De Amerikaanse resolutie verzoekt het vuren te staken Australië voor terugtrekken der troepen West-Europa eerste defensielinie Bouwvolume 1949 vastgesteld Weerbericht Bij na alle grote plaatsen in Nederlandse handen o0NG Slagen NA DRIE EN EEN HALF JAAR LICHT IN BOMAANSLAG MARSHALL-HULP VOOR CHINA OPGESCHORT Ook Sumatra practiscli onder controle DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Plan voor gemeenschappelijk militair potentieel In totaal 30670 woningen toegewezen De Marshall-hulp Deens protest tegen Nederlandse actie Gehuwden beneden 23 jaar ook f 1.- loontoeslag Nieuwe Benelux- conferentie N.V.V. en Indonesië Gevechten op 16 km. van Nanking Weer vliegtuigramp „Benelux-f mi tdienst opgericht ffOste JAARGANG WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 No. 2080? Vandaag komt de Veiligheidsraad opnieuw bijeen om de Indonesische kwestie te bespreken. De afgevaardigde van Columbia arriveerde Maandag al in Parijs en gisteravond werd Jakob Malik, de vertegenwoordiger van Rusland per vliegtuig verwacht. Inmiddels is druk gewerkt aan de voorbereiding van de zitting. Wees Maandag alles erop, dat de resolutie, welke dr. Jessup, Amerika's delegatiehoofd, voorbereidde, zeer scherp zou zijn, gisteravond werd in Amerikaanse kringen te Parijs verklaard, dat zij heel wat gematigder zou zijn. Daarin zal nu worden verzocht bet vuren te doen staken» teneinde nieuwe onderhandelingen voor een vreedzame regeling moge lijk te maken. En de heer Pell, press-officer van de Ameri kanen» voegde aan deze mededelingen toe, dat de resolutie niet zou verzoeken om een terugtrekken van de Nederlandse troepen naar de posities welke zij vóór Zondag innamen. Het Engelse standpunt Verwachtingen voor de stemming Vrijlating van Soekarno c.s.1 Dit is de zetel, welke door de leden van het Engelse Lagerhuis is aangeboden aan de voorzitter van het huis van afgevaardigden van Ceylon. Het geschenk werd geheel met de hand vervaardigd. Arbeiders willen K.L.M.- vliegtuigen boycotten Indonesië in de Veiligheidsraad. Figuren uit de zitting van Maandag. Van links naar rechts: dr. J. F. van Royen, hoofd der Ned. delegatie, een journalist, kolonel Hodgson (Australië), dr. Palar (Indonesië) en Faris el Khoyry (Syrië). WEINIG VERANDERING KIND VIEL UIT DE TREIN RODE ETALAGES B.P.M. GAAT OOK IN WEST BRABANT BOREN RANGEERDER DOODGEDRUKT Hedenmorgen telegrafeert onze Indische correspondent ons nog uit Batavia: Op Madioen en Kediri na, zijn, blijkens de laatste berichten, thans alle voorname plaatsen in de republiek, na een uiterst snelle opmars in Nederlandse handen. Het gebied van Madioen, het hart van de communistische opstand van enkele maanden geleden, wordt thans van de Noordelijke zijde ingesloten door de Nederlandse troepen, die het oliecentrum Tjepoe reeds bezetten. Naar Madioen loopt een hoofdweg, die echter talrijke bruggen telt. Naar het westen loopt van Madioen een spoorweg naar Solo, waar, en dit moge aangeven hoe goed de legerorganisatie geregeld is, de Neder landse soldalen reeds post bezorgd kregen. Voor verdere synchronisatie accijnzen DE C.O.D. IN VEILIGHEID VLIEGERS OP VRIJE VOETEN Elke mogelijkheid tot bevredi gende oplossing moet worden aangegrepen W Het auto-ongeluk bij Deventer. Op een onbewaakte overweg werd deze auto door de trein gegrepen en enige honderden meters mee gesleurd. Vier doden waren er en twee zwaar gewonden. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9005 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal. 