memmm Nieuws uit STAD en OMTHEK Grote Kerk officieel overgedragen Inrichting „Bouwcentrum te Rotterdam toch Pindas LAATSTE BERICHTEN Nieuwe redevoeringen in de Veiligheidsraad Cilly Wang GEEN GEKRAAK, GEEN GEDOP, K.C.G. Kerkraam in de Frankelandse Kerk Er zijn al vier millioen kilo's binnen Over de opmarsin Indonesië Belediging van Koningin Juliana DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 PAGINA 3 wi- Overzichtsfoto tijdens de plechtige overdracht DE OORZAAK YAN DE RESTAURATIE Lek openbaarde vergaand verval ARBEIDSBUREAU SCHIEDAM Aangeboden arbeidskrachten Gevraagde arbeidskrachten GESCHENK DER CONGRE, GATIES OVERGEDRAGEN KERSTKLOKKEN KOMT DIE ZAAL NU VOL OF NIET? OPHALEN HUIS VUILNIS Een borreltje met een zoutje. Is dat geen onderdeel van de wereldlijke gezelligheid, welke toch ook bij het Kerstfeest hoort. Het borreltje is vrij en als uw kruidenier geboft heeft, kan hij er dok weer de zoutjes bij leveren, want sinds enkele weken stro men over de Rotterdamse kades de apennootjes, de pinda's, de sousjes hoe U ze wilt noemen in kwistige overvloed. Na oorlogs Waar 20.000 ton Java toeban's verwacht worden, kijkt men niet op een paar kilo gemors. Twintigduizend ton nieuwe oogst van de beste grond.r^oten, die er na de Valencia's op de wereldmarkt te koop zijn. Uit Indonesië nog wel. 'T IS PINDACASUEEL Twee vette pasta-slierten glijden in de potten. Nog zijn er potjes om de stroom op te vangen, maar reeds wachten de bussen om bij te sprin gen. De glasindustrie kan 't 'niet aan Uit de brander glijden de vers-gebrande pinda's in de koeler. Vele tonnen moeten zo per dag hun weg door de oven vinden, opdat de aanvoer uit Indonesip snel wordt, verwerkt. Hedenmorgen is aan de Rotterdamse dijk een nieuw tankstation (de Brandaris) geopend. De Brandaris in avondverlichting. Vandaag is de Veiligheidsraad te Parijs voor de tweede achtereenvolgende dag in spoedzitting bijeen om de situatie te hespreken, ontstaan door de gebeurtenissen in Indonesië. Weer vertoonde de zaal in het paleis Chaillot hetzelfde beeld van gisteren. De gedelegeerden van Australië, Nederland, India en de republiek werden verzocht opnieuw aan de conferentie-tafel plaats te nemen, de afgevaardigden van de republiek en India aan het rechter uiteinde en die van Australië en Nederland aan het andere uiteinde. Op de koffie burgerlijke stand KOMT U OOK Dinsdagavond 28 December 8 uur naar MUSIS-SACRUM CILLY SYMPHONIE Kath, Cultureel Genootschap Schiedam Wat een Duits blad zich meent te mogen veroorloven Wanneer de avond de ramen van de Grote Kerk tot donkerende vlakken maakt, de kaarsen de koperen luchters behangen met', niet te tellen droppels gouden licht, vanuit de dakbeschieting de vele overspannings-lampen gutsen helle decalumen-stralen sproeien over de banken, de pilaren zich als koeste rend met de bundels kunst- en kaarslicht omhullen, op dat ogenblik leeft de Grote Kerk een warmer, een devotie-voller, een sfeerrijker leven dan op enig uur van de dag, wanneer overvloed van licht als een koud stortbad door de ramen breekt. Die grote Kerk, het middelpunt van Schiedam's silhouet, zoals de burgemees ter mr. J. W. Peek zeide, werd gister avond officieel overgedragen aan de ge- bruikster, de Ned. Herv. Kerk te Schie dam. De grote man achter de restauratie, de heer C. W. v BergenWalraven Sr. sprak een uitvoerig openingswoord, dat door de vele vermelde feiten geen kans kreeg uit te groeien tot een bezielde toespraak. Het was een lekkage geweest,' die de onmiddellijke aanleiding werd tot de restauratie-plannen. Enkele druppels kalk op de vloer wezen op binnendrin gend water. De architect ging uit ter in spectie en rapporteerde ernstig verval. Om in dat ene lek te voorzien, moest 2500.uitgetrokken worden. Het werd uiteindelijk ƒ6000.met de zekerheid, dat ieder ogenblik op een andere vier kante decimeter van het 4000 