes, 2 pantserschrikken. Een volgende dag ging men weer aan het vissen en de buit was toen: 16 kisten geweerpatronen, 2 kisten nevelbussen en 1 lichtfakkel. Er wordt nog' steeds verder gezocht. Geluk kig is tot nu toe niemand op de gedachte gekomen om een granaatje mee te ne men en op het binnenplaatsje thuis eens te kijken of het ding nu wel „echt" is. De stad Leopoldina, in het Zuid-Oos ten van de staat Minas Geraes (Brazilië) is geteisterd door een wolkbreuk. Hon derdtien personen zouden de dood heb ben gevonden, terwijl tallozen vermist worden. In een straal van 60 km is alles vernield. De spoor-, telefoon- en tele graaflijnen zijn beschadigd. Bovendien is de Pirapitinga buiten haar oevers ge treden, waardoor de omliggende gebie den blank staan en het wegverkeer tus sen Rio en Bahia, het verkeersknoop punt der streek, is onmogelijk gemaakt. Na twee en een halve dag bij de behandeling van zön begroting talloze sprekers aanhoord en beantwoord te hebben, kreeg minister Rutten gister avond eindelijk rust. Minister Joekcs had zijn plaats ingenomen voor de be handeling van de begroting van Sociale Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen dit besluit reeds eerder deze week af te kondigen. Dat dit toen niet geschied is. wordt in politieke kringen in verband gebracht met de complicaties, v/elke zich in de loop van deze week hebben voorgedaan, zoals b.v. de brief van Hatta aan Merle Cochran, de pers conferentie van dr Soemitro in Was hington, het laatste rapport van de Com- Voor de Groninger rechtbank stond gisteren terecht de 61-jarige J. H. K. te Groningen, wegens oplichting van een aantal personen. IC. begaf zich op zekere dag naar de directeur van de grasdrogerij te Hoogkerk en deelde hem mede, dat hij er na lang experimenteren in geslaagd was kinine uit gras te bereiden, de direc teur, de heer Timmerman, hechtte in het begin niet veel waarde aan het verhaal maar liet zich tenslotte overtuigen door verdachtes uitvoerig relaas omtrent deze uivinding- De heer T. begon vertrouwen in K. te stellen en ging met hem naar zijn broer te Goes om deze voor de nieu we uitvinding te interesseren De bespre kingen hadden tot gevolg dat opgericht werd de N.V. Chemische Industrie Nova- stella. K. kreeg kennis aan mej. De B. t.e Gro ningen, die hij een tweetal bontmantels schonk ter waarde van 1350. De met deze twee mantels zeer in haar schik zijnde dame, stelde vertrouwen in K. en leende hem kort hierop op Zjjn verzoek een bedrag van f 6500 Op de duur tiep deze oplichterij v ast en kwam verdaebte's zwendel aan het licht. Tijdens het verhoor bij de rechter-com- missaris bleef verd bij zijn verklaring dat hij kinine uit gras kon bereiden, waar op de zaak wevd overgedragen aan do scheikundige bij het ministerie van Justi tie, dr. W. Broentjes, die verdachte in de gelegenheid stelde het experiment te ver- riehen In het laboratorium voor keuring van handelswaren te Den Haag. Tijdens De vrouw van een slager te Han nover heeft bij een verzoek tot echtscheiding aangevoerd, dat haar man hef kunstgebit van zijn schoonmoeder van haar nachtkastje had weggenomen en er het kaak been van een koe voor in de plaats had gelegd. (Reuter). de proefnemingen, deden zich Inderdaad enkele verschijnselen voor, die op de aan wezigheid van kinine wezen. Een nader onderzoek wees echer uit, dat verdachte nog enkele kininekristallen in zijn zak had en deze met een watje in een vloei stof dompelde, waarmee hij experimenteer de. waarop zich deze verschijnselen voor deden. Dr. Broentjes verklaarde, dat net theore tisch uitgesloten was, kinine uit gras te bereiden. Het procédé van verdachte was chemisch gezien volkomen onlogisch. Dr Hazelhof had verdachte aan een psychia trisch onderzoek onderworpen en ver klaarde dat verd.'s geestesvermogen en kele afwijkingen vertoonde. Verdachte was overigens geen onbeken de voor de rechtbank