Nieuws uit STAD en OMTREK De Scliiedamse Kartuizercel Koolstof, het „Zwarte Goud". en meer Sukarno stuurde dankbrief „U hebt mij goed behandeld' Eerste priesters in het Oekraïns seminarie gewijd Amerika heeft behoefte aan grote invoer Bioscopen deze week ZON-PUZZLE Viruly mag niet verder Grenscorrecties van de baan? Sterpri j s'vraag voor de jeugd Plechtigheid werd bijgewoond door Pauselijk internuntius WALDO Trumans economisch rapport Controle-bevoegdheden gevraagd ZATERDAG 8 JANUARI 1949 PAGINA 2 DE EERSTE RESULTATEN De rooimoorcl te bevatten koolstof en bij het ontstaan en Schiedam deel aan een groot ^mgproces in de na* PLANTEN camohaten KOOLZUUR- GAS KOOLSTOF MOERDIJK DIENT DRIE HEREN en wil er één fHH DE STERRIT NAAR MONTE CARLO VER. VERZEKERING MIJ.EN f 200 millioen gepasseerd VOLKSHUISVESTINGSDAG IN GRONINGEN NIEUWE MISSIESCHOOL TE NIJMEGEN SUKARNO Een drietal brieven en een ver- j daring van Sukarno, Hadji Agus Salim en Sjahrir aan de comman dant van het detachement, dat met hun bewaking en verzorging was belast tijdens hun verblijf te Brastagi op Sumatra, zijn thans voor publicatie vrijgegeven. - 71501 SCHIEDAMMERS SJAHRIR In zijn speciale economische rapport, dat president Truman Vrijdag aan het Congres heeft voorgelegd, waarschuwt hij het Amerikaanse volk, dat het bereid moet zijn een strengere econo mische controle te aanvaarden, wanneer het wil voortgaan met de wederopbouw van andere landen, de sterkte van zijn gewapen de macht wil handhaven en wil verder gaan met de verhoging van zijn welvaartspeil, zelfs indien het hierdoor noodzakelijk zou worden tydelijk een selectieve controle op de economie in te stellen," DE LUCHTWEG NAAR INDONESIË Dwars door Indische Oceaan ORPHEUS IN GROTE KERK BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERICHTEN Den Haag ontkent dit NED. VRACHTENMARKT In enkele artikelen zijn wij begonnen uw aandacht te vragen voor de geest van de Kartuizers. Meer dan een zake lijke omschrijving van hun dagtaak en hun kloosterlijk leven is een binnendrin gen in de geheel aparte wezens-kenmer ken van hun contemplatief bestaan no dig. Hoeiwel men daarbij steeds zal trach ten een zo spiritueel onderwerp niet te bezoedelen met dergelijke hyper-mate riële dingen als het slijk der aarde, komt de practijk toch hierop neer, dat wil een Kartuizercel geen lucht kasteel blijven zij gefundeerd zal moe ten worden in dat slijk. Dat is de won-: derlijke paradox, waarvoor Onze Lieve Heer Zijn Kerk en Zijn kinderen als met. een Goddelijke humor geplaatst Elke generatie heeft de hand schoen van deze moeilijkheid weer op genomen en ook deze generatie zal dat weer weten te doen. Een milde gever kwam met 300.— als eerste tas stenen voor de Schiedamse Kartuizercel; acht kaarten, van de ve len. die over de post werden verzon den, kreeg de penningmeester van het Comité, de heer J. H. Hendriks. Prof. K.O.laan 179b, ingevuld terug. De andere kaarten zijn tijdens de Kerst dagen waarschijnlijk tijdelijk opzij ge legd, om na de rustdagen te worden ver zonden. Het Comité hoopt, dat nog een groot aantal Schiedammers de ontvangen kaar ten zal terugzenden. gen, als wij de contemplatieve orden, spe ciaal de Kartuizers, geen Kartuize in Nederland konden bezorgen, waar zij eens 20 kloosters hadden. Er is in de laatste jaren een generatie Nederlandse en Vlaamse Kartuizers ge groeid, die met elkaar zeker een eigen Nederlandse Kartuize zou kunnen bevolken. In Calci bij Pisa hoopt men de laatste statie voor de vestiging in Nederland te hebben betrokken. In deze stof-aan- biddende wereld zijn de wapens van de geest dubbel hard nodig. Laten de aan geschrevenen hun daad van steun niet langer uitstellên en zo spoedig mogelijk hun inschrijving opsturen. De K.L.M. heeft voor het vliegveld Dahran een z.g. standing permit, doch slechts voor éénmaal per week. De be doeling zou geweest zijn van Dahran in eens door te vliegen naar Bangkok. Het vliegveld in de Siamese hoofdstad kan echter ook niet veel verwerken. Het vliegveld Dahran heeft wel een goede inrichting en is in het verleden ook wel gebruikt. De jonge violist Kees Koper zal zijn