Kravchenko vecht om zijn eer R Krijgt de „BONBON" de bons? wereld Het laatste snufje op straalmotorgelbied m 18-jarige was verantwoordelijk voor weerobservatie Lading geschiedde correct m m u wMw.p» D\E Een kruisvuur van journalisten-vragen Uit de sportwereld iIMHHH i §8 a FKMERCiDl'sE chrono^r ADIO programma Gebrek aan cacao Eénvanrïedrie, Dezer dagen tekening van Roer-statuut DE RAMP VAN DE NIJMEGEN WOENSDAG 12 JANUARI 1949 PAGINA 2 (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Victor Kravchenko, de schrijver van „Ik verkoos de vrijheid", voor het ogenblik het meest gelezen boek, een werk, dat, zoals men weet, het heftigst het sovjet-regime beschuldigt, kwam Zondag per vliegtuig te Parijs aan uit Amerika, in de hoop, dat zijn proces, het communistische weekblad „Les Lettres fran- gaises" aangedaan, eindelijk zal voorkomen. Onnodig te zeggen, dat belangrijke voorzorgsmaatregelen waren genomen om hem voor gevaarlijke nieuwsgierigheden te vrijwaren. Waar zijn Franse uitgever hem heeft verborgen is nog niet ontdekt. „0*0*1 «H*»»1 RADIO Prijs gaat nog omhoog Cacao het knelpunt naar persoonlijke smaak, want alle drie 2ijn goed tegen ruwe, rode handen en schrale huid: Purol (balsem)-Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen v. 30-75ct NIEUWE DANS UIT AMERIKA? HET INKOMEN VAN TRUMAN GRADUS DIOGENES PASSEERT EEN WAAKHOND KONING GUSTAAF OPENDE DE RIJKSDAG Gunstige begroting voor Zweden STUDIE VOOR DIPLOMA'S PAROLA INST. mSSSSt" VLIEGTUIGONGELUKKEN NAGEKOMEN UITSLAGEN In vierde klassen 'fif? 11111 Belgie zeer tevreden té-Wtm WPP De PTV-N-2 Gorgon IV, gebouwd bij The Glenn L. Martin Company, tijdens een der proefvluchten. (Van onze luchtvaartmedewerker) Bespraken wij enige tijd geleden in onze kolommen een tweetal typen straalmotoren, n.l. de „pure-jet" en de „prop-jet"; thans heeft een geheel nieuw type zijn intrede in de luchtvaart gedaan. Alhoewel aangenomen werd dat dit type motor alleen bruik baar zou zijn bij snelheden groter dan die van het geluid, is het de Marquardt Aircraft Comp. gelukt een dergelijke motor te construeren, welke ook werkzaam is bij snelheden, lager dan die van het geluid. W eer opnemer op vliegveld was achttien jaar HOOGOVEN SCHAAKTOERNOOI NED. TAFELTENNIS KAMPIOENSCHAPPEN SCHAAKRUBRIEK Niettemin is hij gisterenmiddag voor het voetlicht getreden, want zoals aan gekondigd is hy in een persconferen tie verschenen, blijkbaar om de commu nistische pogingen te verijdelen, het pro ces andermaal uitgesteld te krijgen. Het was een eigenaardig schouwspel, dit eerste verschynen van de man, die zich nu al een paar jaar lang verborgen heeft moeten houden. Op de deftige bou levard St. Germain was een belangrijke politiemacht samengetrokken om de be kende Salie de Geographie te bewaken en ook aan de ingang der zaal werdén de journalisten, die ieder persoonlijk wa ren uitgenodigd, streng gecontroleerd. Op uitdrukkeiyke wens van firav- chenko behoorden tot de genodigden ook tal van communisten en crypto-commu- nisten en die laatsten hadden niet ver zuimd op tijd te zijn. De zaai zelf leek wel op een grote fabriek. Het kleine toneel werd belegerd door vele dozijnen persfotografen, terwijl op het voorplan alle grote filmjournalisten hun toestel len en schijnwerpers hadden opgesteld. Verder waren er een 200-tal journalis ten van vele landen zo goed en zo kwaad als dit ging achter het camera-leger ver borgen. Kravchenko werd dan ook in een ver blindend licht ontvangen en moest zich een half uur lang aan allerlei experi menten blootstellen, zodat hij meermalen uitriep: „Maar ik ben toch niet naar Parijs gekomen om gefotografeerd te worden!". Na de uitputtende verrichtin gen was er eindelijk enige mogelijkheid voor een conferentie, die echter tot het eind toe wanhopig chaotisch bleef, want enige leiding was niet .