De opgang van West-Europa Bundeling van plannen-reeksen noodzakelijk Zuinigjes-aan op het Witte Huis Na de brandramp in Oldenzaal eerbericht INDONESIË en de AZIATEN Het breken van koloniale macht De Nederlandse soldaat in republiek de Kardinaals-arrestatie uitdagi aan de Kerk Gongc November was ouderwets raak Actie op Sumatra geëindigd Stroom van felle protesten aanhouden blijft DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nog jaren van zwaar werken Belasting halveert Truman's salaris Nederland komt te hulp Van Zwarte Piet tot weldoener Voorstel tot onder zoek door de V.N. LAGEN Veiligheidsraad niet voor lCf Jan. hijeen? Spek- en eieren- verzameling 71ste JAARGANG WOENSDAG 5 JANUART 1949 No. 20817 Naar Aneta uit Batavia meldt, heeft de legercommandant, gene raal Spoor, de commandanten op Sumatra een order gezonden, dat 5 Januari te 12 uur de militaire acties en daarmee de vijandelijk heden zijn geëindigd. DE DOOD OP NIEUWJAARSDAG Huisvesting De Engelse minister voor burger luchtvaart, Lord Pakenham (mid den) met dr. Goedhuis, burger- luchtvaart-attaché bij de Ned. ambassade te Londen rechts arriveerden gisteren op Schiphol voor een kort bezoek aan ons land op uitnodiging van de Nederlandse regering. VAARTUIG OP IJMUIDER PIER LEK GEVAREN PLAATSELIJK MIST De zuiveringsactie in Indonesië. Na de landing, wanneer de colonnes zijn gevormd en de wegen zoveel mogelijk gezuiverd, gaan de Ned. militairen op trucks het republikeins gebied in NIETS BEKEND OVER CONTACT MET SOEKARNO DE REIS VAN dr, DREES Via Malta-Colombo VERWELKOMD DOOR VERDRUKTE BEVOLKING IN DE FELLE OOSTENWIND Queen Mary gisteren niet vertrokken Verbroedering op de weg tussen Kepandjan (bij Malang) en Wlingi: de bevolking komt de Ned. mili tairen, als dank voor de bevrijding, klappers aanbieden. Met hun grote messen hebben zij de zware bast er reeds afgekapt en een opening in het vruchtvlees gemaakt. De mannen behoeven de vruchten slechts aan de mond te zetten om het koele klapperwater te drinken. DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25210; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van-de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J. KUIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAAL"V AST UWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Conti'act-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De verschillende aan het Marshall-plan deelnemende landen hebben onlangs bij de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking te Parijs hun pro gramma's op lange termijn ingediend, waarin zij een raming geven van hun behoefte aan hulp en een schatting van wat zij hiermee en met inspanning van eigen krachten in de periode tot 1952-'53 denken te presteren. De Raad van bo vengenoemde organisatie heeft deze in dividuele plannen in een rapport samen gevat, dat als voorlopig rapport aan de E. C. A. te Washington is uitgebracht, die het zal gebruiken als documentatie voor het Amerikaanse Congres, dat bin nenkort zal moeten beslissen over ver dere steunverlening aan de Marshall- landen. v De Raad verklaart in het rapport, dat de landen individueel hun program ma's hebben opgesteld, zonder dat zU wisten welke plannen de andere lan den aan het opstellen varen. Een co ördinatie van al deze plannen zal nodig zijn en dientengevolge zullen wijzigin gen moeten worden gebracht in de po litiek van de regeringen op het ge bied van de in- en uitvoer, de investe ringen en productie en van financiën en handel. De gezamenlijke landen hebben In 1952/53 een productiestijging gecalcu leerd van 30 pot. wat