Nieuws uit STAP en OMTREK Het KCG kan niet gemist worden Moordenaar van gewurgde vrouw te Rotterdam aangehouden LAATSTE BERICHTEN Jaarvergadering van „Brabantia Nostra" Maastricht brengt een novum Reclame HET PRESTIGE VAN DE VEILIGHEIDSRAAD BIM Om v een kind) Zuid-Sumatra zelfstandig Waar is Hatta? Nieuwe berichten over aftreden van Tsjang Kai Sjek Het Sint Servaas-dansspel Ned. troepen te vroeg in Madioen Maakt voor Uw Zaak en de ontvoering van Sinterklaas WOENSDAG 29 DECEMBER 1948 PAGINA 3 CILLY WANG TROK DE ZAAL VOL STATIONSCHEF WIJMANS GAAT NAAR HAARLEM NED. VRACHTENMARKT OMTRENT MOTIEF TAST MEN NOG IN HET DUISTER Naburige volksgroepen krijgen vrijheid BURGERLIJKE STAND TILBURGSE TEXTIEL INDUSTRIE Bevredigende ontwikkeling Mgr. dr. de Brouwer spreekt over Brabantisme DE AUSTRALISCHE BOYCOT Maar in Soerakarta grondige vernielingen DE FRANSE ACTIE IN INDO-CHINA DE VOORZITTER OPZIJ GEZET? INVOER UIT DUITSLAND WALI NEGARA VAN OOST- SUMATRA: >.Met de opbouw kan thans worden begonnen TRAGISCHE ILLUSIE VAN DE MODERNE WERELD Belangen en passies inplaats van recht door NORBERT GARA1 De Musis Sacrum-zaal is v-olgekomen en niemand heeft spijt gehad van zijn tocht door de lang niet behaaglijke avond. Cilly Wang's optreden is voor bijna allenmeer geworden, dan men ervan verwacht had. Men kende haar grote naam, die nu al jaren lang een eigen klasse vormt. Maar dat toet zo zou zijn En het was ook moeilijk om bij voor baat té verwachten wat de combinatie van een caricaturist een pantomime-spe ler, een waarachtige clown en een dan seres, verenigd in een persoon zou op leveren. Het begon al aanstonds zo verrassend, toen bij toet opgaan van het doek een hoopje soldaat in de schijnwerper-kegel werd gezet. Op het motief van „Ach, du lieber A-ugustem" werd ons een heel tijds beeld in enkele minuten voor ogen gezet. De Landler, die prachtige persiflage van de volksdans behoorde tot het heste num mer van de avond. Is het niet, of Cilly Wang zich buiten zichzelf plaatst en dan zit te kijken, hoe kostelijk ze daar bezig is de draak te ste ken met zo'n serieus bedrijf als het volksdansen? Voor sommige van haar scheppingen maakt ze gebruik van bijzondere, buiten dans- en mimiek-arsenaal staande, hulp middelen, die bet caricaturaal-effect moe ten verhogen. Het is hierbij, dat het clowneske de overhand krijgt, zoals in Marianka, De Hongaarse rhapsodic van Liszt heeft al vele malen dienst gedaan bij komische nummers Charley Chaplin scheerde op die wijs in de Dictator. Wat Cilly Wang ervan maakt was wel iets heel bij zónders. Een schilder, die overmeesterd wordt door de inspiratie; in woede zijn werk op het doek z&tj tot de slotsom kómt, dat het knudde is; schepping en zichzelf om zeep brengt. Van poëtischer aard was de dans van het vogeltje, waarbij haar handen het dansen verzorgden. Een fijn observeren van de natuur lag eraan ten grondslag. Na de pauze wachtten, als drie nieuwe hoogtepunten. De kleine man, een zeer suggestief en tragisch verhaal van de klei nen dezer wereld, die opstaan, werken, eten, liefhebben en naar bed gaan. Wie in het Passage-theater wel eens de biceps-mensen bezig heeft gezien, zal zich dubbel vermaakt hebben om de twee vro lijke acrobaatj es, die met trillende armen en vlugge 'bewegingen hun krachttoeren verrichten. Tot slot danste Cilly Wang tezamen met een pop „Het mondaine danspaar De subliem geïmiteerde zotheden van een danspaar de ernst van de man en de béte soepelheid van de vrouw sloten deze avond van bijzondere humor practo- tig af. Tony Schifferstein begeleidde precies, maar zonder veel muzikaliteit; ook in de tussenspelen - moest dat de Arabesque van Debussy heten? gaf hij weinig meer dan goed g>e#iythmeerde noten- Het K.C.G. kon tevreden zijn. Een volle zaal en een prachtige avond, die zeker niet nalaten zal vele bezoekers te doen begrijpen, dat het toch wel iets zeer bij zonders is, wat door het K.C.G. naar Schtedam gebracht wordt. Als zij eens beter begrepen, dat deze avonden zonder een K.C.G. blijvend aan Schiedam voorbij zouden gaan, dan zou de steun aan het zeker niet gemakkelijke werk groter zijn Wie gisterenavond enthousiast de zaal verliet, moet toch gezegd heibben „Dit mag niet de laatste avond geweest zijn Want hoe geestdriftig men was, bleek wel uit het zeer nadrukkelijke en lang durige applaus, dat Cilly Wang dankte voor haar optreden. Maar Cilly Wang scheen van Schotse huize en gaf geen toetje. >T LEO N. Vliegensvlug vraaggesprek met Cilly Wang Deze voetverlichting is veel te vooral voor mijn postuur, zegt Cilly Wang, als we haar in de pauze even op- BOckcn Ja, de mensen zijn dankbaar en begrij pen het. Dat voel ik. Dat is niet overal hetzelfde. In Zwe den zijn de mensen erg zwaar op de hand. Zij vónden dit iets voor kinderen en be- ©rijpen nietc van de humor. Zij houden meer van de grove klucht. In Engeland treed ik grifag op, want het publiek daar begrijpt deze kunst vol komen. Het was daar, dat mijn salon- giraffe ontstond. Ik was in het Mayfair- hotel en zag daar al die deftige heren en dte dames met lange halzen. Zij deden me aanstonds aan giraffen denken. Die hebben ook dat eigenwijs-verveelde, dat blasé, karakter Het gaat met het ontstaan van deze Ko mische dansen eigenlijk heel gewoon. Ik zie een man, of een vrouw, en denk: Die lijikt op een. vos, of op een kat, of op ©en aap. Bhet dansen komt dan het op el kaar inwerken van die twee indrukken; de afiji gaat menselijke dingen doen en de mens neem hebbelijkheden over van de aap. Een week geleden ben ik met mijn nieuwe programma begonnen In den Hvag. Daarmee ga ik voor het eerst naar Parijs; optreden in het A.B.C.