De hond in dienst der mensheid Rechtszaken Van den schipper kunt gij leren Onze gehele voorraad tegen sterk verlaagde prijzen! Betrouwbare gids op het pad van de blinde Familie- Annonces d. N.V.ALLAN s C° Geen militaire hulp aan Zweden ZATERDAG IS JANUARI 1949 PAGINA 6 De grote „men" is zo licht geneigd de hond min of meer als een luxe-dier te beschouwen, gespeend van iedere nuttige functie, indien met het louter makker-zijn tenminste niet als zodanig wenst te beschouwen. Vergeten wordt dan echter, dat er naast de groep „pleizier-honden" ook nog een grote categorie werkhonden is: de sledehonden in het hoge Noorden, de vele jachthonden in alle delen der wereld, de schaapshonden, de politiehonden en niet op de laatste plaats de blindengeleide honden. Dit neemt niet weg, dat in de wereld der rashonden liefhebbers, de kynologen, de werkhond, helaas, slechts een zeer ondergeschikte plaats inneemt. Zo gezien was het van het bestuur der Haagse kynologenclub „De Hofstad" een van wijs inzicht getuigend initiatief om de directeur van de Blinden- géleidehondenschool te Amsterdam dr. W. v. d. Akker tot een op de Januari-bijeenkomst te houden causerie over de blinden geleidehond uit te nodigen. Op initiatief van het Rode Kruis Niet iedere combinatie pakt Het voetpad is volledig versperd: de hond verlaat het trottoir om er direct na het passeren van de krui wagen weer op te stappen. MAGELANG ZWAAR BESCHADIGD DRIFTIGE STEUNTREKKER Als het niet toetreedt tot Atl. Pact worden door ieder een met aandacht gelezen. Met de plaatsing van Uwe annonce in onze courant bereikt U Uwe vrienden en kennissen. Wilt U bij voorkomende gelegenheden hieraan denken? LINTZAAGMACHINE VIER JONGENS TWEE FLINKE MEISJES hulp in de huishouding Handel en Bedrijf constructie-bankwerkers plaatwerkers (lichtmetaal) prima pijpfittera electrisch-lassers Goederen gevraagd ioederen aangebodet Personeel gevraagd Dienstaanbiedingen PLAATS EEN KAMPIOEN! Huizen en Kamers Diversen Lessen Om het werk van de blinden-geleide- hond te begrijpen aldus dr. v. d. Ak ker dient men zich vooreerst een zo juist mogelijke voorstelling van de psyche en het zintuigelijke leven van de blinde te vormen. Wat de hond doet Een blinde reageert anders dan een mens, die zijn ogen dicht houdt Nadat het gezichtsorgaan is uitgeschakeld, ontwikkelen de overige zintuigen zich in de loop der jaren tot een hoogte, welke bij de ziende mens normaal niet bereikt wordt De blinde voelt meer en hoort meer dan een gewoon mens. Hij voelt door zijn schoenzolen heen, hoe de bestrating is en beluistert aan de weer kaatsing van zijn voetstappen of hij een houten schutting dan wel een stenen muur passeert Zodoende kent de blinde de plaats zijner inwoning na enige tijd welhaast even goed als hij, die zien mag. Hij weet hoe hij van A naar B moet gaan en kan u te allen tijde vertellen, waar hij zich op het moment bevindt. Maar ondanks dat is hij bij zijn gang doorl stad of dorp altijd weer aan gevaar bloot gesteld. Want de obstakels, die zich op zijn pad voordoen, de trottoirs, die hij op en af moet, de wagens en auto's, die hem bij het oversteken van de rijweg bedreigen, ziet hij niet. Om dit gevaar te kunnen ontgaan heeft hij een goede gids,- een hem toegewijde be geleider nodig, en als zodanig heeft de geleidehond in de loop der tijden zijn grote verdienste onomstotelijk bewezen. Het spreekt vanzelf, dat een hond, wil hij als blindengeleider bruikbaar zijn, een zekere africhting moet onder gaan. Deze africhting geschiedt hier te lande aan de Opleidingsschool van het „Nederlandsch Geleidehonden fonds" aan de Middenweg te Am sterdam (Watergraafsmeer), van