Grote Kerk is weer Gods huis De stem van de Lezer Cilly-W B1M Mm DE WEDERGEBOORTE VAN EEN CHRISTELIJK ERFSTUK K. C. G. ang Overpeinzing Eerherstel Tan Malakka in Kediri? en de ontvoering van Sinterklaas hBr Geen onberaden stappen Hetze tegen kardinaal Faulhaber WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 PAGINA 3 Vv-wU v"- In de gerestaureerde Grote Kerk wachten de Bijbels op de kerkgangers en de kansel op de predikant, die zeker grote vreugde zal kunnen verkondigen. In de St. Jan knerpt de zaag een laatste solo. Haar lied heeft in drie en half jaar lang genoeg geklonken. Met driftige rukken schieten de tanden door het laatste stuk hout, dat gedwongen ivordt zich te voegen in de nieuwe vormen. Terwijl de timmer man maar ter nauwer nood zijn hielen gelicht heeft, om ergens anders een andere laatste verbetering aan te brengen, zwermen de schoonmaakvrouwen op het stukje dof hout af, om er met klodders boenwas glans en kleur op te brengen. Er moet nog heel wat geborsteld en gewreven worden. Vanavond zullen jaquetten en geklede jassen glijden over de spiegelgladde waslaag. Van avond zal er geen geluid meer gehoord worden van het gereed schapskoor, dat het lied van de arbeid zong. Vanavond wordt de Grote Kerk weer uitsluitend en alleen God's huis. CULTUREEL HERSTEL? De regeringsbank, bekroond door het wapen van Schiedam. Nu de gehele kerk klaar gekomen is, doet deze noot het architecturaal zeer goed. Alle stoelen en banken zijn georiënteerd op de kansel in het koor. musis-sacrum CILLY SYMPHONIE Arme Bambi NAAR HUIS GEEN SPREEKUUR burgerlijke stand KLEINBABBERSPOLDER LAATSTE BERICHTEN zegt Alg, Mijnw. Bond De C. G. D. Vanuit de regeringsbank in het Zuiderschip naar de ingang kan men aan de voet van de tweede pilaar (van rechts) de tracering zien der vermoedelijk oorspronkelijke St. Liduina-kapel. door NORBERT GARA1 NEDERLANDSE RIJDERS N AR DAVOS x - -••' 'v In de kelder zuigen de twee grote ca lorifers hun longen vol koude lucht en stuwen die op temperatuur de kerk weer in. Er is voor hen een nieuwe plaats ge vonden. Twee en twintig jaar, nadat zij als eerste centrale verwarming door de Gebrs Vincent geïnstalleerd werden. Toen stonden ze in het koor, in een grote af geschoten ruimte. Dat kon, want het koor was van de kerk gescheiden en deed meer dienst als bergruimte dan als onderdeel van de kerk. Nu is de kerk weer een eenheid, dank zij een goed geleide restauratie. Het maken van de kelder voor de ver warming Is geen kleinigheid geweest. Het Water staat buiten aanmerkelijk hoger dan de keldervloer en een klein barstje in het beton had deze stookruimte onbruik baar kunnen maken. Maar het werk is soliede geweest. Behalve de twee oude calorifers is er nog een stookolie-inrich ting bijgeplaatst, die zorgt voor de voet en vloerverwarming, welke resp. onder de banken en de losse stoelen is aange bracht. De twee calorifers hebben een capaciteit van 180.000 calorieën. Toch nog te weinig om alleen voor een houdbare temperatuur te zorgen. Mits de verwar ming de gehele week matig blijft bran den, zal het op Zondag in de kerk, dank zij ook de extra-stoker, aangenaam warm zijn. Op de Regerings-bank liggen reeds in keurige rij de Bijbels licht gesluierd door een laagje stof. De gehele kerk lijkt nog volgestoven met fijn cement-stuifsel, dat de overvloed van licht weerkaatst, welke door de grote ramen schuift. Het zal meer dan deze laatste grote schoonmaakbeurt vragen, om de volle glans van het meubilair, het heldere blauw van de stenen en het spiegelglim- mci van de luchters blijvend te voor schijnt te halen onder de restauratie- slu ers van stof, zand en specie. Ononderbroken stroomt het schone