NAAR DE VREDE in Indonesië Reacties op Koninklijke rede i 1 I Radicale zwenking in Amerika Nieuwe klap voor het kapitalisme Weerbericht op de !ribune Amsterdamse dokdirecteuren zwaar beschuldigd UITKERINGEN AAN WERKLOZEN Republikeinse officieren melden zich bij honderden Marshall-hulp aan Europa DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen angst meer voor Nederlanders Vandaag Veilig heidsraad Loftuiting voor Nederland W ijziging van overbruggings- en sociale bijstandsregeling De conferentie der Aziaten Post voor Oost en West Juichkreet bij de vak verenigingen Voor mijnarbeid Tekenen spreken Autoreparaties Medewerking aan „Englandfalirt" Voor kard. Mindszentv %hte JAARGANG VRIJDAG 7 JANUARI 1949 No. 20819 SUKARNO'S LIJFWACHT WERKT BIJ NED. LEGER Tsjang Kai Sjek zoals de beroemde caricaturist Brandei hem ziet. 6 van de 20 landen komen ter vergadering TWEE PATERS VERMIST SUKARNO'S VERBLIJF PLAATS Republikeinen wilden oorlog NED. MISSIEBISSCHOP ONDERSCHEIDEN Pan-Pacific jamboree in Melbourne. De opmars der 5000 deelnemers naar de openingsplechtigheid op 28 December, welke werd verricht door gouverneur- generaal Mc. Keel, hoofdverkenner van Australië. IETS MEER WIND HARRIMAN IS VOL VERTROUWEN komt meer animo SMOKKEL IN PANTSER AUTO'S LEEFT WEER OP ACHTER DE ELLEBOOG kostte de Staat enige tonnen f^ctra PRODUCTIECIJFERS „WILLEM BARENDSZ" Gebedsactie in Amerika DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 8-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0-32 per week. Directeur; J. KNIJPERS Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALV AST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen' gereduceerde prijs biji d» administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. De Indonesische correspondent van de „Times" geeft aan zijn blad een interes sante beschrijving van de toestanden in de republikeinse hoofdstad nu deze door de Ned. troepen is bezet. Zijn relaas kan mogelijk tot lering strekken van die le den van de Veiligheidsraad, die alsmaar overtuigd zijn, dat ons optreden barbaars is en de mensen in de republiek verdruk te slachtoffers van agressie zijn. Ziehier het verhaal, waarboven de Times als kop plaatste „Vrede te Djokja- ksrtéi". „Het was te begrijpen, dat Djokja, tot voor kort hoofdstad van de republiek, die 20 millioen onderdanen zou hebben, in zeven uur tijd geheel kon worden bezet door de Nederlanders. De Indonesiërs hadden blijkbaar nooit de mogelijkheid van een actie met parachutisten en lucht landingstroepen overwogen. Het is moeilijker zich een begrip te vormen van de verbazingwekkende, vreedzame toestanden, die thans heersen in de stad, waar gedurende drie jaren de bevolking onderworpen was aan hevige, opzwepende, nationa listische propaganda. De brigade, die Djokja bezette, verloor nog niet één dode per dag. nacht komt nog wel enig schieten van sluipschutters voor en verscheidene nach ten geleden drong een gewapende bende door tot het stadscentrum. Op alle hoofd wegen rijden zonder onderbreking con- vooien. Ue Indonesiërs hebben volop de tijd gehad om hun krachten te hergroe peren, doch tot op heden zijn er absoluut geen tekenen van een aanval van gueril la's, waarmede zij in hun propaganda ge dreigd hebben. De kwaliteit en de gesteldheid van het republikeinse leger het leger was het voornaamste struikelblok bij de onder handelingen tussen de Nederlanders en de regering-Hatta - kwamen tot uiting door het feit, dat gedurende de laatste naar daeen 304 officieren zich overgaven. Iedere morgen zonden de Nederlanders een wagen met een luidspreker uit, die TJÏm door de stad en de buitenwij ken maakte en gelegenheid bood zich ever te geven. Velen van degenen, die zich overgaven, waren stafofficieren, een «root aantal meldde zich aan met wapens. Onder hen bevonden zich twee generaais- majoor en een kolonel, die voor de oor log bediende was. Een andere kolonel, die belast was met de Indonesische technische dienst op het vliegveld, was vroeger ar beider op hetzelfde vliegveld en dankte zijn benoeming eerder aan geografische