Bambf', Walt Disney's derde grote tekenfilm R Volksdemocratie Angst op het eiland zingt niet COMMUNISTEN OYERBIEDEN BIJ SOCIALE ZAKEN DE WINTER ZET NIET DOOR flpaBBgS c Uit de sportwereld Sport varia Volgend jaar derde loonronde? Snuif en wrijf ADIO programmo Advocaat-fiscaal eist 18 jaar pagina t Rantsoen vet wordt groter chrouomuw „eat®* BRIEVEN VIT DUITSLAND (6) We» WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 Seizoenwerkzaamheden liepen af DRONKEN CHAUFFEUR REED MEISJE DOOD Na wilde jacht gegrepen HUMOR EN FANTASIE Een uur van de meest aanbeve- lenswaardige ontspanning Volksgezondheid SUCCESVOLLE SUIKER CAMPAGNE Productie 25 pet. groter dan in 1947 Als gij ermee opstaat ot ermee naar bed gaat KATH. ONDERWIJZERS ONTEVREDEN OVER KAMERLEDEN LONEN WAREN TE HOOG Maar prijs eveneens verhoogd M -v- DE APPEL WAS WEL ERG VERLEIDELIJK De vijfde dag brengt de stilte over de geblokkeerde stad. Berlijn wordt er 's nachts wakker van, keert zich onrustig om in de slaap: er is iets gebeurdMen luistert. Men hoort niets meer. Dat is het: men hóórt niets meer. Het dag voor dag, het nacht voor nacht onophoudelijk dreunen der vliegtuigmotoren, het verbeten: wij-blijven-wij-blijven-wij-blijven, is eensklaps ver dwenen uit de lucht, die men inademt. De luchtbrug is gestaakt. Berlijn verdrinkt in de mist. Dit zijn de dagen, dat de blokkade volledig is. zelfs geenbrief gaat thans naar het Westen, zelfs geen krant uit het Westen komt Berlijn in. Men is volkomen geïsoleerd, hermetisch afgesloten van de bui tenwereld: een klein door blokkade en mist belegerd eiland in de Rode Zee. Oproep in Westsectoren tot boycot van Oostsector-kranten DE STRAFBARE KOPPEL VERKOOP .Men hoort mets meer. ENGELAND WINT TESTMATCH TEGEN ZUID-AFRIKA NEDERLANDSE TENNISRANGLIJST INDONESUCH VOETBAL Bijna had de minister van Sociale Za ken, mr. Joekes, het record tijdens deze begrotng van minister Lieftinck gebro ken. Bij de beantwoording der sprekers, die verleden week zijn begroting onder de loupe hadden genomen, sprak hij gis termiddag in de Tweede Kamei één uur, twee uur en vol vertrouwen rukte hij op naar het derde uur. Hij voelde ach bujk- baar fit ais een bokser, die vut'tien ron den wil uitboksen en alle slagen mees terlijk weet te pareren. Er was geen sprake van dat hij grfgy was Hij ging in hetzelfde onvermoeibare tempo voort en slechts eenmaal, toen de communist Gortzak hem fel aanviel, versnelde hij het tempo van zijn verdediging door me' stemverheffing, waartegen de interrup ties van Gortzak te pletter nepen, te vertellen, dat het hem wel bijzonder trol dat juist de heren, die door hun politiek allerlei onprettige maatregelen en een verlaging van levensniveau oodzakeiijk maakten met de meeste eisen kwamen. En zeide hij in dit verband met Kerst gratificaties en loonsvernogingen een belangwekkende mededeling is wel deze, dat de Russen in de Sovjet-zone van Duitsland alle Kerstgratificaties hebben verboden. De communisten kwamen natuurlijk weer met moties aan de lopende band. een motie om de lonen te verhogen, een motie om over te gaan tot uitkering van een Kerstgratificatie aan DUW-ar beiders en een motie om wijziging ie brengen in de uitkeringsnormen voor de ouden van dagen. Daarbij kwam nog een motie van de heer Van de Bom (PvdAl om de loongrens voor de toeslag van ƒ1, te verhogen van 3700,tot 5000, Maar Lieftinck hield zijn record van drie uur aan één stuk, Joekes oracht het ..slechts" tot twee uur en drie kwartier. De minister van Sociale Zaken had zijn antwoord aan de Kamer in vier hoofd stukken verdeeld: I Loon- en prijspolitiek en regeling arbeidsvoorwaarden. II Sociale verzekeringen. III Enkele onderwerpen van sociale zorg. IV Het vraagstuk van de werkgele genheid. En toen ging het er op los. Over één punt sprak hij bijna twee uur or t zag er naar uit, dat wij in dit tempo ons bed zouden moeten laten somen, totdat de minister zei, dat hij een bepaald punt natuurlijk niet zo diepgaand kon bespre ken, omdat het dan te veel tijd in beslag zou nemen. O ja! Maar hij had dan ook de hele loon- en prijspolitiek met subsi dieverlaging kinderbijslag en toeslag nog eens omstandig uiteengezet. Hij was zelis opgaan op de commu usi s propaganda-eisen van een toeslag van 2,50 en dit heel serieus oogenomen Waarbij dient te worden vermeld, dat hij de communisten keurig aan het verstand bracht, dat hij hen met hun eisen heel goed