Nieuws uit STAD OMTREK LAATSTE BERICHTEN Het verkeer op de eilanden DE REIS VAN DR. DREES Duitse leveringscapaciteiten sterk toegenomen BIM De eerste Staatssecretaris J DISPENSATIE V. Onderscheid met vorige ministeriële reizen De C.G.D. gedesavoueerd „Hysterische nonsens in Veiligheidsraad Handel met West-Duitsland Toeneming uitvoer van groenten en de ontvoering van Sinterklaas PAGINA 3 DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 Met het oog op de viering van de Oudejaarsavond ver leent de Hoogeerwaarde Deken van Schiedam aan allen, die binnen de grenzen van het dekenaat vertoeven, voor de avond van 31 Dec. 1948 dispensatie in het ont houdingsverbod. Dit betekent dat men in het dekenaat Schiedam die avond vlees mag gebruiken. A NIEUWJAARSRECEPTIE BURGEMEESTER SLUITING CAFé'S OP OUDE JAAR SLUITING GEMEENTEDIENSTEN OP OUDE JAAR S.V.V.—VOLEWIJ CKERS ARBEIDSBUREAU SCHIEDAM I Aangeboden arbeidskrachten Gevraagde arbeidskrachten D.ILS—IlAAKKWARTIER BURGERLIJKE STAND KAMPIOEN BLOEDGEVER DOODVONNIS TEGEN •JAPANSE OFFICIEREN MGR. CORBEN ONDER SCHEIDEN COMMUNISTISCHE ANTI- NEDERLANDSE REL IN COLOMBO VLAARDINGEN R.T.M- NEEMT STELLING TEGEN PARTICULIEREN Bestaande plannen zijn niet reëel VEERTIENJARIG MEISJE ONDERSCHEIDEN Door Columbiaanse resolutie Hodgson is Australië niet ANIMO VOOR TRAWLVISSERU NIET GROOT NIEUWJAARSRECEPTIE H- M. DE KONINGIN \TSSERSSCHEPEN IN HET IJS QUEUILLE WORDT ONWEL IN SENAAT door NORBERT GARAl De burgemeester van Schiedam en mevr. PeekLinthorst, zullen op Nieuwjaarsdag van 12 tot 1 uur n.m. in de grote boven zaal van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat recipiëren. Het sluitingsuur voor de inrichtingen tot het verbruiken van eet- en drinkwaren op Oudejaar, is door de burgemeester be paald op 22 uur (10 uur des avonds). Op Oudejaarsdag zullen de Gemeente diensten in het algemeen na vier uur des namiddags gesloten zijn. Enige Schiedamse knulletjes liepen deze week heftig te discussiëren en hun on derwerp betrof waarschijnlijk voetbal, want een hunner hoorden we de opmer king maken: as ze nou eerst maar van de Volewijckers kenne winne, want dat is 'n kwaje." Kennelijk sloeg deze opmerking op de wedstrijd die S.V.V. Zondag a.s. aan de Bosrand tegen het Amsterdamse Vole wijckers heeft te spelen en waarvan de S.V.V.-ers drommels goed weten, dat ze weer voor een zware partij komen te staan. „Volewijckers" beschikt over een en thousiaste ploeg met enige geroutineerde spelers en naar verluidt meer dan een stopperspil, hetgeen er op wijst, dat ze alle maatregelen nemen om doelpunten van de tegenpartij te voorkomen. De rood-groenen hebben destijds in Am- sterdam een moeizame overwinning op Volewijckers bevochten en kunnen er op rekenen, dat de Mokumers nu met revan chebedoelingen naar Schiedam komen. Deze wetenschap echter zal Arie de Bruyn en z'n mannen aansporen om zich vol ledig te geven en te trachten de punten in de wacht te slepen. Afd. Bouwbedrijven: Schilders. Afd. Metaalbedrijven: Montagewerkers, landmachinist (gedipl.), chauffeurs, Werkt. Bouwk. (M.T.S.) Afd. Alg. Bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden, incasseerder, expeditie knechts, magazijnbedienden, kellners, leerling kok, musici, portiers, schoenma ker, vertegenwoordigers, ongeschoolde ar beiders, filmoperateur, glasslijper, chem. wasser. Afd. Jeugd: Automonteur en winkelbe diende. Afd. Vrouwen: Leerling naaister, leer ling verkoopster, huishoudster. Afd. Bouwbedrijven: Metselaars, beton- timmerlieden, halfwas schilder. Afd. Metaalbedrijven: Bankwerkers, bui- tenbankwerkers, electr. lassers (N.V.L.), gereedschapmakers, gereedschapslijpers, constr. monteurs, koperslagers, vormers, loodgieters, metaaldraaiers (geschoold en revolver), metaalfraisers, metaalschavers, metaalslijpers, plaatwerkers, scheepsbik- kers, precisiebankwerkers, pijpenmon- teurs, scheepsijzerwerkers, smeden (grof en kachel), sollicitanten voor omscholing, voorslaanders, gieterijsjouwers, bikkers, fabrieksarbeiders voor metaalindustrie. Afd. Alg. Bedrijven: Letterzetters, boek drukkers, cartonnagewerkers, papiersnij ders, drukkerijbinder, fabrieksarbeiders, aank. glas-in-lood-zetter, pindabrander, chocolatier, ervaren broodbakker en erv. melkknecht. In de Limburgse mijnen kunnen flinke ongehuwde arbeiders' geplaatst worden, leeftijd 18—30 jaar. Afd. Jeugd: Bakker-bezorger, borstelma kers, cartonnagewerkers, drukkers, for- ceur, glas-in-lood-zetter, glassnijders, gra nietwerkers (kunststeen), kurkensnijders, koperslagers, kopergieters, mach. bank werkers, metaaldraaiers, letterzetters, loodgieters, fitters, mach. houtbewerkers, slagersjongen, smid-bankwerkers, timmer lieden, vormers, halfwas-slager, zeilma kers, cantine hulpen, matrassenmaker, leerling meubelmaker, jongste bedienden, leerling scheepstimmerman, leerling op ticien. Afd. Vrouwen: