LAATSTE BERICHTEN HANDEL IN BANKPAPIER Nieuwe verklaring van dr. Van Roy en De arrestatie van Hongarije's Kardinaal Partijraad van de K.V.P. en de ontvoering van Sinterklaas PAGINA 3 VATICAANS PROTEST VERWACHT DINSDAG 28 DECEMBER 1948 RON. OLIES IN ZWITSERLAND Nederland doet concessies EERSTE BISSCHOP VAN DE SAHARA ROTTERDAMSE GRAANBEURS ZUIDHOLLANDSE PLASSEN NOG NIET BETROUWBAAR REPUBLIKEINSE STRIJD ORGANISATIES KOMEN ZICH MELDEN NED. VRACHTEINMARKT GEEN SPREEKUUR DEZE JONGENS KOMEN THUIS NIEUWJAARSBAL VOOR KATH. KRING DE NED. GEZANT IN PAKISTAN STROOMVERBRUIK OP OUDEJAARSAVOND BEZADIGD WOORD UIT ENGELAND Geen verwijten maar daden KLOK OP KERSTDAG NEERGESTORT DE TIENKAMP TE NEW-YORK Officiële noteringen worden afgeschaft behalve voor dollars en Zwitserse francs CBURGERLIJKE STAND HET „BOMBARDEMENT" VAN DJOKJA PRINSES WILHELMINA OP SCHILDERIJEN-TENTOON STELLING HET LAND, DAT ALLE VERDRAGEN SCHENDT Truman over sovjet-moraal door NORBERT CARA1 Men verwacht, dat het Vaticaan een formeel protest zal uitbrengen tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije. In welke vorm dit protest zal worden uitgebracht, is nog niet duidelijk, gezien net feit, dat er geen diplomatieke betrekkingen tussen Hongarije en de H. Stoel bestaan. Volgens onbevestigde berichten zou de arrestatie van de kardinaal Zondagavond om 8 uur hebben plaats gehad in zijn residentie te Esztergom bij de Donau, dicht bij de Tsjechoslowaakse grens. Men neemt aan, dat de aartsbisschop van Eger, mgr. Czapik. die onlangs van een bezoek aan het Vaticaan te Boeda pest is teruggekeerd, tijdelijk de be stuurszaken van de Kerk zal behartigen. Uit Vaticaanse kringen wordt volgens A.P. vernomen, dat men daar nog geen bericht had ontvangen over de arresta tie van kardinaal Mindszenty. Men ver klaarde echter, !at het ,.geen verrassing zou zijn", indien de communistische re gering een dergelijke stap gedaan zou hebben, daar zij in de laatste :_ijd steeds scherpere bepalingen uitgevaardigd heeft tegen de Katholieke Kerk. Men herinnerde er aan, dat de Hon gaarse primaat geen verlof kreeg om Hongarije te verlaten om de viering van het 700-jarig bestaan van de Keulse dom bij te wonen, die op 15 Augustus van dit jaar gehouden werd. Hij was in 1946 voor het laatst in Rome, toen hij tot het College van Kardinalen verheven werd. Onlangs had men op het Vaticaan be richten ontvangen, dat de Hongaarse po litie scherp toezicht hield op het huis van de kardinaal. Men wijst er in Vaticaanse kringen ver der op, dat het kennelijk dg bedoeling der rode heersers is, „de herder te slaan, op dat de kudde verstrooid worde". Men moet bijna een eeuw in de historie terug gaan, om een soortgelijk vergrijp tegen een prins der Kerk te vinden. In het jaar 1874 werd kardinaal Ledochowski, artsbisschop van Gnesen-Poznan, op bevel van Ludwig von Bismarck gearresteerd. In Den Haag hebben in de laaitste we ken besprekingen plaats gevonden tussen Nederland, en Zwitserland inzake de re geling van financiële kwesties, waarover tussen beide landen verschil van mening bestond. Nederland heeft volgens deN. Z. Z. aangeboden aan houders van aand. Kon. Olie, welke geopponeerd zijn, docsh AI en Lil zullen zonder meer worden er kend, indien vast staat, dat de affidavit- verklaringen overeenkomstig de instruc ties van de Schweizerische Baokierver- indentijd ter registratie door Zwitserse banken zijn aangemeld, voor deze aande len een definitieve registratiebewijs een z.g. slip af