TEKST VAN AMERIKA'S RESOLUTIE Marshall-hulp aan Indonesië stopgezet De „schetteraar" van Mussert De verdediging van W-.Europa eerherieht j Troepen trekken op naar Bantam DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE REPUBLIEK AAN HET WOORD Palar: Nederlandse politiek dwaas en blind Amerika's aanklacht Deense agitatie in rode verf Vliegtuigen landen in Fort de Koek Militair vliegtuig bij Magelang neergestort Sjarifoeddin vermoord? Officiële verklaring van de WOUDENBERG krijgt levenslang NDER DE R E ONDER LO U Volk en Vaderland weer in het geding Haags commentaar Stroomverbruik op sper-uren Tsjechisch vliegtuig verongelukt Tojo e.s. terechtgesteld 70ste JAARGANG DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 No. 20808 De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, dr. Ph. Jessup, heeft gistermiddag mede namens Columbia en Syrië de volgende resolutie aan de Veiligheidsraad voorgelegd: „De Veiligheidsraad, met bezorgdheid de hervatting der vijandelijkheden in Indonesië gadeslaande, nota genomen hebbende van de rapporten van de Commissie voor Goede Diensten; i beschouwt zulk een hervatting der vijandelijkheden te zijn in strijd met de resolutie, welke door de Veiligheidsraad tijdens zijn 171ste vergadering op 1 Augustus 1947 werd aangenomen, doet een beroep op partijen (call upon parties) a. De vijandelijkheden onmiddellijk te staken en b Onmiddellijk haar strijdkrachten terug te trekken op de respectievelijke kanten van de gedemilitariseerde zone, vast. gesteld onder de bestandsovereenkomst van 17 Januari 1948; geeft de Commissie voor Goede Diensten opdracht de Veilig heidsraad telegrafisch een volledig en dringend rapport te zen den over de gebeurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in I lonesië hebben plaats gevonden, ter vaststelling van de ver antwoordelijkheid voor het uitbreken van de vijandelijkheden Officieel compiuniqué van liedenoclitend Moh. Roem geïnterneerd SOEMITRO ZOEKT HULP Reeds post in Solo Het Bouwcentrum, te Rotterdam, internationaal voorlicl\tingsbureau voor de bouwwereld, werd heden geopend. Vrijwillige medewerking aan vijandelijke maatregelen NIEUWE PAROCHIE TE DE KAAG Hoofdredacteur van Vova meende het goed KOEK EN EI? Telegrafisch overgebrachte opnamen van de strijd in Indonesië. Boven, de Nederlandse soldaten brengen een machine-geweer in stelling ter dekking van hun oprukkende makkers. Onder: een opname in hel hait van Djokjakort nadat deze stad door de Ned. troepen was veroveid. op de verdedigingslinie Uitzonderingen voor twee Vrijdagen Met 24 personen aan boord IETS MINDER VORST DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804- Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Amerika vraagt: Onmiddellijke staking der vijandelijkheden handvest in dit stadium van zijn beraad slagingen onmiddellijk het bevel te ge ven, dat de vijandelijkheden in Indonesië gestaakt worden en te verlangen, dat de strijdkrachten van beide partijen onmid dellijk worden terug getrokken.' Palar, de Indonesische vertegenwoor diger, begon in de middagzitting zijn verklaring met de Ned. actie de laatste stap te noemen in een zorgvuldig uitge werkt schema van de Ned. regering. Het negeren van de V. N., culminerend in de tweede oorlog in Indonesië, was van het begin af aan de bedoeling van de Nederlanders geweest, aldus zeide hij. Het doel van de Nederlandse politiek, was geweest te pogen de republiek Indonesia economisch en politiek te wurgen en de zaak te beeindigen met een tweede militaire actie. Verder, aldus zeide Palar, had Neder land de Commissie van