Actie voor orderecht en veiligheid Tegenover een wereld van wanbegrip en onwil Parijs was een eenzijdig proces Daarom snelle bezetting der centra PILOOT PEESMAN LIET ZICH NIET KISTEN De resolutie van de Veiligheidsraad eerherirht Regering nog in beraad En vloog door met de kist Soekarno c.s. niet naar Batavia P. v. d. A. en de actie in Indonesië Republikeinen te Batavia vrijgelaten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONDER DE LOUPE Groenten gaan naar IJsland i m s*»! m m sv*f Wffis Onze parachutisten verzamelen zich op een hoek van het vliegveld Magoewo bij Djokjakarta onmid dellijk na hun landing en maken zich gereed om op te trekken naar de republikeinse hoofdstad. Deze foto werd op de eerste dag van de actie gemaakt van de controle-toren uit aan de rand van 't vliegveld Doel: controle republik- gebied Gespannen letten de parachutisten op de uitwerking van hun licht mortier, in stelling gebracht in een van Djokja's straten. Toen het begon: nog vier kilometer en het doel, Djokjakarta, is bereikt Buiten de territoriale wateren Toen men boven het gebied Van Pakis tan kwam, werd contact gezocht met het vliegveld van Karatsji om zich te melden De koers werd echter gewijzigd. Gezag voerder Plesman ging Karatsji voorbij en drie mijl uit de kust buiten de territoriale wateren vliegen. Opnieuw werd Karatsji opgevraagd en toen ontspon zich de vol gende conversatie: Ook T.N-I.-verliezen zeer gering ER KWAM NOG EEN K.L.M - VLIEGTUIG AAN Van republikeinse noodregering niéts bekend te Batavia Ondanks „bommenregen" en artillerie-kanonnadeszaten deze twee heren rustig in de Djokjase zon de oorlogbij te wonen. Links: commandant A. C. MatherAustraliër en rechts majoor Montana (V.S.), beiden militaire waarnemers voor de Verenigde Naties. VOOR HET VADERLAND GEVALLEN TER KENNIS GEBRACHT VAN DE NED. EN REPUBLIKEINSE AUTORITEITEN Republikeins antwoord En het antwoord der Ind. regering Regeringsbeleid goedgekeurd AANHOUDENDE VORST 70ste JAARGANG MAANDAG 27 DECEMBER 1948 No. 20810 ERGER DAN..." Het Nederlandse standpunt t.o.v. De Veiligheidsraadresolutie Officieel werd gisterenavond medegedeeld, dat de Nederlandse regering ten aanzien van de be slissing van de Veiligheidsraad van Vrijdag j.l. nog in beraad is, mede in verband met het overleg met Batavia. Verklaringen, waar uit de indruk zou kunnen worden verkregen, als zou de regering reeds enigerlei standpunt hebben bepaald, zijn ten enenmale onge grond. DE behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad is, zoals overigens bij de huidige in ternationale mentaliteit te verwachten was, tot een volkomen eenzijdig proces, of beter nog procedure, verworden. Zelfs de welwillende woorden van Frankrijk en België, die zich bovendien van stemming onthielden, en een spor tieve geste van Engeland, dat later echter tegen Nederland stemde, kunnen ons het overheersende feit niet doen voorbijzien, dat men niet tot de kern der kwestie is durven doordringen. Men zou zich bovendien kunner afvragen, of sommige gedelegeerden eigenlijk wel begrepen, of ten minste wilden begrij pen, waarom het ten slotte ging. Ware de kwestie zuiver gesteld, dan had de Veiligheidsraad grondig moeten nagaan, of de diepe overtuiging van de Nederlandse regering juist was, dat de zuiveringsactie in het gebied van de Republiek, hetwelk nog steeds onder de souvereimiteit, dus verantwoordelijkheid van Nederland staat, onvermijdelijk was om een voortdurend meer om zich heen grijpende terreur en chaos te bedwin gen, om orde en veiligheid te herstellen, en te voorkomen, dat de wanorde zich ook over de deelstaten zou verspreiden. Dit essentiële