debuut maken op Woensdag 12 Januari a.s. in de Bachzaal van het Amster damse Concertgebouw. Het is één van de goede zorgen van de Schepper geweest, dat Hij de planten een ontledingsproces voorschreef, waarbij ze na hun dood in de bodem moesten over gaan in een hele reeks van stoffen, die telkens een hoger gehalte aan koolstof be vatten. Zo kreeg de mens turf, bruinkool, steenkool, grafiet en diamant tot zijn be schikking, ongeacht de vele koolstofver bindingen, die als nevenproducten naast de hoofdreeks in de aarde ontstaan zijn. De onschatbare waarde van dit geschenk is duidelijk. Maar behalve als brandstof Het zou toch wel van een slechte uit- en jn allerlei grondstoffen voor de in voering van Liduina's testament getui- dustrie, had de koolstof nog een hogere bestemming: ze werd uitverkoren het centrale element te worden van de stof p i I die het leven draagt. Planten en dieren I vergaan van ai het levende neemt deze -rv J 1 Koolzuur verbindt zich door volledige Drie daders zullen a.s. Donderdag j I verbranding met zuurstof tot koolzuurgas, i. het bekende gas uit onze H.B.S.-tijd, dat terecnt Slaan we zo dikwijls door kalkwater hebben laten borrelen om dan te constateren, hoe Donderdag 13 Januari zullen voor de de vloeistof eerst troebel werd en later Rotterdamse rechtbank terechtstaan de weer helder. Welnu, dit koolzuurgas komt Schiedamse scheepsbouwers A. M. en m de atmosfeer voor ten bedrage van J. M- H., beiden 27 jaar oud, en de j 0,04%. Schijnbaar weinig, maar in wer- 33-jarige weger H. J. K. uit Schiedam, kelijkheid toch nog 2100 billioen kg.l Uit verdacht van roofmoord op de winke- dit koolzuurreseryior putten de planten, lier Jacob Boer. Het drama speelde zich Door hun groene bladeren zijn ze in staat af in Maart 1945 doch M., een bekend met behulp van het zonlicht en water het fast-bowler" stond juist op het punt koolzuurgas te verbinden tot allerlei stof- r.aar Engeland te vertrekken, waar hij fen, waarvan suiker en zetmeel de voor een contract had getekend voor „Rams- naamste zijn Als nu alle planten behoor- een Lumiai-t s j k hun best doen, zou naar berekening bottom te ManchMd K en in ongeveer 30 jaren het gehele reservoir Volgens de dagvaarding ieeg zyn en daarmee alle leven van deze H. er van beschuldigd tezamen m aarde weer verdwijnen. Er moet dus nog na kalm overleg de winkelier Jacob Joer een ander pr0Cos bestaan dat het reservoir naar een huis aan het Broersvest te weer vult. Diris er ook, en het wordt hebben gelokt om hem van het leven onderhouden door de dieren, te beroven en zich jester te maken primair leven alle dieren van planten, van de 27.000, die hy by zich droeg. ook dg roofdjeren> want zij voeden zich H. zou met een revolver OP korte ai mgt pi^teneters en knaagdieren, zodat de stand een schot op het hoofd van Boer voorraden van de planten aan koolstof hebben gelost. Tezamen zouden de over- verbindingen ten slotte voor een groot vallers toen het stoffelijk overschot ach- deel besteed worden aan bouw- en brand- ter het huis begraven hebben. st0f voor het dierenlichaam. M. wordt er van beschuldigd het mis- jju js het dier ingericht op dissimilatie, drijf te hebben uitgelokt door iniich- d.w.z. ontleding van stoffen om het no tingen te verstrekken en het plan op te dige arbeidsvermogen te verkrijgen, in ietten Hij had zijn compagnon H. en tegenstelling met de planten die in rie wêeer verteld een man te kennen, hoofdzaak assimileren om voorraden aan die in jenever handelde en meestal veel te leggen. Het einde van de dissimilatie «itri hii ?irh had Hii moest koud" ge- is het uitademen van koolzuurgas, als e i^Jfr2» had Mi verteld Hij afbraakproduct van de voedingsstoffen, maakt worden. £ad hy vertern. ny hgt kooizuurreservoir van de zou hebben voorgebed natuur weer geregeld bijgevuld en hou- a en wel zo, dat nij iuuu tn den pianten en dieren elkaar door wissel werking in leven Cs LfcJ CQ k Wuj - A O 1 «c O cc KOOLSTOF- VERBIN DINGEN Het dorpje Moerdijk valt, evenals het kerkdorp St. Willibrord in de provincie Noord-Brabant, onder drie gemeenten, n.l. Hoge en Lage Zwaluwe, Klundert en Zevenbergen, een