Reeds 26 maal stond hij terecht, waarvan 16 maal wegens op lichting. Tegen hem eist? de off'cier van justitie 2 jaar gevangenisstraf. missie van Goede Diensten aan de Vei ligheidsraad, de republikeinse poging om het Indonesische geschil in de Veilig heidsraad ter sprake te brengen en de republikeinse regeringsverklaring van gisterenmorgen. Dat deze afkondiging ook thans nog niet is geschied brengt men in genoemde kringen in verband met de laatste zin sneden van het gistermiddag uitgegeven Nederlandse communiqué, waarin gezeed wordt, dat alleen een „onverwijlde bin dende verklaring van de republikeinse regering dat zij instemt met de door Ne derland gestelde voorwaarden, tot her opening der onderhandelingen zou kun nen leiden" Wellicht, zo meent men. geeft de Nederlandse regering hiermede aan de republiek nog een laatste gelegenheid om door middel van de C.V.G.D. of recht streeks deze onverwijlde bindende ver klaring te geven. Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen dat de diplomaten, die over bet Noord-Atlantisch veiligheids pact der zeven mogendheden te Washing ton onderhandelen, de mogelijkheid overwegen te voorzien in maatregelen, die het aan de macht komen van ..totali taire vijfde colonnes" verhinderen Met een desbetreffend artikel in het pact zou men zich willen verzekeren van gemeenschappelijk overleg tussen de ondertekenende mogendheden, indien een dergelijke actie de politieke onaf hankelijkheid of integriteit van een dezer landen zou bedreigen. De jongste geschiedenis heeft de mogelijkheid be wezen van agressie uit het eigen land. geleid en ondersteund door het buiten land, aldus deze kringen Zaken en de Kamervoorzitter, die nn eindelijk wel eens schot in de zaak wilde zien, was van plan deze avond de gehele sprekerslijst af te werken, tot uiterlijk half twee. En zo opende de heer Stapelkamp de rij, en klaagde erover, dat de Kamer niet behoorlijk op_ de hmpj'.e werd gehouden van wat er ging gebeuren met de intrek king van de regeringssubsidies en de toe slag van 1.Hij had trouwens hier voor niet onverdeeld bewondering, met name niet voor het feit. dat de toeslag niet aan alle gehuwden werd gegeven, ook aan die beneden 23 jaar, waarvoor vroeger de katholieke afgevaardigde Andriessen reeds meermalen had ge pleit. Hij bezag de kinderbijslag als een deel van het loon en pleitte voor een kinderbijslag voor de kleine zelfstandi gen. Ongetwijfeld een moeilijk probleem, dat veel hoofdbrekens zal kosten, maar dat men om de moeilijkheden niet uit de weg moet gaan. De heer v d. Born (P.v d.A.) zeide, dat men de kinderbijslag moest zien los van de fondsen, die extra bijslag geven Deze afgevaardigde vroeg de kinderbijslag voor kinderrijke gezinnen te doen onder zoeken en de resultaten ervan gelijktijdig met de herziening van de kinderbijslag wet aan de Kamer over te leggen. De heer de Kort (KVP) besprak aller eerst het feit van het verloop van 16.000 geschoolde bouwvakarbeiders, die bun beroep hadden verlaten, wat de heer de Kort als een bewijs zag. dat het beleid niet op juiste basis steunde En dan dat loonplafond, dat niet doorbroken werd. spr. beredeneerde niet alleen de onjuist heid hiervan, maar meende tevens, dat een loonplafond een domper zette op de morele opbloei van het arbeidende volk Uitvoerig werd de trage gang van zaken bij het college van Rijksbemid delaars besproken met de suggestie deze evenals de ontslag-vergunningen De weel-verwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Overwegend droog weer met in het algemeen weinig bewolking en weinig wind. Vannacht in het binnenland op vele plaatsen lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. Zaterdag 18 December:; Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur; maan op 18.23 uur, onder 11.12 uur. straks bij de P.B.O. onder te brengen. Als de minister zegt, dat hij daarop niet vooruit wil lopen, dan