vierkante meter grote dak, een nieuw lek kon ont staan Geen kerkbestuur is in Schiedam ooit rijk geweest. De kerkvoogdij van de Grote Kerk was dat ook niet. Dus werd, wie niet rijk was slim. Als de gehele kerk gerestaureerd zou wor den, zou dat vanzelf reparatie van het dak meebrengen. Voor algehele restau ratie zou wellicht subsidie te krijgen zijn van Rijk, Provincie en Gemeente. Dat werd het plan de campagne: po gen subsidie voor algehele restauratie te verkrijgen. De begroting wees voor dit doel een becyferiifg van kosten aan: 550.000. Nu het werk klaar ls, gaf men een veelvoud van dit bedrag uit. De aanfce- Afd. Bouwbedrijven! Schilders. Afd. Metaalbedrijven: Montagewerkers, elec. techn. tekenaar, land-machinist (gedipl.) en chauffeurs. Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, incasseerder, expeditie knechts, magazijnbedienden, kellners, leerling kok, musici, portiers, schoen maker, kraandrijver, vertegenwoordigers, ongeschoolde arbeiders, Film Operateur, glasslijper, chem. wasser. Afd. Jeugd: Automonteur en winkelbe diende. Afd. Vrouwen: Kantoorbedienden, leer ling naaister, leerling verkoopster. Afd. Bouwbedrijven: Metselaars, beton- timmerlieden, halfwas .schilder. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, buitenbankwerkers, el. lassers (N. V. L.>, gereedschapsmakers, gereedschapslijpers, constr. monteurs, koperslagers, vormers, loodgieters, metaaldraaiers, (geschoold en revolver), metaalfraisers, metaalscha- Vers, metnalslijpers, plaatwerkers, scheeps- bikkers, precisiebankwerkers, pijpenmon-- teurs, scheepsijzerwerkers, smeden (grof en kachel), sollicitanten' voor omscholing, voorslaanders, gieterijsjouwers, bikkers, fabrieksarbeiders metaalindustrie- Afd. Alg. Bedrijven: Letterzetters, boek drukkers. cartonnagewerkers, papiersnij- uers, drukkerijbinder, fabrieksarbeiders, aank. glas in loodzetter, pindabrander chocolatier en ervaren broodbakker. In de L mburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18—30 jaar. Afd. Jeug.;: Bakker bezorger, borstel makers cartonnagewerkers. drukkers, for ceur, glas in loodzetter, glassnijders, gra nietwerhers (kunststeen), kurkensnijders, koperslager, kopergieters, mach. bank werkers, me'aald-aiers, letterzetters, lood gieters, 'fitters, mach. houtbewerkers, slagersjongen, smid-bankwerker, timmer lieden, vormers, halfwas slager, zeilma kers, cantine hulpen, matrassenmaker. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, verkoopster (kruidenierswaren), strijksters, wasserijmeisjes, jongste be diende (M, U. L. Qj, steding had plaats op 23 Augustus 1944 en werd gegund aan de firma D. Huur man in Delft tegen 3.99 pet. De pessimisten, waarmee Schiedam al tijd rijk gezegend is geweest, zeiden als van nature: „Daar komt niets van te recht". Het is terecht gekomen. En de Kerk voogdij heeft wel een goed inzicht ge had bij het „plan de campagne'', want uiteindelijk kostte het herstel van het dak alleen 100.010. De aankleding van het interieur moet uit gigen kas k/)men. Van de vier grote en acht kleine luch ters en de 20 pilaar-luchters zijn er al 2 grote en 5 kleine luchters geschenken. Na zijn toespraak droeg de heer v. Bergen Walraven namens de kerkvoogdij het gebruik van de kerk over aan de praeses van de Kerkeraad, ds. de Bel. Deze memoreerde in zijn dankwoord het vele werk, dat de heer van Bergen Walraven heeft verzet voor de kerk. Hij heeft met al zijn energie dit herstel gestimuleerd. Bijzonder feliciteerde ds. de Bel de voorzitter van het College van Kerkmeesters, met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Burgemeester J- W. Peek greep de gelegenheid graag aan om van de grote vreugde van het stadsbestuur te getuigen bij het beëindigen van deze restauratie. Met groeiende belangstelling heeft men de vorderingen van het werk gevolgd. Daarbij trof vooral de liefde, toewijding en