Djokjakarta na vijftien uur reeds Zondagmiddag bezet Nederland herneemt vri van handelen Officiële regeringsverklaring Veiligheidsraad bijeengeroepen Soldatenbrief aan de Vaders en Moeders Hard tegen hard Geringe verliezen aan Ned. zijde DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De bestandssehendingen in Indonesië, gepaard gaande met terreur en moord, hebben de Ned. regering tot ingrijpen gedwongen. In een offi ciële verklaring Zaterdagavond laat beeft zij medegedeeld, dat zij bet op de Renville gesloten bestand- dat door de republiek niet werd op gevolgd, had opgezegd en een zuiveringsactie bad bevolen in bet gebied van de republiek. En te middernacht, Javatijd. vqn Zaterdag op Zondag zijn de operaties begonnen. Op Java rukken de troepen van vier kanten op, op Sumatra zijn zij eveneens opgetrokken. En in de Zondagmiddag reeds was Djok jakarta in Nederlandse banden, terwijl op andere punten flinke vor deringen waren gemaakt. Inmiddels kwam vanmorgen in Parijs de Veiligheidsraad in spoed zitting bijeen om de kwestie'te bespreken en vanmiddag zal de regering in de* Tweede Kamer een verklaring afleggen. Soedirman gevangen Hedenmiddag regeringsverklaring r 70ste JAARGANG MAANDAG 20 DECEMBER 1948 No. 20805 Om elf uur Zaterdagavond heeft de Nederlandse regering de volgende verklaring gepubliceerd: Na de besprekingen in Indonesië, eerst door minister Stikker, later door de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, met drs. Hatta en andere vertegenwoordigers der republiek gevoerd, zag de Nederlandse regering zich verplicht vast te stellen, dat er geen uitzicht was op afdoende maatregelen vanwege de republiek om een einde te maken aan de talrijke en steeds toenemende gewelddadige bestandsschendingen, terwijl evenmin kon worden verwacht, dat de republiek tot een régeling op de grondslag der Renville- overeenkomst zou medewerken. Onder die omstandigheden ver wittigde de Ned. regering de Commissie van Goede Diensten ervan, dat zij tot haar ernstig leedwezen tot de conclusie moest komen, dat verdere onderhandelingen en besprekingen, hetzij direct, of onder de auspiciën van de Commissie' van Goede Diensten geen nut meer konden hebben. Pogingen tot overeenstemming Nederlands voorwaarden Djokja antwoordt niet 8estandsschendingen en bedreigingen Opdracht tot actie Op voorstel van Amerika en Australië rebed van „Maria's biddend leger" In haast .:•- 7X/X DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam Broersvest 8, telefoon 68804. t Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. ZUIVERINGSACTIE IN DE REPUBLIEK Regering zegt liet bestand op De gewapende actie, die de Neder landse regering sinds Zaterdagmiddag heeft, ingezet is voor haar het uiterste middel geweest waarnaar zij grijpen moest indien zij niet wilde toelaten dat onder de ogen van haar eigen gezags- vertegenwoordigers en van haar eigen leger de chaos nog grotere afmetingen aannam dan deze reeds geruime tijd had. Ondanks de uiterlijke schijn, die de regering-Hatta met veel moeite wist op te houden was het duidelijk dat niet zij bestuurde maar dat zij bestuurd werd door geesten die zij wellicht zelf had helpen oproepen en die zij niet meer be zweren kon. Deze geesten hadden ge stalte gekregen in een grote groep van elkaar in extremisme overbiedende ge neraals en bendeleiders. Moord, roof en insubordinatie waren aan de orde van de dag, niet alleen aan onze kant van de demarcatielijn, maar ook aan de Djokjase zijde daarvan. Daarbij kwam een hand over hand toenemende ver slechtering van de economische toe stand, die regelrecht op hongersnood dreigde uit te lopen zonder dat de rege ring-Hatta van zins of in staat was daartegen iets te doen, maar integendeel deze situatie'voortdurend in haar propa ganda als een gevolg van een zogezegde blokkade der Nederlanders voorstelde. De geschiedenis zal uitwijzen dat men de Nederlandse regering eerder kan verwijten dat zij te laat, dan te vroeg is opgetreden tegen de steeds verder «aar het extremisme en de