de industrie be treft en een vermeerdering van de voed selproductie ter waarde van 4 milliard. Hoewel, aldus het rapport, de indivi duele productie-doeleinden misschien be reikbaar zijn, moet toch worden betwij feld, of zij alle in zo'n korte tijd te ver wezenlijken zijn. In sommige gevallen zijn de plannen veel te ambitieus, om dat nu eenmaal de noodzakelijke her vorming van de Europese economie niet in drie jaar tot stand kan komen. Het rapport geeft de volgende index cijfers, die de productie-doeleinden aan geven voor de komende jaren in verge lijking met de actuele cijfers voor 1947 (basis 1935-'38 100): 1947 48/49 Steenkool 91 Electriciteit 148 166 Ruwe olie 98 174 Ruw staal 69 102 Afgew. staal 74 107 Textiel 84 99 Machines en werkt. 115 Motorrijt. (bedrjjfs) 108 152 Motorrijt. (part.) 49 67 Laat men de productie van de Bi: me buiten beschouwing, dan komt het cij fer voor ruw staal in 1952/53 op 158 en voor afgewerkt staal op 171. Het geheel van de programma's im pliceert een herstel tegen 1952/53 van vooroorlogse normen. Het rapport acht het echter realistischer uit te gaan Van een langzamer herstel, dat daarom nog niet minder belangrijk behoeft te zijn. Vele van de 'o< rgestelde maatre gelen zouden eerst vrucht kunnen dra gen na 1953. Relaties met de buitenwereld De Raad gaat verder met te betogen, 52/53 111 222 480 129 140 122 145 180 116 dat de problemen in het rapport naa: voren gebracht, slechts ten dele Euro pese problemen zijn. Voornamelijk zijn het vraagstukken van de' economische relaties van Europa met de buitenwereld, waarbij zich onevenwichtigheden voor doen, die buiten de controle van Europa vallen; inzicht bij andere landen in deze kwesties zou een oplossing ergemakke- lijken. Het is zeker niet de bedoeling naar autarkie te streven. Alle landen van Europa zijn afhankelijk van de buiten landse handel. Zou deze niet op hoog niveau staan, dan zou de levensstandaard in West-Europa niet gehandhaafd kun nen blijven. Het schijnt noodzakelijk in de door de landen gep'ande export naar de rest van de wereld een reductie van 10 a 15 pet. aan te brengen, zelfs indien da Euro pese landen zich de grootst mogelijke in spanning getroosten. De grootste moei lijkheid zullen de oetalingcn aa i Noord- Amerika vormen en waarschijnlijk zal slechts 75 pet. van ie geraamde import uit N.-Amerika kunnen worden betaaid. Zelfs in .'948/49 zuller de beschikbare deviezen van W.-Europa niet meer dan 50 pet. van de invoer uit ie buitenwe reld kunnen dekken, en in 1952/53 zal men slechts kunnen invoeren voorzover men ervoor kan betalen. Zelfs bij de meest optimistische schattingen zal W.-Europa niet kunnen betalen voor alle goederen die het wil importeren, tenzij de omstandigheden aanzienlijk gewijzigd kunnen worden. Op basis van de bestaande plannen zijn er geen dollar-surplus bedragen aanwe-1 zig, die door middel van intra-Europese handel kunnen worden Verkregen en zeer weinig of geen d.m.v. extra-Euro- pese handel. Toch blijken verschillende programma's met deze mogelijkheden re kening te hebben gehouden. Nu is er inmiddels wel vooruitgang geboekt in W.