Prikkeldraad-resoluties aanvaard "V andaag antwoord regering van onze Sovjet-troepen in Mandsjoerije 5% Journalisten bezochten Djokja Weinig voedsel en moeilijk geld Kard. Mindszenty naar onbekende bestemming Moeder eetui&e van arrestatie GoNGSlagen V^eerHeriobt De nieuwe bonnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ned. ambassadeur te Londen naar Indonesië Een millioen voor de roulette Vreemde acties nabij Toenglai-eïlanden Auto als bulldozer Aanmelding voor de arbeid Uitdaging aan de christenheid 42 Schipbreukelingen op een rots Belgische textiel 70ste JAARGANG WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 No. 208*12' Voor de derde maal binnen enkele dagen stond gisteren middag weer de Indonesische kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad. De hele dag had men gedebatteerd over een niet minder netelige kwestiei namelijk de Palestijnse. Deze werd echter gisterenmiddag om half vijf verdaagd tot heden vier uur. Enkele minuten later zette de raad de behandeling der Indonesische aangelegenheid voort. Eerst kreeg de Neder landse gedelegeerde, dr- Van Royen, gelegenheid mee te delen, dat hij had gehoopt reeds gisterenmiddag een tweede verklaring van de Nederlandse regering af te leggen, waarin opheldering zou kunnen worden gegeven aangaande enige punten in de Veiligheidsraad ter sprake gebracht. Dit was hem echter toen nog niet mogelijk, daar de consultaties tussen de Nederlandse regering en Batavia nog niet waren geëindigd. Dr. Van Royen kon de raad echter met zekerheid beloven, dat hij deze opheldering heden (Woensdag) zou kunnen verstrekken- Chineseresolutie praematuur Engeland voor uitstel De vertegenwoordiger van Engeland Officieel wordt medegedeeld: Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, HJV1. Ambassadeur te fiOnden, zal zich binnenkort voor enige weken naar Indonesië be geven. In goed geinformeerde kringen in Den Haag meent men, dat de aanwezigheid van een ervaren diplomaat als onze ambassadeur te Londen, vooral met het oog op het internationaal aspect van de Indonesische kwestie, een geduch te versterking zal betekenen van het aldaar reeds aanwezige team. Overigens schijnt het, dat de heer Michiels van Verduynen zonder concrete opdracht naar Indenesië zal vertrekken. j Zakenlieden willen concurreren Dr J E. van Royen in gesprek met de Britse afgevaardigde Mc. Berley Esler Dening even voor de zitting van de Veilig heidsraad. WILDE VARKENS IN ZUID-LIMBURG De resolutie wordt vervolgens in stemming gebracht en aange nomen met 8 stemmen voor en 3 onthoudingen (Engeland, Frank rijk en België). De Columbiaanse resolutie Geen supervisie Deze resolutie wordt aanvaardt met 9 stemmen vóór en 2 onthou. dingen. (Rusland en de Oekraine). Vol moederlijke trots bewondert prinses Elizabeth haar flinke baby, prins Charles, Philip, Arthur, George van Edinburgh. De beschuldigingen LATER WEER TOE- NEMENDE W IND ZE ZULLEN ONS NIET HEBBEN Diemen had de primeur; gisteren werd daar de eerste officiële hard. rijderij op schaatsen gehouden. Buyen (links, winnaar) tegen J. Kelderman in actie.. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat X, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nederland weer gedwarsboomd De gedelegeerde van Syrië eist van dr. Van Royen dat deze onmiddellijk inlich tingen zal verstrekken over de vraag, in hoeverre uitvoering is gegeven aan de eds tot vrijlating der gevangenen. Dr. Van Royen antwoordt hierop, dat veertien te Batavia vrijgelaten republi keinen merendeels leden zijn van de republikeinse, delegatie en andere te Batavia woonachtige prominente repu blikeinen. Hij zeide, dat president Soe- karno en verschillende zijner ministers nog in surveillance zjjn, hetgeen echter niet betekent, dat zjj nog in gevangen schap verkeren. De heer Palar zegt, dat er absoluut geen rechtvaardiging is te vinden voor het feit dat president Soekamo en de andere ge vangenen nog niet zijn vrijgelaten. De vrijlating van enige