Dagmeisjes, fabrieks meisjes, verkoopster (kruidenierswaren), strijksters, wasserijmeisjes, calceuse, vlag- gennaaister. Zondag 2 Januari staat er voor DHS l een belangrijke wedstrijd tegen Laak kwartier 1 (nummer 2 van de ranglijst) op het spel in de Spieringshoek. De wed strijd begint om half drie. Geboren: Cornells J., zn van J. J. M. v d. Werken en A. M, Huizer, Broers- veld 145; Leendert, zn van A. v. d. Mee berg en M- v. Dorp, Korte Dam 6; Ge- rardus A., zn van J. J. Brökling en A. A. Leenders, Morsestraat 20. Overlden: H. E. Ostendorf 53 j., Prof. Kam Onneslaan 135; J. M. Broekmeijer, 71T vr van G. F. J. Kuiters, Wattstraat 59; W. Beuncler 80 j.» Westfrankelandse- straat 131. De 48-jarige Wilhelm Klein te Frank fort meent in aanmerking te mogen ko men voor de titel wereldkampioen bloed gever. Bij 900 transfusies stond hij on. geveer 400 liter bloed af. t» candidaat- Bij de jongste herziening der Grond wet, in hoofdzaak de reconstructie van het Koninkrijk betreffende, heeft men o.m. ook van de gelegenheid gebruik ge maakt om de invoering van het instituut der staatssecretarissen mogelijk te malden. Ofschoon bij de besprekingen, aan deze nieuwe politieke figuur in de beide Ka mers der Staten-Generaal gewijd, ruim schoots is komen vast te staan, dat om trent de betekenis en waarde van het in stituut voor de Nederlandse staatsrechte lijke verhoudingen nog geen concrete en positieve overtuiging heerst, zou, naar wij vernemen, thans eerlang de benoeming door H. M. de Koningin te verwachten zijn van mr. W. C. L. v. d. Grinten, direc teur van het Beheersinstituut en voor zitter van de K.V.P.-raadsfractie te Rot terdam, als eerste dignitaris in deze nieu we functie, en wel aan het departement van Economische Zaken, Gelijk bekend treedt de staatssecretaris in alle gevallen, waarin de minister dit nodig acht, in diens plaats als minister op. Hij is uit dien hoofde ook verantwoorde lijk tegenover de volksvertegenwoordi ging, onverminderd de verantwoordelijk heid van de minister. Negen vroegere Japanse officieren, on- de wie drie generaais, zijn door een Amerikaanse militaire rechtbank tot de strop veroordeeld wegens moord op 33 Amerikaanse vliegeniers. De vliegeniers, die door de Japanners krijgsgevangen waren gemaakt, werden in Augustus 1945 onthoofd, nadat enige van hen als levende poppen voor bajonet oefeningen waren gebruikt. Andere Japanse militairen, die aan de moordpartij hadden deelgenomen „uit weerwraak over het atoombombardement van Hirosjima", werden tot gevangenis straffen veroordeeld. Z. H. Exc. Mgr. C. Cobben S.C.J., apostolisch vicaris van Finland, mocht verleden week van de Finse regering het Commandeurschap le klas in do Orde van de Witte Roos ontvangen. Dit als er kenning voor het vele goede door hem verricht voor de Katholieke Kerk en Finland. Een gisteren te Colombo op Ceylon gehouden massa-vergadering heeft er bli de regering van Ceylon op aangedrongen de handels- en diplomatieke beS'ek' kingen met de Nederlandse regering tërstond af te breken en aan de andere Oostelijke landen voor te stellen over te gaan tot een gezamenlijke en effec tieve economische boycot van Nederland en Nederlandsch-Indonesië. De vergadering was belegd onder auspiciën van het Indische congres van Ceylon, de communistische partij, de Trotskyistische en de Leninistisch-bal- sjewistische partij. GESLAAGD. Bij het gehouden examen machine- schrijven slaagden de dames T. v, d Berg, T. Rog. M. v. d. Schalk, J. Schip pers en C. Schouten. 40 JAAB SECRETARIS, I Januari a.s. herdenkt de heer J. Spanjersberg, Thorbeckestraat 27, al:uer het feit dat hij 40 jaar geleden tot se cretaris van de „Vereniging ter hevorde' ring van Visserij, Handel en Nijverheid werd benoemd. NIEUWE DEURWAARDER. De heer G. L. Spepkelipk, alhier, die gedurende drie jaar waarnemend deur waarder is geweest bij het Schiedamse Kantongerecht, heeft thans voor de laat. ste maal de namen van de rol gelezen daar zijn taak is overgenomen door heer D. v. d. Velde, thans cz" J'~ deurwaarder te Rotterdam. BURGERLIJKE stand, GEBOREN: Christina Margaretha, dr, van J. J- van Rees en C. C. M Lefeber, le Maasbosstraat 76. Machteltje Mag- dalena, dr. van A. Erkelens en J. Poot Oosterstraat 94. Jan Johan, zn. van A p Weeda en P. Maan, Hofsingel 25. Katharna, dr. van H. Groeneweg en K. Visser, A, van Nesstraat 17. Pleter- nella, dr. van S. van Vliet en J. Maat, Lijsterlaan 13. Marianne Alida, dr. v. J Brouwer en H. Vogel, Parkweg 150. Johanna Jacoba, dr. van J. Leerdam en J Don, Messchaertplein 9, Jan, z. van W. Brauckman an G. C. Tol, Broek- weg 47. Piet&r, z. van P. van Heest en P van der Giessen, Rotterd. weg 52. Sophia Jacoba, dr. van H. van Teij- lingen en S. Eigenraam, Trompstraat 16. Johanna Agatha, dr. van P. Maat en C E, van Hernen, Geraniumstraat 10. André, zn. van D. H. Keijzer en