Twee resoluties gesneuveld Storm hoek Vliegtuigbom aan de zoldering Weerbericht ^Vandaag definitieve verklaring van Nederlandse regering? TOPPRESTATIE van onze troepen De Nederlandse verliezen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In de De stemming in afstanden en op moeilijk terrein Regering was zeer teleurgesteld Lucht- en scheepvaart De Nederl. verklaring is voorlopig V rijheidsschreeuwen T abaksartikelen worden duurder Smokkelpantserauto liep vast 70ste JAARGANG DINSDAG 28 DECEMBER 1948 No. 20811 Gisterenmiddag is de Veiligheidsraad opnieuw bijeengekomen. Op de agenda kwamen nog voor de Palestijnse kwestie en ook was de Indonesische kwestie nog niet afgevoerd. De Veilig- heidsraad, die om drie uur was bijeengeroepen v ging eerst in geheime zitting om te beraadslagen over het ve rtrek van de raad naar New-York. Er werd besloten, dat de laatste verga dering van de raad op 30 December te Parijs gehouden zou worden, waarna de eerste bijeenkomst te Lake Success op 6 Januari zal plaats vinden. Na de opening der zitting kreeg als eerste het woord de gedelegeerde van Nederland, dr. Van Royen» voor het afleggen van een voorlopige verklaring van de Nederlandse regering. Doel: federale interimregering Oekrainse resolutie voorgesteld Sprookje weerlegd De Nederlandse vertegenwoor diger, dr. Van Royen, de vertegen woordiger van India onmiddellijk beantwoordend, zeide, wat diens beschuldiging betreft, niet te weten, waar dit nieuws vandaan komt en nog minder, of het juist is. Hij vestigde er de aandacht op, dat de Nederlandse regering heeft verklaard, dat de republikeinse leiders met alle mogelijke hoffe lijkheid en respect zijn bejegend. Hij légde aan de raad een Neder, landse courant over met een foto van president Soekarno, zittend in een open auto naast een lid van de Nederlandse Strijdkrachten. Het ziet er, zeide hij, niet uit, of de heer Soekarno onder pressie staat of slecht wordt behandeld. Hodgson Australiëspreekt Engeland onthoudt zich van stemming Jessup: Nederl. verklaring onvoldoende De republikeinse minister Pringgodigdo (rechts) en een andere rep. autoriteit worden in het Paleis te Djókja geïnterneerd. Achter hen volgen familie-leden en een Nederlandse soldaat. De resolutie van de Oekraine (terugtrekking van de Nederlandse troepen achter de bestandslijn) werd verworpen met 5 stemmen vóór, nul stemmen tegen en zes onthoudingen. Vóór stemden: Rusland, de Oekraine, China, Syrië en Colum bia. De Russische resolutie (het sta ken van de strijd 24 uur na aan neming der resolutie) werd ver worpen met 4 stemmen vóór, nul stemmen tegen en 7 ontlioudingeu. Vóór stemden: Rusland, Oekraine, China en Syrië. Geneigdheid tot samenwerking in de republiek In een gevechtsvliegtuig, dat boven de stad cirkelde; volgde generaal Spoor de landing van zijn parachutisten in Djokja. AFNEMENDE VORST ZEER WEINIG SCHADE TE DJOKJA Eerst uit de terreursfeer REPUBLIKEINSE AUTORITEITEN buiten Java ondergebracht Over stopzetting Eca-hulp aan Indonesië Maatregelen der Arabische liga? Palar: spel om tijdwinst en 'n staaltje voorlichting HEERSERS EN DIENAREN DE „PRINS ALEXANDER" IN VEILIGE HAVEN Argentinië's president, Juan Peron, bezichtigt Fries stamboekvee, dat juist per schip te Buenos Aires is aangekomen. Met ingang van 1 Januari Sigaren Sehoritas Sigaretten Pijp-, shag- en pruimtabak: Tapijten met tientallen VOEDSEL EN KLEDING VOOR MIDDEN-JAVA HERSTEL KONINKLIJK PALEIS TE DEN HAAG DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nederland Yeili ver zich in de Dr. Van Royen sprak als volgt: 1. De Nederlandse regering heeft ken nis genomen van de resolutie van de Vei ligheidsraad, gedateerd 24 Dec. 1948 be treffende het Indonesische vraagstuk, waarin op de partijen een beroep wordt gedaan, onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en de politieke gevangenen vrij te laten. 