wa ter in de emmers, want na enkele dweil- "nalen is het water al weer zo vuil, dat het weggegooid moet worden. Toch groeit er iets onder deze laatste werkzaamheden. De St. Jan gaat iets van omgebouwd. Dit balcon zal toegang geven tot de orgelkamer. Achter de binnen deuren zit een tweede portaal, evenals vroeger, waarin de oude grote deuren behouden zijn gebleven, maar twee zijdeuren werden bijgebouwd om zodoende een betere tochtsluis te krijgen Dit tweede portaal steekt uit in de kerk. biedt tegelijkertijd de mogelijkheid om het te restaureren orgel meer naar voren te brengen, zodat een groot deel van de 1 pijpen niet langer in de toren staat. Dit zal het geluid zeker ten goede komen. Met figuur-metselwerk is in de vloer van de kerk de bouw van de oorspron kelijke fundamenten getekend. Het is im mers bekend, dat Zuiderkoor- en schip eerst na de grote brand bij de kerk wer den gebouwd. Ook de verplaatsing van de muur van het Noorder-schip, die in de stenen duidelijk te zien is, heeft wel- I licht een merkwaardige oorzaak. In dit deel van de kerk stond immers het mira- i culeuze beèld van O. L. Vrouw van Schiedam, dat in wijde omtrek een grote verering genoot. Om hiervoor meer ruimte te scheppen, aldus een voorzich tige veronderstelling der restaurateurs, zou aan de buitenkant een nieuwe muur zijn opgetrokken, terwijl de binnenmuur nog in stand was. Na de voltooiing zou de binnenmuur gesloopt zijn, zodat het geheel geen moment de voortgang van de ere-dienst belemmerde Dit blijft natuur lijk een vermoeden. In het Zuiderschip zijn duidelijk de steunberen van de oude buitenmuur aan gegeven, terwijl in het koor enkele van die steunberen weer geheel in oorspron kelijke staat werden hersteld. Behalve de vermoedelijke St. Liduina-kapel. welko boven haar graf zou zijn gebouwd, is er aan de Westkant van het Zuiderkoor tiog een ruimte te zien. waarvan men tot nu toe niet weet, waarvoor deze heeft ge diend. De oude zerken, welke in de kerk wer den gevonden zijn eerst in tekening ge bracht naar haar bij het begin van de restauratie gevonden ligging en nu zo aangebracht, dat er een schoonheids- verhogende werking van uitgaat De mooiste stenen zijn op plaatsen gelegd, waar zij het minst aan slijtage onderhevig zullen zijn. Destijds, het is nu al bijna ruim twee jaar geleden, hebben wij een reeks arti- kelen aan de restauratip gewijd aan de i hand van de toen beschikbare gegevens. In grote lijnen lag het plan toen klaar, maar bij bijzondere vondsten of plotse ling naar voren snringpnde problemen tijdens het herstel, heeft men, na beraad de voor dat moment meest juiste weg gekozen. Elke oude historisch-monumentale kerk stelt vele problemen aan diegene, die wil len restaureren. Speciaal de Grote Kerk doet dat, omdat er in de loop der eeuwen flink aan gedokterd is. Het interieur be vat enkele op zich niet bijster interessan te, maar als cultuur-historische noot toch Reeds direct na de bevrijding heeft me nig intellectueel zijn beste krachten ge geven aan het herstel van de morele en culturele chaos hier te lande, hetgeen een onvermijdelijk gevolg was van de be zettingstijd. Nu heeft een waarlijk paedagogische Schiedamse uitgever klaarblijkelijk ge meend hierin niet te kunnen achterblij ven en derhalve gepoogd d.m.v. een een lichtend voor- conserveringswaardige stukken, vooral bij van 'n metaal met laag smeltpunt gemaakt de in- en uitgangen. Het exterieur moest vrijwel compromisloos worden gerestau reerd. Vandaar, dat eenvoudig gehouden deuren werden aangebracht. Maar van binnen moesten deze deuren de bastaar dering van klassicistische en rococo-stijl- invloeden blijven behouden. De oplossing werd gevonden