-Europa. De industriële productie bereikte in het tweede kwar taal van 1948 weer het voor-oorlogs ni veau. De totale handel van de deelne mende landen beliep over het eerste kwartaal 1948 85 pet. van 1938 en de export naar de rest van de wereld kwam op 4/5 van het voor-oorlogs niveau. Een 15 pet. verhoging van de arbeids productiviteit schijnt niet te verwezen lijken. De productie-doeleinden zouden dan alleen kunnen worden bereikt door langere werktijden of vermeerdering van arbeidskrachten. Honderd drie en tachtig personen heb ben de dood gevonden in de V. St. tij dens de nieuwjaarsdag. Verkeersongeval len eisten het leeuwendeel van de slacht offers op: 129. Veertien anderen vonden de dood door branden, terwijl de overige 40 door ongevallen van uiteenlopende aard aan hun eind kwamen. President Truman, die jaarlijks tnil- liarden dollars voor de regering uit geeft, brengt minder geld naar huis dan menig autoriteit van lager rang. Zijn salaris bedraagt 75.000 dollar pet- jaar, maar de Amerikaanse Lieftinck is niet zachtmoediger dan de onze. zelfs niet waar het de president geidt. Truman moet 37.000 dollar federale en 1000 dollar inkomstenbelasting aan de staat Missouri betalen. Er blijft dan nog maar 37.000 dollar over. Dit schijnt een schep geld, totdat de boekhouder van het Witte Huis met zijn cijfers voor de dag komt. De president heeft nu niet direct een goedkoop le ventje. Hij moet al het voedsel betalen, dat door zijn gezin en de talrijke gasten geconsumeerd wordt. Voor zijn rekening komen ook de lonen van sommige be dienden o.a. de koks. Dan komt de gar derobe van het gezin Truman, weike uiteraard goed voorzien moet zijn, omdat de president en zijn echtgenote zich vaak in het openbaar moeten vertonen. Een extra post en niet de kleinste t vormen de bijdragen voor een aantal instellingen van liefdadigheid en voor de democratische partij. Het publiek verliest weieens de lage (Van onze correspondent). De catastrofale brand In Oldenzaal, waarbij 10 arbeiderswoningen binnen twee uur tijds in de as werden gelegd en 74 mensen van alles werden be roofd, is in het gehele land aanleiding geworden tot daadwerkelijke hulpver lening. De Bond Zonder Naam heeft buiten Twente de hulpactie geopend met een bedrag van 500 te sche» ken en zegde verder kleding en dek king toe Ook de K.R.O. zal mede werking verlenen tot het slagen van da actie. Met innige dankbaarheid getuigde bur gemeester Bloemen van de hulp en steun, die hij in de eerste uren reeds van de plaatselijke bevolking mocht ont vangen. De deken van Oldenzaal, de hoogeerw. heer I. H. van den Berg, stond dadelijk de R. K. Meisjesschool af en met medewerking van wethouder An- koné en tal van verkenners waren de klaslokalen in korte tijd voc - proviso- rich nachtverblijf ingericht. Het Ramp- Comité van het Ned Rode Kruis te Hen gelo heeft daarbij o±, zeer bereidvaardige en snelle wijze hulp geboden door reeds de volgende dag vijftig ledikanten met matrassen en dekens te leveren. Niet minder edelmoedig was het aanbod van de commandant van de vliegbasis Twen te overste Zeegers die v or de getrof fenen eten uit de militaire keuken be schikbaar stelde. Tal van Twentse fabri kanten stuurden In de afgelopen dagen lappen stof en een confectiefabriek ir Lonneker deed zelfs het aanbod voor de mannen en jongens uit de getroffen ge zinnen, kledingstukken te vervaardigen. Ook het beroep op de naastenliefde van de bevolking in andere delen van het land was niet vergeefs. In Haar lem en Heemstede is men bezig met het inzamelen van goederen in natura. Hiervoor heeft men de beschikking ge kregen over militaire wagens. Uit Til burg en Amsterdam kwamen eveneens reeds de eerste zendingen binnen. Het grote probleem, waar burgemees ter Bloemen dadelijk nog geen gat in ziet. is de huisvesting Wel heeft de mi nister toestemming gegeven reeds de volgende week met d bouw van tien permanente woningen te beginnen, doch hiermede is bijna een half. jaar gemoeid en - tot zolang kunnen de tien gezinnen niet wachten, want ook de school moet