-aanwezig Een stevig gebouwde Rus, in de volle kracht van zijn leven, met scherpe, maar toch wel warme blik, zeer ver van het dwepende verwijderd, dat men bij de Slavische volken meest aantreft. met zwaar kunstmatig gegolfd haar en een hoogrode gelaatskleur, veelal rustig in zijn bewegingen, doch soms weer de mond trekkend voor een ontroering of een glimlach, met overhaasting om het woord te nemenzulk een weinig uitgesproken Russisch type was de man, die achter een eenvoudige tafel plaats nam, aan zijn rechterhand de Franse uitgever en links van hem een tolk. die zijn werk nog al gebrekkig verrichtte. Achter hem een bedrijvige juffrouw, vrolijk papieren uitdelend of vragenstel lers voor hun beurt opschrijvend. Kravchenko, die meestal Russisch sprak, na enige malen Engels beproefd te hebben, spaarde zijn toehoorders het aanhoren van een lange inleiding. „Die heb ik maar op papier gezet en laat ze hier uitdelen". De vragers konden dus van wal steken en zij deden het in alle talen, listig-; en weinig vriendelijke vra gen stellend. i-T Ondanks de langdurige en weinig orde lijke voorbereiding, was de belangstelling niet verzwakt, temeer niet daar vóór zijn vertrek uit Amerika Kravchenko aan de journalisten interessante dingen had verteld, die een belofte waren voor belangwekkende beschouwingen. Kijk eens, zo had hij gezegd, de kracht van de sovjets is de continuïteit van hun poli tiek en het aanblijven van hun politici. Zelfs als men geen kraan is, zoals met Molotof het geval is, is het een toer, altyd dezelfde politiek te verdedigen tegenover tegenstanders, die steeds wisse len, wat de persoon betreft en ook wat de opvattingen aangaat. De kracht der sovjets is, dat zij weten, wat zij willen: hun ideaal van wereld revolutie. Daartegenover stelt men slechts polemieken en advocaten-argumenten, Men laat aan Europa de keuze commu nisme of een verouderd kapitalisme. Dé victorie zal behoren aan hem. die da massa niet rondom de vleesootten, maar om een ideaal weet te vergaren. Op het uitgereikte papier heeft Kravchenko verteld, dat hij altijd tegen alle onrechtvaardigheid is geweest. Hij heeft ondervonden, dat de dictators van hét Kremlin geen rechtvaardigheid bren gen en geen democratie willen. Daarom heeft hij de vryheid gekozen, zonder dat hij, zoals ,Les Lettres francaises" heb ben beweerd, in de greep zou zijn van politieke of politiemachten, of door wie ook gesteund wordt. Ik heb geen enkele regering achter me, behoor tot geen enkele politieke partij, ik ben alleen de democratische beginselen toegedaan en heb vertrouwen in m"~i proces, bij welke gelegenheid ik documenten zal aanvoeren betreffende de sóvjetregering, anders dan in mijn boek, maar gelijk in overtuigen de waarde Geruime tijd heeft hij op het schelden en tieren tegen hem in de communis tische pers geen aandacht willen schen ken, maar toen „Les Lettres frangaises" de leugenverhalen weergaven, als zou hl) een agent zijn van het Amerikaanse imperialisme en met de Amerikaanse ge heime politie in verbinding staan, heeft hij besloten een aanklacht in te dienen, temeer, daar de zaak dan kon dienen in een vrij land. Bijna twee uur lang heeft men Krav chenko daarop met vragen gebombar deerd, of wat op vragen moest lijken. Dientengevolge hoorden wy, dat Krav chenko niet van oordeel is, dat een toe nadering tussen Moskou en de Ver. Staten is te verwachten. Dat er in het Politbureau voorstanders zouden zijn van toenadering gelooft hy evenmin. Of er in Moskou een oppositie groeit Of ficieel zeker niet, maar wel in feite, al was het maar in de concentratiekampen. Kravchenko moge al verwachten, dat aan het einde van de maand het proces zal voorkomen, de kans op een nieuwe verdaging is niet gering, aangezien der- gelyke processen hier altijd gemakkelijk op de lange baan worden geschoven. Donderdag 13 Januari HILVERSUM (301 m.) KRO: 7.00 Nieuws, gram, morgengebed; 9.05 Mozart; 9.40 (en 11.40) Schoolradio; 10.00 NCRV; 11.00 Zonnebloem; 12.03 Piano; 12.33 Amu sementsorkest; 13.00 Nieuws; 13.25 Ame- riik. Walsen; 13.45 V. d. Vrouw; NCRV; 14.00 Marinierskapel; 14.40 V. d. Vrouw; 15.00 Tschaikowski; 15.30 Koor; 16.00 Bij bellen. 16.45 Rachmaninoff; 17.00 Jeugd journaal; 17.30 Vocaalkwartet; 18.00 Gram. 18.15 CWV; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.30 Actual.; 19.45 RVD: 20.00 Nieuws; 20.15 Scand. Ster- evond; 21.30 Familieeompetitie; 22.05 „Vaart der volken"; 22.25 Koor; 22.45 Avondoverdenkimig: 23.00 Nieuws; 23.15 Mozartprogr. HILVERSUM II (415 m.) AVRO 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Gershwin; 10.15 Ar beidsvitaminen; 10.50 V. d. kleuters, 11.00 orgel; 11.45 Lezing: 12.00 Metropole-ork.; 12.38 Piano-duo; 13.00 Nieuws; 13.20 „A- merica-na"; 13.50 Gram.: 14.00 Causerie; 14.20 Solistenconc.; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 „Assortimento"; 17.00 Ka- leidoscoop; 17.20 Welk dier?"; 17.35 Kwin tet Johnny Meyer; 17.50 RVD; 18.00 Nws.; sport; 18.30 Cello en piano: 19.00 Strip; 19.10 Avondschool; 19.45 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Kamerork.; 21.15 Hoorspel; 21.55 Negro-spirituals; 22.30 