uit kan Mindszenty Nieuws uit STAD en OMTREK Op Spieringhoek kan volop geschaatst worden Waarom ik Hongarije verliet... De communistische strijd tegen de Kerk Naar int. tarwe-overeenkomst LAATSTE BERICHTEN Kard. gearresteerd BIM Marshall toewijzingen voor Nederland Hij bukte niet voor de rode staatsalmacht autorijschool WALDO A en de ontvoering van Sinterklaas Verdere vorderingen in Indonesië ONGELUKKEN IN PAGINA 2 IJSPRET TIJDENS DE KERSTDAGEN OüD-KATH. PASTOOR P. J. v. HARDERWIJK OVERLEDEN REZICHTIGING GROTE KERK Bladzijde 11, stand Q, zei een cynische voorbijganger. Maar de meiskens hebben op de schaats een eindeloos pleizier, was ons antwoord. Wacht maar tot ze morgenochtend opstaan, impliceerde cynicus. Was U stijf?, vragen wij U. SCHOORSTEENBRANDEN BURGERLIJKE STAND BELGISCHE ARBEIDERS NAAR TWENTE? NEDERLANDS TALENKENNER NAAR AMERIKA Door Mgr. Zsigmond Mihalovics, leider van de Hongaarse Actio Catholica. De politieke politie had nog niet mijn aanhouding bevolen toen ik de tijd gekomen achtte om, bij dageraad en na vele jaren onverdroten werk, de Hongaarse bodem te verlaten. Ik was van oordeel dat het onontbeerlijk was te vertrekken zonder iemand daarvan te hebben verwittigd: te vertrekken als iemand die geen vrienden heeft en geen bagage. Sedert 1932 was ik leider geweest van de Hongaarse Actio Catholica en aan die grote taak had ik de beste jaren van mijn leven gewijd. En ik beken, dat het mij droevig te moede werd, toen fk mijn werk in de steek moest laten. MORGENAVOND C1LLY WANG KERSTBOUT KANSEN STAAN THANS GUNSTIG GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND HOLLAND-FESTIVAL 1949 H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben zich bereid ver klaard als beschermvrouwe en bescherm heer op te treden van het Holland- Festival 1949. De communistische kerkvervol ging in het katholieke Hongarije heeft een nieuw hoogtepunt be reikt. Wat Hitler in de onder drukte landen nimmer heeft aan gedurfd, deed Moskou: het liet een kardinaal, die voor staatsalmacht en staatsgeweld niet bukken wilde, gevangen nemen. door NORBERT GARA1 Twee jachtvliegtuigen verongelukt DRIELING GEBOREN IN ROTTERDAM MAANDAG 27 DECEMBER 1948 De Kerstdagen zijn toch nog wit ge worden. Niet van de sneeuw, maar van •ie rijp, die voor een ideaal decor zorg de. Een beetje dooi en alle witte be schildering zal zonder modder-rommel weg zijn. Maar voorlopig is het zover niet. i De ijsbaan van Spieringhoek, die Donderdag nog niet je dat was, ging «erste Kerstdag open en boekte al aan stonds grote belangstelling De 300 M3 water waren meer dan 800 M3 ijs geworden (u weet wel, water zet uit bij bevriezing volgens een of andere wet van een of andere meneer, die we nooit hebben kunnen uitstaan, omdat we het percehtage nooit konden onthouden). Vier schijnwerpers, hoog in de mast. imiteerden een kerstboom met 4000 kaarsen, terwijl 80 M. slingersnoei; met lampjes herinneringen opwekten aan de Lange Haven tijdens het. regerings jubileum. Dat de schoenen van de bon waren, bleek duidelijk aan het schaatsschoei- sel, dat St. Nicolaas in een kwistige bui in veler dames' schoenen had gereden. De kleding was over het algemeen wat ruiger en degelijker dan waarop de Amerikaanse journaals ons onthalen. Vele jongelieden zullen hun colbertjes wel gemist hebben. Zus wist er meer van De muziek was tot in wijde om trek over de huiverende polder te horen en gaf reeds voor het zetten van de eerste schaats de rhythmisch-juiste zwiep in de benen. Drie maal drie uren duurde zo de ijspret, beide dagen lang: van 9—12, 25 en van 710 uur Daarna, terwijl de laatste geestdrifti- gen met tegenzin hun schaatsen af bonden, stonden de v. d. Torre's al weer op de baan. Er moest opnieuw gesproeid worden, terwijl de gehele baan moest worden bij-geschaafd Dé pomp begon te werken en met drie man bleven ze zo tot één uur na middernacht bezig. Daarna was het werk nog niet klaar om weer een magnifieke baan klaar te heb- "Donderdag is in Rijswijk op 81-jarige leeftijd overleden de emeritüs-iPastoor van de Oud-Katholieke Kerk te Schie dam, P. J. Harderwijk. Van'af 1903 was hij Pastoor te Schie- ram, waar hij een belangrijk aandeel had in het culturele leven. Hij vertegenwoor digde hier de Rijks monumentenzorg, was lid van de commisse voor het Museum en mede-oprichter van de Huis houdschool. In 1938 ging Pastoor v. Har derwijk met emeritaat. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau- Vanavond, Dinsdag, Woensdag- en Don derdagavond zal de gerestaureerde Grote Kerk tussen half acht en half negen open gesteld zijn voor belangstellenden, die het resultaat van de restauratie willen komen bekijken. ben voor de volgende dag, vast en zeker weer een drukke. Bij de over-buurman van de spróei- ijsbaan, het terrein van de Schiedamse IJs-vereniging, was het nog stil. Aan de randen was het ijs 6 li en in het mid den nog maar 3x/2 cM. De voorgeschre ven dikte is 9 cM. Maar vanmorgen, Maandagmorgen, had het dubbel-kernige hoge druk-ge- bied. dat zich van Rusland tot de Golf van Korinthe uitstrekt en dat voorlopig nog wel drie dagen alle aanvallen van de Oceaan-depressies zal afslaan, ge zorgd. dat er 9 cM. ijs lag en dat ook de leden en de gezinsleden van de S.IJ.V. kunnen schaatsen op Spiering hoek Maar nu ook 's morgens niet mop peren, dat al uw spieren pijn doen. De brandweer moest het afgelopen weekend driemaal uitrukken voor het blussen van schoorsteenbranden. GEBOREN: Ronald J. C. z. van L. den Brinker en S. M. Witkam, Alb. Cuyp- straat 19 Albert.us W. z. van J. H. Kulding en J. v, Schijndel Dv. Noletstraat 1 Arno M. z'. van M. Pellegrom en D. Weergang, Nassaulaan 75 Marja S„ d. van C. H Knook en P. Spierenburg, Lek straat 8 Fejjke A. d. van J. Busscher en A. Mulder, Boerhavenlaan 108 - Jo hannes M. S. van E. A. Schoenmakers en C. J. L. Paardekamp, Fabristraat 49. Van de zijde van de Twentse textiel industrie worden pogingen in het werk gesteld werkloze Belgische textielarbei ders in te schakelen in de Twentse tex tielindustrie. Te dién einde heeft onlangs een dele gatie uit Twente besprekingen gevoerd met Belgische autoriteiten te Gent. Men is tot dusverre nog niet tot overeenstem ming kunnen komen aangezien er aan deze overbrenging van arbeidskrachten vele problemen zijn verbonden, o.a. wat de lonen betreft, die in België hoger zijn dan in Nederland. n.L s\-P onfia IdolrtJ Op voordracht van vier professoren is de 24-jarige Zaandammer drs. Carl Ebe- ling, de eer te beurt gevallen op uitnodi ging van de Rockefeller institution naar Amerika te gaan, teneinde aan de Colum bia universiteit te New York zijn studie in de algemene talen, speciaal die van het Slavisch, af te sluiten. Drs. Ebeling is eerste assistent Slavi sche talen aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. Hij spreekt naast de moderne talen Esperano, Hebreeuws, Grieks, Latijn, oud-Iers en alle Slavische talen. Uji: Als SERIE ziJn voorligger bemerkte. De auto van v. B. kantelde en werd zwaar beschadigd. Vrijdagmiddag botste de fietser R v g itep s]echts lichte verwondingen op. Morgenavond komt voor het Kalh. Culv Genootschap Cilly Wang optreden. Wij schreven over de betekenis, van deze komst uitvoerig. De zaal moet morgen vólkomen, want dit is iets heel bijzon ders. De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen T. wegens het frauduleus slachten van een schaap. in de Jan Steenstraat tegen een vuilnis auto van de gemeentereinigingsdienst. Wonder boven wonder kw,am hij er zon der kleerscheuren af. Maar zijn fiets was vernield. Öp de hoek van de Stadhouders'aan en de Willem de Zwijgerlaan botste ó^n Ook R.'s auto is beschadigd De 45-jarige voetganger B. werd Vrijdagavond op de hoek van de Ver brande Erven en Raam door een vracht auto, bestuurd door M., aangereden. Hij liep een gecompliceerde beenbreuk op en is naar zijn woning aan de Raam ver- R. E. T.-bus. bestuurd door W, vf Rot- j voerd terdam, tegen een vrachtauto, bestuurd De fietser R reed op de Rotterdamse door v. S. uit Monster. De auto s werden D„k tegen ^et open portier van de auto van S. aan. Hij werd gewond. Het portier beschadigd. Een R. E. T.