door beide deuren als het Dinsdagavond 28 December 8 uur in lange HAVEN de Beroemde humoristische Danseres IN Aan de vleugel: TONY SCHIFFERSTEIN Technische leiding: WILLY HELMIG ENTREE: Leden K.K., K.C.G. f 1-50 niet-leden f 2.50 Plaatsbespreken Zondag 26 December 121 uur jn Musis Sacrum, alwaar ook kaarten verkrijgbaar zijn. Katholiek Cultureel Genootschap nieuwe schoonheid openbaren. Als de borstels en bezems, de timmerkisten en poetslappen opgeborgen zullen zijn; als de ïaatste schoonmaakster is ingerukt, zal de kerk sober, maar waardig herboren zijn. Nieuwe entree Dat zien we reeds bij onze binnenkomst door de toren-ingang. Een opgaande lijn trekt onze blik naar boven en we vragen ons verwonderd af, waarom we dit nooit eerder zagen. Vroeger stond de tweede ingang halver wege de toren, waardoor de ruimte werking van het grote portaal geheel verloren ging. De ingang is in zijn geheel naar achteren gebracht: naar de achter wand van de toren. Uit de hoeken zijn de oude grove pilaren verwijderd en ver vangen door de oorspronkelijke colonet- tes, waarvan er twee behouden bleven achter de houten ingang, die er rond het eind van de 18e eeuw werd geplaatst- Vroeger was boven de deur een glazen afscheiding aangebracht tot aan het kruisgewelf van de toren. Deze is weg genomen. Een deel ervan is tot een balcon soort „Idealtypus", 'beeld, vervat in de levensroman van een zekere Piet Noordermeer (overigens „een doodgewone jongen" aldus de uitgever) het publiek de helpende hand te bieden en zodoende het gestelde doel naderbij te brengen. Van deze „littéraire (sorry!) schepping" kan men nu tegen betaling van slechts 15 ent. per aflevering profiteren. Dit is onder de gegeven omstandig heden natuurlijk een zeer prijzenswaar dig initiatief, al is het jammer, dat het bij een poging is gebleven. Wie Piet Noordermeer is? Wel, dat wordt ondubbelzinnig juist vermeid op de folder, waarmede de brievenbussen van een groot aantal Schiedammers on langs werden verrijkt: een fantast, avon turier, spion, collaborateur, uitbreker, smokkelaar etc.; volgens de geniale uit brandslangen aangebracht, welke voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. De techniek beschermt de historie. ware tegen elkaar te plakken. Van bui ten strak, van binnen krullig. Zo zijn er vele voorbeelden aan te wij zen van een vermenging van stromingen, van historie en heden, van Katholicisme en Hervorming, van behoudende en ver nieuwende restauratie. Toch is het einde van de hernieuwing het begin van een herontdekking. Onze St. Jan heeft toch een eigen schoonheid; is geen kathedraal in eigenlijke zin; zal ollucla Utrecht, noch Maastricht, Den Bosch Bambi 20u Typer's droom komen ver- noch Amersfoort naar de kroon kunnen, storenj nu hij in de Toetsstudie van steken, maar blijft een levend getuige- isieren bad gedreven: Het Passage nis van de liefde voor God, die in de aan- vang de burgers aanspoorde om het grote werk te beginnen en die ons geslacht de moed en de eerbied deed vinden om hun werk voor verval te behoeden. zijn. Zodra vuur dit metaal doet smelten ontsnapt samengeperste lucht door de buis, waardoor de alarm-installatie in werking wordt gezet. Dus ga ik Vrijdagmorgen voor de wees- Is de brandweer gewaarschuwd, dan j6s optreden. Leuk hè?, kan deze door dezelfde buis water naar j \yat flauw, dat ze bij Tuschinsky niet de vuurhaard persen. j naar jou hebben willen luisteren, Typer. Bovendien zijn er in de gehele kerk Dan was ik ook in Schiedam met Kerst gever het verhaal van „een mens met alle goede en slechte eigenschappen, die des mensen zijn!" Het spijt me, dat de titel van „mens" mij een beetje vreemd in de oren klonk; bovengenoemde