indeling, welke in het geheel geen voordelen, doch alleen maar nadelen oplevert, vooral wat de woning bouw betreft. Onder leiding van wethouder Matthee van Hoge en Lage Zwaluwe is men thans een actie begonnen om tot gemeentelijke eenheid te komen. Het ligt in de bedoe ling onder de gehele bevolking een stem ming te houden, teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen zijn voorkeur voor aansluiting bij een der drie ge* noemde gemeenten kenbaar te maken. PRODUCTIE LEVENS- VE RZ E KE RING- MI J EN In November 1948 krachtig gestegen De productie aan nieuwe verzekerin gen bij de Nederlandse levensverzeke- ring-myen beliep blijkens het zo juist verschenen Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek over November 1948 totaal 180,6 millioen, vergeleken met 142,5 mill, over October 1948 en 126,9 mill, over September 1948. Het verloop in 1948 en 1947 was als volgt (in millioenen): 1948 Jan118.5 Febr141.7 yofDiNj. Maart April Mei Juni Juli Aug. Sept Oct. Nov. Dec. 154.4 149.2 148.6 150.6 147.9 137.4 126.9 142.5 180.6 1947 94.7 109.7 123.6 123.4 124.9 128.4 145.6 119.1 119.2 155.9 142.6 180.1 houden van de natuur, waarbij koolstof betrokken is. Verbranding van steenkool, benzine, gas enz. leveren veel koolzuurgas, en ook de planten zelf geven het terug door hun ademhaling. Dit laatste echter in zo'n geringe hoeveelheid, dat ze er niet van beschuldigd kunnen worden met de linkerhand terug te nemen, wat ze met de rechter gegeven hebben. Ook vormt het koolzuurgas bij aanwezigheid van water en metaalverbindingen, chemische zouten, de carbonaten in de vorm van marmer dolomiet, krijt en schelpen. Hieruit kan het koolzuurgas in kalkovens weer vrij gemaakt worden. Niettegenstaande deze spelingen in de kringloop van de kool stof, is toch in de loop der eeuwen ge bleken, dat al deze processen elkaar be hoorlijk in evenwicht houden en er geen catastrophe door gebrek aan koolzuur te vrezen is. .Ook hier straalt dus de ge nialiteit van de Schepper uit, die de hoeveelheden, waarin de chemische ele menten op aarde voorkomen, zuivel te gen elkaar heeft afgewogen. A. S. delen anderen ieder ƒ10.000 ontvingen, Natuurlijk lopen allerlei andere proces sen met dit hoofdproces parallel. Het fi guurtje geeft een overzicht van de voor naamste gebeurtenissen in het grote huis Door omstandigheden is-de heer D. J. Weesie verhinderd, deel uit te maken van het team Jan Scholte—D- J. Weesie, dat van 24 ot 28 Januari zou deelnemen aan de sterrit naar Monte Carlo. Ook de heer P. de Koning, die als tweede Verenigde Verzekering Maatschap- kaartlezer zou fungeren, kan de tocht pyen (V.V.M.) te Utrecht passeerde te niet meemaken. Met toestemming van gen het ejnde van 1948 de 200.000.000 de International Sporting Club is de verzekerd Kapitaal. équipe nu gewijzigd. De tocht ver- trokken wordt uit Glasgow zal nu L dirigent Wilhelm Furtwangler. die rie Schiedammers, n.l. de op bet 0genblik in Zwitserland ziek ligt, zal zijn aangekondigde tournee in de V. S. niet houden, daar prominente kunstenaars o.a. de zangeres Lily Pons tegen Furtwanglers optreden in Ame rika hebben geprotesteerd wegens diens betrekkingen met de nazi's. Zo als men weet werd Furtwangler in December 1946 door een Duits dena- zificatiehof gezuiverd: in het voorjaar van 1948 trad hij .met het Berlijns Philharmonisch Orkest te Londen op. Op Donderdag 27 Januari zal in „Het Tehuis" te Groningen een volkshuisves tingsdag voor de drie Noordelijke provin cies worden gehouden. De besprekingen zullen in hoofdzaak gewijd zijn aan de vraagstukken van de volkshuisvesting ten plattelande, zoals deze zich in het bijzon der in Groningen Friesland en Drenthe voordoen. Een aantal sprekers o.w. do commissaris der Kóningin in Groningen, zal op deze dag het woord voeren. (Van onze correspondent) De Congregatie van de Zusters van het Kostbaar Bloed uit Tienraay hebben in Nijmegen een missieschool voor jonge meisjes geopend. Zij hebben hiertoe be trokken de villa „De Kievit" aan de Den nenstraat. Jonge meisjes, die roeping ge' voelen voor het religieus missiewerk kunnen hier hun voorbereiding ontvangen. De