A. Bitschkowa, Se Bierslootsteeg 18- Dlrk Hugo, z. van D. H. Keijzer en A. Bisch- kowa, 3e Bierslootsteeg 18. Willem Bastiaan, z. van W. B. Schippers en H. M. Snel, Schiedamseweg 206. Johan nes Jacobus, z. van J. J. Krouwel en H. van Everdingen, 2e Maasbosstraat 2. Maria dr. van C. Berkhout en F. van Everdingen, 2e M*asbosstraat 2. Jan Lambertus, z. van A. Visser en J. van den Berg, Spoorsingel 85. OVERLEDEN: Anna de Rooij, oud 80 jaren, echtg. G. van der Molen, Schied. weg 108. Doe den Engelsman, oud 53 jaar, echtg. van H. J. van Gulik, Broek- weg 59. GEHUWD: Izaak de Goede, 24 j. en Willempje Trijntje van Nierop, 17 j. Leendert Adrianus de Jongh, 21 j. en Gaby Hopmans, 18 j. Op 11 December j.l. maakten wij melding van een vergadering, welke in Brielle door de Eilanden-gemeenschap Voorne en Putten en Rozenburg" was belegd. Aan de vergadering werden plannen voorgelegd, om tot particuliere exploitatie van het vervoer op de eilanden te komen, aangezien dit, vol gens de aanwezigen op de vergadering, door de Rott. Tramweg Mij. niet naar behoren kan worden verricht. Tegen deze mening heeft de R.T.M. thans stel ling genomen in een open brief aan de Eilandengemeenschap. Het omschakelen op vervoer per auto bus, dat de Eilandengemeenschap voor staat, vormt reeds lang een punt van studie bij de R.T.M. Daarom ook heeft de maatschappij reeds autobus-concessies aangevraagd, doch het blijft altijd een vraag, of het autobus-vervoer op alle lijnen nuttig en mogelijk is. De R.T.M. bestrijdt verder, dat het vrachtvervoer zó gering is, dat men dit door particuliere vrachtrijders zou kunnen doen geschie den. Het goederenvervoer neemt integen deel voortdurend toe en er is geen sprake van, dat het goederenwagenpark van de R.T.M. gedurende acht maanden van het jaar renteloos zpu staan. Ten aanzien van het exploitatie-ver lies merkt de R.T.M. op, dat uit de komende verslagen zal blijken, dat be langrijke vernieuwingen, herstellingen en uitbreidingen konden worden ge financierd uit exploitatie-overschotten. Wat betreft de frequentie en aanslui tingen op de veren brengt de R.T.M. naar voren, dot ten aanzien van het eerste punt de gedachte dienstregeling van de Eilandengemeenschap geen verbetering zal brengen. Ook voor de aansluitingen op de veren zal er amper een betere regeling te vinden zijn, omdat op het ogenblik zowel de veren als de tram diensten in exploitatie van de R.T.M. zijn. De R.T.M. wijst er verder op, dat ver gelijkingen met andere streekdiensten on mogelijk zijn. Nergens vindt men een dergelijke samenstelling van vervoerge bied met eilanden, brede stromen en znlke aanzienlijke vervoerstoten. Boven dien is het gehele streekgebied georiën teerd op één stad, Rotterdam, wat -even eens uniek is. Hierdoor krijgt men een sterk cumulatief vervoer naar de stad op bepaalde uren. Ook wat betreft de tarieven houdt de R.T.M. er een afwijkende mening op' na. Vergelijkingen met grote streek diensten zoals de Gelderse Tramweg en de B.B.A. in Brabant tonen aan, dat inderdaad de tarieven van de R.T.M. voor het publiek aanzienlijk gunstiger zijn. Getwijfeld wordt of de op te richten vervoersmij. erin zal slagen haar woor den met betrekking tot een rijtuigbespa ring van 30 pet. waar te maken. Dit houdt nl. in, dat men 1% maal zo snel moet gaan rijden, als de tram op het ogenblik, dat wil dus zeggen met een gemiddelde snelheid van 35 km. per uur. Deze snel heid wordt echter op het ogenblik door geen andere grote streekvervoersmij, ge haald, waarbij nog komt, dat de onder nemers, die de nieuwe vervoersmij. wil len oprichten, -op het ogenblik slechts een gemiddelde snelheid van 28 km. halen. Dit lan uiteraard op de daarvoor geschikte trajecten, welke door de R.T.M - bussen eveneens met deze snelheid wor den afgelegd. Er is in het gehele ver voersgebied één autobusverbinding, welke met een gemiddelde snelheid van 44 km. per uur wordt onderhoudenen exploi- tante van die dienst is de R.T.M. Geheel en al bij verrassing heeft het Nederlandse Kabinet zowel de Veilig heidsraad als het eigen volk voor het feit gesteld, dat de Minister-President ar. Drees, zelf zich op korte termijn naar Batavia zal begeven. Waartoe opeens deze reis? Waartoe eensklaps deze nieuwe episo de in de geschiedenis van het politieke tourisme naar Indonesië, dat sedert en kele jaren tot een erkend instituut in onze vaderlandse staatkunde is gegroeid? Tot dusverre hebben de ministeriele bezoeken aan Indonesië tweeërlei karakter gedragen. De twee reizen, die de vorige Minister-President met enkelen zijner ambtgenoten naar Batavia maakte, waren hoofdzakelijk van oriënterende aard. De bedoeling ervan was, die ministers die zich in hoofdzaak met het Indonesisch beleid bezig hielden, de gelegenheid te geven om op kritieke ogenblikken 1n overleg met de toenmalige Landvoogd, dr. van Mook te treden teneinde weder