te geven tegen afstand door de houder van de coupons 84 t.m. 89. Wie alsnog aan de emissie van 1946 (stock dividend) en de aandelenuitgifte van 1948 wil deelnemen, moet de tegenwaarde in Zwitserse francs betalen. De geopponeerde sukken met afidawit einigung zijn afgegeven. Uitgesloten van de regeling zijn de fondsen, waarvoor een eis tot teruggave door Nederland' bij het Zwitserse Bandsgerecht aanhangig is ge maakt. Het offer dat de Zwitserse houders moeten brengen, is het afstand doen van de coupures 84-89, zijnde per aandeel van nominaal 100 in feite frs. 120. Iedere houder is vrij het aanbod te aanvaarden of niet. Houders van oude gulden bankbiljetten zullen ook een aanbod ontvangen. Dit zal niet neerkomen op een omwisseling ia nieuwe biljetten van dezelfde waarde. Er is kans op dat een schadevergoeding zal worden gegeven welke overeenkomt met de toenmalige gemiddelde aankookwaar- de van de bankbiljetten. Degenen, die kunnen bewijzen dat zij van Nederlandse vluchtelingen biljetten hebben gekocht, zouden een schadevergoeding tegen de deviezenkoers ontvangen. Hetzelfde geldt voor de houders vain bankpapier, dat voor 10 Mei 1940 is verworven. Mgr. Georges Mercier, van de Witte Paters van kardinaal Lavigerie, is on langs te Reims tot bisschop gewijd met de titel van bisschop van Celerina. De nieuwe prelaat wordt de eerste aposto lische vicaris, die de uitgestrekte vlakten van de Sahara (meer dan 2 millioen vier kante kilometers) als rechtsgebied heeft. Sinds 1941 houdt de nieuwe bisschop In de Sahara verblijf. Twaalf parochies, tezamen 8000 Europeanen tellend, vallen onder zijn bestuur. Om hem in staat te stellen zijn gehele gebied te bezoeken, hebben de Amerikanen mgr. Mercier in 1946 een privé-vliegtuig geschonken. waarvan de piloot zelf een geestelijke is. GRANEN, Zoals gewoonlijk rond de feestdagen van het einde van het jaar het geval is, heerste er ook heden weder om een ongeanimeerde stemming. Het aanbod was voor geen enkel artikel dringend doch er was ook zeer weinig kooplust- De prijzen waren dientenge volge onveranderd tot een kleinigheid lager. In tarwe werd iets gedaan tot prijzen van 22 tot 22.50 naar kwali teit. Rogge uit_het Noorden van het land werd aangeboden tot ƒ21.40 af binnen land. Voor de Zuidelijke rogge lagen de prijzen iets hoger. Haver was beslist flauw. De prijs van maalhaver is 17 a 17.50. Voor zware gepunte haver vraagt men 19.1019.30. De prijzen van gerst varieerd van 18.50—21.50 naar kwali teit- PEULVRUCHTEN en ZADEN. Groene erwten noteerden van f 25 tot 33 en consumptieschokkers 35 tot 42. Schok kers onder voor-plombe werden gedaan van ƒ51.50 tot 53.50. De prijzen van bruine bonen varieerden van 52 tot 60. Alleen in de beste kwaliteit werden enkele postjes verhandeld. Witte bonen van prima kwaliteit werden gedaan tot 85 en ƒ86. Maanzaad noteerde f81,50 tot 86, karwijzaad van 80 tot 36.50 en lijnzaad voor slagdoeleinden 44.50. Gisteravond heeft het Nederlandse kabinet zijn beraad over Indonesië voort gezet, mede in het licht van de jongste debatten in de Veiligheidsraad. Verder contact met de autoriteiten in Batavia zal worden opgenomen. Wellicht zal dr. Van Royen, zodra de kwestie in de Veiligheidsraad opnieuw ter sprake zal komen, namens de Nederlandse regering een nadere verklaring afleggen. De Zuid-Hollandse Ijsbond, Holland- meren-district, wijst erop dat de ijstoe stand van de Zuid-Hollandse meren en plassen nog te slecht is voor toerisme op de schaats. De