opsomming van sublieme karaktereigenschappen deed me feitelijk meer aan een soort roofdier of wild zwijn denken, terwijl als excuus voor deze laatste dan nog het gebrek aan verstan delijke vermogens kan dienen. Voorts heb ik met de beste wil van de wereld de vermeende „goede" eigen schappen, die aan dit sujet worden toe gekend niet kunnen ontdekken bij dit a-sociale, ik zou haast zeggen SS-product, maar die komen wellicht tot hun recht in de biografie zélf. In het algemeen mag ik de geestelijke vader van dit drama, geloof ik, toch wel feliciteren met de wijze waarop hij zich van zijn ideële taak heeft gekweten en ongetwijfeld zal iedereen uit het publiek bereid zijn een deel van zijn schaarse koopkracht tegen deze verheffende lec tuur af te staan. Tenslotte zal, wie dan ook, het met mij eens zijn, dat wanneer tan dergelijke cm in stijl te blijven „doodgewone jon gens" in de toekomst de vrije hand wordt gelaten, althans de Culturele Wederop bouw van ons land is verzekerd! J. Th. K. Natuurlijk, het kon niet anders, Mocht er brand komen Rond 1420 heeft de Grote Kerk een ver woestende brand binnen de muren gehad. Nadien heeft de rode haan niet meer ge kraaid over de St. Jan, maar kerkbran den blijven ook in deze eeuw niet uit gesloten. Daarom wordt ons grootste monument door 'n bijzondere installatie beschermd. theater draait „Bathing Beauty" met Walt Disney's Bambi.'Het duurde even eer Typer dat olijke diertje had kun nen Overtuigen, dat niet Typer, maar de zetter daar de schuld van was. Hij zelf had eerlijk geschreven: Het Passagethea ter draait „Bathing Beauty" niet Wa.t Disney's „Bambi". Toen is Bambi op de rand van Typer s bed komen zitten. „Ik vond het erg leuk van jou, dat je me naar Schiedam wilde halen. Weet je, dat ik in 17 theaters van Nederland tegelijk mijn debuut maak tijdens «Je mis eweest. Nu komen er van die rare juffrouwen, die net doen of het niet 'koud is en of in Scheveningen ae bad stoelen niet al ruim drie maanden zijn opgeborgen. Brrrr. Maar ik hoop nog te komen. Misschien met Pasen, als er dan weer geen „be tere" familie-film te draaien valt. Doe ze de groeten maar". Hetgeen hierbij is geschied. TYPER. Cliristelijk dilemma in architectuur Vanavond zal er vreugde zijn in Schie dam. Vreugde over de wedergeboorte van de Grote of St. Janskerk. Ook voor ons, Katholieken, is dit een vreugdevol ogenblik Ons grootste en dierbaarste plaatselijk bezit, de stadsheilige Ste. Liduina, bezocht in der_ kerk O.L. Vrouw van Schiedam; begon hier de grondslag te leggen van haar heldhaftige worsteling met zichzelf om daarvoor een ding in de plaats te stellen; God. Haar grootste bezit. Christus Eucha- risticus, woonde hier als de verborgen Godheid in het tabernakel. De vrome burgers, zeker niet welvarend bij het uitoefenen van de haringvangst, hadden Hem een huis gebouw dat financieel ver boven hun draagkracht ging. Bij stukken en steen-stapels moest het bouw werk voltooid worden. Devotelijk bouw den diezelfde burgers een kapel over het graf van de Heilige Liduina heen. nadat het verhaal van haar 53 jaren lang heldhaftig gedragen lijden als een mare over het land was gegaan en velen naar deze zelfde Grote Kerk had doen pelgrimeren Sleten de voetstappen der duizenden vereerders niet de hardstenen zerken, alsof het graszoden waren? Deze verjongde St. Jan heeft zoveel van wat ons van haar dierbaar was ont vouwd. Vreugde is er voor ons temeer, omdat de eenheid van koor en schip weer is hersteld Dit is meer dan een architec tonische overwinning in ruimte-werking. Er is een bijzondere symbolische ach- Onder de grote houten kap, die bij een Kerstweek. Moet je horen. In Den Haag eventuele