2. Hoewel de Nederlandse regering altijd van mening is geweest en nog van mening is, dat het geschil tussen Neder land en de republiek Indonesia buiten de competentie valt van de Veiligheidsraad, heeft de Nederlandse regering onmiddel lijk de resolutie van de Veiligheidsraad in ernstige overweging genomen en zij heeft zich met de regering van Indonesië in verbinding gesteld, teneinde aanvul lende inlichtingen en advies te verkrij gen, teneinde in staat te zijn, haar po sitie te bepalen met betrekking tot de resolutie. In afwachting hiervan is de Nederland se regering thans reeds in staat, het vol gende te verklaren: 3. De ondernomen actie heeft over het algemeen niet geleid tot vijandelijkheden op grote schaal. De operationele fase van de actie in Java is thans vrijwel ten ein de. Of en in hoeverre botsingen met on geregelde gewapende benden vermeden kunnen worden, kan niet met zekerheid worden voorspeld. 4. Het bleek gedurende de actie, dat de bevolking in de betrokken gebieden in vele opzichten in noodtoestand ver keerde. De Nederlandse autoriteiten heb ben onmiddellijk stappen genomen ter voorziening in de eerste behoeften. Blij vende verbetering kan echter slechts tot stand worden gebracht, wanneer het herstel van orde en veiligheid zal zijn verzekerd, wanneer een politieke oplos sing tot stand zal zijn gekomen en wan neer deze gebieden weer hun aandeel zullen hebben in het normale productie proces. 5. Het doel van de Nederlandse rege ring blijft onveranderlijk de vestiging in de kortst mogelijke periode van een fe derale interim-regering als het resultaat van gemeenschappelijk overleg met ver- heidsraad een resolutie voorgesteld, die hierop neerkomt, dat de Veiligheidsraad het noodzakelijk acht, een onmiddellijke terugtrekking der troepen te eisen naar de plaatsen, welke vóór de aanval op de republiek werden ingenomen. Voorts, dat de Veiligheidsraad zal verklaren, dat voor eenieder, die belang heeft bij de hand having van de internationale vrede en veiligheid, deze actie als een daad van agressie zal worden beschouwd. Spreker hoopte, dat de Veiligheidsraad deze re solutie zal aanvaarden. De vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie. Malik, besprak vervolgens de tekst van de Nederlandse verklaring. Hij zei- de: deze verklaring betekent een recht streekse afwijzing van het stopzetten der actie. Er is geen andere interpretatie mogelijk dan dat de Nederlandse rege ring haar actie niet wenst te beëindigen. Daarom moet volgens Malik de Veilig heidsraad nota nemen van het feit, dat de vier dagen tussen 24 December en heden verstreken zijn zonder dat de Ne derlandse regering maatregelen heeft ge nomen om de militaire actie stop te zetten. De verklaring, dat de resolutie van de Veiligheidsraad bij de Nederlandse regering nog In studie is, noemde Malik „een excuus." Het feit, zeide nij, dat de Nederlandse regering zich van het be sluit ■van he raad niets aantrekt, is wel bewezen. Hij eiste het onmiddellijk stop zetten der vijandelijkheden, en stelde aan de raad voor, het volgende besluit te nemen: „De veiligheidsraad neemt er kennis van, dat de Nederlandse regering tot nu toe geen eind heeft gemaakt aan de militaire actie tegen de InOonesische republiek en beveelt, de strijd te sta ken binnen 24 uur na ontvangst van deze resolutie." Malik zeide: wie in ernst