Juist weerbericht had ongeluk kunnen voorkomen van de „Arehers De ramp van de „Nijmegen ADIO GOED, GOEDt Duitse gr correcties De rode terreur in Hongarije ontvoering van Sinterklaas ,r DONDERDAG 13 JAMJAR! 1949 PAGINA 2 Door de „zes landen" besproken Onbetwist de beste tandpasta DUITS RECHTER VEROOR DEELDE NEDERLANDS INGENIEUR TER DOOD DUITSE NOBELPRIJSWINNAARS Geen waarschuwing voor wolkendek GRATIE VERLEEND door NORBERT GARA1 De diplomatieke medewerker van Reu ter vernam, dat de regeringen van En geland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Benelux-landen de aanbevelingen hebben ontvangen, welke zijn opgesteld door een werkcommissie, waarin deze zes landen zijn vertegenwoordigd. Deze commissie is kort geleden te Parijs bij een gekomen, teneinde advies uit te brengen betreffende eisen tot geringe veranderingen van de Duitse grens, "wel ke door de West-Europese bondgenoten zijn ingediend. Volgens een bericht uit gewoonlijk be trouwbare bron heeft de werkcommissie zich bepaald tot behandeling van een gedeelte der eisen tot kleine grenswijzi gingen. Behandeld zijn de eisen van Bel gië en Luxemburg en slechts een klein gedeelte van de Nederlandse eisen. De werkcommissie heeft genoemde eisen goedgekeurd en, naar uit betrouw bare bron wordt vernomen, worden de aanbevelingen van de commissie door de regeringen van Groot-Britannië en van de Benelux-landen onderschreven. Over het standpunt van de Franse en Amerikaanse regeringen is hog niets onthuld. Op 4 Mei 1943 bestond de Regierungs- rat dr. Arno Arlt, voorzitter van een Duits Standgerioht te Hengelo het de bedrijfs leider van de machinefabriek aldaar, ir. F. M. Loep, ter dood te veroordelen, om dat hij ervan overtuigd zeide te zijn, dat de bedrijfsleider een der leiders was van de staking bij gelegenheid van de terug voering van Nederlandse militairen in Duitse krijgsgevangenschap. Nog in de avond van dezelfde dag werd ir. Loep gefusilleerd. Het B. G. te Arnhem heeft zich gisteren uitvoerig met deze tragische geschiedenis beziggehouden bij de behandeling van de zaak tegen de 39-jarige Regierungsrat. Het is komen vast te staan, dat dr. Arlt moet hebben geweten, dat ir. Loep bij de staking in de machinefabriek niet be trokken was aangezien hij op de vierde Mei met vacantie was. Verdachte voerde aan, dat de heer Stork een van de me dedirecteuren van genoemde fabriek aan het twijfelen was geslagen door het afleggen van verklaringen, die ook wer kelijk enige twijfel overlieten. De proc.- fiscaal, mr. H. Huber, merkte op, dat een tekort aan kennis omtrent de rechtspraak verdachte zeker kon worden verweten. Hij wenste evenwel de tijdsomstandighe den, waaronder het standgerecht plaats vond in aanmerking te nemen en eiste een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. Het comité voor de Nobelprijzen te Stockholm heeft besloten de Nobelprij zen voor scheikunde van 1939 alsnog toe te kennen aan de Duitse hoogleraren Richard Kuhn en Adolf Butenandt, wie Hitier destijds vefbood deze onderschei dingen in ontvangst te nemen. succes, maar het zoeklicht kon de vol gende nacht weer worden gebruikt. C. J. Boyden, meteoroloog op het vlieg veld Prestwick, gaf op Leslie's verzoek bijzonderheden over de weersgesteldheid op Prestwick bij vier gelegenheden in 1947 en drie gelegenheden in 1948, waarbij gezagvoerder Parmentier daar landde Snitslaar, hoofd van het vliegbedrijf van de K.L.M., die vertelde, thans de plaats van Parmentier in te nemen, zei- de, dat het maximum-landingsgewicht van het toestel tot 83.000 lbs. was toege nomen. Het weerbericht van Prestwick had 20 October voor 23 uur een wolken dek opgegeven op een hoogte van 700 voet. Om 23.30 werd een hoogte van 300 voet opgegeven. Cameron vroeg Snitslaar of dit naar zijn mening een aanzienlijke verandering was, het heersende weer in acht genomen. Antwoord: Ja, vooral met het oog op de beperkende maatregelen van mijn maatschappij. Cameron vroeg daarop of het weerbericht van 23.30 vol gens de beperkingen van de K.L.M. niet aanleiding gaf met een zichtlanding op landingsbaan 26 te dalen. Het antwoord was bevestigend. Cameron las een radiogesprek tussen Prestwick en het vliegtuig voor van 22.55. Het vliegtuig had gevraagd of het ground approach systeem te gebruiken