RUWE HAHDEM ONDERWIJS, K. EN W. ONDER DE HAMER DOOR Militair commentaar Chinese kabinet acht vrede mogelijk SPORT IN ENGELAND en de ontvoering van Sinterklaas PAGINA 2 DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 Doch derde partij moet initiatief nemen LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA UIT ISOLEMENT? BRANDSTOFFENTOESLAG VOOR CENTR. VERWARMING door NORBERT GARAI EUWE VANDAAG TEGEN FINE in handen der Nederlandse troepen zal onmiddellijk stuiten op de niet min der imposante serie namen van bergen: de Sindoro cn de Soembing bij Mage- lang. Oostelijk daarvan de Merbaboe en de Merapi, nog meer naar het Oosten twee nieuwe lengteketens, het kalk steengebergte en het Kendenggebergte, terwijl daaronder de Lawoe, de Wilis en de Kloet liggen Ideaal terrein voor guerilla-troepen. Wij zullen ons niet de luxe kunnen permitteren van een min of meer co m fortabel bivak in de steden: het gehele gebied, weliswaar slechts 11/3 maal Nederland (voor Java alleen) zal gron dig moeten worden uitgekamd, waarbij de coöperatie der positief-gerichte In donesische politici onze taak weliswaar zeer zou verlichten, maar het ondank baarste en meest vermoeiende deel on verminderd voor onze rekening blijven zal: af te rekenen met een hoop schuim ener voormalige nooit gestabiliseerde, nooit haar kinderziekten ontwassen revolutie. De taak, die Djokja zelf nooit heeft kunnen (of willen) op zich nemen. Mochten echter door samenwerking van Indonesische en Republikeinse krachten onder de bevolking welvaart en rust spoedig zijn hersteld,^dan zal zich ook de bevolking, die grotendeels weinig politiek geïnteresseerd is. tegen deze misdadige elementen keren en een guerilla-leger zonder steun en sympathie der bevolking kan zijn eigen ondergang nog nauwelijks vertragen. De erepalm voor objectieve, waar heidsgetrouwe feiten waargave tenslotte, komt ditmaal de heer Palar toe, die in de Veiligheidsraad het roerende verhaal ophing, dat infiltranten slechts uit heim wee naar hun eigen gezin opnieuw West- Java waren binnengetrokken. Waar schijnlijk als tijdverdrijf vermoordden ze dan elke avond een slordig aantal West-Javaanse bestuursambtenaren. Inderdaad ,,een. zuiver sociaal pro- i bleem". vaarthavens, Rotterdam en de Schel- demonden, sterk zou beperken, te meer als ook nog Amsterdam met het Noord- zeekanaal en IJmuiden tegen lucht aanvallen of paratroepen veilig gesteld zouden moeten worden. Een dergelijke verdediging van Den Helder er bo venop gaat verre boven onze krachten. geen rimpels in haar voorhoofd over het Kerstmenu. Het zal fijn zijn enongewoon. In het Land van Heusden en Ahena kampt men nog steeds met het wegen- vraagstuk. Het doorgaand verkeer kan n:et anders dan over de toch al niet te brede Maasdijk worden geleid, omdat ce provinciale weg .welke hier nog loopt, in te slechte toestand verkeert. Er be staan thans planned, om dwars door dfze streek een nieuwe verkeersweg te laten aanleggen, welke zal uitkomen te Sleeu- wiik en zodoende aansluit op de grote verkeersweg naar Utrecht en Breda Dat brengt bovendien een oplossing voor de verschillende gemeenten in het Land van Heusden en Altena, die zich met hnar industrie en de land- en tuinbouw m deze omgeving in een isolement be vinden. De gemeentebesturen hebben in. tussen hun verlangen aan de betrokken Instanties kenbaar gemaakt en verzocht een en ander te doen bespoedigen. Sch ter avó bru dan Adm'rinl HeHV'ch arMte daarvoor noodzakelijk Is minimum: „3 vtleg- tuigmnedersehepen, 10 kruisers 24 ja gers. 20 onderzeeboten 32 escorte-vaar tuigen, benevens de nodige vliegtir een voor viiegtuigmóedersehepen maritie me verkenning, onderzeebootbestrijding en scheepvaartbeveiliging. Kanonneerbot»n münenleggers. mij nenvegers ovteidngs«e,hcpen en hulp schepen zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. Terwijl de regerir.volgens adm Hel- frich, thans de jesoherming der koop- vaardi, in de doelstelling der zeemacht