Goede Diensten gepasseerd door te onderhandelen met de gebieden buiten de republiek, die vorig jaar onder controle kwamen. De kroon op de serie bestandsschen dingen, aldus Palar, was de aan kondiging van de vorming van een in terim-regering zonder de republiek, Falar verklaarde, dat de Nederlandse politiek „gewoonweg dwaas en blind' was en dat de Nederlanders dit wel zou den bemerken „doch ten koste hiervan, dat niet slechts zij zelf doch de gehele wereld dit zou leren betreuren". Palar gaf vervolgens zijn visie op de infiltraties. De republikeinse soldaten hadden hun orders loyaal uitgevoerd, maar zij verlangden er thans naar zich weer bij hun gezinnen in de door de Nederlanders bezette gebieden te voegen. Het ware verhaal van de infiltraties was geen politiek of militair, maar een zui ver sociaal probleem. Ten aanzien van de politieke onder handelingen zeide Palar, dat de Neder landers slechts bereid zijn te ondernan- delen, indien de republiek zich er abso luut toe verbindt de Nederlandse voor waarden te aanvaarden. De rapporten van de Commissie van Goede Diensten zijn genoeg bewijs voor de lange ge schiedenis van Nederlandse eenzijdige en willekeurige interpretaties in het af gelopen jaar. Totale guerilla De grondslag van de strijd is een tota le guerilla, welke zal worden voortge zet totdat de republiek haar einddoel zal hebben bereikt. „De politiek der verschroeide aarde, die zal worden doorgezet met alle bit tere gevolgen van dien, is van deze guerilla een ander aspect. Deze wijze van oorlogvoering kan en zal jaren lang worden voortgezet", zeide de heer Palar. Palar besloot, met de Veiligheidsraad te verzoeken, onmiddellijke en effectieve stappen te ondernemen en om te garan deren dat zijn beslissingen volledig tot uitvoering worden gebracht. Een bevel tot het staken «an het vuren zou niet af doende zijn, aangezien, als de Nederlandse troepen niet zouden terugkeren naar hun uitgangsopstellingen van vóór 18 Decem ber, het niet mogelijk zou zijn, tot een politieke overeenstemming te geraken. Daarom dient de Commissie voor Goeds Diensten de beslissende macht te verkrij gen bij het uitvoeren van deze terugtrek king der troepen. Wii zUn nof> steeds van mening, dat, tnits daartoe door de Veiligheidsraad aan de C. v. G. D. een dergelijke op dracht wordt gegeven, een oplossing van het probleem alsnog mogelijk zal zijn", aldus beëindigde de heer Palar zijn rede. De Amerikaanse gedelegeerde dr. Jes sup, die na de heer Palar het woord nam. stelde vast, dat het onder de tegenwoor dige omstandigheden voor de L_ v G. D. ongetwijfeld enige tijd vorens zij de Veiligheidsraad volledig over de recente ontwikkelingen n in lichten, welke inlichtingen hij van grote waarde voor de Raad achtte om.de zaken van de huidige toestand in .nao- ne6ië te kunnen nagaan Ondertussen is er in Indonesië een g - wapend conflict. Hij noemde hel een vaststaand feit. dat een bevel van ae laad van 1 Augustus 1947 overtreden is Dit is een aangelegenheid welke de raad onmiddellijk ter hand moet nemen zon der nadere rapporten van de C V. G D af te wachten. Er is hier geen sprake van een toestand, waarin enige onzekerheid behoefde te bestaan, of hier m feite sprake is van het uitbreken van vijande lijkheden. Het kwam hem voor, dat de raad verplicht is, aan de hand van het diensten van de Commissie niet werden gebruikt. Indien de inbreuken op het be stand van de zijde der republiek inder daad zo veelvuldig en voortdurend zijn voorgekomen, dan had de Ned. regering deze inbreuken direct aan de Veiligheids raad kunnen rapporteren vooraleer het