kennis dan aan enige technische hoeda nigheid. Enigen van deze officieren worden vast-1 gehouden; de overigen zijn in vrijheid gesteld en moeten zich tweemaai per week bij de politie melden. Het schijnt, dat zii volkomen genoeg hadden gekre gen van de toestanden in het republikein- S6 Enig licht werd nog verschaft door het gedrag van de persoonlijke lijfwacht van ir. Sukarno, een elitiekorps, dat bestaat uit 50 enthousiaste jongelieden uit het leger en de politie. Blijkbaar op °eve van Sukarno boden zij geen weerstand aan de Nederlandse troepen, die hem en de andere republikeinse leiders arresteer den. De leden van de lijfwacht werden gearresteerd en werden aan het werk ge zet bij een Nederlands bataljon. Na enige dagen werden zij in vrijheid gesteld. Een Nederlands kapitein gaf hun een adres van de Welfare en zeide hun, zich behoorlijk te gedragen. Zij gingen direct terug naar hetzelfde bataljon om te verzoeken of zij daar weer tewerk ge steld konden worden. Incidenten als deze geven de bezoeker het gevoel, dat of schoon vele Indonesiërs de vrijheid wen sen, weinigen het waard vinden daarvoor te sterven. Nederlandse commandanten vertrou wen, dat de pacificatie van de nieuwe ge bieden niet moeilijk, noch kostbaar of langdurig zal zijn. Zodra zij hun basis veilig gesteld hebben, verspreiden de troepen zich over het land om rovende benden van ex-soldaten en bandieten op te vangen. De grootste van deze benden wordt geschat op een aantal van onge veer 400 man, hetgeen, naar de mening van mijn Nederlandse, militaire zegsman, ,werk van een peloton" is. Deze benden zijn geconcentreerd in het berggebied langs de Zuidkust en op de hellingen van vulkanen, doch Java is een zo dicht bevolkt land, dat, zoals in de afgelopen oorlog bleek, het niet geschikt is voor voortgezette guerilla-strijd. De waarheid is, dat de Engelsen een veel hardere taak hebben om 400 communisti sche bandieten in Malakka op te ruimen dan de Nederlanders bij hun optreden te gen 400.000 bewapende Indonesiërs. Er zal wellicht enige reactie op mili tair gebied door de Indonesiërs gevoerd worden, doch alles wijst in tegenoverge stelde richting en ervaren Nederlandse officieren verwachten dit zeker niet. De plaatselijke bevolking schijnt geen bijzondere angst voor de Nederlandse troepen te hebben, doch is absoluut oe- vreesd voor de Ambonezen en andere Reuter meldde vannacht uit Lake Success, dat de Veiligheids raad hedenmiddag om 15 uur plaatselijke tijd (21 uur Ned. tijd) zal bijeenkomen ter behandeling ran de Indonesische kwestie. Indonesische soldaten. Het is vreemd deze jonge Nederlanders te zien, die met twee of drie tegelijk, soms onbewapend kuieren in de drukke straten, waar nog de oude anti-Nederlandse leuzen aan de muren te ontcijferen zijn; voorts om te middernacht in een jeep te rijden door de straten van de stad, waar zovele rede voeringen, waarin onversaagde tegen stand werd beloofd, zijn gehouden". Na de radiorede van Koningin Ju liana van gisteren, aldus de Londense „Daily telegraph" in het hoofdartikel van heden, moet het zeker voor eenieder, be halve de slechtgezinde of de met opzet dove, onmogelijk zijn, de Nederlandse politiek in Indonesië te laten doorgaan voor een poging om Westers imperialis me met geweld opnieuw op te leggen aan een onwillig Oosters volk. Het blad vervolgt: „Zoals Hare Majesteit duide lijk maakte gaf zij een bevestiging van de meer dan zes jaar geleden in een ge lijke radiorede door Koningin Wilhel- mina afgelegde belofte van een vrijwil lige doch duurzame vereniging van In donesië met Nederland op voorwaarden van gelijkheid. Het is niet de fout ge weest van de successieve Nederlandse regeringen of van het Nederlandse volk dat de Japanse bezetting, gevolgd door anarchie waaraan herhaaldelijk door buitenlandse inmenging steun is ver leend deze ontwikkeling langzaam heeft doen gaan." Naar aanleiding van de rede van H.M de Koningin meldt Reuter uit Batavia: Nederlandse zegslieden hier. die ver band leggen tussen de rede en de komst vanx, dr. Drees, zien in de wens der Koningin