bekende molentocht, groot 50 km. geprojecteerd over de binnenwateren, zal, ijs en weder dienende, Donderdag en Vrij dag a.s. worden gereden. Beide dagen kan gestart worden van 11 uur 's morgens, te Leiden bij café Zomerzorg en op de Oude Wetering, paviljoen De Brasem. Indien de vorst aanhoudt, zullen zeer waarschijn lijk de merentochten van Zaterdag af plaats kunnen vinden. Wedstrijden Donderdag 30 Dec. Rotterdam, IJsclub Kralingen, provinciale kampioenschappen van Zuidholland 500, 1500 en 3000 meter Vrijdag 31 Dec.: Hoofddorp: om het kampioenschap van Nederland korte baan, St. Pancras: nationale wedstrijden. Zaterdag 1 Januari: Warmenhuizen: wedsrijden om de S- I- S.-beker. Zondag 2 Januari: Deventer: provinciaal kampioenschap van Overijssel lange baan. Drie strijdorganisaties, die in het Bui- tenzorgse opereerden, hebben zich in de afgelopen dagen bij de overheid gemeld en hun volledige bewapening ingeleverd, aldus meldt een correspondent van Aneta. De leden van deze strijdorganisa ties hebben zich ter beschikking gesteld van de negara Pasoendan. Zaterdagmiddag is een politie-patrouille boven Tjiomas (in het Buitenzorgse) be schoten. Eén politie-beambte werd ge dood; twee worden vermist; zij zijn ver moedelijk in handen van een bende ge vallen. 'Een bende van ongeveer 200 man viel Vrijdag de onderneming Gobang. ten Westen van Buitenzorg, aan. Bij de nade ring van een militaire patrouille sloeg de bende op de vlucht. Op 25 en 26 Februari a.s. komt in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de Partij raad an de Kath. Volkspartij weer bijeen. Dan zal o.m. worden vastgesteld het pro gram voor de gemeenteraadsverkiezingen terwijl ook een voorstel in behandeling komt tot aanvaarding van de resoluties van het onlangs gehouden partijcongres en een tot bespreking van de voorstellen tot reglementswijziging. Verder komt o.a. aan de orde de ver kiezing van een tweede ondervoorzitter, waarvoor het partijbestuur candidaat stelt prof. dr. Jos. Gielen. Aan het slot der vergadering geeft nar. Romme „voorlichting" over de staatkun dige toestand en het parlementaire werk. ROTTERDAM, 37 December 1948 258 ton vuursteen IJmuiden; 170 ton ton oud ijzer IJmuiden122 ton katoen Enschedé; 350 ton meel Amsterdam; 250 ton stugkoed Amsterdam; 490 ton suiker Amsterdam85 stand hout Schiedam40 stand, hout Tilburg; 38 stand, hout Am sterdam; 254 ton palmpitten Wormerveer; 44 ton klei Delft; 100 ton kolen Boskoop; 200 ton kolen Terneuzen; 140 ton bloem Tilburg; 150 ton haver Zaandijk; 100 ton mais Deventer; 100 ton mais Zutphen; 165 ton beenderen Delft; 130 ton meel den Bosch. Het gebruikelijke spreekuur van de wet- houdster en vati de Gem. Inspecteur van het Onderwijs zal Woensdag a.s. niet plaatsvinden. Met het troepentransportschip „Groote Beer", hetwelk vermoedelijk op 6 Januari a.s. te Amsterdam zal aankomen, komen de Volgende 5 Schiedamse militairen me de: Tt. J. Borsboom, Damlaan 49/19: J. Gravesteijn, Rembrandtlaan 66b; J. Her wig, Nieuwe Maasstraat 51a; Th. P. de Jager, Van Ruysdaellaan 64b; A. Ritman, Westpolderstraat 4. Op Zondag 2 Januari zal de Kath. Kring in Musis Sacrum een variété-avond orga niseren, waaraan tegelijkertijd een Nieuw jaarsbal is verbonden. Daan Hooykaas verzorgt de conférence, terwijl de Wama's en een muzikale show het programma zul len completeren. Het dansorkest, dat het Nieuwjaarsbal zal begeleiden, staat onder leiding van de heer Cor v. d. Graaf. De Ned. zaakgelastigde in