vraagt de heer De Kort slechts nu reeds bezinning daarop Sprekend over de taak -van dé Staat in zake beroepskeuze zou hij gaarne een post pro memorie in een artikel 218a 'voor subsidie aan de bijzondere bureaux voor beroepskeuze zien. Emigratie en verantwoordelijkheid Inzake emigratie vroeg deze spreker nadere bepaling van de verantwoorde lijkheid van het particulier initiatief en van de Staat. Een commissie van voorbe reiding daartoe acht spr. zeer wense lijk. Inzake deze kwestie vroeg de heer Weiter dringenr verwijding van de moge lijkheden tot emigratie. Over de lonen der landarbeiders sprak de heer Bie- wenga (A.R.). die meende, dat men niet zo erg hoog moet opgeven van de ver betering dier lonen, de jaarlijkse loon- contracten moet men toetsen aan de al gemene normen van loonvorming en niet alleen beoordelen naar de reeds toege stane verhogingen. Hij vroeg zich ook af of de regelingen voor de landarbeiders, tot nu toe gedaan bij C. A. O., niet beter zouden kunnen worden getroffen via een instellingswet van de P. B. O. op land bouwgebied. Ook mevr. Fortanier-de Wit (V.V.D.) drong aan op de toeslag van 1.- voor gehuwden beneden 23 jaar, de hulp voor kleine zelfstandigen zag zij liever geschie den via het ministerie van Econ. Zaken. Belangrijk was nog, dat de heer v. d. Born reeds met een motie zwaaide, waar in tot uitdrukking werd gebracht verho ging van de grens voor de 1.- loon- bijslag tot 5.000 en deze eveneens te geven aan de gehuwden beneden de 23 jaar. Hij zou echter eerst het antwoord van de minister afwachten. Dat de minister van Sociale Zakex meende geen anti-werkloosheidpolitiek nodig te hebben vond de heer Van Vliet van de K. V. P. maar zó-zó. Hij was er namelijk niet zo zeker van, dat dit niet nodig was en noemde enige cijfers. Het totaal werkloosheidcijfer was wel niet hoog, maar 't was toch stijgend en hij zag dit als een teken aan de wand. Hoe de werkloosheidscampagne zou moeten wor den gevoerd stond hem echter ook nog niet klaar voor ogen. Maar wel noemde hij als middelen een classificatie van de beroepen, het volgen van de beweging van vraag hier en aanbod daar, gelegenheid tot vakopleiding, scholing, herscholing en omscholing, financiële verruiming van de vakopleiding, beroepskeuze en het vesti gen van nieuwe industrieën. Nog spraken het was intussen reeds na middernacht de heer Haken (C.P.), Kikkert (C.H.) en Hooy (K.V.P.). De heer Hooy bepleit de noodzakelijk heid van kinderbijslag voor kleine zelf standigen. Wanneer arbeiders met een salaris van 3700 bij twee kinderen al een loontoeslag moeten hebben, hoe staan dan de zelfstandigen, die in hetzelfde vlak liggen, erbij? In het bijzonder vraagt hij de aandacht voor de belangen van het grote gezin. Nijverheidsonderwijs Traag was de gehele middag het onder- Bedenkt wel wat u doet, als u schrijft op een advertentie: „Laboratorium-assistente ge vraagd". Ge hebt kans, dat ge begint met de helpende hand te bie den bij h'et winnen van slangen gif in een laboratorium en dat ge een paar jaar later levende alligators vangt in de moeras sen van Noordelijk Florida. Zo althans ging het mevrouw Roess 30 jaar oud rti moe der van vier kinderen te Talahassee in Florida. Mevrouw Roess ze is slank en luistert naar de hemelse naam „Celeste" kreeg het baantje waarop ze schreef: ze begon met het slangengif en nu is ze de ervaren jacht.genote van de reptielenkoning van Florida. Ross Allen. Er zullen weinig mannen en nog minder vrouwen zijn, die mevr. Roess haar' betrekking benijden, want levende alligators zijn geen huispoesen en toch moet ge ze volgens de dame levend vangen, want ze zien er zo zielig uit als ze dood zijn Hoe gaat het nu eigenlijk toe op zo'n jacht? Het is een kwestie van tange nachten in een broze kano op een ondiepe plas temidden dar moerassen. Mevr. Roess vertelt er het volgende van: Als er op alligators zal. wor den