heeft vooropgesteld, vas ,ij mindèr hoop vol ten opzich van andere faetnren Er zijn ernstige belemmeringen, welke een daadwerkelijk herstel van de vroeger ge maakte foute, in de '"e staan, n.l de al gemene verat ng v' ons wereldrijk, de West-Eunpese Unie, het verlies van ge zag over en var politiek en economische invloed op de overzeese gebiedsdelen, vooial in het Verre Oosten, de voortwoe kerende ideologieën en nog steeds het ge brek aan inzicht in de onafwendbare Voor de gezinnen, die tot dusver niet voor een brandstoffen toeslag ten be hoeve van hun centrale verwarm ios- installatie in aanmerking kwamen ge- durencft het stookseizoen 1948-1949. is besloten een bescheiden toeslag beschik baar te stellen en wel uitsluitend in huisbrandolie of gascokes. Zij, die voor deze toeslag in aanmerking wensen te komen, kunnen deze schriftelijk aanvra gen bij de toewijzingskantoren van het Rijkskolenbureau. even achter die bocht, dan zal ik onze achtervolgers wel uitschakelen", siste de sluwe dwerg. Nadat de bocht hen aan het oog van de achtervolgers had onttrokken, verschool de motorrijder zijn machine achter een boom. De dwerg was nog rapper met het strooien van zijn spijkers, dan Zwarte Piet met zijn pepernoten. Het waren solide spijkers met lange punten, waartegen zelfs nieuwe en sterke motorbanden niet opgewassen zouden zijn. 32. De man die de vluchtende dwerg volgde, was een nijdas van een vent, maar een prachtig motorrijder. Langzaam zag Btm de stofwolk waarin de eerste motor was gehuld, nader- komen. Het werd al licht De dwerg echter spoorde zijn „chauffeur" tot steeds meer spoed aan, toen hij een andere motor achter zich zag. „Ik kan niet harder", zei de motorman tenslotte. De dwerg drukte hem een goudstuk in 4e hand, zo'n zwaar stukje massief goud, zoals men tegenwoordig niet meer ziet. „Stop Het is werkelijk treffend, mr. Oor don, zoals u aan het verdwenen kind ge hecht blijkt te zijn. Het is toch niet uw eigen kind, nietwaar? Geadopteerd, naar ik meen....? Gordon knikt. Zijn gelaat heeft nu slechts een nietszeggende uitdrukking van conventionele beleefdheid. Het geluk is mij niet beschoren ge weest zelf een kind te bezitten, inspec teur. Het waren voor een deel dan ook min of meer egoïstische motieven, die mij er toe deden besluiten de kleine Maud te adopteren. Hij spreekt opvallend langzaam, zorg vuldig elk woord overwegend, als iemand, die op zijn hoede is. Ondanks die egoïstische motieven mr. Gordon, houdt Benett vol: kan il toch n et nalaten mijn bewondering u'| te spreken, voor het feit, dat u het kind adopteerde van een man die u a's ik mij wel herinner zoveel schade heefi berokkend. Onwillig trekt Gordon de wenkbrauwen op, terwijl hij Benett een koele afwijzende blik toewerpt Waarom moet het kind er voor boe ten, dat zijn vader een schurk is, mr. Benett? Toen de moeder van de kleine Maud stierf, was er niemand, die zich het lot van het kind aantrok. dat u het lot van een jong, onschuldig kind in de hand is gelegd. Mijn eenzaam, slechts door zaken in beslag genomen le ven, zal doelloos geworden zijn als het kind niet ongedeerd wordt teruggevon den. Omstandig, met afgemeten bewegingen neemt Gordon op de hem geboden stoel plaats. Ik ben u erkentelijk, mr. Gordon, zegt Benett, terwijl hij achter zijn schrijf bureau gaat zitten: dat u aan mijn telefo nisch verzoek om hier te komen, gevolg hebt gegeven. Men heeft u zeker reed? meegedeeld, dat op de heide bij Kensing ton een man vermoord is gevonden, dia naar inmiddels is komen vast te staan, uw kind heeft ontvoerd. Van het kind zelf ontbreekt tot dusver helaas nog eik spoo-, Vreselijk! Verschrikkelijk!, komt het moeizaam van Gordon's lippen: Wat was er met die man? Waarom heelt hij Maud ontvoerd? Waarom werd hij vermoord? Wat is er met 't kind ge'oeyid? Het ontgaat Benett's scherpe blik niet. dat Gordon's smal, energiek gelaat geclu rende het onderdeel van een seconde, angst en schrik uitdrukt. Het lijkt