LAATSTE BERICHTEN Nieuws uit STAD en Uitwisseling met Lier nog te groepjes-achtig over December NEDERLANDSCHE BANK Stijgende productie in Bizone Kath. Schiedam verklaart zich solidair met gemarteld Hongarije Een Van Mieris gestolen Vastenmeditatie bij K.R.O. Prinses Elizabeth ziek KAMPiOEN- Adverientie Uitvoer in December op record niveau PAGINA 3 WOENSDAG 26 JANUARI 1949 DE ENGELSE WOLMARKT COLLECTIE VAN LOOY GEVEILD OVERVAL OP EEN JOOD Vervolgers staan terecht TAAKVERDELING RIJK EN PROVINCIES VIJF JAAR GEëlST WEGENS MISHANDELING RALLYE MONTE CARLO SCHOOLVERZUIM IN OVERSCHIE Niet lang meer zal de Raam herinneren aan het befaamde zwart- Schiedam. Toestemming is gevraagd met spoed dit deel te mogen dempen. Een laatste plaatje van de oude toestand die we gaarne snel zullen vergeten. BERGSCHEHOEK °S geen strafpunten BEHEERDER VERDUISTERDE 20.000.-- GEEN VERWARMING EN GEEN BEWAKING NED. VRACHTENMARKT Op Vrijdag 28 Januari a.s. zal het Comité Katholiek Schiedam in nauwe samenwerking met de K.A.B., die hiervoor bet Volksbondgebouw beschik baar stelde, een protestvergadering houden. Op deze vergadering zal geheel Katholiek Schiedam moeten tonen solidair te zijn met het gemartelde volk van Hongarije, in het bijzonder met de grote verzets-leider van de Magyaren, Kardinaal Mindszenty. Wat er in de laatste dagen over de methodes van de communisten bekend is geworden, gaf weliswaar geen nieuw inzicht in de afschuwelijke terreur, die deze moderne duivels hanteren, maar bevestigde nog eens ontstellend de onmenselijkheid van het systeem der bolsjewieken. Wij kunnen dit niet zonder meer laten passeren Pastoor H. A. Drost uit Schoorl zal komen spreken; de hoogeerw. deken Pastoor H. A. J. Drost.uit Schoorl zal komen spreken; de hoogeerw. deken Caecilia zal de vergadering passend omlijsten. De aVond begint om 8 uur. Dat alle zalen van de Bond tezamen te klem mogen zijn om de belangstellenden te bevatten II Gistermorgen ontdekte men in het Ste delijk Museum De Lakenhal te Leiden dat uit de Harteveltzaal een miniatuur schilderij was ontvreemd, een zelfportret van de bekende Leidse schilder Frans van Mieris de Oude (16351681). De diefstal moet Maandagmiddag gepleegd zijn. Het miniatuur, dat een afmeting heeft van 14% bij 10,6 c.m. was aan de muur vastgeschroefd, zodat de dader net met grot kracht moet hebben afgerukt of een schroevendraaier hebben gebruik;. Onzë correspondent te Bradford méldt d.d. 20 Januari: De aankondiging dat er thans export- vergunningen kunnen worden verleend voor een beperkte uitvoer van merino tops naar landen met een zachte valuta gedurende een periode eindigend met Maart, heeft de vraag wat doen ver meerderen. Br zijn echter betrekkelijk weinig fabrikanten van tops, die vóór Maart wat kunnen aanbieden- Het me rendeel der firma's heeft de productie van de eerstvolgende maanden reeds ge plaatst. Zij die van genoemde gelegen heid tot export willen gebruik maken de export van merino tops bleef de laatste tijd beperkt tot landen met harde valuta zullen moeten trachten hier en daar op wat partijen beslag te leggen. De productie van tops vindt regelmatig voortgang; daar evenmin als bij de kam- merijen is er van ook maar enige stag natie sprake. De markt hier ter plaatse bleef deze week vast gestemd. Het ruwe materiaal dat in de Dominions in veiling wordt ge bracht blijft prijzen opbrengen, welke hier in tops en garens moeilijk te maken zijn. Dit is voornamelijk het geval met crossbred-kwaliteiten; wanneer de note ring van crossbred tops in Bradford in overeenstemming zou worden gebracht met dezelfde soorten in N. Zeeland, dan zouden eerstgenoemde 4 tot 6 d. per lb hoger liggen. Alle prijzen op de markt voor tops tenslotte zijn nagenoeg onveranderd ver geleken met die van verleden week; de handel is dan ook vrij kalm. <J> Doordat do- heer J. Brouwer te Mui den, die in de vacatureH. Hom be noemd was als lid der Prov. Staten van Noord-Holland, voor deze be noeming heeft bedankt, is thans de heer J. H. M.' Angenent (K. V. P te Hilversum benoemd verklaard. ontwikkeling van het Schiedamse cultu- en zal weten te brengen In de zelfde natuurlijke banen als het in Lier verloopt. Ook al is cultuur een massale levens uiting, die zich geen groei-proces laat voorschrijven, dan nog zal ervaring en uitwisseling op cultureel gebied zeer be vorderlijk kunnen werken op onze groei tot volwaardige stad. Onder grote belangstelling werd giste ren in het „Museum" van Looy te Haar lem de inventaris geveild. Het was geluk kig niet „de" collectie, die onder do hamer viel, maar slechts een derde gedeelte, waaronder tekeningen en voorstudies, pastels, aquarellen en schilderijen. Alras bleek, dat het „Comité tot behoud van het Museum van Looy"* energiek de overtre dende kunsthandelaren en collectionneurs partij gaf, en aan het slot van de veiling meester was gebleven voor een bedrag tan r^iim f 12.000 van alle belangrijke stukken van de collectie. Daarnaast heb ben