AZIATEN gaan beraadslagen Vuren op Java gestaakt ISRAEL DREIGT EGYPTE MET REPRESAILLES Mgr. Huibers dankt voor wonderbare milddadigheid Extra steun voor kerkenbouw KREMLIN-DRUK OP HONGAARSE BISSCHOPPEN Vaticaan verwerpt Hongaars verzoek om overeenkomst Weerbericht 1 over wat in Indonesië geschiedt Toen het nieuwe jaar begon DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verrassend nieuws Troepenschepen uit Indonesië Het vertrek van dr. Drees NDER DE LOU PÉ Nederlandse schepen waren in nood Beviti: „Gevaar vooroorlog Engetand-IsraëV' Vele godsgebouwen te klein „Jan van de Bisschop" jubileerde Benoemingen bisdom Haarlem £*1 71ste JAARGANG MAANDAG 3 JANUARI 1949 No. 20815 De minister-president van India, Pandit Nehroe, heeft Nieuw jaarsdag bekend gemaakt, dat zijn regering andere Aziatische regeringen heeft uitgenodigd een conferentie bij te wonen, waar op het Indonesische probleem in beschouwing zal worden genomen. De conferentie zou in de nabije toekomst te Delhi worden gehouden. Nehroe, die deze verklaring aflegde, terwijl hij een openbare vergadering toesprak, zeide dat India er de voorkeur aan zou geven, indien de deelnemende landen ter conferentie door minis ters zouden vertegenwoordigd zijn. Uitgenodigd zijn Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, de Hedjaz (Arabië), Perzië, Irak, Af ghanistan, Pakistan, Ceylon, Siam, Burma en China. Nehroe sprak de hoop uit, dat de voorgestelde conferentie ook door vertegenwoordigers van Australië en van Nieuw-Zeeland zou worden bijgewoond. /OOR HET VADERLAND GEVALLEN ?anli(DPr >V g~n 23 Dec-: :™zaar Van officiële zijde te Batavia wordt het volgende medegedeeld; „De legercommandant in Indone sië heeft aan de troepencomman danten op Java het volgende bevel gegeven: Op 31 December 1948 waren de militaire acties en daarmede de vijandelijkheden op Java beëin digd. De taak van onze troepen be paalt en beperkt zich derhalve na die datum tot het optreden tegen nog rondzwervende groepen en benden <{f enkelingen, die ongere geldheden trachten te veroorzaken of zoals door onze vertegenwoordi ger by de Veiligheidsraad werd ge steld „tot act against disturbing elements who either individually or collectively endanger public se curity or interfere with or prevent the supply of food and other essen tial commodities to the suffering population". Ik draag u en de on der uwe bevelen staande troepen op deze taak binnen de haar ge stelde grenzen op strikte wyze en met grote naarstigheid tot uitvoe ring te brengen". w.g. Spoor, legercommandant. Naar Aneta verneemt kan een dergelijk bevel dezer dagen even eens voor de troepencommandan ten op Sumatra worden verwacht. DE ACTIES OP SUMATRA ONUcK Dr. Van Roy en op de trap van het vliegtuig dat hem naar Lake Success moest brengen. Bij hem de vier jongelui, die de prijs wonnen in de opstelwedstrijd over „de wereld, die wij wensen" en nu met „werk- vacantie" naar Amerika gingen. Volgens Radio Vaticana heeft het Vaticaan een Hongaars verzoek om een overeenkomst met de H. Stoel verworpen. De Hongaarse regering had uitdrukking gegeven aan de wens tot een overeen komst, „onafhankelijk van de persoonlijke kwestie van de primaat van Hongarije". Het Vaticaan antwoordde: „Onmogelijk kan wor den ingezien hoe de wens tot overeenkomst met de H. Stoel geryrnd kan worden met de houding van de Hongaarse regering jegens een aartsbisschop, primaat en kardinaal, een houding, die een belediging voor de H. Stoel zelf is". liet Vaticaan herhaalt 'in deze brief fte ets, dat de rechten van de Kerk en van het godsdienstig geweten worden geëerbiedigd en gegarandeerd. u OOK ZO VLIEGTUIG MET STUDEN TEN VERONGELUKT Kardinaal kwam op bezoek NIEUWE DEPRESSIES IN AANTOCHT DOODSTRAF GEEIST TEGEN JODENAANBRENGER v-mm ;p'. fcMih i p O W v Minister Van Schaïk vertrok giste, ren met zijn adviseurs naar de Wfst. Rechts: mr. v. Uelsdingen. Op de achtergrond links: mr. v. d. Grinten; rechts: prof. Romme. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam- De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAAL\ AST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. pe* millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimetQf hoogte. Contact-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling- Pandit Nehroe verklaarde volgens Reu ter veder nog, dat in Indonesië „de meest openlijke en onverbloemde aanval" had plaats gevonden, welke de „vuurproef" voor elk lana vormde Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten tot ons leedwezen bekennen, dat de houding van simmige mogendheden er een is ge weest van stilzwijgende goedkeuring of aanvaarding van deze aanval. Er bestaat een westeliike unie, waar van Nederland een der leden is. Wat zijn de doeleinden van deze unie? Geld is de Westerse unie toegevloeid. Kort geleden is de voor Nederlands-lndie bestemde Marshall-hulp stopgezet doen Nederland ontvangt deze hulp nog steed „Ik ben van mening in deze aangele genheid het standpunt ^eer.,te g®ven van alle Aziatische landen zeide Nehroe verder, „dat de volgende maatregelen het minimum vormen, dat kon worden gedaan: 1. terugtrekking van alle Ned. strijd krachten op de linie, welke zij voor de aanval bezet hielden. 2. een onderzoek naar de aanval. 3. het stopzetten van elke vorm van hulpverlening aan Nederland. 4. het scheppen N van voorwaarden, waaronder de Indonesische republiek kan functionneren". De premier besloot met de woorden. Wij vertrouwen dat de Veiligheidsraad alsnog doeltreffende maatregelen zal ne men, om deze doeleinden te verwezen lijken Wii wensen met de raad :n de vol voering van deze taak ten volle samen te werken en wij verwachten de samen werking van alle andere landen, hetzij in Europa, in Amerika of elders". Verbazing in Batavia Van gezaghebbende zijde te Batavia vernam Aneta, dat men met verbazing had kennis genomen van bovenstaand bericht. Men achtte het wel zeer onge bruikelijk een conferentie te beleggen ter bespreking van de Interne aangelegen heden van een ander land. Hierbij komt nog, dat India in de gelegenheid is ge steld de beraadslagingen van de Veilig heidsraad bij te wonen en daar zijn stem te doen horen. Blijkens dit initiatief weigert India zich bij de beslissing van de meerderheid in de Veiligheidsraad neer te leggen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de Kerst week de navolgende verliezen zijn geleden: Kon. Landmacht: Sold. A. Bak ker uit Veendam, overt op 24 December t-g.v. oorlogsverwonding; sold. Ie kl. J. C. Blaak, uit Rijs- oord (Z.-H.), gesn. 23 Dee.; sold. W. A. Boons, uit Raamsdonkveer, gesn. 24 Dec.; sold. J. J. H. Cle ment, uit Budel, gesn. 24 Dec.; sold, le kl. C. van Delft, uit Dru- nen, gesn. 24 Dec.; sold. P. Dulle- meijer uit Gouda, overl. 21 Dec. t.g.v. oorlogsverwonding: sold. C. van Dijk, uit Utrecht, gesn. 23 De cember; sold. W. jfoederee, uit Groningen, overl. 23 Dec. t.g.v. oorlogsverwonding; sold. N. L. H ;r- mans, uit Voorhout, gesn. 23 Dec.; korp. A. J. G. Hoefnagels uit Gie ten, 'gesn. 20 Dec.; sold. A. H. J.- van Hussen, uit Utrecht, gesn. 20 Dec.; sold, le kl. P* Dl. G. Jon kers, uit Oss, overl. t.g.v. oorlogs verwonding op 21 Dec.; sold. A. Klein Gotink, uit Eerbeek, gesn. 20 Dec.; sold. J. de Koek, uit Haaf- ten (Gld.). gesn. na vermissing op 23 Dec.; sold. L. van Kranen burg, uit Spijkenisse. overl. 22 Dec. tg.v. oorlogsverwonding; kor poraal A. J. Kuijpers, uit Rotter dam, gesn. 25 Dec.; sold. W. Kuij pers, uit St Michielsgestel, gesn. 24 Dec.; adj. ond.-off. T. Lam, uit Birmingham, gesn. 20 Dec.; sold. J. H. Luiken, uit 's-Gravenhage, overl. 