-theater. Een maand lang zal ik met de Parijze- naars kennis maken. Ja, ik heb na de oorlog weer contact gehad rr t Erika Mann, waarmee ik in het cabaret „Die Pfeffermühle" heb ge werkt. Zij was in Nederland, maar moest plotseling terug naar Amerika overko men, omdat haar vader, de bekende schrijver, Thomas Mann, plotseling ziek geworden was. Hoewel zij er veel voor voelde, dacht Erika Mann niet, dat zij nog ooit hét cabaret ter hand zou nemen. Met een vlbgge handdruk moeten we afscheid nemen, want de pauze Wórdt juist afgebeld Cilly Wang is nog niet helemaal klaar en de Stop van dé toneelverlichting slaat juist door. Naar wij vernemen, Is de heer J. Wijmans, stationschef alhier, per 1 Juni benoemd tot hoofdstationschef m Haar lem. De heer Wijmans, 57 jaar oud, is sinds 1908 in dienst van de Nederlandse Spoor wegen. Na o.a. leerling-klerk te zijn ge weest op het kantoor aan de Maliebaan te Utrecht, werd hij in 1933 stationschef te Aalten, welke functie hij achtereen volgens vervulde op het rangeerterrein te Eist en te Schiedam. 400 tón koperen staven Delft; 85 ton lijnkoeken Zaanstreek- 600 ton kolen den Haag; 150 ton ld. Breda; 200 ton ld. OosterKout; 100 ton ld. BriellS; 440 ton ijzer Kr. a. d. IJssel; 88 ton mais Delft; 415 ton meel Amsterdam350 ton stukgoed Amsterdam; 200 ton machinerieën Amster dam; 272 ton div. granen Maashees; 160 ton ijzer Vlissingen; 200 ton cement Am sterdam; 450 ton cement den Haag; 500 ton cement Nijmegen; 120 ton bevroren vlees den Haag; 50 ton cellulose Maas tricht: 41 stand hout Tilburg; 20 stand hout Lithoyen. De Rotterdamse recherche heeft in het onderzoek naar de moord op de 24-jarige vrouw C. R., die in de middag van de 24é December j.l. gewurgd in haar woning aan de Brede Hilledftk werd aangetroffen, een wel zeer snel succes geboekt. Gisterenavond tegen het middernachtelijk uur kon n.l. de dader reeds in zijn woning te Rotter dam worden gearresteerd. Men zal zich herinneren, dat men reeds direct de indruk kreeg, dat de vrouw door wurging van het leven werd be roofd. De seotie, verricht door dr. Zelden- rust van het Criminologisch Laboratorium te 's-Gravenhage, bevestigde deze indruk. Het pblitie-onderzoek was in eerste in stantie voornamelijk gebaseerd op het uit voerige signalement, waarover men be schikte. Dit signalement bleek overigens zeldzaam nauwkeurig te zijn, want de enige afwijking vond men in de lengte, welke 6 c.m. groter bleek te zijn. Naar aanleiding van dit signalement kwamen vele inlichtingen binnen, waarbij de meeste van buiten de stad kwamen. Uit getuigen-verklaringen was komen vast te staan,diat de man een enigszins afwijkende tohgval had, terwijl hij had vertéld, dat hij ergens uiit Drenthe kwam. De recherche o-nderzocht daarom, welke Drenthenaren op 24 December in Rotter dam waren geweest en vergeleek de sig nalementen van deze personen met dat van de vermoedelijke dader. Uiteindelijk bleven twee personen over. De een viel al spoedig af terwijl daaren tegen uiterlijk en kleding van de tweede volkomen aan het signalement beant woordden. Met de and-ere man die op de bewuste avond in het betrokken gezel schap was geweest, begaf men zich na-ar Drenthe, alwaar de mogelijke verdachte met deze getuige werd geconfronteerd. Ondanks het sluitende signalement bleek d-e man evenwel niet de verdachte te zijn. Gisterenavond kreeg de recherche ech ter nieuwe inlichtingen binnen en aan d-e hand hiervan kwam men al spoedig tot de conclusie de dader te hebben opge spoord. De recherche vervoegde zich aan de woning van de betrokken persoon en toen -deze thuis bleek te zijn, kon onmid dellijk tot arrestatie worden overgegaan. D-e dader, de 28-jarige kantoorbediende J. G. S., werd vervoerd naar het bureau Sandielingplein en legde daar een beken tenis af. Deze bekentenis is echter niet volledig, In Palembang heeft dr. Beel gisteren de wali negara van Zuid-Sumatra ge ïnstalleerd. In de rede, welke hij daarbij uitsprak, wees hij in het bijzonder op de mogelijkheid, welke in de staatkundige organisatie der negara was opengehou den voor naburige bevriende volksgroe pen om zich bij dé negara aan te slui ten en gezamenlijk een hechte eenheid te vormen, welke langs democratische weg aan de haar samenstellende delen de ge legenheid zal geven