-bus volgend, die voor de Amstelbron moest stoppen, remde v B. zijn auto af. De achter hem komende auto, bestuurd door R., reed op hem in. aangezien hij te laat de manoeuvre van tweede kwartaal 150.000, voor aan koop van tarwe in Canada tn het vierde kwartaal 1948 11.000. voor aankoop van koperproducten in de V S. in hei eerste kwartaal 500 000. voor aankoop van zink, zinklegeringen en zinkpröduc- ten in het eerste kwartaal van 1949 si! 500.000, voor aankoóp van gemengde non-ferro metalen en de producten daar van in de V. S. in het. eerste kwartaal van 1949 43.000. Op 25 Januari a.s. zullen in Washi"»»- ton de eerste besprekingen beginnen over eeri nieuwe Internationale tarwe- overeenkomst. In de laatste tijd gaan er in de Ver. Staten steeds meer stemmen op ten gunste van een krachtig streven naar een nieuwe internationale tarwe-over eenkomst. Wat er moet geschieden met eventuele' onverkoopbare overschotten van tarwe is een probleem, dat binnen kort acuut dreigt te worden. Volgens een raming van het Amerikaanse minis terie van Landbouw zijn Amerikaanse landbouwers voornemens om het tarwe- areaal te vergroten tot 10 pet. boven het door genoemd departement aanbevolen areaal van 71.500.000 acres. Een acuut probleem Indie'ii de nieuwe tarweoogst dezelfde gunstige resultaten oplevert als die van 1948, zal de oogst in 1949 ongeveer 1400,000.000 bushels bedragen, terwijl het Amerikaanse binnenlandse verbruik slechts 850.000.000 bushels beloopt. Afgezien van het grotere tarwe-areaal in de Ver. Staten voor het komende jaar, I blijkt uit recente schattingen, dat de wereldopbrengst van tarwe zelfs groter zal zijn dan algemeen werd aangenomen. hoofdzakelijk door een hogere opbrengst van de tarwe-oogsten in Europa. Volgens deze schattingen zou de huidige wereld tarweoogst in totaal 6.285.000.000 bushels bedragen, dus 470.000.000 bushels boven die van 1947 en 275.000.000 bushels boven het gemiddelde voor de jaren 1935 tot 1939. Teneinde hiertegen de nodige voor zieningen te kunnen treffen, werd in dertijd door het Voedsel- en Landbouw- Bureau het initiatief genomen voor een wereld tarweovereenkomst. Op 6 Maart jl. werd overeenstemming' bereikt om trent een ontwerp-overeenkomst als het eerste directe resultaat van de sedert vele jaren gedane pogingen om door internationale samenwerking de wereld- tarwe-markt te stabiliseren. Ofschoon dit verdrag werd onderte kend door drie exportlanden (Australië. Canada en de Ver. Staten) en 33 import- landen, kon het dit jaar nog niet in wer king treden, aangezien een aantal lan den, waaronder de Ver. Staten, in ge breke Waren gebleven dit verdrag voor de vastgestelde datum van 1 Juli 1948 te ratificeren. De Commissie van de Amerikaanse Senaat verklaarde zich in principe hiermede eens, doch deelde mede, dat het pas in behandeling kon worden genomen door het nieuwe Con gres, dat in Januari 1949 bijeen zou komen, in verband met het grote aantal wetten, welke nog op behandeling wacht ten. Tijdens een onlangs gehouden bijeen komst van de Voedsel- en Landbouw Organisatie te Washington, deed presi dent Truman de toezegging, dat indien een nieuw verdrag zou worden afgeslo ten hij in Januari bij het nieuwe Con gres erop zou aandringen zijn goedkeu ring hieraan te hechten en hij voegde hieraan toe: „Ik geloof wel, dat het ver drag thans zal worden goedgekeurd". Oorspronkelijke bepalingen Volgens het oorspronkelijke verdrag, waarover in Maart van dit jaar over eenstemming werd bereikt, zou voor een tijdsduur van 5 jaren een maximum tarweprijs van 2,— per bushel worden vastgesteld met geleidelijke verlagingen tot 1.50 per bushel in het eersie jaar, afdalende tot 1.10 per bushel in het 5e jaar. Déze prijzen zouden gelden voor 500 millioen bushels tarwe, welke door de drie exportlanden, Australië, Canada en de Ver. Staten, als mede-onderteke naars van de overeenkomst, jaarlijks zouden worden verkocht aan de import- landen. Elke hoeveelheid, welke eventueel be schikbaar zou blijven boven de genoem de hoeveelheid, zou door de exportlan den kunnen worden verkocht tegen vrije prijzen, zowel aan mede-onderte' enaars als niet-ondertekenaars van het verdrag. Daartegenover zou het de importlan- den vrijstaan om behalve de vastgestelde quota, verdere tarwe-inkopen te doen bij elke leverancier, of deze al dan niet het verdrag mede-ondertekend heeft Door deze