doorzag en dat zij toch steeds boven de regering zouden bieden. Tegen de verhoging van de loongrens voor de toeslag tot f 5000.het voor- stel-v. d. Born had de minister ern stig bezwaar, hij was echter bereid on danks de bezwaren, die ook daartegen konden worden aangevoerd, deze toe slag ook te geven aan gezinnen van gehuwden beneden 23 jaar. De loonverhouding tussen stad en platteland in de DH.W-werken werd op het ogenblik bezien, er was een nieuwe regeling in voorbereiding en deze zou afhangen van de lonen in het vrije bedrijf Wat de kinderbijslag be treft, had de minister advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid en ge vraagd of naar het oordeel van de ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven een verhoging van de kinderbijslag pro gressief moest zijn en of er een aftrek moest plaats hebben voor verdienende kinderen. Een uitkering uit de Rijkskas voor natuurlijke kinderen achtte de minister onmogelijk, er zou over deze materie een wetsontwerp afkomen en men deed beter dat maar af te wachten Aangaande kinderbijslag voor kleine zelfstandigen deelde de minister op nieuw mede, dat een commissie de rege ring zou voorlichten in welke richting de oplossing van dit vraagstuk moest worden gezocht Deze zaak was reeds aan het Kabinet voorgelegd, maar men moest begrijpen, dat de regering bij de huidige troubles daaraan nog niet kon Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg toekomen. Voor de ongevallenrentetrek kers wilde de minister de gegevens van de Rijksverzekeringbank afwachten, daarna zou ook deze zaak in het kabinet worden behandeld De commissie van advies inzake de werkgelegenheid wenste de minister wat de bevoegdheid betreft uit te breiden zodat de directeur van een Arbeidsbureau zich aan een een stemmig gegeven advies zou hebben te houden Dit zou echter niet gelden voor ie subcommissies De splitsing bij ontslagaanvrage tus sen werknemers en werkgevers zou van 1 Januari af weer worden toegepast. Het werkloosheidscijfer was einde Novem ber opgelopen van 30.000 tot 43.000 de minister zou alles doen om deze in te perken, maar maakte de heer Van Vliet erop attent, dat de door deze aanbevo len maatregelen reeds in de M. v. A waren te vinden. De beroepskeuze achtte de minister een zeer voorname zaak. Hij was bereid aan de wensen te dien opzichte voor een groot deel tegemoet te komen en wel aan de wederoprichting van een bureau van het Centraal Comité, subsidies voor de particuliere beroepskeuze, kosteloos ter beschikking stellen van de Rijks- documentatie en medezeggenschap bij de opleiding van de beroepskeuze- adviseurs Dat was zo het voornaamste De heer Hooy (K V P.) vroeg nog bij de replie ken voor dé kinderbijslag aan kleine zelfstandigen de commissie tot grote spoed te manen. De heer Wagenaar wilde de particu lieren vrijlaten in het geven van Kerst gratificaties. Het spreekt welhaast vanzelf dat de minister na hetgeen hij in eerste in stantie had gezegd, de ingediende moties niet wenste te honoreren. Dit wal de motie-Van den Born betrof. Met de communisten achtte de minister een vruchtbare gedachtenwisseling onmo gelijk. Niettemin werden de moties gehand haafd en de heer Haken voegde er zelfs nog aan toe om aan particuliere onder nemers toe te staan een Kerstgratificatie te verlenen met dien verstande, dat deze samen met dt 2 pet vaeantie-gratificatie in totaal 4 pet. met mogen te boven gaan. De motie-Van den Born werd door de minister na de replieken nog eens be streden met de opmerking, dal men moeilijk kan streven naar een sluitend oudget en daarnaast bij elke gelegen beid extra-uitgaven doen. Overigens zeide de min ster. dat de huidige regeling van de loonbijslag consultatiebureaux (v. d. Zaal A.R.), die renbescherming (vivisectie v Dis SG P.), tandtechnici (dezelfde), preven- iêve gezondheidszorg (van Lienden P. d. A.), t.b.c-bestrijding (dezelfde) via de consultatiebureaux en massale door lichting. Ook het geval van de Willem Barendsz werd nog eens aangehaald om aan te tonen, dat er geestelijke dwang werd uitgeoefend om misstanden op dit gebied te sauveren. Over een normale werktijd voor verplegenden sprak de heer S'apelkamp en tenslotte spraken de heren Hermans (CP) en Mo! <KV P.). de eerste Q a. over de zorg voor de mijnwerkers vooral met het oog op rheumatiek. de laatste over de gezins zorg over de zo noodzakelijke verho ging der salarissen