Lezing; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws: 23.15 Ork. Stan Kenton (gr.); 23.45 ViooL RADIODISTRIBUTIE ni: 7.00 VL Br.: nws, 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gym., 7.50 gram., 8.00 nws, 8.15 H.S. Eng.: BBC Welsh Orch.. 8.50 „Lift up your hearts", 8 55 weer, 9.00 nws, 9.15 Mazurka ork., 10.00 Eng. L.P.: riws, 10.10 verz.pr., 11.00 „Pavillion Players", 11.30 Eng. H.S.: Apache.ork., 12.00 VL Br.: lichte muz., 12 30 weer- en landb. ber.. 12.40 gevar. muz., 13.00 nws, 13.15 gram., 14.00 ernstige muz., 15.00 Eng. H.S.: blos.orgel, 15.15 Billy Ternent en ork., 16.00 Eng. L.P.: Billy Mayerl. en ens., 16 30 Ralph Wilson en dansork., 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Bérom.: Orch. Radiosa, 18.30 VI. Br.: v. d. sold.. 19.00 Fr. Br.: omr.ork., 19.30 VI. Brussel: VI. kleinkunst, 19.50 „Nieuw- jaarsklokken", feuilleton, 20.00 verz.- progr., 21.00 Eng. L.P.: Sidney Torch en ork., 21.30 verz.progr., 22.00 VI. Br.: nws, 22.15 Fr. Br.: gram., 22.55 nws; 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Fr. Br.: nws 7.10 gram., 7.15 div., 7.30 Eng. H.S.: .Rumballeros", 7.55 weer, 8.00 Fr. Br.: nws 810 conc., 9.00 VI. Br.: nws, 9 05 conc., 10.00 Eng. H.S.: Roy Wallisen ork 1030 piano, 10 50 Amer. Bulletin, 11.05 schooluitz., 11.30 Eng. L.P.: v d. sold., 11.45 Marimba spelers, 12.15 Fr. Br ornr- ork., 13.00 Eng. L.P.: orgel, 13.30 BBC aheater ork., 14.15 ork. Stapleton, 15.00 Kalundborg: ork. Christonherson 16.00 Eng H.Suitz. uit West-Engeland, 17.00 ens. Joe Heyne, 18.00 v. d. sold., 18.30 omrork., 18 45 Eng. L.P.: hoorsp., 1915 Portland Light Orch... 1945 Fr Br.: nws, 20.00 Luxemburg: div., 20.30 Eng. UP muz. klankbeeld, 21.00 VI. Br.: Schatten der aarde, klankbeeld. 21.30 gram., „2.00 Eng. L.P.: hoorsp., 22 30 Boyd Neel struk- kwartet, 23.00 nws, 23.15 gedichten, 23.35 ork. Lewis. (Van onze verslaggever) Jtiet, dat wij bonbons tot de eerste levensbehoefte rekenen. Maar het is lastig, om alle visites te moeten tracto ren op bruidsuikers, terwijl er in geen velden of wegen een bruiloft te beken nen is. Bovendien voelt ieder liefheb bende echtgenoot een wrevel als hij volkomen onbekend met bonbon- schaarste van Zoete Inval naar Mai- son de Pompadour pelgrimeert, om overal zijn neus te stoten tegen suiker goed, angstig, dat hij na 20 staties nog onvoldoende moeite gedaan heeft om 't vrouwtje' tevreden te stellen. Uw verslaggever is een van dezulken. Hy is echter ter wereld gekomen met op zijn lippen de vraag „waarom", gekoppeld aan de vrouwelijke inslag om een ondub belzinnig antwoord op zijn vragen te krijgen. Waarom zijn er geen bonbons te koop? Omdat binnenkort de vrije prijsvorming te verwachten is. Betekent dat een suikeroorlog met bon bon-dozen? Geenszins, de prijs zal tot tegen de gul den stygen, want nog steeds worden de fabrikanten slechts bevoorraad op basis van 40 pet van hun verbruik in 1939. Zo lang er nog geen vrij aanbod is, is geen prijsverlaging te voorzien. Eerder een prijs-polstok-sprong, om de detailprijs in drageiyke verhouding met de productie kosten te brengen. De wereldprijzen van cacao-boter en opmaak-ingrediënten als amandelen, ha zelnoten enz. zyn tot ongeveer het zeven voudige gestegen. Zolang de prijs-vast- stelling duurde, waren er fabrikanten, die geen normaal assortiment afleverden, om dat dit niet lonend was. De kwaliteits industrieën voelden er weinig voor om haar verworven reputatie te gaan onder- mynen door het afleveren van minder goed verzorgde lekkernüen. Zij moesten he vaak tegen hun zin, met suikergoed goedmaken. Nederland staat er, wat de cacao betreft, in meer opzichten slecht voor. Voor de oorlog bezetten wy de 3e plaats van de wereld-lijst van cacao-verwerkende in dustrieën, maar door de oorlog zyn vele landen, o.a. vele in Zuid-Amerika, overge gaan tot het bouwen van eigen installa ties voor het maken van poeder-chocola en cacaoboter. Dit wordt in de Zaanstreek terdege gevoeld. De export van afge werkte producten loopt eveneens terug, omdat Nederland niet meer kan concur reren. Engeland is hard bezig op het vaste land te „dumpen". Zo is in België Engelse „couverture", d.i. slappe chocola, te koop tegen pryzen, waarvoor in Nederland de aanmaak alleen al onmogeiyk is. Een nadeel blijft ook voor onze fabrie ken, dat er geen economische politiek op lange termijn gevoerd kan worden. Im mers men moet elk jaar opnieuw afwach ten, hoeveel plaats er vry gemaakt zal worden in de wederzijdse handelsverdra gen, welke met diverse