Nieuws uit STAD en OMTREK 1275-1950: 675 jair Schiedam Bijzonder Toneelexperiment Vroom LAATSTE BERICHTEN BIM D.D.D. Om 190 135 155 IN 1952 CIRCA DRIE DUIZEND ONDERWIJZERS TEKORT! mm Zj "i. mS.. j*ge 8 PARTIJ SI V. S.-gezant wenst Aioskou te verlaten Tocli post naar Batavia De suikeroorlog in Rotterdam Indrukken uit Java en de ontvoering van Sinterklaas Interessante cijfers PAGINA 3 DINSDAG 4 JANUARI 1949 PLANNEN EN VOORSTELLEN GEVRAAGD MELK MET EEN RIETJE De sclioolmelk SCHIEDAM RUIMT OP AFSCHEID VAN KAPELAAN J. FRANSE VEILIG VERKEER burgerlijke stand MIDDENSTANDS- VERGADERING de eerste van het nieuwe JAAR TE VEEL EN TE DIEP MMMMJENEVER! NAAR BIO-VACANTIE-OORD LAAT DE MENSEN MEESPELEN grote maten O leuke modellen kwaliteit: FAVORITA f<J' fT- f~' STAALSMOKKEL NAAR SOVJET-ZONE PETROLEUM OP NIEUW-GUINEA GEDEMOBILISEERD LEIDING GEVEND PERSONEEL ft ED. VRACHTENMARKT Viruly met K.L.M."constellation op weg JASSEN, MANTELS en DEKENS AMERIKAANS ONBEGRIP Een beroep op Koningin Juliana Zinneloze strijd, waarmee uiteindelijk niemand is gebaat TOT MOORD AANGEZET ST. RADBOUDSTICHTING Streek tussen Demak en Remhang ongeschonden MIDDAGSLUITING BLOEMEN WINKELS Niet zenuwachtig worden, als een buurvrouw je op de vingers kijkt. Misschien is het toch niet het laatste kleedje dat zonder punten en voor die spotprijs verdwijnt. door NORBERT GARA1 Op 18 Maart 1275 behaagde het aan Gravin Aleida, de weduwe van Jan van Henegouwen om aan „hare stad zoals zij Schiedam graag n°e™de, eenhand vest te geven, waarbij wy zelfbestuur verkregen We mochten raadslieden en schepenen hebben voor wie de inwoners terecht moesten staan in geval van dood slag, verwonding, diefstal, wanbetaling etc^ Het volgend jaar, in 1950, wordt het dus 675 jaar geleden, dat wij stadsrech ten kregen. Hoewel we tegenwoordig al die bij zondere rechtspraak-privileges aan de Noordsingel te Rotterdam hebben moe ten overdragen, is er toch nog genoeg om trots op te zijn. Wij zijn nog steeds zelfstandig en als het een beetje wil met de belangstelling van de ou<^- en nieuw-Schiedammers, dan zal de toe komst nog grotere zekerheden voor die zelfstandigheid brengen dan tijdens de stichting in 1275. Om Schiedam eens een kans te geven midden in de landelijke en streekoelang- stelling te komen, heeft het gemeente bestuur gemeend de herdenking van de stichting van onze stad luisterrijk moeten vieren. Vooraan in de rij van initiatiefnemers komt de Schiedamse Gemeenschap. Op de eerste werkdag van het nieuwe ïaal wierp zij een krachtige oproep tot de burgerij en de verenigingen van Schie dam door diverse brievenbussen, waar- ln„Dit moet een feestviering VOOR en DOOR de gehele burgerij zijn. De be woners van de omliggende steden en dornen en ook die van meer afgele gen plaatsen - zullen eveneens komen mits het klinkt als een klok. Te zijner tijd vermoedelijk in Juni of Juli 1950 zal er een feestweek worden aangewezen. Door het gemeen- Er is goed nieuws te melden voor de melkdrinkende schoolkmdet ingang van 10 Januari ia nog strekking plaa s nderwjjzend perso- voorzien van hun portie, maar dat gaf veel ongerief, want door de nood van serviesgoed kon niet altijd een strikt eer lijke verdeling plaatsvinden. Gelukkig komt hieraan een einde, want nu krijgen de kinderen een klein flesje van een 1. met een rietje. In het kartonnetje is een ringetje "geponst, dat bij het gebruik van de melk eerst verwijderd moet worden Tn die opening past het rietje. Ook hygiënisch oogpunt is hct vertnuik op deze wijze veel beter. De dirfrfbutie «i het drinken kan nu veel vlugger g Het zal wel voor een ieder duidelijk zijn, dat deTnkoopprijs van de schoolmelk j df nieuwe wijze van verstrekking hover liet dTvoorheeh bij hele flessen, want nu moeten 4 flesjes schoongemaakt, gevuld en gesloten worden, terwijl de ex ploitatie mier ruimte en fust vraagt Ook de rietjes kosten geld, foch heeft het Plaatselijk Schoolmelk Comité gemeend de prijs niet te moeten verhogen en te laten op 24 cent. Reeds enige tijd was er al sprake van verandering van verstrekking, reden waarom by de laatste prijsverlaging van de melk geen wijziging in de prijs ge- maanden, dat er nu op