element van het vraag stuk is nauwelijks aangeraakt. Men heeft het klaarblijkelijk niet gewaagd op het goed gedocumenteerde en sterk geargumenteerde betoog van de Neder landse gedelegeerde mr. van Royen in te gaan; dan toch had men de politieke hartstochten het zwijgen moeten opleg gen onzerzijds zwijgen we verder over de minderwaardige scheldpartij van een zekere Australiër, die zelfs onze nationale eer aantastte en zich moeten begeven op het terrein van ge zond verstand en recht. Wie de redevoeringen we bedoelen de ernstig te nemen redevoeringen in de Veiligheidsraad heeft gevolgd, moet wel tot de conclusie zijn gekomen, dat we met ons Indonesië volop in het wereldomvattende conflict tussen de Verenigde Staten en Sovjet-Rusland zijn terecht gekomen. En het fatale ge volg dharvan is, dat de zaak niet meer op haar eigen merites wordt beoordeeld, maar slechts in hoeverre zij een zet in het grote spel der internationale poli tiek kan uitmaken. OP de gehele rand van Oost- en Zuid-Oost-Azië ontwikkelen zich machtige nationalistische bewegin gen en men kan bijna dagelijks consta teren, hoe het comi unistische Moskou zich daarop werpt om vat op bedoelde gebieden te krijgen; ook in de Repu bliek heeft men dit kunnen waarnemen. Daaruit is het hoogstwaarschijnlijk te verklaren, dat /Washington, in een po ging om de communistische „sympa thie" te neutraliseren, steeds meer wel willendheid voor Djokja dan voor Den Haag heeft getoond. Zodra Nederland zich voor de onver mijdelijkheid zag geplaatst om een zui veringsactie in het republikeinse gebied te beginnen, greep Washington, mede waarschijnlijk om Moskou vóór te zijn, de gelegenheid aan om voor de Repu bliek te pleiten. Het nam» het initiatief in de Veiligheidsraad, en diende een re solutie in, welke de Nederlandse actie volkomen ongedaan zou maken. Niet alleen moest het vuren worden gestaakt, maar ook moesten de opmarcherende troepen op de oude demarcatielijn wor den teruggebracht! Een volslagen onbe grijpelijke eis, welke, ware hij uitge voerd, wellicht geheel Indonesië door de terugslag in de chaos zou hebben ge stort. Dan begint te Parijs een ontwikke ling, welke, ware zij niet zo tragisch, slechts als comedie zou kunnen worden betiteld. Moskou stelde een nog verder strekkende resolutie op, welke echter voor Amerika onaanvaardbaar moest zijn, wijl zij de diepere bedoelingen van Washington zou verijdelen. Want al waagde dit erop d ontstemming van Nederland en een ernstig gevoel van onbehagen in West-Europa te verwek ken, het mocht niet zo ver gaan, dat het tot een breuk tussen Washington en Den Haag zou komen. De resolutie van Rusland werd dan ook. met slechts de stemmen van Rusland en de Oekraine voor, verworpen. Waarop Moskou en de Oekraine zich schrap zetten. Zij onthielden zich bij de stemming over de Amerikaanse resolu tie. Met het verwonderlijke gevolg, dat de passage, welke het terugtrekken der Nederlandse troepen op de demarcatie lijn vroeg, slechts vijf van de zeven be nodigde stemmen kreeg. Terwijl Rus land dit toch, en no; meer had geëist! Wij laten in het midden, in hoeverre de Verenigde Staten deze ontwikkeling in hun politieke berekeningen hadden verdisconteerd, in elk geval hebben zij „een goede beurt" in Azië gemaakt; en kunnen zij er daar op wijzen, dat zij slechts door de tegenstand der Russen niet nog meer voor „de onderdrukte volken" nebben Kunnen doen. En daar mede is wellicht het ogenblik aangebro ken, dat zij wat meer aandacht aan het Nederlandse standpunt kunnen en zul len wijden. REDELIJKERWIJZE mag men aan nemen, dat de Nederlandse rege- ring de nu gevolgde reactie van de Veiligheidsraad