ambachtelijke kennis van alle betrok ken werkers, zowel van de leiders als van de arbeiders. De kerk is een zuiver beeld van het bescheiden verleden, dat Schiedam door de eeuwen heen gekenmerkt heeft. Een bloei- en hoogconjunctuur als onze stad thans meemaakt, heeft Schiedam nooit gekend. De oude luister terug en het stads bestuur is er trots op, dat in de ver tegenwoordigers van de burgerij die zelfde liefde voor het kerkgebouw bestond, als onder de voorvechters voor de restauratie. Steeds werden eenstem mig de belangrijke verhogingen tot subsidie-bijdragen goedgekeurd door de Raad. Spreker hoopte, dat het nageslacht zou begrijpen welke offers deze gene ratie zich had moeten getroosten om dit mogelijk te maken. De kerk moet nu onderhouden en liefdevol geconserveerd worden als een voor de komende eeuwen nog blijvend monument van de liefde der Schiedammers voor hun sieraden en voor het huis van God's woord Tenslotte kwam namens de Generale Synode mr. de Vries van Doesburgh aan het woord, die wees op het grote geluk, dat deze herstelde kerk nog midden in een volkrijke gemeente ligt; niet in een zakencentrum, waar geen grote toevloed van gelovigen te verwachten is. Dit kerkgebouw zal tevens een bolwerk zijn in de strijd tegen het nihilisme, dat van alle kanten komt opzetten. Ds. de Bel dankte de sprekers voor hun woorden. Na dit officiële gedeelte begon de kerk dienst. Aanwezig waren o. a. de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L A. Kesper, burgemeester J. W. Peek, de wethouders mr. P. Bochove, P. B. M. Alberts en N. J. v. d. Kraan, de ge meentesecretaris, mr. N. J. Post, tal van Raadsleden, mr. de Vries van Doesburgh, namens de Generale Synode, mr. v. d. Haagen, namens de minister van O. K. en W., dr. Visser van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, de eerste adviseur v. d. Kloot Meijburg, architect; de restauratie architect, Bolt, de uitvoerders, Ensink en Korswage, tal van hogere kerkelijke hoog waardigheidsbekleders en burgerlijke autoriteiten; de technici en de arbeiders, zowel als de beeldhouwer Bergman, die op tal van plaatsen, zowel in steen als hout de kerk met beeldhouwwerk heeft verfraaid. Met feestelijk klokgelui waren de ge lovigen naar de kerk genood. De organist de heer J. P. Bekkers, speelde op het orgel en dirigeerde het kerkkoor van de Ned. Hervormde Gemeente. Onderscheiding voor v. Bergen Walraven Tijdens een officiële bijeenkomst in de Raadzaal van het Gemeentehuis, vooraf gaande aan de overdracht van de geres taureerde Grote Kerk deelde de heer mr. v. d. Haagen, vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W„ mede, dat het H. M. Koningin Juliana behaagd had de heer G. W. v. Bergen-Walraven, voor zitter van het College van Kerkmeesters van de Ned. Herv. Kerk te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Gisteravond is met enige plechtigheid het raam van de Gebrs. Hendriks voor de H. Familie, overgedragen. Aan de ene kant was daar het voltallige kerkbestuur om het raam in ontvangst te nemen, an derzijds waren er de congreganisten, die het geld voor het raam bijeen brachten en nu het door hun directeur, kapelaan Oudshoorn, deden aanbieden. De duisternis van het avonduur bracht de gelegenheid het raam op een bepaald ogenblik over te dragen, door de druk op een knop, die een schijnwerper buiten de kerk achter het raam ontstak. Kapelaan Oudshoorn herinnerde in zijn toespraak er aan, dat het kapelaan de Ruyter was, die het eerst met inzameling bij de congregaties begon. Dat was al in de oorlog. Nu was dan het einde van deze actie voor een passende kerkversie- ring gekomen. De congreganisten hebben trouw hun offers gebracht; het moet hun nu wel voldoening schenken, dat zij de verwezenlijking van hun milddadigheid voor zich zien. Kapelaan Oudshoorn besprak de voor stelling van het raam en wees in ver band hiermee op