was en welke landingsbanen gebruikt werden. Prestwick antwoordde, dat baan 26 en 32 vrij waren voor gebruik onder de toen heersende weersomstandigheden en sein de daarna het weerbericht. Het gezamenlijk episcopaat in Hon garije heeft gisteren medegedeeld, dat het de onderhandelingen met de rege ring. kort na de arrestatie van de Hongaarse primaat, kardinaal Minds- zenty, begonnen, niet kan voortzetten. De besprekingen begonnen op 4 Ja nuari op verzoek van premier Istvan Dobi. Er werd slechts één bijeenkomst gehouden; de tweede, die Zaterdag j.L zou plaats vinden, werd op het laatste ogenblik zonder opgave van reden af gelast. De bisschoppen, die hun besluit in een brief aan de premier mededelen, vrkla- ren, dat zij de huidige problemen tus sen Kerk en staat Maandag hebben be studeerd en tot de conclusie zijn geko men, dat het hun „op het ogenblik'' niet mogelijk was, de besprekingen voort te zetten. Cameron verklaarde, dat omstreeks de tijd van aankomst van het vliegtuig twee weerberichten gereed waren ge maakt. Een ervan bevatte de woorden: „verslechtering van het zicht" en een waarschuwde tegen verslechtering van het wolkendek. Snitslaar zeide, dat in derdaad twee weerberichten naar het toestel geseind waren, doch dat hierin niet de waarschuwingen over wolkendek en zicht vervat waren. Indien het weer bericht van 23.30, 23.16 in handen was geweest van Parmentier had deze nooii een poging gedaan op baan 26 te lan- landen. Op een desbetreffende vraag van Cameron verklaarde Snitslaar, dat Parmentier zich nooit in een richting bevonden zon hebben, die hem naar het ongeluk leidde, indien hij een juist weerbericht had gehad. Het was vol gens zijn mening mogelijk de oorzaak van de ramp te herleiden tot het weg laten van verhelderende en belangrijke inlichtingen omtrent het weer. Hierna werd de zitting verdaagd. (Van onze weerkundige medewerker). Het weer heeft de laatste dagen een sterk wisselend karakter gehad. Om het gebied van hoge druk, dat even ten Noorden van de Azoren gelegen is, beweegt zich de ene depressie na de andere van de oceaan via IJsland naar Scandinavië. Hoewel deze depressies dus op grote afstand van ons blijven hebben zij een grote invloed gehad op het weer bij ons, een gevolg van het feit, dat zij buitengewoon diep waren. Aan de voorzijde van zo'n depressie centrum wordt betrekkelijk warme lucht aangezogen, hetgeen een egale wolkenlaag met af en toe wat regen heeft veroorzaakt. Aan de achterzijde drong telkens de koude poollucht met grote kracht ver naar het Zuiden door. Deze lucht verliet het Poolgebied met een temperatuur van meer dan 10 graden onder nul, terwijl zij Schotland bereikte met een temperatuur om het vriespunt en het kwik bij ons zich enkele graden boven nul bevond, alles een gevolg van de zeeën, die gepasseerd worden, alvorens ze ons land bereikt. Vooral gisteren was de koude luchtlaag zeer dik, zodat op veis plaatsen nagel- en sneeuwbuien voorkwamen, waarbij de wind af en toe een belangrijk woordje meesprak. In de Bilt werden gisteravond nog wind snelheden van 70 Km. per uur gemeten! De koude stromingen waren vanochtend door een nieuwe depressie bij IJsland reeds afgesneden. Deze stuwt tevens grote hoevelheden betrekkelijk warme lucht naar Europa, zodat de koude lucht spoedig het veld zal moeten ruimen, vanmorgen was deze warme stroming reeds in de hoge niveaux doorgedrongen en had daarmede een einde gemaakt aan de buiigheid, die in het Noorden van het land nog tot vanochtend vroeg had voortgeduurd. Voorlopig is de kans op nachtvorst veel kleiner geworden, omdat de bewol king een sterke afkoeling verhindert, zodat ook de wegen in de eerstvol gende nachten niet glad zullen worden. Het koudefront van de genoemde depressies bij IJsland beweegt zich po langzaam In de richting van Europa, dat wij dit zachtere weer enkele dagen zullen houden. Terwijl de leiders der Deense, Zweedse en Noorse strijdkrachten nog steeds te Oslo besprekingen voeren over een Scandinavisch Verdedigingspact en eventuele toetreding tot het Atlantische bondgenootschapsverdrag, hebben de drie regeringen haar ambassadeurs te Londen, Washington, Parijs en Mos kou ontboden voor overleg. Zoals bekend, hebben de Noren zich bereid verklaard toe te treden tot het N. Atlantisch