bij het nemen van het zwaarwichtig besluit ter zake van de zuiveringsactie in haar berekeningen heeft betrokken. Gelijk ook andere1 reacties, bijv. wat betreft de luchtvaart op Indië en de boycot van buitenlandse vakverenigingen tegen Nederland niet onverwacht zijn gekomen. Zij zijn alle zeer pijnlijk en economisch ook niet on bedenkelijk. Maai 't grievendst is toch. dat wij staan tegenover een wereld van wanbegrip en onwil. Uit de officiële en officieuse medede lingen uit Indië kan men opmaken, dat de opmars van onze troepen bijna het gestelde doel heeft bereikt: practisch alle belangrijke republikeinse centra zijn bezet. Maar dan moeten, voor de beveiliging van de Indonesiërs zelf, nog een aantal verzetsnesten worden opge ruimd. Het is mogelijk, dat dit zal kun nen geschieden met de medewerking van een republikeinse regering. Wat echter, zelfs bij de gunstigst denkbare ontwikkeling Ier gebeurtenis sen, nog heel lang zal nawerken, is het volkomen onverdiende wantrouwen van de wereld tegenover Nederland. En ook is er een element van onbehagen in de Westerse Unie en het Noord-Atlantisch pact gekomen. Het conflict zal, hoe dan ook, belangrijke gevolgen voor België en Europa hebben, heeft de Belgische minister-president Spaak zeer terecht gezegd. Gebleken is toch, dat men op het kritieke moment niet op al zijn vrienden-bondgenoten kan rekenen. Sympa hieker is ons bijv. de houding van Argentinië dan die van Engeland. Alleen Frankrijk en België stonden ons trouw ter zijde, Londen echter schijnt zelfs niet aan hetgeen het momenteel in Malakka doet, gedacht te hebben. Intussen, de Indonesische kwestie is voorlopig van de agende van de Veilig heidsraad verdwenen. Voor goed? Wij ■viifelen er aan, ofschoon bijv. over de Westgrens van Sovjet-Rusland heel wat oroblemen liggen, waarop de beschul digingen van de Russische gedelegeerde Jacob Malik in elk geval heel wat beter Een militaire woordvoerder van het departement van Overzeese Gebiedsde len heeft over de acties in Indonesië het volgende meegedeeld: In het bijzonder uit reacties van de buitenlandse pers is gebleken dat grote misvatting bestaat ten aanzien van doel, inhoud en methoden van de hui dige Nederlandse actie. In meerdere landen en bladen bljjkt de voorstelling te leven, dat een Nederlands leger, uit gerust met alle modern wapentuig, een aantal vrijwel onbewapende republi keinse strijdkrachten te lijf is gegaan en onder deze grote slachtingen aanricht. In deze voorstelling wordt gedacht aan ..oorlog", zoals wij in de jaren 1940 tot 1945 hebben gezien en zoals zich thans ook voordoet in China, waar massa le legers met elkaar grote ge vechten leveren, (1L 10-000-en doden veroorzaken. Geen beeld is echter van minder toepassing op de huidige Neder, landse actie dan juist dit. Het doe! van de Nederlandse actie is om zo snel mogelijk bet republikeinse ge bied onder de controle van het Neder landse miliitaire apparaat te brengen, op dat weer zo spoedig mogelijk door muden passen dan op onze actie in de een zuiver en bekwaam bestuur een toe "publiek. I stand van orde' recht en velll§held wpr-1 Het K.L.M.