republikeinen te Ba tavia was zeker niet hetgene wat in de resolutie van de raad wordt bedoeld; men bedoelde uitdrukkelijk de president en de leden der republikeinse regering. Het is volgens de heer Palar duidelijk, dat de Nederlandse regering niet de bedoeling heeft de president en de ministers vrij te laten. Integendeel, de Nederlandse auto riteiten hebben besloten, hen over te brengen naar een plaats in de bergen buiten Java. Daaruit blijkt, dat Nederland zich niet alleen niets aantrekt van het bevel om het vuren te staken, doch even min iets van het bevel tot vrijlating der gevangenen. De heer Palar vraagt onmid dellijke stappen van de raad om de vrij lating te bevorderen. De heer Van Royen deelt hierop me de, aan zijn regering authentieke inlich tingen te hebben gevraagd over het persbericht, volgens hetwelk de heer Soekarno en anderen zijn overgebracht naar een verblijf buiten Java. De heer Van Royen zal heden in staat zijn, de Veiligheidsraad deze authentieke in lichtingen te verstrekken. Volgens hem biedt de Chinese resolutie een nieuw aspect; zij sluit namelijk de verklaring in dat Nederland niet heeft voldaan aan een eis van de Veiligheidsraad. Met het oog op het feit, dat hij na een kort uit stel der behandeling in staat zal zijn een verklaring van de Nederlandse re gering te geven, acht de heer Van Royen het aannemen van een dergelijke resolutie praematuur. deelt xn het kort mede dat hij het ge wenst acht, dat de Nederlandse verte genwoordiger een kort uitstel wordt ver leend, teneinde nadere inlichtingen te kunner verstrekken. Hij zal zich daarom van stemming onthouden. De heer Malik van de Sovjet-Unie acht het duidelijk, dat de Veiligheidsraad on derhevig is aan sabotage van de zijde van Nederland, het land. dat de daad van agressie heeft gepleegd. Het is volgens de heer Malik duidelijk dat Nederland rekent op steun van de Veiligheidsraad, di Nederland onder zijn vleugelen houdt. Spreker oefent critiek uit op de houding va Engeland. De vertegenwoordiger der Verenigde Staten, dr. Jessup deelt mede, dat de Ame rikaanse delegatie zich uiteraard aan sluit bij de actie waartoe de Veiligheids raad heeft besloten. Ten aanzien van de bijzondere situatie met betrekking tot Naar wij vernemen heeft een Neder landse groep zakenlieden een millioen gulden bijeengebracht ten behoeve van de exploitatie van roulette te Scheve- ningen en Zandvoort. Dit geld wordt ge stort bij de Rotterdamsche Bank N.V. en blijft daar disponibel tot 1 Augustus 1949. Men hoopt, dat voordien een wets wijziging tot stand is gekomen, welke exploitatie van een of twee Nederlandse casino's, zij het in strikt gereglemen teerde zin, zal mogelijk maken. Het openstellen van deze mogelijkheid wordt dringend noodzakelijk geacht, in verband met de concurrentie tussen Belgische en Nederlandse badplaatsen, die zich, naar men stellig verwacht, na het tot stand komen van de economische unie. zal openbaren. In le bossen rond hef toeristenplaatsje Epen aan de Limburg-Belgische grens worden de laatste tijd steeds meer wilde varkens gesignaleerd. Dezer dagen werd een kudde van acht varkens gezien, elk van minstens 80 kg. Chinese kranten beweerden gisteren, dat twee divisies van het leger van een zekere natie waarmee zij kennelijk de sovjet-nnie bedoelden op 24 De cember Mandsjoerije zijn binnengeko men en gestationeerd werden te Har bin en Moekden, onder het voorwendsel de spoorlijnen te beschermen. Het be richt stamt uit Peking en werd nog niet te Sjanghai bevestigd. In een Chinees bericht uit Tsingtao wordt beweerd, dat sovjet-vliegtuigen constant verkenningen uitvoeren boven de Toengl ai-eilanden, waar de Chinese ma rine een basis bouwt, van waaruit Chine se oorlogsschepen heel nemer- aan de slag om hei Tanskoe s>*ned. Ook wordt gezegd dat Russische kanon neerboten vissersschepen hebben aange houden ter hoogte van Port Arthur e" Dairen. Deze scheepjes, welke aan de eilandbewoner^ toebehoorden, werden aar de Chinese