scholen melk gedronken wordt is het totaal ge- hruik ruim 450.000 1. geweest. Deze melk SeMnltlat "is" Vi blesjes te leveren zal vanaf 10 Januari 1949 de levfing geschie den door de samenwerke^JJwnatie heeft laren in Schiedam. Deze combinatie heeft de levering opgedragen aan P® bouw en de Vlaardingse Melk Centrale. Nogmaals wordt cr de aandacht op ge vestigd, dat aan alle scholen de gelegen heid opengesteld Is, melk te drinken en dat voor kinderen, waarvan de ouders niet in staat zijn de vastgestelde prijs te betalen, de mogelijkheid bestaat tegen halve prijs of geheel gratis melk te drin- ken. Een aanvraag hiertoe moet via het hoofd der school aan de administratie van het P.S.C. worden doorgezonden. Het bestuur van het P.S.C. hoopt dat vele ouders hun kinderen in de gelegenheid zullen stellen, melk te drinken op school. Nauwelijks waren de huismoeders gistermorgen klaar met het opruimen van de kamer, of zij stonden al in de rij voor de winkels, waar gemoderniseerde plakkaten met het ouderwetse woord Opruiming" tot rij-vorming verzochten Het nieuwe jaar was ingezet met 85 nieuwe textiel-punten, maar door de ervaring wijs geworden, wisten de huis vrouwen, dat er met 35 puntengeen kinderen en geen huizen aan to kw<wn zijn en dus zwermden zij op de P™te.® vrije verkoop af als wespen op vacantie- limonade. De winkeliers, blij weer wat ruimte te kunnen maken voor de afkomende nieuwe goederen, hadden ingespannen zitten cijferen en nu duikelden door de etalage de artikelen van hoog-gezeten oorlogsprijzen naar de diepste diepten van het „ramsch"-goed. Dc dame met het uitzonderlijk kleine voetje had geluk, toen zij zich voor een krats, kon schoeien met dat mooie schoentje waarnaar tal van dames met begerige blikken hadden gekeken. Hoe waren zij teleurgesteld, dat de leest haar niet paste Het mooie schoentje dreigde een winkeldame te worden. De baas zette het in de uitverkoop. Nu zijn die twee enige Assepoestervoetjes er voor een belachelijk laag bedrag gelukkig mee. tebestuur is de organiserende en de coördinerende kracht, De Schiedamse Gemeenschap, als centraal lichaam voor de festiviteiten erkend. Werkcomité en werkcommissies zullen spoedig worden gevormd, teneinde de voorbereidende en uitvoerende maatregelen tijdig ter hand te nemen en bijtijds daarmee gereed te zijn. Het is de bedoeling, dat ook aan deze voorbereiding de gehele burgerij meewerkt. In de boezem van uw bestuur en met de leden van uw vereniging zult gij deze belangrijke kwestie uitvoerig moe ten bespreken en rustig bestuderen. Ieder goed en fris denkbeeld moet wor den aangemoedigd, zodat de stadsfeesten van ieders fantasie en inzicht profiteren. Men zende zo spoedig mogelijk denk beelden, plannen of voorstellen in aan net secretariaat van de Schiedamse Ge meenschap, Nieuwstraat 12. Dit kan zo wel door middel van het bestuur van de betrokken vereniging als recht streeks." Het bestuur hoopt een groot aantal brieven te ontvangen. Een keuze hieruit zal gedaan worden en waar nodig, zal contact gezocht worden met de uitvin der of uitvindster. De eerste stap op de goede weg naar een grootse feestviering is hiermee ge zet. Anderhalf jaar is niet zo bar veel tijd. Laten alle Schiedammers zich be ijveren om er een echt stadsfeest van te maken, waar we nog lang op kunnen teren, waarmee we tegelijk een nieuwe grote naam voor Schiedam in den lande vestigen. E. H. B. O. Overschakeling van het z.g. bedrijt's- diploma naar Eenheidsdiploma Het bestuur van het Oranje Kruis, heeft aan diverse E.H.B.O. veren, een circulaire gezonden met de mededeling, dat de commissie voor E.H.B.O. bij be drijfsongevallen wordt opgeheven. Om nu de moeilijkheden te onder vangen zullen zij, die de cursus van de Arbeidsinspectie gevolgd hebben voor het komende jaar volstaan met de z.g. examencursus van 8 lessen ter berei king van het eenheidsdiploma. Voor de eenheid in het onderwijs van E.H.B.O. zeker weer een stap vooruit. De Katholieke verbandmeesters kun nen zich hiervoor Dinsdagavond 8 uur melden aan het K.A.B. gebouw Lange Haven 71. Deze herhalingscursus is ook bestemd Morgenavond om 8 uur onder de kerk zal er gelegenheid bestaan