zich te organiseren in autonome gebieden met een grote zelf standigheid. Voor de hier bedoelde verdere ontwik keling en uitbouw zijn de gebeurtenissen van de laatste dagen van grote betekenis. Deze gebeurtenissen zijn het gevolg van het feit, dat de Ned. regering zich ge dwongen heeft gezien maatregelen te tref fen, opdat de voorwaarden worden ge schapen, welke nodig zijn voor het Indo nesische volk om het recht op zelfbeschik king vrijelijk te kunnen uitoefenen. De bevolking van de vroegere republikeinse gebieden, ongehinderd door terroriseren de legertjes en benden, zal thans weldra langs democratische weg te kennen kun nen geven op welke wijze zij in het fe derale bestel wenst e worden ingepast. Door het wegvallen van de uit Djokja Veel te lang uitgeoefende druk, wordt ook voor de verschillende volksgroepen van Sumatra de ware vrijheid, gepaard aan veiligheid, recht en welvaart, werkelijk heid. In officiële kringen te Den Haag kon men ons gistermiddag nog niet met zeker heid zeggen of Hatta tegelijk met de an dere republikeinse ministers naar een berghotel buiten Java is gebracht. Wei mag men aannemen, dat hij niet meer in Djokia is, doch dit betekent niet, dat hij op dezelfde plaats zou verblijven want omtrent de motieven tot zijn daad heeft S. geen verklaringen gegeven. Hij vertelde, dat hij na-ar de betrokken nacht club is -gegaan en dat de vrouw en haar zuster bij hem e-n de and-ere mam zijn ko men zitten. Hij kende d-e beide vrouwen nie-t. Na de misdaad is hij per voet, tram en autobus naar huis gegaan, alwaar hij tot op het ogenblik van zijn arrestatie is gebleven. Gebleken is nog, dat hij in de nachtclub een stevige borrel heeft ge dronken. De man, die gehuwd is en enkele kin deren heeft, zal Vrijdag voor de Officier van Justitie worden geleid in zake dood- si-- Er is n.l. niet gebleken, dat hier van moord met voorbedachte rade kan wor den gesproken. U.. ioed ingelichte bron verneemt Reuic uit Nanking, dat ganeraal Tsjang Kai Sjek zou hebben aanvaard op een nader te bepalen datum af te treden, indien het belang van het land zulks vergt. Hen zou hiertoe hebben besloten onder druk van de Ver. Staten. Men zou thans zoeken naar een oplos sing, waardoor het Tsjang Kai Sjek mo gelijk wordt af te treden, zonder dat zulks het sein zou worden voor een overijlde vlucht van de nationalistische strijdkrach ten. In goedingelichte kringen overweegt men de mogelijkheid, dat Tsjang zou aftreden als president van de republiek en alle poliieke functies zou laten varen, doch dat hij opperbevelhebber van het leger zou blijven. De grondwet bepaalt echter, dat de president van de republiek tevens de opperbevelhebber van het le ger is. Volgens de laatste berichten uit Nan king zou de Chinese regering reeds op het ogenblik tot directe onderhandelin gen met de communisten trachten te ko men over een vreedzame regeling van de burgeroorlog. De katoenproductie -heeft dit peil nog lang niet bereikt en daar de vraag naar textiel nog steeds abnormaal hoog is, is het niet waarschijnlijk, dat de textiel distributie in haar geljeel w>orlopig zal worden opgeheven. GEBOREN: Willem F., z. van J. G. Friesema en J. v. d. Kooij, Tuinlaan 70; Albertus A. J., z. van J. G. de Graaf en H. M. J. Burgers, Rotterd.dijk 203; Ger- rit C., z. van C. C. Buljs en J. F. Meijer, Dr. Noletstraat 1; Frans, z. van P. Spelt en J. Hollemari, Herenstraat 29; levenl. kind van W. F. v. d. Berg en- A. Meij- boom, Nassaulaan 75. Bevoegde zegslieden van de Tilbur-gse textielindustrie gaven ons een overzicht van de productie der Tilburgse textiel bedrijven in 1948. Buitenlands kapitaal werd in het begin van het jaar slechts schaars toegewezen en daardoor werden de voorraden ruwe wol ingeteerd tot 'n kwantum van 3% maand. Niettemin werd een productie-capaciteit bereikt van 180 pet. van die in 1938 bij de Til. burgse spinnerijen. Garens en kamga- rens werden sinds 1917 900 ton meer ge ïmporteerd dan het jaar tevoren. De we verijen bereikten een bezettingsgraad van 125 pet. vergeleken met 1938. In 1948 werd aan wollen stoffen geproduceerd ruim 3% millioen vierkante meter te genover nog geen 2% millioen in 't jaar voor de oorlog. Wollen stoffen en halfl wollen dekens ruim 200.000 stuks tegen 100.000 in het jaar vóór de oorlog. Hand breigarens 330.000 kg., het jaar voor de oorlog 230.000 kg. Wanneer men bedenkt, dat de bevol- lüng gedurende de oorlog zeer is toege nomen, dat bovendien het geëxporteerde kwantum veel hoger is dan voor de oorlog, dan is een binnenlands produc. tiecijfer, dat naar evenredigheid even hoog is als dat voor de oorlog, alleszins bevredigend. - (Van onze redacteur) Mgr. dr. V. C. de Brouwer sprak op de jaarvergadering van „Brabantia Nostra" over het ECabantisme. Spr. zag vooral het karakteristieke van de Bra bantse aard gelegen in het intuïtieve element. Brabant bracht steeds 'n groot aantal dichters, schilders, mystici voort; mensen die iets wagen en zich daarbij