welk instituut dr. v. d. Akker di recteur is. In 1935 op initiatief van het Neder landse Rode Kruis opgericht, heeft deze instelling inmiddels reeds een groot aantal blinde mannen en vrouwen, aan een trouwe en betrouwbare gids geholpen. Een gids, die de geschiktheid van de blinde voor de maatschappij niet weinig heeft vergroot en bovendien door zijn aanhankelijkheid meer vreug de in diens bestaan heeft gebracht. Doch niet alleen de hond, ook de blinde zelf dient, alvorens hond en baas definitief tezamen komen, een zekere, zij het betrekkelijk korte leertijd door te maken. Daarom wordt hem geduren- de één of meer weken aan de school gastvrijheid verleend en is hij in die tijd dagelijks in dc gelegenheid zich op het oefenterrein waar alle mogelijke verkeersobstakels opgesteld staan en de bestrating van „kinderhoofdjes" tot as falt varieert met zijn makker ver trouwd te maken en zich de techniek van het geleid-worden onder toezicht van een instructeur eigen te maken. Belangrijk is In dit verband voor al, dat baas en hond bij elkaar pas sen. Daarom wordt de blinde, alvo rens hij naar Amsterdam gaat, een uitgebreide vragenlijst toegezon den, waarna aan de hand van de antwoorden een hond voor hem wordt uitgekozen. In de regel zal dit een Herdershond of een Bouvier zijn, want het zijn, naar het oordeel van dr. v. d. Akker, vooral deze honden, die als begeleider van de blinde uitmunten. Het aantal honden, dat de school, waaraan 5 instructeurs verbonden zijn, jaarlijks kan afleveren, is uiteraard beperkt. Dit aantal de dieren worden in de meeste gevallen op circa 1-jarige leeftijd aangekocht en blijven dooreen- genomen 5 maanden in africhting bedraagt, zoals de zaken thans staan, rond 60, welk aantal niet toereikend is om aan de vraag te voldoen. Geen kwestie van geld Typerend voor het karakter van deze instelling is, dat niet de portemonnaie maar uitsluitend de behoefte bij de toe wijzing van honden de bepalende factor is. Kan een blinde niets betalen of kan hij slechts een zeker deel van de kost prijs van zijn hond welke uiteraard zeer hoog is voldoen, dan wordt het ontbrekende aangevuld uit het supple tiefonds, dat door bijdragen van de in dividuele leden van het „Nederlandsch Geleidehondenfonds" (min. ƒ1) en die van ettelijke verenigingen, welke direct of zijdelings bij de blindenzorg betrok ken zijn, in stand wordt gehouden. Sub sidie van overheidswege ontvangt deze prachtige instelling merkwaardiger wijze niet Magelang is zwaar beschadigd, vooral de grote gebouwen en de huizen langs de voornaamste verkeerswegen hebben ern stig geleden. Over het algemeen is de belangrijke tabaksindustrie, vooral de sigarenindus- trie, er goed afgekomen. De vroegere fabriek van de Internatio, „Tasior" welke in de republikeinse tijd Taromoeljo werd genoemd is echter vernield. De buiten de stad gelegen fabriek „Aroma" is gespaard gebleven. In de nabijheid van de stad gelegen plaatsjes Mungkit en Temporedjo zijn de rijstpellerijen intact. De capaciteit van deze pellerijen beloopt respectievelijk tien en vijf ton per dag. Twee rijstpelle rijen in Temanggung zijn licht bescha digd. De machines blijken echter nog bruikbaar te zijn. Gisteren vervoegde zich aan het bureau van de dienst van Sociale Zaïken te Lei den een 61-jairige steuntrekker om zijn steun in ontvangst te nemen. Aangezien mnn met hem nog een appeltje te schillen hveraochit een der ambtenaren hem zich even met de chef van de dienst in verbinding te stellen. Op het moment, dat hij bij de chef werd binnen gelaten, trok de man een mes en bracht de chef van de afdeling verwondingen aan het gelaat en onderlijf toe, waarop