communisten gegeven om voorraden over te brengen van Mandsjoe rije naar Jangkokou in oostelijk Sjan- toeng. Nu de weersomstandigheden in de front, gebieden gunstiger zijn geworden, ver. wacht men, dat de communisten na een gevechtspauze hun aanvallen zullen gaan voortzetten Rond Tientsin hebben de na tionalisten 40.000 landmijnen gelegd. Te Sjanghai zal binnen enkele dagen de toe stand van „totale oorlog" worden uitge roepen. Alle postverkeer naar en van de stad staat reeds onder censuur. Vee! aandacht wordt geschonken aan de diplomatieke bedrijvigheid der laat ste dagen welke men in verband brengt met vredesonderhandelingen. Maar schalk Ven Hsi SJan de gouverneur van de provincie Sjansi (N China) vloog naar Nanking en had een lang onder hond met gen Tsjang Kai Sjek l.xter vertrok Tsjang zelf per vliegtuig nil Nanking, met onbekende bestemming. paragraaf B van de resolutie (vrijlating der gevangenen) verklaart hij zich ac- coord met de motieven, door de verte genwoordiger van China naar voren ge bracht en zijn delegatie zal dan ook stem men vóór de Chinese resolutie. Het is juist zegt dr. Jessup, dat elk uitstel der vrijlating moet worden voorkomen. De afgevaardigde van Australië, Hodg son, is van mening dat er reeds een schending van de resolutie van Vrijdag j.l. heeft plaats gehad. In verband hier mede herinnert hij aan artikel 25 van het Handvest, dat bepaalt, dat de leden der V. N. de beslissingen van de Veilig heidsraad zullen respecteren; onafhanke lijk van kwesties van jurisdictie of com- pententie. De heer Van Royen vestigt er de aandacht op, dat zijn bezwaar tegen de resolutie niet alleen geldt de daarin op genomen note of censure, doch dat hij eveneens heeft gezegd dat hij de hele resolutie op het ogenblik praematuur acht. Aan de orde is vervolgens de door Co lumbia voorgestelde resolutie. De Colum biaanse afgevaardigde licht de resolutie toe. Zij opent geen nieuwe gezichtspun ten, doch stelt hetzelfde voor waarover reeds is gesproken in Augustus 1947. De commissie van consulaire vertegenwoor digers is volgens hem een geschikt lichaam oia de gevraagde informaties te verstrek ken. Wanneer de raad van dit lichaam een rapport ontvangt zal hij in staat zijn, zich van de situatie een beter beeld ve vormen. Het door Nederland geopperde bezwaar, dat de C. V. G. D. niet het recht heeft om dergelijke informaties te verstrekken, komt door het aannemen van deze resolutie te vervallen, aangezien thans om informaties van de consuls ge vraagd wordt- De heer Van Royen deelt mede. dat Nederland in het algemeen geen be zwaar heeft tegen het geven van zulk een taak aan een consulaire commis sie!'. Dit kan het voordeel hebben, dat daardoor de C. V. G. D in haar eigen karakter wordt gelaten. De heer Van Royen herinnert eraan, dat in de thans ingediende resolutie een zinsnede ont breekt. die in de resolutie van Augus tus 1947 wei was opgenomen, nameiiik de verklaring „bij overeenkomst tussen de partijen". De Columbiaanse vertegenwoordiger zegt dat deze zinsnecle uitdrukkelijk is weggelaten, aangezien thans de situatie niet dezelfde is als in Augustus 1947. Het gaat hier slechts om een rapport en hij gelooft niet, dat dit de meningen var, partijen moet omvatten. De heer Van Royen zegt, dat, indien deze interpretatie aan de resolutie wordt gegeven, hij er zeer sterk tegen moet op komen. Dit toch zou ingaan tegen de functie van een consulaire commissie He* zou onjuist zijn aan deze commissie het recht van supervisie te verlenen, en daar mede deze supervisie „door een achter deur weer binnen te halen" De heer Taraschenko van de Oekraï ne deelt mede. dat zijn delegatie niet in staat is, de resolutie te steunen. De resolutie komt dan in stemming de volgende tekst: „De Veiligheidsraad verzoekt de con sulaire vertegenwoordigers in Batavia, bedoeld in paragraaf vijf van de resolu tie, welke op de 194ste vergadering van de raad werd aangenomen, aan de Vei ligheidsraad zo spoedig mogelijk een volledig