-toestel. dat Donderdag ochtend uit Batavia gestart was. is on danks de door India en Pakistan ge troffen maatregelen toch Eerste Kerst dag op Schiphol aangekomen, zelfs twee uur voor het uur van aankomst volgens dc dienstregeling. Dit was mogelijk, doordat gezagvoer der Hans Plesman, de zoon van de KLM- directeur, Karatsji in Pakistan met heeft, aangedaan, maar van Calcutta doorvloog, naar Sharja in Noord West Arabië. Na het vertrek uit Batavia werd ge land in Singapore om passagiers uit te laten en op te nemen Daarna werd ge tankt in Bangkok. Na de landing in Cal cutta (India) in de middaguren van Don derdag werd aanvankelijk geen verlof gegeven om naar Karatsji te starten Ten slotte mocht men toch vertrekken, maar de machine kreeg niet meer benzine dan nodig was om de vlucht naar Karatsji te maken. Wij luisterden zojuist naar de BBC en vernamen dat wen na landing in Ka ratsji niet meer mogen opstijgen. Is dat zo? Ja. dat is zo. Vriendelijk dank. dan vliegen we door Dat kan niet. want jullie hebt niet genoeg benzine. Ja. dat kan wel (Gezagvoerder Ples man had nl. in Bangkok uit voorzorg meer benzine ingenomen dan normaal) Wat is jullie koers nu? Weten we nog niet, dat zullen we wel zien Het toestel vloog nu door naar Sharja, waar getaankt werd. Na de stagt pro beerde men contact te krijgen met de Nederlandse KLM-telegrafist in Cairo. Dit contact werd echter niet tof stand gebracht Toen besloot de gezagvoerder ook Cairo niet aan te doen maar door te gaan naar Malta en van Malta Vertrok men Zondagachtend. geschapen, waarin de volkswil zich vrije lijk en onbevreesd kan uiten aangaande staatkundige verlangens en waarin tege lijk de nodige zorg aan de ernstig ver kommerde bevolking kan worden ge bracht. Om dit doel te bereiken, was het no dig dat zo snel mogelijk de belangrijke centra in het republikeinse gebied, de grote en grotere steden werden bezet omdat de verdere pacificatie van het ge hele gebied moet worden verkregen, uit gaande van deze centra en in de onder linge samenhang van de centra. Daarbij moest het verband van de republikeinse strijdkrachten, voorzover dat al aanwe zig was. worden verstoord, terwijl co.) centraties van klaarstaande infiltranten uit elkaar moesten worden gegooid. Wij hebben nu gezien dat verschillende Np derlandse colonnes op zeer bepaalde pun ten- en nergens op enig breed front zijn opgerukt Nergens is sprake geweest van grote omsingelingsbewegingen ter vernietiging van de republikeinse strijd krachten Slechts op enkele punten (b v Bandjarnegara). waar een Nederlandse colonne stootte op een sterke infiltratie concentratie van de Siliwangi-divisie T. N. 1„ hebben enige korte, werkelijke gevechten plaats gehad. Daar in de laatste oorlog en nu ook weer in China het primaire militaire doe! was en .is, het vernietigen van de vijan delijke legers door omsingelingen, m- tensieve bombardementen en enorme artilleriebeschietingen op die vijan delijke legers, was het doel in ae huidige Nederlandse militaire actie niet de vernietiging van de T. N. 1.. maai het zo snel mogelijk verkrijgen van mi litaire controle over het uitgestrekte re publikeinse gebied ten behoeve van de vestiging van orde en veiligheid voor de bevolking- Als gevolg hiervan en om dat de T.N. I., ondanks grote numerieke superioriteit en vrij goede bewapening, zeer spoedig gedemoraliseerd wegvlucht te zijn de persoonlijke verliezen aar, beide zijden uiterst gering gebleven eu is nergens sprake geweest van slachtin gen of bloedbaden met grote aantallen slachtoffers, zoals in sommige buiten landse organen wordt gesuggereerd Het aantal verliezen aan de zijde van de T. N. I. is dan ook zeer klein. Er is niet vee', gevochten en dit werd ook niet beoogd De grote hoeveelheden „relief" in voed sel, kleding en medicijnen zijn terstond achter de troepen aangegaan en worden door de organisatie van het Rode Kru's aan de bevolking gedistribueerd De be volking is rustig en kennelijk opgelucht Uit meerdere plaatsen kwamen berich ten. dat de markten weer vol lopen en dat het economische en sociale leven wee. vrij rot uiting komt. Uit Djokja werd een bericht ontvangen dat het re publikeinse ori-geld door de bevolking niet meer wordt geaccepteerd en dat men het Ned.