hij de vlucht nam. Kort daarop kon de dader in zijn woning worden gearresteerd. Het slachtoffer is naar het Academisch Zie- kenhuis vervoerd. Truman's begrotingsrede, vooral de passage waarin hij sprak over militaire hulp aan „bepaalde landen waar een der gelijke hulp nodig is voor onze nationa le feiligheid", heeft aanleiding gegeven tot commentaar in de Zweedse pers, waarin de hoop werd uitgesproken, dat Zweden militaire hulp zou kunnen ont vangen. terwijl het toch neutraal bleef. Maar het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bjj mon de van zjjn woordvoerder, McDermott, duidelijk gemaakt, dat de president slechts het verstrekken van militaire hulp overweegt aan twee categorieën van landen, n 1. die welke zich met- de V.S. verbonden hebben in het ka der van collectieve defensieregelingen zoals de landen van het verdrag van Rio en die van ,iet voorgestelde Noord Atlantisch pact en als twee de groep de landen, met welke Ame rika bepaalde verbintenissen heeft aan gegaan volgens de „Truman-leer". Dit zijn Griekenland, Turkije, Korea en China. De Zweedse communistische partij heeft een „vredescampagne" aangekon digd, waarbij „van het grootst mogelijke aantal strijdmiddelen zal worden gebruik gemaakt en die gedurende twee maanden zal worden voortgezet" Deze campagne heeft als voornaamste doel een protest tegen het eventuele vormen van een Scandinavisch blok dat door de westelijke mogendheden van wapens wordt voorzien. Het „naadje van de kous". Wanneer U met ons over het stopperspilsysteem 'n gesprek zou aangaan, kon het wel eens zijn, dat wij spoedig met de mond vol tanden zouden staan. Maar van STOFZUIGERS weten wij „het naadje van de kous". Logisch, dat U met ons over stofzuigers praat. Bovendien praten wij graag eens met U over de betalingsvoorwaarden. STO f rutGEBMAMPEl ad>ieS" HAIHENESSEÜUAN 514* NA6U MAlMtMUJUMUfc TELEFOON 34772 Boezemsingel Veemark» TE KOOP AANGEBODEN Tv ie Idia meter 70 cm. f 350.- en circelzaag machine zaagblad 55 c m. f 200.-. Brieven onder no. C 2436 bureau van dit blad. Boa minder wind ar la. das ta maai sail da schipper gebruikt. Hle *■- gi] sakenman. Iets Ieren en *rel dit, dat het aanbeve ling verdient alle middelen Ie benutten, welke hM sa kenleven kunnen stimule ren, vooral In moeilijke tijden. Niemand sol betwisten dat het op het oogenbUk lastig Ie „tot zaken te ko men". Daarom: allee doen wat mogelijk ie om toch nog Iets te bereiken. Daar om: de reclame te hulp roepen, wdlke een goed za kenman voor den verkoop van goede artikelen nog nooit ln den steek heelt ge laten. GEVRAAGD voor kistenmaker») en zagerij. Aanmelden: Emballagefabriek Fransen. Noord vest 1, Schiedam Telefoon 67945. GEVRAAGD per X Februari a.s. in groot Katholiek gezin (event, zusters of vriendinnen) voor Eén voor de keuken, de ander voor verdere werkzaamheden. Hulp van werkster. Goede be handeling en goed salaris. In tern. Aanmelden Mevr. v. d. Lans, Ribeslaan 8, Rotterdam- Schiebroek. f Geheel in overeenstemming met de desbetreffende publicatie ran het Rijksburaau voer Textiel) A.N.W.B. Bondsauto-motor- rtjschool Eversteijn. De oude vertrouwde school met de be kende gele leswagens. Desge wenst wordt gehaaid en ge bracht. Violierenstraat 32, teL 73X50, Henegouwerlaan 8, telef. 36666, R'dam. In Den Haags Huygenstraat 2, teL 114510. Maandagavond 24 Jan. valt 67 aaniv. cursus Steno Frans, van 89 aa r.v. cursus Steno Engels. Ook voor Frans en En gels examen snelheid 130 Iet., tergr. p. min. Tevens inschr. cursussen Boekhouden, Ned. ♦aal en Hand. Corresp. R.K. Handels-Instituut, N. Binnen weg 163, R'dam, tel. 37825. Het R.K. Handels-Instituut, N. Binnenweg 163, R'dam vraagt nog een leraar voor opleiding Eng. taal en Handelscorresp.. telefoon 37825. Autorijschool W. van Rens- woude, erk. A.N.W.B.