wanorde af glijdende republiek. In eindeloze besprekingen, Jn infor mele of formele onderhandelingen, in plechtig gesloten overeenkomsten, door het sturen van telkens maar weer nieu we afgevaardigden heeft de Nederland se regering geprobeerd de stap die zij Zaterdagmiddag gezet heeft overbodig 1e maken. Zij heeft dit alles in eindeloos geduld gedaan en willen doen, niet al lien omdat zij wist dat het internatio nale klimaat haar niet gedoogde anders te handelen, maar ook uit beginsel. Men moet in de politiek niet spoedig met het woord „ideaal" schermen. Men kan gerust aannemen dat ook in onze pogingen tot het oprichten van een Nederlands-Indonesische Unie de zorg voor onze economische belangen in de overzeese gebiedsdelen een belangrijk woord meesprak, maar het. is toch niet loutere baatzucht die de drijfveer was van de, door de republiek gedwars boomde, pogingen door Nederland on dernomen om met de volkeren die eeuwenlang met ons verbonden zijn ge weest een nieuwe staatkundige orde op te bouwen. Het overdragen immers van de verantwoordelijkheid voor het lot •van een millioenenvolk aan anderen, ook al zijn het zonen van dat eigen volk, is een gewetenszaak, waarbij men ver plicht is wel toe te zien aan wier handen men dit lot tovertrouwt. Het gaat niet aan, gelijk het Parool dit een dezer da gen deed, een regering die deze plicht beseft en bereid is voor de vervulling daarvan de internationale opinie te trot seren, te beschuldigen van formalisme. Het ging bij de onderhandelingen tus sen de beide partijen in Indonesië in wezen niet om juridische afbakening •van bevoegdheden die de Nederlanders voor de tijd van de interimregering voor zich opeisten en die zij binnen afzien bare tijd toch bereid waren af te staan. De achtergrond van de mislukking dezer onderhandelingen was de volkomen af wezigheid van iedere zekerheid dat de werkelijke machten in de republiek de ernstige wil hadden om met eerbiedi ging van de rechten der andere deelsta ten, de zorg op zich te nemen voor het welzijn van de nog nagenoeg onmondige millioenenmassa in dat gebied. Natuurlijk zal menigeen zich afvragen of de regering nu eerst die zekerheid heeft gekregen terwijl anderen deze al lang hadden. Temeer klemt deze vraag, daar men allerminst mag beweren dat de huidige internationale positie haar meer armslag zal geven dan bijvoor beeld een jaar geleden. Afgezien van het feit dat men deze regering niet verantwoordelijk mag stel len voor de politiek der kabinetten, die haar voorafgingen, dient men bij zijn critiek er rekening mede te houden, dat een klein land als het onze wel tot het uiterste van zijn geduld moest zijn ge gaan en werkelijk wel de overtuiging behoorde te hebben, dat het alle moge lijkheden, die tot een vreedzame oplos sing konden leiden, had uitgeput voor dat het er toe overging het risico op zich te nemen dat aan de actie met de wape nen is verbonden. Dit risico ligt niet zozeer in Indonesië zelfofschoon men goed doet de mili taire moeilijkheden die ons wellicht nog wachten, ook al zijn de steden in de republiek in onze handen, niet te onder schatten als wel in de repercussies 'van onze actie in het buitenland. Hedenmorgen komt de Veiligheids- raad bijeen om te beraadslagen wat hem in verband met de nieuwe phase in Indonesië te doen staat. Onze herin neringen aan zijn optreden in het ver leden zijn niet van de prettigste. De regering heeft er in ieder geval goed aan gedaan reeds van te voren een kor daat standpunt in te nemen. Het is trou wens hetzelfde standpunt dat zij van meet af aan heeft gehuldigd, n.l. dat het geschil met de republiek een interne zaak is, die haar alleen aangaat en niet behoort tot de competentie van de Veiligheidsraad. Het is niet waarschijn lijk dat dit door de leden van de raad wordt erkend. Gedurende enige jaren heeft de Ned regering bij voortduring getracht tot een overeenkomst te geraken, waarbij de re publiek een intregaal deel zou worden van de te vormen souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië. Onlangs