tot een spoedige vorming der federale regering een aanwijzing voor de belangrijkste oogmerken van dr. Drees' reis. Deze laatste wenste zich intussen niet uit te laten over een mogelijke ont moeting met de thans geïnterneerde republikeinse leiders. Genoemde zegslieden zouden de spoe dige vorming ener interim-regering, met medewerking van een of meer der repu blikeinse leiders, nuttig achten, gezien de critiek van internationale zijde op de politiële actie en met name in verband met de door Nehru bijeengeroepen Azia tische conferentie. Men achtte het niet waarschijnlijk, dat bij ir. Sukarno avan- De minister van Sociale Zaken heeft, met ingang van 17 Januari 1949 een aan tal wijzigingen aangebracht in de over bruggingsregeling en in de sociale bij standsregeling. Zoals bekend zijn deze re gelingen bedoeld om te voorzien in het levensonderhoud van valide en bonafide werknemers tijdens een periode van ge dwongen werkloosheid. De uitkeringen van de overbruggings regeling zijn m beginsel gebaseerd op een percentage van het voor het beroep van betrokkene geldende loon. De sociale bij standsregelmg daarentegen gaat van nor men uit, die o.a. zijn afgestemd op de be hoefte en de samenstelling van het ge zin. De overbruggingsregeling heeft een be perkte uitkeringsduur van 13 weken. Daarna kan eventueel de sociale bij standsregeling toepassing vinden, welke regeling bovendien toegepast wordt ten aanzien van enkele bijzondere catego rieën van werklozen. De voornaamste met ingang van Januari aangebrachte wijzingen j volgende: 1) fn de overbruggingsregeling. a> Tot nu toe gold de bepahng dat een werkloze die 13 weken uitkering genoten niet opnieuw voor een zodanig uitkering in aanmerking kon komen voor aleer hij tenminste 13 weken achterept door arbeid m hei vrije bedrijf in eigen onderhoud had kunnen voorzien. T'nans is deze bepaling in dier voege gewijzigd dat laatstbedoelde 13 weken niet-aaneenge- sloten in een periode van 26 weken mogen vallen. b)- Het uitkeringspercentage volgens d«ze regeling voor thuis-inwonenden boven 30 jaar wordt verhoogd van 40 pet. tot 60 pet. van het geldende loon. c. De plaatselijke commissies voor so ciale bijstand en het reeds bestaande or gaan van overleg tussen het ministerie van Sociale Zaken en de Raad van Vak centralen zullen voortaan tevens kunnen optreden als (plaatselijke, resp centrale revisie-instantie Aan deze instanties kun nen in bepaalde gevallen klachten of be zwaren inzake de uitvoering van de over bruggings- en van de sociale bijstands regeling door betrokkenen worden voor gelegd. De bestaande ambtelijke commissies voor sociale bijstand (waarin het gemeen tebestuur, de rijks-consulent voor sociale bijstand en het arbeidsbureau zijn ver tegenwoordigd) kunnen voorzover zii als revisie-instantie optreden een ver tegenwoordiger van elk der bij de Stier.- ting van de Arbeid aangesloten vakor ganisaties uitnodigen aan de besprekin gen deel te nemen. Zowel de plaatselijke als de centrale revisie-instantie heeft een advjserende taak. 2. In de sociale bijstandsregeling: a. De normen van deze regeling, welke onlangs in verband met het wegvallen van bepaalde subsidies op de levensmid- TL®" reeds m<" f 1 werden verhoogd, on opnieuw een verhoging van f 2 i 1 n echtpaar en van f 1.10 voor .tostgangers en alleenwonenden De gë- zinsledenbijslag welke thans 240 per gezinslid bedraagt wordt van het 4e «e zinslid af op f 3 gebracht. b. Teneinde aan de moeilijkheden in de gezinnen mei geringe inkomsten tegemoei 1 te komen zal voortaan een bedrag van 10 per week per verdienend gezinslid buiten beschouwing worden gelaten. ces zouden worden gemaakt, doch wel, dat Moh. Hatta en Sutan Sjahrir. in dien zij hun medewerking willen verle nen, acceptabel zijn. Romme de zondebok Dr. Subrandrio, republikeins verte genwoordiger te Londen, zeide gisteren volgens Reuter dat de rede van Konin gin Juliana „weinig toevoegde aan de beloften, die reeds door Koningin Wil- helmina waren gegeven". Daar de Nederlandse politiek in In donesië geleid wordt door prof. Romme, leider