-instruc teur, speciale1 cursussen voor Dames en Heren. Bel even op, w(j halen en brengen U thuis. Boergoeneestraat 19, tel. 74022, Rotterdam-Zuid. Eerste Rolt. Motorrijschool en Autorijschool, gratis theorie. Thuis gehaald en gebracht, Ie Pljnackerstraat 21a, Rotterdam, telefoon 46092. Bijlessen door Delfts student. Scheikunde, Natuurkunde. Wis kunde, Mechanica en Cosmo- grafie voor middelb. en voor bereidend hoger onderwijs. Br. no. S 2033 bur. v. d. blad. Nu genieten van mod. Tuin meubelen, mod. kleuren. Per clubfauteuil f 12.50, per tafel f 10.per ba nik 3 pers. f 30 Franco thuis onder rembours. Adres: v. d. Berg, St. Oiols- laan 11, Delft. Laat Uw bedden en Matrassen vakkundig repareren, bijvullen 3-delig maken. Beddenmakerij H. J. van Leeuwen, Nicolaas Beetsstraat no. 58, Rotterdam (Spangen). Vraagt prijsopgaaf tel. 36723 of briefkaart. Behangen rat goedkoop en vak kundig 45 cent per rol m. en z. bij levering van behang. Schrijft briefkaart. J. v. d. Wagt, M;t- thenesserstraat 34, Rotterdam. KLEIWEG lii - ROTTERDAM zoekt voor haar wagenfabriek i (bekend met plaatwerk) Uitsluitend vaklieden kunnen zich dagelijks op ons kantoor aanmelden. 20 woorden L— woord meer 5 ets extra tot een maximum van 50 woorden bjj vooruitbetaling R.K. meisje 26 j. gewend zelfst. huish. te doen, zoekt werk v. halve dagen te Delft. Br. T 6478 Dagbd. Toekomst Delft. Te koop gevraagd Rijksdaalders 1898 ƒ5.—. Scheven, Den Haag. Spuistraat 4. Te koop gevraagd: 2e hands voetbalschoenen in goede staat, maat 35—36. Brieven no. S 2043 bureau van dit blad. Exportkisten, zeewaardig, zeer solide, voor boeken enz. hout wol. vaten v. elk doel, v. Dijk en Zn. Leeghwaterkade 32, Den Haag, telefoon 115618. Coupons-verkoop costuums. winterjassen ook zonder Pijp ten. Joh. Miltenburg. 1® Gij- singstr. 9, R'dam. Aangeb. Bontmachine, merk Singer, uitsluitend voor Bont werker. Mathenesserlaan 271a, Rotterdam-W. Nette ongehuwde werkster ge vraagd,- één dag per week. Mijnbouwstraat 23, I avonds na 8 uur. Delft. Des Gaat het om een betrekking, zoekt U tets oi nebt U wa' aan te bieden enz raadpleeg deze rubriek of...... KAMPIOENEN kunnen worden opgegeven aan onze Kantoren en Agenten. Nette Juffrouw wil gaarne hulp verlenen in gr. gezin voor ver stel en stopwerk, hele dagen, billijke verg. Br. H 794 b. blad Nette R.K. Wed. middelb. leeft, zoekt plaats als huishoudster bij heer of dame, klein salaris. Br. no. Z 4777 bur. v. d. blad. Piano gevraagd. Gebruikte piano van particulier of vleugel Aanbiedingen m. merk en prijs Riouwstraat 138, Den Haag, te- efoon 557310. Gevraagd: net R.K. dagmeisje in klein gezin. Aanmelden na 7 uur. Mevr. v. d. Heuvel, Dijkstraat 25b, Kralingen, Rot terdam. Meubelstoffeerders gevr. Voor Er biedt zich aan aan R.K vakbekwame krachten hoog Meisje voor d. en n. in klein loon en vast werk. Huysmans, gezin. Liefst omgev. Naaldw. Soetendaalseweg 13. Des avonds i Honselersdijk. Brieven onder aanmelden 53b, R'dam. I no. H 791 bur. v. d, blad. Te koop: Nieuwe kleine boot (koper geklonken) gesch'kt voor buitenboordmotor. Te be vragen W. Blok, Spoorltuis, Spoorbrug, Schiedam. Te koop gevr. een in goede staa> zijnde opvouwb. kinder wagen. Br. Stoppelenburg, V. Heusdestr. 27a, R'dam-W. Te koop: le klas wortelnoten Damesbureautje en laag thee tafeltje met Mauwpoten. Adr. of brieven Franklinstraat 52, Den Haag. Naaimachines vanaf f 50. tevens trap- en inzinkbare naaimachines. Adres: F. P. v. d. Let en Zn., Groothandel in Naaimachines. Obrechtstr. 