is ook in de Grondwet vastgesteld, dat Volgens deze beginselen zal worden gehandeld. Het is echter telkens weer onmogelijk gebleken met de republiek tot werkelijke uitvoe ring der gesloten overeenkomst te komen. Een regeling terzake van de uitvoering der Linggadjati-overeenkomst, aanvaard door Sjahrir, werd indertijd door Djokja verworpen. Evenzeer kort daarop de re geling, overeengekomen met Sjarifoeddin. Ook thans bleken verwachtingen, gewekt door besprekingen tussen minister Stikker en drs Hatta, te niet te worden gedaan, nadat oppositie in Djokja was losgeko men. Sedertdien werd een brief van drs Hat ta ontvangen, waarin deze sprak van een misverstand en over een aantal punten nader zijn zienswijze weergaf. Gezwegen werd echter over maatregelen tegen de bestandsschendingen, terwijl voorts te ken nen werd gegeven, dat de brief was per soonlijk, onofficieel en vertrouwelijk. Bo vendien werd op verschillende wezenlij ke punten een voorbehoud gemaakt, dat dp betekenis er van twijfelachtig deed zijn. Terwijl de brief zonder meer geen uit gangspunt voor nieuwe besprekingen kon vormen, heeft de regering gemeend de re publiek gelegenheid te moeten geven de brief alsnog aan te vullen door een haar bindende verklaring omtrent een aantal punten, in het bijzonder: a. de opneming van de republiek in het federale bestel op dezelfde voet als de andere delen der federatie; b. de regeling van de positie van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon in de overgangstijd, zoals in het besluit in zake het bewind in Indonesië in over gangstijd opgenomen; c. de voorzieningen betreffende de federale weermacht, de staat van oorlog en beleg en de toestand van onveiligheid; d. het onverwijld nemen van maatre gelen voor effectieve beëindiging van de bestandsschendingen en de evacuatie van de infiltranten. Ware een dergelijke verklaring verkre gen, dan zou de regering bereid zijn ge weest de besprekingen te heropenen. Een antwoord van de republiek is niet binnen de gestelde termijn binnengeko men, terwijl om verlenging van die ter mijn niet is gevraagd. Integendeel is ge bleken, dat de republikeinse regering zich op dit kritieke moment in de onmogelijk heid heeft geplaatst om een definitief ant woord te geven, doordat de president der republiek, Soekarno, heeft aangekondigd met zes van zijn ministers Djokja te zul len verlaten met bestemming naar India, hetgeen inmiddels is geschied, terwijl de Ainister-president Hatia van dit presiden- ële kabinet zich voor de duur van twee weken heeft ziek gemeld. Onder deze om standigheden ontbrak dus elke mogelijk heid, dat op korte termijn verbetering zou worden verkregen in de onhoudbaar ge worden toestand in Indonesië. Hierbij moet er in het bijzonder op worden gewezen, dat het aantal bestands schendingen voortdurend stijgende is Mi litaire commandanten op republikeins ge bied hebben duizenden!republikeinse sol daten doen infiltreren in andere gebieden, waar in het bijzonder bij voortduring aan slagen worden gepleegd op Indonesische bestuursambtenaren. Sedert Augustus zijn bijna 300 van deze Indonesiërs vermoord, terwijl voorts velen gewond zijn of ont voerd. Daarnaast bleek, dat de republiek, in verband met de voornemens tot het in stellen ener federale interim-regering, te gen 1 Januari, voorbereidde het ontke tenen van grote acties in alle niet onder haar contróle staande gebieden en dat he vige bedreigingen werden geuit tegen de genen, die tot samenwerking met Neder land bereid waren. Onder deze omstandigheden acht de Ne derlandse regering het niet mogelijk, zich opnieuw te begeven in besprekingen, die naar de ervaring geleerd heeft, zonder uitzicht moeten worden geacht. Zij kan niet werkloos toezien bij het voortduren van de verwarring, de bedreigingen en de gewelddadigheden. Zij kan zich niet verplicht achten, waar Er is hoop dat evenals in het verleden Frankrijk ons de helpende hand toe steekt door op het juiste ogenblik zijn veto uit te spreken tegen besluiten die ons van