-Ind geld verlangt. De bevolking verleent ook spontaan medewerking aan de Nederlandse troe pen en de verwachting is geheel gerecht vaardigd. dat deze medewerking in steeds groter mate ook bij de verdere bestuur lijke pacificatie zal worden verkregen De bevolking is de terreur van de T. N I. en het corrupte wanbestuur van de republiek grondig moe en beseft volko men dat de Nederlandse troepen haar weer orde, veiligheid en bestaanszeker heid komen brengen. Het moge nogmaals met de meeste nadruk herhaald worden, dat dit ook het enige doel is van de Nederlandse militaire actie, n.l. het scheppen van die voorwaarden, nodig voor een onbe vreesd, vrfj cn zeker bestaan van dc miliioenenbevoiking. Zaterdagmiddag te half één Batavia- tijd is de Skymaster der K. L M., de PH—TAT uit Nederland op het Bataviase vliegveld Kemajoran aangekomen. Het vliegtuig had een dag vertraging te Cal cutta. waar het Donderdag arriveerde; eerst Vrijdag kwam de vergunning var de regering van India om door te vliegen Het vliegtuig had vrouwen en kinderen aan boord. Naar aanleiding van berichten van bui tenlandse persbureaux, dat Soekarno en andere republikeinse leiders van Djokja naar Batavia zouden zijn overgebracht verklaarde een Nederlandse woordvoer der te Batavia aan Aneta. dat deze be richten ..onzin" bevatten. Verschillende buitenlandse radiostations van Zuid-Oost Azië zonden een radioboodschap uit van de republikeinse minister van economi sche Zaken, Sjafroeduin Prawiranegara, waarin o.m'. voorwaarden werden ge noemd, waaronder de republikeinse re gering bereid is de order tot staken van het vuren uit te vaardigen en de onder handelingen met de Nederlanders te her vatten. Sjafroeddin Prawiranegara zeide op te treden namens de republikeinse noodre gering. De Nederlandse woordvoerder te Batavia verklaarde tegenover Aneta, dat aan de Nederlandse autoriteiten niets be kend was van zulk een regering. in tie week van 1017 Dei De regering maakt bekend dat to- naar leedwezen in de week var 1017 December de navolgend verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: res. 2e It. I W Bastianen uit Eindhoven, gi sneuveld 17 December Kon Ned.-Ind. leger: Man solo ie. kl. infie. S. Damongilala uit Ir jonesië. gesneuveld 6 Decembn De Kon. Marine: heeft in dezeII de week geen verliezen gerappot teerd Op Kerstochtend heeft de Commissie voor Goede Diensten zowel de Neder landse als de republikeinse delegatie, resp. door middel van de heren Elïnk Schuurman en Soedjono, officieel in kennis gesteld van de tekst der reso lutie van de Veiligheidsraad. In de brief aan de neer Elink Schuur man wordt o.a. gezgd: Opdat de repu blikeinse regering kan voldoen aan de resolutie, wordt verzocht, dat aan de pre sident der republiek en aan de leden zijner regering alle faciliteiten worden verstrekt om vanuit Djokjakarta, of van uit een andere plaats die zij zouden wen sen richtlijnen te kunnen doen uitgaan om de vijandelijkheden t<* staken. Om de C.V.G.D in staat te stellen, de in structies uit te voeren die in de resolu tie worden gegeven, verzoekt zij onmid dellijk bericht van U betreffende de stappen, welke door Uw regering worden genomen om de resolutie uit te voeren. Verzocht wordt, dat Uw regering ook de commissie onmiadellijk volledig en voort durend op de hoogte houdt van de ver dere stappen, door Uw regering in over eenstemming met de resolutie lenomen en dat zij afschriften ontvan-' van de desbetreffende orders aan dt- <etrekke nodig zijn, dat militaire waarnemers der commissie zich begeven naar de plaatsen, waar gevechten