190, Den Haag. Te koop aangeb. eea zwarte wintermantel m. 50. Haver- lantstraat 27a. ben.. R dam. Te huur grote zolderkamer met gas, Kcht en waterleiding. Br. H 796 bur. blad. Kunsttanden en gebitten in korte tijd gerepareerd met ga rantie. JEtepa", Bergweg 347, tel. 48978, Rotterdam. Haarverlies. Instituut. voor haaronderzoek. Avenue Con cordia 87a, Rotterdam. Zendt ons uw naam en adres plus itigesl. 10 et. postzegel en u ontvangt zonder verplichtingen prospectus en vragenlijst in blanco couvert- Beslist vóóroorlogse grondverf 185 ct., glansverf 250 et., tem poneer verf 220 ot„ vloeilak verf 200 ct. per kilo. „De Regen boog", Eendrachtsstraat 143, Rotterdam. Alle stoomgoederen tot en met Woensdag gebracht, nog vóór Zondag klaar. „De Valk", sto men en verven, stoppage, Blee- kersdijk 40, Dordrecht, tel. 4354. Wij vlechten weer Weeuer en Biezen stoelen, slijpen scharen, messen enz. W. Netten, Broers- veld 41b, Schiedam. Dames! Ons „Elja" Bubber- corset maakt U jeugdig en geeft U een charmant figuur. Corseittenfabriek „Victoria", Zwart Janstraat 98. Schiedam: Hoogstraat 143. Woninginrichting „De Nieuwe Toonzaal", Goudserijweg 67, Rotterdam. Profiteert mi van onze balansopruiming in meu belen, bedden, tafelkleden, vloerbedekking, lopers, gordijn stof enz. Hardboard v.a. f 2.50 per M2, cartonplaten 0.98, zachtboard, cratex enz. v. d. Akker. v. d. Werffstr. 57, tel. 20511, R'dam. Wegens radio te koop: pracht Btjou-gramofoon, dubbelv. ma chine 2 geluidgevers, 100 mooie nummers. Spotprijs f 37.50. Ook afz. Rolveger f 5.—. Ko per pendulestel f 10.—. Brede HiUedijk 13b, lxb„ Rotterdam- Zuid. Ook Zondag. Te koop een prima haardkachel Emenda no. 41 met grond en achterplaat De Zon. Hoofd straat 155. Schiedam. Te koop een in goede staat zijnde Kinderwagen. Gasthuis laan 35, Delft. Zit-slaapkamer te huur omg. Bergweg (R'dam) voor nette dame of heer, z. pension. Br. H 796 bur. blad. Den Haag. Mooi onderij. vrij bovenhuas, 4 kamers, keuken, grote zolder met grote kamer. Gevr. R'dam benedenhuis of late portiek. Br. B 8464 b. blad WoningruiL Benedenhuis nette stand Westen, 3 kamers, keu ken, kelder, tuintje, voor vrije le étage liefst Blijdorp. Brie ven no. H 778 bur. v. d. blad. Februari-reclame! Het Zuider Bruidshuis verhuurt complete Bruidstoill. met lange sluier v. f 30.—. Avondjap. en zwarte Herenkleding. Smitsman Dordt- selaan 60b, tel. 79429, R'dam-Z. R.K. Jongeman zoekt een net kosthuis in R'dam. Br. H 793 bureau van dit blad. Weduwnaar met pensioen zoekt kosthuis in Delft. Br. onder no. T 6471 DagbL Toekomst, Delft. Grote sortering triplex, meubel plaat, fineer, latten, hout en boards vindt U bij v. d. Akker, v. d. Werffstraat 57, tel. 20511, Rotterdam. L Weer voldoende voorradig: „Rater"-maagtabletten, Glans- verf en' Japanlakken in alle kleuren. Havendrogist Maas haven 33, R'dam-Z. Persil Radion Imi. Wit-, Behang ofSchilderwerk. Inzetten van vensterglas. Glas verzekering 60 ct. p. m. f 1.50 per kwartaal. Adres: F. Hen driks Sr- Voorburgstraat 86b, Rotterdam-N. Voor klein-behuisden! Balans aanbieding salon-eetkamer, be staande uit: dressoir. 2 club- ïauteuils. 4 stoelen, schuiftafel compleet f 560.—. „De Meubel beurs", Grote Visserijstr. 8-10, Rotterdam. Piano-, orgel-, viool onderwijs aan huis aangeb. door gedipL muziekleraar. Br. no. H 773 bur. van dit blad. Ambachtsschool Schiedam. In- schriivinK van Leerlingen tij dens de dag- en avondschool- uren. Weduwe, die over veel vrije tijd beschikt, zag deze gaarne gevuld om bij afwezigheid der ouders op kinderwn te pass»' BI. S 2045 bw, V. <t blad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 6