opleiding omvat voornamelijk onder wijs op huishoudelijk gebied en voorts een inzicht in medische missiehulp en religieuze bystand aan inboorlingen. Nog aan het begin van zijn leven als priester stierf in het Cisterciënserkloos- ter te Nieuwkuyk op 6 Jan. in de jeug' dige leeftijd van 25 jaar, na een lang' durige ziekte, pater Sebastianus Brou' wers O. Cist. De brief van Sukarno, gedateerd Brastagi, 31 December en gericht aan majoor Geelkerken, luidt als volgt: „Een collega van U uit Medan vroeg me: „Haat U de Nederlanders?" Ik antwoordde: „Neen". Mijn antwoord was oprecht. Ik haat de Nederlanders niet. Ik haat alleen de koloniale verhouding, het imperialisme. Waarom zou ik het Nederlandse volk haten? 95 pet. van het Nederlandse volk is evenzeer het slacht offer van die koloniale verhouding ais het Indonesische volk, dat nu zijn vrij- bestaan uit drie heren Jan Scholte, Loe Jurgens, de bei de bestuurders, en Wim Hagers, kaart-1 lezer. Gereden wordt nu met de Chevro let Fleet Master 1947 van de heer Jan Scholte. Het team vertrekt Donderdag 20 Januari, 's avonds om 7 uur uit Schie dam naar Hoek van Holland. Vandaar gaat het naar Harwich en dan wordt gereden naar de startplaats, Glasgow, j Wanneer zich geen al te grote moeilijk heden voordoen en de trajecten normaal kunnen worden gereden, zal het team op Woensdag 26 Januari tussen 8 en 11 uur 's morgens Rotterdam passeren op weg naar Monte Carlo. Er werden in November van het vorig I jaar in Schiedam levend geboren 86 jon gens en 62 meisjes. Er overleden 19 man-1 nen en 19 vrouwen. Het geboorte-over schot was hierdoor 110. Door vestiging van 89 mannen en 90 vrouwen en vertrek van 80 mannen en 91 VTOUwen, was er een vestigingsoverschot van 9 mannen en een tekort van 1 vrouw. De totale ver meerdering bedroeg 118 burgers. Schiedam telt nu 35.597 mannen, 35-904 j vrouwen, totaal 71.501 inwoners. xnrriTCf-txI? 7n\T>trQmF\«:T êSTgang naar de Passage deze week niet MEDISCHE ZUNDAGSDlElNSl [n uw xijn menen. Dan vergist u zich. R. H. M. Geerdes, Veenlamtstraat 2, tel. Waarom? Dat hopen wij uw aan het eind eno-'-ri r\ TVTaas Nieuw© Haven 147,1 djuidedij'k t© hebben gemaakt, te? 68067; v ten C SSingei Tartu is de alias van cpt. Stevensom een GEHOOR (Van onze speciale verslaggever) Gisteren op 't Kerstfeest in de Oos terse Kerk, heeft in 't Oekraïns semina rie bij de paters Augustijnen in Cu- lemborg de plechtige wijding van de eerste priesters, die hier hun studies voleindden en verder gevormd zijn, plaats gehad. 't Kerstfeest is Donderdagavond voégens de Oosterse ritus ingeleid mei net H. Avondmaal, dat drie uur duurde en waarbij Z Hoogw Exc. mgr. J. Butscko, apastolisch visitator, die gistermorgen ook de wijding van de twee priesters en vier diakens verrichtte, aan de leden van de Oekraïnse communiteit onder 't uit spreken van de heilwensen een ongecon sacreerde hostie met honing uitreikte. De plechtigheid van de wijdingen, zo schoon en zinvol door de rijke liturgie van de Oosterse Kerk met de prachtige gewaden der dienstdoende geestelijken en de se rene zang van de seminaristen in de kapel van de paters Augustijnen, werd bijge woond door de pauselijke internuntius, Z.H. Exc. mgr. P. Giobbe, pastoor A. G. Smit van het Apostolaat der Hereniging heid zoekt. Ik droom van een wereld broederschap van vrije volkeren. Een vrij Nederland en een vrij Indonesië, echte vriendschap kan de twee verbin den. Het kolonialisme moet weg. ik sta tegenover de Nederlander als mens tot mens. Gods schepsel tegenover Gods schepsel, waar geen haat tussen zit. V hebt mij goed behandeld, ik dank U daarvoor oprecht U: de officier. Maar bovenal, U: de mens. Moge God U ze genen. Met vriendelijke groeten w.g. Sukar no". Hadji Agus Salim schreef o.a.: „Uw vriendelijke behandeling, die door al Uw ondergeschikten tot voorbeeld is ge nomen, zal ik steeds in dankbare herinne ring bewaren. Temeer, daar ik die meen op mijn 64-jarige leeftijd nogal wat men senkennis te hebben opgedaan de men selijkheid in Uw houding ceel sterker naar voren heb zien komen dan enkel bij het vervullen van een plicht pleegt te mo gen worden