Suggestie en Prof. Clay over de „aard stralen' MASSAPSYCHOSE D\E wereld Het Roer-statuut is gereed Peking en Tientsin open steden? Bazargoed of bron van bezieling R DE DOOI KOMT NADERBIJ Katholieken Heiligenbeelden in ons huis Uit de sportwereld „Ik strijd tegen de ongerustheid van de mensen vaderl. geschiedenis Duitse souvereiniteitinterncontrole Beroep op generaal Tsjang Kai Sjek Pater Lombardi Opschorting heffing invoerrechten Verwoede veldslag in de Negeb MIEP VOND ADIO programma J DINSDAG 28 DECEMBER 1948 PAGINA 2 VERZORG UW HUID! 13 MILLIOEN IN RUSSISCHE GEVANGENSCHAP 'S LANDS WIJS WERD OPNIEUW 'S LANDS EER NIEUWE ONDERDIRECTEUREN VAN K.L.M, NIEUWJAARS-RECEPTIE VOETBAL IN ENGELAND TESTCRICKET (Van onze Amsterdamse redacteur). „Ik zou niet graag beweren dat men alles omtrent stralen weet, maar wat z.g. wichelroedelopers daarover beweren is nonsens en de „afschermapparaatjes" die zij verkopen zijn volmaakt waardeloos", aldus prof, dr. J. Clay, hoogleraar in de natuurkunde aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam, wiens oordeel wij vroegen over de geruchtmakende „aardstralen". „Kijkt U eens", vervolgde hij, „er i3 de laatste tientallen jaren zoveel ontdekt op het gebied van stralen, dat men kan spreken van een geheel aparte weten schap. Maar het publiek weet hieromtrent vrijwel niets en met voorlichting door amateurs worden zij niets wijzer". De in dienst van de wetenschap ver grijsde hoogleraar acht dit funest, omdat daardoor legendes ontstaan, die zich met een verschrikkelijke snelheid verspreiden. De Vereniging van Wetenschappelijke werkers, hierdoor verontrust, heeft dan ook besloten door een commissie een po pulair geschrift te doen samenstellen, om het grote publiek althans enigszins voor te lichten. Maar volgens prof. Clay moet er meer gebeuren, het is ook wenselijk dat er van overheidswege een commissie komt, die nu eens precies uitzoekt wat er aan de hand is, die zomogelijk tot een positieve conclusie komt en die uitspreekt wat er gedaan moet worden. Want als deze commissie tot de conclusie komt dat er niets aan de hand is met die stra len, dan moet al dat gedoe van wichel- roedelopers verboden worden. Zoals dat b.v. in Duitsland voor de oorlog reeds was. „Maar die heren zijn niet dom", be toogt prof. Clay verder, „zij weten de psyche van de mens vaak op de juiste manier aan te vatten. Suggestie, dat is hun grootste wapen en daartegen staan velen machteloos". Prof. Clay is zelf zeer verontrust geworden door de maatregelen van de burgemeester van Zandvoort, die zijn gehele gemeente door een wichelroe deloper laat bewerken. „De gevolgen van zulk een stap van een officieel persoon zijn niet te overzien, dat heeft natuur lijk invloed op de massa. En wat is er het gevolg van: zo gauw men zich „naar" voelt, denkt men aan aardstralen, het wordt een massapsychose die niet licht meer valt uit te roeien". Met een wijze glimlach wijst prof. Clay op enige dikke dossiers. „Dat is mijn archief over deze kwestie. Brieven van voor- en tegenstanders, artikelen voor en tegen enzovoort". Daarin is veel om te lachen.... als het niet zo treurig was". Jarenlang zijn wetenschappelijke werkers met ingespannen aandacht doende de aard van verschillende stralen te onderzoeken. Men heeft zoveel van die stralen, kosmi sche-, gamma-, radio-actieve stralen. Zeer ingewikkeld, maar ook fantastisch zijn de ontdekkingen bij deze onderzoekingen en toch staat men vaak weer voor onoplos bare raadsels. Ook is men soms op een verkeerd spoor. In de dertiger jaren maakte de Russische geleerde prof. Gur- witz veel opgang met door hem gedane en i „Daar werd iets groots verricht!" Bekende slagzin die een bepaalde pas sage uit ons vaderlands verleden type ren wil. „Daar valt iets groots te doen!" Gelukkige weergave van de gemoeds stemming waarmee de katholiek, die zich wijden wil aan de bestudering van onze vaderlandse geschiedenis, zijn taak behoort te vervullen. Ook wij katholieken beschouwen va derlandsliefde als een deugd. Zoals eigenliefde goed is wanneer ze berust op eerlijke beoordeling van zichzelf en streeft naar verdere ontwikkeling van het goede dat wij in ons ontwaren en naar beteugeling van onze niet te ver bloemen ongerechtigheden, zo zal de liefde tot eigen land en volk goede eigenschappen, die bij beschouwing van het vaderlands verleden aan het licht treden, dankbaar beklemtonen om ver dere ontwikkeling te stimuleren, maai ook niet blind zijn voor