een einde wil maken aan de agressie niet alleen met woorden, maar met daden, moet steun verlenen aan deze resolutie. De volgende spreker was El-Chouri van Syrië. Deze betoogde in aansluiting aan zijn woorden van de vorige week, dat de door de Veiligheidsraad aangeno men resolutie krachteloos was, zolang daaraan niet verbonden werd een bevel - -- daaraan met veiuuimeu wciu ecu ucvu tegenwoordigers van allegebieden van Qm de troepen terug te trekken. Het Indonesië, zonder uitzon g. mm* wnumn de resolutie enie rale interim-regering zal een regering I enige punt, waarop de resolutie enig zijn voor^^nesS te heeft gehad js bevel tot vrij- nesian government). Vervolgens zullen zo spoedig mogelijk verkiezingen worden gehouden voor een vertegenwoordigend lichaam teneinde te komen tot de defini tieve oprichting van de Verenigde Staten van Indonesië aan welke de staats- souvereiniteit zal worden overgedragen en tot de oprichting van de Neder lands-Indonesische Unie. De regering van Nederland en de rege ring van Indonesië zullen er zorg voor dragen, dat al degenen, die aan dit over leg deelnemen, in staat zullen zijn dit te doen in volle vrijheid, ongeacht of hun wijheid van beweging al dan niet op het huidig tijdstip nog beperkt mocht zijn. Inmiddels zijn veertien vooraanstaande republikeinen te Batavia, wier vrijheid van beweging beperkt was geworden, reeds vrijgelaten, onder wie de vertegen woordiger van dxs. Hatta te Batavia, dr. Darmasetiawan. 6. Teneinde de Commissie van Goede Diensten in staat te stellen haar instruc ties uit te voeren aangaande het uitbren gen van een rapport over de toestand sinds 12 December 1948, heeft de Neder landse regering instructies uitgevaardigd, dat de militaire deskundigen, die ter be schikking staan van de genoemde com missie met hun staf gelegenheid wordt gegeven de loop der gebeurtenissen te be studeren. De gedelegeerde van de Oekraine, Ta- raschenko, hèeft daarna aan de Veilig- lating der politieke gevangenen. Hierna kreeg de republikeinse verte genwoordiger, de heer Paiar, het woord. Hij vroeg aan de voorzitter de gedele geerden 15 minuten tijd te geven om de zo juist uitgedeelde laatste twee rappor ten van de Commissie voor Goede Dien sten te bestuderen. De voorzitter schorste hierna de ver gadering voor 15 minuten. Na de schorsing van de vergadering kwam de vertegenwoordiger van India aan het woord, die opmerkte, dat er geen twijfel aan is, dat de Nederlandse ver klaring een afwijzing betekent van het besluit van de raad. De eerste eis door de resolutie gesteld is niet opgevolgd. De heer Dessai beweert vervolgens, dat na de bezetting van Djokja de gevangen genomen politici in optocht door de stra ten van de stad zijn geleid. Deze behan deling noemde hij een inbreuk op de waardigheid van Indonesië, die zeer lan ge tijd zal vergen om te worden uitge wist. Voorts uitte hij de mening, dat alsnog het terugtrekken der Nederlandse troepen moet worden geëist. In antwoord op het betoog van de Syrische afgevaardigde zeide de heer Van Royen, dat hij wel degelijk een groot aantal voorbeelden van wanorde, door de republikeinen gesticht, heeft aangehaald. De heer Van Royen wees nogmaals op het toenemend aantal be standsschendingen Hij zeide, dat ook het rapport van de militaire waarnemers, volgens hetwelk de infilltraties en rust verstoringen op republikeins gebied wa ren voorbereid, hjervoor het bewijs vor men. In a.ntWQora op net betoog van de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie zeide de heer Van Royen: ik kan slechts zeg gen, dat een grondige studie van mijn verklaring moet