rapport over de toestand in de republiek 'Indonesië te zenden ter in formatie van en als leidraad voor de raad. Zulk een rapport moet omvatten het verslag over de uitvoering van de cease-fire orders en de ogenblikkelijke toestand in de onder de militaire bezet ting staande gebieden en die, waaruit de strijdkrachten kunnen worden te ruggetrokken". De vergadering wordt dan te tien mi nuten voor zeven gesloten. Op het gevaarlijke kruispunt Schaaps- weg-Veenderweg te Ede, waar de bebou wing het uitzicht bemoeilijkt, werd giste renmorgen de luxewagen van de Benne- komse advocaat mr. A. van der Deure ln de flank aangereden door een van réchts komende personenauto, bestuurd door van H. uit Oosterbeek. De auto van mr. v. d. D. werd van de weg afge- wqrpen en ramde met flinke vaart de voorgevel van het hoekhuis, dat de in dit verband tragi-komische naam „Wel kom" draagt. Er werd een geweldige ravage aangericht: de gevel stortte in en verpletterde het voorste gedeelte van de wagen, die met zijn neus in de woonka mer van de huiseigenaar stond. Mr. van der D. kreeg enkele hoofdwonden. De andere bü de aanrijding betrokken wa gen was zwaar beschadigd: de inzitten den liepen geen letsel op. Een twintigtal binnen- en buitenland se journaiisteij bezocht gisteren Djokja karta en ze hebben er enkele uren vrij kunnen rondrijden. In vergelijking met bezoeken in de republikeinse tijd was het straatbeeld in zoverre gewijzigd, dat er thans vrijwel geen karren en vwagens reden, doch dat het rijdend vervoer uit. sluitend uit militaire vrachtwagens en jeeps bestond. Het aantal voetgangers was minder en vrijwel alle winkels wa ren' gesloten, hoewel Djokja ook voor wat de Indonesische bevolking betreft, zeker niet de indruk maakt van een uit gestorven stad Op de pasars begint aar zelend de handel terug te keren, doch evenals bij de winkels vormt hier het monetaire probleem een moeilijkheid. Nederlandse instanties betalen en ont vangen uitsluitend in federaal geld (Ned.-Indisch courant), doch tegenover het republikeinse geld is geen koers vast gesteld, zodat iedereen andere koersver houdingen aanneemt Gisteren was de verhouding gemiddeld vierhonderd roe- piahs tegenover een gulden doch en kele dagen geleden was deze nog hon derd tegen een. Gisteren werd in de stad een voedsel distributie voor de werkende bevolking ingesteld, de z.g.n. werkersdistributie, die ook in de federale gebieden bestaat Voorlopig wordt per dag 200 gram rijst en 200 gram ma is verstrekt. Deze distri butie was mogelijk, nadat over land 20 ton rijst uit Semarang was aangevoerd, want, naar een vertegenwoordiger van Economische Zaken meedeelde, werd Djokja als een „lege stad'' aangetrof fen. In totaal werden niet meer dan 110 zakken rijst gevonden, die onmiddellijk centraal werden opgeslagen en voor dis tributie bestemd zijn. De republikeinse regering had strenge maatregelen geno men tegen het hamsteren van rijstvoor. raden en militaire verordeningen voor het begin van de actie hadden ooit mee gewerkt om Djokja tot een stad te ma ken, waar blijkbaar van dag tot dag werd geleefd. In een onderhoud met de vertegen woordiger van de territoriale bestuurs. adviseur bleek, dat langzamerhand vrij veel Indonesische arbeiders zich al weer Radio Vaticana geeft de volgende bij zonderheden over de arrestatie van Z. Em. kardinaal Mindszenty, afkom stig van ooggetnigén uit de omgeving van de kardinaal. Zondagavond om 8 uur, juist toen kardinaal Mindszenty zjjn oude moeder op Hezoek gehad had en hij deze naar de buitendeur bracht, hield een auto met politie-agenten, die speciaal nit Boe dapest naar Èsztergom waren gezonden, voor de deur van zijn paleis stil. De kar dinaal toonde zich hierop volkomen voorbereid en hjj bleek in het geheel niet verrast, toen de staatspolitie hem mededeelde, dat hjj gearresteerd werd. Hjj vroeg slechts verlof een jas te mo gen halen. Slechts een half dozijn per sonen, onder wie de bejaarde moeder van de kardinaal, waren