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Voor een zwaar besluit in Parijs Wel wordt algemeen aangenomen, dat een dergelijk terugtrekken zal worden verzocht door Australië, welk land geen lid van de raad is en daarom niet het recht heeft resoluties in te dienen. De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde, dat de Amerikaanse resolutie was opgesteld na een reeks besprekingen met andere delegaties uit de raad en dat deze besprekingen het oorspronkelijke Amerikaanse standpunt enigermate had den gematigd. Besloten is, dat de raad hedenmorgen om 10.30 uur bijeen komt en dat dr. Jessup de eerste spreker zal zijn. Het permanente Engelse lid van de raad, Sir Alexander Cadogan, zal niet aanwezig zijn. Als zijn plaatsvervanger 7.al optreden de heer M. E. Dening, assistent-undersecretary en deskundige in aangelegenheden betreffende 't Verre Oosten van het Foreign Office. Deze zou gisteravond nog besprekin gen voeren met de leden der andere delegaties en ook met dr. Van Roy en. Ofschoon nog niets definitiefs inzake het Britse standpunt bekend was, deel den officiële Engelse kringen mede, dat het niet waarschijnlijk was, dat de Engelse gedelegeerden een belangrijk aandeel in het eerste stadium van het debat in de raad zouden nemen. Een officieel woordvoerder herinnerde er aan. dat Engeland zich van stemming onthield, toen een jaar geleden de raad stemde over een resolutie van dezelfde strekking als die, welke, vandaag waar schijnlijk zal worden ingediend, omdat Engeland twijfelde aan de bevoegdheid van de raad. In Nederlandse kringen te Parijs .ver wacht men volgens Reuter, dat de repu bliek kan rekenen op e steun van Rus land, de Oekraïne en Syrië, naast die van de Verenigde Staten. De Sovjet. Unie en de Oekraïne zullen deze steun verlenen ondanks het feit. dat Moh. Hat- ta, wiens troepen nog onlangs tegen ie communisten hebben gestreden, dikwijls is aangevallen in de Sovjetpers. Syrië valt de republiek bij ais Mohammedaan se staat. Engelands stem zal, naar men aan neemt, worden beïnvloed door de repu blikeinse sympathieën van India en Australië, die zelf geen lid zijn van de raad, maar door afgevaardigden zonder stemrecht zullen vertegenwoordigd zijn. Dezelfde kringen waren van oordeel dat Canada, Frankrijk en België sympa thiek staan tegenover de Nederlandse argumenten, terwijl de houding van Chi. na, Columbia en Argentinië als nog on beslist werd beschouwd. Voor het nemen van een besluit zijn zeven stemmen nodig. Reuter meldt nog, dat de heer Peil nog zou hebben gezegd, dat. van Ned. zijde was verklaard, dat de actie heden om 12 uur (Parijse tijd) voltooid zou zijn. Hij meende echter, dat het hier niet een soort strijd betrof, die kon worden beëindigd volgens tijdschema. De Nederlanders zouden z.i. zeer vee! te doen hebben met het bestrijden van guerilla-tactiek Soedjatmoko, de woordvoerder van de delegatie der republiek Indonesië in de Veiligheidsraad, heeft op een pers conferentie te Parijs meegedeeld, dat zijn delegatie de raad zal verzoeken, zijn goedkeuring te hechten aan de volgen de punten: 1. Order „staakt het vuren" in Indo nesië; 2. order tot het terugtrekken der troe pen op de stellingen van het bestand: 3. vrijlating der republikeinse leiders. Volgens Soedjatmoko zal de republiek niet om sancties tegen de Nederlanders .vragen, tenzij Nederland geen gehoor zou geven aan eventueel door de Vei ligheidsraad gegeven orders. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Washington, dat, ondariKs de in officiële kringen in acht genomen stilzwijgendheid, te Washington bevestigd wordt, dat de Amerikaanse regering bij de Nederlandse mm*?