bestand werd opgezegd. Dit is in het bij zonder opmerkelijk in het licht van de verzekeringen door de Ned. vertegen woordiger aan de raad gegeven bij de laatste behandeling van het geschil en in het licht van meer recente verzekerin gen, gegeven aan de regeringen, die in de raad zijn vertegenwoordigd. Nadat de heer Jessup ten slotte zijn re solutie had ingediend, werd de vergade ring verdaagd tot hedenmorgen half elf. Gisterennacht is op het gebouw van de Nederlandse legatie te Kopenhagen met rode verf het woord „Moordenaars" ge schreven. De gevel van het gebouw was ge deeltelijk met rode verf bespoten. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Een des middags verschijnend blad deelt heden mede, dat van een boycot actie' tegen de K.L.M., waarmede arbei ders op hei vliegveld Kastrup hadden ■gedreigd (men zie hiervoor elders in dit blad. red.) niets terecht komt. Vol gens het blad zijn de arbeiders het vol ledig eens met de Deense minister president, die heeft verklaard, dat de buitenlandse politiek niet in de werk- plaatsen, doch in de Rijksdag thuis hoort, ingeleverd. Van officiële zijde wordt gemeld, dat Nederlandse troepen hedenochtend de status quo-Iijn in West-Java overschre den in de richting Bantam, o.m. vanuit de omgeving van Tangerang en ten Westen van Buitenzorg, Balaradja, 35 km. ten Westen van Tangerang, is reeds door Nederlandse troepen bezet. De mariniers brigade rukte op uit Babat (25 km. ten Zuid-Oosten van Toeban) in Zuidelijke richting, waarbij geen weerstand werd ondervonden. In de omgeving van Fort de Koek werden zuiveringsacties uitgevoerd. Hedenochtend landden Nederlandse troe pen in watervliegtuigen op het Tobameer nabij Balige. De troepen werden bij deze plaats aan land gezet, waarna het vlieg veld van Siborong Boring werd bezet. Van officiële zijde wordt gemeld: Moh. Roem, voorzitter der republikein se delegatie en Setiaboedi (Douwes Dek ker), adviseur van de republikeinse re gering, zijn geïnterneerd. Het vliegveld van Fort de Koek (Boekkittinggi) is vrij wel onbeschadigd in Nederlandse handen gevallen en onmiddellijk in gebruik ge nomen. In midden-Java hebben uit Solo opruk kende Nederlandse troepen Delanggoe veroverd. In het gebied ten Zuid-Oosten van Demak heeft de bevolking op eigen initiatief wapens, munitie en explosieven Officieel wordt gemeld, dat heden ochtend in de omgeving van Magelang een Kittyhawk-toestel van de militaire luchtvaart is neergestort. De bestuurder, een eerste luitenant-vliegerwaarnemer, werd op slag gedood. Het Bataviaasch Nieuwsblad verneem.t dat Sjarifoeddin vermoord is. Het geeft geen verdere bijzonderheden. Het 'blad zegt slechts „Naar wij vernemen heeft Amir Sjarifoeddin de dood gevonden door de hand van zijn eigen landgenoten". Dr. Soemitro, waarnemend hoofd van de republikeinse regering, zo noemt Reu - ter hem in een telegram uit Washington heeft verslaggevers aldaar meegedeeld dat India drastische maatregelen zal ne men tegen Nederland ter ondersteuning van de republiek Indonesië. Hij zeide voornemens te zijn, Egypte te verzoeken geen faciliteiten meer te verlenen aan Nederlandse vliegtuigen en schepen. Hij zou ook Pakistan om steun verzoeken. De eerste troepen, die langs de weg van Semarang naar Djokja trokken, zijn gisterenavond om 8 uur Batavia-tijd Djokja binnengetrokken. De in Solo aangekomen troepen ont vangen reeds brieven en pakketten, ter wijl ie distributie van kranten zoveel mogelijk hervat is. Met Kerstmis zullen extra-verstrekkingen geschieden. De prijs van de levensmiddelen is zeer hoog. Hij herhaalde het gezichtspunt van