getuige van diens arrestatie. Daarna werd de kar dinaal per auto naar een onbekende bestemming gebracht Het officiële, door de communistische regering te Boedapest over de arresta tie uitgegeven communiqué spreekt, zoals bekend is, van hoogverraad, spionnage en valutazwendel. De „Osservatore Romano" schrijft, dat dit alles thans geschiedt aan de voor avond van het feest van de H. Thomas van Kantelberg. Deze heilige martelaar aartsbisschop van Canterbury, werd op 29 December van het jaar 1170 eveneens gearresteerd met de vraag: „Waar is de vorrader?" Ook kardinaal Mindszenty wordt thans gevangen genomen onder de beschuldi ging van hoogverraad Kardinaal Minds zenty wordt in feite gearrestëerd voor zijn verdediging van de rechten van de Kerk en Haar goddelijke zending. Het blad besluit: De Kerk bezit schatten, die zij ondanks bedreiging met kerker of dood niet mag prijs geven Steeds echter heeft de Kerk mannen aangetroffen in de voorste linies om deze schatten te verde digen Zij zijn het. zoals de Paus nog in zijn Kerstboodschap verklaarde, die de troost zjjn van alle gelovigen en een glörie voor God Onder alle volkeren werden gevonden en worden nog gevon den duizenden moeAlg# mannen, die, danks vervolging en bedreiging, trouw blijven aan God en Kerk. Het Italiaanse blad „II Quotidiano" noemt de arrestatie van de kardinaal een aanslag op de menselijke vrijheid. De bedoeling van de Hongaarse regering is steeds geweest, wantrouwen en tweespalt te brengen tussen de Hongaarse gelovigen en het episcopaat. De arrestatie van kar dinaal Mindszenty is een uitdaging aan de gehele christenheid. Bismarck was één der eersten in de jongste tijden, die maatregelen nam tegen de Kerk en bisschoppen in de gevangenis wierp. Hitler bedreigde op gelijke wijze de bisschop van Munster, kardinaal von Galet en Tito volgde hen met de arres tatie van aartsbisschop Stepinac. Nu treedt Hongarije in hun voetspoor. De Marxisten, gesteund door hun bajonetten, rroete t weten, dat zij hiermede de gehele christenheid hebben uitgedaagd en dat de arrestatie van kardinaal Mindszenty een belediging is van het menselijk geweten en van de geest van de vrijheid. De B.B.C. zeide Maandagavond, dat kardinaal Mindszenty in geheel Oost-Eu ropa wordt gezien als de grootste strijder voor de vrijheid van Hongarije. Radio New York stelt vast, dat de com munistische regering de politiek van de vroegere nazistische regering voortzet. Door de nazi's werd de kardinaal ver volgd wegens zijn „antifascistische en an- ti-nazisliseh houding" en langer dan een jaar gevangen gehouden. De thans door d- regering aangevoerde gronden voor zijn arrestatie zijn slechts een veront schuldiging en een maskering van de ware redenen. De bedoeling is immers, de verdediger van de vrijheid en de waarheid tot zwijgen te brengen. Het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken heeft een speciaal communi qué uitgegeven, waarin beweerd wordt, dat kardinaal Mindszenty met een groep vooraanstaande royalisten en „zekere bui tenlandse mogendheden" heeft samenge zworen om de restauratie van de Habs burgers té bewerken. De kardinaal werd er ook van beschut died, voor niet met name genoemde wes telijke landen spionnage verricht te heb ben In tiet communiqué wordt voorts de arrestatie bekend gemaakt van een aantal andere vooraanstaande Hongaarse Katho lieken, o.w. prins Paul Esterhazy, vóór de oorlog de rijkste grootgrondbezitter van Hongarije, dr. Miklós Nagy, secreta ris van de Hongaarse afdeling van de Ka tholieke Actie, dr. Milos Beresztaczy, di recteur-generaal van de afdeling Boe dapest van de Katholieke Actie en ver scheidene Katholieke priesters. Kardinaal Mindszenty en Otto von Habsburg, de pretendent van de Oosten rijkse troon, zouder aldus het commu niqué, het eens geworden zijn over een centraal Europees koninkrijk onder be scherming van de V.S., dat na een derde wereldoorlog zou worden gesticht! Het communiqué verklaart, dat tijdens een