gaande zijn geweest, met inbegrip van Djokjakarta. Aan de mili taire uitvoerende raad zijn instructies gezonden om voorbereidingen te treffen voor het zenden van militaire waarne mers te velde." De brief aan de secretaris van de re publikeinse delegatie is grotendeels ge lijkluidend. behoudens de passage be treffende de faciliteiten voor president Soekarno en de leden der republikeinse regering. Mr. Soedjono, de secretaris der repu blikeinse delegatie, zond een antwoord op de brief van C.v.G.D., waarin de re solutie van de Veiligheidsraad officieel ter kennis van de partijen wordt ge bracht. Hij herinnert er aén, dat de pre sident der republiek, evenals de andere leden der republikeinse regering, zijn geïnterneerd, zodat zij onmogelijk iets kunnen ondernemen Naar Aneta verneemt, is aan de Com missie voor Goede Diensten in antwoord op haar brief van Kerstochtend mede gedeeld dat de daarin vervatte verzoe ken ter kennis zijn'gebracht van de Ne- lerlandse regering op welker instructies De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft te 's-Gravenhage vergaderd ter bespreking van het besluit der rege ring tot hernieuwing der militaire actie De partijraad heeft, na uitvoerige dis cussie. een .notie, waarin het beleid der regering werd afgekeurd, verworpen met negentig tegen dertien stemmen. Voorts heeft de partijraad een motie, waarin het besluit der regering werd betreurd, ver worpen met drie en tachtig tegen ne gentien stemmen. Vrijdagmiddag te 12 uur zijn' 14 van de 17 te Batavia in huisarrest gestel ie republikeinen vrijgelaten, onder welks de heren Darmasetiawan en Soedjono de secretaris der republikeinse delegatie Van officiële zijde te Batavia kon hier omtrent geen commentaar worden ver kregen. w lijkt autoriteiten gegeven: Het zal voortsi thans wordt gewacht. De weersverwachting, geldig van iedenavond tot morgenavond, luidt: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en matige tot zwakke wind hoofdzakelijk ussen Zuidoost en Oost. In de nacht n ochtend matige en hier en daar itrenge vorst. Midden op de dag ichte vorst. Dinsdag 28 December Zon op 48 uur onder 16.35 uur: maan op 17., uur. onder 14.29 uur. DE K&NTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, f 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Men mag van niemand eisen, dat hij alles weet, doch wel verwachten, dat een lid van de Veiligheidsraad op de hoogte is met de zaken, waarover hij niet alleen spreekt of oordeelt maar zelfs zijn eigen oordeel probeert op te dringen; zulks zal toch een veiliger gevoel geven Wanneer dus de Australische kolonel Hodgson in dit college de Nederlanders staat uit te kafferen als een sergeant uit de oude tijd een stel recruten, doet het wel vreemd aan, dat hij niet weet, wie dr. Beel is. (Beels noemde hij deze Neder landse oud-premier). Maar eerlijk is eerlijk enige intelligentie kon deze kolonel niet ontzegd worden, toen hij concludeerde, dat die „Beels" wel de hoge vertegenwoordiger van de Kroon zou zijn. Doch hier hield blijkbaar elk begrip voor de werkelijkheid op. want als dit lid zegt. dat het optreden van de Nederlanders erger was dan dat van Hitier tegen de Hollanders, dan is men geneigd om te vragen, of Hodgson door de geschiedenis niet te kennen, steeds kind in de diplomatie is gebleven. Ook Nederland moet ongetwijfeld begrip heb ben voor de moeilijke situatie, waarin Australië verkeert in de Indonesische j kwestie, gezien de ligging van net eiland in het Verre Oosten, doch sprekende met historische vergelijkingen van eenzelfde kaliber als de Australische woordvoerder, zouden wij met meer recht kunnen zeg gen, dat