zijn regering, dat de order „staakt het vuren" van 1 Augustus 1947 nog altijd bindend is voor beide partijen en dat die order werd geschonden door de recente actie die door de Nederlandse autoriteiten in Indonesië werd onder nomen. „Het is onze weloverwogen mening, dat een hernieuwd uitbreken der vijan delijkheden een ernstige bedreiging kan zijn van de internationale vrede Daar om hebben de Ver. Staten de gelegen heid verwelkomd om te zamen met oe delegaties van Columbia en Syrië een ontwerp-rcsolutie aan de raad voor tc leggen". Hij sprak de hoopuit dat dit voorstel zichzelf zal aanbevelen bij de leden van de raad en dat de ontwerp-resolutie ving kan worden Aangenomen. Dr. Jessup zeide voorts, dat het stand punt der Ver. Staten in de .grond hetzelfde is als medio 1947 toen de Veiligheidsraad een cease-fire-resolutie aannam. Hij herinnerde er aan, dat de Ver. Sta ten van mening waren, dat het uitbreken van vijandelijkheden op zichzelf de raad de bevoegdheid gaf om in te grijpen, on afhankelijk van de vraag, of de republiek als een onafhankelijke staat kon worden aangemerkt. De toestand van het ogenblik is min stens even ernstig als in Juli 1947 en de raad moet overeenkomstig deze ernst han delen. De heer Jessup ging verder uitvoerig het verloop van de reeks mislukte onder handelingen na en zeide. dat zijn rege ring van mening is, dat onvoldoende po gingen zijn gedaan om de onderhandelin gen tot een succesvol einde te brengen onder auspiciën van de C.v.G.D. Dit wordt in het bijzonder duidelijk in het licht van het feit, dat het bestand in den beginne op bevredigende wijze kon worden toe gepast. De Ver. Staten kunnen geen recht vaardiging vinden voor het heropenen der vijandelijkheden, temeer niet daar zeven maanden zijn voorafgegaan, waarin de In een communiqué, gepubliceerd naar aanleiding van het opschorten van alle hulpverlening ten behoeve van Indone sië in het kader van het plan-Marshall, herinnert de Economie Cooperation Administration te Washington er aan. dat de E. C A. gelden niet op nuttige wijze kunnen worden gebruikt voor de levering van goederen aan Indonesië, tenzij er .redelijk» zekerheid" bestaat, dat de Amerikaanse hulp op doelmatige wijze kan worden gedistribueerd onder de bevolking van Indonesië en zal bij dragen tot het economische herstel, zo wel in dat gebied als in Europa. Zolang de situatie in Indonesië niet za; zijn opgehelderd aldus vervolgt het com muniqué. is het onmogelijk na te gaan of het programma van economische hulp verlening in dit opzicht effectief zal zijn en zou het derhalve niet gerechtvaardigd zijn voort te gaan met het verstrekken van E. C. A.-gelden ten behoeve van dit ge bied. Geen invloed op E.C.A..program voor Nederland Het communiqué zet voorts uiteen, dat het door de leider van de E. C. A, Paul Hoffmar- genomen besluit geen ïü- vloed heeft op het E. C. A. programma voor Nederland, doch dat de voor In donesië uitgetrokken doch nog niet ge bruikte gelden voorlopig ter beschikking zullen worden gehouden. Paul Hoffman, aldus het communiqué, heeft het besluit tot stopzetting van de hulpverlening genomen na ovèrleg te he'h ben gepleegd met het departement van Buitenlandse Zaken der Ver Staten. Tot dusverre heeft de E. C. A. geldeo ter beschikking gesteld ten behoeve van de economische wederopbouw van het on der Nederlandse controle staande gebied in Indonesië als onderdeel van haar pro gramma van hulpvtfk'niug aan Nederland Deze politiek, aldus het communiqué, was gebaseerd op de overtuiging, dat vergro ting van de productie en de export van Indonesische grondstoffen, zoals