regeringen wor den afgesloten. Dit maakt de bedrijfsvoe ring uiterst gevoelig. De binnenlandse opheffing van de dis tributie kan nauwelijks een uitweg heten, ook al komt de vrije prijsvorming tot stand. De belangstelling voor bonbons moet afnemen, als de pryzen nog een kwart hoger worden. De wereldprijs van de cacao vertoont weinig tendenz om te dalen, evenmin als die van de reeds ge noemde neven-ingrediënten. Wie kennis genomen heeft van het feit, dat er in diveise plantages ziekte heerst onder de gewassen, zai voorlopig weinig hoop hebben, dat hy bonbons by pakken zal kunnen winnen door het werpen van vliegtuigbommen op het Lunapark. („En dat voor één dubbeltje: tien centen geld") De uitgaande wereld in New York heeft zich op een nieuwe dans geworpen, wel ke volgens de mensen, die het kunnen weten, het grootste succes zal worden sinds de Lambeth Walk. De dans heet „Meutschi Putz Di", het geen ongeveer „Meisje, was je gezicht" betekent. Hy is gebaseerd op een Zwit serse volksdans en de figuren en het tempo doen denken aan het klassieke menuet. De Amerikaanse senaatscommissie voor de overheidsdiensten heeft met tien te gen één. het wetsontwerp goedgekeurd, inhoudende verhoging van het jaarlijks inkomen van de president der Verenigde Staten van 75000 tot 100000 dollar en toe kenning van een jaarlijkse bijslag van 50000 dollar voor representatiekosten. Spijt, vermengd met droefheid. Dat beschrijft min of meer de gevoe lens van D. R. W.-redactie, toen wij ver namen, dat een lid van de Rotterdamse gemeenteraad tydens de jongste begro tingsdebatten had aangedrongen op opheffing van het Gemeentelijke Inlich tingenbureau. Want wij waren een van zijn meest geestdriftige klanten. Menige morgen hebben wy het bureau opgebeld om te vragen, wat er (bijvoorbeeld) met onze schoenen was gebeurd. En een lage, muzikale stem antwoordde dan prompt: „Ze liggen onder aan de trap. dommerd". Eens ,toen we op de heuvel in het Park over de Maas zaten te staren, sprong een loslopende Bouvier op onze schoot en kreeg een toeval. We belden direct net Gem. Inlichtingenbureau op en kregen de raad het arme beest een aspirientje te geven en het daarna alleen op te sluiten in een donkere .koele kamer. Eens vertelde het bureau ons zelfs, wie we waren en waarom. Natuurlijk vroegen we altyd om te worden doorverbonden met Ineke, het ambtenaresje met de gouden stem en het gulden hart Koning Gustaaf van Zweden heeft gisteren de nieuwe parlementaire zit ting van de Rijksdag geopend. De negentigjarige werd op een draagbaar naar de ingang van het Rijksdagge bouw gebracht en verliet het na afloop der plechtigheid op dezelfde wijze. Eenmaal in het gebouw aangekomen, was de koning, ondersteund door kroon prins Gustaaf Adolf en prins Bertil, in staat naar de troon te lopen. Nadat hy zijn plaats op de troon welke een trede lager was geplaatst dan gewoonlijk had ingenomen, deelde hy de Rijksdag in de kortste openings-rede welke hy ooit hield mede, dat de volksvertegen woordiging mgelicht zou worden omtrent het verloop der besprekingen tussen de regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken ove- het organiseren van een gemeenschappelijk verdediging van Scandinavië. De koning sprak met vaste stem. Toen hij uitgesproken was, kreeg hy echter een hoestbui, waardoor zijn krachten afna men en hij van de troon naar de deuren van het Rijksdaggebouw moest worden gedragen. De dienst, die na afloop van de plechtigheid in de kapel van het paleis werd gehouden, is door de koning niet bijgewoond. De minister van financiën diende later op de dag zijn begroting in, welke een surplus van 721.128.800 kro nen vertoont. De inkomsten voor het komend begrotingsjaar zijn geschat op 5.Ï15.939.400 kronen en de uitgaven op 4.394.810.600. Vraag, alvorens mondelinge of schrifte lijke cursus te volgen naar de mogelijk heden en resultaten van onze schriftelijke privé-opleidingen Boekhouden - Talen - Middenstandtdip» M.B.A. - H.B.S. - M.U.L.O. Erkend door Inspectie schrift.el. onderwijs. Voor zover thans hierbij acht personen Te Pelotas, in Zuid-Brazilië, is een vliegtuig neergestort, bekend, verloren het leven. ■Hedenochtend vroeg is 'n Amerikaanse Skymaster van de luchtbrug naar Ber lijn neergestort 3 K.M. ten Oosten van het Frankfortse vliegveld Rijn-Mam. De uit drie personen bestaande bemanning kwam om het leven. Het vliegtuig keer de ledig van Berlijn terug. De hemel was bewolkt en er viel lichte sneeuw. De „Sportkroniek" geeft de volgende