afscheid te nemen van de WelEerw. Heer J. Franse kapelaan in de parochie van het H. Hart. De datum van bovenvermeld schrifte^ lijk gedeelte van het Verkeersexamen voor de leerlingen van de hoogste klas sen der lagere school is dit jaar bepaald °PD?paiaatselijk^eVearemging voor Veilig Verkeer mag de scholen d ape daarvoor in aan- worden dat ditmaal a jn de gele_ merking komende kina vgn gen gesteld zullen wor Veiljg parate kennis op het geuicu Verkeer blijk te geven. GEBOREN: Gerardus M., z. v- Rosmga en G. Monteban; Arie M. J L Notenboom en H. van Vliet; Thoma z. v. Th. Rehermann en W. Krommen hoek: Hermina J., d. v. J. Stolk en J. v. Greunings; Maria J. M., d. v. P. W. A. Seijkens en M. M. Eikenbroek; Jan, z. v. J van Es en A C. Groeneweg; Josephus. B„ z. v. A. J. J. Heggelman en M. Sturm; Gerrit H.. z. v. G. H. Koring en F. F. Oosterman; Neeltje. d. v. N. Bruggeling en M. M. Koorevaar; Johannes W., z, v. J. S. Sneep en M. C. Mos. OVERLEDEN; W. de Groot 68 j. wed. van A. Zijdenbos: M. M. Sommers, 89 j., weduwe van A. B. Osterholt. De R.K. Middenstandsbond, afdeling Schiedam start op Donderdagavond a s. het nieuwe jaar met een gezellige bij eenkomst in Musis Sacrum, waar leden en hun dames verwacht worden. Het bestuur is van plan de vergade ringen in 1949 fris, zakelijk en gezellig te organiseren. Het hoopt, dat de leden in het nieuwe jaar met het goede voor nemen om de bijeenkomsten allen te bezoeken, zullen meewerken aan de in tensivering van de activiteit en de strijd baarheid van de Kath. Middenstands beweging. De 6-jarige T., wonende aan de Juliana- laan speelde op zolder met lucifers. Een daarvan kwam in t n kleerkast terecht. Omdat geen onmiddellijke gevolgen ge constateerd werden, dacht men, dat dc lucifer was uitgegaan. Op Nieuwjaarsmorgen werd de familie echter wakker door een scherpe lucht als van brandende kleren. Op zolder was de vloer onder de kist was doorgebrand en de kleren zelf waren verkoold. Enkele emmers water deden het werk voor de brandweer ter plaatse was. De 69-jarige C. H. Kerdel, wonende, aan de Roosbeek, werd op Nieuwjaarsdag dood in zijn woning aangetroffen. Hij had het oude jaar met zoveel sterke drank uitgeluid, dat hij voor geen nieuwe jaren behoefde bij te tekenen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag verschaften dieven zich toegang tot het pand van de distilleerderij M. aan de Noordvestsingel. Twee dozijn met jenever gevulde flessen werden daarna ongedekt vervoerd naar 'n plaats, waar men Oude jaar vierde. Zei een der penose jongens: „MmmmJenever!" Vier Schiedamse kinderen gaan genie- ten van enkele weken verzorging in het voor diegenen, welke reeds eerder een j Bio-vacantie-oord. Donderdagmorgen om Eenheidsdiploma behaalden. Verdere half 9 vertrekken ze met de trein. De heer inlichtingen te bekomen secretariaat i Daniëls, dir. van Monopole-theater, zal Schie 4. voor de reis een pakketje meegeven. Gisterenavond werd in het intieme pa tronaat van het S. F. L. in de Gorzen een toneel-experiment beproefd, dat in opzet geslaagd mag heten. Daar de uitvoering in handen lag van de leiders, die dezelf de handen met duizend en een andere S. F. L.-zaken vol hebben, past het ons ten aanzien van de vertolking clementie te betrachten. Nadat mej. Mien van Noort met haar koortje zes kerstliedjes had gezongen, waarbij niet alleen eenvoud en muzikali teit, maar ook verzorgde uitspraak en effect-loosheid opvielen, werd een to neelspel van Gerrie Wijtens opgevoerd. De schrijver zelf noemt Modern Hei den en Kerstmis „een ander Kerstspel". Het is zijn bedoeling, om aan de men sen in de zaal Kerstmis te laten zien, zo als het niet gevierd moet worden en Kerstmis, zoals het voor vele aanwezi ge ouders een bereikbaar ideaal moet zijn. Zijn opzet heeft geen ogenblik grootse allures; het wil alleen maar direct aan spreken tot de aanwezigen in de beperk te ruimte; het wil op het zeer primitieve toneel de kleine mogelijkheden uitbui ten. Daarin is deze S. F. L.