soms ook wel vergissen. Hiermee hangt ook de spontaneïteit van de Brabander samen. Liever dan lange en logische re deneringen is hem de klare en duidelijke uitleg; hij is direct ingesteld. Christus er. Maria zijn hem nabij en wellicht werkte daarom de contra-reformatie in Brabant zo vroeg door. Door het plaatselijk comité voor bui tenkerkelijke religieuze feesten werd, ten behoeve van d-e Heili-gdomsvaairtfeesten 1948 te Maastricht, aa-n enkele j-o-nge kunstenaars de opdracht verstrekt een dansspel te ontwerpen, dat die figuur en het leven van d-e Heilige bisschop Servaas als centraal punt zo-u hebben. De letter kundige Loe Maas heeft het grondplan voor dit dansspel ontworpen, waarop de jonge componist Matti Niël en de choreo- graphe Wally Haacke hebben voortge bouwd. Hedenavond wordt het Sint Servaas- dansspel in première vertoond in de Stadsschouwburg te Maastricht. Voor wa-t d-e uitbeelding der Sint Ser- vaas-figuur betreft, liet de ontwerper zich leiden door de vader onzer nationale let terkunde Henric van Veldeken, de dich ter der Sint Servaaslegende. Het is deze middeleeuwse zanger die het gehele spel leidt en in zijn delen samenbindt door middel van een lyrische verklarende tekst (van Loe Maas). Het spel zelf is triptieksgewijze opge bouwd. De komst van Sint Servaas en zijn uitverkiezing tot Bisschop van Tongeren, zijn voorkeur voor de azuren en zijn ver drijving uit d-e stad, vormen de hoofdele menten van het eerste deel. Het midden stuk wordt gevormd door de redding van Maastricht, dank zij St. Servaas, wanneer de Hunnen de stad naderen en verder door het leven en sterven van de Heilige. Het sluitstuk beeldt een viertal wonde ren van de grote stadspatroon uit. Mid deleeuwse-, oorl-ogs-, doden- en duivel- danse-n vinden in een zo getrouw mogelijk overgenomen kledij, in de speciaal ont worpen maskers van Charles Vos en in de suggestieve muziek .prachtige hulpmid delen. De jonge componist Matti Niël schreef zijn muziek voor gro-ot-symphonie-orkest. Deze muziek, op platen opgenomen, vormt reeds zelf een experiment door de origi nele instrumentatie langs d-e draad van melodie en rhythme. „Brabantia Nostra" dient het waïfend geweten van Brabant te zijn. Veel tijd namen de besprekingen in beslag van wat er aan activiteit in 1948 werd ont plooid en va-n wat de plannen zijn voor 1949. Het Brabants Gemeenschapsoord is de zer dagen tot stand gekomen en een di. recteur werd benoemd. Op 8 en 9 Januari organiseert de Werkgemeenschap Limburg een congres te Weert, waartoe ook Brabantia Nos tra'' werd uitgenodigd en waarbij ook de naburige gebieden in België en in Rijnland zullen worden betrokken, om gezamenlijk de industrialisatie-problemen te gaan bezien. Men hoopt, dat hieruit een permanent contact met Limburg zal groeien. Wat het Jeugdkamp der Lage Landen betreft, waaraan men de katholieke jeugd der Benelux wil doen deelnemen, en dat men in het centraal gelegen Noord-Brabant dit jaar wenst te hou den, kon worden medegedeeld, dat hier voor reeds de enthousiaste medewerking van meerdere diocesane jeugdorganisa. ties werd verkregen. De dodenherdenking te Waalre wil men In de toekomst vereenvoudigd en bekort zien, terwijl de actie een alge meen Brabants karakter dient te krijgen. Het Lente-congres te Berne, dat zal handelen over „Brabant in het onder, wijs" met daarnaast een informatieve uiteenzetting over het onderwijs in Vlaanderen, zal dit jaar worden gehou den het weekend van Beloken Pasen, 24 en 25 April. De Australische havenarbeiders heb ben de aanbeveling van hun bond, om wel diensten voor Nederlandse schepen te verrichten, wanneer hun lading niet voor Indonesië bestemd is, aanvaard. De Australische zeelieden hebben ech ter op massa-bijeenkomsten besloten alle Nederlandse schepen te boycotten. Rumoer in Karachi In Karachi houdt de anti-Nederlandse agitatie aan. In verband met een massa demonstratie tegen de zuiverings-actie in Indonesië, hebben gewapende politieman nen thans de wacht betrokken voor de gebouwen van de Nad. ambassade en de' woning van de ambassadeur, Jhr. v. Kar. nebeek. Bij de kantoren van de in- en exportfirma Gebr. Volkart en de K.L.M. zijn gelijke maatregelen getroffen. Drie schepen getroffen Een correspondent van Aneta meldt uit Melbourne, dat drie Nederlandse schepen thans getroffen zijn door de boycot, nl. de „Nieuw-Holland", de „Abbekerk" en de tankboot „Cistula". De „Nieuw Holland" zou een lading innemen voor Java en Malakka, de „Abbekerk" voor Nederland en de „Cistula" kwam uit Singapore met een lading petroleum. De eerstgenoemde twee schepen konden meren zonder de hulP sleepboten. Mogelijk zal de „Abbekerk" naar Nederland vertrekken zonder lading in Melbourne in te nemen; dit schip had reeds lading in andere Australische plaatsen ingenomen. De „Cistula zal misschien -moeten vertrek ken zonder de lading gelost te hebben. De opmars der Ned. troepen In Midden- auu 1S -voor Madi°en te snel verlopen. Althans in