voor verplegenden die wachten op de in April toegezegde herziening Spreker stelde dienaangaande verschillende vragen en wees met na- druk op het verloop naar andere be roepen. waar meer economische zeker heid gevonden wordt. Hier zag dr. Mol de basis voor de verbreding der sub sidie. Tenslotte besprak de afgevaardigde de liouiditeits-moeihikheden der ziekenhui zen en de bestrijding der tuberculose. De minister heeft hierna het grote probleem besproken: wat kunnen wij financieel doen? De minister beaamde de onvoldoende salariëring van het verple gend personeel. Er is echter een regeling in voor bereiding waarmee spoed zal worden betracht De bedoeling is. voor zover het rijks-ersoneel betreft, deze rege ling tegelijk te doen ingaan met de herziening der ambtenaren-salarissen op 1 Januari a.s. De minister wist nog niet of hij lijken, maar ook daar moest naar wor-4 9 jVTannpn ZOCk.0Ii den gestreefd. Ook vooi het bouwen van JkJ.UVU TTArtliiiCXl nieuwe ziekenhuizen en het voorzien in WClli In November steeg het totaal aantal door de gewestelijke arbeidsbureaux als werkloos geregistreerde mannen van 30313 tot 43069 Eind November van het vorig jaar bedroeg dit aantal 35236. De 43069 ingeschrevenen kunnen als volgt worden gesplitst: geheel werklozen 27849 (vorige maand 24057), tewerkgestelden bij een D U W.-object 14896 (5928) er wachtgelders 324 (328). Deze aanmerkelijke toeneming van het aanbod van arbeidskrachten was voorna melijk het gevolg van de afloop van sei- onrendabele kosten is een regeling ih voorbereiding Tn beginsel is reeds over eenstemming bereikt, deze moet echter nog nader worder. uitgewerkt. Toen de minister was uitgesproken hij was al weer ruim een uur aan het woord geweest »n het was intussen een kwartier na middernacht geworden besloot men het 1 mmen over de moties- Haken (CPN», alsmede over de gehele begroting van Sociale Zaken, hedenmid dag te doen plaats hebben bii de aan vang van de zitting En zo kon ook deze besroting bij de andere worden opge borgen. Morgen het staartje van Ondprwijs, in dien de Kamer met dat staartje klaar komt. F. S. hierin zou slagen. Een 48-urige werkweek voor verple gend personeel was nog niet te verwezen- Er zijn de laatste dagen in Nijmegen vijf auto-aanrijdingen geschied, waarhij de bestuurders onder de invloed van sterke drank bleken te verkeren. Maar wat Maandag een chauffeur uit Wageningen uithaalde vormde wel het hoogte punt Deze man. C. M.. had met zijn baas op de Nijmeegse markt gestaan en is na afloop ofschoon hij dronken was met auto weg gereden. Op het Marienburgplein reed hij al direct twee wielrijdsters aan. van wie een zo ernstig werd gewond, dat zij >p weg naar het ziekenhuis overleed De chauffeur stoorde zich nergens aan en reed door. de weg naar Arnhem op Aan de Rijnbrug in deze stad wilde de Arn hemse politie, die was gewaarschuwd hen. laten stoppen maar M. gaf geen kamp, liet het stopteken voor wat het was en daverde verder. De motorpolitie er achter aan en in Oosterbeek kreeg zij kans de wagen te doen stoppen M. verklaarde aanvankelijk van niets te weten. „Bambi" was de derde grote teken film, die de Disney studio's afleverden. met een eventuele verdere verlaging van de subsidies en een mogelijke ver- ontstaan. Zij ,s dus enigszins te hoging van de huren zal men volgend jaar misschien de noodzaak van een derde loonronde onder hei oog moeten zien Dan komt ook een wijziging van de loon- en inkomstenbelasting aan de orde De heer v d. Bom trok hierop zijn motie in. In de avonduren kwam de minister nog met de toezegging, de extra-toeslag van 1.ook van toepassing ;e ver klaren op kostwinners beneden 23 jaar Hij moest alleen nog nagaan, wie er onder het begrip kostwinner zouden vallen. Bij de afdeling Volksgezondheid kwa men onderwerpen ter sprake als t.b.c.