ondeugden en fouten, juist om herhaling te voorko men. Zo werken wij aan vervolmaking van ons nationaal karakter. De omstandigheid dat onze vader landse geschiedenis, van het ogenblik af dat daarvoor wetenschappelijke be langstelling ontwaakte tot het begin der katholieke emancipatie, ste'eds door een nlet-katholiek gekleurde bril werd be zien, noodzaakt ons tot critische con- tróle van de gangbare voorstelling. Nuyens begon en thans is al wel dui delijk gebleken dat deze critiek geens zins overbodig was. Het resultaat van studies van katholieke historici werd door anderen aanvaard, terwijl ook on derzoekingen van veel niet-katholieken onze kijk op het nationaal verleden hebben gewijzigd; hun bijdragen over treffen de onze nog aanmerkelijk. Hoe onmiddellijker wij op de bron nen teruggrijpen, hoe klaarder ons be sef verlevendigd wordt dat nog een ge weldige taak ons rest. Natuurlijk is het een goed recht van de voorstanders der traditionele opvatting hun standpunt te verdedigen. Wanneer dit echter zon der critische bezinning op het eigen standpunt geschiedt, wanneer dit enkel een getuigen zonder verstandelijke ver antwoording blijft, zal de verdediging wetenschappelijk niet au serieux geno men worden en dus haar doel voorbij schieten. In het afgelopen jaar verscheen een „Rapport in opdracht van de Willem de Zwijgerstichting uitgebracht over het Vaderlandse-Geschiedenisonderwijs op de R.K. Lagere Scholen in Nederland", verzorgd door T. M. Gilhuis, hoofd ener Chr. School. Dit rapport bepleit een blijvend getuigen voor de beginse len der Reformatie in de beschouwing van ons vaderlands verleden; de oude, reformatorisch gekleurde, opvattingen daarover worden zonder enige critiek als onbetwistbaar juist voorgesteld en, daar de auteur het protestantisme een kenmerkend element acht van ons na tionaal karakter, moeten katholieke opvattingen over ons verleden nood zakelijk als „nationaal beneden de maat" worden beschouwd. Frater J. J. Doodkorte publiceerde nu een antwoord: „Nationaal beneden de maat?" Hij verdedigt de in het Rapport gelaakte opvattingen van katholieken door te laten zien dat die opvattingen critisch verantwoord zijn en ook door niet-katholieken met onverdachte na tionale reputatie worden erkend. Prin cipieel wordt ons standpunt duidelijk gemaakt en met gloed bepleit. Maar jammer vinden wij het dat de auteur weinig tactisch is. Gaarne aan vaarden wij zijn betuiging van irenische gezindheid ten opzichte van anders denkenden. Hij kent hen echter te wei nig en kwetst in de gloed van zijn be toog vaak nodeloos een gevoelige plek. Inderdaad, wie in zijn goede naam als vaderlander wordt aangerand mag ver ontwaardigd zijn. Maar wanneer wij mogen veronderstellen dat dit niet uit minderwaardige motieven geschiedt, zal een rustige uiteenzetting van ons standpunt zonder sarcasmen en pijn lijke insinuaties de beste methode zijn om een en ander recht te zetten en waardering te doen vinden. Mede om dat wij over een detail ook met Frater Doodkorte van gevoelen verschillen, willen wij hier de grote lijnen ontwik kelen, die ons tot leidraad moeten zijn in de beoordeling en uiteenzetting van onze vaderlandse historie. Het Rapport dat voor ons aanleiding werd tot de nu volgende beschouwing handelt over het Vaderlandse-geschie- denisonderwijs op katholieke scholen. Dus over de uiteenzetting van onze nationale historie. Aan de uiteenzet ting gaat echter het oordeel van de ge schiedkundige vooraf. Welk richtsnoer moet men daarbij volgen? Ons oordeel over verrichtingen van onze voorouders kan betrekking heb ben op waarheid en op goedheid. Dat hetgeen wij gaan verhalen waar is, een juist beeld geeft van het werkelijk verleden, moet onze eerste zorg zijn wij moeten immers geschiedenis geven, geen gefantaseerde constructie, geen fabeltjes, geen mythe, hoe bruikbaar die ook mag zijn om een overigens lof waardig doel te bereiken. Is die objectieve historische waar heid voor ons bereikbaar? Zijn wij tot zulk een oordeel wel in staat? Er zijn tegenwoordig historici die dit betwijfe len. Zij ervaren hoe voorgangers hun j oordeel lieten beïnvloeden door thans' niet meer aanvaarde opvattingen. En nu menen zij verstandig te doen ook bij zichzelf invloed van onjuiste opvattin gen te veronderstellen en daarom ob jectieve waarde aan eigen oordeel te moeten ontzeggen. Helaas, dat is geen verstandigheid, maar défaitisme. Juist het doordrongen zijn van eigen feilbaarheid zal ons be