KONINGIN JULIANA TOT HAAR VOLK Onze jongens waren 'er in televisie-studio Kousen en staalwaren Twintig doden bij* mijnramp Kerstboodschappen PAGINA 9 MAANDAG 27 DECEMBER 1948 De acteur Berglund, als kruier verkleed, overhandigt op Kerstavond op het prinselijk kasteel Haga aan de Zweedse koninklijke familie de gebruikelijke gemberbroodjes. Van links naar rechts: de prinsesjes Birgitta en Désirée, de acteur Berglund, het prinsje Karei Gustaaf; prinses Sibylla, prinses Margaretha en het prinsesje Christina. Millioenensmokkel in Duitsland TREFFENDE KERSTBIJEEN KOMST IN UTRECHTS DOMKERK Van Truman en koning George Een groot pakket zijden kousen, dat op de tatel lag van de directeur van een Duitse exportfirma, heeft geleid tot de ontdekking van een grootscheepse smok- nelatfaipe. Staalwaren tot een waarde van 20 millioen Duitse marken waren in ruil voor textiel van West-Duitsland naar de Sovjetzöne gesmokkeld. Volgens de politie werden goederen uit de Sovjetzöne, zogenaamd op weg naar Zwitserland. ,te f rankfort uitgeladen en naar de westelijke sectoren van Berlijn en plaatsen in de westelijke zónes gezon den, waar zij op de zwarte markt werden verkocht. De goederen kwamen door de heersende blokkade heen, omdat zij ge dekt waren door de wettige inklarmgs- bescheiden. In de Duhamel-mijn bij knsdcrf in het Saargebied zijn tengevolge van een mijn- brand 20 mijnwerkers om het leven ge komen, zo wordt officieel medegedeeld. Tli eaters en bioscopen in het gehele Saar- bekken waren le Kerstdag wegens rouw gesloten. De regering heeft besloten openbare melding te maken van de naam van de 20-jarige Edmond Veher, die het leven verloor bij een poging om een ka meraad te redden. vieren. Spr. hoopte, dat de jongens overzee de kracht zouden hebben de Kerstboodschap te verstaan. We est niet bevreesd, zo besloot hij, m een wereld vol verwarring en gevaren. Mevr. C. C. BaayLamoermont sprak een gevoelvol woord namens de moeders en verloofden. Zij begreep de plicht, die in Indonesië volbracht moet worden, maar vertrouwde erop, dat Hij. die 't Al bestuurt en duisternis laat komen wan neer het Hem goed dunkt, het licht zou doen volgen. Roos Boelsma en het kinderkoor zon- zongen tot besluit Stille Nacht", waar van allen het laatste couplet meezongen. (Van onze Utrechtse redacteur) Op Innige wjjze zijn onze jongens in Indonesië en hun familie-leden op de vooravond van Kerstmis met elkaar verbonden geweest door een KcrstbiJ- eenkomst in de Domkerk te Utrecht, welke verzorgd werd door het Radio programma voor de Ned. Strijdkrach ten en via de P.C.J. werd uitgezonden. Daar waren ouders, vrouwen en ver loofden in de stemmige kcrh bijeen. Ieder voor zich wist een dierbare om ringd door gevaren, maar vol goede moed, luisterend mogelijk naar de stemmen uit het vaderland, die hem sterkten bij het offer, dat nimmer zo zwaar was als in deze dagen. Kapitein Karei Nort sprak een inlei dend woord, waarna een kinderkoor on der leiding van Aleida Feith het eerste Kerstlied zong.. Ragfijne stemmetjes, die schoon en onbevangen vertoikten. wat in ons aller harten op dit hoogfeest leef de en door ons volwassenen dikwijls zo moeilijk tot uitdrukking is te brengen. Ontroerend klonk ook de zang van Roos Boelsma en Roosje Driessen decla meerde .Menswordinghe" van de middel eeuwse dichter Michiel de Zwaan met een eenvoud, die deze fijne poëzie te meer deed spreken. Pater L. A. M. Goossens OFM ver klaarde. wat wezenlijke Kerstmis is. een gebeuren, dat niet alleen herdacht moet worden maar ook in ons herhaald. Juist met deze zorgelijke Kerstmis. Christus is onder ons met Zijn vergevingsgezind heid, liefde en vrede Zijn goedheid is als een beschermende mantel om' de men sen geslagen. In Christus, zijn we dicht bij elkaar. Kerstmis is de oplossing van alle problemen en de beste garantie voor iedere vrede. Wanneer wij solda ten maar de handen kunnen vouwen. Ds. J. C Koningsberger getuigde, dat ook wij in Nederland moeite hebben om onbevangen en van harte Kerstmis te (liitevf soortgelijk papier tevoren is geëxporteerd, een behoorlijk bedrag aan deviezen kost. Het is deze constellatie, welke het moge lijk maakt, dat dit verschijnsel veelvou dig optreedt. Onze staatsmachine is inder daad zo ver gekomen, dat de