de gedachte die er in is gelegen: de grote betekenis van het ge zinsleven. Het voorbeeld van het H. Huis gezin te Nazareth was hier in dit raam vastgelegd en ingebrand; zo moest het ook vastgelegd en ingebrand worden in de harten van allen. Naast de dank aan zijn congreganisten, bracht de kapelaan hulde en dank aan de kunstenaars, die zich op zo uitstekende wijze van hun taak gekweten hebben. Aller aandacht richtte zich na de woor den op het raam. Daar toonde het zich aan de aanwezigen in al zijn kleuren- volheid. Dan nam de hoogeerw. Deken het woord om mede namens het kerkbestuur te danken. Het verheugde de Deken, dat de con greganisten in staat warén geweest zo'n belangrijke versiering als een kerkraam te geven, juist nu men bezig is met een Programma voor de beiaardbespeling op de St. Janstoren op Vrijdagavond 24 December 1943 des avonds te 7 uur door de Stadsbeiaardier Ferd, Timmermans. 1. Komt allen tezamen. 2. De herdertjes lagen bij nachte. 3. De nederige geboorte. 4. Kerstliedje. H. van Tussenbroek. 5. Gloria in Excelsis Deo. 6. Stille nacht- 7. Koraal: Daar is uit 's werelds duist're wolken. restauratie van de kerk. De Deken sprak vervolgens over het frappante ogenblik uit Jesus' leven, dat hier in deze voorstel ling van de terugvinding in de tempel was vastgelegd. De woorden, die Jesus hier sprak waren de eerste woorden die sinds Zijn menswording van Hem zijn op getekend: „Waarom zoekt gij mij?" waren die woorden, „wist ge dan niet, dat Ik me bezig moet houden met de dingen van mijn Vader". Die gedachte moeten wij ons ook eigen maken. Wanneer aardse dingen dreigen ons te overbluffen, dan zal deze voorstelling weer de ware gesteldheid tegenover de eeuwige dingen moeten brengen. De Deken dankte de kunste naars. Als we de schets zien, zo sprak hij, kunnen we niet meer dan een klein idee slechts krijgen van hoe het gaat worden. Nu hij hier in staat was het werk te zien in zijn omgeving, kon hij niet anders zeg-, gen dan dat het een succes geworden was. Een kort Lof sloot de plechtigheid. Het vorig jaar werd de voor-laatste: dag van het Oude Paar zo'n sublieme afsluiting van het culturele werk 1947 in Schiedam, dat vele herinneringen aan andere hoogtepunten erdoor verbleekten, j Georgette Hagedoorn zong voor ons de oud-Franse Kerstliederen innig mooi. Nog vaak spraken wij over haar veie da-1 gen van het nieuwe jaar. Het KCC had ons die zeldzame avond j geschonken, zoals het KCG ons in de afgelopen jaren reeds zo vaak iets toe stopte voor onze geestelijke bagage; on misbaarder zaken dan de toch zo nood zakelijke plakbiljetten op de koffers van de Rivièra-reiziger. Het Katholiek Cultureel Genootschap heeft dat werk gedaan, ondanks een steeds dreigende kas-debacle, in weerwil van een koppig uitblijvende massale be langstelling, trots onbegrip voor de bij zondere taak, die het genootschap zich had gesteld. Nu kruipen de dagen van het jaar weer naar een einde. Weer dwarrelt op onze tafel een programma; een groots pro gramma, een-zelfde een-persoons-klei- nood. als ons het vorig jaar charmant werd gepresenteerd. Ook ditmaal een kunstenaresse met een grote naam: Cilly Wang. U wilt ons toch niet zeggen, dat U nooit van Cilly Wang hoorde? Waren de Kilima Hawaiians in de rim boe bij onze jongens in Indië; zij was ook in de frontlijn. Zij heeft grandioze opvoeringen gegeven op de laadbak van een drie-tonner en op de gammele podia van een haastig geslagen toneel- Het KCG liet een folder verschijnen met 35 afbeel dingen van haar dansende parodieën. Wij kunnen ze niet weergeven, maar de foto kan evenmin geven, wat de danse res zelf te bieden heeft. Mogen wij iets overnemen uit de fol der: „Door haar kunst verandert het gewone van gestalte. Wij geloven weer aan het onmogelijke, tenslotte zien we ons echte- ik (met zijn dwaze kantjes) in de spie gel van de humor". Volgende week