brand 't meeste voedsel aan 't i draaien ze mijn film zeven keer per vuur zou leveren, is 'n vernuftig alarm- j dag. Vanaf 's morgens 9 uur. De eerste systeem aangebracht. Op vele plaatsenvoorstellingen mogen de kinderen van zitten op 'n huis met gaatjes klepjes, die j alle weeshuizen komen kijken. De Va- ders en Moeders van de Hervormde weeshuizen keken eerst wel een beetje tergrond van deze hereniging. In djt i bedenkelijk juist de dag voor het koor woonde de God-Mens Zelf onder de gedaante van brood éh wijn. Even als aan de beide zij-altaren werd Zijn kruisoffer zo vaak op onbloedige wijze hernieuwd. Rijke genaden stroomden anderhalve eeuw lang (men bedenke toch goed, dat de tijd van de in gebruik neming in 1425 even ver van de beelden- storm in 1572 afligt, als deze renaissance 1948 van de Franse revolutie) in de j zielen van hen. die voor deze koorruimte neerknielden om te communiceren Sedert 1596 werd de scheiding tot stand gebracht tussen alle herinneringen aan de levende God onder ons, onder de gedaante van brood en wijn en de gemeenschap, die err»Be gevoed werd. Het was als een ontljiofding. Koor en schip bleven geamputeerd voortbestaan. Nu is dat koor niet langer bruikbare bergruimte; een aanhangsel zonder li. j turgische waarde. Het koor is weer mid delpunt geworden. Het Woord Gods, van ae kansel verkondigd, stroomt weer van uit die oude koorri mte. Zo is het ook met de Avondmaalstafel en de Doop vont. Zij herkregen hun plaats op het koor. De liturgie begint de rechten te hernemen, die haar zo lang ontzegd ble- j ven. Het is een, als in steen vastgelegde kroniek van het beginnende gesprek tus- sen Rome en de Reformatie. In deze her- eniging van koor en kerk zijn architec- tonisch en liturgisch nog niet alle di lemma's opgelost, maar de weg daartoe schijnt gevonden. Moge de volledige weg terug naar de levende Gothiek van de Moederkerk door allen gevonden worden. Onze plicht is het daarvoor te bidden. Kerstfeest. Maar toen ze me gezien had den. keken ze dwars door al hun vingers heen- Dit mogen de kinderen niet mis sen, zeiüen ze. Met dé „Sibajak" keren onderstaande twee Schiedamse militairen uit Indonesië terug. De vermoedelijke aankomst van het schip is op 31 December a.s. te Rot terdam. 1 adj. o.o. K.L., J. W. van Esch Alb. Cuypstraat 24b; 2. Hoofd Marva III, M. J. Begter, Edisonstraat 33a. Het gebruikelijke spreekuur op Bureau Huisvesting Nieuwstraat 12 heeft Don derdag a.s. niét plaats. Clara E„ d. van C. Beukelman en H. de Wit Hterenstraat 5; Dominicus, z. van D. van Es en J. W. chellingerhout.S Dr. Noletstraat 1; Pieter, z. van P. v. d. Wel en v. Drunen, Aleidastraat 138; Jacobus, z. van P. J. Klaasse en W. H. Rensman, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: M. v. d. Kraan, 66 j., vr. van W. C. Kruithof, Dr. Noletstr. 1. De Burgemeester van Schiedam maakt ter voldoen int aan het bepaalde in arti kel 37 der Woningwet bekend, dat inge volge bovengenoemd wetsartikel heden voor de tijd van veertien dagen ter ge meente-secretarie (afd. Algemene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd: a. het door de Gemeenteraad od 17 December 1948 vastgestelde uitbrei dingsplan in onderdelen „Klein-Babbers- polder'; b. de door de Gemeenteraad op 17 December 1948 vastgestelde. Bebou wingsverordening, behorende bij het uit breidingsplan in onderdelen „Klein-Bab- berspolder". „United Press'' meldt, dat de Trot»- kyïstische leider Tan Malakka door de Nederlandse ring om Djokjakarta heen gebroken is en zich in Kediri gevestigd heeft. Radio Kediri schijnt gemeld te hebben, dat Tan Malakka „het proletariaat van Indonesië naar de vrijheid zou voeren". 