Karachi heeft volgens U. P. van de regering van Pa kistan de mededeling ontvangen, dat als de Nederlandse „agressie" in Indonesië voortduurt, 'er geen nuttig doel wordt ge- diend -door zijn langer verblijf in Pa kistan. Aangezien verwacht mag worden, dat op Vrijdag 31 December a.s. na 16 uur een vermindering van de industriële be lasting bij de electriciteitscentrales zal optreden ten opzichte van die op andere Vrijdagen, heeft de directeur-generaal van de energie-voorziening op die dag van het bestaande verbod tot het verbrui ken van electriciteit voor: etalageverlich ting; verlichting en verwarming in treinen en trams; buitenverlichting van de open bare gebouwen, horeca bedrijven en instei lingen voor publieke vermakelijkheden ontheffing verleend van 16 tot 18 uur Dit houdt dus onder meer in, dat op ge noemde dag de etalages van 4 uur 's mid dags tot 10 uur 's avonds verlicht mogen worden. O Met ingang van 1 Januari 1949 is be noemd tot burgemeester der gemeente Waardenburg G. E. H. Tutein Nolthe- nius, tot dusver commies ter secretarie der gemeente Voorst (G.). Ofschoon zii het Nederlandse besluit om de onderhandelingen met de repu bliek af te breken betreurt, aarzelt de Dailv Mail toch dit. optreden te veroor delen. Het blad schrijft heden, dat de Nederlanders datgene pogen te doen waaraan de Britten zich hebben ont trokken. „Zij hebben gepoogd in Zuid-Oost-Azife een vrij gemene best op te bouwen in de tijd. dat Engeland afstand heeft gedaan van zijn eigen verantwoordelijkheid in dat gebied". De Daily Mail herinnert eraan, dat de Nederlanders verklaard hebben op 1 Jan. een federale interim-recrering in te stel len en dat de republikeinse regering, „waarvan enkele leiding gevende figuren tijdens de oorlog actief meegewerkt heb ben met de Jaoannezen," hiertegen be zwaren opperde en aan de Nederlanders weigerde de gewenste waarborgen te geven. „Wat nu?" zo vraagt het blad zich af „De regering van Tndia schreeuwt om actie tegen Nederland, onze eigen rege ringspersonen zwiigen vreemd genoeg in alle talen. Hier ligt zeer zeker een kans wijl de naties van W.-Europa alle moeite voor Engeland om leiding te geven. Ter- doen om een verdedigingssysteem op te bouwen, verliezen zij haar gezag in het Oosten". „Zij verliezen het, omdat bii volkeren, die nog niet rijp zijn voor zelfbestuur en eensklaps ..bevrijd" worden, de situatie snel vervalt tot anarchie, en communisme. De communistische vloedstroom nadert uit China en er is weinig tijd meer om te handelen. Er is geen tijd voor een zelfvoldaan elkaar verwijten toeslingeren (Van onze Brusselse correspondent). Terwijl in de Benedietijnerabdij van Maredsous geluid werd om de midder- naohtmis van Kerstnacht aantekondigen, brak de kroon waarmede de klok Eliza beth aan een balk was vastgemaakt. Deze klok, die 7500 kgr. weegt, stortte mot donderend geraas naar beneden, waar zij in de grond drong. Als bij wonder, werd niemand bij dit zeldzame ongeval gewond. De afgebroken partij Kramer—Horowitz uit de derde ronde eindigde in remise terwijl eveneens de afgebroken partii SteinerHorowitz uit de eerste ronde werd uitgespeeld, welke gewonnen werd door Horowitz. Horowitz neemt nu met Kashdan de derde en de vierde plaats in met 2% punt uit 4 partijen, waardoor dr Euwe naar .de 5e plaats is verwezen met 2 punten, eveneens uit 4 partijen- taalmiddelen, die zij op vrije valuta markten in het buitenland hebben ver worven. De bovenstaande maatregel zal tot ge volg hebben