verwacht- Wilt U mijn hog-3 waardering ook overbrengen aan uw on- dergeschikten, in het bijzonder aan lui tenant Van Dalen, Meijer en Maarse- veen, opperwachtmeester Harten en de sergeant-ziekenvader Van Rees, Moge God U en mij op onze verdere levens baan leiding en zegen schenken, w. g. Alim, 30-12-1948. Ik wens U nog een gelukkig Nieuwjaar". Sjahrir: waarlijk niet onprettige herinnering schreef Sjahrir aan majoor Geelker ken: „Uw vriendelijke voorkomendheid en het correcte en beschaafde optreden van Uw officieren en manschappen, met wie wij te maken hebben gehad, hebben ons gedwongen verblijf te Brastagi ge maakt tot een naar omstandigheden waar lijk niet onprettige herinnering. Wilt U zo vriendelijk zijn mijn complimenten te doen aan genoemde officieren en man schappen? Ik wens.U een gelukkig Nieuw jaar en verder het allerbeste toe". Sukarno, Hadji Agus Salim en Sjahrir hebben gezamenlijk 31 December te Brastagi de volgende verklaring onder tekend: „Ondergetekenden verklaren gaarne, dat gedurende hun verblijf te Brastagi van 2231 December 1948 zij slechts lof en dank hebben voor de behuizing, lig ging, voeding en verzorging in het al gemeen, terwijl de bewaking hun steeds met alle voorkomendheid heeft behan deld". Na dit alles herinnere men zich wat van bepaalde zijde werd opgemerkt itt de Veiligheidsraad over „onwaardige be handeling". etc Indien de luchtweg naar Indonesië langs de normale route gesloten blijft, overweegt de K.L.M. de route via Afri ka dwars over de Indische Oceaan te leggen. Van gezaghebbende zijde te Londen werd namelijk gisteren volgens Reuter medegedeeld dat Nederland aan Engeland heeft verzocht de K.L.M. toe te staan gebruik te maken van het eiland Mauritius, het meest Oostelijke eiland van Afrika in de Indische Oceaan ten Oosten van Madagascar. Deze route, zou dan leiden via Tunis en Khar toem en vandaar naar Mauritius van- waar men ineens zou oversteken naar Batavia, een afstand van ca. 3100 mij len. De afstand Amsterdam-Batavia be draagt langs deze weg 8750 mijl tegen over 8125 op de oude route. Het Nederlandse verzoek is in studie bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Luchtvaartdeskundigen m Londen, zo voegt Reuter hieraan toe, betwijfelen of de vliegveldaccommodatie op Mauritius voldoende zou zijn voor de K.L.M. Van 28 Juli t/m 6 Augustus zal in Ede onder de naam „Gouden Handen een nationale tentoonstelling op het gebied der vrije-tijdsbesteding worden ge houden. dj D« avoMurm va» T.rn. (F-agc) Na achter de titel een luchtige Franse seurs. Toch moet hij in staat zijn meer film vermoed te hébben, zult u wellicht I van dit gedegen en artistiek-beheeirste „„-in, ingenieur van het Britse Leger.' Deze, li:- T XI T^rvcr^ oi geboortig uit Roemenië en chemie-aca- Apotheek J. H. Evers. Lange Haven 81. ^S^opgeiedd in Duitsland wordt als ,T parachutist-saboteur naar Tsjecho Slo- R. K, LEESZAAL j waikije gestuurd om daar te trachten in Ondanlks een vergrote boekenschat, d^ttn^dTRK.^SiL^Ï waarmee de Duitsers Engeland dreigen en Bibliotheek nog doorzetten. Werden m December 1947 2400 romans uitgeleend, in de vorige maand waren het er 2252. De belangstelling voor studieboeken daalde van 583 op 579 en van kinderboeken van 464 op 426. In totaal werden m December 1948 3257 boeken uitgeleend tegen 3447 in dezelfde maand van eer-vorig jaar. De koninklijke Zangvereniging Schie dams Mannenkoor „Orpheus" geeft op Vrijdag 4 Februari een concert in de ge restaureerde Grote Kerk. Werken wor den ten gehore gebracht van Andriessen, Brückner, Schubert e.a. Als dirigent zal optreden de heer A. W. Sevenhuysen. Solistische medewerking wordt verleend door Henk Noort. tenor en Jacq. P. Bek kers, orgel. GEBOREN: Lambertha Th, d. v. D W en A J Th Raterink; Elisabeth M d v. Th H Rebers en M C Bos; Adriana d. v. C Aleman en M Hookgendoom; Johannes A z. v. J M Boom en W M v. Kassen; Jacobus W z. v. W G Mulder en M Schot; PauluK C C z. v. A J Zijleman en C M E Does; Petrus L z. v. A Smit en JHRoo- d»enxijs; Rich^irciiis G M z. v. A H Groe- oeweegen en E M Roestenburg. OVERLEDEN: E Hollander, 67 j. we duwe van W J Bergsen; J L Tróóst, t>2 jaar; CAM Scheffers, 75 jaar. te gaan bestoken. Daarbij komt hij her- haaldelijkzin zeer moeilijke situaties en de hartkloppingen van ingehouden span ning bonzen herhaaldelijk onder uw col bertje, want de film dwingt u in angst te zitten over deze charmante pseudo-S.b.