24 Dec. t.g.v. oorlogsver wonding; korp. T. J. P. van der Made, uit Geertruidenberg, gesn. 21 Dec.; huzaar P. J. M. H. Nies, uit Nederweert. gesn. 21 Dec.; sold. R. Otten, alt Nieuw-Amste.- le kl. F. L O verhof. „it Maas tricht gesn. 21 Dec.; sold J A H M. Poulus, uit Ointeloord! gesn 25 Dec.; sergt. G, T. v. d. Schouw, uit Utrecht, gesn. 23 Dec.; sold L. A. van Spaendonk. uit Tilburg' gesn. 26 Dee.; sold, le kl. w. A. Theunissen, uit Amstenrade <L.), gesn. 23 Dec. na vermissing; korp! H F. Visscher. uit Rotterdam, ge sneuveld 23 Dec.; sold. M. B. was- sink, uit Zelhem, gesn. 23 Dec.; Kon. Ned. Ind. Leger: sold. Kas- timan, uit Indonesië, gesn. 30 No vember; Mad. sold, le kl. infie Urnbas W., uit Indonesië, gesn. 14 Dec.; le it. vlieger-waarnemer B. J Ruesink uit s-Gravenhage. ge sneuveld 22 Dec.: sold 2e kl R H Gilhuis uit In 'onesië. gesn 24 Dec sere -majoor vl'eger-waarn F W Verdier uit Apeldoorn ge sneuveld 24 Dec sergt -maj. vlie ger-waarnemer M J. Janssen, uit Roosendaal, gesn. 24 De Kon. Marire heeft in deze periode geen verliezen gerappor teerd. Reacties in betrokken landen In politieke kringen te Bangkok schijnt men volgens Reuter de actieve deelname van Siam aan een algemeen Aziutiscne actie in verband met de Indonesische kwestie gunstig te beoordelen Het Sia mese ministerie van buitenlandse zaken herinnerde echter aan de hieromtrent af gelegde verklaring van de eerste minister Loeang Piboel Söngkram, dal Siam in deze aangelegenheid zich zou houden aan de gedragslijn van de Veiligheidsraad. Men verwachtte dat ciam vandaag over de uitnodiging' beslissen zou. Uit doorgaans welingelichte kringen vernam Reuter voorts, dat China waar schijnlijk een vertegenwoordiger zal zen den naar de conferentie te New Deihi. Men was echter van mening, clat de in wendige moeilijkheden van China de regering niet in staat zouden stellen een prominent aandeel in de besprekingen te nemen. De Birmese regering heeft verklaard ingenomen te zijn met het door Nehroe genomen initiatief en zal een vertegen woordiger benoemen, zodra de eerste minister, Thakin Nu, is teruggekeerd van zijn reis door het land. Dr. Ba Maw, hoofd van de Birmese regering voor de Japanse bezetting, heeft de vorming van een Birmese brigade om met de Indo nesiërs tegen de Nederlanders te vech ten, aangekondigd. Reeds ongeveer 100 Birmese vrouwen hebben zien voor deze brigade aangemeld, aldus Ba Maw Volgens Syrische regeringsfunctiona rissen zal Syrië de uitnodiging van Nehroe aanvaarden. Egypte had gisteren nog geen officiële uitnodiging ontvangen, maar in politieke kringen in Cairo was net initiatief gun stig ontvangen, zo meldde Reuter. Australië had nog geen formele uit nodiging ontvangen, maar indien .het zou worden uitgenodigd, zou het tenminste een waarnemer zenden, aldus veiram Reuter uit niet-officiële bron te New- Delhi. Londen: „Verrassende stap Reuter's diplomatieke correspondent schrijft- De beslissing van India kwam voor Londen als een verrassende stap. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken tieett gisteravond verklaard dat, voor zover hem bekend was, de Britse regering door India tevoren niet' op de hooghte was gebracht van zijn voornemen, een dergelijke conferentie uit te schrijven, ofschoon, de houding van de Indische delegatie tijdens de besprekin gen in de Veiligheidsraad over Indonesië in aanmerking genomen, een zodanige ontwikkeling niet geheel onverwacht kon worden genoemd. Van officiële zijde werd op Nieuwjaars dag te Batavia bekend gemaakt dat op de eilanden voor de kust van Sumatra in Straat Malakka zuiveringsacties zijn ingezet. Het kolengebied Sawahloentoh werd veilig gesteld. Nadat de Nederlandse troepen Telekbetoeng bezet hadden, bleek in de plaats nagenoeg geen schade te zijD aangericht. Oosthaven is geheel intact met uitzondering van een uitgebrande goedang. Zes en zestig doden Zondag werd van officiële zijde mede gedeeld, dat op Sumatra onder meer Pakanbaroe van T. N. I.