gejaagd, bestijgen Ross Allen en zij tegen zonsonder gang een jeep. waar een kano bovenop gebonden is. Zo gaat hef naar een geschikte poel. die tegen het vallen van de nacht wordt bereikt. Onmid dellijk na aankomst, belichten zij het water met een schijn werper en zodra zi.i iets ronds zien glinsteren het loerend oog van een alligator gaan zij aan het werk. Zich behoed zaam verplaatsend en fluiste rend sprekend, laten zij hun kano te water. Het eerste werk is dan. een kleine alligator te yangen, klein genoeg, om hem in één hand te houden en te schudden. Dat schudden vindt de baby niet leuk en hij begint te grom men en dat grommen lokt de grote exemplaren naderbij, waar het. om te doen is Als dus de baby gevangen ts en gromt, aoals het behoort, glijdt de kano geluidloos in de richting van het grotere wild Mevrouw Roess stuurt, geleid door de tekens, die Allen geeft terwijl hij zich gereed maakt, om zijn slag te slaan Wanneer de kano een alli gator nadert, doet Allen een uitval met een soort lasso die bevestigd is aan een lange stok. De strop sluit zich om de nek van de alligator, die even spar telt om zijn misnoegen te ken nen te geven- Dan komt het gevaarlijkste deel van het werk. Als een woedende alli gator onder de kano duikt, kan hij die gemakkelijk onderste boven gooien en met een slecht gemutste alligator in dezelfde poel te zwemmen is niet een van de veiligste methoden om een boterham te verdienen. Het is dus zaak, de alligator als hij eenmaal de „das" om heeft, op 'n behoorlijke afstand te houden en mevr. Roess moet dan ook flink peddelen tot het grote reptiel aan land is ge bracht. Eens op de oever, wordt het lieve dier solide gebopid. waarbij eerst en vooral zijn kaken op elkaar worden ge snoerd. want hij vermaal* ge makkelijk een hand of voet. als hij die tussen zi.in tandjes krijgt. Zo gaat het, als de alli gators levend moeten worden gevangen; is dat niet nodig, dan worden ze geschoten. De huiden worden verkocht de maaginhoud wordt voor wetenschappelijke doeleinden scheikundig onderzocht en het vlees wordt gegeten. Het iinudt wat de smaak betreft het mid den tussen vis en varkensvlees. Eens is mevrouw Roess ter nauwernood aan de dood ont snapt. Zij had een alligatornest ontdekt en er een aantal jongen uitgehaald. „Daar stond ik nu", vertelde zij, „met mijn armen vol alli- gatorbabies. toen ik de moeder hoorde komen. Hoe ik er het leven af heb gebracht, weet ik nos niet". Of ze nooit bang is voor dp alligators? ..Ik heb Zeker respect voor ze, maar bang.... neen" 1 wijsdebat verder gegaan, zéér tr-ag, waarbij de Kamer niet verder kwam dan het nijverheidsonderwijs en een klein stukje hoger onderwijs. De heer Weiter wilde het belang van het nijverheidsonderwijs beklemtonen en deed dit aan de hand van de verklarin gen een dag te voren over het kleuteron derwijs. Hij had toen gehoord, dat dit zo belangrijk was. Maar de industrialisatie, die zo belangrijk ls, was afhankelijk van 'n nijverheidsonderwijs en daarom vond deze afgevaardigde en later nog an deren na hem het allernodigst, dat het nijverheidsonderwijs werd uitgebreid. Voor de industrialisatie waren vooral goed opgeleide vakarbeiders nodig en 2000 afgewezenen per jaar, omdat er geen plaats is aan de ambachtsscholen, achtten deze leden dan ook onverantwoord. Ook de minister vond natuurlijk, dat het zijn eerste taak was dienaangaande maatre gelen te nemen, maar eerst moest het aantal leerkrachten worden uitgebreid. Voorts vertelde de minister van On derwijs, in antwoord op veler vragen, dal hij ook wel voelde voor een jaar voorbe reidend onderwijs voor de ambachtsschool een jaar algemene vorming noemde hij dat. Hoe dat moest gebeuren? Door een samenwerking van het L. O. en het nij verheidsonderwijs. Maar de minister had intussen van verschillende industriële zijden vernomen, dat met het oog op de industrialisatie de toeloop van leerlin