- offioier. En daarmee zijn we aan de reden, waarom u, ware filmliefhebbers, deze film niet moogt missen. Die spanning wordt opgewekt door het middel geluids film. Wanneer u ooit een illustratie wilt hebben van de stelling, dat het geluid in de film een geheel zelfstandige werking kan hebben, dan is dit uw product. De afwezigheid van elk geluid tijdens de hoogtepunten van spanning; het simpele kraken van voetstappen; het tikken van een klok of het trillen van een bel wordt obsederend angstwekkend. Het is dit ge raffineerde gebruik van het geduid, teza men met enkele knap gemonteerde passa ges en het camera-onbewuste spel van de hoofdpersoon Robert Donat en de andere Britse spelers, waaronder Valerie Hobson en Glymnts Johns, due deze film uitheffen brven de middelmatige amusementsfilm. Geen ogenblik moet u in deze film meer zien als een perfecte thriller - als reg s- tratie van het verzet in een Europees land slaat zij de plank gebruikelij'kerwijs mis, hoewel minder lachwekkend, dan fte Amerikaanse parallellen - maar als zoda nig komt haar de belangstelling van cle filmliefhebber toe, die dan de zeer zwak ke dialoog-passages en het middelmatige atelier-camera-wcrk maar op de koop toe werk te leveren. Er te (gelukkig) geen variété. In plaats daarvan krijgen we zeer uitvoerig Neder lands en Buitenlands journaal, vooral van de onder onsjes op Schiphol. Donald Duok zorgt ervoor, dat u zich tranen met tuiten lacht om zijn zeldzaam dolle fratsen. Een ideale inleiding tot de sfeer van de hoofdfilm, die daardoor een des te sterker contrast krijgt. De weg naar Sacramento (Monopole) De direotie van Monopole heeft de MPE A - j ournaals de bons gegeven en be gint deze week, tegelijkertijd met tal van andere theaters, vooral Cineacs, in Ne derland het Polygoon-Profilty Wereld nieuws te vertonen. Hierdoor heeft zij zich verzekerd van grotere actualiteit. In het voorprogramma wordt voorts een van de te zelden gedraaide instruc tieve filmpjes vertoond over het leven van de diep-zee dieren. Wat hier door de camera te vastgelegd, te sprookjesachtig mooie en tegelijkertijd ontstellend wrede natuur De weg na-ar Sacramento wordt begaan door tweeling-broers, gescheiden van el kaar. Sinds in -hun jonge jaren een moor denaars- en brandstiohtershand vader en zoons trachtte te treffen, scheidden hun wegen. Een van hen te een zingende ro verhoofdman geworden, dae de armen overlaadt met parelsnoeren en diamanten broches, welke hij van adellijke dames, heeft gestolen. Hij is echter een echte heer, want de kostbaar opgedofte juf frouw, die smeltend aan zijn voeten valt, omdat hij het enige familiestuk van haar zwaar getroffen weduwe-moeder mee neemt, krijgt nog een extraatje u-i-t de overige buit op de koop toe. De andere broer is advocaat en in hech te samenwerking leggen beiden de moor denaar van htm vader, die het tot politie- prefect heeft gebracht, het vuur na aan de schenen. De weg naar Sacramento mag door 14-jarigen ingeslagen worden. en tal van andere vrienden van het Oekraïns seminarie. Bij de ingang van het klooster wap perde de Oekraïnse vlag, en ook de va derlandse driekleur en de pauselijke vlag wezen op de grootse feestdag, die de eerste bekroning is van heel veel moei lijk werk. De pauselijke internuntius werd bij de ingang van de kapel begroet door mgr. Butscko, die mgr. Giobbe dankte, dat deze naar hier had willen komen en namens alle professoren en stu denten aanhankelijkheid aan Kerk en Paus betuigde. De plechtigheid van het H. Misoffer, waaronder de wijdingen geschiedden, nam vervolgens een aanvang, waarbij assistentie verleenden p. M. v.d. Maele C.ss.R., de vicaris-generaal voor de Oos terse Kerk in Nederland, België en Dene marken, de president van het seminarie de Zeereerw. heer Malinowsky, de rec tor, de Zeereerw. heer Laba en de beide professoren