zijds inzichten uit te wisselen en tot een gemeenschappelijke gedragslijn te gera ken. De twee bewindslieden echter, dia enkele maanden geleden nog op Java vertoefden, togen én in een andere kwali teit én met een ander doel naar het Oos ten. Zij waren expresselijk door de Re gering gezonden met een eigen taak, d<e zij geheel onafhankelijk van de Landvoogd en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon moesten zien te vervullen. Namens de Nederlandse Regering moesten zij con tact opnemen met de Regering van de Ra publiek Indonesia teneinde na te gaan of een basis voor de hervatting der po litieke besprekingen te vinden was. Een laatste handreiking dus aan de Republiek. Kan nu de voorgenomen reis van dr. Drees met een dezer ministeriële trips uit het verleden vergeleken worden? Uit het weinige, dat tot nu toe over het doel van deze reis bekend is geworden mag men in de eerste plaats wel aflei den, dat hier van een louter oriënte rend bezoek geen sprake is. Natuurlijk zal de Minister-President deze gelegenheid aangrijpen om zich zo nauwkeurig moge lijk op de hoogte te stellen van het ver loop van de zuiveringsactie en met de toestanden, aangetroffen in de gebieden, die door deze actie werden geopend. De uitvoering echter van de zuiveringsactie is geen terrein van gemeenschappelijk beleid tussen de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en het Nederlandse Kabinet Binnen de eenmaal gegeven instructies van de Regering is de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon hier op zijn eigen ge bied, waarop.de Regering hem de vrije hand moet laten. Het hoeft wel geen betoog, dat van een rechtstreeks contact-opnemen met Repu blikeinse leiders teneinde tot nieuwe on derhandelingen te komen, geen sprake meer kan zijn. Een vergelijking met da reizen van de heren Stikker en Sassen is dus evenmin passend. Resteert, dat de reis van dr. Drees een geheel eigen karakter draagt. Uit dr. van Royens mededelingen in Parijs bleek reeds, dat deze reis verband houdt niet met de zuiveringsactie doch met de invoering van de Federale In terim Regering. Men zal zich herinne ren, dat het BIO-besluit rust op overleg alleen met de vertegenwoordigers dar buiten de Republiek gelegen gebieden van Indonesië. Uitdrukkelijk is in het BIO- besluit een clausule opgenomen, die het openen van nieuw overleg mogelijk maakt indien ook de Republiek als zodanig of de gebieden, waar de Republikeinse Rege ring tot dusverre de macht in handeu had, tot de federale eenheid zouden toe treden. Duidelijk is in de verklaring van de Nederlandse Regering voor de Veilig heidsraad gezegd, dat thans zo spoedig mogelijk een nieuw overleg met alle de len van Indonesië, dus ook met de voor malige Republikeinse regering, zal wor den geopend, teneinde' tot een snelle daadwerkelijke invoering van de Federale Interim-Regering te komen. Daarmee houdt de reis van dr. Drees kennelijk verband. Staatsrechtelijk ligt dit ook voor de hand. Wanneer tengevolge van de zui veringsactie en het daarop volgend nieuw overleg wijzigingen zouden moeten wor den gebracht in het eenmaal ontworpen systeem, in de tekst van het BlO-beslui* zelf, is dij een zaak van de Nederlandse Regering, die straks voor dit besluit de bewilliging van de Staten-Generaal zal moeten verwerven. In dit licht bezien zou de reis van dr. Drees een duidelijk omlijnd doel krjjge" Het doel: door de aanwezigheid van de Minister-President in Batavia en ver moedelijk door zijn toerusting met ruime bevoegdheden, snelle beslissingen in deze mogelijk te maken. Opnieuw vormt deze reis dus een be wijs van de ernst, waarmee de Neder landse Regering ernaar streeft zo spoedig mogelijk voor de hele wereld duidelijk aan te tonen, dat de zuiveringsactie niet ten doel had de staatkundige hervorming te stoppen, doch veeleer deze te bespoe digen en te vervolmaken, door héél In donesië erin te doen deel hebben. Dat de vertegenwoordigers van Amerika en Engeland in de Veiligheidsraad en hut: Regeringen de aankondiging van deze reis aanstonds aldus hebben begrepen en haar hebben toegejuicht pleit niet slechts voor het persoonlijk aanzien, dat onze premier ook buiten onze grenzen geniet, doch ook voor de eeuwige wijsheid, dat de waarheid tenslotte de snelste leugen achterhaalt. Hedenochtend heeft de hoofdcommis saris van politie alhier aan Petronella Waarts, oud 14 jaar, wonende Zuid-West- Buitensingel 119, een zilveren broche met inscriptie overhandigd, welke haar toe gekend was door het bestuur van het Carnegie Heldenfonds, omdat zij op 17 Juni j. 1. met eigen levensgevaar een 5 jarig jongetje uit het water van die sin gel had gered. Tevens werd aan de agenten van de gemeente-politie Van Giesen en Fikert een bedrag van 25:- uitgekeerd wegens een door hen op 9 Juli j.l. verrichtte redding van een vrouw uit de Hofvijver. Het Bataviaas