van de sterkste partij in Neder land, zou het, aldus Subrandrio, van meer betekenis zijn, wanneer de ver klaring van de koningin herhaald zou kunnen worden door prof. Romme „Het is aan prof. Romme te wijten, dat vorige overeenkomsten niet uitgevoerd zijn" „Wij vertrouwen, zo besloot dr. Su brandrio, dat, daar de Koningin van Nederland een constitutionele vorstin is, de gevoelens, die zij uitsprak, tenminste een gids voor de Nederlandse politiek in Indonesië zullen zijn". Perzië heeft de uitnodiging van- Pandit Nehru oih deel te nemen aan de conferentie over Indonesië aangenomen. Van de 20 landen, die zijn uitgenodigd, hebben thans zes hun aanwezigheid toe gezegd en wel Egypte, Perzië, Afghani stan, Ceylon, Birma en Australië. Alleen Siam heeft geweigerd. De overige hebben hun beslissing nog in overweging. Volgens U.P. heeft de Ned. ambassadeur in New-Delhi, de heer A. Lamping een bezoek gebracht aan Nehru, naar men veronderstelt om de Ned. zienswijze over het geschil met de republiek uiteen te zetten. De familie van twee missionarissen te Surabaja, de paters J. Woiters uit Mont fort bij Roermond en J. Verbong uit Te- gelen, zijn ervan op de hoogte gesteld, dat men zich ernstig ongerust maakt over het uitblijven van beiden. Enige tijd ge leden gingen zij een bezoek brengen aan het buitengoed der paters Lazaristen „Tjeletek" en daarvan zijn zij nog niet teruggekeerd. Tjeletek ligt in de berg streek tussen Surabaja en Malang. Het Chinese blad „Sin Po" te Batavia verklaarde gisteren, uit officiële bron te hebben vernomen, dat de president der republiek Sukarno in Balik Papan aan Borneo's Ooskust is geïnterneerd. Van officiële Ned. zijde wilde men aan A. P. dit bericht niet bevestigen. De clandestiene republikeinse radio maakt melding van verscheidene aanval len der Indonesische guerilla's tegen de Ned. bezettingstroepen op Java ln de nacht van 5 Januari werd uit verschei dene richtingen een aanval gedaan tegen Malang. waar enige gebouwen in brand zouden zijn gestoken. De spoorlijnen m de omtrek van de stad werden bescha digd, tevens werden Djombang en KedirJ aangevallen. In dezelfde nacht waren republikeinse strijdkrachten in Djokjakarta en Sura- karta geïnfiltreerd, waar zii de Neder landse stellingen zouden hebben aange vallen. De radio legde er de nadruk op, dat de doeleinden over het algemeen af zonderlijke Ned. stellingen zijn en ver- blaarde, dat deze aanvallen tegen de voornaamste steden hoofdzakelijk ten d°el hébben het gros der Ned. strijd krachten ter plaatse vast te houden. Tij dens deze operaties waren „talrijke" Nederlanders gedood en was een aanzien lijke hoeveelheid wapens buitgemaakt. f«et s?' „Waterman" dat op 4 Januari uiUBatavia naar Nederland ver trok en opi 19 Januari in Port Said zal aankomen, tan aldaar aan de opvarenden worden uitgereikt, mits zij uiterlijk 11 Januari ter post is bezorgd. Naar Indonesië kan zeepost verzonden worden met het s.s.^ „Zuiderkruis", dat op 14 Jan. vertrekt. Uiterlijk 10 Jan. posten. Naar de Ned Aitillen kan dit met het s.s. Van Ostade", dat op 11 Jan. en met 't s.s. "Boskoop", dat op 15 Jan. vertrekt. Uiter lijk posten resp. op 8 en 12 Jan. Naar Suriname kan de post worden verzonden met het m.s. „Bonaire", dat ook U Jan. vertrekt. Uiterlijk posten oP 8 Januari. Het Internationale Rode Kruis heeft de onderscheiding „Pro Merito' verleend aan mgr. B. G. Hilhorst C.S.S.P., aposto lisch vicaris van Bagamoyo, Oost-Afrika, uit erkentelijkheid voor zijn steun aan de oorlogsslachtoffers. Deze oorlogsslacht offers waren voornamelijk Polen, die een toevlucht vonden in het missiegebied van de Ned. Paters van de H. Geest. Ofschoon president Truman in de eer ste boodschap, wc'ke hij als op eigen naam gekozen staatshoofd der Verenigde Staten tot het 81ste Amerikaanse Congres heeft gericht, heeft medegedeeld, dat nij in een nabije toekomst gelegenheid zal hebben over verschillende maatregelen op het gebied der buitenlandse politiek te spreken, stond deze „State of the Union", zoals de pfogramrede heet, zo zeer in het teken van d_ interne sociaal- economische politiek en dit bovendien op een voor Amerika sensationele wijze dat enige bezorgdheid gerechtvaardigd is, of van nu af piet de internationale problemen op het tweede of derde plan zullen geraken, z .'