aantonen ,dat de heer Malik er een volslagen verkeerde inter pretatie van heeft gegeven. Zoals ieder weet, betekende die verklaring geen directe afwijzing van de resolutie. De heer Van Royen zeide, dat de Nederlandse regering verklaard heeft, dat zij bestudeert, wat de beste wijze is om de eisen van de esolutie op te volgen en in hoeverre en wanneer Ne derland aan deze eisen zal kunnen vol doen. Vervolgens kwam aan het woord de vertegenwoordiger van Australië. Spre ker stelt vast, dat aan he' bevel van de Veiligheidsraad niet is gehoorzaamd. Hij noemt de aangenomen resolutie van Vrij dag een zwakke resolutie, welke zijn re gering heeft verbaasd. Sprekend over de vrijlating van de gearresteerde politieke personen merkte hij op, dat het vooral gaat om de eerste minister en andere autoriteiten. Daarover blijven wij thans nog in het onzekere, aldus Hodgson. Hij zeide, dat iedere dag. die verstrijkt, de toestand van de republiek verslechtert. Daarom protesteerde hij ertegen, dat tij dens de schorsing der vergadering de suggestie was geuit ,om de behandeling van deze zaak tot een latere datum te verschuiven. Wij zouden minstens een bevel tot terugtrekking der troepen tot de bestandslijn moeten eisen, aldus Hodg son. Voorts protesteerde hij ertegen, dat j.l. Vrijdag enige vertegenwoordigers zich van stemming hebben onthouden, zonder daarvoor een reden aan te geven. Hij zeide, dat Australië van mening is, dat de leden van de raad niet alleen na mens zichzelf handelen ,doch namens alle landen der V.N. De Britse vertegenwoordiger deelde daarna mee, dat hij zich van stemming zal onthouden, daar hij het nodig acht, dat er meer informaties worden verstrekt. De gedelegeerde van Columbia zegt, dat het duidelijk is, dat hij het voorstel van Óekraine zal steunen. Columbia doet dit conform de houding die dit land in dit geschil steeds heeft aangenomen. Namens de Verenigde Staten zeide dr. Jessup vervolgens, dat de verklaring, die door de Nederlandse regering in verband met de resolutie van Vrijdag j.l. is afgelegd, onvoldoende is. Er zijn in deze .verklaring leemten, die een aan vulling vereisen. De heer Jessup hoopte, dat deze aanvullende verklaringen nog tijdens deze vergadering of in de verga dering van morgen zullen kunnen wor den gegeven en dat de Nederlandse rege ring op bepaalde punten verzekeringen zal kunnen geven, waarop nog geen overtuigend antwoord is ontvangen. Tot zolang, zeide Jessup, zal hij zich van stemming over de ingediende resoluties onthouden, indien hierover nog tieden zal worden gestemd. Hij hoopte, dat de raad morgen in staat zal zijn, op grond vén aanvullende informaties van zijn vertegenwoordiger in Indonesië, of van de zijde van de Nederlandse regering, de situatie te kunnen beschouwen in het licht 'en meer hoop op een uitweg in deze situatie. De heer Jessup herinnerde er voorts aan dat, voordat Nederland tot actie overging, de Indonesische republiek ge noodzaakt was, zich te verdedigen tegen de communisten- Dit in antwoord op Oekrainse beschuldigingen aan het adres van de Verenigde Staten. De gedelegeerde van Argentinië vond het moeilijk om met de resoluties van Rusland en Oekraine mee te gaan Hij stelde de raad voor het op het ogenblik alleen bij het staken van de vijandelijk heden te laten. De heer Tsiang (China) was over de Nederlandse verklaring teleurgesteld. Hij zou echter graag nieuwe inlichtin gen willen hebben van de Nederlandse gedelegeerde.' Nadat de heer Malik nogmaals het standpunt van de Sovjetunie uiteenge zet had, werd overgegaan tot de stem ming over de twee ingediende resolu ties. (Van onze