Minister optimistisch over woningproductie reeds inhalen als redmiddel zijn We gaan nu Duplex-bouw Nieuw uitstel in Lake Success K.A.B. passeert de 280,000 leden Polen onder de voet gelopen Weerbericht Uit bui tingssysteem u i tge ba n nen Democratie boven communisme DE RODE TOCHT in Azië ■Op.de IrIBUNE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Straffe huurprijzen internationale Nog geen meerderheid voor Amerikaanse resolutie P^llpÜ Verbondsraad voor eerst bijeen Een knappe rode victorie Vrees voor agitatie der communisten? Het vliegongeluk op Falster Zwaar consult te Washington Ïïste JAARGANG VRIJDAG 21 JANTTART WW No. 20831 De duplexwoning BIDWEEK Verdeling bouwvolume De bouwprijs Huurverhoging een NEDERLANDSE SUGGESTIE GELANCEERD? rSeTzodat ern^Af steun tc egezegu. oog twee stemmen Nederlandse SUggestie ■Hl Verwoeste stadskernen M Ter gelegenheid van haar zesde verjaardag kreeg prinses Margriet van haar grootmoeder een schilderij van haar speelgoed cadeau, het welk vervaardigd werd door de Hïlversumse schilder M. Brandenburg. 1949 WORDT EEN DRUK JAAR j WISSELENDE BEWOLKING De onlusten in Durban. Negers nemen de wijk voor de politie, die gewapend met stokken het marktplein in Dut ban schoon veegt. In een bijzonder belangwekkende rede heeft president Truman gisteren, de dag, waarop hij officieel als 82ste president van de V.S. zijn tweede ambtsperiode inging, de toekomstige Ameri kaanse politiek uiteengezet en een „vrede en vrijheid'-programma aangekondigd. Truman verklaarde, dat de V.S. en andere gelijkgezinde landen zich gesteld zien tegenover een regiem, dat een „valse filosofie" aanhangt, en legde er de nadruk op, dat honderden millioenen mensen over de gehele wereld het met de V.S. eens zijn, dat er geen oorlog behoeft te zijn. Zyn „vrede en vrijlieid"-programma omvatte de volgende punten: 1. Voortgezette steun voor de Verenigde Naties en het zoeken naar middelen om het gezag dezer organisatie te versterken. 2. Voortzetting van de Amerikaanse stelsels voor economisch wereldherstel. 3. Het versterken van vrijheidlievende landen tegen de gevaren van agressie. 4. Een nieuw programma voor bevordering van de groei van m ontwikkeling achtergebleven gebieden door gebruikmaking van wetenschappelijke en industriële vooruitgang. Rijksfilnnkeuring laat *,Het IJzeren Gordijn" niet toe voor vertoning MET EEN KORRELTJE ZOLT Piloten in het vaderland terug GEMMEKER KRIJGT TIEN JAAR Ring om Nanking wordt kleiner de KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 2-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPERS Hoofdredactie: gg. Algemeen redacteur: H. A PAALV AST EUWE SCHIEDA COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij d« administratie of bij de erkende advertentie bureaus verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Ik schaam mij wet over mijn optimisme inzake de vooruitzichten van de woningbouw, maar ik zal met beide voeten op de grond blijven staan en mij zeker niet aan lichtvaardig optimis me overgeven, zei minister In 't Veld gistermiddag aan bet slot van de uit voerige, klare en duidelijke, maar helaas zonder enige nuance en op één zelfde toon voorgedragen rede, waar mede hij de algemene beschouwingen over zijn begroting beantwoordde. Zijn optimisme staafde de bewindsman met tal van cijfers, waarvan we. er hier enige laten volgen. Het woningtekort op 31 Mei 1947 raaIV* de de minister op ongeveer 300.000 en m 1948 is dat tekort niet toegenomen. 1948 zijn 34.000 nieuwe woningen stand gekomen en 3000 woning steld, zodat de aanwinst °ve bedroeg 37.000 woningen. WanneM men bedenkt dat vóór de oor og gemiddeld per jaar 32 a 34.000 ™in|en werden gebouwd, dan kan meii zeggen, dat er van achteruitgang m de woning- balans geen sprake mee Vnnr 1949 kan op een gegarandeerde woningproductie van 35 000 stuks worden gerekend maar de minister verwachtte, dat de werkelijkheid dichter bij de 40.000 dan bij de 35 Ö00 zal liggen, zodat er in 1949 begonnen wordt met op bescheiden schaal het woningtekort in te halen. Voor 1950 verwacht de bewindsman een Pr0' rluctie van meer dan 40.000 woningen ea voor 1951. 