DJOKJAKARTA ZONDAG MIDDAG BEZET Besluit tot actie Vrijdagnacht genomen Terreur dwong tot ingrijpen Het militaire nieuws Bittere noodzaak Dr. Beel kondigde de actie aan PAGINA 2 MAANDAG 20 DECEMBER 1948 Tot de strijdkrachten t Frai pub dag ring offi( de war geer laat Jess de in IN zou heef zo s len. latei Ni mee den het uit para nissi Zon- met beui Frar zeer In ruin hooi leidi de I Otta bijgf te I gebc aan gele Ned te si van Dez( aant jour dien steil Hi wek gevt ze c blik cont Veil wez hote dele een van keel veri reec lanc ken here Veil om, dru o m besi nesi Veil ken In een persconferentie, gisteren in slaging werd besloten in de vroege Zon- Den Haag gehouden, met als woord- dagmorgen tot actie over te gaan. voerder de heer Ursone, lid van de Ned. delegatie by de laatstelijk gehou-1 Voor de noodzakelijkheid hiervan den besprekingen met de republiek, is werden als dringende redenen aange- het tijdsverschil ter sprake gekomen voerd het handhaven door Djokja van tussen het laatste antwoord van de de T.N.I. als federale strijdmacht onder Nederlandse regering op Hatta's brief. tweehoofd'g opperbevel, de door de waarin zij als voorwaarde voor voort- republikeinse regering bevolen 1 gezette onderhandelingen onvoorwaar- Januari-actie de uiterste datum van delijk aanvaarden van haar eisen had het instellen van de interimregering gesteld en het begin der actie waarvoor 100.000 man republikeinse troepen aan de demarcatielijn stonden Het antwoord op Hatta's brief werd opgesteld, de manoeuvres, die daar oerzonden op 16 December. Ondanks het werden gehouden en de hongersnood ommuniqué van die dag, waarin werd in Oost-Malang, Asahan en Tapanoeli, 'erklaard, dat de republiek uitdrukke- welke geen verder uitstel duldden. zuivering van terroriserende machten binnen het republikeins gebied. Deze znivering zal worden uitgevoerd consequent en zonder voorbehoud. Wij zullen met alle beschikbare politionele en militaire middelen de terreurben- den rusteloos achtervolgen en niet lan ger dulden, noch In de onder onze con trole staande gebieden, noch in de ge bieden ,die thans zullen worden be vrijd, dat zij hun praetijken zullen blij ven uitoefenen. Ik richt mij tot u, leden van de strijd krachten ter zee, te land en in de lucht- Zwaar is de taak u opgelegd, maar ik ban overtuigd, dat gij die zult vervullen cot het einde toe op moedige, vastberaden en waardige wijze Niet om vijandelijk ge bied te bezetten rukt gij op, maar om recht en veiligheid te brengen waar tevoren rechteloosheid heerste. Toont door uw daden, dat niemand, wie hij q^k zij, van u iets te duchten heeft, wanneer hij zyr, vreedzame taak vervult. Vormt door uw optreden het levende bewijs, dat gij met zijt gekomen om de vrijheidsdrang te be knotten maar slechts om te verzekeren, dat dio vrijheid gepaard zal gaan met recht, om te zorgen, dat zij geen ledige leuze blijft maar levende werkelijkheid wordt. Tot slot deed spr. een beroep op alle luisteraars om ertoe mede te werken, dat de helaas noodzakelijk gebleken zuivering zo snel mogelijk verloopt, opdat onvermij delijk leed worde beperkt tot een mmi mum en opdat de vrede spoedig worde hersteld over geheel Indonesië. Generaal Soedirman, opperbevelhebber van liet republikeinse leger Mr. E. Sassen> minister van Overzeese Gebiedsdelen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2