Indonesische correspondent) Een week van militaire actie heeft, zo als men uit de officiële leger-communi- qué's heeft kunnen lezen, tot resultaat gehad, dat alle grote plaatsen in het gebied van de republiek zijn bezet. Van onze troepen was dit een prachtige pres. tatie. Slechts wanneer men enigermate op de hoogte is van de enorme afstan. den welke daarbij moesten worden afge legd en van de ontzaglijke terrein-moei. Hjkheden op Java en Sumatra, waar bergpassen .ravijnen en drassige grond elkaar afwisselen, kan men bij benade ring de betekenis schatten van hetgeen de Ned .soldaten presteerden. En dan laten we de tegenstand van de republikeinse strijdgroepen, waarover de communiqué's slechts spaarzaam be richten ,nog buiten beschouwing. De bezetting van Madioen, het rode bolwerk, waar volgens de radio-bencn- ten de communisten-leider Tan Mal.tkka de laatste dagen verbleef als leider van de tegenstand, werd tfjdens de Kerstda gen gemeld en daarmede was de keten van steden, welke de Ned. soldaten m zo luttele dagen hebben bezet, practlscb voltooid. Hiermede is Intussen hun taak nog niet beëindigd. Integendeel, de republi keinse strijdgroepen, die evenzovele staatjes waren In d» republikeinse staat en die thans nog zijn versterkt met de vrijgelaten gevangenen uit de communis ten-kampen, zullen de pacificatie met alle (en welke) middelen trachten te verhinderen. Uit'de bezette gebieden komen echter gunstige berichten binnendruppelen. Daaruit blijkt namelijk, dat er zowel in Djokja als in de andere steden bereid heid bestaat tot samenwerking met de Nederlanders en eveneens tot hervatting van de dagelijkse arbeid. En deze ge neigdheid is groter naarmate er meer zekerheid bestaat, dat de terreur en wil lekeur. welke de republikeinse strijd groepen uitoefenden, tot 't verleden be horen. De weerverwachting geldig van reden- tot morgenavord luidt: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige sneeuw of regen ■n toenemende wind uit Zuidelijke •ichtingen Van. clit op de meeste •laatsen nog lichte of matige vorst iverdag temperatuur om het vries runt. Woensdag 29 December: Zon or 1.48 uur. onder 16.36 uur: maar op 8.32 uur, onder 15.11 uur Een speciale Aneta-correspondent meldt uit Djokjakarta, dat op vele plaat sen in de. republikeinse hoofdstad en men weet niet waar voorzichtigheid is geboden in verband met de aange brachte vernielingsmiddelen. Zo hing in het gebouw van „Antara" een zware vliegtuigbom met vernuftige trektouwen aan de zoldering. Weliswaar is Djokja thans volledig be zet. doch het vraagstuk van veiligheid en recht is daarmee nog niet geheel op' gelost. De stad zat vol wapens: bij wijze van spreken beschikte om het andere huis over wapens. Er, het overgrote deel hiervan is er nog. Het voorlopige mili taire bestuur heeft bepaald, da» men de wapens tegen beloning kan inleveren tot 3 Januari. Verwacht wordt, dat wel heel wat, doch niet alles zal worden ingele verd. Het nieuwe militaire bestuur staat thans in wezen voor hetzelfde vraagstuk als de thans terzijde gestelde republikein se regering. Men moet thans zorgen, dat het gezag meer dan theoretisch wordt en dat de praktijk niet kan worden door kruist door gewapenden, die over een en ander hun eigen ideeën hebben. Het publiek te Djokja is juist tengevolge van het feit, dat zoveel gewapenden en wa pens verdwenen en dus mogelijk in Djokja zelf ondergedoken zijn, nog zeer voorzichtig. Overgekomen burgervertegenwoordi gers van de verschillende diensten heb ben allen dezelfde ervaring opgedaan, als de werkkrachten van bedrijven en diensten uit de sfeer van terreur komen