nagekomen uitslagen van op 2 dezer ge speelde wedstrijden: 4e klas H: Zwervers Pechvogels 82; 4e klas L: Dubbeldam —Bolnes 20. Voor Zwervers betekent dit, dat de achterstand op de beide lei ders Hion en Schoonhoven nu tot 1 punt is ingelopen. Dubbeldam heeft door deze 2 punten meer zelfs Portugaal van de kop verdrongen en leidt nu met een gelijk aantal punten, doch met nog een wed strijd in petto. De Belgische premier. Spaak, heeft gisteren verklaard te verwachten, dat de Zesmogendhedenovereenkomst, waarbij werd besloten een internatio nale autoriteit de bevoegdheid van controle over het Roergebied te ge ven, „in de eerstvolgende dagen" zal worden getekend Spaak voegde hieraan toe, dat de overeenkomst door de parlementen der betrokken landen zou moeten worden geratificeerd. De commissie voor bui tenlandse zaken van de Belgische ka mer van afgevaardigden, waaraan hy verslag had uitgebracht, had als haar oordeel te kennen gegeven, dat de over eenkomst „gunstiger was uitgevallen, dan men had kunnen hopen. De premier bevestigde, dat België met de volledige steun van Luxemburg een Belg candidaat had gesteld voor de functie van permanent secretaris generaal van het internationale contro lerende lichaam voor het Roer-gebied. „Of de Belgische candidaat voor deze functie zal worden gekozen of niet in ieder geval zal België in dit lichaam vertegenwoordigd zijn", aldus Spaak. Deze motor vindt het eerst zyn toepas sing by de Amerikaanse „Martin PTV- N-2", een onbemand vliegtuigje, dat enige gelijkenis toont met de Duitse V-I. De „Ram-jet" is constructief wel de meest eenvoudige straalmotor, welke men zich maar denken kan. Het geheel bestaat slechts uit een holle buis, re den waarom men hem ook wel met „kachelpijp" betitelt waarin een 'sproeier voor de brandstof en een ont stekingsapparaat, zyn ingebouwd. Men kan er dan ook zonder meer geheel door heen kijken. De motor werkt alleen bij hoge snel heden. De aan de voorzijde binnendrin gende lucht vormt dan als het ware een muur waartegen het, in de motor ge- vormde en tot ontbranding gebrachte gasmengsel een enorme druk uitoefent, zodat, evenals by andere typen straalmo toren. door de reactie een voorwaarts ge richte kracht ontstaat, welke het vlieg tuig in beweging orengt. Het rendement van de motor wordt groter naar gelang de snelheid groter wordt, zodat dit type motoren by snel heden welke die van het geluid over schrijden, het meest doeltreffend zullen, zijn. Uit het feit, dat deze motoren eerst werk: aam zijn bij een zekere snelheid volgt, dat net vliegtuig niet op eigen kracht kan starten, zodat er dus een ze kere aanvangssnelheid aan gegeven moest worden. Tydens de proefvluchten werd de PTV-N-2 (Prepulsion Test Vehicle) dan ook gelanceerd vanaf een speciaal uitge rust „Black-Widow" gevechtsvliegtuig. Toekomstige .achtvliegtuigen, welke, benevens een normale straalmotor, ook met een ram-jet worden uitgerust, zullen door de enorme nelheid, welke zij be reiken kunnen, i' zeer korte tijd op het strijdtoneel aanwezig kunnen zijn en een vijand, voor dat „eze zijn doel bereikt heeft, reeds gevoelige verliezen kunnen toebrengen. Gisteren is te Ayr (Schotland) het onder zoek inzake de ramp met de Ned Constel lation „Nijmegen" voortgezet. Gehoord werd John Nisbet, controlerend ingenieur In het generatoren-station te Kiimamoc'n. die verklaarde dat vroeg in de morgen op 21 October, toen hij op zyn post was in de controlekamer, plotseling een sterke af wijking werd geconstateerd in de voe dingsleiding van Kendoon. De alarmschei ging en het waarschuwingslicht flikkerde in de controle -kamer was men niet in staat te ontdekken, waar de storing zich bevond In antwoord op een vraag van John Ca meron van de K.L.M. zeide Nisbet, dat de storing in geheel Schotland te bemerken moet zyn geweest, dus ook op het vliegveld Prestwick. J. S. R. Matr, ingenieur van de „British Electricity Authority", verklaarde dat men hem op de dag van het ongeval om drie uur voormiddag mededeling had ge daan omtrent een ernstige storing in de transmissie, welke zich blijkbaar voor deed tussen het generatorstation te Kil marnock en Kendoon. Arbeiders waren uitgezonden om de fout op te sporen. Ver volgens had hij de hoogspanningsdraden nabij Tarbolton onderzocht en bevonden, dat drie draden gebroken waren, terwijl een vierde de aardleiding, was beschadigd In antwoord op een vraag van H. R Leslie (Brits ministerie voor burgerlucht vaart) verklaarde Mair, dat hij aannam, dat een