internationaal standpunt bezien wel in een zeer lastig parket zouden kunnen brengen. Hoe het zij het zal niet alleen in Indonesië maar ook in Parijs hard tegen hard gaan. X# Luitenant-generaal S. tl. Spoor, oppet bevelhebber strijdkrachten in Indonesië W anrvoor we vechten de regering der republiek in feite geen maatregelen neemt tegen de bestandsschen dingen, harerzijds het bestand te hand haven en verder te gedogen, dat van re publikeins gebied uit de acties in andere gebieden worden geleid. De regering heelt zich daarom ge noodzaakt gezien met gebruikmaking van de bevoegdheid in art. 10 van de bestandsovereenkomst verleend, deze op te zeggen en haar vrijheid van hande len te hernemen. Zij is overtuigd, dat, èn in de republikeinse regering èn on der de bevolking van het republikeins ebied, zich velen bevinden, die niets liever willen dan constructief mede te werken aan de opbouw van de federa tie, aan welke Nederland zo spoedig mo gelijk de souvereiniteit wil overdragen. Tegen hen is de actie, waarloc opdracht is gegeven, niet gericht. Zfj is wel ge richt tegen de terroristische en onge disciplineerde elementen in de repu bliek, welke iedere constructieve arbeid onmogelijk maken. De toekomstige staatkundige inpassing van hét republikeins gebied zal geschie den op de grondslag van de beginselen van Linggadjati en de Renville-overeenkomst en van het overleg thans ook in de Ned. G ondwet voorgeschreven. Het besluit in zake het bewind m Indonesië in over- gangsxid, dat heden wordt afgekondigd, laat uitdrukkelijk de mogelijkheid open tot zodanige inpassing op de voet van het '~ader met vertegenwoordigers dier gebie den te plegen overleg. De Ned. regering zal haar toezeggingen met betrekking tot di. staatkundige hervormingen en de stich ting van onafhankelijke souvereine Ver enigde Staten van Indonesië, in een unie met Nederland op voet van gelijkheid ver bonden, volledig nakomen. Nederland heeft getoond, bereid te zijn mede te werken tot het openen van de weg naar de vrijheid van Indo nesië. Deze vrijheid is echter alleen mo gelijk met waarborgen tegen overheer sing door de extremistische elementen in de republiek, die een democratische rechtsorde onmogelijk zouden maken. De wereld moge dit begrijpen. De commandant van het Indo nesische republikeinse leger, gene raal Soedirman, is, volgens heden te Batavia ontvangen Nederlandse berichten, te Djokjakarta gevangen genomen, aldus seint Beuter. De Veiligheidsraad kwam vanmor gen om half elf in Parijs bijeen in een bijzondere zitting om de Indonesische kwestie te onderzoeken. Het verzoek tot het houden van deze bijeenkomst is geschied door de Ame rikaanse gedelegeerde dr. Jessup, ter wijl de Australische gedelegeerde zich daarmee verenigde. In zijn desbetreffend schrijven Zei dr. Jessup: „19 December 1948 heeft de Ame rikaanse regering vanwege de Neder landse regering en de Indonesische repu bliek een schrijven ontvangen, waarin werd gemeld, dat de militaire actie 18 December in Indonesië werd hervat. Volgens de instructies van mijn rege ring verzoek ik om een buitengewone bijeenkomst van de Veiligheidsraad ten einde de Indonesische kwestie te onder zoeken in het licht van de jongste ge beurtenissen en de laatste paragraaf van het verslag der Commissie van Goede Diensten. Mijn regering is van oordeel, dat de Veiligheidsraad zo spoedig moge lijk moet bijeenkomen en ik stel voor, dat deze vergadering Maandag 20 Decem ber zal plaats hebben". De secretaris van de C.G.D., de heer Narayanan, deelde aan Aneta mede, dat de oommissie aan de Veiligheidsraad een telegram zou zenden, waarin dringende aandacht voor de situatie wordt ge vraagd. De voorzitter der Tw 'ede Kamer heeft 'Öe leden telegrafisch opgeroepen voor een vergadering, welke hedenmiddag te zier uur zal worden gehouden In deze openbare vergadering zal de regering een verklaring nopens de Indonesische kwestie afleggen Vermoed wordt, dat deze verklaring niet veel langer aan een half uur in beslag zal nemen. Uiteraard kan thans nög niet