-troepen gezuiverd is. Sinds het begin van de actie sneuvel den aan Nederlandse zijde volgens tot dusverre ontvangen berichten 66 mili tairen en werden 172 militairen gewond Uit militaire bron verneemt Aneta voorts, dat bij de bezetting van de bank Negara te Djambi zeventig kilo opium werd aangetroffen, bestemd om te dienen als buitenlands betaalmiddel voor repu blikeinse autoriteiten De bevolking van Djambi. die deels gevlucht was voor de komst der Neder landers. begint nu in grote getale terug te keren Vele vroegere ambtenaren stel len hu diensten weer ter beschikking. Te Teloekbetoeng werden de Neder landse troepen door de bevolking ver welkomd met rood-wit-blauwe vlaggen, die zes jaar lang zorgvuldig bewaard wa ren. aldus deze militaire woordvoerder. Soedirman ernstig ziek In aanvulling op vorige berichten meldt de dienst Legercontacten. dat de opper bevelhebber van de T N 1., generaal Soerdirmafi. zich niet in Ned handen bevindt Wel is zijn verblijfplaats oekend Hij is, zoals reeds eerder verluidde, ern stig ziek. Volgens een dagorder van ko lonel Hidayat. commandant van de T N. 1. op Sumatra, heeft deze op 28 December de leiding van de republikeinse strijd krachten in geheel Indonesië overge- Republikeinse weerstand ongebroken Over de militaire situatie op Java zijn blijkens een Reuterbericht uit Batavia buitenlanders ietwat weifelmoedig. „In weerwil van de Nederlandse bewe ringen. dat in de veertien dagen, dat de politiële actie thans gaande is, alle be langrijkste doelen op Java bereikt zijn, koesteren, zo seint een correspondent van genoemd bureau, waarnemers op Java m twijfel voor wat betreft de mate, waarin de republikeinse strijdkrachten zijn ver slagen of verstrooid. In de Ned. commu nique's wordt gemeld, dat bijna overal aan beide zijden slechts lichte en onbete kenende verliezen zijn geleden bij de on dervonden tegenstand Republikeinse lei ders en autoriteiten, die te Batavia zijn gebleven, zijn van mening, dat de repu blikeinse weerstand ongebroken is en verklaren het feit, dat de republikeinse strijdkrachten geen tegenstand op grote schaal boden, met het bestaan van een te voren vastgesteld plan tot verspreiding der strijdkrachten van de republiek. Sommige dezer republikeinen stellen het aldus voor, dat het republikeinse leger is gesplitst in kleine afdelingen, die in ondergrondse acties zullen infiltreren in dichtbevolkte gebieden. In aansluiting op het bericht van het directoriaat verkeerswezen, dat troepen schepen uit Indonesië zullen blijven ver trekken, wordt er van de zijde van de directeur voor de demobilisatie de aan dacht op gevestigd, dat uit bovenbedoeld I bericht niet de conclusie mag worden getrokken, dat de demobilisatie der troe pen overzee, welke onlangs werd stop gezet, thans voortgang zal vinden. De troepenschepen welke van Indone sië naar Nederland varen, vervoeren uitsluitend zieke en afgekeurde militai ren. Omtrent het tijdstip van de repa triëring van de troepen in Indonesië is nog niets bekend. Wanneer bepaalde beslissingen in het buitenland vandaag gunstig uitvallen, kan verwacht worden, dat minister president dr. Drees hedenavond per K.L.M.