linkerhand niet weet wat de rechter doet. Dat' is geen opzet. Men streeft eerlijk naar een coör dinatie. Maar deze coördinatie wordt hoogstens en dan nog slechtsgebrekkig in de top bereikt. De lagere organen krij gen ieder een deel van de taak toegewe zen met als opdracht, dat deel zo goed, mogelijk uit te voeren. De prijsbeheersing probeert een prijslimiet vast te stellen en bemoeit zich niet met het probleem, dat deze limiet leidt tot export met duurdere import. De exportinstanties juichen het exportaanbod toe, de onderhandelaars zien daarin, een verruiming van hun onderhan delingsobjecten. De invoerende autoriteit bekommert er zich voornamelijk om of het product nodig is en er voor die sec tor deviezen zijn. Zo tracht ieder de hem' opgedragen taak naar vermogen te ver vullen, de een stringenter, de ander meer rekening houdend met de moeilijkheden van de practijk, al naar gelang het gebied, dat aan de betrokken dienst is opgedra gen. Ondanks het feit dat ieder zijn plicht doet, ja zelfs misschien wel dank zij het feit dat hij dit zö nauwlettend doet, ont staan er feiten, zoals hierboven werden gesignaleerd, is het gebrek aan coördina tie in de lagere regionen welke tot ver spilling leidt. Dus meer organen? Neen. want zij kunnen het beoogde doel niet tot stand brengen. Zou men dat willen, dan zou het apparaat zo groot moeten worden, dan zou er aan elke vergunning zoveel overleg vooraf moeten gaan, dat het apparaat in het geheel niet meer iunc- tionnercn zou. Van de Kerstboodschappen van min of meer politieke betekenis, die via Reuter gepubliceerd werden, vermelden wij de boodschap van president Truman van de V.S. èn van kondng George van Engeland. President Traman heeft in zijn Kerst boodschap verklaard, dat hij blijft wer ken voor de wereldvrede. Hij deed een beroep op .allen, zich ook aan deze zaak te wijden. „Als natie hebben wij een ge schiedenis van weinig meer dan ander halve eeuw", aldus de president „doch het christelijk geloof bestaat reeds 19 eeuwen en zal blijven bestaan. Het blijft de oes e hoop van de wereld op vrede, als de v >- reld slechts wil aanvaarden, dat alle men sen broeders zijn". .De Engelse koning heeft zich van Buc kingham Palace uit in een Kerstbood schap tot alle Britse onderdanen gericht. Hij verwees hierin naar de viering van zijn zilveren bruiloft, de geboorte van ziji eerste kleinzoon en het intreden van zijn ziekte. Bij alle drie gebeurtenissen hadden de koningin en hij veel sympathie ondervonden. Een golf van menselijke vriendelijkheid was hem tegemoet gesla gen eh hij was hiervoor zeer dankbaar. De koning zeide nog: „Ons gemenebest Het Britse gemenebest is onderwor pen aan het wel en wee der evolutie. Wij zouden het niet anders wensen. Doch het gemenebest is sterker en niet zwakker als het zijn oude zending verruit van het verwijden der grenzen van vrijheid". Nemen wij als. voorbeeld het papier. Be paalde binneiilandsepapiersoorten wor den hier te lande verkocht naast dezelfde soorten van buitenlandse herkomst, die echter ca 3 maal zo duur zijn. Niettemin worden de desbetreffende Nederlandse paplèrsoorten nog uitgevoerd ook, welke uitvoer tegen veel lagere prijzen plaats vindt dan ons land bij invoer moet be talen. De oorzaken van dergelijke toch wel ietwat vreemd aandoende constructies zijn. afgezien van handelspolitieke overwegin gen, niet ver te zoeken. De papierfabri kant is bij verkoop in het binnenland ge bonden aan een prijs, die hem wemig pro fijt brengt. Bij export kan hij een aan merkelijk hogere prijs bedingen. Boven dien juicht de regering die export toe en zonder nu de binnenlandse markt volko men te verwaarlozen is het van de zijde van de fabrikant niet onbegrijpelijk, dat hij een zeker deel van zijn productie Wil exporteren. De papierimporteur is wel bereid het ontstane manco in de binnen landse voorziening aan te vullen en de verbruiker betaalt wel. omdat hij eenvou dig van een rijksbureau krijgt toegewezen. De tussenhandel protesteert ook niet, want hoe duurder het artikel des te hoger de verdienste. En daarmede zijn de typische voorwaarden geschapen voor een situatie, die ons land voor elke kg papier, die uit het buitenland wordt ingevoerd, terwijl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3