* De permanente militaire commis sie, opgericht door de commissie voor de defensie van de vijf landen, die het pact van Brussel hebben ondertekend, heeft met goedkeuring van de vijf ministers van defensie besloten, dat West-Europa de eerste verdedigingslinie zal zijn, aldus heeft de Belgische minister van defensie, kolonel Raoul de Fraileur gisteren aan de commissie voor de defensie van de Belgische Kamer van afge vaardigden meegedeeld. Na besloten te hebben, dat West- Europa een geschikt gebied zou zijn voor een gevecht in de eerste linie, heeft de commissie een plan opgesteld voor het vormen van een gemeenschappelijk militair potentieel, inclusief manschap pen cn economische hulpbronnen, aldus de minister. De permanente commissie is begonnen met het opstellen van een inventaris van oorlogsmateriaal, dat in het bezit is van de vijf mogendheden. Minister de Fraiteur, heeft in de Kamercommissie voor defensie nog enkele nadere mededelingen gedaan over de Belgische militaire deelneming aan het pact van vijf. Hij verklaarde, dat de minister van defensie onmogelijk alle verantwoorde lijkheid alleen op zich kan nemen en dat daarom een commissie van lands verdediging is ingesteld, waarvan be halve hijzelf nog deel zullen uitmaken de eerste-minister. de ministers van financiën, binnenlandse zaken en be groting, alsmede de drie chefs van de generale staf. De minister zei verder, dat België een veldleger en een territoriaal leger zal moeten vormen. In tijd van oorlog zou het veldleger onder eenhoofdig geal lieerd bevel komen te staan, terwijl het territoriale leger onder Belgische lei ding zou opereren De Belgische bijdrage tot bet militaire pact zou de tien lichtingen niet te boven gaan België zal zich toeleggen op do bouw van straalvliegtuigen, waarvan Nederland aldus A N P. de moto ren zal leveren. (Volgens Reuter echter: de rompen. Red.). De vijf aan het pact deelnemende landen hebben zich accoord verklaard met de oprichting van een militaire basis in de Congo Te Kamina za) een nieuw vliegveld worden aangelegd Het politie corps van de Belgische Congo zal van 18.000 tot 1.000 man worden terug gebracht. Van de overige 17 000 man zal een militaire brigade worden gevormd België zal luchtafweerkanonnen gaan fabriceren, met welk doel het licenties heeft aangekocht in Zweden De minister van Wederopbouw eti Volkshuisvesting heeft vastgesteld, hoe veel woningen in 1949 aan de verschil lende provinciën en de drie grote ste den zullen worden toegewezen. De minister heeft zich laten advise ren door het Centraal Orgaan voor de Wederopbouw en de Bouwnijverheid welk orgaan enige tyd geleden is ge vormd. De toewijzing is geschied geheel over eenkomstig het advies van dit Centraal Orgaan. In 1949 zal goedkeuring wor den verleend voor de bouw van 30670 woningen. De woningen zijn als volgt verdeeld; Groningen: 920 woningen; Friesland: 750 woningen; Drenthe: 850 woningen; Over el: 200 woningen (waarin begrepen woningen N.-0--i>°i^er^- Gelderland: woningen (inclusief 100 woningen Kunstzijde Unie): Utrecht: 2100 woningen (incl. 100 woningen Werk- spoor en Demca): Noord-Holland. 3160 woningen (incl 150 woningen Hoog oven? IJmuiden) Zuid-Holland: 2320 wo- ningen (incl 250 woningen Caltex). Zee land: 600 woningen, Noord-Brabant: 31S0 woningen (incl 500 woningen Philips» Limburg: 3100 woningen (incl. 1300 wo pingen voor de mijnen). ijssel: 300 3300 Alg. De grote steden Amsterdam: 2050 woningen (incl. 300 woningen Fokker en K. L. M.i: 's-Gra venhage: 3340 woningen en Rotterdam 3000 woningen. Dit betekent niet, dat in 1949 niet meer dan bijua 31000 woningen gereed zullen komen Er zullen immers op Januari a.s. naar schatting toch reeds ongeveer 42000 woningen in aanbouw zijn Algemeen wordt rekening gehou den met het gereed komen in 1949 van 38000 woningen Bij de verdeling is eer groot aantal factoren in aanmerking ge nomen Als de voornaamste moeten woi den genoemd het huidige woningtekort en de in de verschillende provinciën er grote steden te verwachten bevolkings toeneming