-vliegttng naar Batavia vertrekt. Te Dieppe werden op Nieuwjaarsdag S O S. seinen opgevangen van het s.s. „Jobshaven" van de rederij Van Uden te Rotterdam. Het schip dreef ten Zuiden van Boulogne naar de kust. Gelukkig was de hulp van de Franse sleepboot „Abeille 4". die ter assistentie was uitge varen, niet meer nodig- De „Jobshaven" slaagde er n.l. in op eigen kracht verder te gaan. Momenteel ligt het schip op de rede van Margate beter weer af te wach ten. Ned. kustvaartuig in moeilijkheden Britse en Amerikaanse schepen zijn Vrijdagavond aan ot sivuren gegaan naar een Nederlands kui, Parting, waar van de naam „Elisabeth" werd opgege ven en dat per radio hulp had gevraagd in de Golf van Biscaye. Aangenomen wordt dat de ..Elisabeth" een achtkoppige bemanning teJt Volgens een later bericht, heeft de En gelse slbt. „Turmoil" het in nood ver kerende schip bereikt. Op Oudejaarsavond is Tel Aviv een half uur lang door twee Egyptische kor vetten waarschijnlijk dezelfde die een Brits koopvaardijschip aanhielden vanuit zee met granaten bestookt De Israëlische regering heeft in antwoord hierop gewaarschuwd, dat Cairo zou worden aangevallen als de Egyptenaren een dergelijk bombardement zouden herhalen. Gisteravond hebben uit het Zuid-Westen komende vliegtuigen de Jooflse wijk in Jeruzalem gebombardeerd. Volgens een officiële verklaring waren het Egyptische Bij de gelegenheid van de jaarwisseling is In de kerken van het Haarlemse dio cees een schrijven voorgelezen van nigr Huibers, waarin de bisschop in het bij- zondei spreekt over enige geestelijke zor gen van deze tijd. Maar eerst betuigt Z.H.Exc. zijn grote dank voor de „wonderbare milddadig heid, waarmee de diocesanen reeds ver scheidene jaren nu de collecte voor Bij zondere Noden hebben gesteund. Hier door kon hij met ruime hand de nood verlichten van talrijke oorlogsslachtoffers en vele grote en goede werken steunen en m stand houden. Deze zorgen waren vooral van tijde lijke aard. Nu echter, aldus Mgr. druk ken ons nog veel grotere zorgen, welke rechtstreeks het zieleheil raken. Met grote smart moeten wij net aan- zien- dat door de trage gang van op bouw van nieuwe woningen zovelen in de grootste moeilijkheden verkeren en zelfs aan grote gevaren zijn blootgesteld - ook a) vinden zij een onderdak bij an cle, en en wij staan machteloos om die gang te bespoedigen en een einde te ma ken aan die ellende Daarbij komt voor ons bisdom de nog grotere moeilijkheid om de verwoeste kerken te herstellen en de noodzakelijke nieuw' bedehuizen op te richten. Wij verheugen ons over de grote na tuurlijke aanwas van Ons Katholiek volk Maar wij zien met schrik, dat vele onzer kerken te klein worden en dat Wij in de onmogelijkheid verkeren nieuwe ker ken te bouwen. Er is gebrek aan mate riaal, aan goede krachten, dikwerf zelfs aan grond en plaats. Men moet zich be helpen met allerlei nood-materiaal en de prijzen zijn zo ontzaglijk gestegen, dat zelfs voor de benodigde noodgebouwen Ons de middelen ontbreken De opbrengst der halfjaarlijkse collecte voor arme ker ken, waaraan gij ook zo trouw en zo mild dadig hebt bijgedragen en waarvoor We U ook innig dankbaar zijn, is bij lange na met voldoende om in de tegenwoordige nood te voorzien. Het „Fonds voor kerkenbouw in het Bisdom Haarlem", met zoveel blijde voor uitzichten in het leven geroepen, is mach teloos. Het gevolg hiervan is, dat duizenden gelovigen veel te kort komen in hun geestelijke verzorging. Men bedenkt allerlei nood-middelen. In somrtiige kerken wordt het aantal H.H. Missen zo opgevoerd, dat er voor de kerk gangers nauwelijks gelegenheid overblijft om elkaar at te lossen en toch het kerk gebouw althans onder enkele Missen de menigte niet kan bevatten. Nu zou bet zeker reeds een grote ver betering zijn. indien alle parochianen wil den medewerken om zich over de H.H Missen te verdelen, zó dat niet allen op hetzelfde uur komen en andere Missen, vooral Vroegmissen, dikwerf overvloed van ruimte bieden Er zou zeker wan- neei allen medewerkten in iedere pa- rochie waar het nodig is een goede re geling te maken zijn En dit bevelen Wu krachtig aan Wie daarvoor op de Zon dag een offer moe1 brengen en dit met liefde doet. heiligt de dag des Heren op bijzondere wijze en kan op Gods bil?.on tere zegen rekenen. Maar hiermede zijn