1952 en 1953 een aantal, dat telkens 5000 hoger ligt, zodat in 1®» 55.000 woningen zullen worden geb°u™' Wanneer zich daaronder een redeW aantal dupléx-woningen bevindt dan hien rekenen voor 1951 op 6°0°0. 000 1952 op 70 000 en voor 1953 op «ouuu aenheden per jaar. Dit zou betekenen dat van en met 1958 het aantal womngim met «60.000 zal toenemen. VVanneer men nu de normale behoefte voor die jaren "telt op 9 x 40.00C of 360,°n„ ™0n,ngfn' da„ zouden er dus nog SOO OOO wonin gen overblijven, zodat in 1958 de ge- Itele achterstand zal ziin Ingehaald. Deviezen-technisch is het mogelijk dit program te verwezenlijken op voor waarde. dat de Marshall-Pulp leidt tot het resultaat, dat we in 1953 op eigen benen kunnen staan. Wat de stenen- en cementproductie be treft was de minister ook niet somber irpstémd, wanneer de fabrieken worden uitgebreid en gemoderniseerd en de steen fabrieken met een tweeploegenstelsel Baan werken. Ook hoopte hij. dat de economische unie tussen de Benelux-lan- den een gunstige invloed zal hebben op de bouwmaterialen-voorziening^ fek^?n0^r ziin ingehaald, zal vervolgens ui 10 ^riic /iin om van de duplex- no,, 10 jaar nod g n en daarna nog woningen af te krotwoningen op te eens 10 jaar om de h je woningvraag- ruimen. Voor het genei® 30-jaren- stuk heeft de minister dus gg plan^ontworpen met de öou feert 60.000 woningen per jaar wonin- dank zij het systeem der duple gen een vrij sterke stabiliteit lin «ei bouwbedrijf. De fluctuaties welke k nen ontstaan door de bedriifsbouw, ku - nen worden opgevangen door de OVe«> heidsbouw en de bouw van openbare werken, welke in de eerste jaren sterk wordt afgeremd. Een voor 20 jaar verzekerde stabiliteit in het bouwbedrijf is van groot belang voor de bouwvakarbeiders, in wier krin gen dan ook waardering bestaat voor dit plan. Het gehele plan is echter slechts uit voerbaar. wanneer men de duplexwoning aanvaardt. De bezwaren, welke tegen dit type zijn aangevoerd, achtte de minister sterk overdreven. De duplex-woningen zijn volkomen gescheiden. Beide hejpben zij een eigen ingang, keuken, Sas-, electriciteit- en watermeter. Het enige bezwaar is. dat ze wat klein zijn. maar. INTENTIE VOOR 22 JANUARI: Mogen alle christenen van Amerika cén worden in het ge loof en de leiding volgen van de Plaatsbekleder van Christus. meende de bewindsman, beter een kleine woning dan geen woning. Het is de oe- doeling, dat bij uitbreiding van het gezin, men naar een grotere woning verhuist. Dit zou het beste kunnen geschieden binnen het raam van de woningbouw verenigingen, die met de behoeften van haar leden rekening kunnen houden. Ook met de montagebouw had de minister in zijn bouwprogram rekening gehouden. Op het ogenblik is montage- bouw nog veel duurder dan de traditio nele bouw, maar op den duur zal hij daar mee toch moeten concurreren. Gedepu teerde Staten zullen de provinciale con tingenten montage-bouw over, de .ver schillende gemeenten van hun provincie moeten verdelen. De verdeling van het bouwvolume had in de Kamer veel critiek uitgelokt, maar de minister verklaarde, dat hij bij die verdeling zo objectief mogelijk was te werk gegaan na overleg met de provincies en de drie grote steden m het Westen Dat er achter"' is gebleken, dat er fouten zijn gemaakt dooi het aan houden van onjuiste bevolkingscijfers, kan de minister niet ontkennen. Den Haag heeft daarvan geprofiteerd, maar voor dit jaar kan daarin geen ver andering meer worden gebracht omdat de gemeenten haar plannen reeds op de gedane toewijzingen hebben gebaseerd. Maar voor 1950 zal er zeker rekening mee worden gehouden. Wat het vraagstuk van de arbeids krachten betreft, zag de minister de redelijkheid in van de vraag der weste