pact. De Denen aarzelen nog zich te verbinden, doch vertonen neiging het Noorse voorbeeld te volgen. Zweden verzet zich achter nog steeds tegen elke vorm van deelname. Het wil zijn traditionele neutraliteit handhaven en zich buiten alle internationale bondge nootschappen houden, behalve dan een Scandinavisch. Indien de gewenste formule tijdens de beraadslagingen niet kan worden gevon den, zullen de ambassadeurs trachten, de verschillen tussen de standpunten der drie Scandinavische landen uit de weg te ruimen tijdens een nieuwe bijeenkomst van de drie premiers en hun ministers, welke op 22 Januari as. te Kopenhagen zal plaats vinden. Welingelichte waarnemers te Stock holm zijn van mening, dat de kloof tus sen Noorwegen en Zweden betreffende de doeleinden van het voorgestelde Scandi navische blok te groot is, om te kunnen worden overbrugd. Deze waarnemers voorspellen, dat na de te Kopenhagen te houden bijeen komst, elk land zijn eigen weg zal gaan, namelijk Noorwegen als deelgenoot van het Noord-Atlantische bondgenoot schapsverdrag en Zweden ais neutrale mogendheid, terwijl de houding van Denemarken nog niet geheel zeker is. Noorwegen's neiging toe te treden tot het N.-Atlantisch verdedigingspact heeft Bij K. B. is gratie verleend aan Luwe Muusse, tot de doodstraf veroordeeld bij sensentie van het B. G. te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. de choreografie en het spel van Robert Helpmamn en het dansen van Moira Shearer, Leondde Massine en Lud- milla Tcherina niets dan lof) hebben Powell en Pressburger, waarschijnlijk door de aard van hun stof misleid, over het hoofd gezien, dat film niet is „beeld van een beweging", maar „beeld i n be weging". Zeer sterk springt deze fout in het oog bij de scènes, waarin het liefde- contra-kunst-thema wordt uitgesponnen. Dit gedeelte van de film zit dan ook vol starre hiaten. Over het gebruik van technicolor in de film afgezien bij de balletten kun nen wij al evenmin geestdriftig zijn. In geen geval hebben Powell en Pressburger ons ervan kunnen overtuigen, dat de kleur in hun schepping een eigen rol speelt en dat zij dezelfde indrukken niet even goed, zo niet beter, met zwart-wit hadden kunnen bereiken. Een passie voor het ballet hoeft men niet te hebben om van deze film te kun nen genieten, al zal het bezit ervan hel pen. Maar een liefhebber die het ernstig meent met de filmkunst, moet men m geen geval zijn. (Van onze medewerker.) Daar liggen ze langs de route.... Twee en dertig gesneuvelden! Eerbiedig herdenken wij (blootshoofds) de slachtoffers die het jeugdige Ipven hebben gelaten op de lange, moeizame weg naar Wembley. Wij pinken een stelletje tranen weg bij het aanschouwen van 'ri Newcastle dat onder de moorde naarsvoet van Bradford viel: wij krijgen 'n brok in onze (droge) keel als wij aan de groeve van Fulham staan, dat de Bim verborgen werd gehouden. „Ik wil U dit niet zeggen, voor ik schadevergoeding hefo gekregen voor mijn verwoeste motor", zei de ex-motorrijder somber. Dan zal ik U meteen iets er bij geven voor een nieuw gebit", riep Basli kwaad, terwijl hij de motorrijder dwars door een deur heen sloeg. „Val liever ergens anders", hoorde Basli tot zijn grote vreug de roepen. Het was de stem van Bim, over wie de motor rijder struikelde. 48. Piet hoorde een merkwaardig zoemend geluid in de lucht en merkte dat hij door een pijl met zijn broek aan een boom zat vastgespijkerd. „Dit is een gemene streek", riep Piet. „De tegenwoordige dwergen zijn volkomen bedorven. Zij laten zich niet eens meer eerlijk besluipen". Er was op dat ogenblik nog iemand, die ongeduldig werd. Het was de grote detective Mugli Basli, die wilde weten waar blijft hij staan. De opgewektheid is plot seling van zijn gelaat verdwenen en maakt plaats voor een trek van haat en verbittering. Het is het gezicht van de man, die vast besloten is alle, ook de laatste consequenties ónder de ogen te zien. Hij vervolgt zijn weg en verdwijnt even later in de showroom van een autogarage. Mr. C.M. wil een wagen kopen. Een vier- cylinder Cabriolet. Het merk behoeft hem niet te worden aangeprezen, verklaag hij kort en bondig. Hij kent de wagen door en dóór. En met een haast teder gebaar streelt hij de motorkap. Over de prijs is men het spoedig eens. 