hoeden voor te lichtvaardig oordeel en mag ons doen vertrouwen dat wij, in dat besef critisch werkend, een goed beeld van het verleden zullen krijgen. Natuurlijk onvolledig en dus nog vocn nadere precisering vatbaar; maar in de grote lijnen zeker, juist, waar. Klein moedige angst voor ons kenvermogen past evenmin als luchthartige zelfver zekerdheid. Wanneer wij oordelen over de goed heid van wat in het verleden werd ver richt, moeten wij dat doen naar de be ginselen van onze natuurlijke zeden leer. Niemand kan en zal ons dit kwa lijk nemen. De historicus overschrijdt bij deze oordeelvelling zijn eigenlijk terrein. Een overschrijding die nood zakelijk wordt wanneer men de geschie denis wil benutten tot cultivering van nationale deugd. Dat kan aan onze ze delijke beginselen veilig worden toe vertrouwd. Afgezien nog van onze pre tentie dat wij daarmee een objectieve maatstaf aanleggen, mag zeker het jongste verleden ons op royaal vertrou wen doen aanspraak maken, Dr. CAN. W. A. NOLET O.P. ontdekkingen, die achteraf op niets ble ken te berusten. Maar nu denken alle mogelijke amateurs er iets van te weten. „Hier in mijn kamer heb ik verschil lende van die lieden gehad", zegt prof Clay verontwaardigd, „ik heb ze gezegd hun beweringen waar te maken, met drie van hen hebben wij hier meer dan een maand in ons laboratorium geëxperimen teerd, maar het resultaat was nihil". Degenen die zich bedrogen wanen wen den zich vaak tot de hoogleraar. Van een van hen ontving hij zo'n afschermappa- raat. Het is een langwerpig kistje van mooi hout. Er is een handwijzer bij: de „tien geboden van de „Poverni", Poverni betekent „potentiaal verschillen nivelleer- der". „Dacht men nu met zulke apparaten potentiaal verschillen op te heffen? Wij hebben daar de meest ingewikkelde toe stellen voor nodig". In het kistje, dat de koper nooit had durven openen, zijn aan beide zijden stukjes metaal aangebracht, v/aartussen draadjes zijn gespannen. Dat is alles. Maar op het fraaie deksel staat met grote letters: Poverni, octrooi aange vraagd. Zeker dat octrooi werd aange vraagd, in 1939 zelfs al, maar er staat niet bij dat dat octrooi prompt gewei gerd werd. Honderd vijf en dertig gulden moet men voor zo'n kistje betalen en er zijn er zeker al duizenden van verkocht. Een bejaarde bewoner van Rotterdam schreef: „Professor wees nou niet zo eigen wijs. Ik heb het nou zelf meegemaakt dat ik genezen ben door dat kistje". Tja, zegt prof. Clay, ik wil graag niet zo eigenwijs zijn, maar laat die goeie man nou eerst eens bewijzen dat hij door dat kistje genezen is. Een prachtig verhaal kreeg hij van een werkman die hem een brief van 1' dichtbeschreven kantjes schreef. Die man experimenteert al 19 jaar en dat komt zo. In 1929 kocht hij 20 prachtig witte leg horns, maar ze liepen nog geen week in zijn schuur of de een na de ander stierf. Eerst dacht de man dat er een vergifti ging had plaats gehad, maar weldra kwam hij tot de „conclusie" dat er „aard stralen" moesten zijn. Deze man heeft een geweldige ontdekking gedaan: kippen sterven door deze aardstralen, „maar", zegt hij, „mieren, bijen en katten worden er door aangetrokken. Komt U maar eens kijken professor, alle katten van de buurt zitten 's avonds in mijn schuur". Uit de tekst van de geweldig lange brief bliikt dat de man iets, een heel klein beetje maar, afweet van radio-actieve stralen. „Er moet nu eens een goed wetenschap pelijk onderzoek opgezet worden, dat is mijn standpunt. Ik strijd tegen de onge rustheid van de mensen, er is waarlijk al onrust genoeg in de huidige wereld. Het is erg dat men zich nu ook nog zorgen maakt over al dan niet verzonnen aard stralen", zo besloot prof. Clay. Tegen ruwe, rode en gesprongen huid van handen en gelaat, schrale lippen, winterhandenen wintervoetenPurol De Amerikaanse minister van defen sie, Kenneth Royall, heeft verklaard, dat de sovjets meer dan 13 millioen gevan genen, waaronder vrouwen en enkele kinderen, in concentratiekampen in de sovjet-unie vasthouden. Twee millioen hiervan waren Duitse burgers en krijgs gevangenen, die zich nog in de sovjet unie bevonden, waren hieronder niet begrepen, zo zeide Royall op een pers conferentie. Negen millioen van de be woners van de kampen waren Russen, twee millioen Duitsers en de rest Polen, Tsjecho-Slowaken en onderdanen van tal van andere landen. Royall zeide deze cijfers te baseren op „een hoogst betrouwbaar onderzoek van de geheime dienst, dat op mijn ver