overeenkomst zouden dus aan de ene kant de afzet en verscheping verzekerd worden, terwijl aan de andere kant buitensporige prijzen en prijsschom- melingen vermeden kunnen worden werd ontzet. Zaterdagavond reed L. met zijn auto een lantaarnpaal omver op dé hoek van de Singel en de Korte Singelstraat De 74-jarige T„ wonende in het St. Liduinagesticht, werd op 2e Kerstdag aangereden door een fietser op de Broers- vest. Met een lichte hersenschudding is de man per auto van de G. G- en G. D naar het gesticht overgebracht De E. C. A heeft Donderdag toewij zingen voor Nederland bekend gemaak' tot een bedrag van 2.184.000. n.l voor aankoop van timmerhout en houtproduc ten in Canada in het eerste kwartaal van 1949 300.000, idem voor aankoop in het Volgens de afgesloten handelsovereen komsten met Bizonia mocht de Neder landse tuinbouw 200.000 ton groenten naar Duitsland zenden. Naar de voor zitter van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland mee deelde zijn thans 140.000 ton van de 200.000 geleverd. Het daarvoor toegekende bed-ra-g is 10.000.000. 7.008000 is daar van accreditief verklaard, waarvan S 3.500.000 verrekend. In een additioneel handelsverdrag met Bizonia is nogmaals 3 millioen beschikbaar gesteld voor le vering van groenten. organisatie moest de Hongaarse Actio Catholica noodzakelijkerwijze een doorn zijn in het oog van de communis tische leiders Hoe konden zij, de de hoogste waarden van de mens en cie lief de tot God ignoreren, zo'n beweging be grijpen? In® partijvergaderingen en scho len, in openbare redevoeringen en radio- commentaren waren nun leiders er al mee begonnen onze actie te bekladden en te bevuilen. Op de bureaux van onze organisatie konden wij zo goed de toe nemende haat en lastercampagne aan voelen. die tegen ons werd geënsceneerd. Vooral sedert Kerstmis van vorig jaar was de actie van de regering en de partij sterk toegenomen. Dat kon ons echter niet ontmoedigen, zelfs niet toen wij, de drie leiders van de beweging, naar Andrassyut. 60, hoofd kwartier van de politieke politie -- wer den geroepen om er te worden onder vraagd. Zelfs niet toen we wisten, dat al onze briefwisseling werd gecensureerd. Wij verloren onze koeibloe.ligncid niet, toen agenten de deuren van once bureaux bewerkten: toen van uit de aangrenzende gebouwen betaalde agenten ons aoen en laten afloerden; toen i*ue kamers vol ledig weiden gefouilleerd; toen sommi gen ons op alle manieren trachtten te provoceren. Doch toen gebeurde tiet dat medewerkers door een politiewagen ont voerd werden en weer losgelaten om mij van 's morgens tot 's avonds te schadu wen: op dat ogenblik begreep ik, dat het einde niet zover meer af was Ik kon niet weten, wie onder mijn me dewerkers onbetrouwbaar was geworden ik kon niemand meer in vertrouwen ne men, en ik moest het als een diel aan boord leggen, toen tk met de primaat, kardinaal Mindszenty. een onderhuur, wilde hebben. De geheime politie zat me steeds en overal op de hielen. Dat was dan de atmosfeer toen de communistische partij haar geweldige campagne inzette voor de door de scant gecontroleerde scholen en voor de marxistische opleiding van de jeugd Onder de leiding van kardinaal Mindszenty riposteerden de bisschop pen van het land onmiddellijk tlo.r schriftelijk of telegrafisch alle geeste lijke instellingen en organisaties n 'e lichten inzake hun kordaat protest te gen de regeringsmethodes en het mar xistisch onderwijs. Duizenden mensen ondertekenden de protestbrieven, die dan aan de kerken werden uitge hangen: en dat deden ze alhoewel de regering al wie zo'n brief onderteken de met strenge represailles bedreigde. Zelfs waar er geen katholieke scholen bestonden, begonnen de mensen in te zien, hoe onwettelijk dt communisten te werk gingen Het'gebeurde zelfs, dat agenten die door de communiste:, wer den uitgestuurd om het geëtatiseerd onderwijs in de bloemetjes te gaan zet ten, van een kale reis terugkeerden. Het land was één groot kruitvat ge worden, en niemand wist wanneer het springen zou. De soldaten en de poli tie hielden ieder dorp en iedere stad bezet, en talloze priesters werden aan gehouden. De culturele secties van de