-leider ge slaagd. Op twee manieren betrekt hij de zaal In het gebeuren. Hij laat de proloogzeg- ger een twee-gesprek houden met de toeschouwers en hij stuurt de voornaam- sten van zijn wan-Kerstmisvierders de zaal in om van daaruit te gaan aanschou wen, hoe het dan wel moet. De mensen hebben geheel en al meege leefd en waar de spelers in zeggings- of uitbeeldingskracht tekort schoten, vulden de toeschouwers met hun fantasie het mm Walter Bedell Smith heeft president Truman verzocht hem te ontheffen van de functie van ambassadeur der V. S. te Moskou. Smith diende zijn verzoek in tijdens een conferentie met president Truman. Er is blijkbaar nog geen beslissing ge nomen. Na afloop van het onderhoud gaf Smith te kennen, dat indien de pre sident er op zou staan, dat hij zijn functie zou blijven waarnemen, hem geen andere keuze over zou blijven dan naar Moskou terug te keren. Smith verklaarde, dat hij aanvanke lijk voor een verblijf van twee jaar naar Moskou was gegaan. Hij was daar nu al drie jaar geweest. ROTTERDAM Volgens de Duitse politie, die een on derzoek instelt naar een in Düsseldorf ontdekte staalwarensmokkel, zou 30 ton van een bijzonder soort staal van Krupp, geschikt voor bepantsering van tanks, raketwapens en een speciaal soort gra naten, de sovjet-zóne zijn binnengesmok keld Meer dan 100 personen, die verbon den zijn aan verschillende firma's in de sovjet-zóne en in West-Duitsland, zouden bij deze clandestiene transacties, waar bij speciale soorten staal en staalwaren werden geruild voor textiel uit de sovjet- zóne, betrokken zijn. Van de zijde van de politie werd voorts medegedeeld, dat in totaal staalwaren ter waarde van enkele millioenen Duitse mark de sovjet-zóne zijn binnengesmok keld. vent in de zaal gezet om te zien, hoe in een gezin met twee kinderen Vader en Moeder zich verzoenen voor het kerst kribje om wille van het waarlijk Zalige Kerstfeest. Allen knielen tenslotte voor hét leven de kribbetje, waarbij de proloogzegger het Evangelie-verhaal over het Kerst gebeuren voorleest. De Vaders en Moeders van het S F. L. waren er zo volkomen In, dat zij spon taan het „Stille Nacht, Heilige Nacht" aan het slot van de avond meezongen. Het viel ons op, dat het stuk voor een groot deel door de leiders en leidsters gespeeld werd. Dit was toch zeker een goed gegeven voor de toneel-spelers on der de ouders zelf. Zou dat niet een volgende stap zijn in de richting van een „S.'F. L. Gorzen-toneel op de planken"? Bijzonder stalletje De gezinnen, die onder de hoede staan van het S. F. L. in de Gorzen hebben hart voor hun patronaat. Altijd zijn zij bezig om het gebouwtje aantrekkelijker en mooier te maken. Hun kerststal zal wel de meest origi nele in wijde omtrek zijn. Het gehele altaar van de kapel is door de mannen herschapen in een grot. De stal staat er met kleine beeldjes in de hoek, maar de Kruislieve-heer ies het nieuwe middel punt geworden. Die kapel is eigenlijk al veel te klein, ondanks de drie missen, die 's Zondags gelezen worden. Pater v. Ierssel hoopt op een uitbreiding binnen niet al te lange tijd. De Standard-Vacuum Oil Co.-heeft Vrijdag te New York bekend gemaakt, dat het petroleumveld Klamono op Nieuw-Guinea in productie gebracht is. De eerste ruwe olie is afgeleverd in de haven Sorong op Westelijk Nieuw- Guinea. De productie is op het ogenblik 4000 vaten per dag groot. De petroleum wordt door een dicht oerwoud over een afstand van 50 kilometer naar Sorong gepompt. De exploitatie van dit veld wordt ge financierd met behulp van Amerikaans, Nederlands en Engels particulier kapitaal. Bij beschikking van de minister van So ciale Zaken is een commissie ingesteld voor de plaatsing van gedemobiliseerd leidinggevend personeel. Tot voorzitter dezer commissie is noemd dr. ir- A. Hacke. be ROTTERDAM, 3 Januari 1948. 104 ton steen Geldermalsen, 200 ton petr.- cokes Krimpen a.d IJsel, 300 ton petr.- cokes Moordrecht, 106 ton mais Steenwijk, 170 ton mais Leeuwarden, 100 ton steen Arnhem. 