vliegtuig gevlogen had onder de aardgeleiding door, die de bovenste draad vormde op het punt, waar de andere drie draden gebroken waren. Cameron: ,wat zou het gevolg zyn, in dien men aanneemt, dat het toestel door de drie geleide-draden heen vloog en deze brak en tegelijkertijd langs de aardgelei ding scheerde'' Zou het toestel dan onder stroom komen te staan?" Mair: „ja". Cameron: „zou de volle kracht van de 132.000 volt zich aan het toestel toedelen?" Mair: „ja" Mair voegde er aan toe, da: het toestel, wanneer het in contact kwam met de aardgeleiding en de geleidedraden onder sterke stroom zou komen te staan, waardoor het metaal van het vliegtuig vlam zou kunnen vatten. Cameron: ,en indien zich benzine lrr de vleugels van het toestel bevond, zou daar dan niet vermoedelijk brand ontstaan?" Mair: „ja". De heer G. Gerritsen van de vrachtafde ling der K. L. M. te Amsterdam verklaar de dat hy het laden niét haastig verricht had. al vertrok het vliegtuig een half uur te laat. Passagiers en lading werden ge wogfen- Het gemiddelde gewicht der be manning was 75 kg. per persoon. De heer C. van Loon, chef-ladingmees ter der K. L. M. op Schiphol verklaarde dat het tijdens het laden donker en ru moerig was op het vliegveld. Dit deed ech ter aan de nauwkeurigheid van het laden niets af, dit is absoluut correct geschied Men was by het laden absoluut niet ge haast. In antwoord op een vraag van Cameron, of hy zich ten volle bewust was van de verantwoordelijke plichten, die hij te ver vullen had, zei Van Loon: Ja, Hij voegde er aan toe, dat hij zijn plichten met be trekking tot het vliegtuig op die avond had vervuld. Cameron: Begrijpt u, waarom deze sug gestie nu door de kroon naar voren wordt gebracht? Van Loon: Neen, ik begrijp het niet. Leslie: Ik tracht alle aspecten van deze zaak te belichten en doe geen suggesties. Cameron: Ik ben zeer blij die verzeke ring te hebben. Joh. de Jong, van de afdeling route- voorlichting van de K.L.M. op Schiphol, verklaarde, dat het handboek voor piloten van de Amerikaanse legerluchtmacht geen deel uitmaakt van de navigatie-uitrusting van K.L.M.-vliegtuigen. Leslie: Ook niet de weer- en geogra fische kaarten, die door die bron worden gepubliceerd? De Jong: Neen. Vervolgens werd De Jong een gedeelte lijk verbrande kaart overhandigd en Les lie vroeg: Maakte dit deel uit van de of ficiële navigatie-uitrusting? De Jong: Neen. Op een desbetreffende vraag van Came ron antwoordde De Jong, dat de radio golflengte te Prestwick niet bruikbaar was en dat in plaats hiervan een radio baken van middelmatige frequentie van 20 tot 22 October van hetzelfde punt uit werkte. De waarschuwingslichten aan de radio- masten waren onklaar, behalve aan een mast. Deze inlichtingen waren aan gezag voerder Parmentier verstrekt. De president verliet zyn zetel om aan de heer De Jong een landingskaart voor het vliegveld Prestwick te tonen, welke, zo zei hij, een punt, dat een hoogte had van 45 voet, even ten Oosten van het vliegveld bevatte. Hij vroeg: Is deze kaart in het hand boek, dat officieel aan gezagvoerder Par mentier werd verstrekt, gelijk aan de niet officiële kaart, welke door de Amerikaan se legerluchtmacht werd gepubliceerd en welke een paar minuten geleden aan U werd getoond? De heer De Jong antwoordde, dat hij er niet zeker van was, o. deze gelijk was en de president gaf de officiële stenograaf daarop instructie de kwestie niet in zyn notities te vermelden. De heer P. van Houwelingen, navigatie- chef van de K.L.M. op het vliegveld Schiphol antwoordde: Ja op de vraag: Stelt u vertrouwen in gegevens, die aan kaarten van de Amerikaanse legerlucht macht zyn ontleend? Van Houwelingen zette uiteen, dat ver tegenwoordigers van de K.L.M. persoon lijk documenten overhandigden aan em- pïoyé's van buitenlandse luchthavens. Hij was „er practisch van overtuigd", dat deze kaart persoonlijk te Schiphol was over handigd om haar aan employé's te Prest wick te geven. Hij kreeg haar per brief uit Prestwick terug. Hy verklaarde verder, dat de Britse autoriteiten voor December 1948 officieel geen landingskaarten voor Prestwick had den uitgegeven, maar later waren officieel documenten gepubliceerd. Ian Havron Simpson, metereologisch assistent op het vliegveld Prestwick ver klaarde dat in de avond van 20 October tussen 23.00 en 23.30 uur (plaatselijke tijd) de waarschuwingslichten op de radiomas- ten op een afstand van ongeveer drie mijl te zien waren. Hy bracht het grootste deel van dat halve