Actio Catho lica was beiast met de taak de weerklank na te gaan van het protest van de kar dinaal. Die sectie was het ook die de bevolking verder inlichten moest. Eie zusterorganisatie de „Unie der Ouders", stond onder leiding van dr. Lenars Odon, die overstelpt werd met brieven van ou ders die vreesden voor de zedelijke on dergang van hun kinderen. Bedoelde organisatie stuurde een brief aan al de parlementsleden om hun te vragen de fa- meuse onderwijswet niet te stemmen Enkele dagen later werd dr. Lenard op straat aangehouden en overgebracht naar het interneringskamp, waar nij nu wel licht nog vertoeft. (Te Buda-déli). En dan slaagde de regering er in net wets ontwerp in een recordtempo als Wet te doën aannemen. De volgende dag was de politie er al om de lokalen van de culturele afdeling van de Actio Catholica te overvallen: de stafploeg werd aange houden, en zowel de schrijfmachines als de duplicators werden in beslag geno men. Ook het laatste informatieblad waarin dr. Lenard had geschreven: „Wij wensen geen nazihonden noch een jeugd zonder God. Wij wensen geen onzinnige strijd tegen de Kerk, bisschoppen of priesters; en daarom protesteren wij zo heftig tegen de nationalisatie van de Kerk". Vier dagen later stond de geheime po litie vóór mijn deur. Twee en half uur ondervroegen ze mij: ze wilden weten of ik de subversieve geschriften van dr. Le nard kende, of ik de inhoud goedkeurde en de publicatie had goedgekeurd. Op ai die vragen antwoordde ik bevestigend, omdat ik helemaal verantwoordelijk was voor hetgeen de Actio Catholica had ge presteerd. Zij wensten ook te weten, waar wij de Schrijfmachines hadden ge kocht en hoe wij aan geld waren geko menZe wilden natuurlijk he:, be wijs. dat wij anti-communistische pam fletten hadden gepubliceerd en dat wij tegen de wet van 1946 hadden gezondigd (bedoelde wet voorziet sancties voor al- wie de staatsleiding of actie laakt). Ze wilden ook bewijzen dat wij schrijfma chines en duplicatoren gebruikten zonder de toelating van het ministerie van voor lichting (ministerie dat verantwoordelijk is voor iedere schrijfmachine in het land). De volgende dag waren ze er weer, doch ditmaal met de „economische poli tie". Van tien uur 's morgens tot midder nacht ondervroegen ze mij zonder ophou den. Dan deelden ze mij mede. welke beschuldigingen tegen mij werden inge bracht. Ten eerste: Subversieve actie te gen de republiek en tegen haar instellin gen. Als bewijsstukken golden o.m. oude krantenknipsels met anti-marxistische ar tikels. Er waren knipsels die van 1936 dateerden. Ten tweede: Ik had voedingswaren en goederen uit het buitenland ontvangen en de regering van bepaalde douane rechten berooid... Ten derde: Zwendel in buitenlandse deviezen. Uit Amerika nad men ons dol lars toegestuurd, die moesten dienen óm zwakke kinderen te helpen en te ver zórgen. Dat. geld WaS niet tijdig op de Nationale Bank gedeponeerd zegde de politie en dus had de Actio Catholica ervan geprofiteerd Om elf uur 's avonds werden mijn twee collega's aangehouden en men oegon met de systematische in beslagneming van ai hun bureaumateriaal. De officier, die met de ondervraging belast Was, vroeg mij dan: ,,Wat verwacht U petsoonlijk?" En ik antwoordde hem met het woord van Sint Paulus: „Voor ohs zal de dood geen verbittering betekenen!" Een half uur later neeft de politie mij verlaten. Ik bekeek de geplunderde loka len, de lege kasten en de doorsnuffelde bundels papier; en ik begreep, dat wie ontsnappen wilde, het onmiddellijk moest beproeven. Ik dacht aan de aangehouden priesters, aan de vonnissen en aan de veroordelingen Mijn veroordeling zou ten slotte niet de doorslag geven. Doch ik dacht ook aan de middelen die de tegenstanders gebruiken om iemand uit te horen: en aan het feit,dat ze door mij de kardinaal zouden trachten te tref fen. Ik was er ten slotte, ais bewijsstuk tegen de kardinaal; of 'als dusdanig wens ten ze mij in elk geval uit te spelen. Zonder mijn getuigenis, zonder mijn woord liepen zij ongetwijfeld spaak.... Daarom heb ik dan Hongarije verlaten. Mijn vertrouwen gaat nog steeds naar de echt democratische landen, doch voor- ai naar God