lijke provincies om de bouwvakarbeiders terug te krijgen, die zij aan de zuide lijke provincies hebben afgestaan Noord- Brabant heeft op het ogenblik een over schot van bouwvakarbeiders Die pro vincie zal nu Zeeland en Limburg kun nen helpen en Noord- en Zuid-Holland kunnen dan hun bouwvakarbeiders terug krijgen. Ten aanzien van de bouw van wonin gen voor grote gezinnen, verklaarde minister In 't Veld, dat zijn standpunt lag tussen dat van de heer Ten Hagen, die deze bouw tot later wilde verschui ven en dat van de heer Steirimetz, die de bouw van déze woningen spoedig met kracht wilde ter hand nemen. Waar zit het hem in, dat de bouwprijs 300 pet. van de vooroorlogse bedraagt, ter wijl toch de lonen en de prijzen van ver reweg de meeste materialen niet zoveel zijn gestegen, had de heer Van Vliet ge vraagd. De minister meende, dat men de oorzaak daarvan moest zoeken in de te hoge risicopost, die door de aannemers 111 hun berekeningen wordt opgenomen Eeb van de risicofactoren is de lange bouwtijd. De minister streeft er naar de bouwtijd te bekorten. Ook zal hijtracht ten het bouwen goedkoper te maken door de gemeentebesturen te overreden onno dige bouwvoorschriften te laten verval len. Hij wil echter niet door verdere verso bering der woningen de bouwkosten druk ken. Verdere prijsverlaging dan f 32.50 Per kubieke meter ligt niet in zijn be doeling. Aan een vlucht van de arbeiders uit het bouwvak gelooft hij niet, ofschoon hem nog geen officiële cijfers omtrent af vloeiing bekend zijn. Ontkend kan even wel niet worden, dat bun aantal aan de krappe kant is De sociale voorwaarden voor de bouw vakarbeiders zijn aanmerkelijk verbeterd en binnen enkele maanden, in Maart of April is een nieuwe loonregeling voor het bouwvak te verwachten. De vakopleiding zal vooral daar wor den gestimuleerd waar het tekort zich het sterkst openbaart. In Noord-Brabam is dat stimuleren niet meer zo nodig als het vorig jaar. Tegen Woningwctbouw door particu liere bouwers heeft de minister geen be zwaar, maar particulieren voelen er niet veel voor in verband met de financiële regelmg. die nog al ingewikkeld moest worden gemaakt. De minister hoopte, dat de particuliere woningbouw straks aantrekkelijker zai worden, als daarvoor een bijdrage in eens zal worden gegeven. Maar pas kan wor den overwogen daartoe over te gaan, als de eerste huurverhoging er is en daardoor meer zekerheid bestaat omtrent hec huurpeil. De minister denkt dan de be taling van de bijdrage in eens te doen in de vorm van een obligatie, welke in 10 jaar aflosbaar zai zijn. Met verhoging van de huurprijzen kan niet lang meer gewacht worden. Hoeveel die zal bedragen valt nog niet te zeggen. De gedachten bewegen zich in de richting van 30 pct„ maar er is nog geen enke'c beslissing te dien aanzien genomen. Dit jaar zal de Regering haar standpunt be- 1, z'tting van de Veiligheidsraad ter stuk ung van het Indonesische vraag- Zr w»,o°ok. Bisteren niet doorgegaan. Ned. tijd Ultgestcld tot heden 21 uur Ie «en in^etfeit^ dit uitstel zou zi'n gc" g^ltóegeerde? nog de Engelse en Franse jon van hun geen instructies ha(T- "londnfmt dat^«gen omtrent het f f&e van^^den in te nemen van, '*kt E»^0lWc^n 'en Cuba nodig zijn geland en Canada waarschijnlijk R at ^eiste 7 te ver krijgen. Volgens dat Fra„tacht men het vrijwel zeke tnJ zich van stemming zal ontnouaen, terwn] gewacht of het van zijn vetor^^ent af- bruik maken. Het Nederlandse standpunt schijm tussen wel duidelijk te zijn kenbaar ep maakt. Aneta's diplomatieke eorresnonl dent in Lake Success vernam althans dat sedert Woensdag een informeel docu ment, afkomstig van de Nederlandse dele gatie onder de delegaties bij de Veilig, heidsraad circuleert. Daarin zouden de Nederlandse denkbeelden omtrent moge. lijke stappen van de Veiligheidsraad in zake de Indonesische kwestie duidelijk zijj- geformuleerd. In deze laatste functie zou hij de taak hebben de uilvoering waar te nemen van het politieke programma, omvat tende de vorming van een federale in terim-regering tna, vrfjelijk gevoerde ï.