doorgaan. Daarom is men thans bezig met pogingen tot het verkrijgen van tien ruime' barakken, die tijdens de over gangsperiode in de woningbehoefte moe ten voorzien. Tot nog toe is de burge meester er niet in kunnen slagen derge lijke barakken ter beschikking te krijgen. Hij hoopt echter ook dit bezwaar uit de We2 te ruimen. Hoewel de goede gaven in de Synagoge 111 9ldenzaal die als opslagplaats is in gericht zich steeds hoger opstapelen, zijn er nog vele onopgeloste vragen. Hoe komen de slachtoffers weer aan meube len, aan kleding en dekking? Z«. a-S- zal in Oldenzaal met tien vrachtauto s een grote inzameling wor den g De commissie van samen werking voor Bijzondere Noden doet daarnaast nogeen beroep op de naasten liefde van het Nederlandse volk. Ieder die wil helpen in de dringende nood, kan zijn bijdrage storten op gironummer 51032 ten name van u,. h. p Bloemen te Oldenzaal, onder het motto Voor slachtoffers ramp Oldenzaal". netto inkomsten van de president uit het oog door de glans van het Witte huis, het jacht van de president, z'n speciale vliegtuig en luxueuze trein. In plaats van elke maand een beschei den bedrag op zij te kunnen leggen, heeft de president .n werkelijkheid voortdurend moeite de eindjes aan el kaar te knopen. Maar waarschijnlijk zal Truman bin- penkort ..opslag" krijgen en dat zal vreugde brengen in zijn gezin. Als de fiscus die vreugde nu maar niet kort van duur maakt, want hij zint weer op be lasting verhogingen.... Op zo'n manier is er geen aardigheid aan om president te zijn Het 6000 ton metende landingsvaar tuig „Pelikaan", dat van Den Helder naar Amsterdam versleept moest worden is gisteren op de Noorderpier te IJmui- den lek gestoten. De schade valt mee en men hoopt met pompen het schip droog te kunnen hou den. Vandaag wordt het naar Amsterdam verscheept om daar te dokken. w De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Weinig wind met plaatselijk nevel of mist. Overigens droog weer. Iets kouder met hier en daar lichte vorst. Donderdag 6 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.44 uur; maan op 12.00 uur, onder middernacht. Egypte heeft thans de uitnodiging aan vaard om aan de conferentie in New- Delhi deel te nemen. De premier van Ceylon, dr. Senanyake, zal de bijeenkomst bijwonen, indien een geschikte datum wordt vastgesteld. Het verluidt, dat de conferentie op 16 Januari zal beginnen. De Chinese regering heeft de vraag of zij deel zal nemen nog in overweging: Pakistan gaf reeds een bevestigend ant woord. Australië heeft het overieg over de kwestie nog niet 'beëindigd. De wnd. leider van de Australische federale oppositie, de heer E. J. Harrison, heeft gisteren critiek geleverd op de con ferentie. „Wat zou het bezwaar van mi nister-president Chifley zijn tegen het bijwonen van deze conferentie", zo zei- de hij. „Verlangt hij onze enige blanke buren, de Nederlanders, uit Indonesië te verdrijven, ondwr ris het gevolg, dat dit misschien heeft voor de voortzetting van de blank-Australië-politiek? Wenst hij zich en zijn regering op één lijn te stel len met de pro-Japanse marionet, ir. Soekarno?" De heer Harrison meende, dat geen actie behoort te worden ondernomen, welke de houding van Australië in het oosten slechter zal maken, voordat het parlement voor een uitgebreid debat om trent dit onderwerp bijeenkomt. De South China Morning Post, een Britse krant in Honkong, schrijtt in een hoofdartikel dat de krachtige houding, die de Aziatische naties in de Indone sische kwestie innemen, waarschijnlijk sterk ten voordele zal zijn van de ambi ties van India om de leider