Nieuwsblad wijdt een beschouwing aan de redenen, welke Co lumbia kunnen hebben geleid tot het indienen bij de Veiligheidsraad van de resolutie betreffende het consulair on derzoek in Indonesië. Ofschoon die be weegredenen niet bekend zijn, meent het blad toch wel enkele „vaste punten" te hebben. „Daar is in de eerste plaats de onom wonden verklaring van de zijde der Ned. regering ten aanzien van het verdraaide karakter van het jongste rapport van de C. G. D. Het zou misschien vermetel zijn te veronderstellen, dat Columbia in het bijzonder of de raad in het algemeen aan deze verklaring van de kant van zulk een klein land zulk een gewicht gehecht zouden hebben, dat men meende het vertrouwen in de commissie op te moe ten zeggen". Verder zijn door de pers publicaties omtrent de „subversieve ac tiviteit in de kringen van de C. G. D., die mede hun weg gevonden hebben naar de Veiligheidsraad. En mogelijk werden nog andere mededelingen daaraan toe gevoegd, die alles bij elkaar toch wel bedenking hebben doen rijzen tegen een te blindelings vertrouwen in de hier werkende commissie. H~e het ook zij, de opdracht is aan de consuls verstrekt en zij is zelfs van ee nwijdere strekking dan die, welke het vorig jaar aan dit corps werd gegeven. Met grote belangstelling zien wij het nieuwe rapport tegemoet. Wij herinneren ons hierbij terdege, dat het vorige consulaire verslag een geest van objectiviteit ademde, die wel dien stig was om de troebele cituatie zoveel doenlijk op te klaren", aldus het blad. Heden zouden de consuls te Batavia een eerste vergadering houden. 2Jj heb ben nog geen nadere instructies van de Veiligheidsraad ontvangen. De Chinese consul-generaal, die in het roulerend systeem voorzitter van deze maand is, is momenteel ziek. De commissie bestond! het vorige jaar uit de consuls of consul- generaals van de volgende landen; Sel- gië, China, de Ver Staten, Engeland. Frankrijk en Australië. Verscheidene Australische bladen doen een felle aanval op de houding van Australië in de Veiligheidsraad en op de wijze, waarop kolonel Hodgson daar is opgetreden. De Sydney Sun schreef te hopen, dat de democratische landen, in het bijzonder Engeland en Nederland, zich bewust zou den zijn, dat de lompe uitvallen van Hodgson de mening weergaven van dr. Herbert Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, en hiet die van de meeste Australiërs. De bladen verklaarden, dat al te veel „hysterische nonsens" over de Nederlan ders in Indnoesië gezegd was. „De poli tiële aotie tot eem serieuze veldtocht te gen weerloze Indonesiërs te verdraaien is fantastisch", aldus de Sun. De Sydney Mirror zeide, dat de f lische buitenlandse politiek „er melijk op gericht schijnt te ziin o in het middelpunt Je plaatsen". Wat betreft het aantal Scheveningse logers, dat deze winter aan de trawlvis- serij zal gaan deelnemen, verkeert men nog in het onzekere. In rederskringen is men evenals de handel voor de vrije ver koop van alle vissoorten. De animo bij de rederijen voor de trawlvisserij is nog niét erg groot. Men wil afwachten of de vis- prijzen binnenkort vrij gegeven zullen worden. In het belang van de vishandel en de vele nevenbedrijven der visserij acht men het gewenst, dat er zo spoedig mogelijk een oplossing komt. Ook te IJmuiden ligt een aantal kustboten aan de wal, in af wachting van een nadere regeling. H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard zullen op Maandag 3 Januari a.s. des ochtends om elf uur, in het koninklijk paleis te Amsterdam een nieuw jaarsreceptie houden voor de leden van het corps diplomatique. Woensdagavond werden op het IJssel- meer, ongeveer 4 K.M. van Lemmer, noodseinen waargenomen. De reddings boot „Hilde" van Lemmer voer ter assis tentie uit. Het bleek, dat twee vissers boten, de Lemmer 74 en de Lemmer 12 zodanig in het ijs beklemd zaten, dat zü de haven niet konden bereiken. Het ge lukte de „Hilda" de beide schepen te bevrijden en ze om 10 uur des avonds behouden in Lemmer te brengen. De Franse minister-president, Queuille, is Woensdagnamiddag tijdens de bijeen komst van de raad van de republiek on wel geworden. Hoewel Queuille door griep was aangetast, had hij de debatten volledig willen volgen. Hij kwam zelfs in de besprekingen tussenbeide. Men zag hem bleek worden, maar toch zette hij zijn rede voort. Daarna werd de vergadering een half uur opgeschorst. Op dringend verzoek van zijn vrienden is Queuille tenslotte huis waarts gegaan. O De Staatscourant van gisteren bevat o.a. de eerste wijziging van de be schikking tijdelijke bijslag op lonen en salarissen, en een regeling van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden voor het kantoormachinebedrijf.. Ee» richtingaanwijzer is géén toover- Itafhij vertelt alleen, wat graag wilt doen op den weg hij geeft u geen bijzonderen voorrang! Ook ais u „het pijltje