- onderhandelingen met vertegenwoordi gers van alle delen van Indonesië zon der uitzondering) uiterlijk 15 Maart dit jaar, verkiezingen voor een Indone sische constituerende vergadering vóór 1 October van dit jaar en de overdracht der souverejniteit vóór 15 November 1950. I palen in het licht van de prijzen en de loonpolitiek. De Regering staat op het standpunt dat van de huurverhoging aan de eigenaar niet meer zal mogen worden gelaten dan in overeenstemming is met de verhoogde exploitatielast. Voor de nieuwe woningen, waarvan de huren hoger liggen dan voor oude, zal waarschijnlijk een oplossing worden ge vonden door de vaststelling van een basishuur, bijvoorbeeld getaxeerd naai de huurwaarde in Mei 1940. Op die basis- huur zal dan het huurverhogingspercen- tage worden gelegd. Het gevolg zal dan zijn dat in werkelijkheid de huurverho ging niet, of slechts voor een deel op de nieuwe woningen zal drukken. In het algemeen is de achterstand aan woningen in de geteisterde gebieden thaiis opgeheven, maar Rotterdam en Den Haag vormen daarop een ernstige uitzondering. Daarmee zal rekening worden gehouden. Ook zal rekening worden gehouden met de steden wier kernen door de oorlog zijn verwoest. Die kernen behoren echter grotendeels tot de sector handel en verkeer, voor de opbouw waarvan niet zo'n groot bedrag 's uitgetrokken. De minister zou evenwei trachten hierop iets te vinden en zo het dit jaar niet geheel gelukt, dan toch ze ker het volgend jaar. Over de kwestie van de confessionele woningbouwverenigingen konden de mi nister en de heer Steinmetz het nog niet geheel eens worden- De minister vond dat bfj een oplossing van bijvoorbeeld niet- katholieken slechts als hospitantleden van een katholieke woningbouwvereniging toelaten, de niet-katholieken als niet-vnl waardige burgers zouden worden erkend, waartegenover de heer Steinmetz op merkte, dat door het aanvaarden van niet katholieken als gewone leaen het karak ter van de confessionele vereniging ver loren gaat. Waarin hij de heer Stapelkamp geheel aan zijn zijde vond. De minister zegde ten slotte toe de zaak aan de Centrale Woningraad, waarin alle richtingen vertegenwoordigd zijn, te zul len voorleggen. Misschien zou, naar zijn mening de kwestie ook op te lossen zijl, door het oprichten van streek-bouwver- enigingen voor meerdere kleine gemeen ten. Nadat de minister bij de behandeling van de afdelingen o.a. nog had meege deeld, dat er een commissie is ingesteld om te onderzoeken of D.U.W.-arbeiders, die geen grondwerk kunnen verrichten in hun eigen vak kunnen worden te werk gesteld, werd de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. AD INT. 'A: V V-v.O- fPpjg naai zowel als met buitenlandse organi- De Verbondsraad, het nieuwe wetgeven de orgaan van de Kaholieke Arbeiders Beweging, is te Utrecht voor het eerst bij een geweest. Het vorig jaar werd om prac- tische redenen besloten het wetgevend or gaan in omvang te beperken: de vroegere verbondsvergadering werd een algemeen congres met een uitgesproken stimuleren de en adviserende taak. Uit de openingsrede van de verbonds- voorziter, de heer A. C. de Bruijn, waar in een terugblik werd geworpen op de voor de K. A. B. en haar leden belang rijkste gebeurtenissen in 1948, bleek nog eens duidelijk hoe veelomvattend de taak van de K.A.B is geworden. De voorzitter herinnerde aan de organisatorische pro blemen, welke in het afgelopen jaar aan Zambrowski, vroeger waarnemend secretaris-generaal van de Poolse Com munistische Partij en thans leider van de Verenigde Arbeiders Partij, heeft ver klaard, dat op het ogenblik 63 van de 69 burgemeesters van Poolse steden lid zijn van de (Communistische) Verenigde Ar beiderspartij. In dezelfde verklaring zei- de hij, dat de leden van deze partij even eens het