huiszoeking in het paleis van dé kar dinaal te Estergom op de vooravond van Kerstmis geheime archieven werden ge vonden on dei de vloer van de kelder. De archieven zouden verscheidene honderden documenten bevatten, waaronder door de kardinaal geschreven brieven, waarin aangedrongen werd op interventie van zekere westelijke mogendheden in Hon garije, evenals de originele exemplaren van antwoorden van de ministers van die landen. De archieven zouden ook rappor ten en boodschappen bevatten van de kardinaal aan zekere westelijke mogend heden ten aanzien van de Russisch-Hon- gaarse betrekkingen, sovjet-troepenbewe gingen „en enige zeer belangrijke inlich tingen betreffende de Sovjet-unie, geba seerd op rapporten van een Grieks-Ka tholieke priester in de Karpalische Oekraine' De regering van Eire heeft Hongarije gisteravond verzocht, een vertegenwoor diger te mogen zenden, om een onder zoek in te stellen naar de omstandig heden, waaronder kardinaal Mindszenty door de Hongaarse regering vastgehou- den wordt. Poging tot eerroof, zegt Washington Een woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft de door de Hongaarse re gering tegen de gearresteerde kardinaal Mindszenty uitgebrachte beschuldigingen als „een poging om de reputatie van de primaat te bezoedelen" beschreven. „Wij hebben alle redenen om aan te ne- mn. dat de Hongaarse regering tot elke beschuldiging haar toevlucht zou nemen om de kardinaal in discrediet te brengen' voegde hij hieraan toe. De vroegere Hongaarse gezant te Was hington. Szegedy Maszak. zeide. dat de beweringen '1, het Hongaarse communiqué „geleken op een zeer kenschetsende men geling van bepaalde feiten en louter on zin. samengevoegd en omgewerkt tot eer samenzwering tot het plegen van hoog verraad". aanmelden. De medewerking van het hoger personeel houdt nauw verband met de politieke toestand en deels ook met de houding van de sultan Sultan Ha- mangkoe Boewono die in de republi keinse tijd gouverneur van Djokja en m- nister van staat was is thans ziek en houdt verblijf in de kraton. Er Is nog geen rechtstreeks contact tussen hem en de Ned. autoriteiten geweest. De gezondheidstoestand van de bevol king is volgens deskundigen schijnbaar behoorlijk, doch zonder „reserve". De ziekenhuizen zijn in goede staat aange troffen, ook zoals reeds gemeld, het missie-ziekenhuis, waar 8 Nederlandse zusters verblijven. Van vernietigingen is weinig, te zien. Enkele gebouwen zijn vernield en op het vliegveld Magoewo is het stationsgebouw door racketvuur zwaar beschadigd. De verkeerstoren bleef echter staan en wordt weer gebruikt De Nederlandse sleepboot „Ganges", die is uitgerust met moderne reddings middelen is er gisteren in de nabijheid van Vigo in geslaagd een lijn naar de kleine Goeira-rots te werpen, waarop 42 verkleumde vissers saamgedrongen op hun redding zaten te wachten. Langs de lijn werden zij van voedsel en kleren voorzien Tot nu toe is echter niemand van de rots gehaald. Maandag geraakte de visschersschuit ln een zware storm. De bemanning wist zich in veiligheid te stellen op de rots, die op 25 mijl van de haven van Vigo is gelegen, maar hun boot zonk. De kustwacht werd gealarmeerd en twaalf boten van deze dienst trachtten tevergeefs boeien toe te werpen. Tenslotte kwam de „Ganges" te hulp. De weerverwachting geldig van heden- tot morgenavond luidt: Wisselende bewolking met voor namelijk in de kustgebieden en kele verspreid optredende buien. Aanvankelijk nog wat afnemende, maar later vooral langs de kust weer toenemende wind tussen West en Zuid-West. Vannacht hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. Overdag weinig ver andering van temperatuur. Donderdag 30 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur; maan op 9.33 uur, onder 16.18 uur. Wat het Nazi.hoofd niet presteerde, heeft de man van sikkel en hamer aan gedurfd. Kardinaal Mindszenty, de pri maat van Hongarije, de onverschrokken tegenspeler van het Kremlin is wegens het smokkelen