Dinsdagavond om 8 u. komt Cilly Wang op het podium van Musis Sacrum. Als u een laatste mooie avond in het oude jaar wilt hebben zon der dat gij uw lach moet bedwingen, of uw verlangen naar vrolijkheid behoeft te breidelen, ga dan genieten van Cilly Wang. In verband met de feestdagen zal het ophalen van het huisvuil, op plaatsen waar dit gewoonlijk op Zaterdag gebeurt in plaats van op Zaterdag 25 December en 1 Januari nu geschieden op Vrijdag 24 en 31 December. Wanneer men voor het exterieur van het „Bouwcentrum" geen onverdeelde bewondering kan hebben, vooral niet ge zien de functie die dit gebouw vervult, is men in die mening niet „alleen op de wereld". Des te groter is de verrassing bij de aanblik van het interieur: hier ont dekt men een architectonisch fenomeen van zeer bijzondere originaliteit en prac- tisehe ruimtewerking. Vandaag is met een plechtige bijeenkomst dit „Bouwcen trum" geopend. Er zijn drie afdelingen: een technisch- wetenschappelijke op de begane grond en de eerste galerij, een technisch-com- merciële op de eerste verdieping met ga lerij, een technisch-sociale op de tweede verdiepi. met galerij. De technisch-we- tenschappelijke afdeling bevat een inter nationale verzameling van standaard bouwstoffen en -materialen, een interna tionale bibliotheek van boeken, tijdschrif ten en brochures, tentoonstellingen door wetenschappelijke instituten uit binnen- en buitenland, alsmede een informatie afdeling voor technische, sociale, archi tectonische en economische documenta tie en verscheidene kantoren. De tech- nisch-commerciële afdeling bevat perma nente stands van particuliere instanties uit de bouwwereld alsmede de commer ciële documentatie; ook zullen hier tijde lijke tentoonstellingen op internationaal industrieel gebied worden ingericht. In de technisch-sociale afdeling worden tij delijke tentoonstellingen ingericht, betr. problemen van wederopbouw en volks huisvesting, bijzondere inrichtingen van woningen en bedrijfsgebouwen en bijzon dere actualiteiten, zoals blijkt uit de serie tentoonstellingen die als eerste zijn ge kozen: verwoeste steden worden opge bouwd, hoe kinderen hun wijk wensen, volkshuisvesting en stedebouw in Neder land, de oeververbinding te Rotterdam en de spoorwegplannen te Rotterdam. Bovendien bevat het „Bouwcentrum" nog een restaurant met te bezichtigen modelkeuken en een lezingzaal voor 20U personen. Morgen .-egint het te „draaien en de periode tot 18 Mei wordt be schouwd als een tijdperk van „wederzijd se kennismaking"; op 18 Mei volgt dan de officiële opening als internationaal instituut. Voor het overige heben wij in het verleden reeds verscheidene malen gewezen op de opzet van dit „Bouwcen trum" als nationaal en internationaal voorlichtingsgebouw voor de bouwwe reld, alsmede op de methoden die ge volgd worden om tot deze objectieve voorlichting te geraken: tentoonstellin gen. documen' tie en lezingen. Zowel uit binnen- en buitenland verneemt men de groeiende erkenning van het „Bouwcen trum" als het aangewezen instituut. Mor gen gaat de kroon op het voorbereidend werk. Ze komen hier gedopt en al aan. Een deel van de huiselijke vrolijkheid is er dus af, want het pellen van de „dage lijks vers gebrande pinda's" bracht een gezelligheid, die nog groter was dan het genieten van de lekkere smaak. Weet U het nog? Acht cent een pond. Dat was in de dagen, dat er zaken waren, die per Zaterdag twee tot drieduizend kilo pinda's omzetten. Nu kost een ons gepelde gebrande no ten een kwartje. Maar dat betalen we wel van de Joe- kes-gulden. De helft van de pinda's gaat naar de olie-industrieën, die ervoor zorgen, dat we met Oudejaar sla-olie hebben om oliebollen te bakken; de andere helft ver werkt de pinda-kaas-, plnda-schaafsel-, pinda-zouter- en pinda-brander-mdustrie. De pindakaas heeft prioriteit gekregen. Toen de noten werden aangekocht, was er in