Wij nog niet ge red. Want voor een bloeiend parochie leven is liet nodig, dat alle" oefeningen rustig en waardig kunnen geschieden, dat de parochie nie* al te groot is en de band tussen priester en gelovigen zo krachtig mogelijk is, dat alle gelovigen door de priester ook kunnen bezocht worden. Ziedaar enkele redenen, waarom Wij zo vurig verlangen het aantal parochie kerken zo spoedig mogelijk te kunnen uit breiden. Maar daarvoor is het dan ook nodig, dat het „Fonds voor kerkenbouw in het Bis dom Haarlem'" zo krachtig mogelijk wor de versterkt. Daar zijn ook nog andere zorgen. Daar zijn zovele instellingen, die niet alleen parochieel werken, maai ook voor heel het diocees en zelfs voor het gehele land nodig zijn. Zo bijv. de Katholieke Actie, he' jeugdwerk, de Bisschoppelijke hulp actie, het in opbouw zijnde sociaal-chari tatieve werk en zoveel andere zaken, die onze dringende hulp vragen, indien Wij niet door allerlei staats-bemoeiingen in een neutraal en niet-christelijk milieu wil ier worden opgeslorpt. Daarom is het on ze dringende bede. dat ge niet ophoudt de collecte voor Bijzondere Noden iedere keer mild te blijven bedenken. Het is een werk van echte Christelijke liefde tot instandhouding en bloei van ons heilig geloof en van het godsdienstig en zedelijk leven in ons vaderland" Het schrijven besiuil met een verwij zing naar de felle vervolging, welke de H Kerk op ontelbare plaatsen te verduren heeft Daarom schrijft de Bisschop voor dai tot het a s Paasfeest in iedere H Mis waarin dit volgens de Rubrieken geoor loofd is. het gebed tegen het geweld der Kerkvervolgers zal worden ingevoegd en dat ondei iede' Lof het Paree Domine driemaal zal gezongen worden door het volk Ock beveelt mgr oijzonder aan het gebed ter ere van de H Aartsengel Mi chael. na iedere gelezen H. Mis met volle aandacht en met grote godsvrucht mee te bidden. enkele samenzwering had deelgenomen en dat zij het aan „menselijke zwakheid" moesten toesclirijven als zij vernamen, dat hij „afgetreden was of bekend had" zelfs indien dit waar gemaakt zou worden met zijn eigen handtekening. Hij doelde dus op afpersing onder dwang. Inmiddels heeft het Hongaarse mini sterie van Binnenlandse Zaken druk uit geoefend op vier bisschoppen om af te treden. De vier bisschoppen hebben ge weigerd en zeiden er op voorbeseid te zijn, gearresteerd te worden. Op het Vaticaan is bekend gemaakt, dat kardinaal Mindszenty een paar dagen vóór zijn arrestatie een „geestelijk testa ment" in de vorm van een rondschrijven aan de geestelijken van zijn diocees heeft gezonden. ^De kardinaal waarschuwde zijn volge lingen voor zware tijden, maar wees op de zekerheid, dat „alleen datgene gebeurt, wp de Heer beveelt of toestaat." ,,Ja, natuurlijk, U ook zo". U begrijpt het zeker wel? Nu," als alle wensen bij het nieuwe jaar in vervulling gaan, komen wij ver b'oven „het koor der zaligen". Maar iaten wij er geen grapje mee maken. Met een grapje alleen wordt men heus niet zalig. Daar komt meer voor kijken dan een wens, zelfs een goed ge meende. Echter, meenden alle mensen wel oprecht al die mooie woorden van* „zalig nieuwjaar en veel heil en zegen"? Nu ja, een spoedige zaligheid gun: men iemand waarschijnlijk wel; opgeruimd staat netjes, nietwaar? En in de hemel met de vele woontenten is plaats genoeg voor een ieder en bovendien.ruimte voldoende om hun straks uit de weg te gaan, met wie men minder goed over weg kon. Doch verder gunt men elkaar ai ie dikwijls slechts weinig goeds. En ka i dit niet de oorzaak zijn, dat men zelf minder zegen krijgt dan men gaarne zou wensen? Het is wel zaliger te geven dan te ontvangen, maar wij krijgen zelf ook graag wat. En nou U. Wat zal ons echter toebedacht worden in 1949? Dit was ongetwijfeld een vraag, waarover tallozen bij de jaarwisseling