van een pan- Aziatische alliantie te worden. De koloniale, imperialistische invloe den in geheel Azië beginnen zwakker te worden. Een oi andere leiding zal nodig zijn om het vacuum te vullen, opdat niet geheel Azië naar het Russische kamp wordt gedreven, aldus dit blad. Het ver volgt: „Het is geen geheim, dat Nebroe en zijn collega's geloven, dat India aan de rest van Azië verplicht is het pan- Aziatisch leiderschap op zich te nemen Nehroe realiseert zich ten volle de ge varen, welke een vacuum in het Verre Oosten voor India zou vertegenwoor digen". Het Chinese blad „Keng Po" te Bata via schrijft, dat de dreigementen krach tig zijn, doch het blad vraagt zich af, of de conferentie in staat is, daadwerkelijke maatregelen te nemen, die nadelig zijn voor Nederland. De mogelijkheden op sommend, zegt het, dat een economische boycot geen bevredigende, resultaten zal afwerpen, aangezien het merendeel der betrokken landen zelf, wellicht nog meer dan Nederland, in economische moei lijkheden verkeert Ook een landingsver bod voor vliegtuigen is volgens „Keng Po" niet effectief, terwij] de boycot van Ned. schepen in Australië reeds zodanig is gewijzigd, dat zij thans een halve maatregel is. Met betrekking tot het bericht van „Keng Po", volgens hetwelk vóór de komst van minister-president Drees reeds contact zou zijn gelegd met president Soekarno c.s., door tussenkomst van ver trouwenspersonen, deelde men ons bij informatie te bevoegder plaatse in Den Haag mede, dat van een dergelijk con tact niets bekend is en dat het onwaar schijnlijk is, dat zulk overleg heeft plaatsgehad. Op zijn reis naar Batavia is dr. Drees gisterenmiddag op Malta gearriveerd. Men verwachtte, dat hij om half twee vannacht de tocht zou voortzetten. De piloot had verzegelde orders bij zich voor de verdere vlucht. Toen hij die na zijn aankomst op Malta had ge opend bleek, volgens Reuter, dat de ma chine op haar weg naar Indonesië nog maar twee keer zou landen en wei in Sjarjah aan de Perzische Golf en in Colombo. De eerste étappe van de tocht werd in iets meer dan vijf uur afgelegd. (Van onze Indonesische correspondent). ,Het was net Koninginnedag, mijnheer" zei een soldaat, die ons vertelde i van de landing van de Ned. troepen te Bagan-Si- Api-Api. Bangan-Si-Api-Api is de op een na grootste vissershaven van de wereld aan de Oostkust van Sumatra. .Overal wer den Chinese en Nederlandse vlaggen uit gestoken, toen de bevolking van onze komst zeker was. En we werden ontvan gen met goede Engelse sigaretten wat ze natuurlijk kunnen door hun handel op Singapore in plaats van met vuur". En een kameraad van hen voegde eraan toe: „Follegende keer laot ik me geweer thuis". Zo werden in deze goeddeels Chinese havenplaats de Ned. soldaten feestelijk begroet. De ontvangst in sommige andere delen van Sumatra, was al niet anders. Zo ging Radio Vaticana meldde Dinsdagmiddag: De Franse kardinalen hebben namens alle Katholieke Fransen geprotesteerd tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty. Zij herinneren aan de moed der Hon garen, getoond in vroeger tijden, en de taak, die kardoinaal Mindszenty had te vervullen, n. 1. mede te werken aan de apostolische zending van de Kerk. Zij vragen zich af, hoe lang de Hongaarse regering nog zal voortgaan op deze weg. Zij weigeren de beschuldigingen te geloven, die tegen de kardinaal zijn ingebracht. Het protest der kardinalen werd gister ochtend overhandigd aan de Hongaarse gezant in Parijs, graai Michel Karolyt. Er op wijzend, dat het niet in hun be doeling ligt tussen beide te komen in Hongaarse binnenlandse