het oog van de republikeinen, die door de onverwacht vroege komst van onze troepen geen gelegenheid meer hadden in de stad de beraamde vernieti gingen aan te richten. Volgens een officieel bericht achter haalde een Ned. colonne 20 km. voor de stad een republikeinse vemielingsploeg. vondst van 45 locomotieven, waarvan 19 in orde zijn en de rest verwaarloosd is. De baan is, voor zover deze het Solose betreft, in orde. De positie van de loco motieven van de Indonesische spoorwe gen is thans beduidend gunstiger gewor den. Soerakarta komt met dat al langzamer hand tot rust. Resident Linck, vertegen woordiger van de territoriale bestuurs- adviseur dr. Angenent, zeide: „Och, de mensen willen wel, maar zij zijn bang". De mensen zijn bang voor terreur, bang als zij 's avonds nog iets horen van gevechten aan de stadsrand. Zij staan voor hun huizen en bekijken de Neder landse troepen. De winkels zijn gesloten. Rijst kost 300 roepiahs per liter. De arbeiders kome nnog maar weinig opdagen en als zij komen is het in het vooruitzicht van enkele liters rijst cn textiel. De moeilijkheden betreffende de voedselvoorziening waren, evenals in Djokja, al maanden voor de actie groot. Thans is het „patjeklik", d.w.z. de maan den tussen de twee rijstoogsten. De bestuursvoering in Soerakarta is gunstiger dan in Djokja, aangezien zowel de Soesoehoenan als de Mangkoenegara steun toezeggen. De legionnaires van de Mangkoe zullen weer opgeroepen worden om bewakingsdiensten te verrichten. Van Nederlandse bestuurszijde houdt men rekening met de omstandigheid, dat de apparaten sléchts langzaam op gang zul len komen. 130 soldaten van de Vietminh (Indo- Chinese nationalisten) werden gedood bij 'n gecombineerde aanval dcor de Franse strijdkrachten op guerilla-benden in de streek van Tanan, 120 K.M ten Z.W. van Saigon, tussen 17 en 23 December, zo deglt het hoofdkwartier van de Fran se strijdkrachten in het Verre Oosten mede. Tweehonderd sampans, 30 lichte jon ken en 6 jonken van 50 ton, waarin zich Vietminh-troepen, wapenen en uitrus ting bevonden, werden tot zinken ge bracht, aldus het hoofdkwartier. De operaties duurden voort in het ge bied van Phoely, ten Zuiden van Hanoi (Tonkin). De Franse troepen hebben voorts grote hoeveelheden wapens, mu nitie en grondstoffen buitgemaakt of vernietigd. De voorzitter der communistische frac tie in de Friese Staten, de heer G. Roorda, is als zodanig afgetreden. Hij blijft echter vooralsnog Statenlid. Als nieuwe voorzit ter treedt op de heer C- Oppers. Het schijnt een mutatie met politieke achter grond te zijn, want in de Statenvergade ring van Dinsdag verklaarde de nieuwe praeses, dat de fractie het nodig had ge vonden hem tot voorzitter aan te wijzen teneinde daardoor de grootst mogelijke waarborgen te hebben, dat de lijn, door De bevolking was aangezegd de "stad te de PaUij uitgestippeld, ook inderdaad in verlaten en dezelfde avond zou te stad de Statenzaal zal worden doorgetrokken. geheel vernield worden. Op vele plaatsen lagen vliegtuigbommen van 500 kg. Een wachtmeester van een pantserjeep- colonne wist in de electrische centrale de brandende lonten te doven. Toen het station reeds door Ned. troe pen was bezet, werd op een gegeven mo ment opgebeld en kwam van republi keinse zijde de order: „Het tijdstip van vernieling is aangebroken". Op het sta- tionsemplacement werden 21 grote en 13 kleine locomotieven en 80 wagons intact aangetroffen. In enkele wagons was een complete drukkerij, afkomstig uit Ma- lang, opgeslagen. In kampen in de om geving zijn 47 Indo-Europese mannen, vrouwen en kinderen be\»rijd, van wie velen ondervoed waren. In Soerakarta echter In Soerakarta (Solo) echter waren onze soldaten helaas niet te vroeg met het gevolg, dat het nu een stad is zonder grote gebouwen, zonder electriciteit, waterleiding en telefoon. Slechts een paar uur voor'' de Ned. militairen arriveerden zijn de Indon. vernielingstroepen aan het werk gegaan, nadat de republikeinse troepen de stad hadden vrlaten. En, aldus een bijzondere correspondent van Aneta, zij hebben hun werk grondig gedaan. De grote electri sche centrale is grondig vernield, de te lefooncentrale niet minder, terwijl de waterleiding op twee plaatsen is opge blazen. De schade aan laatstgenoemde is waarschijnlijk op vrij korte termijn te herstellen, maar over het geheel meent men voor het herstel van de openbare bedrijven drie maanden te zullen nodig hebben. Ook alles wat met de spoorwegen sa menhangt werd drastisch vernield aan getroffen. De stationsgebouwen en dienst woningen waren met de grond gelijk gemaakt, de pompstations waren vernield de rijtuigen werde nin desolate staat aangetroffen. Het enige lichtpunt was de Trust Mij. voor Bi zon a en Franse zone uitgeschakeld De Centrale Dienst voor In- en Uitvoer deelt mede: Begin 1947 werd de Trust Mij. voor de Handel van Nederland met het Buiten land N.V. opgericht met het doel, speciaal de handel met Duitsland te