instructeurs-diploma k.n.a.c. 34. De Erge voelde zich wel een beetje schuldig toen hij zag, hoe oud en eerwaardig Sinterklaas wel was, en vooral toen hij ontdekte, dat de Sint ziek was. Hij besloot daarom zijn gevangene zo goed te verzorgen, als hij maar kon. Met eigen handen bakte hij knapperige beschuitjes voor hem, die hij met zorg wegsloot voor de grijpgrage handen van groene Woilie. „Hier is Uw ontbijt, Sint" zei de Erge met een vreem de trilling in zijn stem, maar met een gezicht, alsof alles heel gewoon was. „Hoe de boosheid zich vermomt, zij zal haar gerechte straf niet ontgaan", antwoordde de Sint. „Ik bedoel het heus niet zo kwaad" mompelde de Erge onthutst. „Dat verwacht ik ook niet", antwoordde Sinterklaas, die zijn kalmte alweer had hervonden. „Er is ook geen aanleiding om iets kwaad te bedoelen. Dank U voor de heerlijke be schuitjes".De Erge was nu helemaal van zijn stuk gebracht. Onderwijl zag Bim de motorrijder met de dwerg achterop wegrijden. Snel schreef hij het nummer van de motor op. Reuter seint uit Boedapest: Naar afficieel te Boedapest wordt mede gedeeld, is kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, onder beschul diging van „hoogverraad" gearresteerd. In een kort communiqué van het departement van buitenlandse zaken te Boedapest wordt verklaard, dat de kardinaal in bewaring is genomen we gens „spionnage, misdaden tegen de veiligheid van de republiek en het smokkelen van valuta's". Wanneer de kardinaal is gearresteerd werd niet vermeld. Katholiek Hongarije en heel de we reld weten en voelen, dat de beschul diging vals is. Men weet, hoe de kerkvervolging in Hongarijë zich, sinds de communisten de macht grepen, ontwikkeld heeft. De na tionalisatie van de bijzondere scholen door de rode bewindvoerders in Septem ber j. 1. was er een der hoogtepunten van. In de strijd om de ziel van het kind vond de godloosheid natuurlijk de Katholieke Kerk tegen zich en van dat katholiek verzet was de kardinaal de even onver zettelijke als vreedzame leider. Een tien tal dagen gel den nog vergaderde onder zijn leiding het Hongaarse episcopaat en herhaalde de kardinaal de reeds eerder uitgesproken bereidwilligheid van de kerk tot onderhandelingen met de regering over een accoord. Deze bereidwilligheid werd evenwel door de zetbazen van Mos kou volkomen genegeerd. Zij eisten on voorwaardelijke overgave, de ontkerste ning dus van Hongarijë. De vorige maand verklaarde Rakosi, de man, die in feite Hongarijë regeert en se cretaris-generaal is van de communis tische partij, dat de tijd gekomen was, om aan de „politiek van verdraagzaam heid" jegens de kardinaal en „het fascis me", dat in Hongarijë in kerkelijk gewaad optreedt, een einde te maken. De kardi naal-primaat begreep de betekenis van deze woorden, doch hield onverschrokken stand, al richtte hij in een zijner jongste herderlijke brieven, voorvoelend, dat de gevangenis hem eerlang wellicht van zijn volk zou wegrukken, woorden van af scheid tot de gelovigen. Verleden maand werd de secretaris van kardinaal Mindszenty gearresteerd. Al ge- ruimen tijd is de publicatie van de her derlijke brieven van de kardinaal ver boden. De Hongaarse premier heeft intussen met Kerstmis een poging gewaagd, het volk nog wijs te maken, dat ëen Van dé eerste taken der regering in het nieuwe jaar zal zijn, een regeling van de betrek kingen tussen staat en katholieke kerk. Hij noemde in dit verband de „regelin gen" getroffen met de Lutheranen en Calvinisten. „De Hongaarse regering en het volk zijn niet tegen de godsdienst", verklaarde de président, „maar ze kun nen niet dulden, dat imperialisten zich verbergen achter het bolwerk der katho lieke kerk". En hij vervolgde: „Grote massa's van het Hongaarse volk hebben de liquidering verzocht van de anti democratische reactie, van de clique, die zich schaartrond kardinaal Mindszenty. Deze hindernis ip de weg der volks democratie moet worden opgeruimd". 