- beslrijding en de daarvoor benodigde betere salariëring van de leiders der De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam eiste gisteren 18 jaar gevangenisstraf tegen de 55-jarige ex-agent van politie J. Koning te Amster dam- Van Juni 1941 tot eind 1943 vergezelde hij taxateurs, die woningen van Joden moesten inventariseren en daarna was hij tot September 1944 verbonden als agent aan het bureau Joodse zaken. Tn deze functie verleende hij medewerking bij het opsporen en arresteren van ondergedoken Joden en personen, die Joden hulp verleenden. Verscheidene gearresteerden zijn nim mer uit de Duitse concentratiekampen teruggekeerd. Uitspraak 4 Januari. beschouwen als eer schakel tussen het i naïeve speelse en humoristische werk I van Walt Disney en diens meer ambi tieuze pogingen die begonnen met ..Fan tasia" om de grote kunst te dienen en méér te bereiken dan alleen maar de kinderlijke en vertederde bewondering van jong en oud. „Bambi" vertoont duidelijk de ken merken van een overgangswerk in die zin, dat zij uiteenvalt in passages die dadeijk herinneren aan de Disney met zijn sprookjesachtige fantasie en zijn ontwapenende visie op de dierenwereld en in gedeel'en. die een gooi doen naar artistieke erkenning en dus een tendenz vertonen, welke in „Fantasia" leidde tot een déraillement. „Bambi" vertelt in kleurrijke beelden de belevenissen van een opgroeiend hertje en zolang Disney zich bezig houdt met de avonturen van Bambi. die zijn on'dekkingstocht doet door een hem onbekende wereld en het leven met al zijn moeilijkheden en gevaren lang zamerhand leert kennen, zien we de maker van zo veel verrukkelijke en dwaze „sketches" met Mickey. Pluto en Donald Duck op zijn best. Zijn dieren- karakteristieken zijn vindingrijkheid bij het uitdenken van kluchtige ontmoetin gen. zijn beheersing van beweging en kleur, zijn volmaakt te noemen en deze gedeelten, die het grootste deel van de film vullen, zijn een aaneenschakeling van de beste soort humor en van de meest verbindende fantasie Maar zo gauw Disney dit terrein, waarop hij zijn weerga niet vindt ver laat en drama en realisme in het dieren sprookje gaat betrekken, gaat hij zijn talent geweld aandoen en streeft hij artistieke effecten na, die noch in even wicht zijn met het voorafgaande, noch binnen het bereik van zijn kunnen lig gen De dood van het moederhert bijv en de dramatische passage van de bos brand zijn zulke gedeelten, die, hoe knap ook als technisch werkstuk buiten de sfeer van het geheel vallen en te veel de kant uitgaan van de „kitsch" Dit mag intussen niet verhinderen om ..Bambi" te beschouwen als een koste lijke film van een mees'al ontwapenende humor en een sprookjesachtige sfeer, die ongetwijfeld kinderen en ouderen een uur van de meest aanbevelenswaar dige ontspanning zal bezorgen in de komende feestdagen. C. B. zoenwerkzaamheden- Het was echter mogelijk een belangrijk deel der inge schrevenen op een D.Ü.W.-object tewerk te stellen. In de veenderijen nam het aanbod van arbeidskrachten toe van 749 tot 1718, In de landbouw van 2348 tot 7226 en in de groep losse ongeschoolde arbeiders van 5438 tot 8050. Van de verschillende provincies had Zeeland het geringst aantal ingeschreven werklozen n.i. 765 (v.j. 1009). Zuid-Holland het hoogste aantal n.l. 8310 (v.j. 8855). Voor de overige provincies waren deze cijfers: Groningen 2829 (2172), Friesland 3454 (2733); Drenthe 4474 (869); Overijsss, 2351 (1644); Gelderland 4558 (3831) Utrecht 1629 (2034); Noord Holland 7145 (7656), Noord-Brabant 5541 (3295) en Limburg 2013 (1118). In verband met de buitengewoon hoge stijging in Drenthe kan worden opge merkt, dat van de genoemde 4474 inge schrvenen er 2672 op D.U.W -objecten werkzaam zijn De vraag naar mannelijk personeel daalde tn N> vember van 38400 tot 32000 Eind November van het vorige jaar was de vraag 53000. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind November 1948: 4860 (vorige maand 4732). De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 19251 tot 18691. hier te lande is (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel het de laatste dagen iedere nacht gevroren heeft en gisteren in Brabant en Limburg zelfs de eerste sneeuw van dit seizoen is gevallen, mag Koning Winter tot nu toe toch nog vrij mild worden genoemd. De enorme koudeproductie, die gedurende het week-end in Rusland was op te merken, is intussen zelfs al. weer verdwenen. Gelukkig, dat het koudetransport in die dagen alles te wensen heeft overgelaten, zodat deze koude lucht West-Europa niet kon bereiken. En nu de productie biina is weggevallen, hoeft er voorlopig met op een flinke vorstperiode te worden gerekend; méér dan enkele graden zal het s nachts met vriezen, terwijl de temperatuur overdag om het vriespunt zal schommelen. Het weer in West-Europa is nu in grote mate afhankelijk geworden van een krachtig gebied van hoge druk, waarvan het centrum vanochtend boven Schotland gelegen was en dat verbinding heeft met de veel minder