bevorderen. BU de invoer uit Duitsland is thans van stimulering geen sprake meer en moet integendeel een restrictie worden uitge oefend waarbij tevens dient te worden gelet op de mogelijkheden van import ui andere landen. In verband met een en ander is in nauw overleg met de trustmij. besloten de behandeling van aanvragen voor in voer uit de Bizone en de Franse zone van Duitsland (verwacht kan worden da, de procedure in deze zóne bmn-enkorr gelijk zal zijn aan die van de Bizone' weer te doen plaats vinden bij de ryks- bureaux. Aanvragen ter verkrijging van een in voervergunning dienen derhalve voortaan bij Het competente rijksbureau te worden ingediend. In verband met de overdracht van de contingenten kunnen deze rijks- bureaux de aanvragen eerst na 7 Januri 1949 in behndeling nemen. Aangelegenheden betreffende door de trustmij. verleende invoervergunningen (zoals verleningen en intrekkingen) wor den voortaarf eveneens door de rijks- bureaux behandeld. Slechts de omzetting in een vergunning van door de trustmij. afgegeven principiële toewijzingen blijft in handen van de trustmij. Ook de trust mij. kan eerst na 7 Januari 1949 deze invoerzaken behandelen. Betreffende de afgifte van uitvoervergunningen voor in dustriële producten naar de Bizone en de Franse zóne worden voorshands geen ver anderingen aangebracht. Aanvragen voor visa en deviezen voor zakenreizen, zowel voor invoer- als uit- voer-aangelegenheden moeten voor ge heel Duitsland van 1 Januari 1949 af bij het bureau zakenreizen van 't Ministerie van Economische ZaZken worden inge diend. De Wali Negara van Oost-Java, Kosoc- monegoro, hield een radiorede voor de bevolking, waarin hij zeide, dat geheel Java thans bezet is door het rijksleger en dat „met de opbouw thans kan worden begonnen". „De vrije en werkelijk souvereine Ver. Staten van Indonesië zijn thans in wor ding. Ons land heeft nu al zijn zonen en dochters nodig en niet hun ontzielde lichamen. Laat ons daarom van inzicht veranderen en eendrachtig de weg bewandelen, die leidt tot de komende opbouw. Verenigt u niet verder om ons land te bevechten door middel van sabotage, rampok, moord en andere onwettige middelen, die alles ineen zullen doen storten. De vroegere leden van het republikein se leger, de lasjkars en benden lopen nog rond en stichten verwarring. Houdt op met illegale handelingen, waarvan het volk de dupe is, het volk, dat immers niet verlangt naar moord en terreur. Ik laat de keuze aan u, voordat het rijksleger met de zuivering begint. Meldt u en le vert uw wapens in bij het bestuur, bij po litie of leger, opdat uw veiligheid verze kerd zij". In de zitting van de Veiligheidsraad van Maandag kwam de gedelegeerde van Co- beidsjan hadden bezet en geheel Iran dreigden te overweldigen. Maar toen kwamen' de Angelsaksische oliebelangen in het Nabije Oosten in het gedrang; met het gevolg, dat de Amerikaanse weer macht achter „het recht" ging staan; en daarvoor trok Rusland binnen zijn gren zen terug. Een dergelijk resultaat heeft echter het Iumbia op de zonderlinge gedachte als prestige van de Veiligheidsraad niet ver- we in de diplomatieke taal van dit orga- hoogd; want het was geen succes van dit 36. Even later sprong Basli van vreugde een eind de lucht in, zodat hij met een zware bons neerkwam. „Wilt U niet meer zo luid neerkomen?" vroeg de strenge juffrouw van de leeszaal. „Ik moest wel neerkomen omdat ik was op gesprongen", zei Basli bedroefd. „Waarom sprong U dan op?" vroeg de juffrouw nieuwsgierig. „Omdat er dwergen in de buurt van Amsterdam blijken te huizen", antwoordde Basli met glinsterende ogen. „Arme man", dacht de juffrouw. „O, ik ontdek juist dat ik geen achtentwintig, maar negen en twintig cent heb", zei Bim, om de ander maar even aan de praat te houden. Maar onze vriend vergiste zich in de hardheid van harde Joris. Zonder verder een woord te verspillen vloog Joris Bim naar de keel. nisme wilden spreken, zouden we zeggen de imbeciliteit te verklaren, dat „het een slecht precedent zou zijn, als de Vei ligheidsraad in de Indonesische kwestie een voldongen feit zou accepteren". Stellen we even vast: de gehele we reldgeschiedenis is één eindeloze reeks van voldongen feiten. En er is ter wereld slechts één macht, één enkele, de Katho lieke Kerk. die er in geslaagd is het vol dongen feit ongedaan te maken, daar zij, tot vergeving van de zonde, de onver biddelijke eis stelt, dat onrechtvaardig verkregen goed moet worden geresti tueerd. Maar overigens hebben noch Vol kenbond, noch Verenigde Naties, noch Veiligheidsraad het zó ver gebracht, dat onrecht werd hersteld. Zij hebben het steeds, soms onder protest, vaak zelfs zon der dat, aanvaard; en het onrecht tot „verkregen recht" verklaard, tot een sterkere macht komt om nieuw onrecht te plegen. Wie van precedenten van onrecht wil spreken, denke slechts om ons tot het jongste decennium te beperken, de over orgaan van de Verenigde Naties, maar alleen en uitsluitend