voorzitterschap bekleden In 62 van de 66 gemeenteraden van grote sle den en in 173 van de 269 gemeenteraden van kleine plaatsen. In de genationali seerde industrie bezetten de communisten 2516 van de 3832 directeursplaatsen. Zambrowski 'stelde ook vast, dat het aantai personen, die geen lid zijn van een partij of van andere politieke orga nisaties, steeds minder invloedrijke posi ties bekleden. Dit zou er op kunnen duiden, dat de leden van de Linkse Boeren Partij en de Democratische Partij, die na de laatste verkiezingen met de communisten een regerings-alliantie hebben gevormd, zo goed als geen politieke bescherming heb ben. De communisten en de socialisten," waaruit de nieuw gevormde Verenigde Arbeiders Partij bestaat, bezetten na de laatste verkiezingen ieder 118 zetels in het P. .'lement, terwijl de Linkse Boeren Par tij 108 zetels haalde en de Democratische Partij 38. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met voorna melijk in het Noorden van het land nog plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tijdelijk storm achtige Noordwestelijke wind. Wei nig verandering van temperatuur. Zaterdag 22 Januari: Zon op 8.35 uur, onder 17.09 uur; maan op 2.16 uur onder 11.43 uur. Over de „valse filosofie" van het niet "nat1 *rff?°^md®~ regiem*" zeide Truman: „Dat regiem hangt een valse filosofie groter kansen8*56" vriiheld' veiligheid en mSiÏm AS; .?an de mensheid te bieden. Sen hST' deze filosofie, hebben vele v,°," vryheden opgeofferd, om Smart tai merken, dat be- beloatog zijn."' °ede en tyrannie hun Truman stelde communisme en -demo cratie met de volgende woorden tegen over elkaar: Communisme is gebaseerd op het ge loof, dat de mens zo zwak en onvolko- men is, ddX "D niet staat is zichzelf te regeren eh daarom de leiding van een cfp-irp meester nodig heeft. Democratie is gebaseerd op de over tuiging. dat de mens beschikt over zede lijk en geestelijk vermogen, alsook over hit onvervreemdbaar recht zichzelf met rede en rechtvaardigheid te «geren Communisme stelt het individu bloot aan arrestatie zonder wettlg®,„r®dd"^ straf zonder .proces en aan dwangarbeid als slaaf van de staat. Democratie betoogt, dat de regering Js ingesteld ten behoeve van het individu en de verantwoordelijkheid draagt voor het beschermen van de rechten van het individu en van zijn vrijheid bij het aan wenden van zijn bekwaamheden Communisme betoogt, dat sociale mis standen alleen door geweld herzien kun nen worden. Democratie heeft bewezen, dat sociale rechtvaardigheid verkregen kan worden door een vreedzame verandering. Communisme beweert, dat de wereld zo scherp gescheiden is in klassekampen, dat oorlog onvermijdelijk is. Democratie beweert, dat vrije volken hun geschillen op rechtvaardige wijze kunnen bijleggen en een duurzame vrede kunnen handhaven Truman bracht in de loop van zijn rede naar voren, dat de V. S. geen gebieds uitbreiding hebben gezocht en niemand hun wil hebben opgelegd. Hij herinnerde er aan, wat de V. S. gedaan hebben voor de V. N., voor atoomcontrole, verminde ring van bewapening en bewapenings controle en voor de wereldhandel Het plan-Marshall noemde hij ..een poging, die geen precedenten kent" om de demo cratie in Europa ..kracht te geven en te versterken" Ter verduidelijking van punt twee van zfin ..vrede en vrijheid"-programma zei- de Truman: „Dit betekent allereerst dat wij ons met alle kracht achter het Euro pees herstelprogramma moeten zetten". Naar aanleiding van punt drie maakte Trumah melding van het Noord-Atlantiscb pact: „Ik hoop de senaat spoedig een ver drag toe te 'zenden met betrekking tot het Noord-Atlantisch veiligheidsplan'. Truman herhaalde, dat de V. S. „militair advies en militaire uitrusting zullen be schikbaar stellen voor vrije landen" die met hen willen samenwerken bij bet handhaven van vrede en veiligheid. „Met de medewerking der zakenwereld, het particulier kapitaal, de landbouw en de arbeidskrachten