uur door buiten zyn kantoor op het vliegveld om de weersom standigheden waar te nemen. Er was een windstoot om 22.00 uur, welke een snel heid had van 30 myl per uur. Leslie: Trad er een behoorlijk snelle verslechtering op, die avond na 23.00 u.? Simpson: Neen. Er trad in het geheel geen snelle verslechtering op. Simpson verklaarde voorts, dat elke opmerkelijke verslechtering van het weer tussen de tij den, waarop waarnemingen worden uit gezonden, speciaal zou zyn uitgezonden. Indien er zich een belangrijke wijziging om 23.10 had voorgedaan, zou hij naar binnen zijn gegaan om het cijfer betref fende vlieggeschiktheid op de kaart te raadplegen. Dit cijfer was toen hij op het ogenblik van de ramp aan het werk was drie. Simpson zei, dat, toen hy het meteo rologisch station om 23.00 uur binnenging, hy alle weersomstandigheden controleerde en dat het cyfer geen wijziging behoefde. Een half uur later controleerde hy het cyfer opnieuw en het was niet gerecht vaardigd een bericht uit te zenden, dat het weer slechter was geworden. Het cijfer was nog drie. Simpson zei, dat, hoewel het niet zijn taak was te kyken naar de dage lijkse lijst van aankomsttijden van vlieg tuigen, hy wist, dat er die avond een grote Constellation moest aankomen. Op een vraag van Cameron, 'waarom hy de tijd tussen 23.00 en 23.30 uur buiten zijn kantoor was, antwoordde hij: Het is een algemeen gebruik; wanneer het weer zo slecht is, zijn wy de meeste tijd buiten. Cameron: Dus het weer was slecht? Antwoord: „Ja". Cameron: En werd slechter? Antwoord: Het werd in geringe mate slechter. In antwoord op een andere vraag van Cameron zei Simpson, dat bij precies achttien jaar was, toen het ongeluk ge beurde, en dit was het eerste vliegveld, waar hij practische weerobservatie moest doen. Gedurende een maand tot vtjf weken, zr. zei hy, had hij met een verantwoordelijke!- persoon samen dienst gedaan, nadien was hy alleen ge weest. Cameron U bent verantwoordelijk voor de waarnemingen en het uitzenden er van en het besluit, of er tussentijdse berichten moeten worden uitgezonden? Antwoord: Ja. Simpson zeide, uitgezonden was dat er een boodschap omtrent verslechtering van het weer voordat hij om 22.00 uur in dienst Kwam. Hij gaf toe, dat vliegtuigen een aanzienlijke verandering in de weers gesteldheid „behoorlijk snel" behoorden te weten. Op desbetreffende vragen verklaarde hy, dat een zoeklicht was gebruikt voor het bepalen van de hoogte van het wol kendek. Om ongeveer twee uur in de och tend had dit echter geweigerd. Waar schijnlijk was de peer stuk gegaan en op dat ogenblik was er geen nieuwe be schikbaar. Hij had dit via een weerkun dige moeten melden aan de administratie. Simpson zeide niet te weten, dat twee van de lichten op de radiomasten uit wa ren. Hierop werd Simpson gevraagd: Wilt u hiermee zeggen, dat u niet weet hoeveel lichten er op de radiomasten zyn? Antwoord: Neen. Simpson zeide verder, dat het de gewoonte was het verst moge lijke zicht te melden. Hij kon niet mede delen wat het zicht naar het Noord-Oos ten was op de nacht van het ongeluk. Volgens eerdere observaties was het zicht 3.900 yards. Op de vraag of het zicht minder kon zyn geweest dan 3.900 yards antwoordde Simpson dit niet te geloven. Hem stonden echter geen middelen ter beschikking dit te toetsen. Simpson verklaarde, dat hy en zijn collega's, die allen jonge mannen wa ren, verantwoordelijk waren voor het uit zenden van weermeldingen. In vochtige nachten riep hij altijd de dienstdoende functionaris van de meteorologische dienst naar buiten. In de bewuste nacht was deze tussen 23.00 en 23.30 uur naar buiten gekomen. Simpson zeide verder volgens instruc ties te handelen, indien hij een plotse linge verslechtering van het weer niet als een dringende tussentijdse boodschap zou doorgeven. Op hem en zijn collega's, on geveer zes jonge mannen, werd „tamelijk nauwgezet toezicht" uitgeoefend door de meteorologische functionaris. De waarne mingen werden echter nooit door de dienstdoende meteoroloog getoetst. Simp son was er voldaan over, dat zijn opgaven van die avond juist waren. Het uitzenden van een bericht over verslechtering van de weersgesteldheid mocht nooit geschie den zonder de weerkundige. Campbell, de vertegenwoordiger van de minister voor de luchtvaart, zeide. dat ge opperd was, dat de windmeter niet gehéel vrij opgesteld was. Simpson antwoordde hierop, dat de windmeter op het meest vrije gedeelte van het vliegveld opgesteld was. De