een kwestie van de geweldige macht van de Verenigde Sta ten. En dan kan men zich afvragen, hoe veel prestige de Veiligheidsraad eigenlijk heeft; op welke vraag het antwoord kan slechts luiden: weinig of geen. Dit diep betreurenswaardige feit is niet alleen te wijten aan het gebrek aan materieel gezag van de Verenigde Naties. Een kleine twintig jaar lang heeft de oude Volkenbond gedebatteerd over een „politie-leger", dat zo nodig op een be dreigd punt zou kunnen worden ingezet; in haar kort bestaan heeft de Uno al heel wat woorden aan dit „ideaal" verspild. De verwezenlijking er van zou echter slechts mogelijk zijn in een over de grote vraagstukken eensgezinde wereld; maar van deze zo begerenswaardige toestand zijn we nog verre af. Veel erger echter nog is dat de Veilig heidsraad zijn morele gezag totaal heeft verspeeld. Voor een deel is dit te wijten aan het overdadig gebruik van het veto winningen" van wijlen Hitier en zijn wij- recht door één der partijen; maar voor 1 I AAM A rt «VAaI AT* WaaI ATaIaM a m4 a a ii len Derde Rijk buiten beschouwing la tend aan de drie Baltische staten. Polen, de Balkan, Hongarije, Tsjechoslo- wakije, Berlijn, aan de arrestatie nog dezer dagen van kardinaal Mindszenty. Het zijn maar enkele voorbeelden, welke echter zo'n duidelijke taal spreken, dat men werkelijk stokdoof moet zijn om ze niet te verstaan. Wat heeft de Veiligheids raad bij deze voldongen feiten, welke in de historie allesbehalve precedenten zijn, gedaan? Niets, niets. Slechts in één ge val van werkelijke betekenis beeft de raad succes gehad; toen de Russen Azer- 10) Hoor eens. zegt Nicolle: er moe Iets gebeuren. Tot de herfst kunnen wij buiten wonen, maar wat dan? We moe ten Immers toch weer naar de stad terug? Op de een of andere manier moeten wij trachten geld te verdienen. Wat hebben zij al niet geprobeerd om geld te verdienenMet uitzondering van de vijf pond, die Kitty drie weken ge leden van een damestijdschrift voor twee bijdragen over „de hygiëne van de ziel" heeft ontvangen, is de dans van de bei de meisjes om het gouden kalf tot dus ver zonder resultaat gebleven. Ja, ja, meent Kitty verstrooid: er moet iets gebeuren. Natuurlijk moet er iets gebeuren En plotseling als uit haar gedachten opschrikkend,zegt zij, zo zacntjes, dat Maud het niet kan horen: Dat arme schaap, nu moet het weer terug naar die Marthe. Ach Nicolle, zou het kind nu niet te helpen zijn Als wij eens met de vader spraken Als wij hem eens vertel den dat het kind totaal vereenzaamd is Wat zou je et van zeggën. ais ik die gróte mr. Gordon nu eens een lesje gaf over de psyche van het kind....? Nou, misschien engageert hij je dan wel als kindermeisje, antwoordde Nicolle met een ironisch lachje. Zij zijn op de hoek van Libertystreet gekomen. Kitty zal met de kleine Maud op een bank in het nabijgelegen park wachten, terwijl Nicolle alleen haar weg vervolgt om zich bij de Syntax Corpo ration als steno-typiste aan te bieden. Een ogenblik later zit zij met onge veer vijftien andere meisjes in een kale wachtkamer, die slecht geventileerd is en naar stijfsel en muffig behang ruikt. Een uit zijn kracht gegroeide jongen voelt zich vandaag de steunpilaar van de zaak. Telkens, als de bel uit de ka mer van de chef klinkt, vraagt hij ge wichtig: Wie volgt van de dames 7 En één voor één verdwijnen de wach tende meisjes, van wie er 'n paar onder voed uitzien, in de kamer van de chef. Het onderhoud duurt gewoonlijk- niet langer dan vijf minuten. Allen krijgen zij hetzelfde antwoord: Wij zullen u dezer dagen berichten. Nu er zoveel zonder betrekking zijn is het immers niet nodig zo snel te be sluiten. Slechts zij, die genoodzaakt zijn, uren lang in wachtkamers te antichambreren en hun laatste stuiver te vertrammen om een armzalige kans na te jagen, slechts zij weten hoe verschrikkelijk het is deze mechanisch uitgesproken woor den te moeten aanhoren: Wjj zullen u dezer dagen berichten i Over een paar dagen krijg ik be richt, zei Nicolle zonder veel optimisme, terwijl zij naast Kitty op de bank plaats neemt: Wat zij niet allemaal van me wilden weten1 Ik geloof, ais ik wat toebetaald had, dat zij mij dan beslist genomen zouden hebben. Waar ben je geweest vraagt Maud nieuwsgierig. Ik Ik heb met een man gespro ken. Nicolle's humor wint het al weer spoe dig van haar teleurstelling. Een man. vervolgde ze: die er uit zag als de schrijftafel, waar hij achter zat. Zijn gezicht leek grijs vloeipapier, zijn ogen verbleekte inkt, onder zijn neus had hij een pennenborsteltje. Zijn mond met goud geplombeerde tanden ging open en dicht als een koperen brievenweger en zijn groot, vierkant, kaal üoofd zag er uit als een slecht afgestofte Inktpot. Maud heeft er geen woord van begre pen, maar daar ze Kitty hartelijk ziet lachen, sluit zij zich er gul bij aan. Het weekend-huisje aan de Theems In de middag van de volgende dag slentert de man, die de kleine Maud bij de beide meisjes-studenten heeft ge