krachtige hoge druk boven Duitsland. De barometers zijn m de afge lopen nacht op veel plaatsen in West-Europa nogal gedaald en deze dalingen waren vanmorgen nog niet tot staan gekomen, zodat het er toen naar uit ging zien, dat die hoge druk het niet ang zou kunnen bolwerken. Het is daarom niet onmogelijk, dat er voor de Kerst nog een belangrijke verandering in het weer komt. Kneumatische pijnen, Knagend en slopend vooi en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee dooi lopen - neem Uw maatregelen voor het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende Kuur met Krusehen Salts De aansporende werking van Krnschen op Uw bloedzuiverende orga nen zal U een openbaring zijn. omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort - zn net re gelmatig - gebruik met bltide verbazing een ander mens voelt. longer, vitaler, niet meer nat stramme en vrij van pi.in Vraag Krusehen bij Uw Apotheker of Drogist. Reel. De suikercampagne weder geë.ndigd Aan de twaalf beetwortelsuikerfabrie ken werden door de verbouwers tn totaal geleverd 1815 millioen kg- suikerbieten De grootste levering, n.l. 310 millioen kg., had plaats aan de fabriek te Put tershoek, die deze campagne ruim 41 millioen kg. suiker produceerde. Voorts werden geleverd aan de zes fabrieken van de Centrale Suiker Mij. tezamen 648 millioen kg., aan de drie fabrieken van de Ver. Coöperatieve Suikerfabris- ken tezamen 540 millioen kg., aan de Frtesch-Gron'ngsche 217 millioen kg. en aan Sas van Gent 100 millioen kg. Behalve de opbrengst aan bieten per h.a. was ook het suikergehalte der bie ten dit jaar zeer goed. zodat in deze campagne in totaal rond 260 millioen kg suiker werd geproduceerd, hetgeen ruim 25 procent meer is dan in 1947 Niettemin zal gedurende de perio-le tot de volgetlde campagne nog minstens een 100 millioen kg. suiker moeten wor den ingevoerd De door de regering g >- propageerde uitbreiding van de bieten teelt is derhalve alleszins gerechtvaar digd. Op een vergadering van Kath. onder wijzers en onderwijzeressen uit Z. O. Drenthe, die in Klazienaveen werd ge houden, leverden verschillende aanwe zigen critiek op de weinige belangstelling die de Kath. Kamerleden toonden voor het ANOF-congres, dat onlangs in Utrecht werd gehouden. Men nam tenslotte een motie aan. waarin de afd. Z. O- Drenthe van het KOV unaniem haar teleurstelling uitspreekt over de geringe aanwezigheid van de K. V. P.-kamerleden op het con gres van de ANOF op 4 Dec. j.l. in Tivoh te Utrecht. Deze motie zal ter kennis worden ge bracht van ie Kamerfractie en de Partij raad der KVP, aan het Hoofdbestuur van St. Lebuïnus en KOV bestuur Ook over ds sslsrisactiG word langdurig gesproken en vastgesteld werd. dat de ANOF niet mag rusten, alvorens ten aan zien hiervan aan de onderwijzers recht is gedaan. Gewezen werd verder op de moei lijkheden en op de trage gang van zaken, wat betreft de onderwijsvernieuwing. Ten slotte werden de heren H- J. Engbers cn Th. J. Amsing resp. als voorzitter en se cretaris herkozen. De N-V. Vatenfabriek E. te Koog a. d. Zaan betaalde aan haar personeel lonen, die 20 procent hoger lagen dan volgens de schaal, welke rijksbemiddelaars hebben vastgesteld, geoorloofd was. Met ingang van deze week zou nu het loon met 15 2 procent per week worden verminderd tot het toegelaten peil zou zijn bereikt. Een groot deel van het 50 man tellende per soneel nam niermee geen genoegen ems daarom nu in staking gegaan. Waarop de directie gisteren 35 man heeft ontslagen. Begin Januari zal de rantsoenwaarde van spijsvet van 200 gram op 250 gram worden gebracht, d.w.z,, men zal naar keuze op de nieuwe bon voor voedings- vetten een gelijke hoeveelheid boter of margarine of spijsvet kunnen kopen. In verband hiermede mogen omsmelters se dert 20 December j.l- geen bak- en braad vet of gesmolten dierlijk vet in verpakkin gen van 0,2 of 0,4 kg. meer afleveren. Het zelfde geldt voor grossiers en detaillisten met ingang van 30 December a.s. De hoe- veelheden spijsvet, die op 31 December nog in de oude verpakking bij grossiers en detaillisten aanwezig zijn, kunnen aan de omsmelters ter omsmelting worden te ruggezonden. De als gevolg van de aangekondigde subsidieverlaging in het nieuwe jaar nood zakelijk geworden prijsverhoging voor spijsvet bedraagt gemiddeld 3 cent per 100 gram. In verband met de verhoogde rantsoenwaarde worden pakjes bak- en braadvet van 