dat bankpapier van bepaalde landen, waarvan de circulatiebanken het bankpapier dat uit het buitenland wordt aangeboden niet vrij terugnemen, onver mijdelijk eer lagere koers zal gaan note ren dan de thans geldende officiële koer sen. Met belangstelling mag men afwach ten welke koersen er uit de bus zullen komen. Hoe zal zich bijv. de koers van het pond sterling, wat bankpapier betreft, gaan ontwikkelen? De redenen, welke tot de hierboven genoemde maatregel hebben geleid, zul len vermoedelijk wel gelegen zijn in het feit. dat reizigers, die van bepaalde valuta na terugkeer van een buitenlandse reis bankpapier hadden overgehouden, in s~ ige gevallen slechts met groot ver lies dit bankpapier weer aan de banken konden verkopen. Ook het feit dat de Nederlandse Bank vermoedelijk van in courant papier niet veel plezier heeft be leefd zal er toe hebben bijgedragen. Men moet in de nieuwe regeling geen aanpassing aan de vrije valutamarkt in België zien als symptoom van gro tere vrijheid in Benelux verband. Im mers de bankpapier noteringen van sterke valuta zullen nooit boven de officiële koers, vastgesteld op grond van de Bretton Woods pariteiten kun nen stijgen. De handel in buitenlands bankpapier zal met ingang van 1 Januari a.s. een belangrijke verandering ondergaan. Naar wij vernemen zal dan de officiële notering van buitenlands bankpapier, uitgezonderd dollars der Ver. Staten van Amerika en Zwitserse francs, ko men te vervallen. De Nederlandse Bank zal dan ook geen buitenlands bankpa pier, behalve de twee genoemde soor ten. meer aankopen. Ook het door ingezetenen overgehou den reisgeld, dat zij voor een buitenlandse reis hebben verkregen zal niet meer wor den aangekocht door de Ned. Bank. Zijn wij goed ingelicht, dan zal aan de deviezenbanken toestemming worden verleend tot het kopen en verkopen van buitenlandse betaalmiddelen uitgezonderd Amerikaanse dollars en Zwitserse francs. Dit kopen en verkopen zal geoorloofd zijn tegen koersen, welke gelijk zijn of lager zijn dan een maximum koers, welke door de Ned. Bank zal worden vastgesteld. Op de bewuste maximum koers zal de Ned. Bank buitenlands bankpapier afgeven, indien zij het tenminste in voorraad heeft. De banken zullen gerechtigd zijn tot het uitvoeren en verkopen in het bui tenland op de vrfje valutamarkten al daar van de buitenlandse betaalmidde len. die zij volgens de hiervoor genoem de procedure hebben verworven. Over het provenu verkregen door de bewuste verkopen zal door de banken vrij mogen worden beschikt voor het aan kopen op de vrije valutamarkten in het buitenland en wel van buitenlandse oe- taalmiddelen, inclusief dollars der V.S. en Zwitserse francs, alsmede voor het aan kopen van in dollars der V.S. luidende saldi, uitstaande bij banken in de V.S. Tenslotte zullen de banken gerechtigd zijn tot de uitvoer van buitenlandse be- Geboren: Arie, zn van M. Gille en M. Noordijk, Tuinlaan 70; Franciscus M. A., zn van F. M. A. van Leeuwen en ,J J. Meerkerk, Klaaswaalsestr. 