aangelegenhe den schreven de Franse kardinalen: „De Katholieken van Frankrijk beschouwen de arrestatie van de kardinaal-primaat door de wijze, waarop deze plaats vond, een uittarting aan de geestelijke missie van de Katholieke Kerk. Een bisschop heeft het recht en tevens is het zijn plicht, het geloof van het Katholieke volk te verdedigen, wanneer hij van oordeel is. dat dit in gevaar wordt gebracht De brief ging verder: „indien kardinaal Mindszenty werd weggesleurd van zijn bisschoppelijke zetel in Esztergom en ver stoken werd van zijn vrijheid, kon dit alleen geschieden, omdat hij zich als bis schop in geweten verplicht gevoelde, te verklaren, dat een hele serie maatregelen, genomen door zijn regering, een voorop gezette aanval betekende op de trouw van het Hongaarse volk aan zijn geloof Wij geloven niet, dat de Hongaarse autoriteiten in hun houding zullen vol harden, doch eerder, dat zij zonder uit stel de vrijheid van de geestelijke leids man van de Hongaarse Kerk zullen her stellen". Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft als voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie het volgende pro test gericht tot de Hongaarse regering: „Namens het Duitse episcopaat en na mens alle Duitse Katholieken richten wij een vlammend protest aan de Hongaarse regering wegens de onrechtmatige arres tatie van kardinaal Mindszenty. Het is de gehele wereld wel duidelijk, dat kar dinaal Mindszenty gevangen genomen is om zijn ongebroken strijd tegen het com munisme en voor zijn verdediging van de rechten der ouders en van de vrijheid van onderwijs". Radio Vaticana citeert de „Washington Post" welke schrijft: „Niemand tn de wereld zal de beschul digingen. die tegen kardinaal Mindszenty gericht zijn geloven want allen kennen de methoden, die worden gebruikt in de door de communisten bezette landen Het blad vervolgt met de opmerking, dat. gezien het standpunt der Hongaarse re gering, deze stap niet kori uitblijven De .Washington Post" besluit zijn artikel met vast te stellen, dat in alle door de 'lommu.vsten bezette landen de kerkver volging toeneemt. De „Osservatore Romano" wijdt vrijwel de gehele voorpagina aan commentaren en internationale reactie op de arrestatie van kardinaal Mindszenty. Het blad schrijft, dat „het verzoek, door de Hon gaarse regering enige dagen geleden ge daan, om onderhandelingen met het Va- ticaan te openen, een paradox is. De Hongaarse staat stelde zich tegenover de Kerk als tegenover de eerste de beste particuliere onderneming. Het recht van de Kerk, om over haar eigen belangen met de staat te onderhandelen wordt be schouwd als een reactionaire en opstan dige eis. De staat zette de nationalisatie van de scholen door en de pogingen van kardinaal Mindszenty en het Hongaarse episcopaat, om besprekingen over dit on derwerp te voeren, hadden geen resultaat. De houding van de kardinaal in deze kwestie is ook de houding van Rome te meer nu degene die. naar het heet, onder handelen wil (de Hongaarse regering' de kardinaal gevangen heeft gezet. A.P. meldt uit Washington: De demo cratische afgevaardigde John J. Rooney heeft bij het congres resoluties ingediend waarin voorgesteld wordt, er bij de Ver enigde Naties op aan te dringen, te be raadslagen over de arrestaties van kar dinaal Mindszenty en aartsbisschop Stepinac. Dinsdagavond is volgens Reuter te Boe dapest een bijeenkomst geopend van Katholieke bisschoppen en leden van de Hongaarse regering. Deze bijeenkomst was bijeengeroepen door premier Dobi „ter bespreking van hangende kwesties tussen Kerk en staat". Tenminste tien