31. „Op grond van mijn onderzoekingen kom ik tot de slot som, dat iemand van kleine gestalte door de deur is binnen gekomen en daarna Sinterklaas heeft ontvoerd", zei de vreemde detective geleerd, terwijl hij Basli met een hoog hartige blik opnam. Basli zag met één blik van zijn speurdersoog, dat het raam openstond. „Misschien is deze man van kleine gestalte door het raam binnengekomen", zei Basli zachtmoedig. „Als leek loopt U dadelijk in deze valstrik", hernam de vreemde de tective honend. „Op de deur zijn vele vingerafdrukken". „Op het raamkozijn zijn er maar een paar, maar die zeggen meer", zei Basli terwijl hij de ander zacht opzij duwde en op het open raam wees. „Sinterklaas is ontvoerd met behulp van een touwladder, in ieder geval met iets anders dan een gewone ladder. De krassen bij het raamkozijn ontbreken", peinsde Basli hardop. De ander had zich nu bleek van woede opgericht. „Wie is hier de deskundige?'" vroeg hij woedend. „Degeen die de Sint opspoort", antwoordde Basli kort. •v. De bond van werkers in het mijnbe drijf wijst de mijnwerkers er op in ver band met de gebeurtenissen in Indone sië geen onberaden stappen te doen, daar de bond hiervoor geen enkele consequen tie aanvaardt. Niet de vakorganisaties, doch de poli tieke organen en organisatoren zullen rekenschap hJbben af te leggen over en verantwoordelijkheid hebben te dragen voor het beleid in Indonesië, aldus be sluit een communiqué van deze bond. Tjepoc zou in brand staan „United Press" vertelt nog nadere bij zonderheden aangaande de mededelingen van het Nederlandse hoofdkwartier: Volgens deze mededelingen zouden de republikeinse strijdkrachten Tjepoe en de olie-installaties aldaar in brand heb ben gestoken bij de nadering van de Ned. troepen. Sinds het begin van de gehele actie zijn thans 8 Nederlandse soldaten gedood en 14 gewond. In Soerakarta, dat thans ook bezet is, was het hoofdkwartier gevestigd van de grootste politieke partij in Indonesië, de Masjoemi Ook ongeregelde eenheden, zoals de beruchte „bamboespeer-guerilla's. hadden hier haar middelpunt. Vermoed wordt, dat generaal Soedir- man lijdende is aan tuberculose. De negentien leden van de C.G.D.. die zich nog te Kalioerang bevinden, zijn al len ongedeerd. Hun is bewegingsvrijheid toegestaan in en om het bergplaatsje. Het uitgaansverbod ls voor hen niet van toe passing, al is hun wel het advies gegeven zich er aan te houden. Zij kunnen zich naar Batavia begeven, waarvoor toesmm- ming is verleend. 5. Diepe stilte heerst alom. Doch aan de rand van een met een scherpe hoek in de heide vooruitspringend bosje, loopt een hond, gevolgd door twee politie agenten. De hond, een bruine, grijsgevlekte herder, blijft van tijd tot tijd staan, bromt zachtjes, snuffelt met de spitse neus vlak bij de grond en loopt dan verder. De trouwe, bruine hondenogen hebben iets menselijk-begrijpends, alsof het dier zich bewust is. dat de man, die het. over de verlaten heide tracht op te sporen, -en moordenaar is Steeds verder loopt de hond. Achter hem de beide agenten Regelmatig, bijna ingehouden, gaat de ademhaling van het drietal. Eén wil beheerst mens en dier. Reeds geruime tijd duurt deze jacht. Het ui'gangspunt was een bosje laag kreupelhout, waarbij thans drie auto's staan Vooraan een grote alarmwagen, welke iedereen in de omtrek als het eigendom van de Londense politie kent. De tweede is een ruime, luxe wagen, waarmee het parket zich naar de plaats van de misdaad heeft laten brengen, doch de derde auto. welke eerst later arri veerde. is opzij geheel gesloten diep zwart gelakt en heeft één deur achterin Het is een lijkwagen. Een schot door de longen in het hart, constateert de politie-arts: Uit de