de Australische trap naar Ne derland. een trouwe bondgenoot in de jongste oorlog, erger genoemd moet wor den dan de verraderlijke aanval op Pearl Harbour. Doch wat praat men over historie; mèt Australië vergeten Amerika en het Britse Rijk (zowel moederland als dominions), dat de Nederlanders juist door hun hulp In het Verre Oosten aaft deze landen zelf thans in een précaire situatie zijn geraakt. Maar in plaats van een vriend in nood te helpen, tracht men hem kopje onder te duwen in de Indische Archipel. In het Westen mogen wij natuurlijk wel helpen door in het Atlantic Pact een pion te zijn op het politieke en militaire schaakbord van de Anglo-Amerikanen; een pion men make zich na het Indo nesische spel geen illusies welke na tuurlijk opgeofferd zal worden, wanneer daarmede de grote stukken te redden zijn. Wat met ons gebeurt in het Verre Oosten, is al lang geschied in het nabije Oosten. Pionnen als Polen, Tsjechoslowa- kije, Oost-Duitsland. de Randstaten, Hon garije enz. zijn reeds van het bord geno men kunnen worden door de tegenpartij. Enfin wij Hollanders zijn handige koop lieden maar geen verstandige kolonisa tors. Wij hebben in Indië een zeer groot deel aan de Indonesiërs gelaten en wil len het nu als een geordend geheel vol komen aan de Indonesiërs geven. Kijk, dat is wel menselijk maar blijkbaar niet handig. Wij hadden zeker moeten doen als in Brits Zuid-Afrika, waar men de Kaf fers...; kaffers laat door nu nog de in boorlingen zoveel mogelijk achter te stellen bij de geïmmigreerde blanken; or als in Australië, waar de oude bewoners maar weinig meer in te brengen hebben dan de welvaart door hun arbeid; of als in Amerika, waar de eigenlijke bewoners in verhouding tot de blanken, die de macht en rijkdom in handen hebben, even zeldzaam zijn als museum-stukken. Maar ja, wat wil men. De Engelsen treden met de wapens in de hand op in Malakka en stemden tegen de Neder landers; de Fransen vochten in Indo- China en wasten hun handen in onschuld door blanco te stemmen. Zo bleef het waar, dat men het van zijn vrienden ook al niet moet hebben. Evenmin als van je familie, want onze ..neef" uit Canada liet ons mede gedeel telijk in de steek. Dat ook een Duits blad ook een duit in het zakje meende te moeten doen, nu ja, die Oosterburen zijn nu eenmaal on der het Nazi-regiem verleerd om de draagwijdte van hun woorden te kennen. Summa summorum heeft de affaire rond de Indonesische kwestie wel ge leerd, dat de veiligheid bij de Veilig heidsraad niet in veilige handen is. ANALYST. Gisterenmiddag heeft een woordvoer der van het departement van Buiten landse Zaken op een persconferentie medegedeeld, dat de Nederlandse re gering vrijwel onmiddellijk na de aan vaarding van de resolutie door de Vei ligheidsraad in beraad is gegaan over de vraag, welke houding zjj hiertegen over moest aannemen. Gedurende de Eerste Kerstdag hebben de ministers Drees. Sassen, Stikker, Götzen en Schokking hierover vergaderd en zjjn vrijwel gedurende de gehele dag in con tact geweest met de adviseurs Blom en De Beus die de zitting van de Veiligheidsraad hebben bijgewoond. Voorts is er voortdurend contact met de autoriteiten te Batavia. Over het de finitieve standpunt van de regering kon toen nog niets worden medegedeeld. Over de met IJsland gesloten handels overeenkomst vernemen wij nader dat Nederland 4500 ton kabeljauwfilet en 20000 ton vismeel van IJsland zal be trekken. Voorts zal Nederland voor 700.000 kronen verse en voor 700.000 kro nen gedroogde groenten aan Usland le veren. De IJslandse kroon heeft een koerswaarde van ca. 40 cent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1