in ons land kan dit programma de industriële activiteit in andere landen zeer vergroten en de le vensstandaard van hun bevolking aan zienlijk verhogen", aldus Truman. „Het oude imperialisme uitbuiting ten bate van andere heeft geen plaats in ons plan Wat wij beogen is een programma van ontwikkeling, gebaseerd op de be grippen van democratische eerlijke mé thodes. Groter productie is de sleuts) tot voorspoed en vrede. Democratie alleen kan de levenwekkende kracht geven om de volkeren der wereld tot een overwin nende actie aan te zetten, niet alleen te gen hun menselijke onderdrukkers, doch ook tegen hun oude vijanden, honger, ellende en wanhoop. „Op de basis van deze vier belangrijke grondslagen voor het handelen hopen wij omstandigheden te helpen scheppen, die uiteindelijk zullen leiden tot per soonlijke vrijheid en geluk voor de ge hele mensheid". „Met Góds hulp zal de toekomst dei- mensheid verzekerd worden in een we reld van recht, harmonie en vrede", zo besloot president Truman zijn rede. Een New Deal Volgens Reuter's correspondent te Washington heeft president Truman gis teren practiscb een „New Deal" voor de wereld voorgesteld, die diplomatiek, militair en economisch door de V.S. on dersteund wordt. Enkele plannen in het door Truman naar vorengebrachte programma worden reeds verwerkelijkt of voorbereid, zoals het versterken der organisatie der V.N het plan-Marshall voor economisch her stel en de strijd tegen het communisme. Het nieuwe onderdeel van dit pro gramma komt, in duidelijke bewoordin gen, neer. aldus de correspondent op de industriële en wetenschappelijke ont wikkeling van de arme en onontwikkel de gebieden ter wefeld n basis van „de mocratische eerlijke methodes". De taak' der V.S is: een oijdrage te leveren tot verhoogde wereldproductie van voedsel, kleding, materiaal voor wo ningbouw en mechanisehe arbeidskrach ten en het voordeel voor de V.S, wordt verwacht te komen van uitbreiding van „onze handel met andere landen." saties- Met genoegen consateerde de voor zitter, dat het ledental der K. A. B. zich in stijgende lijn blijft bewegen. Aangeno men kan worden, dat met inbegrip van de niet-vakbondsleden der katholieke ar beiders jeugd (K. A. J.) het ledental per 1 Januari 1949 de 280.000 is gepasseerd Een belangrijke dag was Zondag 27 Juni toen 11.000 bestuurders te Utrecht op de kaderdag bijeen kwamen. Uiteraard sprak de voorzitter ook over de vele bemoeiingen van de K. A. B en haar bonden in verband met de' mate riële en culturele positie van de arbeiders; vooral het loon- en prijsvraagstuk had in tens de aandacht. Er was grote activiteit bij vakbonden, diocesane bonden en de diensten der K.A.B Het rusthuis „Sonnehaert", be stemd voor rustbehoevendte moeders uit de K.A.B., werd in Juli geopend. Er wer den daar 216 moeders voor vier weken of langer opgenomen. Het instituut voor volkshuisvesting werd gereorganiseerd; 200 woningbouwverenigingen zijn thans bij dit instituut aangesloten. Ook 1949 zal vee) werk voor de K.A.B. vragen. De nieuwe organisatievorm zal geconsolideerd dienen 'e worden, het werk voor de arbeidersvrouwen nader worden geregeld, het werk op het terrein van de volksgezondheid worden verbreed, de eigen credietinstellingen ter bevorde- ri -g van het woningbezit ortder de leden zal hopelijk dit jaar tot stand kunnen komen. De K.A.B. zal bijzondere aandacht blij ven schenken aan de ingediende wetsont werpen op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, de ondernemingsraden en be treffende de wachtgeld- er werkloosheids verzekering. Zij zal de economische po sitie van ons land op de voet volgen. Daarnaast zal de K.A.B. vanzelfsprekend zich permanent bezig houden met de directe behoeften der arbeiders. In deze eerste verbondsvergadering werden verschillende zakefl van interne aard behandeld: diepgaande beschouwin gen werden voorts gewijd aan de wets ontwerpen