voorzitter, McDonald, zeide, dal d- mogelijkheid van een windsnelheid van 50 mijl per uur was geopperd. Simpson zeide dit niet te geloven, doch in tegen deel er zeker van te zijn, dat dit niet juist was. Indien de windmeter 23.30 uur een windsnelheid van 14 mijl aangaf, was dit ook zo. Nadat Simpson drie uur in de getuigenbank had gestaan, werd de zit ting tot de volgende dag verdaagd. De uitslagen van de vierde ronde lui den: Bergsma—O'Kelly 0—1, Wade—Baay afgebr., Schmid'tGolombek Tar - takovgervan Scheltinga YiVs, Henne- berkeVan Steenis afgebr. De stand luidt thans: 1. Schmi-dt 3 pun ten, 2. Baay 2% punt 1 afg. partij, 3 en 4 Golombek en Tartakower 2% punt, 5. Henneberke 2 punten 1 afg„ 6. en V. O'Kelly en Van Scheltinga 2 punten, 8. Bergsma 1 punt, 9. Wade punt 1 afg., 10. Van Steenis 0 punten 1 afg. De afgebroken partijen uit de derde ronde werden uitgespeeld met de vol gende resultaten: Golombek won van Wade en Baay won van Bergsma. Op 29 en 30 Januari zullen door de af deling Utrecht de open Nederlandse tafel tenniskampioenschappen worden georga niseerd in de Irenehal van de Jaarbeurs. Alle inschrijvingen voor dit internatio naal tournooi zijn nog niet binnen, doch het ziet er naar uit, dat een sleet gezel schap zal deelnemen, waarbij zich bevin den: bij de dames de kampioene van Bel gië 1948 madame Detournay, het gehele Engelse team dat aan de wereldkampioen schappen deelneemt, miss Peggy Franks, miss Pinky Harness, de jeugdkampioene Adele Wood en bij de heren Guy Amou- retti, kampioen van Frankrijk 1948, Mi chel Hagenauer, die 6 maal kampioen van Frankrijk is geweest en kampioen van Zwitserland, de wereldkampioen R. Berg- mann en de 15-voudige wereldkampioen Victor Barna. Het gehele Nederlandse team, bestaande uit Cor du Buy, Cor Pelser, Bep van Hem, Huub Thien, Mar- got van Wijk, Tine Mos, Tert de Zeeuw en de 16-jarige Coby van Megen, zal deel nemen. Dit, zelfde Nederlandse team speelt op 31 Januari ecu wedstrijd tegen Denemarken te Kopenhagen en komt van 4 tot 10 Februari uit op de wereldkam pioenschappen te Stockholm. (Schaakredacteur P- A. KOETSHELD. Achterweg 86, LIsse.) De eerste rubriek van dit jaar openen Wij met de gebruikelijke jaargroet; aan onze lezers heil en zegen over 1949. Hierbij voegen weonze dank voor de gelukwensen, die wij bij de Jaarwisseling van onze oplossers mochten ontvangen. Op verzoek van een oplosser zullen we, in het eerste kwartaal, het volgende ondernemen: Aan de oplossing van een probleem worden punten verbonden. By tweezetten twee, by driezetten drie punten enz. Extra-punten worden toage- kend voor het aangeven van nmyploe, baarheid en wel een punt minder dan de auteursoplossing. Wanneer de lezer een nevenoplossing inzendt en niet van de auteur, dan krijgt hij toch het be paalde aantal punten, echter niet dubbel, al zou hij ook tevens de auteurs- oplossing vermelden. Wij meenden d'-t besluit te moeten nemen om belang hebbenden het s§aie navorsen te besparen- Met onoplosbaarheid is dit heel iets anders; hiermede voorkomt men veel het oppervlakkige oplossen en daardoor bevordert men, dat opgaven met ver borgen varianten naar waarde worden genoten. Het behaalde puntcijfer hopen we wekelijks achter de oplossersnamen te vermelden. Prijzen zijn er echter niet aan verbonden. Na beëindiging van dit kwartaal zal wel blijken, of wy er mee voort kunnen gaan. No. 6483. W. J- WOLFS, St. Michiels Gestel. Ie plaatsing. Mat in twee zetten. Nn .6484. M. HA VEL, Praag. Ie plaatsing. Mat in drie zetten Correctie van no. 6481. Jac. Haring. Tot onze spijt is hier 'n grove vergis sing begaan, waarom wij van deze tweezet de stand in letters en cijfers nu vermelden. Wit: Kh8, Da7. Tc6—f6, Rg6—g7. Pb8: =7- d7. h7. a M Zwart: Ke7, De6, Rc8—d8; d5, d6, e6. f6 PROBLEEMOPLOSSING: No. 6478. K. A. K. Larsen- 'Deze opgave had no. 6477 moeten zijn). 1. Tc4 c4c2 enz. Goede oplossingen ontvangen van: ir. A Bergstein. Geleen; Th. Deu!:ng, Den Haag; H. Th. v. Goor, Voorburg; J. Dickhaut, Nijmegen; H. P. v. Dorsten Rotterdam; W. H Haring, Schipluiden; P. A. Hendriks Rotterdam; P- H. Bou- dijk, Rotterdam; B. Luger, Eindhoven; C. J Lutz. Gouda; C. H Nij-kamp. Almelo: F Pijls. Maasbracht; A. Rondema Til burg; G. v. Rooyen. Heemstede; P. H. Schreurs, Blerik;' J. H. Schoeman, Rot terdam; Stijn Pompe. Voorburg; C v d. Weide, Rotterdam: F, Witte, Den Haag; J. H. v. d Veer. Groesbeek. Van laatst genoemde Vermelden we ook nog 6474 en 6475

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2