en hun verzekerd wordt, dat de terreur verdwenen is, komen vooral de oudere werkkrachten terug en willen werken. Het spreekt vanzelf .dat honger en angst voor honger hierbij een rol spelen, doch daarmee is niet alles gezegd. Onder de jongeren gaat de terugkeer minder vlot. Doch de straten women weer voller. Behalve enkele bruggen is niets vernield. Het emplacement te Djokja is onbescha digd in Nederlandse handen gekomen. Het bleek, dat alle voorschriften van vóór de Japanse tijd waren gehandhaafd. Volgens het legercommuniqué van he denmorgen bedragen de Nederlandse verliezen sedert het begin der actie in Indonesië tot dusver 41 doden en 99 get wonden. Bovendien zijn vier vliegtuigen ver loren, waarvan waarschijnlijk twee zijn neergeschoten door afweervuur, dat door 30 Japanners was bemand. Vandaag vonden in het gehele bezette gebied zuiveringsacties plaats. Officieel wordt medegedeeld, dat de re gering van Indonesië, in afwachting van nader overleg met de regering In Den Haag. met het oog op de plicht zo spoe dig mogelijk rust en veiligheid in geheel Indonesië te herstellen, besioten heeft een aantal der republikeinse autoriteiten tij delijk enige berghotelf auiten Java al« 1 verblijfplaats toe te wijzen. De centrale werkplaats beschikte over 1700 man tegen vroeger 700. De electri- sche centrale te Djokja was intact. Tech nici van de Nederlands-Indische eleetri- citeitsmaatschappij arriveerden Woens dag in Djokja. De installaties waren on dermijnd, doch niet vernield. Thans zijn nog slechts militaire installaties in de kraton van de sultan van Djokja aange sloten. Mr. dr. E. N. van Kleffens, de Neder landse ambassadeur in de Verenigde Sta ten, heeft namens de Nederlandse rege ring een schrijven gezonden aan de ad ministrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman. Daarin wordt o.a. het volgende ver klaard: „De Nederlandse regering voelt zich teleurgesteld door uw verklaring, dat. zo lang de huidige toestand in Indonesië niet is opgehelderd, het onmogelijk zou schij nen vast te stellen, of er omstandigheden bestaan, onder welke de economische steun effectief kan zijn. De Nederlandse regering is overtuigd, dat de ontwikke lingen in Indonesië sedert het begin van de E.C.A-hulp aantonen, dat de goede ren, welke zijn verzonden §n dit welke verzonden zullen worden, er toe zullen bijdragen het economische herstel in In donesië te bevorderen, overeenkomstig het doel van de E.C.A. Naar haar mening wijzen de cijfers, die met betrekking tot de economische bedrijvigheid in dit ge bied in de afgelopen maanden zijn gepu bliceerd, in deze richting. De Nederlandse regering zal zeer gaar ne op korte termij meer gespecificeerde inlichtingen dienaangaande verschaffen, wanneer de E.C.A. de wens te kennen zou geven; dergelijke inlichtingen te ont vangen". Uit Caïro berichtA.F.P, dat de Arabische liga een nota bestudeert, welke zal worden gezonden aan alle staten, die lid zijn van deze liga. Hierin wordt gevraagd aan Neder landse vliegtuigen toegang op hun vlieg velden te weigeren ais reactie op de „Nederlandse agressie" tegen Indonesië De bijzondere situatie van de Neder landse schepen, die varen door het Suez- kanaal, wordt eveneens bestudeerd Door de maatregelen van India en Pakistan zijn twee vliegtuigen, die op weg waren van Amsterdam naar Batavia verrast. Eén ervan is een Constellation met niet minder dan 54 passagiers die voor gezinshereniging naar Indonesië onderweg waren Deze machine was WoensdagavonJ uit Amsterdam ver trokken en staat nu in Basra. Pe passa giers 20 volwassenen en 34 kinderen, waaronder 18 babies zijn