van valuta's en andere doorzichtige smoesjes gevangen gezet. Weer een daad in een land met com munistische overheersing, die demon streert, hoeveel de woorden van „kame raadschap" en „gemeenschap" waard zijn, wanneer de roden op hun weg van wereldrevolutie naar heilstaat God en Zijn Kerk ontmoeten. Achter de coulissen van het toneel der sociale werkzaamheid brandt altijd het vuur der onverzoenlijkheid tegen al wat katholiek is. Weshalve de H. Vader in Zijn Kerst boodschap moest wijzen op de grote be proevingen en moeilijkheden, welke de Kerk sinds de oorlog en ook dit jaar we derom moest doorstaan. Doch bij deze constatatie liet do Paus het niet. Hij wees op de noodzakelijk heid van morele kracht en moed. van helder inzicht en klare blik om de heer schappij der waarheid te doen weder keren en een met de Goddelijke opvat ting overeenstemmende toestand van recht en sociale orde te vestigen. De kracht van het liefdesgebod zal hierbij vooral de hefboom moeten zijn. In deze tijd van angst, die volgens het Pauselijk woord zelfs de dappersten aantast, komt het er meer dan ooit op aan een voorbeeld te zijn om ,,de broe ders te bevestigen''. Zo'n voorbeeld is vlak in de nabij heid van de opdringende communistische legers in China pater de Geloes, een Franse Jezuiet, die in Kaoyoe, 25 Km. t.en Nw. van Shanghai, de „bedelaar" voor de jongens in de strafgevangenis, is. De jongelui waren gearresteerd als koeriers van communistische agenten. Kleding en voedsel sleept pater Geloes telkens aan. De oudere gevangenen zeg gen: „Hao Hsin": de pater heeft een goed hart. Men heeft de Jezuiet al gevraagd, wat volgens zijn gedachte met de missie zal gebeuren, als de communisten winnen: „Ik vind, dat ze maar aan ons zullen moeten wennen'', was zijn laconiek ant woord. Een ander voorbeeld, dat sterk de aandacht trekt. Zusters Franciscanessen hadden te Prova in de Amerikaanse staat Utah een school geopend. Maar tja. zij zaten met het vervoer der kinderen. Een oplossing werd gevonden. De parochie kocht een autobus en de zusters chaufferen zelf. Overigens, in eigen land en in eigen omgeving worden vele daden van liefde gesteld. Maar nog niet allen leven en doen voortdurend op de basis van en gedreven door de liefde. Ware dat het geval, dan zouden we met juichend hart kunnen zingen: „Ze zullen ons niet krijgen". Onbaatzuchtigheid gepaard aan harte lijkheid, is een geducht wapen. Omko men is erg, maar laat het dan zijn ter liefde van God en de naaste. HENK VAN DER MAZE. Voor het tijdvak van 2 t/m. 15 Januari 1949 zijn de volgende bonnen aangewe zen: BONNEN VOOR VLEES 521, 523 Vlees: 100 gram vlees 522 Vlees: 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 901 527 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of vet BONKAARTEN KA, KB, KC 901 531 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of vet 532 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 533 A'jemeen: 125 gram koffie B545: 200 gram kaas of 250 gram korst loze kaas. BONKAARTEN KD, KE 901 537 Algemeen: 125 gram boter of marga rine of vet 538 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAK- EN DIVERSENKAARTEN QA, QC 901 11 Tabak, 14 Diversen: 2 rantsoenen tabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MI', MH 901 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook B. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De Maastrichtse politie was ervan op de hoogte gekomen, dat uit België grote hoeveelheden textiel naar Nederland werden gesmokkeld. Zij slaagde erin een koopman te Maastricht aan te houden. Bij hem werden 70 coupons stof in be slag genomen. Het spoor leidde verder naar Amsterdam waar een zekere D. uit Brussel en C. uit Klein-Ternaaien wer den gearresteerd. Naar schatting heeft het groepje smokkelaars voor ongeveer 40.000 frauduleus in Nederland inge voerd. In Amsterdam konden nog 120 coupons stof in beslag worden genomen. BHi rè tU i C li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1