zoek over een periode van enkele maan den werd verricht", Royall citeerde de cijfers als een voor beeld van „totalitarisme". Hij verklaarde „zeer onder de indruk te zijn" van „het toenemende verzet tegen totalitaire agres sie in alle Europese landen en de landen van de Middellandse Zee", die hij in de afgelopen weken had bezocht. Hij zeide tenslotte, op het ogenblik niet geneigd te zijn een versterking van het Amerikaanse leger In Duitsland aan te bevelen. Grote gedachten. Laat ons nooit de vrouw van de zwarte handelaar vergeten, die een kleine aquarel had gekocht om een kale muur in haar boudoir op te vrolijken. De zwarte handelaar zei tot haar: „ver dorie, lieve!! We kunnen ons best wat gro- ters permitteren." Korte tijd later vroeg zijn zoon om een viool. De zwarte handelaar beloofde hem „de grootste cello, die voor goed geld te koop was." Het was dezelfde zwarte handelaar, die, toen zijn vrouw een strijkkwartet had ge- engageerd voor een partijtje, tot haar zei: „Maar vier? Heb je er dan geen ogenblik aan gedacht, een echt flink kwartet te la ten spelen met koper en zo?" De geleerden beloven ons voor de toe komst een atomische dodende straal, mis schien zelfs al tegen Kerstmis. Tot nog toe is er nog geen geleerde ge weest, die heeft verklaard, dat de straal, voor vredelievende doeleinden benut, „de taak van de huisvrouw zal verlichten." Zeven en dertig vooraanstaande bur- t de kathedraal rijst ver boven de stad uit. gers van Tientsin hebben generaal Van de fronten werd weinig gevechts- Tsjang Kai Sjek in een telegram ver- activiteit gemeld. Gerucht(|dat gewerkt - - - ■- wordt aan vredesonderhandelingen blij ven de ronde doen en Chinese kranten verdiepen zich in de mogelijkheid, dat zocht, Tientsin en Peking voor vernie tiging te behoeden, door ze tot open steden te verklaren. Zij verzochten de tegenstand tegen de door de commu nisten geleide legers geheel te beëin digen, indien het onmogelijk bleek de regeringstroepen uit deze twee steden terug te trekken en de vijand er buiten te bevechten. Volgens het telegram zijn Historische en handelsgebouwen te Peking tot forten voor de militaire verdediging gemaakt. Peking telt in normale omstandigheden ongeveer V/s millioen inwoners. Thans is dit aantal zeer sterk vergroot door de talloze vluchtelingen, die er beveiliging zochten. Reeds 1000 jaar vóór Christus werd Peking genoemd als hoofdstad van een leenstaat. Sinds 1421 hebben de Ming- keizers er geresideerd. In 1928 werd Nan king officieel de hoofdstad van China, maar de meeste buitenlandse diplomaten bleven in Peking gevestigd. De stad is vol historische gebouwen en paleizen. Heel het roemrijke verleden van de kunstzinnige keizersgeslachten is er bewaard gebleven in hout en steen. Doch tevens bezit Peking moderne indu strieën: er wordt o. a. porselein, glas en zijde gefabriceerd. De stad telt zeer veel onderwijsinrichtingen, w. o. 10 universi teiten. Er bestaan bloeiende missies en de Ver. Staten, Engeland en Rusland er aan deelnemen. Een nieuwe economische crisis is ont staan. De prijzen vliegen omhoog nadat de regering vlak voor Kerstmis een eind gemaakt had aan de verkoop van onge munt goud en zilver tegen vastgestelde prijzen. De prijs van rijst werd 600 goud yuan voor een zak van 80 kilo. Voor één dollar kon men gisteren meer dan 100 goud-yuan krijgen; de officiële koers is 20. Het ontwerp-statuut voor het toe komstig internationaal lichaam voor de Roer, dat tien dagen geleden door de conferentie werd uitgewerkt, Is thans door de regeringen van Frankrijk, Engeland, de V. S. en de Benelux-lan- den goedgekeurd. De conclusies van de conferentie zullen worden uitgegeven in de vorm van een 29 bladzijden tel lend communiqué. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zullen de bestaande geallieerde con trole-bevoegdheden in een of andere vorm aan het internationaal lichaam voor de Roer worden overgedragen. Uit betrouwbare bron te Parijs wordt vernomen, dat het ontwerp-statuut voor het instellen van een internationale con- tröle-organisatie voor het Roer-gebied, in zijn thans goedgekeurde vorm een aan merkelijke concessie van Engeland en Amerika tegenover Frankrijk betekent. Het ontwerp-statuut voorziet erin, dat de souvereiniteit over het Roer-gebied door de bezettings-mogendheden aan een toekomstige Duitse regering zal worden overgedragen. Bepaalde bevoegdheden ter controle van de in het Roer-gebied voortgebrachte hoeveelheden steenkool, cokes