in een hotel aldaar ondergebracht, waar de K LM vertegenwoordiging de zorg voor hen op zich heeft genomen. Het tweede toestel is een vracht- Skymaster zonder passagiers, dit be vindt zich op het vliegveld in Bangkok. In Batavia staan vier vliegtuigen van de dienst Schiphol Batavia aan de gi\,nd. nl. iwee Constellations een ÜC 4 en een Skymaster, Na de stemming heeft de Nederlandse gedelegeerde, dr. Van Royen, nog een korte verklaring afgelegd. Hij deelde mede, nog niet te weten, of hij reeds morgen in staat zal zijn, om nadere aanvullingen en mededelingen te verschaffen. Hij zeide verder, dat de door hem* hedenmiddag afgelegde ver klaring een voorlopige is. Zo zullen er eerst besprekingen met de autoriteiten ter plaatse noodzakelijk zijn. Hierna kwam de republikeinse afge vaardigde ,de heer Palar, aan het woord. Deze zeide, dat de verklaring van de Nederlandse delegatie de waarschuwin gen bevestigt, die hij de vorige week heeft geuit. De Nederlandse regering speelt slechts een spel om tijdwinst, zoals zij het gedurende de afgelopen ja ren steeds heeft gedaan. De gehele verklaring was volgens de haar Palar een afwijzing van de reso lutie van de raad. Te kwart voor zeven werd de zitting verdaagd tot Dinsdagochtend half elf. 300 Communistische studenten hebben te Bombay hun aandeel geleverd in de strijd tegen het „imperialistische koloniale stelsel" (met excuses aan Malik en zijn Oekrainse gramoliO"p]aat)Ze hebben een uur lang staan schreeuwen in de haven tegen de van den van l.et Nederlandse schip „Streefkerk" en aan de schepelingen op deze wijze laten weten, dat zij „Vrijheid voor Indonesia" wilden De hele bemanning was echter aan het passagieren en een wat slaperig koks maatje, die het geval geïnteresseerd volgde, houdt nog steeds vol, dat hij alleen maar „pinda lekka" heeft horen roepen. Een staaltje van voorlichting van een Amerikaanse perscollega, dat we u niet wil. len onthouden. Het blad heeft het over de intrekking van de Marshall-hulp aan Indo nesië: „Het is een ernstige waarschuwing, dat de Amerikaanse dollars van het Mars hall-plan *mor vrede en herstel zijn en niet voor het uitmoorden en het verdrukken van koloniale volken". We hebben er nota van genomen, St. Louis- Dispatch maai misschien valt er ook in de zuidelijke Amerikaanse staten nog wel eens wat moorddadig sentiment te bevechten, bv. als ér weer eens een neger gelyncht is. Ergens in de verre Poolzee ligt lomp weg het machtige gevaarte van onze „Willem Barendsz". Op dit schip is de hoop van de Nederlandse huisvrouw ge vestigd, want hoe meer kostbare vetten en oliën het mede brengt, des te meer de terugkeer naar een normale nuishouding wordt bespoedigd. De „cat chers" stomen bezig af en aan, om vol gens bepaalde plannen hun bijdragen te leveren. De mannen zwoegen intens en hun arbeid wordt beloond met prachtige resultaten. Ergens in het nabije Den Haag staat breeduit het Departement van Wederop bouw. Op dit departement is de hoop van de Nederlandse jeugd gevestigd, want hoe meer kostbare stenen en waar devol hout dank zij deze instantie tot machtige rijen huizen worden samenge voegd, des te meer zij de kans krijgt eindelijk een eigen huishouding te oe- ginnen. De ambtenaren lopen af en aanen nier houdt de vergelij king op. Want wat het zakelijke instinct als noodzakelijk ingeeft, schijnt helaas niet bekend te zijn bij vele instanties, die iets met woningbouw en volkshuisvesting te maken hebben en dat zijn er heel wat. Wil men immers efficiënt werken, dan heeft men ,,een vaste lijn" nodig, om gun stige resultaten te boeken en deze regel gaat evenzeer op bij