p. Victor Malanczuk C.ss.R. en dr. Lypsky. De wijding tot het pries terschap van de weleerw. heren Paman Muzyczkya en George Politakf^/icz, die als diaken bij de H. Mis fungeerden, had plaats bij de Offerande uitsluitend door ïandoplegging van de bisschop. Na de consecratie werden de vier diakens ge wijd, die hun studies verder in Canada zullen voortzetten. Van de twee neomis ten blijft er een in Culemborg als leraar, de andere gaat naar Engeland. Na de wijdingsplechtigheid had een feestelijke bijeenkomst plaats van alle genodigden. De Kardinaal neemt het woord Kardninaal de Jong hield een hartelijke toespraak, die getuigde van de vaderlijk© liefde, welke Z. Em. de Oekraimsehe priesters en studenter hier in ballingschap toedraagt. Z. Em. liet de PM Sewjjde priesters en diakens naar voren komen, om hen ieder afzonderlijk met hun geluk van deze dag te complimenteren. Lachend zei Z. Em. hierna iets van het optimisme van pater van Nuenen over- enomen te hebben. In ieder geval spoorde Z. Em. de jonge wijdelingen aan op de barmhartigheid te vertrouwen, dat zij weer naar hun vaderland zouden mogen terugkeren. Wij hebben eerbied voor u, aldus de kardinaal, en beschouwen u niet als mai- telaren, maar als belijders van het Geloof. Wij zijn blij u hier te hebben mogen op nemen. God zal uw offer niet onbeloond laten en moge God ook Nederland zege- neiomdat het u pelgrims helpt. Ik reken er vast op, dat gij ook voor ons bidt, voor uw aangenomen vaderland, want wij leven in een moeilijke periode. Tenslotte dankte Z. Em. voor de schone zang, die hem ook bij zijn priesterfeest 1" Augustus in het Utrechtse stadion zo getroffen had. Het rapport bevat uitvoerig toegelich te argumenten voor het verzoek, dat Truman Woensdag j.l. heeft gedaan om de regering bevoegdheid te verlenen op nieuw een contröle op prijzen en lonen m te stellen en andere maatregelen ter bestrijding van de inflatie te nemen. Een adempauze Volgens Truman zal het Amerikaanse bedrijfsleven in 1949 voor „zwaardere beproevingen'' worden gesteld en vormt de huidige lichte prijsdaling waarschijn lijk slechts een ..adempauze", waarop n hernieuwing van de inflatoire druk zal volgen, die het gevaar van een sterke economische depressie zou vergroten. „Ons is wel een adempauze toege staan, doch wij kunnen niet rekenen op een blijvende welvaart zonder verdere inspanningen en waakzaamheid" zo zei- de hij. Een scherpe en Ongelijkmatige prijsdaling kan even ernstige ontwrich tingen veroorzaken als een scherpe en ongelijkmatige beweging van de prijzen in opwaartse richting, aldus Truman. Aangezien beide factoren tegelijkertijd of snel na elkander kunnen optreden, is het nodig een reeks overheidsmaatrege- len gereed te hebben, die, al naar 2e" lang de behoefte, als rem of als stimu lans kunnen worden toegepast. Naar Truman reide, zal bet wellicht niet noodzake'ük ujn alle controle-be voegdheden toe te passen, waarom hU heeft gevraagd. Dg „overvloedige welvaart'die Ame rika thans geniet, vormt volgens Truman een uitnemende gelegenksid om 'n prac- tisch programma uit te werken, dat voor ziet in het onmiddellijk nemen van eco nomische maatregelen, welke gericht zijn op stabiliteit en groei. Met betrekking tot de economische ontwikkeling in 1948 deelde Truman in zijn rapport o.a. mede, dat de Ameri kaanse productie met 3 h 4 pet. is ge stegen. dat de lonen hoger zijn gewor den, hoewel er nog een zekere ongelijk heid bestaat, en dat de omvang van sta kingen ongeveer dezelfde was als in 1947. De ondernemingswinsten waren ho ger dan ooit tevoren en bedroegen, zon der aftrek van de belastingen, in totaal 21 milliard. niveau. Volgens de Raad van Economi sche Adviseurs kan de Amerikaanse vraag naar sommige buitenlandse goede ren thans ten volle worden bevredigd, doch kan in de aanzienlijk toegenomen behoefte aan vele andere goederen nog slechts gedeeltelijk worden voorzien. De Baad erkent, dat er een zekere tegenstrijdigheid bestaat tussen de Amerikaanse buitenlandse politiek, die streeft naar verlaging van de tariefmu ren en de Amerikaanse binnenlandse politiek, die beoogt bepaalde indu strieën te beschermen tegen buiten landse concurrentie. Onze eigen be langen eisen, aldus de Baad, dat wij onze binnenlandse productie-inspannin gen concentreren op die gebieden, waar wij het meest efficient kunnen produceren en dat wjj niet onnodig onze reserves van hulpbronnen, die niet onuitputtelijk zijn, aahspreken. In het kader van het streven tot in standhouding van de hulpbronnen en vergroting van de voorraden van vitïlip materialen, heeft Amerika behoefte aan een grote invoer, aldus besluit het rap port. Bij nadere informatie te bevoegder plaatse te Den Haag. vertelde men on?, dat het UJP.