Er wordt naar gestreefd hel woningtekort ir» de provincies en in dc drie grote steden in 1953 op een zelfde niveau te brengen. stappen wil doen om te bewerkstelligen, dat Nederland een „verzoenlijker" hou ding aanneemt ten aanzien van de repu bliek Indonesië. In officiële kringen is men van oor deel, aldus A.F.P. dat de Amerikaanse regering in het bijzonder de vrijlating van de Indonesische politieke leiders zou dat dit het bereiken van een vredelieven- willen verkrijgen. Zij zou van oordeel zijn, de oplossing voor de geschillen zou ver gemakkelijken. Op een persconferentie, welke de ad ministrateur van de E.C.A., Hoffman, na 'n onderhoud met Truman hield, gaf hij j geen commentaar op de Nederlandse zui veringsactie in Indonesië en ook niet op 't republikeinse verzoek om de Marshall hulp aan Nederland in te houden tot de wapenstilstand weer wordt gehandhaafd. Over dit onderwerp had Soemitro, de republikeinse vertegenwoordiger te New York, wel iets te zeggen. Hij voorspelde, dat de huidige onderhandelingen tussen Nederland en de V.S. over een lening buiten de Marshall-hulp om zullen wor den afgebroken, terwijl voor het verle nen van extra-toewijzingen in de toe komst een zeer nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld. Deze verklaringen zeide hij op zeer goede grond te baseren. Volgens Aneta's diplomatieke correspon dent echter wekte de vaagheid van Soe- mitro's verklaringen sterk de indruk, dat hij geen enkele definitieve toezegging van Amerikaanse autoriteiten had ont vangen. Ziin verklaring, dat de republiek geen Amerikaanse hulp verwacht, „omdat de Ver, Staten de kwestie op basis van de organisatie der V.N behandelen", scheen ook het resultaat van ziin besprekingen te Washington weer te geven. En voor wie het nog niet wist. de i werkelijke reden voor de Ned. actie is volgens Soemitro, dat de buitenlandse en binnenlandse toestand van Nederland, economisch en politiek, onhoudbaar was! Overigens verklaarde hij. dat een vrij en onafhankelijk Indonesië „het tweede front van West-Európa tegen het com munisme zou zijn". De arbeiders van het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen hebben gisteren gedreigd alle vliegtuigen van de K.L.M.. die daar landen, te boycotten. Deze bedreiging was vervat in een resolutie ais protest tegen de Nederlandse aqtie in Indonesië. In deze resolutie verzoeken de arbeiders de Deense regering te protesteren tegen deze actie. Hans Hedstoft, de soc.-democratische premier van Denemarken, die een depu tatie van het 700-man sterke personeel van het vliegveld ontving, verklaarde naar aanleiding van de hem overhandig de resolutie o m., dat de door de Deense I regering ontvangen inlichtingen inzake de Ned. actie voorlopig niet voldoende waren om tot protest over te gaan. Al leen ais zou blijken, dat Nederland een ongerechtvaardigde aanval op Indonesië heeft ondernomen en ais agressor moet worden beschouwd, zou men protesteren, aidus de premier. In de morgen van de veertiende Juni 1945 ontplofte- te Almelo aan de Tijhofs- laan 57, bij het huis van de familie K. een geïmproviseerde bom. waardoor de heer K. gedood werd. De commissaris van politie te Almelo, buurman van het slachtoffer meende dal er kwaadwilligheid in het spel moest ziin en deed een onderzoek instellen. Daaruit bleek, dat iemand een sigaret- ten-„tinnetje" in de tuin van de fam. K. nad neergelegd. Het onderzoek wees ook uit. dat in het busje een explosieve la ding was aangebracht. Deze lading moest tot ontploffing komen, wanneer het dek sel van het busje werd getrokken. De heer K. heeft dit gedaan, met het ver melde noodlottige gevolg. De politie had reeds onmiddellijk ver denking tegen de thans 31-jarige J. v. 1. uit Almelo, die