gen voldoende was. Voor de M. T. S. zocht hij echter naar middelen om meer leerlingen aan te trekken, daar deze toe loop te gering was. Voor de industria lisatie was een toeloop nodig drie a vier maal zo groot als de huidige. De leraarsalarissen komen aan de orde Vooraf echter had de minister nog af deling drie middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs moeten ver dedigen. Het voornaamste daarvan was, dat de minister beloofde de financiële ver. betering van de leraarsalarissn binnen niet al te lange tijd aan de orde te zul len stellen. Overschrijding van het aan tal van 29 lesuren zou de minister slechts bij uitzondering toestaan. Het kan o.i. wel dienstig zijn om nog eens even terug te komen op een spor tief facet van de jongste Sinterklaas viering. Zoals men ook in ons blad heeft kunnen lezen, heeft Sinterklaas op Zon dag 5 December jl. in Neerlands voor naamste sportarena, het Olympisch Sta dion te Amsterdam, de voetbalsport met een hoog bezoek vereerd. De plaats waar dit geschiedde, was zo gelukkig gekozen, dat men wellicht mag spreken van een symbolische geste van de grote mensen vriend tegenover de gehele Nederlandse sportwereld. Na de overhandiging van geschenken verrichtte de Sint bovendien nog de af trap. Maar één ritueel, dat toch onver brekelijk verbonden is met de viering van 56 December, hebben wij gemist. Er werd niemand in de zak gestopt en de roe deed geen dienst. Toch heeft juist daaraan de Nederlandse sport wereld meer behoefte dan aan cadeau tjes. Het aantal „zonden" tegen de sporti viteit neemt onrustbarend toe en het karakter er van wordt steeds minder waardiger. Twee nog vrij recente voor beelden. Drie weken geleden won S.V.V. met vrij royale cijfers van een door het ont breken van Faas Wilkes zwaar gedu peerd Xerxes. Na afloop van de wed strijd brachten Schiedamse supporters/ een treiter-serenade voor het ziekenhuis waarin Wilkes werd verpleegd. Verleden jaar brak de internationaal Henny Möhring van Sportclub Enschedé in een wedstrijd tegen en te Wageningen een been. Drie weken geleden werd weer een wedstrijd Wageningen-Enschede gespeeld. Wageningse supporters riepen hun spelers toe: „Schop die Möhring maar weer in het ziekenhuis". Deze twee uitingen van supporters waanzin zijn zo ergerlijk, dat we er geen woorden voor kunnen vinden. Men weigert toch ook lieden die zich onbehoorlijk gedragen, de toegang tot zijn huis. Waarom zou men die lieden dan ook niet de toegang tot het sport veld ontzeggen? Als de verenigingen in gebreke blijven tegen dergelijke onwaardige supporters op te treden, moet de K.N.V.B. het maar doen Hel is hoog tijd, dat een straffe hand de roe gaat hanteren. SUPPORTER. De krankzinnige impuls, die sommige automobilisten schijnt te bezielen, om toch maar zo snel mogelijk over het weg dek te jagen, heeft zich gisteren weer eens afgestraft bij een tweetal gecom pliceerde aanrijdingen op de straatweg tussen Amsterdam en Muiden, waarbij wonder boven wonder geen doden te be treuren vielen. Toen vier motorvoertuigen bezig waren elkaar te passeren zag de bestuurder van de buitenste, een personenwagen, komen de uit de richting Amsterdam, niet tij dig een uit Muidejt naderende bus van de Ned. Buurtspoorweg Mij. In volle vaart botste de auto tegen de bus met het gevolg dat de personenauto volko men in elkaar werd gedrukt. De bestuur der, J. H. uit Doornspijk, werd slechts licht gewond. Terwijl men bezig was het wrak van de auto op te ruimen, naderde uit Am sterdam een auto met zo mogelijk nog grotere snelheid. De bestuurder sloeg geen acht op de afzetting en stopsignalen van een agent en reed met dezelfde vaart een vrachtaufb achterop. Ook nu volgde een hevige botsing en werd de wagen zó zwaar beschadigd, dat men ge noodzaakt was de bestuurder. C. v. H. uit Zeist, wiens rechterbeen onder de knie verbrijzeld was, uit te zagen. Naar wij vernemen, mogen