.er io de openbare belangstelling van -?•=• T.T S A. Was, kort na de grote economische crisis in het begin der dertiger jaren, de New Deal van wijlen president Roosevelt bijna een omwenteling in de Amerikaan se denkwijze, de eerste klap ook die aan het ras echte kapitalisme werd toege bracht, de super-New Deal, zoals het pro gram van president Truman reeds wordt genoemd, is een radicale zwenking naar diepingrijpende sociale hervormingen, welke heel dicht bij het Britse labour- systeem komen te liggen. De president heeft het diepste motief van deze ontwikkeling heel karakteris tiek weergegeven door te zeggen, dat het Amerikaanse volk bij de jongste presi dentsverkiezingen de in discrediet ge raakte theorie, dat het lat van de natie in handen van enkele begunstigden moet liggen, heeft afgewezen. In verband hier mede zijn evenzeer karakteristiek de enthousiaste reacties van de zijde der vakverenigingen. Zo heeft bijv Walter Reuther, de voorzitter van de georgam seerde arbeiders in de autofabrieken, die aangesloten zijn bij het C.TO (het con gres van industriële organisaties) presi dent Truman een telegram gezonden, waarin hij zegt: „Wij zijn van mening, dat u voor het Congres en de natie uiting hebt gegeven aan uw diep gevoelde Be zorgdheid voor de menselijke behoeften van het Amerikaanse volk. Het program, dat u zo duidelijk hebt uiteengezet, stelt het welzijn van het volk als geheel bo ven de particuliere en zelfzuchtige belan gen van de weinige bevoorrechten." Het lijkt niet vermetel in dit telegram een onmiddellijke overschakeling te zien op de woorden uit Truma inleiding: „Wij staan aan het begin van een tijd perk, dat öf wel een grote vooruitgang öf wel een verschrikkelijke catastrofe voor -ns zelf en de gehele mensheid zal betekenen. De kracht van onze natie moet gebruikt worden in het belang eer der van ons gehele volk dan in het oe- lang van enkele bevoorrechten; zij moet steeds onbaatzuchtig benut blijven in de strijd voor de wereldvrede en voor de verbetering van het lot der mensheid over de gehele wereld. Dat is de taak, die voor ons ligt. Het zal geen gemak' kelijke taak zijn. Er zullen talrijke ver wikkelingen komen, en er zal zware te genwerking losbreken van de zijde van een - -lfzuchtige belangenstrijd." Aan dit laatste zal wel niemand twijfe len. De Verenigde Staten, als staat wel de rijkste der aarde, vertonen in sociaal- economisch opzicht onmetelijke tegen' stellingen: naast de rijken, die hun ue- zit nauwelijks onder cijfers kunnen bren gen, leven de armen, in een positie die even ongunstig is als in vele sociaal achterlijke landen van Europa. Sociale wetten dateren eerst van de New Deal rn Roosevelt: maar nog steeds blijft e: tegenover de progressieve landen bijv. van West-Europa een grote achterstand in te halen. President Truman heeft nu een pro gram, waarvan we gisteren do hoofdlijnen weergaven, ontworpen, dat, gelijk ver schillende Amerikaanse bladen opmer ken, inderdaad wat rommelig schijnt, maar dat toch, zeker in de wittebroods weken van president en nieuw Congres, De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Meest zwaar bewolkt met tater in het Noord-Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Aan de kust krachtige, overigens meest matige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zaterdag 8 Januari: Zon op 8.46 uur, onder 16.47 uur; maan op 12.21 f uur, onder 1.42 uur. goede kansen maakt in de brede trekken verwezenlijkt te worden. Want afgevaardigden en senatoren moeten el' steeds op bedacht blijven, dat alles wat in de wetgevende en de uit voerende organismen democratisch is, daar zetelt krachtens de steun van de vakver, nigingen, die precies weten, wel ke macht zij nu en in de toekomst be tekenen, en die niet zullen aarzelen van die wetenschap ten volle gebruik te ma ken. Gelijk anderen eens hun