hebt uitgestoken, moet u blijven opletten, of gij uw richtingverandering wel veilig kunt volvoeren (Enlaat het ding daarna niet noodeioos uitstaan 1, dat u onuitstaanbaar en gevaarlijk 1) Toen half Juli na drie jaar zwoegen eindelijk een handelsovereenkomst met de Bizöne van Duitsland werd afgesloten voor het jaar 1 Augustus 1948 tot 1 Au gustus 1949 zullen velen ongetwijfeld ge dacht hebben dat het resultaat er op pa pier vrij aardig uitzag om tot een begin van een normaal zakenverkeer met West- Duitsland te komen, maar dat er in de praktijk waarschijnlijk weinig van te recht zou komen. Deze pessimisten heb ben ongelijk gehad. In de loop van De cember zijn er reeds nieuwe onderhan delingen met de vertegenwoordigers van de Militaire Regeringen van West-Duits land gevoerd en deze hebben tot resultaat gehad, dat verschillende moeilijkheden uit de weg zijn geruimd en een niet on aanzienlijke uitbreiding van het handels verkeer in principe is overeengekomen. Bij de vorige onderhandelingen hadden 37. De boze dwerg, die met de eerste motor was weg gereden, had meer geluk. Toen hij dicht in de buurt van het dwergenbos was gekomen, gaf hij de man, die hem zover had gebracht, volgens afspraak het tweede zakje goun. „Heeft U nog meer goud?" vroeg de man inhalig. „Wel een klap met een eind hout", zei de dwerg, die vond, dat het nu genoeg was geweest. „Dank U wel", zei de motorrijder daarop beleefd, terwijl hij rijker dan hij gekomen was weg- SUisde op zijn motor. „Twee zakjes met goud", mompelde de motorman verheugd. „Ik zou wel iedere dag vluchtende dwergen willen vervoeren". En om te zien of het goud er werkelijk nog wel was, liet hij het stuur van zijn motor los en vpelde in zijn zakken. Dat had hij beter niet kunnen doen, want juist op dat ogenblik kwam Basil's snelle auto de bocht om. Voordat de motorrijder tijd had zijn stuur weer te grijpen, zat hij al boven op de radiateur van de auto. „Me goud", riep de man. banger voor zijn bezit dan voor zichzelf. de Nederlanders moeite om een behoor lijk aanbod van Duitse leveranties te verkrijgen. Thans bleek echter, dat de Duitse leverantiecapaciteii aanmerkelijk groter is dan een half jaar geleden. Ta) van industriële leveranties (uiteraard ook van min of meer luxe producten) welke de Duitsers voor de oorlog plachten te leveren, hebben zij thans weer aangebo den De voorheen schaarse rijwielonder delen hebben zij bijv. plenty beschikbaar. IJzer en staal zijn echter nog schaars waar toe ook het op gang komen na de geld- sanering van de wederopbouw bijdraagt. Van groot belang is natuurlijk de vraag, of de Duitse industrie in staat is con currerend te leveren. Bepaalde branches, zoals de metaalindustrie, kunnen het ze ker, doch de textielindustrie is er niet toe in staat. Het grote probleem wordt sinds de geldsanering, economische cal culaties op te stellen, iets waaraan velen van de huidige Duitse generatie praktisch niet gewend zijn geweest. Een feit is ech ter, dat de geldhervorming de leverings capaciteit van de Duitse industrie belang rijk heeft opgevoerd, iets dat voor ons land mei zijn van oudsher nauwe rela ties met Duitsland van groot belang is. 7 Millioen netto meer voor dienstenverkeer Al kan Duitsland thans meer leveren dan een half jaar geleden, van groter belang is nog, of het ook bereid is meer af te nemen, en wel in die mate, dat wij in staat worden gesteld ons goederen- en dienstenverkeer ongeveer in evenwicht te brengen. Het is onze delegatie, welke onder leiding van mr. S. Th. J. Teppema van de B.E.B. stond, gelukt de contingen ten van uitvoer naar Duitsland voor de komende filfmaand, dus de resterende periode van het handelsverdrag, dat op 31 Juli 1949 afloopt, te verhogen met 31 millioen, waardoor het jaartotaal op 99 millioen komt. De contingenten voor in voer uit Duitsland werden verhoogd met 17 millioen tot 103 millioen. Als alles nu maar volgens de geraamde cijfers zou lopen, dan zou er slechts een deficit zijn van 4 millioen. In de genoemde cijfers is het dienstenverkeer begrepen. Bij de beoordeling van de invoermogelljkheden ui, Duitslaj.n moet er echter wel reke ning mede worden gehouden, dat de in U) Daar is de tot een skelet vermagerde vrouw Curson, die met haar twee kinde ren voor haar man, een onverbeterlijke dronkaard, uit haar woning is gevlucht. Tragisch is het lot van de 23-jarige Betty Moller, die tengevolge van een gasontploffing aan een oog blind werd Zij procedeert reeds sinds meer dan een jaar met de directie van de fabriek, waar het ongeluk plaats had, omdat deze zich daarvoor niet aansprakeUik meent te kunnen stellen en zij zal het proces ongetwijfeld verliezen, omdat de fa brieksdïrectie over belangrijke getuigen beschikt, die kunnen bewijzen, dat Betty Moller het ongeluk aan eigen on voorzichtigheid te wijten heeft Verlegen en schuldbewust staat Kitty