onmiddellijke nabijheid van achteren af gevuurd Revolverschot De misdaad moet acht a tien uur geleden gepleegd zijn. De dood is onmiddellijk ingetreden. Het slachtoffer, een man van ongeveer vijf-en-dertig jaar, wordt opgericht. Een agent ondersteunt het bovenlichaam, ter wijl de politiefotograaf enige opnamen maakt. Hoewel het hoofd van de vermoorde op de rechterschouder rust, heeft de dood aan de scherpe gelaatstrekken niet de uitdrukking van wilskracht en vastbera denheid kunnen ontnemen. De smalle, bleke lippen zijn vast opeen geklemd Een diepe, schuine plooi, welke de star heid van de dood voor altijd in het hoge voorhoofd heef', gegrifd, geeft het gelaat een dreigende trek Roofmoord.... Inspecteur Benett van de Londense recherche doorzoekt de zakken van het slachtoffer. Geen geld, geen papieren geen sie raden. Een jonge beambte met een verstandig, energiek gezicht stenografeert elk woord, dat Benett op gedempte toon, alsof hij het slechts tot zichzelf zegt. laat horen. Haar bruin gezicht ovaal, blauwe cgen. hoog voorhoofd, stompe neus grijs Homespunne-pak, tailleui Charles Dean, Seattle.... grijze das met blauwe strepen, grijze vilthoed merk House of heads, Londen.... bruine lage schoenen zakdoek monogram H. D Nog eenmaal worden de zakken van de der vestzakjes ontdekt men nog een ge kreukeld stukje papier, dat het hoofd van een rekening van een hotel in Ken sington blijkt te zijn. Benett kijkt op In de verte naderen de beide politie agenten Langzaam volgt de hond hen Af en toe blijft hij staan, snuffelt langs de grond en draait dan telkens de kop om, als overlegde hij of het toch niet beter was terug te keren om het spoor nog eens van het begin af te volgen. Maar dan laat hij de kop tofeh weer zakken en sjokt opnieuw achter de beide politiemensen aan. met de fraaie staart tussen de poten en slap neerhangende oren, als ware hij zich ten volle bewust van het teleurstellende feit jat hij het er vandaag lelijk bij heeft laten zitten Spoor verloren meldt een der beide agenten zijn chef: We liepen driemaal in een kringetje rond Enige korte commando's worden ge volgd door het geronk van een motor. De alarmwagen van de politie raast weg. De dode wordt op een baar gelegd welke in de daarvoor bestemde wagen wordt geschoven. Het parket begeeft zich naar de aerde auto Tien minuten later is het bij het ver laten kreupelbosje weer zo stil alsof alles slechts een schim ware geweest, welke nu door de, over de heide rui sende koele avondwind wordt wegge vaagd. Aan de matblauwe hemel glinsteren reeds de eerste sterren. De wolkengroep INUy eenmaui WUi aeiJ Ut; \<XU Ut? CCU5 uc trcioir pencil. wumcugiucti 1 vermoorde zorgvuldig onderzocht. In een I is uiteen gerafeld en trekt langzaam in een grijze, geleidelijk tot blauw ver vloeiende streep naar het Oosten. Niets herinnert meer aan de gruwelijke moord, die hier gepleegd werd. Niets dan enige druppels bloed, die als donker rode stippen op enige stengels en bloe sems achter blijven. DE RECHERCHE-BABY Daar inspecteur Benett een te Londen gearresteerde oplichter een langdurig verhoor moet afnemen neemt „de re cherche-baby". Richard Kaynes, de na- sporingen in de Kensingtoner moordzaak op zich. De „recherche-baby" is inderdaad een opvallend jong ambtenaar van de re cherche Twee jaar geleden patrouilleerde Kaynes nog als gewoon ..Bobby" door Londen's straten, stond hij op drukke kruispunten regelde het verkeer en scheen hij niet veel meer dan een zeer klein, zij het ook uiterst betrouwbaar radertje van de geweldige machine der handhaving van de openbare veiligheid te zijn Voor het eerst viel deze jonge agent inspecteur Benett op. toen hij bij een omvangrijke