Nederland nog een groot gebrek aan boterham-beleg. Aangezien geheel overeenkomstig het schriftuurlijk woord de linkerhand van een van zo vele eco nomische diensten niet wist, wat de rech ter deed, werd een groot kwantum van de aangekochte pinda's toegewezen aan de pinda-kaasmakers. Maar de pinda-kaas kost geen twaalf cent een potje meer (integendeel 90 cent) en toen dan ook de jam en suiker eerder van de bon kwamen, dan de noten in Nederland aankwamen, zaten de leveran- ciers van pinda-kaas met hun handen In het haar. Pinda-kaas is niet zo populair. Voor Kerstmis zullen er ruim 4000 ton pinda's aangevoerd zijn. Deze kunnen met de normale maalcapaciteit nooit ver werkt worden. De extra pindakaas-mo lens moeten uit Amerika komen en kos ten dus dollars en tijd. Daarom wordt er in Schiedam op de Noord vest bij de Hanelsonderneming „Imko" van 's mor gens fi tot 's avonds 10 uur in ploegen continu gewerkt, om een bres in de aan voer te slaan. Het is niet moeilijk Aangezien er zo'n Tantalus' pinda-geur boven de Noordvest ning, hebben wij onze voeten niet kunnen beletten te gaan. waar naar de maag dwong. We kwamen in de branderij terecht, waar vriendelijke mensen ons vertelden, hoe pindakaas ge maakt wordt. Na gekeurd te zijn voor de industrie afgekeurde partijen gaan naar de olie- fabrieken komen de pinda's op de zol der van de branderij. Via een stortbak vallen ze in de oven, die onder voort durend roeren met de schoepen in acht minuten zorgt voor een goed gebrand, maar niet aangebrand product. De inhoud wordt dan in een grote bak gestort, waar een windcharge en enkele roerders zor gen voor de afkoeling. In balen gaan de noten terug naar een hogere verdieping, waar ze in de ontvliezer terecht komen. Het vlies wordt door een krachtige cy cloon van de noten geblazen en komt in een aparte bak terecht. Het is oliehou dend en daarom zeer geschikt als vee voeder. De gebrande noten komen in een ma chine, die veel op een gehaktmolen lijkt. Vlugge handen vangen de vette kaas- stroom in potjes op en uw ontbijt-beleg- ging is klaar. De toevloed van pindakaas heeft nog een ander gevolg gehad. De glas-indus trieën konden de vraag van de jamfa- brieken buiten adem nog niet bijbenen. Nauwelijks hadden zij een rustiger zuur stof-wisseling in het vooruitzicht er begon schot in te komen of de pinda kaas-verwerkers verstoorden de rust op nieuw. Reeds staan voor alle zekerheid grote vertinde bussen klaar, om de kaas- stroom op te vangen, als er geen potjes meer zijn. En dat kan niet lang meer duren. In het komende jaar zal er per maand 750 ton pinda's in Nederland wor den afgeleverd. Dit komt per jaar neer op 9000 ton, hetgeen nog beduidend min der is, dan de 30 tot 40.000 ton. welke vóór de oorlog via onze kaden en sche pen de weg naar de maag placht te vinden. Van die import was 90 pet. onge peld, zodat we kunnen zeggen, dat de Als eerste spreker werd door de voor zitter, de Belg Van Langenhove, het woord gegeven aan de Chinese afgevaar digde, de heer C. L. Hsia, die sprak na mens de permanente Chinese gedelegeer de, dr. Chiang, die niet aanwezig was. Hij zeide het wat academisch te achten thans te praten over de competentie van de Veiligheidsraad inzake de behandeling van het geschil tussen Nederland en de republiek. Hij citeerde de conclusie van de Commissie van Goede Diensten, die aangeeft, dat Nederland zich niet aan de bepalingen van het bestand heeft gehou den. De Chinese delegatie achtte de zaak thans veel ernstige, dan bij de vorige politiële actie, omdat het uitbreken van de vijandelijkheden heeft plaats gevon den ondanks de inmenging van de Vei ligheidsraad. ondanks de Renville-over- eenkomst en ondanks de aanwezigheid van de C.G.D.. over wier werk hij zijn waardering uitte. Sprekend over de motieven van de Ne derlandse regering tot het ondernemen van haar actie, verklaarde Hsia: „Er mo