rubber copra, palmolie, tin. petroleum, bauxiet enz. een belangrijke stimulans zou vor men voor het herstel, niet alleen van Ne derland doch van geheel West Europa. De reeds door de E. C. A. ten behoeve van Indonesië verstrekte aankoopmachtigin gen, welke merendeels betrekking hadden op textielgoederen, rijst, tarwe en tarwe bloem, hebben volgens het communiqué niet alleen een prikkel ter verhoging van de productie gevormd, doch ook recht streeks voordelen voor de Indonesische bevolking afgeworpen. Tenslotte bevestigt het communiqué, dat „zoals reeds eerder is te kennen gegeven" geen E. C. A.-gelden zijn gs- bruikt voor de levering van militair materiaal- Naar Reuter uit Washington mel3t, hee*: Paul Hoffman bekend gemaakt, dat zijn besluit inzake opschorting van de hulp verlening aan Indonesië onmiddellijk in werking is getreden. Volgens functiona rissen van de E. C A. blokkeert dit be sluit een bedrag van naar raming 14 millioen. dat resteert van het reeds voor de hulpverlening aan Indonesië uitge trokken bedrag voor het eerste jaar van het plan-Marshall. Verklaring van Lovelt Tijdens de gebruikelijke persconferen tie, waar Lovett, de Amerikaanse waar nemende minister van Buitenlandse Zaken een overzicht heeft gegeven van de gebeurtenissen in Indonesië, die tot de huidige situatie hebben geleid, heeft Lovett op de vraag, of het staken van „door de gemiddelde leek niet be schouwd zou worden als een straf voor de aangevallenen", geantwoord, dat het onjuist zou zijn deze conclusie te trek ken. „Het besluit van de E.C.A is op zuiver economische gronden uitsluitend op terrein, dat de E.C.A bestrijkt ge nomen", aldus Lovett. Op de vraag, of dit besluit niet enige politieke beteke nis had, antwoordde Lovett, ..iedere actie, die heden ten dage wordt geno men, heeft in zeker opzicht politieke betekenis nietwaar?" Ondanks deze uitlegging van Lovett, aldus seint Reuter uit Washington, inter preteert men aldaar welhaast eenstem mig de actie van de E.C A. als een vorm van economische pressie op Nederland, teneinde de Nederlandse houding ten opzichte van de kwestie te doen veran deren.- De gewezen leider van het Neder landse Arbeidsfront J. H. Woudenberg, tegen wie op 13 December j.l. voor het Amsterdamse Bijz Gerechtshof de dood straf is geëist, is hedenochtend veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf In de sententie wordt o.m- overwogen, dat' verdachte geheel vrijwillig heeft me degewerkt aan de maatregelen van de vijand, die tot doel hadden elke vorm van arbeidsverstoring tegen te gaan. Verdachte heeft een ongekend grote bereidwilligheid aan de dag gelegd en is in zijn propaganda, vooral in zijn redevoeringen net zeer grote sluwheid te werk gegaan, waarbij hij zich met heeft ontzien de rechten van arbeiders, die weigerden -iel bij het N.A..E®an sluiten, als vervaller te verklaren. Het Hof heeft zeer irnstig overwogen de door de proc.-fiscaal geëiste doodstraf uit te spreken, doch meent, gezien het feit, dat het door verdachte gestelde doel in slechts zeer geringe mate is verwezen lijkt, te kunne volstaan met levenslange gevangenisstraf en ontzetting uit de OP®"" bare rechten voor de duur van het leven. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe parochie opgericht te De Kaag onder de titel van de H. Joan nes Evangelist en benoemd tot pastoor van deze parochie de weleerw. heer N G. Pronk. Voor het B.G. in Den Haag verscheen gisteren de 46-jarige L. Lindeman, die tijdens de bezetting wnd. hoofdredacteur en hoofdredacteur is geweest van ..Volk en Vaderland" Maar zoais hij toen kon schetteren de proc fiscaal noemde hem de „schetteraar van Mussert" zo kleintjes was hij nu Hij verklaarde, dat het nooit in zijn bedoeling had gelegen de Ned zaak te benadelen Hij was alleen maar ..beheerst door de angst dat een Duitse overwinning het einde zou be tekenen van onze onafhankelijkheid' Daarom wilde hij proberen Nederland met Duitsland aan de conferentietafel te krijgen, wanneer de vrede zou worden getekend. Als de Engelsen ons hadden overvallen, zou hij openlijk met dezen hebben aangepapt voor dat doel! De president wees hem echter op zijn felle aanvallen op de geallieerden; die zouden voor een dergelijk doel niet no dig zijn geweest. En voorts op zijn aan vallen op de Ned. regering in Londen, waarbij hij zelfs de persoon van de Ko ningin niet ontzag. Verdachte ontkende, steeds voor 100 proc pro-Duits te hebben geschreven. Hij had verschillende malen ruize met de de hulp van de EU.A. aan Indonesië Duitsers gehad over bepaalde artikelen van zijn hand. De SD arresteerde hem, toen hij protesteerde tegen de belemme ring van de voedseltransporten over de IJssel. Het Nederlands belang had hij willen dienen en niets anders. „De juiste weg nebt U zeker niet ge kozen". verklaarde de president. Verdachte gaf toe, dat hij achteraf ge zien wel te ver gegaan was. „Was ik maar niet in de politiek gegaan", klaagde hij, ,,de hartstochten van de dag hebben mij onverstandig doen handelen". De proc. fiscaal noemde de inhoud van verd.'s artikelen schandeliik hun vorm beneden'het peil van normale journalis tieke arbeid. Verd. kan verweten worden dat hij door zijn gif velen jaar de Duitse kant heeft overgehaald Bovendien heeft hij verraad gepleegd, door de namen op te geven van anti-nationaal socialistische journalisten Deze feiten achtte de proc. fiscaal zeer ernstig. Hij eiste een gevan genisstraf van 12 jaar met aftrek, ont zetting uit de heide kiesrechten, uit het recht ambten te bekleden en ontzetting uit het beroep van journalist. De verdediger, mr. Hungering, noemde L een principieel mens, die naar beste weten het Nederlandse belang had wil len dienen. Ook achtte raadsman de in vloed van „Volk en Vaderland" gering. Men wist, dat een nationaal-socialis- tisch orgaan was. Hij verzocht het hof tenslotte met deze omstandigheden bij het bepalen van de strafmaat rekening te houden. Uitspraak over 14 dagen. Zo zal met Januari dus de thee vrij ko men! Prettig voor mensen, die graag bo ven hun theewater zijn. Ook gaan de eieren van de bon en aan gezien er volop koek gebakken wordt, kan men het nieuwe jaar ingaan met de verzekering, dat alles koek en ei is. DÖt denkt U maar! Doch mis, want een pluimveehouder antwoordde op deze blij de mare: „ei, ei, mijnheer, het zal eent nog niet zijn: „voor een appel en een ei", want dat ei, ziet U! Men zal wel geen ap peltje meer behoeven te schillen met mi nister Mansholt, maar een eitje pellen wel! Als er tenminste eieren zijn, want deze kippenproducten komen inderdaad vrij doch de inleveringsplicht blijft en de minister moet eerst een quantum reser veren voor de export, net als nu". Zulks vonden wij niet zo vreemd; de regering dient nu eenmaal eieren te kie zen voor deviezen. Dat moest onze oppo nent toegeven Bleef echter zijn twijfel, dat er volop eieren te koop zulleD zijn. Wij vroegen hem, of hij sabotage ver wachtte van de kippen. Nu, niet bepaald. Maar: „voor wat, hoort wat" en de kip pen leggen slechts eieren, als zij eerac voer krijgen. Inderdaad, redelijk. Doch de „kippenboer" krijgt voer naar gelang hij eieren inlevert. „Het ei van Columbus". „Neen het ei van Mansholt. een