haar bezoeksters te woord. Zij moeten zich ditmaal stellen met wat goedkope troostwoorden en holle phrasen. zoals mensen .die gewoonlijk de hand stijf op de zak houden, die ten beste plegen te geven. Zij bezit immers slechts pond en 16 shilling! Wie weet. hoe lang ze daarmee doen moet! Er blijft haar dus niet veel anders over dan hard te ziin. Maar telkens waneer een der bezoek sters vertrokken is, knaagt Kitty's ge weten. Het was ook dwaasheid om hun adres bij de concierge van hun vroegere woning achter te laten. Nicolle kan haar bij deze pijnlijke ge sprekken ook al niet bijstaan, want gis teravond, kort vóór zij hun reis begon nen, werd er een brief bezorgd, waarin de Syntax Corporation Nicolle Osborn verzocht de volgende dag haar taak als stenotypiste te beginnen. Maandelijks salaris zeven pond. Voor lopig op een proeftijd, waarin nog zal moeten blijken, of zij waardig gekeurd wordt de verantwoordelijke betrekking van typiste bij de Syntax Corporation te blijven bekleden. En daarvoor heeft zij nu vijftien jaar lang op de schoolbanken gezeten en in het zweet haars aanschijns rechten ge studeerd! Ja. ja, 't is een moeilijke tijd Mensen zün sterk in prijs gedaald. Om zeven uur s avonds zit Kitty Devine op een bank voor Hotel „Post" Zij wacht op Nicolle. Op het geasphalteerde trottoir speelt Maud met een zeilwagentje, dat Kitty gisteren voor haar gekocht heeft. Het bi/taat uit een op vier wielen voort rollend plankje, waarop een mast. waar aan een sierlijk zeiltje fladdert. Op de bank naast Kitty zit een man, klein en gedrongen van oostuur. Van onder de diep op bet voorhoofd getrok ken pet springen enige plukken grijs haar tevoorschijn. Een grote donkere bril met hoornen rand bedekt zijn ogen De man schijnt in een krant verdiept te zijn. Tersluiks kijkt hij echter af en toe over de rand van de krant heen, waarbij zijn blik voor een ogenblik op de kleine Maud gericht blijft. Maud's zeilwagentje wordt door de bezorgde Kitty buiten bedrijf gesteld, want de wind Is Inmiddels gedraald en jaagt het ratelende karretje steeds weer van het trottoir op de rllweg. Maud's onderlip zakt bedenkelijk, als of zij op het punt staat te gaan huilen, maar gelukkig stopt op dit ogenblik voor het hotel een autobus. waaruit Nicolle stapt met Danny, die zijn ver loofde van haar kantoor heeft gehaald. Nicolle ziet er vermoeid en enigszins afgetobt uit Vandaag heeft zij aan den lijve ondervonden, dat met de ernst van het leven nipt te spotten valt. Nooit zal ze meer om „kahtoorluffies" lachen. Nu weet zij, wat het betekent acht uur aan een s*uk achter een schrijfmachine te zitten en de ene geestdodende brief na de andere te moeten tikken. Nicolle omhelst haar vriendin. Ik kan je niet zeggen, Kitty, hoe goed het doet hier buiten te zijn Die atmosfeer daar in dat kantoor, dal la waai! Geen wonder, dat die arme kin deren het niet lang uithouden en de een of andere dag een zenuwtoeval krijgen. Het is wel eens goed voor je. meent Danny zonder een spoor van medelij den: Die overspannen ideeën om als 'typiste aan het werk te willen gaan! Nu krijg je er tenminste enig begrip van, wat het zeggen wil dag-in, dag-uit te moeten ploeteren voor een paar shil ling. Hopenlijk treiteren ze je eens flink, dan bestan er tenminste enige kans, dat je gauw genoeg hebt van die zelfstandigheid en dat geld verdienen! Opdat jij dan Nicolle maar zo gauw mogelijk in jullie huwelijk kunt voorhouden, dat jij degeen bent, die het geld verdient! Het is bekend, dat de mannen zich thuis gewoonlijk schade loos plegen te stellen voor het getrei ter, dat zij zich bij hun werk geduldig moeten laten welgevallen, opent Kitty plagend het gebruikelijke dispuut met Danny, Weet Je. wat ze in de middeleeu wen met vrouwen als jij deden?, ripos teert deze strijdlustig: Die deponeerden ze op de brandstapel! Klein en brutaal als een mus! Die wil ook al meepraten over huwelijksproblemen en zo. Als ze de ware Josef gevonden heeft, zul je eens zien, hoe graag ze zich door hem laat treiteren! Aanbidden za) ze hem. Kinderen beginnen jullie alsje blieft weer met te vechten!, lacht Ni colle. Geamuseerd kijkt ze naar Maud, die zich met beide handjes aan Kitty's rok vasthoudt. Wel. Kitty, hoe is het met je as piraties als moeder? Nog niet genezen? Kitty heeft een oelangrijk nieuwtje Zij heeft een brief ontvang envan de vader van de kleine Maud. Hij verzoekt haar het kind enige tijd bij zich te willen houden. Daar heb je het al!, lacht Danny: voer van het verdragsjaar nog met een soort hypotheek was belast van %een kleine 30 millioen voor reeds op 1 "Au gustus 1948 lopende importengagementen. Men zal oorspronkelijk wel gehoopt heb ben deze af te wikkelen via off-shore doliars van het Marshall-plan, of op an dere wijze via de Marshall-hulp. Hiervan is echter afgezien van dollars voor kolen in het eerste