geruime tijd een relatie had onderhouden met een van de doch ters van de familie K„ welke plotseling was beëindigd. Men besloot tot arrestatie van I. over te gaan, maar uadat deze enkele keren verhoord was, moest hij weer worden vrijgelaten, omdat ei geen afdoende bewijzen tegen hem te vinden waren. Enige tijd geleden is de zaak opnieuw De verwachting van heden- +ot morgenavond luidt: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en plaatselijk nevel of mist. In het Noorden van het land weinig wind, in het Zui den zwakke tot matige Oostelijke wind. Vannacht licht en op sommige plaatsen matige vorst. Morgen overdag meer', lichte vorst. Donderdag 2. December: Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur; maan op 0.40 uur. nder 12.55 uur. aan de orde gekomen. Men vond nieuw feitenmateriaal en tenslotte heeft I. een bekentenis afgelegd Hij zeide echter, dat het slechts zijn bedoeling was ge weest, het meisje te laten schrikken Gisteren diende het geval voor de Al melose rechtbank, tegelijk met een dief stal, die I. had bedreven. De officier van justitie meende dat hier van moord moest worden gespro ken en eiste 10 jaar. Op het traject EindhovenVenlo vieï gistermiddag nabij Deurne een 2-jarig kind van de familie S- uit Helmond uit een rijdende trein. Toen de trein door middel van de noodrem tot stilstand was gebracht, bleek tot grote opluchting van de moeder, dat het kind vrijwel onge deerd was. Het is weer zover. Tegen de avond krij gen de winkelstraten andere glanzen dan in gewone tijden. Vele fel-witte en vol- gele uitstralingen zijn vervangen door schemerig rode lichteffecten. Kerstmis is aanstaande en min of meer poëtisch wor den er „roerende goederen" in eindeloze variatie te kijk gezet en aangeprezen. Enerzijds is het echter soms eigenaar dig, wat in dat schemerig rood wordt ge offreerd, anderzijds blijkt, dat het des betreffende artikel op de dag een heel ander aanzien heeft dan bij de Kerstbe lichting. We willen maar zeggen: De aanblik kan feeëriek zijn, de mens zelfs een tikje sen timenteel maken, maar bij keus doen, is oppassen vaak geboden. Dat geldt ook op ander terrein. We kermen hier ook de rode etalages van de communistische partij :n vakbewe ging. Welk een verschil in houding, uiting er omschrijving met bijv. de onze, die der katholieke groepering en bladen. Loon- en prijzenpolitiek, bedrijfsvoe ring, binnen en buitenlandse gedragslij nen. de situatie in Indonesië, de structuur van de toekomstige maatschappij, om maar enkele voorbeelden te noemen. Het hele complex wordt in dikwijls ge raffineerde etalages geplaatst. Het pu bliek moet onder de indruk komen, wor den geroerd Natuurlijk ,men" laat zich niet bedot ten. „Men" heeft de gave des onderscheids, „men" kent de artikelen, „men" weet van sfeer af. Doch onze ervaring leert, dat er heel wat wordt gewaardeerd, dat evenals in de eerstgenoemde winkels bij „gewone" normale verlichting een heel ander aan zien heeft, dan bij het rood-communistiscb effect. Kopen en verkopen zijn beide kunsten, maar beide kunsten vergen inzicht, ken nis. vakmanschap. Een heer koopt geen damesmantel, voor een vrouw zal keus uit sigarenmerken moeilijk zijn. In de grote kwesties van wereldbeschou wing, politiek en sociaal-economie matigt men zich zelfkennis aan, die verbaasd doet staan. Vaak echter blijkt, dat de ver lichting van een bepaalde kleur haar ef fect niet heeft gemist. We kunnen daarom zelfs de besten niet genoeg waarschuwen tegen verslapping te gen wat toegeven tegen vermindering van de waakzaamheid. De rode etalages blijven door haar sche merig en aandoenlijk effect een gevaar. Ook al zijn geen atoombommen geëxpo seerd. HENK VAN DER MAZE. De Bataafsohe Petroleum Mij. zal begin Januari beginnen met een bodemonder zoek in de omgeving van Bergen op Zoom. Men is thans bezig voorbereidende maat regelen te treffen. Het gebied, waarin het onderzoek zal plaats vinden strekt zich uit van de Belgische grens bij Putte tot aan Willemstad. Dinsdagmorgen is op het spoorwegem placement te Eindhoven de 52-jarige voorman-rangeerder L.C. tijdens het ran geren doodgedrukt. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 8 kinderen. In de gistermiddag gehouden zitting van de Tweede Kanier heeft de minis ter van Sociale Zaken, de heer Joekes, bij de behandeling van zijn begroting medegedeeld op het van verschillende zijden gedane verzoek, bereid te zijn de Ioontoeslag van f 1.— ook te ver strekken aan gehuwden beneden 23 jaar. Volgens „Le Peuple" heeft minister Spaak tegenovei de Commissie voor Bul tenlandse Zaken van de Belgische Kamer verklaard, dat in Februari a.s een nieu we ministeriële conferentie der Benelux landen zal worden gehouden tijdens wel ke getracht za) worden verdere voortgang te maken, o a op het gebied der synchro nisatie van de arcijnsen op suiker ben zine. alcohol enz Het blad voegt nieraan toe dat de mi nister herhaald heeft, dat het in de he doeling ligt op 1 Januari 1950 tot de Eco nomische Unie te geraken. Vanuit Oost-Java rukken de Ned. troe pen op naar Blitar via de zuidelijke weg naar Kediri. De voor een uitgestrekt ge bied uiterst belangrijke irrigatiewerken van Kalikonto. tot de grootste van heel Indonesië behorend, kwamen ook onder Ned controle. De hoofdstad van het republikeinse Sumatra, waar Hatta enige weken terug nog een bezoek bracht, werd bezet, zodat nu ook het zuiden van Asahan onder Nederlahdse controle gebracht is Prac- tisch alles, wat niet oerwoud of moeras is in Sumatra, is thans in Nederlandse handen. Het jongste legercommuniqué gaf nu eindelijk wat meer informaties, dan sinds Zondag gebruikelijk was. Intussen kwamen er in Batavia be richten binnen, waaruit bleek, dat via de Haagse militaire woordvoerder meer gedetailleerde inlichtingen werden gege ven dan in Batavia werden verstrekt. Dit werd in de kringen van de vele binnen- en buitenlandse journalisten hier natuur lijk niet erg goed begrepen en nog veel minder geapprecieerd Uit semi-officiële bron te Batavia ver nam Reuter gisteren, dat de Belgische en Australische leden van de Commissie van Goede Diensten en de personee'tedr" die zich in Kalioeran bevonden, thans veilig te Djokja vertoeven. Volgens een mededeling van het Ame rikaanse consulaat te Batavia zijn twee Amerikanen en een Philippino, die Zon dag met een Catalina op het vliegveld Magoewo landden, nadat dit door de Ned troepen was bezet, in vrijheid gesteld Zij mogen via Bangkok naar Manilla terug keren. Het zijn de piloot Fleming uit Manilla, zijn Philippynse boordwerktuig kundige en zekere J. Pamoedjo. een In donesiër. die na bij de Amerikaanse strijdkrachten te hebben gediend, genatu raliseerd Amerikaans burger werd. De gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, oud-minister Neher, heeft gisteren in een vergadering van de hoofdbesturen der bij het N.V.V. aan gesloten bonden een uiteenzetting geger ven van de Indonesische kwestie. Nadat hierop een uitvoerige discussie was gevolgd, sprak de vergadering als haar mening uit, dat elke mogelijkheid, die tot een bevredigende oplossing van dit tragische conflict en tot een spoe dige beëindiging van de huidige actie kan leiden, behoort te worden aange grepen, opdat binnen de kortst moge lijke tijd de Verenigde Staten van Indo nesië tot stand zullen kómen op basis van de Linggadjati. en Renville-overeen- komsten. Dit is noodzakelijk, omdat slechts een vreedzame samenwerking op basis van gelijkgerechtigheid en'vrijheid, een duurzame band tussen Indonesië en Nederland mogelijk maakt. De hoofdbesturen verwachten, dat de Nederl. werknemers geen gehoor zul len verlenen aan oproepen om het werk neer te leggen of andere onberaden stap pen. van welke aard ook, zullen doen. om lat hierdoor het bereiken van een vreedzame oplossing eer wordt bemoei lijkt dan bevorderd. OÉBangin 0 lapara Baf O «h SwpDang Ko8do» OiaKeiw -V -*• üa» Secjaiöa# Tiandirorc Randoebi wonosago" \G»mo fenaa v.