400 ton steen IJmuiden 480 ton suiker Amsterdam, 75 ton cement Doetin- chem 485 ton cement Utrecht, 225 ton ce ment' Tiel, 260 ton kolen Dongen, 600 ton kolen Arnhem 40 ton hout Den Haag, 100 ton meel Someren, '100 ton meel Maas tricht 56 tand. hout Lithoyen, 37 stand, hout Swalmen, 50 stand, hout Oosterhout, IC stand hout Katwijk. Naar wij vernemen is hedenmorgen om half tien een K.L.M. „Constellation" on der gezagvoerder A. Viruly met bestem ming Batavia vertrokken. De machine heeft 3000 kg. post aan boord. Omtrent de te volgen route kunnen nog geen nadere mededelingen worden ge daan. 5 Januari a.s. houdt het R.K. Parochieel Armbestuur en St. Vincentiusvereniging een inzameling langs de huizen van TEN BATE VAN DE ARMEN. Een kras staaltje van het totale onbe- rip in Amerika voor de Indonesische kwestie leverde gisteren mevrouw Mar garet Smith, de enige vrouwelijke senator van de Ver. Staten. Zij verklaarde n.l. volgens A. P.: Ik voel mij gedrongen, door wat er, naar ik weet, in de harten van de Amerikaanse vrouwen omgaat, een beroep te doen op de Koningin van Nederland, om de macht uit te oefenen, waarover zij beschikt en de gevechten in Indonesië te doen beëin digen. Voor alle vrouwen van de wereld is dit een beproeving. Koningin Juliana kan door haar individuele beslissing aan de we reld tonen, dat de vrouwen bezield zijn van een verlangen naar vrede, en van de wil om tot de vrede te komen- Zij heeft hiertoe een ongeëvenaarde gele genheid". Mevr. Smith zei verder, dat het „vrij duidelijk is, dat de Nederlanders de oor log begonnen zijn", en de vraag is „hoe kunnen wij de Nederlanders ertoe krij gen, de oorlog te beëindigen. De meest voor de hand liggende manier is de Mars hall-hulp aan Nederland stop te zetten, indien onze overredingspogingen falen' In Rotterdam wordft, zoals gemeld, een „suiker-oorlog" gevoerd. Enige tijd den heeft de regering, na lang aandrin gen uit alle geledingen van het bednjis- leven, toegestemd in een prijsverhoging, welke een meer draaglijke winstmarge voor de kruideniers inhield dan voorneen. Enkele middelgrote kruidemersbedry- ven in Rotteidam gingen hun suiker evenwel verkopen beneden deze toege stane prijs, welke 75 ct. per kilo bedroeg. Toen onderhandelingen met de betrokken bedrijven, welke o.a. werden gevoerd door de vakgroep Detailhandel in Kruideniers waren, -niet tot een vergelijk leidden, zijn verscheidene winkeliers er toe overge gaan, de suikerprijzen op hun beurt ;e verlagen. Van normale concurrentie kan thans niet meer worden gesproken, omdat in tal van gevallen de kruideniers ae suiker verkopen beneden de inkoops prijs. Hoezeer men een verlichting van de huishoudelijke begroting door middel van een prijsverlaging ook op prijs moge stellen, een chaotische toestand, zoals die ten aanzien van de suikerprijzen is ont staan, is niet in het belang van de handel en evenmin van de verbruikers zelf, om dat de door de bedrijven geleden ver liezen op de suiker zullen moeten worden goedgemaakt door een hogere winst op andere artikelen. Door de vakgroep is intussen nog niet alle hoop opgegeven, dat er op een of an dere wijze nog orde zal kunnen worden geschapen in deze chaos en dat men als nog tot een redelijke oplossing zal kunnen komen. Veel zal daarbij echter afhangen of de bedrijven, welke oorzaak zijn Van deze zinneloze concurrentiestrijd, waarbij uiteindelijk niemand is gebaat, in hun eenmaal aangenomen houding volharden. De rechtbank te Dordrecht heeft de 23-jarige Dordtse fabrieksarbeidster M. B„ die ervan verdacht werd een man te heb ben aangezet tot moord op zijn echtge- note, veroordeeld tot 8 jaar gevangenis* straf. De moordenaar, de schilder A. B. werd reeds eerder tot 12 jaar veroordeeld. Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft in de vacature, ontstaan door de ontslagneming als z danig van de heer mr. dr. L. F. H. Regout te Meerssen, be noemd tot curator der R. K. Universiteit de heer dr. ir. J. van Aken te Geleen. Met ingang van 1 Januari 1949 is aan dr. C. van den Berg, directeur-gene raal van de Volksgezondheid, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de door hem bewezen belangrij ke diensten. Een speciale correspondent van Aneta, die een rondreis maakt door het Noorde lijke deel van Oost-Java, meldt, dat de streek tussen Demak en Rembang on geschonden gebied is. De steden Koedoes, Pati, Djoeana en Rembang zijn vol da gelijks leven, de pasars zijn druk bezocht en op de velden wordt gewerkt. Te Blora daarentegen zijn de