gen redenen zijn voor bezwaren, doch deze hadden moeten worden voorge bracht bij de C.G.D. of de Veiligheids raad". De Chinese regering, zo zeide hjj ten slotte, is er van overtuigd, dat een reële samenwerking tussen Nederland en Indonesië nooit kan worden geboren uit een machtsontplooiing. Hij eiste een snelle actie van de Veiligheidsraad en verklaarde, dat China zal stemmen vóór de Amerikaanse resolutie. De toespraak van Hsia duurde onge veer een kwartier en werd in een onbe rispelijk Engels uitgesproken. Hodgson Australië„Recht streekse aanval, óók op de Veiligheidsraad De tweede spreker was kolonel Hodg son, gedelegeerde voor Australië. Hij zei de, dat het de vorige week reeds duide lijk was, dat er een actie in Indohesië op handen was, doch de voorzitter had het niet nodig geacht de Veiligheidsraad bijeen te roepen. De verklaringen van Nederland en Indonesië, die gisteren werden afgelegd, helpen de raad geens zins om het geschil tot een oplossing te brengen. Wij staan hier tegenover een rechtstreekse aanval, ook op de Veilig heidsraad. Hodgson richtte dan een terugblik op de toestand zoals deze is gegroeid en zei de, dat bij een vorige behandeling van het Indonesische geschil voor de Veilig- hoeveelheid gepelde noten en deze be draagt meer dan 90 pet. van alle invoer iets minder dan de helft is van het vóór-oorlogse kwantum. Tijdens ons bezoek aan de branderij zagen we ook nog koffie branden. Deze is voor een groot deel bestemd voor transito naar dollar-gebieden, waartoe 'n deel van het pand als entrepot is inge richt. Deze koffie is van de aller-beste kwaliteit en verschilt zelfs voor leken- ogen, wel wat van de koffie, waarvan wij ons feest-bakkie zullen zetten. Maar om deze koffie te kopen moeten wij in dollar-gebieden terecht en we zitten erg krap in dat soort bonen Brazilië heeft nog een partijtje Rio- koffie liggen, waar het wel voor Engelse ponden vanaf wil, maat het heet dat aan de Ministerraad voor de komende Kerst dagen een monstertje is toegezonden en dat deze. ondanks het spreekwoord „Bit ter in de mond. aakt het hart gezond toch maar liever drinkbare koffie heeft Wat wij niet behoeven te laken want voor de bewindslieden zijn' deze dagen, die voor ons zo'n onbezorgde vreugde en huiselijke sfeer brengen, donker en bit ter genoeg. Wanneer U dezer dagen tij het feeste lijk glaasje en een geurig zoutje; bij de oliebollen en een toch nog zeer appre ciable bak koffie geniet, denk er dan eens aan, dat veel daarvan voor U in eigen stad bereid werd en dat U het weer kunt savoureren, dank zij 't inscha kelen van Indonesië in het economisch wereld-bestel, mede een prestatie van al onze jongens daar. Op hun gezondheid! GEBOREN; Hendricus J„ z. v. J. A. Ber- noster en E. G. Schaap, Dr. Noletstr. I; l2aak S., z. v- D. Paalvast en N. Korpers hoek, Dr. Noletstr. 1; Jacob A., z. v. J. Griek en M. Twigt, Tulnlaan 70; Johan nes M. P. W.. z. v- M. Verwaal en J. C. Hooghuis, Houtstraat 7; Hendrik J. F., z. v. N. v. Roon en T. Dinkelaar, Oude Maasstraat 31; Engelina E„ d- v. H. Hom burg en E. E. v. Doorn, Havendljk 178. Johan H„ z. v. G. A. Meerts en P. Schaal, woonwagen a. d. Oudedijk; levenl. kind van N- Touw en C. G. Notenboom, Put- tershoeksestr. 11. OVERLEDEN: J. v. d. Bil. 76 Dr Noletstraat 1; H. B. van Holten 51 j.; Vlaard.dijk 273: A. Oudshoorn 63 j„ vr- van W. P. Ouweneel. Nassaulaan 75. humoristische DanseresA IN Plaatsbespreken Zondag 26 December 121 uur in Musis Sacrum. ENTREE Leden K.K. en K.C.G. f 1.50 niet-leden f 2.50. heidsraad de verwijzing van de compe tentiekwestie naar het Hof van Justitie te Den Haag is afgewezen, omdat de lan ge procedure de strijd slechts zou kun nen verlengen. De Nederlandse vertegenwoordiger, al dus Hodgson, heeft gisteren verzekerd, dat Nederland zal doorgaan, ongeacht de consequenties. Hij citeerde daarom art. 25 van het Handvest, waarin de leden der V.