op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en de ondernemingsraden In een binnenkort opniedw te houden verbondsvergadering zal het vraagstuk van de herziening der sociale verzekering aan de orde worden gesteld. Naar de Centrale Commissie voor Film keuring ons mededeelde, heeft zij de film „The Iron Curtain" (Het IJzeren Gor dijn) niet v-or vertoning in ons land toe gelaten. In het buitenland heeft deze film, welke is vervaardigd naar authentieke gegevens, ontleend aan at rapporten, welke door een officiële Canadese commissie zijn uitge bracht over de communistische spion nage naar het geheim van de atoombom ernstig verzet uitgelokt van de zijde dér communisten. Hoewel de Centrale Commissie voor de Filmkeuring weigerde haar besluit te ma tiveren, ligt de veronderstelling voor de hand, dat zij vreest voor communistische agitatie tegen deze film, welke verstoring van de openbare orde tot gevolg zou kun nen hebben. In zijn beste tijd, tussen de jaren '34 en '38, was Bep Bakhuys niet alleen vol- gens velen de beste middenvoor die ooit en tot op nu toe in het Nederlands elftal heeft gespeeld, maar ook op de wonder lijke Italiaan Piola na de beste van het hele continent. Als zodanig was hij dus voor het Nederlandse voetbal wel een belangrijke figuur. Maar nog belangrijker is hij o.i. door zijn tragisch professional- noodlot. Immers, na zijn omzwervingen hier te lande (o.a. Z.A.C., V.V.V. en H.B.S.) toog hij in 1938 als professional naar de Franse voetbalclub Metz. Had hij het maar nooit gedaan! Tot op de hui dige dag toe, heeft hij er, volgens zijn eigen zeggen, nooit anders dan spijt van gehad. Dat weet .elke voetballer m ons land en het staat elke crack als een waarschu wend voorbeeld voor ogen. Wij kunnen er dan ook geen waarde aan hechten, als we in andere bladen berichten lezen over fantastische buitenlandse aanbiedin gen voor onze beste voetballers. Enge land coquetteert met Wilkes, Frankrijk met Wilkes en Rijvers, Spanje met Saris, Ehlen en De Mmick, het meest recent Italië met Wilkes en Lenstra. En de be trokken spelers coquetteren met hun po pulariteit als zij monkelen van „we moe ten er nog eens over denken." In feite denken noch Wilkes (de meest gezochte) noch de anderen' ook maar één ogenblik er serieus over om op soort gelijke aanbiedingen in te gaan. Wel doen zij soms alsof, maar in feite hebben eigen gezond verstand en invloedrijke raads lieden hun mening al bij voorbaat vast gesteld: „neen!" De narigheid die Bak huys destijds in zijn nieuwe omgeving en tot op de huidige dag na zijn terug keer ook in het vaderland ondervond, is een te reëel voorbeeld. Geloof daarom maar niet, dat nog wel eens een ander zich lichtvaardig aan buitenlandse prof- aanbiedingen zal branden. En nu wij toch de nodige korrels zout offreren, moet ons een protest uit de pen tegen de wijze, waarop sommige bladen klakkeloos hebben overgenomen, wat Tommy Sneddon, de dezer dagen afge zwaaide Schotse trainer van het Neder lands elftal, bij zijn terugkeer in Londen aan een Engelse journalist heeft belie ven te vertellen. Een derde deel van zijn inkomen ging naar de belastingen en dat gene wat hij mocht declareren kon nooit zijn reis- en verblijfkosten dekken. Hij zou dus armoe hebben geleden; maar dan willen wij wel verklappen, dat Sneddon een jaarsalaris van achtduizend gulden(i) genootEn dan de ene grief met de andere: het Nederlands elftal zou toch nooit boven het peil vap een Engelse derde-divisie-club kunnen uitkomen Wij willen maar even aanstippen, dat Wilkes, Lenstra, Rijvers, Kraak en Terlouw in elke Engelse eerst e-divisie-club wel kome gasten zouden zijn, en herinneren ook maar even aan de wedstrijd tussen 't bondselftal en de Wolverhampton Wan derers van het afgelopen jaar. Dat Sneddon door de K.N.V.B. te kort werd gehouden op speltechnisch en -tac tisch terrein, dat hij alleen maar met on aangename beuzelkarweitjes werd opge knapt en dat de samenwerking