macht in de schaal hebben geworpen, en dit on getwijfeld nog zullen doen. Ook in cm Verenigde Staten nemen wij, evenals in zovele Europese landen, het moderne ver schijnsel waarover wij intussen hier geen oordeel uitspreken; wij constateren slechts waar, dat de werkelijke poli tieke macht en invloed zich meer en meer van de politieke partijen naar de vakverenigingen verplaatsen Door het al gemeen kiesrecht kunnen deze laatste met bet massale aantal van haar leden de gang van zaken beslissend beïnvloeden Maar zonder strijd zal het zeker niet De reizende ambassadeur voor het Marshall-plan, Averell Hamman, heelt verklaard, dat, hoewei men nog veel werk voor de boeg had, West-Europa toch, ondanks de pessimistische schattin gen, in staat is binnen de tijdslimiet van het Europese herstelprogramma zijn economische moeilijkheden op te lossen Hij was van mening, dat het binnen het bereik der E.R.P.-landen ligt in 19521953 tot een houdbare toestand te komen en dat zij tevens het inzicht en de stuwkracht bezitten om dit te berei ken. Harriman doelde op het rapport van de O.E.E.C., dat een mogelijke deficit van 1 tot drie milliard dollar voor het eerste jaar na de beëindiging van het Europese herstelprogramma aantoonde. Harriman zei, dat om dit deficit om laag te brengen de leiding van de O.E. E.C. gesteund en versterkt moet worden door de deelnemende regeringen en lan. hen. Naar hij verder zeide, zou de O.E.E S. versterkt kunnen worden, wanneer de deelnemers „harde maatregelen" zou den willen aanvaarden voor net berei ken van monetaire stabiliteit, hogere productiviteit en beperkt verbruik, en zouden wixien samenwerken tot uitbrei ding der afzetmogelijkheid en ontwikke ling van nieuwe leveringsbronnen: De VS zijn, naar hij mededeelde, bereid om „gezonde Europese concurrentie" te bevorderen bij de export naar Zuid Amerika. Harriman zal a.s. Zaterdag in Brussel een onderhoud hebben met Paul Herjn Spaak, Belgisch minister-president en voorzitter van de raad van de O.E.E.C. In verschillende berichten is reeds ge zegd, dat zij zouden spreken over de mogelijkheid om de organisatie sterker te maken door de permanente aanwezig heid van vertegenwoordigers van minis teriële rang r bestaat de laatste tijd onder de Nederlandse arbeiders meer animo voor de mijnarbeid. Dit blijkt wel daaruit, dat geaurende de laatste drie maanden het aantal arbeiders, dat zich voor tewerkstelling in de mijnen meldde, duizend man sterker was dan het aantal mijnwerkers, dat de mijnen ver liet. Deze nieuwe mijnwerkers zijn voor twee-derde afkomstig uit de mijnstreek Als deze gunstige ontwikkeling aan houdt, zal men met minder Italiaanse arbeiders kunnen volstaan, dan men aanvankelijk nodig achtte Het aantal in de mijnen tewerkgestelde gedetineerr en bedraagt momenteel nog ongeveer 1200: ook het aantal Poolse mijnwerkers bedraagt plus minus 1200 gaan. Er zullen enkele volksvertegen woordigers zijn, die meer willen dan al leen een nog zo groot aantal sociale wet ten, n.l. een constructieve sociale orde ning; anderen zullen ten slotte voor net ongetwijfeld dure program van Truman terugschrikken en vooral op de erg kost bare projecten illen afknibbelen. Daar om zal de volle aandacht van de Verenig de Staten heel sterk op de sociaal-econo mische hernieuwing geconcentreerd blij ven, vooral nu Trumai, daarin ook het woord „socialisatie", dat grote omstreden woord, met een sterke nadruk heeft ge bezigd. Op de Eerste Kerstdag van het voor bije jaar liep op de Meerseweg onder de gemeente Zundert een Belgische pantser auto op een grensbarrieade opgezet door de Dienst van Invoerrechten en Accijn zen. Ruim honderd tapijten werden in de bak van de wagen aangetroffen. Er waren tevens tien ringen in de auto aangebracht voor het vervoer van vee. De inzittenden hadden de vlucht geno men. Op Oudejaarsmorgen dook uit de die pe duisternis nabij Baarle-Nassau we derom een smokkel-pantserauto te voor schijn. De kommiezen openden direct het vuur maar in de stik-donkere, maanloze nacht, wist de auto te ontkomen. Tot nu toe is een derde poging