12; Jacobus J., z nvan P. C. Groenendaal en H. Lugtig- heid, Tuinlaan 70; Antonius G., zn van A, H. Seijkens en H. P. A. van Rooijen, van Ostadelaan 2; Gerrit M., zn van C. A. F. Gouka en T. M. van Dijk, Mariastraat 7; Johanna C„ dr van H. Hoogland en J. C. Baljé, Villastraat 93; Cornelia G., dr van H. de Ligt en C. G. van Kleeff, Nassau- laan 75; Jojiannes J. M-, zn van J. A. M. Schamle en J. E. Stor. Pr. Mauritsstraat 8; Christina M.. dr van E. H. van Pelt en A. van Kruiningen, Huysmansstraat 46; Gerrit C., zn van G. de Groot en N. van Heest, Warande 83; Hubertus C., zn van C. Klomps en K. A. Middeldorp, Tuin laan 70. Overleden: M. Agter, 73 j., Nassaulaan 75; J. W. Meijer, 86 j., weduwe van C. Both, Nieuwe Haven 153; G. J. Himmese, 76 j., weduwe van C. G. Hermans, Nieuw- straat 35. De Nederlandse gezant in Australië, de heer P. E. Teppema, heeft de volgen, de verklaring gepubliceerd: „Mijn reuring ontkent door mij de ver klaring van het Australische departement van buitenlandse zaken van 22 Decem ber, waarin ooggetuige-berichten worden aangehaald van niet-officiële evacué's uit Djokjakarta, die zeggen, dat de stad meer leed dan in de officiële communi- qué's werd verklaard. Volgens deze berichten zou de lucht macht de stad met machinegeweervuur en raketten hebben bestookt. Mijn rege. ring verklaart, dat deze berichten volko men vals zijn. Officieel wordt bekend gemaakt, dat sinds de bezetting van het vliegveld tot en met de bezetting van Djokjakarta één bom op het vliegveld werd geworpen. Geen beschieting van de stad met machinegeweren of raketten heeft plaats gevonden". Gistermorgen heeft prinses Wilhelmina een onverwacht bezoek gebracht van on geveer een uur aan de Zuid-Afrikaanse kunsttentoonstelling in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Prof. Bokhorst heeft H. K. H. rondgeleid. Prinses Wilhelmina heeft zich speciaal de werken van de Zuid-Afrikaanse schilder Pierneef doen wijzen. Zij uitte haar grote waardering voor het tentoongestelde. r y V, de vensterbank nog eens heel nauwkeurig. „Dat moet een dwerg zijn" stelde hij vast. Hij liet een foto van de afdruk maken en ging toen naar een leeszaal, waar hij In een dik boek bladerde over dwergen. Plotseling zag hij de foto van een dwergenhand. die met zijn vingerafdruk overeen kwam. „Leven in bossen in de nabijheid van grote steden, liefst niet ver van rivieren" stond er in het boek." Koortsachtig las de detective verder. 35. De motorrijder, die tegenover Bim op de weg zat, kwam langzaam tot zichzelf. Toen hij helemaal was bijgekomen, keek hij Bim met een stekende blik aan. „Begint U maar met die motor te betalen" zei hij dreigend. „Ze noemden me harde Joris", voegde hij eraan toe, als teken, dat die aan maning beter niet in de wind kon worden geslagen. „Ik heb tot mijn spijt maar acht en twintig cent bij me" zei Bim benauwd. Op dat ogenblik bekeek Basli de vreemde vingerafdruk op betaalt wel" en dus maar recepten uit te schrijven; huis-, tuin- of keukenmiddel of niet. Aangezien dit niet to verwachten is. kunt u dus een volgende maal de dub beltjes sparen door even te informeren, of u het recept ook zonder meer bij dro gist of apotheek kunt kopen. zit. Haar voornaamste bezigheid is schoonmaken, schoonmaken op elk uur van de dag. Haar geestelijke ontspan ning bepaalt zich tot buurpraatjes. Sinds het overlijden van haar man. heeft zij zich aangewend op "en irri terend huilerige toon U spreken. Zij ver. mag urenlang voordrachten te houden over de geheimen van de was. over het inmaken van vruchten en het braden van een kalkoen. Bij een enkel bezoek kan men ten slotte .nog wel zoveel reduld bijeen ga ren om zwijgend en schijnbaar belang stellend te luisteren Maar zijn ganse le ven lang weerloos aan deze attaques ener ongelooflijke welbespraaktheid te zijn overgeleverd....? Neen! Dan maar liever steno-typiste zijn. Zij hebben de wagen van de groen teboer, mitsgaders Jenny, de oude