meeste grote gebou wen opgeblazen. Uit het meest Westelijke deel van Java meldde een correspondent van Aneta, dat de Nederlandse militairen bij Kopo op 't vliegveld Gorda 3 republikeinse twee dekkers hebben aangetroffen. Te Rang- kasbitoeng vonden dé spoorwegen 11 lo comotieven, 150 goederenwagons en 40 personenrij tuigen. Serang maakt een slordige indruk. De bevolking lijdt aan vele tropenziekten en de medische dienst van het Rode Kruis heeft voor maanden de handen vol werk. De eerste dag behandelde het Rode Kruis 500 patiënten tegen framboesia en schurft. In de stad Serang worden dagelijks 800 porties eten uitgedeeld. De vakgroep „detailhandel in bloemen en planten" heeft onder de Ned. bloemen winkeliers een enquête gehouden inzake de door de minister van Economische Za ken in zijn ontwerp van wet op de win kelsluiting voorgestelde verplichte mid dagsluiting. Verzonden werden 2340 enquêtekaarten, waarvan er 1518 terugkwamen. Tegen een verplichte middagsluiting verklaarden zich 946; er voor 572 winkeliers. ontbrekende meer dan aan. o.. gaaf het" ^precies, dit ge- waren maar enkele van de die wij tjjdens het spel beurt zo" opmerkingen, hoorden- De proloog-zegger had weg de moderne hemelmgen uit Amerikaanse films. Het was geen engel met vleugel tjes, maar een sportieve jonge man i„ overhemd. In een aanklacht aan het mo dern heidendom nodigde hij de zaal uit mee te gaan naar de kroeg. Wam, m het geluk zoekt in drank. In deze, met kleine middelen goed aangeklede scène, viel onmiddellijk het ware toneelbloed weer op. De kroeg kan geen plezier brengen en daarom gaat de prolo°gzegger mct ons naar een dansfuif, waar het Kerstman- netje de verveelde stemming 1 op- luisteren. Een' stelletje voelt zich daar niet thuis en wordt naast de dronken Schreven de Leidse universiteitsmensen dezer dagen, dat er tengevolge van be paalde wantoestanden aan de medische faculteit gevaar dreigde voor de volks gezondheid, de onderwijsmensen van de lagere school zouden naar aanleiding van de dezer dagen door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers over net aantal onderwijskrachten een adres tot de minister van Onderwijs, K. en W. kunnen richten over ernstig dreigende gevaren voor de geestelijke gezondheid van ons volk. Speelden bij de medische faculteit vooral het tekort aan onderwijskrachten en het gebrek aan leer middelen bij een overgrote belangstelling van de zijde der studerenden de hoofd rol, bij het lager onderwijs doet gebrek aan belangstelling voor de studie en du» ook voor het beroep van onderwtlzer een dreigend gevaar vrezen. Zoals bekend is sinds 1930 het aantal 40, Pietermanknecht was zo verstandig, bij de kano verhuurder ook een boot te huren. Daarmee gmg hij lang zaam stroomopwaarts tot hij een diep, donker bos langs de oever zag. „Het zou mij niets verwonderen, wanneer hier dwergen huisden", dacht Piet. Hij meerde de boot aan de oever en liep langzaam naar de rand van het bos. ..Men krijgt tegenwoordig weinig goud", zei Basli onderwijl tegen de motorrijder. „U heeft het toch niet gestolen?" Dit Was een handige vraag van Basli. „O nee", antwoordde de motorrijder, bang dat hij zou worden verdacht. „Ik heb het van een dwerg gekregen, die ik op mijn motor heb weggebracht". De tweede motorrijder liep moeizaam met de zware Bim in de zak in de richting van de stad. Bim maakte nu een handig gebruik van zijn pepernoten. Iedere honderd meter liet hij een pepernoot vallen. Toen ze in de stjd kwamen, deed hij het iedere tien meter. „Er is een klein kansje, dat ze me dan vinden", dacht Bim. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. 14) Ja, die Coveriey, zo vervolgt Be- nett zijn verhaal: „is een slimme vos. Maar eens zullen we hem toch wel van gen. Wij hebben bepaalde redenen om aan te nemen, dat hij zich op het ogen blik in Engeland ophoudt Hy zwjjgt plotseling en ziet Kaynes aan. Wat is er aan de hand? Kaynes luistert ingespannen en wendt het hoofd in de richting van de tuin Het was net. of tk buiten voetstap- Pen hoorde inspecteur! e". 