nog niet gesignaleerd. Er zijn echter teke nen, welke er op wijzen, dat de smok- kelpraktijken met gebruikmaking van gepantserde auto's, weer beginnen op te leven De smokkelaars lopen in deze wa gens vrijwel geen gevaar De banden zijn afgeschermd door ijzeren platen: twee brede pijpen kunnen een flink rookgor dijn ontwikkelen. Schieten op de voor kant van de auto heeft evenmin resul taat. De chauffeur zit nl. achter een pantserplaat van een centimeter dikte. Het nieuwe jaar is slecht ingezet. De verzakelijking van de sport, een proces dat uiteindelijk tot de ondergang van de sport dreigt te leiden, krijgt ook in ons land steeds meer vaste voet. Een bekend internationaal krijgt een aanbieding uit Engeland om tussen de wedstrijden voor zijn eigen vereniging door naar het Britse eiland over te vliegen en ook voor een Engelse prof-club uit te komen. Onze internationaal zegt, dat hij nog eens heel lang er over na moet denken; maar het mooiste is, dat daarbij een voorstelling van zaken wordt gegeven, als zou de betrokken speler nog „amateur" blijven. Andere spelers zorgen voor een gerucht makende affaire door als donors op te treden voor een vereniging die als het ware om bloedtransfusie schreeuwt, waarbij een van de twee. betrokkenen verklaart, dat hij in zijn vroegere ver eniging geen kans zag op „vervulling van zijn maatschappelijke verlangens", ergo. De zorg voor een maatschappelijke positie staat bovenaan, dat hebben vele prominente sportlieden even goed begre pen als hun kleinere broeders. De een heeft een kruiwagen, de ander een studie- bol, de derde emmers vol geluk, de voet baller kan nu toevalligerwijs meer dan normaal goed voetballen. Menig speler besloot reeds om dan maar, inplaats van met kruiwagens, geluk of een studiebol, met voetballen zijn brood te verdienen. Als hij dan ook de consequenties aan vaardt en zich ronduit onder de profes sionals schaart, wel dan is hij ten minste eerlijk. Zijn positie is dan niet volmaakt, want per saldo is sport nooit als brood winning bedoeld, maar er zit dan ten minste niets „achter de elleboog". En dat laatste zit er wel, als een speler zich doodleuk amateur blijft noemen terwijl hij in feite aan de sport zijn boterham te danken heeft. Zeg niet, dat wij hier valselijk van professionalisme beschuldigen. Wij con stateren slechts, dat de betrokkenen geen amateur meer zijn. Amateur is slechts hij, die uit zijn sportbeoefening geen mate rieel voordeel heeft geput (dat is de officiële formulering). Waar nu de grens ligt tussen de professional en de niet- amateur, is een kwestie die men voor zich maar moet oplossen; voor ons is het allebei hetzelfde. Dergelijke gevallen zijn niet alleen van vandaag of gisteren. Wel is het opmer- kehjk, dat waar vroeger een storm van verontwaardiging zou zijn opgegaan, men thans berust als bij iets onvermijdelijks. Menigeen heeft de verzakelijking van de sport ook in ons land reeds als een nood zakelijk kwaad aanvaard. Helaas. SUPPORTER. De economische politierechter te Utrecht mr. Rutgers van Rozenburg, behandelde gisteren een zaak tegen de N. V. Jonge- rius te Jutphaas. Voor allerlei reparatie- werk aan rijksauto's zouden in 1946 te hoge prijzen in rekening zijn gebracht door frauduleuse werkbriefjes en door het in rekening brengen van niet ver richte reparaties, waardoor de staat voor enige tonnen zou zijn benadeeld. Het betrof hier hoofdzakelijk motorrijtuigen bestemd voor Indonesië. De getuige, majoor H. Hofman, die de leiding had van het Verbindingsbureau Civiele Automobielbedrijven, waarvoor de reparatiewerkzaamheden werden ver richt, verklaarde toestemming te hebbeh gegeven de kosten der magazijn werk zaamheden op de rekening bij te schrij ven. De procuratiehouder, M. K„ die als ver dachte terecht stond, ontkende bepaalde kosten als monteurswerkzaamheden te hebben laten boeken. De officier van justitie concludeerde dat verdachte de opzet had overal geld voor de zaak uit te slepen. Daar verdachte niet op persoonlijk voordeel is uitgeweest wilde hij niet meer eisen dan I jaar en 3 maanden met