bisschoppen zouden de bijeenkomst bij wonen, waarbij de premier de regering zou vertegenwoordigen Volgens de eerste berichten over deze samenkomst heerst er „enig verschil van mening". Moeder van de kardinaal gearresteerd? Naar radio-Vaticana meedeelt, zou vol gens het Italiaans Katholiek nieuws bureau de moeder van kardinaal Mind szenty gisteren door de Hongaarse politie aangehouden zijn. Volgens A. F P echter wordt dit be richt „in bevoegde kringen te Boedapest" met klem tegengesproken. het immers ook in Tapanoeli, dat het zwaarst te lijden had van terroriserende en eigenmachtig optredende gewapende groepen en in Asahan, waar het drukken van bankpapier de voornaamste bezigheid van sommige republikeinse ambtenaren leek te zijn. Op Java waar de vijandelijkheden in de Oudejaarsnacht eindigden, kregen de Ned. soldaten naast de moeilijke taak om de orde te handhaven en de rust te verzeke ren andere maar hun in Iwel Indonesië allengs vertrouwd geworden taken: Zjj voeden er, deels van eigen rant soenen, de bevolking, die al spoedig met blikjes of met pisangbladen die als pannen moeten dienen, de keukenwa gens wisten te vinden; zjj verzorgen rijst- en textieltrans- porten; zij helpen het Rode Kruis, dat reeds op talrijke plaatsen poliklinieken open de, waarvoor de Indonesiërs in lange rijen op hun beurt staan te wachten. Verschillende Indonesische autoriteiten, onder wie Hilman Djajadiningrat, die het Bantamse bezocht spraken mét het groot ste respect over het correcte optreden van de Ned troepen, dat ook duidelijk werd door de spoedige terugkeer van de bevol king naar de dorpen en steden, die zij vóór de aankomst van de Ned. troepen verliet. De alom in het republikeinse gebied verspreide praatjes over de barbaarsheid van de Nederl. troepen is gelogenstraft door de werkelijkheid vaD op de heropen de passars rondscharrelende en voor hun aankopen zo maar betalende Ned. solda ten. En dit in tegenstelling met wat koop lieden en restaurateurs gewend waren van de republikeinse strijders. Hoezeer de verhalen over de slechte belanda's verspreid zijn moge blijken uit onze persoonlijke ervaring toen we net vorig jaar een weinig bezochte republi keinse streek bezochten: de kinderen lie pen er bij onze nadering huilend weg. De blanke fungeerden daar, hoe paradoxaal het ook moge klinken als Zwarte Piet. Het correcte optreden van de Ned troe pen is ook bevestigd door de republikein se journalisten, die van Batavia met de Commissie voor Goede Diensten naar Djokja reisden en daar een week werden vastgehouden, alsook door verschillende republikeinse leiders, over wier behande ling de republikeinse vertegenwoordigers in het buitenland hartverscheurende maar onware verhalen deden. Oud en nieuw waren voor alle persor ganen gelegenheden om goed- en afkeu ringen te spuien en verwachtingen uit te spreken. Bij de communisten nam te dezer zake de secretaris der partij Paul de Groot de Leiding. In zijn Oude-jaarsartikel noemde hij zijn partij zonder enige hoogmoed de ziel en de voorhoede van alle democratische krachten. De communisten zullen, zelfbe wust en zeker van hun zaak, het hoofd in de wind, 't jaar 1949 tegemoet treden en de werkende klassen van Nederland in het komende jaar een flinke stap nader tot haar bevrijding brengen. Bravo. Er is nog werk genoeg in die richting en de progressieve K.V.P. kan uitstekende partners nog heel goed ge bruiken. Alleen waren we op Oudejaarsavond benieuwd, op welke wijze de rode broe ders Je hefboom hunner kracht zouden aanwenden. In dit opzicht heeft Paul de Groot onze nieuwsgierigheid pogen te