250 gram in de handel ge bracht welke 41 cent zullen kosten. Aan gezien ook het subsidiebedrag op vlees werd gewijzigd, moesten eveneens voor dierlijk vet de prijzen worden herzien. Ook voor dit product wordt, in verband met de verhoogde rantsoenwaarde, een ver pakking van 250 gram ingevoerd, waar van de prijs 49 cent zal bedragen. Voor bak- en braadvet, resp. gesmolten dierlijk vet in verpakking van 500 gram geldt een maximumverkoopprijs van 82 cent, resp. 98 cent per pakje. Op de nieuwe bonnen voor voedingsvetten mogen pakjes vet van 200 gram of 400 gram niet meer ver kocht worden. iiwuuiu'iumunwiuuiiiiiiiiyaiiijay^) DONDERDAG, 23 DECEMBER HILVERSUM I (301 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gram., 10.15 „The Romanceis", 10.50 V. d. kleuters, 11.00 Quatremains, 11.35 Muziek van Smetana, 11.45 Voor dracht, 12.00 Gram., 12.38 „De speeldoos". 13.00 Nieuws, 13.20 „The Sk.vmasters" 13.50 Russische fantasie, 14.00 Reportage strafgevangenis, 14.20 Solistenconc., 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 „Van vier tot vijf, 17 00 Hoorspel, 17.20 „Welk dier?" 17 35 „Les Gars de Paris", 18.00 Nieuws. 18.15 Sport, 18.30 Ned. strijdkr., 19 00 Strip, 19.10 Avondschool, 19.45 RVD 20 00 Nieuws, 20.05 W. Eur. comment., 20 15 La Symphonie Fantastique; 21 35 Zang; 21.55 Piano, 22.10 Internat, vraagst., 22.25 „Me lodie en rhythme", 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7 00 Nieuws, gram., morgengebed, 9 35 Beet hoven, 10.00 NCRV, 11.00 Zonnebloem. 11.40 Gram.. 12.03 Piano. 12.33 Amuse- mentsork., 13.00 Nieuws, gram., 13.45 „Hors d'oeuvre". NCRV 14.00 Metropole ork., 14.40 Causerie, 15.00 Orgel, 15 30 Omroepork., 1600 Prot. Adventsdienst 17.00 Jeugdjournaal, 17.30 Koor. 17.50 RVD, 18.00 Gram., 18.30 Piano-duo; 18.45 Piekerproblemen, 19.00 Nieuws, 19.15 „Kerstklanken", 19.30 Actual., 19.45 Or gel, 20.00 Nieuws, 20.05 Prot. kerkdienst. 21.15 Kerkconc., 21.45 Familie-competitie, 22.15 „Vaart der volken", 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III; 7.00 VI. Br.: nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 gram. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. L.P.: nws. 10.10 verz. pr. 11.00 v. d. sold. 11.15 Parlem. 11.30 Ren dezvous Players. 12.00 VI. Br.: Gibbons ork. 12.30 nws. en lamd'b.ber. 12.40 gram. 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 Eng. H.S.: nws. 14.10 gram. 14.45 causerie. 15.00 ork. Cotton. 15.45 Northern Orch. 17.00 Koot wijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.; v. d. sold. 18.30 v. d. sold. 19.00 Fr. Br.; omr.ork. 19.30 VI. Br.: liederen. 1950 Fr Br: actual. 20.00 VI. Br.: verz.pr. 21.00 Eng. L.P.: „Five wishes for Christmas" 21.30 verz.pr. 22.00 VI. Brnws. 22.15 Fr. Br. conc. 22.55 nws. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV; 7.00 Fr. Br: nws. 7.10 gram. 7.15 div. 7 30 Eng. H.S.: Rumba-ork. 7.55 weerber. 8.00 Fr Br.; nws. 8.10 gram. 9.00 Enng. H.S.: nws en pr.overz. 9.15 Chappie d'Amato en dans- oork. 10.30 piano. 10.50 Amerik. com. 11.u5 grami. 11-30 „Music while you work". 12.00 Eng. L.P.: voordr. 12.15 Benson en Eirich. 12 30 Midlang Light Orch. 14.15 accord. 1430 Gecaldo. 15.00 v. d. vrouw. 16.00 Montmartre Players. 16.30 orkest Dean 17 00 voordr. 17.15 N. Var. orch. 18.00 Mil. ork 18 50 Beromünster „Die Nacht des Hirten 1915 Eng. L.P.; ork. Crean. 19.45 Beromünster: actual. 20.00 amus.muz. 20.30 Sottens: omr.koor en ork. met sol. (Kerst mis in de. hele wereld). 23.30 Eng. L.P.: Ovee the garden wall'. 23.00 nws. 23.15 gedichten. 23.35 ork-Heath. En natuurlijk zijn de verkiezingen in het Westen niet vrij maar onder de dwang van Amerikaanse en Engelse terreurbaio- netten. Men kan zijn eigen ogen nauwe lijks geloven, maar elke morgen, wan neer men weer de onmiddellijke achte* dochtsreactie der Westelijke Berlijners heeft getrotseerd door met een lading Oostkranten het Westen binnen te komen schreeuwen de koppen van deze Sovjet gecontroleerde pers dezelfde diametraal verdraaide feiten. Berlijn verdrinkt in de mist. Berlnn luistert naar de stilte. Op de Charlottenburger Chaussee, de kaarsrechte, zeer brede Oost-West ver binding dwars door de stad, is bijna geen levende ziel te bekennen. Rechts, temidden Voor al de zwijgzame, bijna schuv/e voetgangers, die zich verdiept in eigen ze gen klein en grauw over de Kurfürsten- dam haasten, en de ruïne van de Ge- dachtniskirche reeds