gepiekerd hebben. Er is angst voor wat komen kan en verlangen, dat het beter wordt dan het nu is. Hoe zullen wij er voorstaan op 31 December 1949? Een vraag, welke kan benauwen, als men er te lang over denkt. Het schijnt ons het beste toe om niet te diep te denken; anders loopt men gevaar helemaal niet meer te kunnen denken. Denk alleen maar, dat alles wel op.z'n pootjes terecht zal komen. En gebeurt dit niet, dan heeft men toch de prettige verwachting gekoesterd, dat het zo zou gaan. En lukt het niet in 1949, dan staat straks 1950 voor open. U weet; zij. die geloven, haasten zich nu eenmaal nietl Daarbij, zalig kan men elk jaar worden. Dat is nog al zalig! Anders geen „zalig weer" Zaterdag, hé? Bij ons thuis werd zelfs geconsta teerd. dat het te beestachtig was om er een hond door te sturen. Daarom moes ten wij maar de noodzakelijke visites afleggen. Toen wij echter onze neus in de wind trachtten te steken, werd het ons duidelijk dat door zo'n storm alle deuren voor onze neus zouden dichtslaan. Zochten dus radio en haard weer op met het excuus, dat wij „Maandag wel in de krant zouden wensen" Dus: allen een Zalig Nieuwjaar van ANALYST. Kardinaal Mindszenty wist van te vo ren. dat hij gearresteerd zou worden en waarschijnlijk gedwongen een „bekente nis" af te leggen Hij heeft de Hongaarse bisschoppen medegedeeld, dat hij aan geen vliegtuigen, die, ondanks de Joodse waar schuwing vah de vorige dag, een buiten het gevechtsterrein gelegen doe) bestook ten. p In verband met de berichten, als zou den Joodse troepen de Egyptische grens zijn gepasseerd, heeft de Britse ambassa deur te Washington Zaterdagavond de Amerikaanse regering de volgende waar schuwing van minister Bevin doen toe komen; „Er bestaat gevaar voor een daad werkelijke oorlog tussen Groot-Brit- tannië en Israël, indien laatstgenoemde staat blijft volharden in zijn over tredingen van het Palestijnse oestand en voortgaat het Egyptische grond gebied te schenden". Verder zou de Britse regering nebben verklaard, er wel eens toe genoodzaakt te kunnen worden het embargo op net vervoer van wapens naar de oorlog voerende Arabische landen op te heffen Egypte heeft nog niet om de hulp ver zocht, waartoe Groot-Brittannië. gezien zijn verdrag met Egypte verplicht kan worden. Brits koopvaardijschip geënterd Het Britse koopvaardijschip „Richaro Borchard" (1923 ton) is Vrijdagavond op weg naar Haifa tussen Cyprus en de Egyptische kust aangehouden door twee schepen, die-volgens de kapitein Egyp tische korvetten waren De schepen voer den geen vlag en de kapitein van de „Borchard" weigerde aanvankelijk dan ook aan het b^/el tot stoppen te voldoen. Eerst toen er op zijn schip gevuurd werd, legde hü het stil. Zes mannen volgens de kapitein Egyptenaren en Soedanezen kwamen aan boord. Zij weigerden de nationaliteit der korvetten bekend te maken en vroe gen om de scheepspapieren De lading werd onderzocht en de „Borchard" mocht de reis voortzetten Een van de opvarenden heeft ongemerkt foto's van de korvetten en de zes af- gezanten genomen Een Dc-3 transportvliegtuig ts bij de start op een vliegveld bij Seattle tegen een afdak gevlogen en brandend neer gestort. Aan boord oevonden .ich 28 stu denten van de Yale-universiteit Enkele inzittenden zijn er in geslaagd, uit het brandend vliegtuig te ontsnappen, maar het aantal slachtoffers moet groot zijn Naar verluidt zouden 17 studenten om het leven zijn gekomen terwijl de ande ren ernstige brandwonden hebben opge lopen. Hij drong er bij de priesters op aan „zich in hun moeilijkheden niet te ge dragen als mannen zonder hoop of ge loof" en besloot: „Wjj moeten stand houden. Het is voortaan de wereld van de Bergrede: „Zalig zijn zij, die ver volgd worden om de rechtvaardigheid, want hun behoort het rijk der heme len." De Amerikaans-Hongaarse