Marshall-kwartaal, niets ge komen. De oude engagementen zullen dus een druk uitoefenen op de mogelijk heid van nieuwe invoercontracten. Hierin er ook in het feit dat Duitsland thans weer op lotte wijze kan leveren, terwijl de uitvoer naar genoemd gebied veel moeilijker op gang kan komen, aal men de reden moeten zoeken, dat de invoer uit Duitsland via de Rüksbureaux zal gaan lopen. Op deze wijze kan er een rem op worden gezet. Terwijl bij het afsluiten van de over eenkomst in Juli voor het dienstenver keer met West-Duitsland voorzien was in een aetief saldo voor ons land ad 7 1 millioen, is er thans 1 millioen netto bijgekomen, zodat het diensten verkeer 14 millioen netto zal moeten opleveren. Deze verbetering is voor S 4.5 millioen te danken aan een bedrag van dese grootte uitgetrokken voor zee vrachten. Het restant komt voor rekening van dienstenverkeer met de Franse zóne, welke thans in het verdrag is inbegrepen. 60.000 Ton verse voorjnarsgraente Van grote betekenis voor ons land is dat de uitvoer van agrarische producten weer een uitbreiding ondergaat. Voer vrijwel alle producten, welke wij voor de oorlog in de regel leverden, zijn ex- porteontingenten vastgesteld, zodat wij zo ongeveer zijn teruggekomen o>p de voor oorlogse structuur. In het verdragsjaar zal 260.000 ton groenten worden geleverd. Verondersteld Is dat de eerste 200.000 ton. welke in Juli waren overeengekomen, in Februari sullen zijn geleverd. Daarna zullen nog 60.000 ton verse vooriaars- groenten worden geleverd, waarvoor de prijs evenals voor de reeds eerder gecon tracteerde 20d000 ton wederom 50 per ton zal bedragen. Voor de betaling van de kosten van het vervoer van de reeds geleverde groenten zal nog een régeling worden getroffen. Aanvullende uitvoercontingenten zijn voorts afgesproken voor kaas, geconden seerde melk, haring, aardappelmeel (wat dusverre niet geleverd werd), vee, bloem bollen, planten, rubber, tin, copra, palm olie, palmpitten etc. Mits wij kunnen concurreren schijnt men wel te mogen aannemen dat de Nederlandse uitvoer-contlngenten ook inderdaad zullen kunnen worden geëf fectueerd. Duitsland beschikt b.L over plenty guldens op de z.g. „Offset Ac count, de guldensrekening bij de Ned. Bank, waarop het provenu van de Duitse exporten naar ons land wordt geboekt. De „swing" van deze rekening is ver hoogd van f 5 mijlioen tot f 25 millioen. Nog steeds enkele dollar- verplichtingen Men weet, dat enkele sterke export producten van Duitsland, n.l. kolen, hout en kali in dollars moeten worden betaald. Overeengekomen is thans, dat de eredi- tering voor deze leveranties eerst opeen aparte guldensrekening bij de Ned. Bank zal plaats vinden. Indien de Z.g. „Offset Account", via welke het gewone handels verkeer loopt eventueel een saldo in het voordeel van ons land te zien zou geven, kan dit saldo worden aangewend voor verrekening met de crediteringen op de speciale guldensrekening voor kolen, hout en kali. Maandelijks zal het saldo worden opgemaakt van deze speciale rekening en zal Nederland de eventuele schuld in dol lars moeten betalen. Wij kunnen slechts hopen, dat ons han delsverkeer met Duitsland de in de over eenkomst opgenomen cijfers zal bei-eiken Ik heb jullie toch direct gezegd, dat je dat kind niet meer kwijt raakt Kitty laat het zich niet ontnemen, in wendig genietend van haar succes, de ene sensatie na de anderen te serveren. Maud's vader heeft een chëque ge-, stuurd ter bestrijding van de voorlopige onkosten, aan de verpleging verbonden. Ik was vanmiddag al op de bank. Op zijn laatst overmorgen kunnen we het geld afhalen Een cbèque..?, vragen Nicolle en Danny als uit een mond. Ja. 25 pond. En om haar bewering kracht bij te zetten, toont zij de kwitantie voor de, bij de bank gedeponeerde chèque. Met de nodige eerbied, wordt de kwitantie bekeken. Daarop staat zwart op wit te lezen, dat miss Kitty Devine een chèque, ten bedrage van 25 pond ter verzilvering heeft achter gelaten. Danny is geen materialist, maar des ondanks bekijkt hij Maud thans met geheel andere ogen. Het was immers uitgesloten, dat zij, terwijl zij zo slecht bij kas zijn, ook nog de last van een kind op zioh zouden kunnen nemen. Maar nu staat de zaak anders. Wat zul- len zij daarbuiten nodig hebben om te en wel in het bijzonder wat onze uitvoer leven? Met 25 pond kunnen de beide meisjes de gehele zomer rondkomen. Een reuze bof is het, anders niet! De meisjes kunnen nu haar vacantie onbezorgd buiten doorbrengen! (Wordt vervolgd naar Duitsland betreft, want deze be paalt onze koopkracht t.a.v. de Duitse im portgoederen. Verwacht mag worden, dat de Duitse importeurs met ingang van Februari de import weer geheel in eigen handen zullen kunnen nemen De Duitse uitvoer is, uitgezonderd kolen, ijzer, staal, hout en cement, formeel reeds vrij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3