op veertig meter afstand nog slechts als een donkere vor meloze klomp in de oliegrauwe mist zien is er Nieuws. Men praat reeds 's morgens om half tien, wanneer het „normale" leven in deze stad begint en de U. en S. Bahnstations wat mensen de straat opspuwen, over de „Grosze Kundgebung" in de Russische sector. Men praat erover met een zekere gelatenheid en een ondertoon van angst Men kan het niet veranderen: men maak* zich evenmin nog illusies. Soms probeert men zichzelf te bedrie gen door te zeggen, dat er achter deze oliegrauwe ondoordringbare mist niets meer is, dat Berlijn midden in de stad. bij de Brandenburger Tor ophoudt, omdat er boven op het stukgeschoten vierspan van deze poort een rode Sovjetvlag waait. En men komt niet meer op de Alexander - platz tenzij men er dringend zaken heeft; men probeert in West Berlijn te leven alsof Oost Berlijn niet bestaat, alsof men I nooit van Unter den Linden en de Wil helmstrasse heeft gehoord, alsof dit e heel ander land is. Maar dit zelfbedrog lukt niet. En West Berlijn praat in de doodstille mistochtend over de „Grosze Kundge bung". Ik probeer bij een kleumende krantenverkoper met mijn dure Westmar ken (één Deutsche West Berlijnse Mark voor drie en een halve Oostmark of hoger) wat kranten uit de Oostsector te kopen Ik wil weten wat de „Tagliche Rundschau" schrijft, maar de man in de kiosk beweert dat de West Berlijners hem aan zijn eigen krantenrek zullen ophangen, wanneer hij de „Tagliche Russchenschau" verkopen zou. Later ga ik zelf in de Oostsector kran ten kopen. Op nog geen vijf kilometer van sikaar verwijderd, in een en dezelfde stad. in dezelfde Duitse taal, drukken twee kranten precies het tegenoverge stelde. Volgens de Tagliche Rundschau er. alle andere Oostkranten van Berlijn blok keren de geallieerden de stad. wurgen de kapitalistische, fascistische, joodse machten van Wallstreet de voormalige Duitse hoofdstad, pogen zij in een vertwijfelde laatste reactionnaire krachtsinspanning elk jong veelbelovend volksdemocratisch le ven in het nieuwe (Oost)-Duitsland rj i verstikken. Ze zouden me ophangen der schamele resten van de eens zo Kaiser Wilhelm Gedüchtmskirche boomrijke Tiergarten dwalen hier en daar een paar kleine schuwe mensen °P z0®*5 naar brandhout, lopen haastig voorbij de pompeuze beelden die thans naakt n i grotesk op de lege vlakte staan Ergens rijst hoog en gruwelijk een paard op zijn voetstuk, hel achterlijf weggeschoten doT j granaatvuur. Het wordt middag. De stad biijft doodstil, de mist wordt dikker. Een auto passeert, richting Brandenburger Tor Een politie auto van de Westelijke Stummpolizei (Dr. Stumm is de tegen hanger van de Oostelijke politiechef Markgraf)- De wagen rijdt zeer langzaam bijna tastend, stopt dan en draait vijf' g meter voor de Brandenburger Tor in de Westelijke sector Met draaiende motor blijft de wagen daar staan, neus naar het Westen. Op het dak zwiepen de lang? gevoelige antennesprieten en naast Je chauffeur zit een politie-agent met de kop telefoon op. Hij heeft de microfoon vlakbij zich, kan elk moment de in groot alarm zijnde kazernes der Westelijke politie doen uitrukken. De motor blijft stationnair draalen; de twee kijken onafgebroken naar de Bran denburger Tor. Wat gebeurt er achter dit ondoordring bare mistgordijn? West Berlijn probeert het te negeren, wil de politie-auto's niet zien, zet de com munistische „Radio Berlijn" niet aan. Er gebeurt niets verrassends voor de genen die de regisseurs kennen. De volks democratie „kiest" zijn eigen nietiwe ma gistraat 500.000 mensen volgens de Oosl bladen marcheerden naar de Beuelplatz (vroeger Kaiser Franz Joseph Plalz) en betuigden enthousiast hun instemming met de nieuw gekozen „Opera"-burge- meester, Ebert. Een half millioen mensen, fabrieken in de befaamde gesloten ge-e deren (met een laatste appèl of iedereen toch wel „vrijwillig" meedeed), schoolkin deren, kantoren jeugdverenigingen jonge boeren, alle volksdemocratische orgamsu ties en ladingen van diverse extra tremen uit de Oostzone, marcheerden in de grau we mist. Tussen de 25 en 50 000 volgens neutralt waarnemers. Een grauwe verkleumde massa, apathisch, zonder een vonk geest drift, zonder ook maar een glimp van de vroegere electriserende massapsychose der Hitier Kundgebungen- Met een zucht van verlichting ziet West Berlijn daarna de auto's der Stummpo lizei weer inrukken: opnieuw uitstel van executie? Sneerde men naar de dof mar cherende kudde: „Waarom zingen jullie dan niet? Jullie worden er toch voor dj laald". De drentelende, moe afmarche- Naar aanleiding van een mededeling van het Dir.