-bericht een concretisering is van berichten, die onlangs hierover Zwitserse z«n verachenenen daar- na in verschillende vorm de ronde ge daan hebben. Men achtte het bericht over d! onderhandelingen tussen Nederlandse en Duitse vertegenwoordigers dan ook van elke grond ontbloot. Het standpunt van de Ned. regering t.av de grenscorrecties is nog steeds on veranderd, zoals ook in de memorie van antwoord Op de begroting van Buiten landse Zaken is uiteengezet. De regering blijft er nog steeds naar streven, om niet alleen enige kleinere, maar ook economisch belangrijke grens correcties doorgevoerd te krijgen. Instandhouding van hulpbronnen Het economisch rapport van president Truman ging vergezeld van een rapport van de Raad van Economische Adviseurs van de president .dat de nadruk legt op de noodzakelijkheid om dit jaar de pro ductiviteit wederom met 4 pet. tt ver hogen. De raad deelt in zijn rapport mede, dat het netto-bedrag der buiten landse investeringen in de V. S. is ge daald van 8,9 milliard tot ongeveer 1,8 milliard. Deze daling is veroorzaakt doordat het Amerikaanse export-over schot ten dele werd gefinancierd door de liquidatie van buitenlandse activa in de V. S. De invoer in de V. S. is gestegen tot ongeveer 20 pet. van het vooroorlogse ROTTERDAM, 7 Januari 1949. 362 ton zinkerts Budel, 200 ton meel Zaandam 350 ton stukgoed Amsterdam, 448 ton tinerts Arnhem, 100 ton oud t)zer IJmuiden, 390 ton copra Maarssen, 90 ton Chili Groningen, 100 ton chili Coevorden. 100 ton chili Lemmer, 200 ton chili Vlagt- xvedde, 100 ton chili Stadskanaal. 60 ton tnalr Delft, 90 ton kunstmest Stadska naal, 200 ton olie Amsterdam, 325 ton meel Amsterdam, 140 ton papier Maastricht, 60 stand, hout Amsterdam, 15 stand, hout Delft 36 stand, hout Schiedam. 30 stand, hout Lithojren. Hier zijn dan de namen van hen, die de jeugdprijsvraag van Kerstmis goed hebben opgelost en als de gelukkigen uit de bus zijn gekomen. Het zijn: Tonny Wöleken. Rotterdamsedijk 209, Schiedam; Gé Schaeffer, Frangois Haver- schmidtlaan 68, Schiedam: Gretha Visser, Lange Nieuwstraat S3, Schiedam. De boeken arriveren volgende week! Grote cirkel: Massaverblijf. Kieine cirkel: Bekende zegswijze. Van buiten naar binnen: 1 Bekend sigarenmerk; 2 Vogel. 3 Achteruitgaand. 4 Stad in Amerika; 5 Groente; 9 Ook niet; 7 Deel van de dag; 8 Daadkracht. 9 Dwaas gepraat; 10 Zee in Europa. 11 Oorlogsmateriaal; 12 Bewoner van een stad in Zuid-Europa; 13 Waterzijde. 11 Aartsvader; 15 Blaam: 16 Feestverlichting Oplossingen inzenden tot Donderdag-, middag. De oplossing van het kruiswoord raadsel van de vorige week: Honzon- taal:l tyrannie; 7 cement; 12 klein: 13 grein; 14 na; 16 mes; 17 agens; 18 n.n-; 19 dra; 21 os; 22 ds; 23 bot; 24 emir; 26 on: 27 Fo; 28 nota; 29 roset; 31 sta; 34 bel; 35 en; 36 eb; 38 som; 40 nu; 42 ei; 44 animo; 45 ai, 47 op; 49 das; 01 li; 53 e.k.55 erf: 57 ets; 59 rede"; 62 lem; 63 Ob; 64 al; 65 gene; 66 tol, 67 ar. 6° es; 70 ras; 71 Ur; 72 engel,74 ram- 76 ut. 77 meter; 78 Davos. 80 gorde*, ol bedelaar. Verticaal: 1 *°**der; 2 Alm; 4 neef; 5 nis: inl 7 credm -ens. 9 mis: 10 en; 11 Tantalus: l3 g„f15 armoe; 17 as; 18 "oten; 20 Ai|"e' ons 23 bob; 25 re: 27 pa; 30 te: f2 |«in.. 33 do. 37 bas; 38 sol; 39 fna:J J. /9 ulg: 43 id.; 46 ieder; 48 priorij a; 52 ir; 54 Kenau; 56 fel: 57 eb: 60 eg el nestor: "gel; 67 0nte' 68 el 69 gave; 72 eed; 73 74 rad. 7a mol. 77 mr 78 de: 79 sa. De rijs viel ten deel aan C W^rg. Rembrandtlaan 12, c0hicdam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2