-- KdfiwlroV T#mangg 9 Loxidaoc Baranganiaf Magaiang «•Doemen V aro» «moe Aanga roandjots 'igramDen :mbarg Maosoaf Bojofa! alioerang Djokjakarta •Djoemopoi 06anioei Wonogtrt Pofwor» Eoer^soia ad)Mr, i #0oengo» ±4 hardji» •sarangan Ngoro •nm.m«nmr, RanOangab VJ^ST ~~~- ^onoroge KMpr •^anggo» f.gad(radiQ Batoera'r» ■Aonosan Sooo iRfSUhliP» O Vheoveir Sc Aect HMtomgadc r- p»apanaj»n •Daga odoie LAK0- 4 De administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffman, heeft ver klaard, dat zjjn onderzoek naar de toe stand in China tot resultaat heeft ge had, dat het herstelprogram van 70 millioen dollar wordt opgeschort „tot de toestand in China opgehelderd is" Alleen de verdeling van hulpgoederen in de vijf Chinese steden, waarin de E.C.A. thans werkzaam is, zal voort gang vinden, zelfs indien deze steden in handen van de communisten zullen vallen, mits de communistische le'ders de veiligheid van E.C.A.-personeel en volledige publiciteit, dat de hulp van de V.S. uitging, verzekeren zullen. Thans wordt bevestigd, dat de commu nisten de havenstad Tangkoe (N. China) hebben veroverd, waarmede voor de re geringslegers, die bij Tientsin. 50 km. naar het Westen, zijn omsingeld, de door tocht naar zee is afgesloten. Ook Hsinho, onmiddellijk ten Noorden van Tangkoe. is door de communisten bezet. Evenals Peking is thans ook Tientsin geheel geïsoleerd, op het verkeer door de lucht en per radio na. In nationalisti sche dagbladen wordt zelfs gemeld, dat er in de buitenwijken van de belangrijke industriestad Tientsin reeds hevig ge vochten wordt. Uit gewoonlijk betrouw-bare militaire bron te Nanking wordt gemeid. dat 2000 mobiele eommunist'srhe man schappen een stormaanval hebben uit gevoerd op een slechts 16 km. t. N. van Nanking gelegen stad. Te Sjanghai zijn 45 Babytanks" met 35-millimeterkanonnen uit de V S aan gekomen Dit zou een particuliere leve rantie ziin. buiten hei Amerikaans mili tair hulpprogram om. Naar verluidt, heeft generaal Tsjang Kai Tsjek zijn g edkeuring gehecht aan het door minister-president Soen Fo voorgestelde kabinet. De lijst zal heden ter definitieve goed keuring worden voorgelegd aan de cen trale politieke raad van de Kwomintang, waarna de benoemingen officieel worden bekend gemaakt. Een Skymaster van de Chinese Natio nale Luchtvaartmaatschappij, die gister ochtend met twee andere vliegtuigen met evacué's uit Shanghai was vertrok ken, is op Basalteiland, 60 km ten N O. van Hongkong, neergestort en verbrand. Volgens een mededeling van een em ployé der Pan-American Airways zijn 35 personen 28 passagiers en 7 leden der bemanning bjj deze ramp omge komen. Een der slachtoffers is Quentin Röose- velt, een kleinzoon van wijlen president Roosevelt. Verder bevonden zich onder de doden: de vice-president van de Chi nese nationale luchtvaart-maatschappij. Ten einde de verscheping van Spaanse sinaasappelen naar België en Nederland te vergemakkelijken, hebben de op Spanje varende Belgische en Nederlandse stoomvaartmaatschappijen besloten haar met koelinstallaties uitgeruste schepen in een pooi te doen De nieuwe fruitvracht- dienst zal ..Benelux fruitdienst" gaan heten De dienst zal worden onderhouden tussen Valencia en Rotterdam—Ant werpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1