beslist worden, wanneer de «..ebatten over de regeringsverklaring een aanvang zullen nemen, doch het moet niet uitgesloten geacht worden .dat dit reeds heden in een avondvergadering zal geschieden. o Maria, onze Moeder en Koningin Overtuigd van de schone taak, maar ook van de grote gevaren, die onze jonge mannen ib dienst van ons dierbaar Vaderland thans be dreigen, scharen wij ons onder Uw leiding in de rijen van Uw „bid dend leger". Wij bidden U, zegen hun goede wil, zegen hun hart en hun hoofd, hun handen en voeten Geef hun moed en kracht naar kruis en offer en gevaar. Bescherm hen met de mantel uwer liefde. En als hun taak volbracht is. breng hen dan weer terug gaaf en gezond naar zie] en lichaam; mogen zij dan ons en hun gezin weer terugvinden, niet gehavend en geschonden, maar ongedeerd in liefde en trouw En mochten zij ooit het kostbaarste wat zij hier bezitten, verliezen hun jonge leven geef hun dan, Heer, wij vragen dit in naam van Uw Moeder met haar biddend leger, geef hun dan de vrede die de wereld niet geven kan, de eeuwixe vrede, dicht bij Uw God delijk Hart. Geef ook ons een grote bezie ling voor de gemeenschappelijke goede zaak. Vermeerder de geest van eendracht, onderling vertrou wen en ware naastenliefde opdat eens, uit gezamenlijke offers en gebeden, de geestelijk hernieuwde wereld mag herboren worden. Maria, Moeder van alle schone idealen, zegen hen en ons. Amen Waartegen we vechten f Te Velde, 18 December 1948 Wij voelden allemaal, dat er iets niet „af" was, maar ik weet niet of U dit be grijpen zult. Want voor U was dit nie'. het belangrijkste. Voor U was slechts één ding belangrijk- de zekerheid, dat wij niet in gevaar waren, dat wij veilig waren. Dit was eigenlijk het enige, dat voor U op de eerste piaats kwam. En achter alle woorden, de honderden officiële woorden der regeringsverkla ring, de grote koppen in de krant, de ijzeren logica eindelijk! der feiten, bonst thans aan één stuk door de smar'.e lijke onrust, in U: Wat gebeurt er met hem? Leeft bij nog? Is hij gewond.... Deze onzekerheid, deze ontroerende en zo begrijpelijke bezorgdheid, heeft thans Uw kijk op het gebeuren onder de1 evenaar ais net ware vernauwd. Ge ieest de communiqués, ge leest het nieuws, ga leest de commentaar op de politieke ont wikkeling. Mijn naam....? Ik ben een van de duizenden, die thans net nieuws maken, maar mijn naam is er niet by Misschien wilt ge daarom reeds al deze andere namen van U afstoten; misschien wilt ge daarom reeds de weloverwogen zeer ernstige woorden der Regering van U afstoten Ge zegt: Was hij maar thuishij hoeft geen geschiedenis te helpen maken Weliswaar trachten wij thans een resul taat te bereiken, dat met overleg en over. reding niet mogelijk was. maar ondanks alle pnrases en de lof in dagorders en communiqués zult gij in Uw nuiskamer, die naar dennegroen en hulst ruikt slechts dit dof blijven herhalen: „Was hij maar thuis. Wij, die net tevoren al enkele malen hebben meegemaakt, begrijpen Uw onrust en bezorgdheid, al vonden wij door erva ring dat er veel minder reden toe was dan gij meende. Eigenlijk was dat bijna net enige dat ons voortdurend hinderde, meer dan de hitte, meer dan de eindeloze boom versperringen en het vuur van wat sni pers We hadden eigenlijk wel elk uur een telegram willen sturen, dat het met ons, zoals wij dat noemden „piccobello" ging, dat we er nog waren, nog helemaal! En waar we meer op vertrouwden, dan op ons geweer en de niet al te grote moed der pelopper-tegenpartij. dat was op Uw gebed en Uw morele steun. Laat ons. we hoeven het eigenlijk niet eens te vragen, laat ons ook nóu niet in de steek We „fiksen" het dan wel en deze keer dan eindelijk voor het laatst naar we hopen, want we hebben al heel wat schoe nen versleten met dat voortdurend „ge fiks" en in net verleden kwam daar maar geen einde aan, omdat er op deze manier nooit een einde aan te maken was. Dit was niet „Af" Nou hebben we eindeliik kans om het at te maken. Geloof niet al te veel van die officiële verhalen, dat