van Bonds- zijde niet prettig was het is waar, maar dan ook alleen dat. De rest is echter zo onjuist, dat hier niet een korreltje zout maar een krachtig protest ap de tafel dient te komen, ook jegens de bladen die deze valse verklaringen klakkeloos over namen. SUPPORTER. Gisterenavond arriveerden op Schip hol met een Dakota van Aero-Holland de stoffelijke overschotten van de bij de vliegramp bij Falster omgekomen piloten Protiva en De Jong. Met hetzelfde toe stel keerde de heer Diepen terug, verge zeld door zijn technische medewerkers. Velen waren bij de aankomst aanwezig. De heer Kamminga, is nog in Denemar ken achtergebleven voor nadere uitwer king van de bij het onderzoek verkregen gegevens. Hoewel het onderzoek nog niet is afgesloten kan als vaststaand worden aangenomen, dat zowel machine als in strumenten met inbegrip van radio en radio-kompas gedurende de gehele reis naar behoren hebben gefunctionneerd. Omtrent de juiste oorzaken van het on geval tasten de deskundigen nog in het duister. Vast staat-, dat de piloot op gerin ge hoogte heqft gevlogen, en hoewel hij hiervoor ongetwijfeld zijn redenen zal hebben gehad, is nog niet vast te stellen, wat hem daartoe heeft bewogen. Albert Konrad Gemmeker, de ex-com mandant van het beruchte jodenkamp Westerbork, werd heden door het B. G. te Assen veroordeeld tot een gevangenis straf voor de tijd van 10 jaar met aftrek. Gemmeker, werd ervan beschuldigd Joden te hebben doorgezonden naar in het bui tenland gelegen concentratiekampen, het geen de dood van ongeveer 100.000 van deze gedeporteerden tengevolge had. De eis tegen Gemmeker luidde 12 jaar met aftrek, v Te Washington wordt uit gezaghebbende bron vernomen, dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken met En gelse functionarissen besprekingen voert over bestrijding van het communisme in Verre Oosten. De besprekingen, die enige weken ge leden begonnen zijn, omvatten het ge hele vraagstuk van het Verre Oosten met de jongste grote successen der Chi nese communisten als voornaamste ach tergrond, en zijn er op gericht, een ge zamenlijke actie te ondernemen tegen de groei van het communisme in het Verre Oosten, aldus Reuter. Deelne mende landen zouden «Rn: het Britse gemenebest, de V. S-, Frankrijk en Ne derland. Daar van de militaire en economische hulpmiddelen der V. S. reeds het uiter ste gevergd is en deze niet in staat zijn: bijvoorbeeld de versterkingen te verschaf fen, die generaal Mac Arthur nodig acht. om een tegenwicht te kunnen vormen te gen de strategische achteruitzetting, die de communistische overwinningen in China in het Verre Oosten hebben ver oorzaakt. is men iri de kringen, waar de besprekingen worden gevoerd, tot de al gemene overtuiging gekomen, dat actie, gebaseerd op de politieke eenheid der westelijke geallieerden, het enig middel is. waardoor het communisme in Azië op het ogenblik kan worden tegengegaan, al dus Reuter. De centrale politieke raad van do Kwomintang heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan het besluit van de regering, op de communisten een be roep te doen om het vuren te staken en vredesonderhandelingen te beginnen. De raad machtigde het kabinet van dr. Soen Foe, de technische details uit te werken. De hoop, dat Peking, de laatste stad in N. China die nog in handen is van de Nationalisten, een afzonderlijke vrede me. de communisten zou kunnen sluiten, is gisteren vrijwel Vervlogen, daar de onder handelingen zijn afgebroken omdat de communisten eisten, dat de regerings troepen van generaal Foe Tso-Vi de wa pens zouden neerleggen vóórdat eert „staakt het vuren" zou intreden. De communistische troepen naderen Nanking nu uit alle richtingen. De stad za! binnen drie dagen van water en electriciteit verstoken zijn daar er se dert het stopzetten van het treinver keer tussen Poekou en Pengoe gebrek heerst aan steenkool.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1