bijna, alof deze man voor zijn eigen leven vreest Helaas moeten wij u op al die vragen het antwoord schuldig blijven, mr. Gor don- U kunt er echter verzekerd va:i zijn, dat de nasporingen m<_t alle kracht en met alle ons ten die-.ste staande mid delen worden voortgezet. Nadenkend bladert hij in de map. blik toe, maar heimelijk constateert nij met voldoening, dat de recherche-baby Richard Kaynes zich het zelfstandig den ken al heel aardig eigen heeft gemaakt. Hij praat niet te veel, vraagt niet veel, denkt er het zijne van, combineert en onderzoekt zo gaat het goed! Enfin, besluit hij na een korte pauze, geef mij maar eens de map-Coverley, Kaynes. Je hebt hem al meegebracht zie wegens verduistering van fabrieksgehei men. Hij heet Conrad Coverley. Coverley? Verduistering van fa brieksgeheimen? Daar heb ik toch meer van gehoord? O, wacht eensja, ja, dat was die zaak, drie jaar geleden on geveer Het is geen wonder, dat inspecteur Benett zich het geval-Coverley zo nauw keurig kan nerinneren. Zelden heeft een zaak hem zoveel last veroorzaakt als deze, nog steeds_min of meer onopgehelderd ge bleven affaire-Coverley. Wacht eens!, zegt Benet peinzend: Ik herinner me, dat Gordon destijds een aanklacht tegen Coverley heeft ingediend Hij was toen vervuld van een schier on natuurlijke wraakzucht. Merkwaardig, dat die Gordon zich zo edelmoedig toont de zorg op zich te nemen van het kinc van een man. door wie hij, naar hij opgaf zo'n onnoemelijke schade zou hebber geleden. Ja. meent Kaynes zijn chef te moeten bijvallen, die adoptie is inderdaad een zeer merkwaardige zaak. Een zeldzaam geval van edelmoedigheid Gevallen van zeldzame edelmoedig heid, zegt Benett sarcastisch, blijken zel den uit edelmoedige motieven voort te komen. Zo denk ik er ook over, inspecteur, Hm, bromt Benett- Wantrouwen je gens Gordon, de almachtige directeur-ge neraal der Estr.--fabrieken? Je durft. Baby, dat moet ik zeggen Hij werpt zjjn assistent een afkeurende Het kindermeisje had de vorige dag met deze Hendrik Druden en de kleine vijfjarige Maud Gordon, een bioscoop be zocht. Tijdens de voorstelling deelde Dru den het meisje mede, dat hij chocolade voor het kind wilde kopen, waarom hij het meenam naar het buffet. Vandaar keerde het tweetal echter niet meer te rug. Maud Gordonvraagt Benett plotseling geïnteresseerd: „Het kind van de directeur-generaal? Ja, ja, die is sinds g steren als vermist opgegeven Heeft het kindermeisje op de foto's van de dode. die Hendrik Druden, die het kind ontvoerd heeft, herkend? Ja! Merkwaardig! En geen spoor van het kind? Hebt u zich al met Gordon in ver binding gesteld? Ja. Hij houdt zich op het ogenbi-k in Londen op Maar om misverstanden te voorkomen, inspecteur, moet ik er op wijzen, dat het vermiste kind slechts door de directeur-generaal is geadopteerd. Er, wie is de eigenlijke vader? Daartegen is al lang geleden .een be vel tot inhechtenisneming uitgevaardigd Twee uur later treedt een reeds enigs zins bejaarde heer met een zeer eerbied waardig uiterlijk, gekleed in een zwarte, goed zittende overjas, de stijve hoed in de hand, Benett's bureau binnen. Hij maakt een vormelijke buiging. Gordon. Wij kennen elkaar al, meen ik, mr. Gorden, begroet Benett hem. Drie jaar geleden ongeveerde kwestifc-Coverley Ja, juist, nu herinner ik me, inspec teur Benett PreciesEen onaangename ge schiedenis geweest, die zaak-Coverley Een zeer slimme vos. Wij weten nu nóg niet, waar hij zich ophoudt. Hij wijst op Kaynes- M'n assistent, mr. Kaynes. Hij leidt het onderzoek inzake de ontvoering van uw kind. Een scherpe, onderzoekende blik treft Kaynes. Dan treedt Gordon op hem toe. reikt hem de hand en zegt plechtig: Denkt u er vooral aan, mr. Kaynes, Dr. Max Euwe is gisteren per vliegtuig te New York uit IJsland aangekomen. Heden zal dr. Euwe in de eerste ronde van het internationale schaaktournooi te New York spelen tegen Rueben Fine. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2