stink ei". „Foei. wat»een uitdrukking. Laten wii parlementair even de kop afslaan, van het ei natuurlijk". ,Wat mij betreft van beide". ,Stop. Zonder uw koppensnellersdrift is excellentie Mansholt zijn hoofd dikwijls genoeg kwijt in distributie-aangelegenhe den". Enfin, toen wij onze opponent wat meer in de hoek van de parlementaire oppositie hadden teruggeduwd, bleek zijn grootste bezwaar te zijn het feit, dat eerst eieren moeten geleverd worden en dan pas in verhouding voer wordt verstrekt, aange zien z.i. er eerst voer moet zijn, wil de kip eieren leggen. Tegen deze redenering wisten wij, eer lijk gezegd, weinig in te brengen. Er zit iets onlogisch in de volgorde: kip, ei, voer: 't is als: het paard achter de wagen span nen. Maar ja, je hoort de zaak van één kant: als minister Mansholt de draad van het verhaal spint, zegt men misschien weer: „het ei van Mansholt en geen stink ei". Enfin, laten wij niet met stink-eieren gaan gooien; het publiek kiest nu eenmaal liever goede eieren voor zijn geld. Wan neer er in de voeder-voorziening iets fout is, laten de oetrokken instanties dan spoe dig niet langer eieren voor voer kiezen doch voer geven vóór de eieren gekozen worden, ANALYST. De Belgische minister van landsverde diging, kolonel R. de Fraiteur, heeft, zoa's door ons gemeld, Dinsdag aan de com missie voor de defensie van de Belgische Kamer van afgevaardigden enige mede delingen gedaan over besluiten van de permanente militaire commissie van da West-Europese unie. De minister verklaarde daarbij, dat, me» goedkeuring van de vijf ministers van de fensie, besloten is, dat West-Europa de eerste verdedigingslinie za! zijn. Van bevoegde zijde te Den Haag werd op een desbetreffende vraag geantwoord dat men moeilijk van een eerste verde digingslinie kan spreken, omdat dit impli ceert, dat er nog andere zouden volgen Men vraagt zich af, waar deze verdedi gingslinies zich dan zouden moeten be vinden. De permanente militaire commissie gaat uit van het standpunt, dat West- Europa in zijn geheel tot het uiterste verdedigd moet worden achter wijd uit- eengestrekte verdedigingslinies. Verder werd de verklaring van minister de Fraiteur inzake een overeenkêmst tus sen België en Nederland over de bouw vau straalvliegtuigen .praematuur" ge noemd. Men is over deze aangelegenheid nog in beraad De bedoeling is, dat in Nederland de rompen van de straalvliegtuigen ge bouwd worden en in België de motoren De gereedgekomen toestellen zouden ge lijkelijk over de beide landen verdee'u worden De planner, tol oprichting van eer, m - litaire basis ir, dt Belgische Congo wei den in Den Haag niet tegengesproken Men was echter niet bereid verdere in lichtingen op dit punt te verschaffen. Ontwerp Noord-Atlantisch pact bijna gereed Uit diplomatieke bron te Washington wordt vernomen, dat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, tegen het weekeinde het ontwerp van het Noord Atlantische verdedigingsverdrag vrijwel zo niet geheel, gereed zal zijn. Toen de besprekingen over het ver drag begin December te Washington oe- gonnen, werd de verwachting uitgespro ken, dat een definitief ontwerp waar schijnlijk niet voor begin 1949 gereed zou zijn. Bij de besprekingen is dus blijkbaar grotere voortgang gemaakt, dan aanvankelijk verwacht werd. Engeland levert straalvliegtuigen Engeland heeft er in toegestemd, Ne derland, Frankrijk en België straalvlieg tuigen te leveren voor de luchtverdedi ging van West-Europa, aldus werd te Londen van gezaghebbende zijde ver klaard. De plannen voor de luchtverde diging van West-Europa zijn ver ge vorderd, zeide een Britse woordvoerder De plannen omvatten: 1 de overdracht in het voorjaar van 1949 van verschillende eskadrons de woordvoerdei verklaarde niet ui'voeri ger te kunnen zijn van Meteor- en Vampire straalgevechtsvliegtuigen aar ■Nederland, België en Frankrijk Frankrijk heeft reeds 5 Vampires ont vangen en leidt thans piloten op. om de toestellen te bemannen. 