aftrek van voorarrest. Op 13 Januari zal schriftelijk vonnis worden gewezen, Tot en met 26 December j.l. had de „Willem Barendsz" geproduceerd: 9.196 vaten (1532 ton) traan en 3.838 vaten (639 ton) sperniolie. Het B.G. te Amsterdam heeft gisteren weer een grote collaboratiezaak in behan deling genomen. Ditmaal betrof het de 68- jarige P. R. Fenenga, gepensionneerd di recteur van de N.V. Amsterdamse Droog dok Mij. en zijn 60-jarige mededirecteur A. M. Versluys, die na de bevrijding in deze functie bleef gehandhaafd. Aan bei der. was collaboratie met de Duitsers ten laste gelegd. Volgens de getuigenverklaringen er waren 16 getuigen a charge waren bei de verdachten na Dolle Dinsdag spoor loos verdwenen, maar na de bevrijding doken ze weer op met geallieerde vlag getjes op de borst. Zij zouden in de be zettingsjaren zeer gewillig zijn geweest oir, de Duitsers van dienst te zijn bij hun activiteit om een vloot bijeen te' bren gen voor de invasie in Engeland, maar lid van de N S.B. waren zij niet geweest. Beiden bevonden zich op het ogenblik op vrije voeten. Verdachte F. werd door de getuigen ge schetst als iemand die de opdrachten van de Duitsers beschouwde als orders van „normale klanten" en die zijn personeel zoveel mogelijk „achter de vodden zat". V daarentegen vertoonde zich slechts sporadisch op de fabriek. Hij behartigde het commerciële gedeelte door het onder houden van relaties met de Duitsers en het verrekenen der orders. Diverse ge tuigen verklaarden, dat V. herhaaldelijk met Duitsers in restaurants en café's op het Rembrandtsplein uitging. V. verklaarde, dat hij met opzet zo wei nig mogelijk op de werf kwam, omdat hij zich tijdens de bezetting niet met het werk wenste te bemoeien. Uit zijn gedes interesseerde houding hoopte hij dat de arbeiders hun conclusies zouden trekken bij het uitvoeren van Dietse orders en wel in die zin. dat zij zo slecht en zo lang zaam mogelijk zouden gereed maken De president, mr. A Ruys. las m de middagzitting een verklaring voor, die de vroegere directeur van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij, de heer D.- Goedkoop, voor zijn dood heeft afgelegd. Tijdens de eerste jaren van de oorlog was de heer Goedkoop commissaris van de A D M. Volgens deze verklaring had di recteur Fenenga voor de Duitse invasie- vloot van talloze Nederlandse c'genaars sleepboten laten opkopen en wel voor een bedrag van 1 millioen gulden en had di recteur Versluys 10.009 gulden aan Win terhulp geschonken. In geen van beide gevallen had de directie het nodig geoor deeld daarover van te voren overleg te plegen met de heer Goedkoop. Nadat de 20 getuigen a charge en dé charge waren gehoord, schorste de pre sident de zitting en hield de zaak aan tot Donderdag 3 Februari a.s. des mid dags om 2 uur. Dan zullen eerst twee ge tuigen worden gehoord, die gisteren niet waren verschenen, waarna het requisitoir en de pleidooien der drie verdedigers zul len worden gehouden. Naar radio Vaticana mededeelde, heeft de organisatie van Katholieke Belgische journalisten een telegram gezonden aan Z.H de Paus. waarin zij hun onwankel bare trouw aan de H. Vader betuigen. Zij verenigen zich met Hem in gebed voor de slachtoffers van het communisme, in 't bijzonder voor kardinaal Milidszenty, tegen wiens arrestatie zij ten scherpste protesteren. Ook de andere katholieke organisaties van België, zoals de arbei dersbewegingen, de jeugdverenigingen, de vrouwenorganisaties enz., hebben een telegram aan Z. H. de Paus gezonden, waarin zij hun diepe afkeuring te ken nen .even over de arrestatie van de Hongaarse kerkvorst Zes millioen leden van het Ameri kaanse Verbond van het H Hart voeren in Januari een speciale gebedsactie voor kardinaal Mindszenty. aldus Pater A R. McGratty S.J., de landelijke leider van deze /organisatie in Amerika. Pater McGratty haalde de oproep aan van Z. H. de Paus tot de 35 millioen leden van dit verbond over de gehele wereld, om in Januari in het bijzonder te bidden voor hen, die „lijden in vervolgde landen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1