200 Pond met vijf procent korting voor contante betaling. De benzinetank wordt onmiddellijk gevuld. Mr. C. M. zet zich achter het stuur en de verkoper gaat naast hem zitten. Zij rijden naar een nliaal van de Bank of England, waar Mr. C. M. op een tra veiler-cheque vijfhonderd pond worden uitbetaald. Met een diepe buiging neemt de verkoper honderd negentig pond in ontvangst. Een krachtige handdruk en dan kijkt de man van de garage de snel wegrijdende wagen met een tevreden lachje na. Dat was tenminste weer eens een vlotte trans actie. Het schijnt, dat mr. C. M„ hoewel hij sinds lang niet in Londen is geweest, geen moment in twijfel verkeert welke weg hij moet inslaan. (Wordt vervolgd) Volkomen juist!, valt Gordon hem in de rede: Wij zullen ons aas dus op een andere plaats moeten uitwerpen. Gordon laat zich met inspecteur Be- nett van Scotland Yard verbinden. Inspecteur, zegt hij. nu weer een en al hoffelijkheid: u zoudt mij zeer verplichten door mij straks even naar de Theems te vergezellen Ik heb alles nog eens overdacht en het lijkt mij het beste, dat ik het kind weer bij mij neem. Zolang het bü vreemde mensen is, heb ik geen rustige minuut meer. Mr. C. M. Het passagiersvliegtuig, uit Parijs ko mend, landt precies volgens de dienst regeling, om twee uur vijftien op het vliegveld Croydon. Uit de cabine stappen vier personen, o.w. een heer. op wiens bruinlederen koffer de initialen C. M. zijn aange bracht. Mr. C. M. neemt, wanneer hij de pas- contróle gepasseerd is, zo haastig af scheid van de overige passagiers, waar mee hij tijdens de overtocht heeft kennis gemaakt, dat een knappe blondine, met wie hij zo genoeglijk gecauseerd heelt, tut haar grote teleurstelling geen gele genheid vindt om hem haar telefoonnum mer ;n Londen op te geven. Mr. C. M. wenkt, enigszins geagiteerd, een taxi. Oxfordstreet. zegt hij tegen de chauffeur: Het nummer weet ik niet. Ik Een ogenblik later staat Reeves, devoot als een lakei, tegenover Gordon. Hij wacht geduldig tot deze begint te spreken. De man, die het kind bij die twee studenten bracht, is gevonden. Dood. De politie heeft voortreffelijk gewerkt. Zij heeft die kerel zo in het nauw gedreven, dat hij uit zijn schuilplaats niet meer te voorschijn durfde komen. Over zijn gelaat glijdt een trek van boosaardig leedvermaak: de scherpe plooien om zijn mond worden nog dieper. Dat was te verwachten, knikt Ree ves: De strijd was ongelijk. Een tegen zovelen. En het zal Coverley niet anders ver gaan, vliegt Gordon op: Maar hij is slim. Die laat zich niet zien We zullen hem de duimschroeven moéten aanzetten. Zij hebben beiden het geraffineerd ontworpen plan, dat de 75000 pond, die nu nog als uiterst dubieuze vordering op Coverley in de boeken staan aange tekend, moet inbrengen, zó vaak door dacht en besproken, dat alle te nemen maatregelen, volkomen voor de hand lig gen. Met die afgezant van Coverley zijn we dus klaar. Nu zullen we Coverley zelf uit ziin schuilplaats moeten zien te 1 lokkon. ZZoZlang het kind bij die meis jes is, zullen we hem echter niet. te zien krijgen. Waarschijnlijk zal hij wel door de een of ander van de stand van zaken op de hoogte worden gehouden, zodat hij natuurlijk ook weet, dat het huis daar j bewaakt wordt.... De verblufte Danny blijft niets an ders over dan zich schielijk terug te trekken. Met een blik, waarin niets dan haat ligt opgesloten, kijkt Gordon hem na en als de deur achter hem in het slot is gevallen, neemt hij de hoorn van de huistelefoon. Mr. Reeves.Hallo, Reeves. In de lijst van de employe's, die voor ontslag in aanmerking komen, moet onmiddel lijk een verandering worden aangebracht. Constructiebureau. Poulsen blijft, Ward wordt ontslagen. En dan nog wat. komt u direct even hier. Ik heb een zeer belangrijke mededeling! Reeds sihds vele jaren is Reeves, de chef van de afdeling ..Personeel" der Estna-fabrieken, Gordon's vertrouwe ling. Een rasechte „Streber", hard en mee dogenloos is hij. evenals zijn chef. Zijn beperkte capaciteiten weet hij te ver- hergen achter een buitengewone ijver. Ge'durende de lange tijd- waarin hij met Gordon samenwerkt, is hij diens tweede ik geworden, zozeer heeft hij zich diens gedachtengang en principes weten eigen te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2