smokkelaffaire in verdo vende middelen door Belgische hande laren op beknopte, vakkundige wijze zijn waarnemingen rapporteerde, welke een scherp denkvermogen en een onge woon waakzaam oog verrieden Het toeval wilde, dat een half jaar later Kaynes opnieuw Benett's aandacht op zich vestigde, toen hij bij een moord zaak in Whitechapel zijn meerderen een verbluffend eenvoudig middel aan de hand deed. dat tot de arrestatie van de daders leidde. Kort daarop werd Richard Kaynes bij de recherche ingedeeld. Richard Kaynes deelt zijn chef. in specteur Benet- mede dat de man. die in de heide bij Kensington vermoord is gevonden, enige weken in een hotel te Kensington heeft gelogeerd Aan de hand van foto's welke van het lijk ge maakt waren, slaagde het hotelpersoneel er in zijn identiteit vast te stellen De man was een Australiër. Henrik Druden genaamd Bliikens het vreemdelingen- boek was hü afkomstig uit Seattle in Noord-Amerika en veehandelaar van be roep Zijn leeftijd zou veertig jaar zijn geweest Over deze man was eqp gehele reeks merkwaardige bijzonderheden te berich ten. Hij had zich in Kensinggton opeehou den om naa hij had meegedeeld, een passend emplooi te zoeken Hij wilde zich te Kensington vestigen in werke lijkheid 'chter knoopte hij relaties aan me: een kindermeisje. dat bij de, in Kensington wonende directeur-generaal der Estna-fabrieken. Gordon in betrek king was. (Wordt vervolgd) In een vlugschrift heeft de „controle commissie van het Duitse doorgangskamp Dachau" ernstige beschuldigingen gericht tegen Kardinaal Faulhaber en de Beierse minister-president Ehard. Daarin wordt beweerd, dat in Beieren de „kerkelijke en politieke instanties alles in het werk stellen, om opneming van vluchtelingen in Beieren te voorkomen'". „Het is het grootste schandaal sinds het einde van de oorlog", zo zegt dit vlug schrift o.m., „dat deze heren verklaard hebben: een oplossing van het vluchtelin genprobleem kan alleen in emigratie ge vonden worden". In een officiële verklaring van het -artsbisschoppelijk ordinariaat wordt deze Hetze als volkomen In strijd met de feiten van de hand gewezen. „De aartsbisschop van Mtlnchen heeft op tal van vergaderingen en bijeenkom sten opgeroepen tot steun aan de vluch telingen. Hij heeft daarbij geenszins de emigratie als enig middel tot oplossing van het vluchtelingenprobleem aangege ven, maar als een van drie wegen, n.l. als de beide andere wegen: terugkeer in hun vroegere woonplaats en opnem'ng op Duitse bodem, gezien het grote aantal van 12 millioen vluchtelingen, niet mogelijk zou blijken". Kardinaal Faulhaber heeft bevolen, dat deze verklaring, tezamen met de herder lijke brief, die hij on 8 December 1946 aan de vluchtelingen heeft gezonden, van alle preekstoelen In zijn aartsbisdom zal worden voorgelezen, teneinde aan deze valse berichtgeving een einde te maken. Naar wij verne. ,en zullen Langedijk, Huiskes en Van der Voert 27 Dec a s. naar Davos vertrekken om zich voor te bereiden voor de Europese kampioen schappen, welke zullen worden gehouden op 5 en 6 Februari. Kees Broekman, die zich op he( ogen blik in Noorwegen bevindt, traint, wan neer de weersomstandigheden dat toela- j ten, elke dag en in het bijzonder op de 500 meter. Waarschijnlijk zal Broekman uitkomen op wedstrijden, welke op 15 en. 16 Januari te Estilkuna in Zweden wor den gehouden. Daarna reist Broekman naar Davos om van half Januari tot aan de Europese kampioenschappe te acclimatiseren. Eerst na de Europese kampioenschap pen zal beslist worden of Nederlandse rijders zullen deelnemer, agn de wereld kampioenschappen te Oslo, veertien da gen later.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3