8). Ach ja, dat is nu eenmaal met an ders, mompelt ze om direct daarop weer in te slapen. Haar rode, volle lippen zijn half geopend en laten twee rijen parel witte tanden zien. Haar ademhaling 's rustig en gelijkmatig en op haar gelaat ligt een vreedzaam glimlachje, ondanks het hopeloze failissement van het Ad viesbureau voor Vrouwen, ondanks de huuropzegging van de zijde van de huis baas en ondanks de vijfhonderd pond, die zorgvuldig in een geldkistje zijn opgebor gen. Gelukkige Nicolle. Kitty springt haar bed uit. Op blote voeten sluipt zij (voor de vierde maal in deze nacht) naar Maud schudt het kussen op, trekt de wegge gleden deken recht en weerstaat (vom de vierde maal in deze nacht) een op komend verlangen om een kus op het lieve, zorgeloze gezichtje van het kind te drukken. Tien minuten later echter is de kleine woning in rep en roer I Nicolle zit huiverend en met een zeer j verwarde coiffure op de rand van haar l bed en staart verschrikt in het ochtend blad, dat Kltty haar met alle tekenen van de grootste opwinding in de hand heeft gedrukt. Op de voorpagina is een foto van de kleine Maud opgenomen. Daarnaast het conterfeitsel van een man. die ongeveer vijf-en-dertig jaar kan zijn en wiens gelaat, niettegenstaande de ogen gesloten zijn, een sombere, haast dreigende trek heeft. „Roofmoord!", staat tn vette letters boven de beide foto's. En daaronder, wat kleiner: „Vierjarig kind ontvoerd! Wie heeft de kleine Maud Gordon ge zien?" Een half uur later bevinden de beide studenten zich op het dicht bij gelegen politiebureau. De brigadier, die hun met een lichts lijk verveeld gezicht ontving, is na een paar minuten een en al oor. Ben stort vloed van vragen daalt op de beide meisjes neer, terwijl de kleine Maud zonder zich ook maar in het minst be wust te zijn van de betekenis van haai persoontje op dit ogenblik, op een stoel bij het raam zit en totaal onverschillig voor hetgeen zich hierbinnen afspeel i naar buiten kijkt. Eer. lichtgeel gelakte auto, waarin een ongeduldige meneei herhaaldelijk de claxon laat loeien neemt haar aandacht geheel In beslag. Uit een aangrenzend vertrek zijn nog twee politic-agenten er bij gekomen Ook zij stellen diverse vragen, terwijl de bri gadier enigszins geagiteerd met een of ander afdeling van Scotland Yard tele foneert. Als hij de hoorn weer op de haak heeft gelegd, verzoekt hij de meis jes een minuut of tien geduld te willen hebben. Inspecteur Benett, die deze zaak behandelt, zou zich onmiddellijk hierheen begeven. De twee agenten doen intussen hun uiterste best om met Maud op goede voet te komen, in de hoop een en andei over de man, die haar ontvoerde en diens moordenaar te zullen vernemen maar Maud drukt zich vast tegen Kitty aan. kijkt met grote, verschrikte ogen naar haar óp en is er niet toe te bewe gen ook maar één woord uit te brengen Alle goede bedoelingen van de beide agenten hebben tenslotte slechts als enig resultaat, dat Maud begint te huilen Hei ijle, hoge stemmetje laat een langgerekt, klagend gehuil horen, verstomt voor nel onderdeel van seconden om dan met her nieuwde kracht en een verbijsterende hardnekkigheid Wederom tn te zetten. Kitty neeml het meisje bij zich op schoot en tracht haar tot bedaren te brengen. Inderdaad klaart net zoeven nog door tranen verduisterde gezichtje weer spoedig op en als Kitty het kind op haar knie laat rijden, verdrijft een vrolijk lachje de laatste sporen van het grote verdriet. Er stopt een auto 'vóór het gebouw en onmiddellijk daarna stapt inspecteur Be nett met een korte groet het vertrek i binnen. In het algemeen herhaalt hij de vra gen, welke de brigadier en de beide agen ten reeds gesteld hebben, noteert een en ander en vergelijkt dan zijn aantekenin gen met die van de brigadier. Tenslotte vraagt hij Nicolle (Kitty con stateert met groeiende ergernis, dat de meer representative Nicolle weer eens. met meer respect wordt behandeld natuurlijk als je klein bent wordt je niet voor vol aangezien!.... altijd en eeuwig hetzelfdeof zij de politie zou kunnen helpen aan een lijst met de namen der cliënten van het Advies bureau voor vrouwen Het zou niet on mogelijk zijn, dat de geheimzinnige be zoeker door iemand, die de beide dames kende, op haar bureau opmerkzaam was gemaakt. Dan tracht Benett Maud aan 't spreken te krijgen. Hij laat haar de foto van de vermoor de man zien. maar het kind kijkt er nauwelijks naar en