- N. overeenkomen, de beslissingen van de Veiligheidsraad te aanvaarden en uit te voeren. Er is gebleken, dat Nederland geen samenwerking wenste met de C.GD. Hodgson prees de republiek voor haar bereidheid tot het aanvaarden van de voorstellen Jer C.G.D. en later die van Cochran. De heer Hodgson noemde de ingezette actie verder tragisch in verband met de onoverzienbare gevolgen voor ge heel Oost-Azië en voor Nederland zelf. Erger dan Hitler deed Dit, zo zeide hij, was erger dan wat Hitler in 1940 jegens Nederland deed. Het betreft hier geen politiële actie, maar een. zuiver militaire. Australië brengt hulde aan de C.G.D. en in het bijzonder aan de activiteit van Merle Cochran. De Australische regering kan thans in de Veiligheidsraad geen stem uitbrengen, maar zij hoopt, dat de leden van de raad zijn amendement op de Amerikaanse re solutie zullen overnemen. Aan die reso lutie zou hij willen zien toegevoegd: dat de president der republiek Indo nesia en de overige politieke gevangenen, die op 18 December werden gearresteerd, zullen worden' vrijgelaten. Voorts stelde hij nog voor om de C.G D. opdiacht te geven om waar te nemen en aan de Veiligheidsraad te rapporteren wanneer er repressailles of strafacties te gen individuele personen worden geno men. Militaire waarnemers van V-N. alle naar Batavia De heer Hodgson deelde, na de ver taling van zijn rede nog mede, dat hij zojuist van zijn regering een telegram had ontvangen van de volgende inhoud: Het Nederlandse militaire bevel heeft eenzijdig en zonder overleg met de CGD alle militair waarnemers van de C. G. D. bevolen, zich naar Batavia te begeven. Deze instructie is volgens het Nederland se hoofdkwartier gegeven op bevel van dr. Beel. De heer Hodgson voegde hieraan de opmerking toe; „Ik weet niet wie mijn heer Beel is, maar ik neem aan dat dit de Nederlandse vertegenwoordiger is." Aan het eind van de ochtendzitting leg de de Belgische voorzitter een verklaring af, waarom in de loop van de vorige week niet een speciale vergadering van de raad over Indonesië bijeengeroepen is. Hij zeide bereid geweest te zijn nog Zon dagmiddag een vergadering te beleggen, doch dit was onmogelijk gebleken. Hierna werd de zitting geschorst tot vanmiddag drie uur. Onder de talloze onvriendelijkheden, waarmee buitenlandse persorganen zon der enig begrip van de juiste toedracht der zaken de Nederlandse zuiveringsactie in Indonesië bestoken, neem de bijdrage der Frankforter „Abendpost" stellig een „ereplaats" in. Zij vloeide uit de pen van een scribent die van een democratisch staatsbestel blij kens nog altijd geen „Ahnung" heeft en met Führer-ideeën is blijven rondlopen. Anders zou hij ongetwijfeld de persoon van onze constitutionele vorstin niet in zijn kwaadaardig geroddel hebben betrok ken. Volgens het West-Duitse blad nl. gaat het spreekwoord: vrouwen zijn de beste diplomaten, niet op voor de nieuwe Ne derlandse vorstin. „Indien haar ministers geen betere oplossing van het Indonesi sche conflict hebben kunnen vinden zou zij a)s moeder van vier kinderen zmh len minste teen de bloedige politiële acfie hpi-Kcn moeten velzetten". Het blad beweert voorts dat „de grote staat d'e de Nederlandse kolnn'e'e beren voeren" wet bet fe't kan verbalen dat de In'sndors onder bedroevende omstan digheden leven en daa'dnn» vn*ba«T zon geworden voor de communistische ideo logie. Ook deze tweede slag is finaal mis. Met ..koloniale" heren heeft Nederland sinds lang niet meer van doen en alleen een sterk verwrongen beeld kan van hun „grote staat" een les propaganda-stunt maken tegen het beleid van onze rege ring dat tot nu toe alle „koloniserende" naties ten voorbeeld placht te worden eesteld en zeker niet op de laatste plaats stevig gericht was op bestrijding van het communistische volksbederf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3