vereniging te Washington heeft het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken verzocht, te protesteren tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty. Kardinaal Griffin, de R.K. aartsbisschop van Westminster, heeft de arrestatie van de Hongaarse primaat scherp veroordeeld. „Niemand", zo zeide hij: „gelooft in ernst de beschuldigingen van hoogverraad en spionnage, die tegen de kardinaal worden geuit. Wij achten de zogenaamde zelf- beüentems met van het minste belang. Wij weten uit ervaring, met welke midde len dergelijke bekentenissen worden ont lokt of verzonnen." pok de aartsbisschop van New York. kardinaal Spellman, en de Canadese pre mier Saint Laurent, hebben in soortge lijke bewoordingen het optreden van de Hongaarse regering gelaakt. De heer J. A. Koot, chauffeur-huis knecht van het aartsbisschoppelijk paleis, algemeen bekend als „Jan van de Bis schop", ook. ai is zijn meester de laatste jaren een kardinaal, moent gisteren ae dag vieren, waarop hij 25 jaar in dienst was. Achtereenvolgens diende hi] Mgr. H. v. d. Wetering, Mgr. H. G. J. Jansen, en de laatste dertien jaren Z. Em. Joh. Kard. de Jong. Vele personen, die hij op Nieuwjaarsmorgen in het aartsbisschop pelijk paleis hulpvaardig als altijd, hielp met hun jas, fcowei geestelijken ais leken, ontving Jan gisterenmiddag nu zelf, om ringd door Vrouw en kinderen, in zijn met bloemen versierde woning. Daar kwamen o.a. feliciteren: de deken van Utrecht, de Hoogeerw. heer A. W'ege- rink, pater magister S Stokman O F M„ vele pastoors uit stad en omgeving de bejaarde edelsmid de heer van Roosma len en tal van andere personen, die door hun functie ook wel eens over de drem pel van het paleis aan de Maliebaan ko men Het bezoek van mej W v d We tering. een nicht van Mgr. v. d Wete ring z.g.. deed natuurlijk beiden herinne ringen ophalen aan vroeger jaren. En toen de drukte van de receptie ver innen was. kwam heel huiselijk Eminen ce een praatie met zijn trouwe dienaar maken die als chauffeur deze middag de Kardinaal in de steek had moeten laten. De 1 achting -.n :,ec - fot morgenavond luidt: Gedurende de nacht tijdelijk op klarend met plaatselijk lichte vorst en wéinig wind. Morgen overdag: toenemende bewolking met Vtijde- 'lijk sneeuw of regen. Vooraf! aan de kust weer aanwakkerende? wind tussen West en Zuid. Latdr iets zachter. V 9 Dinsdag 4 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur; maan op 11.48 uur, onder 22.12 uur. Z, H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent-diocesaan aalmoezenier van de Ned. Kath. Jonge ren Bew. (NKJB); Kath. Arbeiders Jeugd (KAJ); Kath. Jonge Middenstands Vereniging (KJMV) en Land en Tuin bouw Jongeren (LTJ) in het bisdom Haarlem de weleerw. heer A. H. Huij- boom. Vervolgens tot kapelaan te Rotterdam (Christus Koning) de weleerw heer H C. A. P. van Drunen; te Leiden (H. Petrus» de weleerw. heer J. F. Franse; te Schie dam (H. Hart) de weleerw. heer G. J. B de Wit; te Noordwijkerhout (H. Jo seph) de weleerw. heer B. A. M. Vrok- lage; te Leimuiden de weleerw. heer A. Bakkum, neomist. Tenslotte tot kapelaan te Noordwijk de weleerw. heer J. C. van der Meer, die kapelaan was te Amsterdam (H.H. Mart. v. Gorcum). De proceureur fiscaal bij het B. G. te Amsterdam eiste op 31 December de dood straf tegen A. Veltljuis, die in 1942 en 1943 goederen uit Joods bezit heeft opge spoord en in beslag genomen. Voorts heeft hij bewakings- en wachtdiensten ver richt bij de Hollandse Schouwburg, waar gearresteerde Joden werden onderge bracht en samen met anderen Joden en personen die Joden hulp verleenden ge arresteerd. Minstens zeven van deze slachtoffers zijn in Duitse concentratie kampen omgekomen. Uitspraak 14 Januari. m*. V* Hl ^;YArt;#*'v"7?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1