en staal zullen echter worden over gedragen aan een „internationale Roer organisatie". Hierdoor wordt dus het beginsel er kend, dat de geallieerden permanente contröle dienen te hebben over de pro ductie van de voornaamste industrieën van het Roer-gebied. In de oorspronkelijke overeenkomst, welke in Juni j.l. te Londen tussen de zes bondgenoten is gesloten, waren de bevoegdheden van de „internationale Roer-organisatie" beperkt tot het uit oefenen van controle op de distributie van de producten der industrieën in het Roer-gebied. In het nieuwe ontwerp-statuut is vast gelegd, dat, wanneer dc geallieerde souvereiniteit in Duitsland ophoudt to bestaan, alle bevoegdheden, welke thans bij de zogenaamde controle-groepen be rusten, zullen worden overgedragen aan de internationale Roer-organisatie, voor zover deze bevoegdheden noodzakelijk zijn, teneinde te verzekeren, dat 't Duitse productie-programma in overeenstem ming is met de algemene politiek der ge allieerden ten aanzien van het Roer gebied. Onder deze algemene politiek van de geallieerden wordt in hoofdzaak ver staan het zich op vreedzame wijze ont wikkelen van de Duitse industrie en de bijdrage van de productie van het Roer gebied tot de Europese samenwerking. Voorts zijn in het ontwerp-statuut de bevoegdheden van de internationale j Roer-organisatie en de wijze, waarop zij zal werken, omschreven en wordt ook in algemene zin aangegeven, welke maat regelen reeds genomen zijn of nog ge nomen zullen worden, teneinde Duits- lands westelijke buurlanden te beveiligen tegen elk gevaar van een nieuwe Duitse aanval. Het gezagsorgan voor het Roergebied zal zijn samengesteld uit de vertegen woordigers van de zes westelijke landen en die van de Duitse industrie. gaat naar Zuid-Amerika De Italiaanse pater Riccardo Lom bardi S.J., die een ..eenmanskruistocht" houdt tegen de goddeloosheid en het communisme en door geheel Italië be kend is als „de moderne apostel" zal zijn arbeidsterrein in het begin van het komende jaar naar een aantal Zuid- Amerikaanse staten verleggen. De afgelopen twee jaren heeft pater Lombardi gesproken op marktpleinen, in theaters, openlucht-café's en sport stadions Hij voerde kort geleden een openbaar debat met de communistische senator Velio Spano. De maatregel van tijdelijke opschorting van de heffing van enige invoerrechten, waarvan de duur voorlopig was bepaald op een jaar (het jaar 1948), is ten aanzien van een beperkt aantal invoerrechten ver- lengd. Geheel geschorst blijft o.m. het invoer recht op vlees, spek, gedroogde vruchten, koffie, meel, plantaardige oliën, vetten, vlêesproducten en vleesconserven, veevoe der, kalk, cement, gezaagd hout en fineer. Een gedeeltelijke schorsing blijft o.m. gelden voor de invoerrechten op thee (heffing 50 per 100 kg.), wollen weef sels (heffing 10 ten honderd), katoenen garens (3 t. h.), schoeisel (10 of 15 t. h.), vuurvaste stenen (5 t. h.), ruw spiegel glas en draadglas (6 t. h.), vensterglas (3 t. h.) en delen en onderdelen van rij wielen (6 t. h.). De genoemde gehele en gedeeltelijke opschortingen zijn voorlopig van kraent gedurende het jaar 1949, behoudens de mogelijkheid van intrekking voor het ein de van die termijn. De voornaamste opschortingen, welke niet zijn verlengd en dus met ingang van 1 Januari 1949 komen te vervallen, hebben betrekking op: melk en room (zowel vers als verduurzaamd), eieren, margarine en andere spijsvetten, vleesextracten, deeg waren, bereide en gedoseerde geneesmid delen zonder alcohol, zeep, rubberbanden (andere dan voor rijwielen), triplexhout, kisthout op maat, viltkarton en viitpapier, perkamentpapier, garens van verschillen de grondstoffen, weefsels van verschillen de textielstoffen (o.a. van katoen), ma chines en toestellen voor de drukkerij en voor de grafische kunst en gereedschaps werktuigen. Officiële en officieuze berichten wijzen er op, dat een verwoede veldslag aan de gang is in het Negeb-gebied, ten Zuid- Westen van de Egyptische stad Gaza. Een woordvoerder van Israël zeide, dat de aanvoer van voorraden en troepen naar Gaza sedert de laatste veldslag in het Negeb-gebied aanzienlijk vergroot was. Volgens hem was het aan het front van Hebron volkomen rustig en ook aan dat van Falloedjah, waar een groep Egyptenaren werd geisoleerd. De waarnemende bemiddelaar der V. N. in Palestina, heeft gisteren de vei ligheidsraad verslag uitgebracht over aanvallen van de Joodse land-, zee- en luchtstrijdkrachten