zegt, opnieuw half huilend: Kom. we gaan weg. tk wil hier niet meer blijven. MammieZeg die man nen toch. dat ik niet met ze praten wil Zegt dat kind mammie tegen u? vraagt Benett verwonderd. Kitty glimlacht. Ja we hebben al vriendschap ge sloten Nog eens wordt tiet s1gq3.jp.1nen'. van de man, die Maud bij de beide studen ten heeft gebracht, nauwkeurig nage gaan en genoteerd. Dan deelt Benett mede, dat de vader van het kina reeds van een en ander in kennis ts gesteld. Het zal waarschijnlijk wel het beste zijn om het kind voorlopig in een of ander tehuis onder te brengen. Nicolle Is het daarmee geheel eens Daar zij vandaag nog willen verhuizen zou het kind hun te veel last veroorza ken, als zij het nog langer bij zich hiel den. Kitty staart peinzend voor zich uit. Zou zij nu voor altüd afscheid van de kleine Maud moeten nemen? Zij voelt dat als iets pijnlijks. Het kind zal het niet kunnen begrijpen dat de nieuwe „mamma'' haar zo maar aan vreemde mensen overlaat en zich met een leugen van haar afmaakt. Meneer de inspecteur zegt zij aar zelend: het komt mij voor, dat het niet in het belang van net kind zou zijn als Plotseling krijgt haar bevende stem meer vastheid: Hel lijk) mij hel beste, dat de va der het kind bij ins komi halen Wij voorkomen daarmee, dat het nog enige tijd in een vreemde omgeving zal moe ten doorbrengen. (Wordt vervolgd1 Zaterdagavond werd officieel het vol gende gemeld: In West-Java hebben Nederlandse troepen Pandeglang (20 km. ten Zuiden van Serang), Rangkasbitoeng (30 km. ten Zuidoosten van Serang) en Baja (aan de Zuidkust) bezet. In Midden-Java werd Sragen bezet ill werden rond Magelang en Solo zuiveringsacties uitgevoerd. In Oost-Java werden Magetan. Ngawi en Madioen bezet, alsmede verscheidene plaatsen in de vlakte van Kediri. Op Sumatra werd Sidikalang (ten Noordwesten van het Tobameer) bezet. Reeds .gijn de Nederlandse troepen overgegaan tot de zuivering van het in de afgelopen week bezette gebied. Van officiële zijde wordt gemeld: In West-Java bezetten Nederlandse troepen Laboehan en Menes (10 km. ten Oosten van Laboehan). In midden-Java zijn de zuiveringsacties rond Solo en Magelang voortgezet. Bezet werden Plosso (ten West envan Modjoker-to) in Oost-Java en Fort Van der Capellen (ten zuidoosten van Fort de Koek). Tijdens een vlucht boven midden-Java zijn twee jagers ten gevolge van een ongeval neergestort. Morgen zullen correspondenten in de gelegenheid worden gesteld een bezoek aan Djokja te brengen. Zij zullen de tocht per vliegtuig maken en in de avond naar Batavia terugkeren. Omtrent het drama in de gevangenis te Magelang meldt U.P. nog uit Ned. mili taire bron, dat de slachtoffers in de cel len waren vastgebonden en met sabels en geweren waren afgemaakt. Twee van hen in totaal waren het er 32 die voor dood waren achterge laten. bleken nog in leven, tóen onze sol daten hfen vonden. Men arht de kans groot, dat zij zullen herstellen. Onder de doden bevonden zich de vroe gere burgemeester van Magelang, See- prodjo, die in het kabinet-Sjarifoeddin minister van Sociale Zaken was en „King Koko", een medisch student, die voor radio Djokja placht te zingen. Brits-Indische deserteurs Zaterdagochtend arriveerden 60 gewe zen Brits-Indische militairen uit Djok'a per vliegtuig te Semarang Het betreft Pakistanners. die na de komst van de Brits-Indische troepen op Java deser teerden. Zij zijn onder bewaking per trein naar Batavia vertrokken, vanwaar Zij gerepatrieerd zullen worden. Gevangenen waren gedood De Ned. troepen hebben te Magelang de lichamen van 30 Indonesiërs gevonden, die in de plaatselijke gevangenis waren doodgeschoten of doodgestoken, aldus 'n onofficieel Nederlands legerbericht. De gevangenen waren ervan verdacht medewerkers van Sjarifoeddin, de leider van de communistische opstand te Ma dioen, te zijn. In de Rijkskweekschool voor Vroed vrouwen aan de Henegouwerlaan te Rotterdam, heeft mevrouw H. Kramer v. d. Ploeg, wonende Mathenesserdijk 363, aldaar, op Tweede Kerstdag het leven geschonken aan ee.i drieling. De moeder en haar eerstgeborenen - drie gezonde jongen3 maken het uit stekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2