2iJn zij nu een en al aandacht Misschien is het onze patrouille, fluistert Benett: ,,Maar de jongens heb ben toch de opdracht zich bij ons te mel den. Eigenaardig, dat zij dat tot dusver nog niet gedaan hebben!' Hij wendt ztcb tot de beide meisjes Schrikt u alstublieft niet, dames, als- ik u zeg, dat dit huisje hier sinds gister avond onder politietoezicht staat. U hebt er zeker nog niets van be merkt, wel? onze machinerie werkt geruisloos Wij nemen namelijk aan, dat Coveriey zien in de omgeving ophoudt en mocht dat niet het geval zijn, dan menen wij er toch °P te moeten rekenen Thplm htrinenkort hier buiten aan de dnnr rib ?.ullen ontmoeten, want deze, ilv is nie Ule Sezochte Conrad Cover- 7' anders dan de echte va ier,™Je klelne Maud. Wij twijfelen er dan ook met aan, of hij zal een poging doen om zijn kind te zien. misschien zelfs wel om net te ontvoeren. Dat begrijp ik toch niet goed, zegt Kitty verwonderd: „Ik heb toch vandaag een brief van mr. Gordon gekregen, waarin hij de wens te kennen geeft, dat zijn dochtertje hier blijft. Wie is nu eigenlijk de vader?" Gordon heeft de kleine Maud ge adopteerd. Een ogenblik, interrumpeert Dan ny: „Nu gaat mij een licht op. Gordon, mr. 'Gordon..,- Is dat misschien de di recteur-generaal van de Estna-fabrieken. inspecteur?" Inderdaad Bewaar me! Danny laat zich weer op zijn emmn vallen. De wetenschap dat het kind van de almachtige der Estna-fabrieken zich hier in zijn wéék-end-huisje bevindt, is hem in de oenen geschoten. Gehoorzaam gaat Danny weer op zijn emmer zitten. Op de veranda heerst thans een diepe stilte; vanuit de tuin klinken af en toe voetstappen en het gedempt geluid van stemmen dringt tot hier door.... Eindelijk komt Kaynes weer uit de duisternis te voorschijn. De patrouille, inspecteur, meldt bij. Inspecteur.... Kaynes kijkt de belde meisjes een ogenblik besluiteloos aan voor hij verder spreekt- Inspecteur de mannen hebben, net als ik. het gevoel, of er iemand om het huis heen sluipt Daarom wilden zij hun schuilplaats ook niet verlaten. Misschien slagen zij erin de man te verrassen. Die nele geschiedenis bevalt me niet, zegt Benett; „Da' kind moet nier weer vandaan De ligging van het huis de gehele situatie hier past niet in ons plan" Merkwaardtg is de blik. welke Kaynes na deze woorden van zijn chef Kitty toe werpt. Het is. of hij van haar bijstanc verwacht, of hij verwacht, dat zij zich tegen Benett's plan hei kind hiervandaan Richard Kaynes maakt plotseling een te nemen zat verzetten waarschuwende beweging en legt den vermanend zijn vinger op de lippen, daar mee allen gebiedend te zwijgen. Onverwacht staat hij op om dan ge ruisloos als een schaduw uit de verat» da te glijden Danny wil hem volgen, maar Benett fluistert bevelend: „Hier blijven!" Wat zou het kind eigenlijk kunnen overkomen, inspecteur?, vraagt Kit'.v, enigszins opgewonden: „De man. die Maua ontvoerde, heeft haar toch bij ons ge bracht! Het ligt dus voor de hand, dat zij bij ons het veiligste is Ongetwijfe.'. is het de wens van de man, dat het kino bij ons blijft. Voor het overige schijnt trouwens mr. Gordon, van wie wij van daag een brief hebben ontvangen, dezelf de mening te zijn toegedaan". Het ontgaat haar niet, dat over Kay nes' ernstig gelaat een tevreden lachje glijdt en dat geeft haar de moed voort te gaan. Wij zijn niet bang. inspecteur! Niet waar, NicoleDanny? Deze suggestieve vraag doet Kitty's beide kameraden, mechanisch als pa goden, het hoofd schudden. Bovendien zet u toch zo even, in specteur Kitty's stem klinkt nu zeer beslist dat wij onder bescherming van de politie staan Welnu .dan' heb ben we toch niets te vrezen Neen. inspecteur, ik geef u Maud niet mee Benett kijkt Kitty goedmoedig glim lachend aan. U schijnt nog al aan het kind ge hecht te zijn. Ja, inspecteur, het meisje is mij in die paar dagen zeer lief geworden. En het is aan mij al helemaal gewend. Een scheiding zou haar zeker ontzettend ver driet doen. Nu. tn teder geval moet tk toege ven, dat het u niet aan durf ontbreekt, juffrouw Devine Maar wij zullen deson danks eens ernstig moeten overwegen, of het niet wenselijker is alles >e vermij den. wat deze idyllische woning tot het toneel van een gevecht tussen de politie en een misdadiger kan maken Ik mag niet verhelen, dat