voldoen. In een rede te Amsterdam heeft hij de weg gewezen. Wij lezen daaromtrent in De Waarheid" o.a. het volgende: „Even stond Paul de Groot stil bij de Hongaarse kardinaal Mindszenty, over wiens arrestatie de burgerlijke bladen zulk een keel opzetten. Maar deze kar dinaal heeft jarenlang niets anders ge daan dan het fascisme gesteund. In Nederland heerst hetzelfde gevaar. De greep van Rome op het uitvoerende bewind in Nederland wordt sterker; een aantal ambtsdragers zoals Beel, minister Sassen, minister van Maarseveen, mi nister Rutten, heeft gestudeerd aan het Jezuïetencollege te Nijmegen; ook Göbbels was een leerling van de Jezuïe tenschool te Keulen en Keulen ligt niet ver van Nijmegen In de oude jaarskrant schreef Paul de Groot, zoals boven reeds werd medege deeld, dat de communisten met hun neus in de wind lopen. Inderdaad, maar dan zoals uit het citaat valt op te maken, in een felle Oostenwind een Russische bries. Wat zullen de aanwezigen hebben ge sidderd en beangst zijn geworden om de worgende greep van het Vaticaan. Het luisterend publiek voelde zich de keel al dichtsnoeren. De Groot's rede is een duidelijke ver klaring, hoe hij de weg naar „brood en vrede" denkt te gaan. De weg der rode terreur gelijk in het Oosten, waarbij de Kerk weer het obstakel vormt en Haar beste leden moeten worden weggemaaid of minstens onschadelijk gemaakt. Het lot der Baltische Staten Polen, Tsjecho-SLowakije, Roemenië en Honga rije is ons echter genoeg. Pauk jongen, bedankt voor de mede deling. We ontmoeten elkaar dit jaar nog wel eens. HENK VAN DER MAZE In welingelichte kringen van de V. N. te Lake Success wordt verklaard, dat de Veiligheidsraad niet vóór 10 Januari zal vergaderen. De kwesties Palestina, In donesië en waarschijnlijk Haiderabad zullen op de agenda worden geplaatst. Naar vernomen wordt, heeft de Vei ligheidsraad het rapport van de Com missie van Goede Diensten in Indonesië nog niet ontvangen. Wat Palestina betreft, wacht men nog steeds op het antwoord van de Israëli sche regering op de resolutie, die het staken van het vuren in de Negeb be veelt. Het Egyptische antwoord werd gisteren ontvangen. Het vertrek van de „Queen Mary", waarop zich een aantal diplomaten be vinden, die de zitting van de Veilig heidsraad zullen bijwonen, is gisteren wederom 24 uur uitgesteld. Het schip moet na het aan de grond lopen op Zaterdagavond nog nader onderzocht worden. Al raken er steeds meer artikelen vat de bot, toch ontdekken de ambtenaren van de C.C.D nog ai te veel overtredingen van de geldende voorschriften In de maand November was het weer ouderwets raak: niet minder dan 2604 processen-ver baal werden toen opgemaakt, waarbij 859 verdachten waren betrokken. Van dezen werden er zelfs 187 in verzekerde bewa ring gesteld. Vee en vlees waren oorzaak geweest van de meeste zoiiden. waarbij de scha mele rantsoenering van het vlees wel de hoofdfactor zal hebben gevormd 14 ib overtredingen werden hier geregistreerd. Dan volgden de vergrijpen op akkerbouw gebied met een totaal van 435 en op zut- velgebied met een totaal van 387 Nu inmiddels ook de eieren van de bon. zijn gegaan zullen de laatstgenoemde overtredingen wel vooi "het grootste deel verdwijnen uit de verhalenboekjes In November werden nog zegge en schrij ve 22.944 eieren in beslag genomen. In het geheeJ werd die maand 552 keer overgegaan tot in beslagneming van goe deren Behalve genoemde eieren werden o.a, in beslag genomen 21.006 kg. granen, zaden en peulvruchten, 4356. kg. vlees eu spek en 151 varkens-,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1