de thee- pakkers met ingang van Maandag a.s. thee aan de detailhandel leveren, zonder dat hiervoor toewijzingen hoeven te wor den ingeleverd Het is nog niet officieel bekend, of dan ook voor de consument de thee vrij van distributie zal komen. De prijzen zijn vooralsnog niet gewijzigd. Althans voor de naaste toekomst is nu een voldoende omlijnd beeld verkre gen van de omvang onzer militaire ver- plichitngen t.a v. de verdediging van West- Europa, zulks als gevolg van het West pact. Maar de minister van Oorlog, die dit in de M. v. A. betreffende de oorlogs- begroting aan de Tweede Kamer mede deelt, zegt daar niet bij hoe dat beeld er dan uit zal zien. Alleen verklaart hij. dat iedere maatregel om een reële bij drage aan de te vormen bondgenootschap pelijke strijdmacht te leveren buiten het kader van de begroting 1949 valt en sup pletoir zal dienen te worden aangevraagd. De regering heeft nog in beraad wat zij ter zake in personeel, materieel en financieel opzicht mogelijk acht. Van ons worden verwacht bijdragen aan een geallieerd leger, aan geallieerde lucht- en zeestrijdkrachten. Ieder dezer bijdragen zal echter wel in zoverre van harmonische samenstelling moeten zijn, dat zij geschikt is om naast en met even waardige eenheden van. andere strijd machten te worden ingezet. De eigen defensie van Nederland Wat betreft de verdediging van Nederland zelf verklaart de minister, dat de door vele leden in het V.V. aange stipte vorming van een territoriale luchtverdediging moet worden gezien als een allereerste begin. Binnen het raam der plannen, die zijn uitgewerkt voor de opbouw der land strijdkrachten en thans op hun finan ciële, personele en materiële uitvoer baarheid worden getoetst, is mede voor zien in de voorbereiding ener doeltref fende territoriale verdediging met snel te mobiliseren troepen, gevormd uit ge repatrieerde en gedemobiliseerde een heden dan wel dienstplichtigen, die alhier hun eerste opleiding hebben vol bracht vöor zover deze troepen niet nodig zijn voor het te vormen operatief orgaan, dat van primaire betekenis is. Tevens is hierbij een belangrijke plaats toegedacht aan de Nationale Reserve, waarvoor de werving thans met kracht is ter hand genomen. Capitulantenstelsel Op de vragen of de aanvulling van het onderofficierskader op de grondslag van het capitulantenreglement 1935 zal ge schieden en of hiermede spoed zal wor den betracht, kan de minister bevesti gend antwoorden. Salarisherziening Met betrekking tot de in uitzicht ge stelde salarisherziening voor het mili taire personeel der Kon. Landmacht is in September jl in beginsel overeen stemming bereikt met de ministers van Binnenl. Zaken en van Financiën, zo mede met de commissiën voor georgani seerd overleg inzake de rechtstoestand der militaire ambtenaren. Het zal nog wel enige maanden duren voor een volledige nieuwe bezoldigings regeling kan worden ingevoerd. In de toekomst zal er naar Worden gestreefd- veranderingen in het salaris peil der militaire ambtenaren gelijk tijdig met de salaris-herziening voor het burgerlijk rijkspersoneel te doen plaats hebben. De nieuwe salarisregeling zal gelden voor alle categorieën militair personeel. Heimwee Aan de minister van overzeese ge biedsdelen is reeds herhaaldelijk met klem verzocht de kwaliteit van de siga retten, welke in Indonesië aan de mili tairen worden verstrekt, te verbeteren. Deze aangelegenheid is met de regering in Indonesië opgenomen, waarbij is be sloten met ingang van 1 November jl. met nieuwe merken te komen en zo spoedig mogelijk over te gaan tot cello- faanverpakking, waardoor de tabak beter bestand zal zijn tegen klimatologische invloeden. Aangetekend wordt, dat de bijmenging van geïmporteerde Ameri kaanse Virginiatabak nu reeds ongeveer 60 pet. bedraagt zodat de rookbaarheid aanmerkelijk is toegenomen. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1