de wederopbouw van een geteisterd land. Het blijkt nu, dat deze vaste lijn bij bet beoordelen van bepaalde uitbrei. dings- en wederopbouwplannen nogal eens ontbreekt. Zo kan het voorkomen, dat aan verschillende gemeentebesturen de departementale goedkeuring op be paalde plannen is onthouden, ondanks het feit, dat hierover geruime tijd (in één geval zelfs twee en een half jaar) besprekingen met het departement zijn gevoerd. De redenen? O, heel eenvoudig. Voordat het laatste woord gesproken was werd een stoel op deze of gene afdeling door een ander bezet en deze nieuwe dienaar des volks had nu eenmaal zijn eigen inzicht. Dus moest het plan wor den teruggenomen en kon men geheel opnieuw beginnen. Wat zo hoog aan de top gebeurt, is na tuurlijk even goed mogelijk in de lagere regionen. Ook daar ontbreekt de vaste lijn en dit gemis wreekt zich even hard. Ia vele kringen hoort men b.v. steeds meer de verzuchting, dat het nu toch wel langzamerhand tijd wordt, uniformiteit in de voorschriften van de gemeentelijke bouwpolitie te krijgen. In iedere gemeen te kunnen nl. andere bepalingen van kracht zijn, wat weer tot gevolg kan hebben, dat het rijk bij de een of andere maatregel normen stelt, welke onder die van een gemeente liggen. Formeel kan deze gemeente dan aan vaak onbeteke nende verschillen het volste recht ont lenen naaronderdak hunkerende jonge lui voor de zoveelste maal teleur te steL lenen dit gebeurt helaas maar al te vaak. Het Is langzamerhand gewoonte gewor den, wantoestanden bij officiële instan ties te wijten aan het „ambtenarendom". Het zou onjuist zijn zich hierbij onvoor waardelijk aan te sluiten, maar in de bo venomschreven gevallen wordt toch wel zeer zeker „personalistisch" geregeerd. Laat ons daarom voor 1949 de hartgron dige wens slaken: ,,Meer dienaren en minder heersers!1' ROERGANGER. Het meer gemelde Nederl. m.s. „Prins Alexander", dat op de Atlantische Oceaan met weggeslagen roer hulpeloos ronddreef, is door de bergingssleepboot „Grenadier" de haven van Halifax binnen gesleept. De op 1 Januari ingaande accijnsver hoging voor tabaksproducten en de ge stegen prijzen voor ruwe tabak hebben geleid tot vaststelling van maximumprij zen voor tabaksproducten op iets hoge» peil. De verhoging in de diverse prijsklas sen luidt als volgt: In 1948 (per stuk) 11 tot 27 cents, worden 12 tot 30 cents. In 1948 (per 10 stuks) 88 tot 132 cents, worden 100 tot 130 cents. In 1948 (per 20 stuks) 42 tot 96 cents, worden 45 tot 100 cents. In 1948 (pei 50 gram) 39% tot 67% cents, wordt 40 tot 80 cents. Door een verlaging van de accijns op zwaar gesausde pruimrollen kunnen deze over enkele weken in prijs verlaagd worden van 37% tot 25 cents per stuk. Op de Meerseweg onder Zundert heb ben ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen eerste Kerstdag een grote pantserauto aangetroffen, waarin zich ongeveer honderd tapijten bevonden De auto. uit België afkomstig, is vas» gelo pen op de versperring, waarvan er ver schillende op de grenswegén zijn aan gebracht- De inzittenden van deze pantserauto, die speciaal voor het ver voer van vee was ingericht, zijn voort vluchtig. De regering te Batavia heeft een hoe veelheid van 8000 ton rijst en 20 millioen meter katoen beschikbaar gesteld voor midden-Java Dezer dagen zal dit onder de bevolking worden gedistrioueerd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp om gelden te voteren voor het herstel van de door brand aangerichte schade in het Koninklijk Paleis te Den Haag. Voorlopig wordt aangevraagd een bedrag van 50.500,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1