in het Negeb-gebied van Palestina tijdens de afgelopen vier dagen. Hij zeide, dat de waarnemers der V. N. nog steeds niet in de gelegenheid werden gesteld het toneel van de strijd in ogenschouw te nemen. Een rapport van waarnemers in Gaza d.d. 24 Decem ber stelde vast, dat een Joodse aanval op een strategisch belangrijke heuvel op 23 December werd waargenomen, gevolgd door een Egyptische tegenaanval, waar bij de heuvel werd heroverd. Aan beide zijden werden vele pantserwagens ge- bruikt. In 'n ander rapport yverd medegedeeld dat Joodse schepen, die in de nacht van 24 op 25 December de kust in de buurt van Gaza aanvielen, door Egyptische kustbatterijen onder vuur genomen wer den. Woelen en Wentelen van Rheumatische pijn Heel de lange nacht omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat ge radbraakte gevoel omdat ge steeds nacht rust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit- Iedere morgen maar we) regelmatig de minimale dage lijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke lede maten. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. Reel. Het blijkt nog steeds een probleem te zijn, smaakvolle huisbeelden van God en Zijn heiligen te vervaardigen. Te oordelen althans naar de, gewoonlijk hemeltergende, inhoud van rnze beeldenwinkels. Men zou zich werkelijk schamen om met een niet-katholjek langs zo'n heelden-étalage te wandelen, waar naast gipsen boekensteunen en piana-statuetten van Mozart of Beethoven, ook gipsen heiligenbeelden aan geprezen staan; de showkaart: „Franciscus in alle maten" verplicht tot excuses over zoveel grofheid enover het ongehoorde van deze „zakelijke" platitude. Helaas, de nuttigheidsfactor in de makelij en de zakelijkheid hebben zich meester gemaakt van wat een bron van bezieling in onze geloofspractijk be- hoorf te zijn. En toch, de Kerk kan op een eerbied- Don Quichot-Beeldje uit atelier St. Joris. waardige beeldencultus wijzen, waarbinnen ook het schoonheids-element rechtstreeks „kleinkind van God", zoals Dante het formuleerde positief erop gericht was om de mensen gemakkelijker en inniger met God en de heiligen te doen verkeren. Door allerlei omstandigheden is het religieuse beeld van onze tijd, vervallen tot zielloosheid en onder mode-invloeden geraakt. De goede uitzonderingen daar gelaten en die vindt men voornamelijk in de Kerkgebouwen is het huisbeeld sinds jaar en dag bezig onze geloofs- durf uit te hollen. Het zijn heiligenbeelden die geen ideaal 'uitdrukken en nog minder onze aandacht vermogen te richten op de verheerlijking van God's lieve heiligen. In gelaat en houding bieden deze Theresia's, Josephs, Gerardussen en Heilige Harten een weinig hartverheffend schouwspel. We weten dat een- voudigen van harte en desnoods ook aesthetisch ontwikkelden in een abominabel beeldje toch een richter van hun godsdienstige gedachten kunnen zien; waarbij dan meer sprake is van een oriënteren buiten het schone om. Als men kan, is men echter op zijn minst ge nomen verplicht het schone immers evenzeer een eigenschap van God niet te miskennen. Sterker argument kan men ontlenen aan de gedachte dat wat aan God gegeven wordt, niet in strijd kan of mag zijn met de waarheid. Waar de Bruid van Christus, Zijn Kerk, getooid wordt met bazargoed, beledigt men de Bruidegom, die zovele genaden en talenten beschikbaar stelt. Wil men breken met een sleur en een onbegrepen overtuiging, dat bepaalde heiligen maar op één manier en in een bepaald kleurengamma mogen voorgesteld worden, dan ontmoet men een nieuw probleem. Het is namelijk niet eenvoudig goede beelden beschikbaar te stellen die binnen het bereik liggen van minder kapitaalkrachtigen. En dan is er nog het vraagstuk om het aanbod enigszins in overeenstemming te brengen met de enorme vraag. Jarenlang heeft men in gipsen beelden zijn toe vlucht gezocht. Dit laffe materiaal is ongeschikt, tenzij men kans ziet, met de grootste zorg en met verantwoordelijkheidsgevoel nieuwe wegen te gaan. Het ceramisch atelier St. Joris in het Limburgse Maasdorpje Beesel werkt met een idealisme, dat de zaak waardig is, om in de behoefte van hen die een waarachtig beeld verlangen, te voorzien. Men heeft daar, om de prijs zoveel mogelijk te drukken, een methode van werken bedacht die de, in ceramiek vervaardigde, beelden stuk voor stuk iets eigens geeft. Elk werkstuk dat dit atelier ver laat, is door de handen van daartoe opgeleide artisans gemodelleerd en steeds weer is de glazuur in details anders. Het procédé dat men er volgt, berust op de Met ingang van 1 Januari zijn be noemd tot onderdirecteuren van de K. L. M. de heren H. Fuchs en ir. J- Luymes, resp. hoofd „General operations" en hoofd technisch bedrijf der K. L. M. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op 1 Januari audiëntie verlenen van 12 tot 1 uur voor de eerw. broeders, zus ters en leken en van 1 uur tot 2 uur voor de geestelijken. kreeg de Kerstdagen echt ge zellig, maar druk! Daarom doet ze een paar dagen „piano-an". eenvoudig recept van Mevr. Lotgering-Hillebrand voor: SPRUITJES MET TOMATENSAUS kg. schoongemaakte spruitjes, een klein stukje ui, Vt, 1. dunne tomatensaus, 20 gr. boter extra, wat zout. Was de spruitjes, snipper het stukje ui héél fijn. Smoor eerst de ui in de boter en voeg er dan de spruitjes en het zout bij. Laat ze onder af en toe schudden 15 min. zachtjes smoren. Maak intussen de tomatensaus en doe ze bij de spruitjes. Maak hierin de spruitjes vérder gaar en bind zo nodig de aaua wat na als de groente gaar is. Vandaag geeft Miep, ln plaats van pap, Ken appel of wat appelsap. Publ. Centr. Bur. v. Tulnb.veilingen. Reclame St. Antonius. Beeldje uit atelier St. Joris. aloude daar ter plaat se Inheemse techniek van „steinzeug": aar dewerk dat in het vuur is geweest en een grote mate van hardheid bezit. Daar op is de glazuur in een veredelde vorm aangebracht op de zelfde wijze als het op de bekende Keulse potten geschiedde. Belangrijker nog lijkt ons het in de wereld der kunst zeldzame verschijnsel dat het atelier St. Joris het klaarspeelt om nu al jaaen lang een werkgemeen schap in stand te houden. Een werkge meenschap tussen be langrijke artisten, die vrij hun ideëen in klei kunnen vertol ken en tussen artisans, die in beperkter vrijheid medewerken aan een verantwoorde verspreiding hunner scheppingen. Wij zagen er de goede resul taten van. De bewerkingsmogelijkheden van de klei zitten deze mensen in de vingers en zij stellen dit alles in dienst van de herleving der Kerkelijke kunst. Het is geen massa-productie, zodat men hier slechts spreken kan van een gedeeltelijke oplossing van het probleem, dat wij hier boven stelden. Doch het resultaat is zeker belangrijk genoeg om er de aandacht op te richten. Men heeft in Beesel voldoende nuchtere zin om te weten, dat men nog lang niet is waar men wezen wil. Zelfs is men er overtuigd nimmer „klaar" te zijn. Want zou men het geluk beleven dat men het „betere zoetelijke" beeld, zakelijk gezien, niet meer behoeft te ver vaardigen, dan blijft er altijd nog naast het goede, verdraaglijke en aantrekkelijke beeld (zoals de gereproduceerde St. Antonius-figuur) het beeld waarin de kunstenaar zich in nieuwe vormen kan uitleven. Een goed voorbeeld hiervan zij het van profane aard is de Don Quichot-figuur in ge glazuurde chamotte uitgevoerd. Het zich niet alléén richten op de godsdienstige kunst lijkt ons een noodzakelijke voorwaarde om niet opnieuw terug te vallen in verdorde schema's. Er waait een frisse wind vanuit Beesel door de Santenkramen GERARD SLEE. De uitslagen van de Maandag gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston Vila—Wolver-, hampton Wand 5—1; Bolton Wanderers- Sheffield Un 6—1; Derby County—Arse nal 2—1; Huddcrsfield Town—Blackpool 1O; LiverpoolManchester Un 0—2; Manchester CityEverton 00; Middles brough—Sunderland 0—0; Newcastle Un —Birmingham City 1—0; Portsmouth- Chelsea 52; Preston N ECharlton Athl 23; Stoke CityBurnley 21. Tweede divisie: BarnsleyGrimsby Town 2—1; Cardiff City—Brentford 20; Chesterfield—Lincoln City 31; Coven try—Bury 2—1; Fulham—Bradtoi'd 2—0; Leeds Un>Westham Un 13; Plymouth Arg—Luton Town 1—1; Queenspark Ran gers—Blackburn Rovers 42; Sheffield WednWest Bromwich Albion 21; SouthamptonNottingham Forest 21; Tottenham HotspurLeicester City 11. Op de eerste dag van de tweede test tussen Zuid-Afrika en Engeland, won Engeland de toss en koos op een perfect wicket batten. Nadat het eerste uur de batsmen door het goede bowlen kalm waren gehouden en vooral Mc Cartney alle voorzichtigheid gebood, gingen spoedig daarna, toen het wicket volkomen betrouwbaar en zeer snel leek, de schouders open en zowel Washbrook als Hutton begonnen de bal len naar alle kanten te jagen en hoe de bowlery ook werd gechangeerd, niets mocht baten. Samen met Hutton, die eveneens schitterend op dreef was, ves tigde Washbrook met 359 een nieuw we reldrecord voor het eerste wicket partner ship (Washbrook 195, Hutton 158) en toen de stamps getrokken werden, hadden de Engelsen in hun eerste innings 387 runs gescoord voor het verlies van 2 wickets. Het wereldrecord stond op naam van HobbsRoot met 323 runs. Er waren ongeveer 40.000 toeschouwers. WOENSDAG 29 DECEMBER. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Kamermuziek; 10.00 VPRO; 10.20 V- d. vrouw; 11.00 Non-stop: 12.00 Accordeola; 12.39 Killma's; 13.00 Nieuws: 13.20 Politiemuziekkorps; 14.60 Gesprok, portr.; 14.15 Kamerark.: 15.00 Hoorspel; 15.30 Regenboog: 16 00 Kinder zang; 1615 „Het stond in de krant"; 16.45 Vragenrubriek; 17.15 Orgel; 17.30 Ram blers; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 00 Lezing: 19.15 Piano-duo; 19.30 VPRO; 20.00 Nieuws; 20.20 Grote vo calisten; 20.45 Hoorspel; 21-45 Kwartet Sem Nyveen; 22,00 Koor: 22.15 Piano; 22.45 Dichters van deze eeuw; 23.00 Nieuw»; 23.15 Zang en orgel; 23.35 Gram. HILVERSUM II (415 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gram.; 9.35 Conc. voor piano en ork.; 11-00 Harp; 11,15 Hoorspel; 12.05 Notenkraker-suite; 12.33 Kinderzang; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 13.45 Piano, viool en strijkkwartet; 14.30 Causerie, 15.20 Mozart; 15.35 Residentie-ork-j 16.15 V. d. jeugd; 17.30 Ierse liederen; 17.35 RVD; 18.00 Koor; 18.30 Lezing; 19.00 Nieuws; 19.15 RVD; 19.30 „Is vliegen vei lig?"; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philh- ork.; 21.20 Lezing; 21.45 Chopin; 22.00 „Tijd voor 'n bakkie"; 22.30 Fluit en strijkork.; 22.45 avondoverdenking; 23.00 Nieuws, gram, (23.20 Lezing). Radiodistributie III: 7.00 VI. Br.: Nws. 7.15 gram- 7.30 Kron. 7.40 gym. 8.00 nws. 8.15 conc. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Eng. L.P.: nws. 10.10 verzprogr. 11.00 v. d. sold. 11.15 Sidney Davey. 12.00 VI. Br.: gram. 12.30 weer. 12.32 gram. 13.00 nws. 13.15 gram. 14.00 muz. 15.00 Eng. H.S.: BBC Schots ork- 16.00 Eng. L.P.: Zi- geunerork. 16.30 ork. 17.00 Kootwijk: Ba tavia. 18-00 Béromünster: ork. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 Fr. Br.: muz. 19.30 VI. Br-: operettemuz. 19.50 „Nieuw- jaarsklokken". 20.00 omroepork. 21.00 actual. 21.15 gram. 22.00 nws. 22.15 gram. 22-50 nws. 22.55 gram, 23.00 div. Radiodistributie IV; 7.00 Fr. Br,: nws- 7.10 gram. 7.30 Eng. H.S.: -Band. 7.55 weer. 8-00 Fr. Br.: nws. 8,10 conc, 9.00 Eng. H.S.: nws. 9.15 kookpraatje. 9.20 Leslie Baker. 9.45 ork. 10.30 tenor. 11-30 „Music while you work". 12.00 Eng. L.P.: voordr. 12.15 Midland Light Orch. 13 00 Tangos. 13.30 BBC Welsh Orch. 14.15 Fr. Br.: Kalundborg: Omroepens. 16.00 Eng H.S-: orgel. 16.30 „Brains trust". 17.00 Fr. Br.; Ber. 17.10 gram. 18.00 v. d. sold. 18.30 zang. 18.45- Eng. L.P.: Robin Rich mond. 19.15 ork. 19.45 Fr. Br.: nws. 20.00 „Walküre". 21.15 gram. 21.45 Eng. LP.: verz.progr. 22.30 „Have a go". 23.00 nws. 23.15 Maxine Sullivan. 23.35 ork. (Van onze weerkundige medewerker). In de afgelopen nacht werd op vele plaatsen de laagste temperatuur van deze winter bereikt, toen het kwik tot 9 a 10 graden onder nul daalde. Daarbij was het in het Noorden van het land even koud als in het Zuiden, alleen Vlissiingen had niet meer dan 4 gr. vorst, een gevolg van de mist, die zich daar gevormd had. De bovenlucht is daarentegen verre van koud, tussen 1000 en 2000 meter hoogte kwamen vanochtend te de Bilt temperaturen van 4 gr. boven nul voor bij een temperatuur van min 9 gr. aan de grond! In deze betrekkelijk warme.lucht dreven vanmorgen reeds wolken binnen, die de warmte van deze hoge lagen naar het aardoppervlak zullen toestralen, zodat een stijging van de temperatuur mag worden verwacht. Hoewel het dieptepunt van de koude dus is gepasseerd, betekent dit nog niet het einde. Om de dool te doen invallen moet ook in de onderste lagen een warmere stroming binnendringen. Dank zij de terugtrekkende beweging van de boven Oost-Europa gelegen hoge druk en de aanhoudende depressie- activiteit op de Oceaan, die door een verdere uitbreiding van de hoge druk bij de Azoren flink wordt gestimuleerd, had deze warme lucht vanochtend het Westen van Engeland reeds bereikt. Zij beweegt zich echter zó lang zaam in de richting van ons land, dat het tijdstip waarop zij zal arriveren no>g niet met en.ige zekerheid kan worden bepaald. Gezien de veranderingen in de algemene luchtdrukverdeling zal zij evenwel niet lang meer op zich kunnen laten wachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2