we deze keer minstens één tegen drie zullen moeten vechten. Dit is maar theorie, en het maakt een goede kop in de krant, vroeger hebben we er nog we) méér op ons af zien stormen, en het leek meer Hollywood dan wat anders De oorlogsvrijwilligers onder ons en er zijn er, die ir, September al op de kade stonden om te worden ingescheept. hadden altijd dat grapje over het spoor kaartje naar Holland: dat was alleen in Djokja te krijgen. Maak U nou het helpt toch niet of we U dit vragen, maar we proberen net maar niet al te ongerust, nu we het eindelijk zijn gaan halen. Het beroerdste hebben we grotendeels al achter de rug die dagen wachten voor deze dag Y en dit uur U. De brief, die we toen schreven, komt nog wel. Over die laatste dagen, toen de noodrantsoenen werden uitgedeeld, iedereen in het kampement blijven moest en de officieren de stafkaarten van Djok ja en Solo kregen, praten we wel als we thuis komen.- Maar dat waren de beroerd ste dagen. Toen had je tijd om 'fn te zit ten knijpen. Nu de zaak rolt, hebben we gewoon de tijd niet meer om ons over allerlei dingen zorgen te maken. We rollen mee en het zijn enorm drukke en lange dagen. We zweten ons weer e.de pokken" zoals dat hier heet, en 's middags regent het zo nu en dan. En geloof niet teveel van die onvolle dige sensatie-berichten, maak U daar niet teveel extra zorgen over. Vorige politiële actie zouden er de eerste week 9000 Ne derlanders gesneuveld zijnvolgens de Republiek. We gaan er nou op het Antara- kantoor in Djokja zélf de nullen af doen; hadden we dit echter niet gedaan, dan zouden het er misschien eindelijk 9000 ga- worden zijn. Nogmaals, beste thuisfront, doe wat gij doen kunt. En het enige, dat gij doen kunt, is misschien een extra weesgegroet bidden. Hoeveel extra zorgen ge U ook maakt, het helpt ons niets Maar wees ervan over tuigd. dat in alle stof en hitte, bij alle modder en de slapeloze vierentwintig- uursdagen die we thans hebben, Uw por tret steeds in onze vuile doorzwete overalls zit. En nog iets: de beste kerels, die we bij ons hebben zijn onze aalmoezeniers. Die hebben ons nog nooit in de steek gelaten, ook niet als het „bloedje link" was. Volgens een heden te Batavia uitgege ven leger-communiqué zijn in de eerste 36 uur van de actie tegen de republiek Indonesia aan de zijde der Nederlandse strijdkrachten zes dioden gevallen en acht man gewond. In het communiqué werd geen gewag gemaakt van verlie zen aan republikeinse zijde. Het communiqué bevestigde de gevan genneming te Djokjakarta van generaal Soedirman. de opperbevelhebber van het republikeinse leger, en maakte melding van de inneming van Poerworedjo, een kleine piaats op ong. 60 kilometer ten westen van Djokja. Deze plaats was „on der weinig tegenstand" ingenomen. Er werd geen gewag gemaakt van actie op andere fronten en er werd niet toege geven, dat de Nederlanders gebruik maak ten van zware wapenen of luchtbombar dementen. In het communiqué werd verklaard, dat een Catalina-vliegtuig, dat gisteren op het vliegveld bij Djokjakarta is buit gemaakt, had moeten dienen voor eva- cuering van de republikeinse regering, van welke de meeste leden gisteren wer- de gevangengenomen. Het communiqué bevestigde dat de Catalina door een Amerikaanse piloot werd bestuurd, en verklaarde, dat de an dere zeven personen, die zich aan boord bevonden, zes republikeinse officieren waren en een Indonesische tweede-piloot. HET REPUBLIKEINS GEBIED OP OOST-JAVA JAVA- DJAPAR PARI TJAN6AKAN TA NV SE DAN .el ZMLÖHSaN'-~= mARGASARI FDGENGDJATiL UANDIRATA L AMONG At, PARAKAN AMBA T.IERM NGIMBANG JAMBAKREDJA UANG TENtSkRAN MAQAL #"OCNA &AUIMAN jS-ELO hocntL kJ?LICERANG TJAROEBAN MADtOEN PEL PAP. TJILATJAP iNotoê ~K»mb«ng» LATtN &ANAN DJOCJAKARf, \la-~ WONOO Rl EGALAt/Aa Li ft NED POSITIES VAN 4 OP 5 AUGUSTUS DEMARCATIE LIJN F7 ONDER NED CONTROLE SPOORLIJNEN RIVIEREN PATJt TAN ■VA NA A JA •''ia n VLIEGVELDEN SIM ONG AN TE LOGOREOJO OCEA A A MCRO KRAMt.ANGAN fen r DARMO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1