-Generaal van de Prijzen, dat in het vervolg tegen koppelverkoop met meer gestrengheid zal worden op getreden, is enige onzekerheid ont staan omtrent hetgeen onder strafbare koppelverkoop moet worden verstaan. Het Dir.-Generaal geeft hierover thans de volgende uiteenzetting: In beginsel dient voorop te worden gesteld dat iedere vorm van koppelver koop tenzij die op 9 Met in de handel gebruikelijk was, volgens de wettelijke voorschriften strafbaar is. Aanvaardbaar is evenwel, dat de fa brikant of handelaar schaarse artikelen niet op de eerste aanvraag aan de eerste de beste afgeeft. Over het algemeen is er dan ook niets tegen, indien het bedrijfsleven in die gevallen een eigen distributiesysteem toepast, mits dit redelijk is en niet ver der gaat dan de omstandigheden ver eisen. Wanneer het nu duidelijk de bedoe ling van de leverancier is, ztjn klanten zo eerlUk mogelijk te bedienen, zal het door hem toegepaste systeem in het al gemeen geen aanleiding geven tot het opmaken van proces-verbaal. Gaat het hem er evenwel om, bepaalde goederen door koppeling aan veel begeerde arti kelen aan het publiek op te dringen, dan zal hier wel aanleiding toe zijn. In gevallen waarin de winkelier niet op betrekkelijk eenvoudige wijze lean vaststellen wie zijn vaste klanten zijn, is ook een cassabon- of puntensysteem aanvaardbaar, mits dit op juiste wijze wordt toegepast. rende volksdemocratie zong niet had ai leen maar kou, was down en apathisch, was misbruikt, had weer zijn plicht ge daan. De mist bleef. De koude, vochtige stilte ook. Teruglopend door de volkomen onDe- woonde wijken, waar de dode gevels slechts als ruïne-fagades dienden, zag ik een fietser naar me toe komen door de geheel verlaten straat En man op een Duitse fiets eer, lage Duitse fieis met het stuur, een breed Duits sportstuur, ver vooruit. Door de geheel verlaten straat, waar gras tussen de stenen groeide, kwam deze man jp mij toegefietst Hij droeg een lange groene uniformjas, de beide panden hoog opgespeld. Hij fietste lang zaam, bijna lui met een air of hij me*.- te ctoen had, op me af. In de doodstille geheel verlaten straal Hij droeg een arru- gante officierspet. Hij had epauletten Met twee kleine sterren. Hij fietste langzaam op me af, keek/iaar me- En één ogenblik vijf jaar routine-reac tie gleed mijn hand langs mijn binnen zak: had ik een of ander Ausweis?:, Na tuurlijk reed de man gewoon voorbij, een luitenant bij de politie. De eerste testwedstrijd tussen Zuid Afri ka en Engeland te Durban is in een E.i- gelse zege geëindigd. Het was een sensa tionele wedstrijd, waarin Engeland de be slissende run pas in de allerlaatste mi nuut kon scoren. Toen in de tweede in nings alle Zuid-Afrikaanse batslieden iar. de kant zaten, restten Engeland nog '30 minuten om de 128 runs te scoren lie voor de overwinning nodig waren. Het bleek een zware opgave, want voor het verlies van 6 wickets waren slechts ?0 runs gescoord, tater 155 voor 7. Badsei er. Gladwin waren echter de staartbatters. d e toch nog een Engelse zege bewerkten :n de 130e minuut kwam de laa'.ste run door een legbye. De eindstand luidt: Zuid Afri. ka 161 en 219, Engeland 253 en 128 voor 8. Aan de Nederlandse tennisranglijst moeten nog de volgende spelers worden toegevoegd: 1522 Mr. W. Marin telle (in 1947 geen voldoende gegevens vcor klassering), J- van Oort J. Slas (1522), mr. J. Taminiau (8), ir- P. Tönjes (1522) Wegens onvoldoende wedstrijdgege- vens werden in de ran lijst niet opgeno men: D. Teschmacher en A. C. Reidt. Naar het A.N.P verneemt heeft Indo nesië zich bij het secretariaat van ae F X. F. A. te Zurich voor het lidmaa schap ge meld. Tevens heeft Indones zich laten inschrijven voor de wedstrijden om het wereldkampioenschap. 0> D™ Haags? gewVhfheffer B'am Char!, té, winnaar van de bronzen Olymp.sche meuai ie. oeves gcie zich ais ttu opa s beste gewichtheffer, door in een tour- nooi overtuigend te winnen van de Belg Robert Allart, de Deen Niels Pe tersen en de Brit Alf Knight. <J> Luc van Dam behaalde een royale puntenoverwinning op de Franse mid dengewicht Döbiarch. <0 Delannoit won in 10 ronden op pun ten Van Barthelemy.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2