2 De bouw van Vampire en Meteor straalvliegtuigen ir Franse en Belgische fabrieken 3. Reconstructie van de luchtmachten van de landen van de West-Europese unie volgens R. A F.-model. 4. Nederland, België en Frankrijk zul len met jachtvliegtuigen en middelzware bommenwerpers met grote actieradius uitgerust worden. Deze zullen waar schijnlijk niet eerder dan in hetnajaar van 1949 in gebruik genomen kunnen worden. 5. Engeland zal een luchtmacht var, strategische straalbommenwerpers voor de lange afstand bouwen, die zal sa menwerken ,met eenheden van de Ame rikaanse luchtmacht. De woordvoerdei verklaarde nog dat de plannen voor de West-Europese lucht verdediging soepel genoeg zijn, om het opnemen van de luchtmachten van De nemarken, Noorwegen en Zweden toe te laten, indien deze landen zich zouden aansluiten bij het geprojecteerde Noord- atlantische pact. Zweden heeft een luchtmacht van ge vechtsvliegtuigen, waaronder zich een aantal Vampires bevinden Noorwegen is bezig de zijne met Vampires uit te rus ten en Zwitserland heeft er 75 besteld Aangezien verwacht mag worden, dat op Vrijdag 24 en 31 December a.s na 16 uur een vermindering van de indu striële belasting bij de electriciteitscentra- les zal optreden ten opzichte van die op andere Vrijdagen, heeft de directeur-ge neraal van de energie-voorziening op die dagen van het bestaande verbod tot het verbruiken van electriciteit voor: etalage verlichting; verlichting en verwarming in treinen en trams; buitenverlichting van de openbare gebouwen, horeca-bedrijven en instellingen voor publieke vermake lijkheden, ontheffing verleend van 16 tqt 18 uur. Dit houdt dus onder meer in, dat op genoemde dagen de etalages van 4 uur 's middags tot 10 uur 's avonds verlicht mogen worden. Een Tsjechoslowaaks vliegtuig, dat op eer. vlucht van Rome naar Athene ver mist wérd. is thans nabil Pilos, in het Zuid-Westen van de Peloponnesus, ver. ongelukt gevonden Het toestel vervoer dt 19 passagiers en een 5 koppen tel lende bemanning Een vliegtuig meldde, dat 't wrak ge signaleerd was. Een reddingsploeg kon de plaats echter niet vinden. Later kon. den vliegtuigen niet meer op zoek gaan vanwege het slechte weer. De opspo- ringswerkzaamheden zouden de volgen de dag worden voortgezet. Tojo en zes andere Japanse oorlogs misdadigers zijn gisteren in de gevangenis te Sugamo door ophanging ter dood ge bracht. Twintig minuten vóór de eerste execu tie werd de eerste groep van vier ver oordeelden onder gewapend escorte naar de Boeddhistische ..kapel" gebracht, waar een godsdienstoefening plaats had. Daar na werden zij. elk begeleid door twee gewapende Amerikaanse soldaten, naar de plaats der executie gevoerd. w De verwachting van heden tot morgenavond luidt: Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog, weer met hier en daar nevel of mist Meest zwakke wind tussen Noord en Oost. In dc kuststreken van het Noorden van hel land: Lichte dooi tot temper 'uur om het vriespunt. Elders in het land: In de nacht lichte en plaatselijk matige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. Vrijdag 24 December: Zon op 8.47 uur. onder 16 32 uur; maan op 1.39 uur, onder 13.18 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1