schimmel, gecharterd. En dan is er nóg een kwestie te be spreken. Nicole heeft In de krant een adver tentie gelezen, waarin een steno-typiste wordt gevraagd, goed op de hoogte van Frans en Duits. Zou zij zich bij die fir ma aanmelden en proberen tijdens de vacantie van de universiteit wat geld te verdienen? Danny Is er sterk tegen. Dwaasheid, meent hij ongeduldig. Vandaag aan de dag kreeg je niet zo gemakkelijk meer een betrekking. En hoe vaak moest hij haar nu nog zeggen, dat zij „het niet nodig had zich door vreemden te laten commanderenAls ze een beetje zuinig waren, zouden ze best samen van zijn salaris kunnen rond komen. Maar natuurlijk oesten zij dan zo spoedig mogelijk gaan trouwen en samen gaan wonen. Overigen.- moest '-ij nu hun telefoon gesprek beëindigen, om nist van een of andere chef een litbi ander te krijgen Met een zucht legt Nicole de hoorn op de haak. Met Danny trouwen, dat betekent: bij Danny's moeder intrekken, in een klein burgerlijk milieu verzinken. Want Danny's moeder is een vrouw, die bij een verbazingwekkende lichaams omvang een zeer begrensde horizon be- President Truman verklaarde zich on gerust, omdat de Sovjet-Unie „onze groot ste bondgenoot, er een stelsel van moraal- codes op na houdt, welke met moraal niets van doen hebben". „Gesloten overeenkomsten zijn voor da Sovjet-Unie niet heilig. Ik heb te Pots dam gedetailleerde overeenkomsten met haar gesloten, doch de Sovjet-Russische regering heeft zich aan geen enkele vau deze overeenkomsten gehouden. Te Yalta zijn bepaalde overeenkomsten met da Sovjet-Unie gesloten. Aan geen enkele hiervan heeft de Sovjet-Russische regering de hand gehouden. Dit is een situatie, welke mij zeer veel leed doet, omdat het Russische volk een groot volk is. Ik ben er zeker van, dat, indien het Russische volk invloed op zijn regering kon uitoefenen, deze over eenkomsten zouden worden nageleefd". President Truman besloot: „er maken heden ten dage bepaalde leiders deel uit van de Sovjet-Russische regering, die ten zeerste verlangend zijn met ons tot over eenstemming te komen" Welke Sovjet Russische leiders hij ba- doelde, zeide Truman niet. Nicolle is zó verbluft, dnt zij geen woord vermag uit te brengen. Haar ge zicht ls één groot vraagteken. Wat is er in 's hemelsnaam met Kitty aan de hand? Had zij onderweg, toen zij zich naar bet politiebureau begaven, niet nog ge decideerd verklaard, dat zij zich de weelde van een dergelijke zorg niet konden veroorloven, dat het de taak van het rijk was, het kind te verplegen? En nu plotseling deze veranderde stem ming! Inspecteur Benett kijkt Kltty zo door dringend aan, alsof hij haar op de bo dem van haar ziel wil lezen. Op opval lend ambtelijke toon maakt hij haar erop attent, dat de 500 pond, die zij gisteren van de vreemdeling heeft ontvangen, voorlopig door de politie Ln beslag moeten worden genomen, De mogelijk heid is namelijk niet uitgesloten, dat dit geld de vermoorde ontroofd is. In ver band hiermede zouden de dames zich dus voor een vergoeding van eventuele onkosten, welke de verzorging van het kind met zich zou brengen, uitsluitend Druk beraadslagend slenteren de bei de rpeisjes door de volle winkelstraten, Maud tussen hen In. De nieuwsgierige, heldere kinderogen staren naar de hui zen. mensen, auto's en trams. De eerste indruk, die dit kleine mensenkind op dit ogenblik van Londen krijgt, is een zo overweldigende, dat het stom is van verbazing. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3