die Ooverlev naar het zich laat aanzien, zich tot een gevaarlijk desperado 'heeft ontwikkeld. Tenslotte heeft deze geschiedenis reeds een men senleven geëist. Op de heide bij Kensing ton Inspecteur, valt Kaynes het plotse ling in de rede: de bewaking is immers aan mij toevertrouwd! Ik geef u de ver zekering, dat geen enkele bewoner van dit huis ook maar één haar zal worden gekrenkt. En als je pech hebt zucht Benett: Dan wordt er natuurlijk gezegd: Benett is de schuld van alles Dan heb ik ver zuimd alle voorzorgsmaatregelen in acht te nemen en had ik alles vooruit moeten voorzien. Even zit hij in gepeins verzonken. Een lastige geschiederiismompelt hij: Een zeer lastige geschiedenis Vertelt u me eens. inspecteur, mengt Nicole zich |n het gesprek: wat gaf mr. Gordon eigenlijk aanleiding tot het be sluit om zijn dochtertje voorlopig bij ons te laten Het schijnt, dat Benett om een of an dere onnaspeurlijke reden het beant woorden van deze vraag niet gemakke lijk valt. Hy wisselt een haastige blik met. Kaynes. Eindelijk deelt hij mede, dat Gordoél een dreigbrief heeft ontvan gen. Waarschijnlijk van de man, die het kind ontvoert heeft. Deze man oedreigt Gordon met de dood. als hij Maud niet bij de beide stu denten laat. bij wie hij haar gebracht heeft. (Wordt vervolgd) leerlingen der kweekscholen zeer sterk gedaald tengevolge van een dreigend overschot aan onderwijskrachten en van een uitermate lage beloning, terwijl het stelsel van .kwekelingen met akte voor 30 gulden per maand nu juist geen methode was om jonge mannen en vrouwen voor dit beroep warm te doen lopen. Hoe dit overigens ook zij, een feit is, dat het aantal leerlingen aanmerkelijk is ge daald en nog geen neiging tot stijging vertoont Zelfs is dit aantal ln 1948 met ruim duizend teruggelopen, hoofdzakeii.iK door de afschaffing van de één-jarige spoedcursus. Het aantal lagere-schoolleerllngen daar entegen nam gestadig toe én tengevolge van het hoge geboortecijfer in ons tand en tengevolge van het wel zeer tage sterf tecijfer in de groepen tot 15 jaar. Boven dien heeft het jaar 1946 een zodanig hoog aantal geboorten opgeleverd, dat de vraag gerechtvaardigd is. of aan al deze baby s t. z. t wei op verantwoorde wijze lagor onderwijs gegeven kan worden. De lichting 1946 nu zal in het Jaar 1952 de lagere school binnenstappen om de plaats te gaan Innemen van de lichting 1938, die dan de veertienjarige leeftijd zal passeren. Trekken we nu van betoe lichtingen de sterfgevallen tn de onder scheiden jaren van de groepén tot IS jaar af, dan houden we de aantallen over die elkaar ln 1952 zullen aflossen Dit betekent, dat ln 1952 ruim 170.000 leer lingen de lagere school zullen verlaten en ruim 267.000 leerlingen zich zullen komen aanmelden, zodat er in dat jaar ruim 97.000 leerlingen meer op de lagere school zullen zijn dan er in 1951 waren In datzelfde jaar 1952 komen de on derwijzers klaar van de lichting 1948. van de lichting dus, die aan het terug lopen is. Nemen we hu aan, dat dit aan tal minstens nodig zal zijn om de plaat sen te bezetten van de collega's, t'e overleden zullen zijn of door huwelijk, leeftijd enz. het onderwijs zullen hebbeo verlaten, dan zit ons land in 1952 met een tekort aan onderwijskrachten nodig om ruim 97 000 leerlingen behoorlijk on derwijs te doen geven In het jaar 1R43 nu waren er 1.195.629 leerlingen, die da lagere school bezochten en 33 823 ontte:- wijskrBChten. Gaan we van deze gege vens uit, dan is één onderwijzer of on derwijzeres nodig voor gemiddeld 35 leerlingen. Bij een toename van S 000 leerlingen zuilen dus ruim 2.770 leer krachten meer nodig zi.in dan de 1948- lichtlng zal afleveren. Komen die er niet. dan zal het gemiddeld aantal leerlingen tot minstens 40 stjjgen. Wat dat betekent, zal alleen een on derwijzer van vandaag u kunnen ver tellen! die reeds jaren worstelt met het probleem van de te grote klassen. De minister van O. K. en W. zij derhai"e in overweging gegeven om tijdig maat regelen te treffen om het dreigend ern stig tekort aan onderwijzers en onder wijzeressen voor de lagere school te voor komen. TH. P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3