bracht. langs de smalle bosweg, welke zich aan de linkeroever van de Theems uitsteekt. Nóg werpt de zon haar stralen fel en warm over het landschap, maar weldra zal zij door een zich langzaam naar het. midden van de hemel verplaatsende zwart-grijze wolkenbank, worden bedekt. Bij een groep hoge, slanke esdoorns blijft de man staan en van achter de bomer, gluurt hij ingespannen over de lage schutting, welke het weekend-huis je met de daarbij behorende grond om geeft. De man ontwaart de kleine blondine, die hem twee dagen geleden meer res pect heeft afgedwongen door haar ener giek optreden dan door haar verschij ning. Zij is juist bezig enige natte kleding stukken over een drooglijn te hangen, waarbij de kleine Maud haar- vrolijk babbelend, de behulpzame hand biedt door de wasknijpers aan te geven. De man glimlacht tevreden, ais iemand, die er van overtuigd is, zich behoorlijk van zijn taak te hebben gekweten. Wei een kwartier lang blijft hij in dezelfde houding staan .onafgebroken naar het aardige tafreeltje in de kleine tuin sta fend. Naderbij komende mensen verdrijven hem tenslotte van deze verborgen uit kijkpost. Lan\zaam loopt hij voort .aan dachtig het weekend-huisje bekijkend, dat met zijn vlak dak. de lichtbruin ge schilderde muren en de kleine met glas overdekte veranda een zindelijke, gezel lige indruk maakt. Steeds weer keert hij zich om; teneinde het huis en de omgeving nog eens in zich op te nemen en in zijn herinnering vast te leggen: de weg, die in een grote boog uit het bos komend om de schutting heen loopt, het houten schuurtje met het spitse dak, dat een soort botenhuis schnijt te zijn en de hoge, rechts van het huis staande linde, welks takken voor een deel over de schutting heen hangen. Na tien minuten blijft de man staan, zich verdiepend in het opschrift van een bord, dat in de tuin van een kleine villa is geplaatst. Villa te koop of te huur Drie kamers met serre en keuken, bad kamer, kelder, botenhuis en moestuin. Te bevragen bij G. Taylor, Green- street 7. Een uur later huurt de man deze villa, welke door de oorspronkelijke eigenaar ..Boszicht" is gedoopt. Hij schijnt een bijzondere voorliefde te hebben voor de hengelsport, want de gehele middag brengt hij door in een boot met een grote hoeveelheid splinter nieuw vistuig. Blijkbaar toevallig drijft de boot ech ter steeds in de richting van Danny's weekend-huisje, zodat de man vanaf de rivier alles wat zich daaromheen af speelt kan gadeslaan. Kitty heeft het restant van haar spaar duitjes van het postkantoor gehaald: 3 pond, 16 shilling Het kost haar de grootste moeite deze 3 pond en 16 shilling tegen aanslagen van de buitenwereld te beschermen, want voor enige cliënten van het „Advies bureau voor Vrouwen" vormt de grote afstand geen beletsel om Kitty en Nicolle met haar zorgen te bezoeken. (Wordt vervolgd) een nog veel en veel groter part aan het feit. dat de beslissingen en besluiten van de raad niet gegrondvest zijn op het recht maar meestal op de politieke be langen of zelfs op de politieke passies van de „rechters", die het wel en wee der volken in hun hand hebben. In elk vraagstuk wij hebben er bij voortduring op gewezen is dit gebleken: in het Iran-probleem, in de Griekse en de Palestijnse kwestie. En nu, bij het Indo nesische conflict kan men met practische zekerheid van te voren zeggen, hoe de stem der raadsleden zal uitvallen. Enge land houdt, tegen beter weten in, rekening met Australië en India: China tegen het leven van zijn landgenoten in de Repu bliek in, stelt zich aan de zijde van de Verenigde Staten. Voorstellen van het Oostblok worden door het Westen ver worpen en omgekeerd; Australië kent maar één gedachte: Nederland weg uit Indonesië: Syrië staat als Aziatisch volk, we kunnen het ten slotte begrijpen, on voorwaardelijk aan de zijde van de Re publiek: Columbia Is het land. dat voor al geen precedent wil! Argentinië en Canada hebben ten minste ingezien, dat een terugtrekken van de Nederlandse troepen op de demarcatie-lijn. een vol slagen chaos zou betekenen. Terwijl de inmiddels op het toneel verschenen Oekraine slechts de echo van Rusland is. hebben België en Frankrijk, in de solidariteit van de Benelux en de Wes terse Unie 'Engeland viel in dit laatste verband, zoals meer gebeurt, uit de toon) door voortdurende onthouding de zijde van Nederland gekozen. Dit alles kon men uit belangen en pas sies der betrokken staten berekenen. Maar dan moet men tevens concluderen, dat de rechtvaardigheid, welke de en'ge grondslag van alle menselijke betrekkin gen. derhalve het fundament van elke kleine of grote samenleving is. in het in ternationale leven nauwelijks een rol speelt. Maar kan men verwachten, dat, als het fundament wordt weggeslagen, het gebouw, dat er op zou moeten steu nen. hecht en bewoonbaar zal zijn? Het is de tragische waanzin van de moderne mensheid, dat zij dergelijke illusies koestert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3