o.a. ook het Rijks Prentenkabinet te Amsterdam, 't Haagse Gemeentemuseum en het Gemeentemuseum van Leiden, als mede het Museum Kröller-Müller beslag weten te leggen op enkele series goede pastels en tekeningen. Ook Lodewijk van Deyssel verwierf enkele stukken, Van de grote stukken konden enkele voor het Comité niet behouden blijven. Voor het overige wist het Comité o.a. aan je kopen alle geveilde jeugdwerken, de voornaam ste stukken uit de academietijd van de auteur, de belangrijkste werken uit de Amsterdamse. Soester en Haarlemse pe riode en veel werk van de buitenlandse reizen. Hedenmiddag komt de Haarlemse raad bijeen om te beslissen o.m. of de museum gebouwen door de gemeente Haarlem weer zullen worden teruggekocht. Dit zal zeer waarschijnlijk het geval zijn voor een bedrag van f 10.000 wat betreft het mu seum-paviljoen in de tuin. Wat er met het woonhuis zal geschieden is echter een kwestie van overleg met de erfgenamen, doch ook hier hoopt men spoedig tot meer concrete plannen te komen. Voor het Haagse Bijz. Gerechtshof stonden twee zeer beruchte Jodenvervol- gqrs terecht, de 29-jarige agent van politie M. Spaans uit Den Haag en de 50-jarige hulpagent van politie M. C. Dusschotten uit Amsterdam. De heer J. Schuurman van Delf t, ver telde hoe in de morgen van de zevende Augustus 1944 beide verdachten in zijn woning te Delft waren binnengedrongen op zoek naar een aldaar ondergedoken Joodse jongeman, Jac. de Vrieze genaamd. Zodra zij hem in het oog kregen begon nen S. en D. te schieten. De Jmgeman probeerde nog weg te komen, doch het lukte lu;m niet. Hij zakte in elkaar en terwijl hij voorover viel schoten zij hem nog in zijn rug. Volgens getuige was D. destijds wel onder de indruk' van het gebeurde geweest; met trillende vingers had hij een sigaret opgestoken. S. had toen gezegd: „Ben je daarvan nu zo pn- ier de indruk Beter, dat hij daar ligt, fan wij 1" Daarna doorzochten zij de zak ken van de jongeman, vonden diens por tefeuille, inhoudende ongeveer 500 gulden en vertrokken. Na het horen van de getuigen a déchar ge, van wie enkelen ook wel Iets goeds van de verdachten wisten te vertellen, besloot de president, mr. Heskes, de zit ting aan te houden tot 17 Februari a.s. ten einde nog enige andere getuigen te dagvaarden. Provinciale Staten van Groningeu hebben een voorstel aangenomen tot be noeming van een commissie, welke tot taak zal hebben na te gaan, of het mo gelijk en gewenst is wijziging te bren gen in de taakverdeling tussen het rijk en provincies, waardoor de provinciale huishquding wordt verruimd en het pro vincial bestuur meer dan tot nu toe betrokken wordt bij de uitvoering van wetten en algemene maatregelen van bestuur. De Staten verwierpen met 21 tegen 20 stemmen een voorstel het tarief der provinciale watertollen voor zeesche pen te verdubbelen. Er werd voorts aan gedrongen op het nagaan van de moge lijkheid Delfzijl, Eemskanaal en Gro ningen tot eeh havengebied te maken ring van de buitengewone heffingen. Voor het thans aangevangen jaar is een be drag van 700 millioen geraamd. Van de 2.148 millioen werd 529.9 millioen voldaan door afboeking op ze kerheidstellingen, 781.3 millioen met geblokkeerd tegoed (met inbegrip van het Grootboek 1946) en 345.9 millioen met overige geconsolideerde schuld. Het Grootboek 1946 nam in December af met f 23.4 millio, hetgeen mede werd veroorzaakt door voldoening van oude belastingen. Tegen de voormalige N.S B.-burge- meester van Aa.smeer, H. F. W. Kolb, tengevolge van wiens sterk pro-Duitse bewindvoering in de bezettingstijd, oa. een aantal Joden werd gearresteerd, waarvan enkelen de dood vonden, heeft de adv fiscaal bij het Amsterdams B.G. 12 jaar met aftrek geëist. nemen. De Vastenmeditaties bij de K.R.O. zul len dit jaar wederom worden gehouden door de zeereerw pater Eusebius Peters Q.E.b.A., die indertijd met zijn radiome- ditaties veel bekendheid verwierf. De uitzending is als gewoonlijk, op Dinsdagavond. Prinses Elizabeth van Engeland is lij dende aan mazelen, zo werd gisteren officieel bekend gemaakt De ziekte heeft een normaal verloop. De prinses verblijft op Sandringham Castle met haar baby, prins Charles. Reeds vöör half vijf hedenmorgen kwam nummer 9 bij Venlo de Con- tröle binnen. Zij waren ondanks een dodelijk voorzichtige tocht over de spiege.- gladde Ardennenhellingen nog steeds.zonder één straf punt en bevinden zich met deze prestatie in het gelukkige gezelschap van nog slechts enkele andere Nederlandse epuipes! De meesten w.o. ook vele Nederlandse „cracks" hebben jam mer genoeg reeds diverse straf pun ten. Verschenen is het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim Rotterdam XV 'wijk Overschiet. In de loop van 1948 ontving de com missie 148 verzuimopgaven, zich, uit strekkende over 557 verzuimdagen" met betrekking tot in totaal 45 leerlingen- De voornaamste redenen van verzuim waren spijbelen moeder helpen en wei nige medewerking der ouders. De commissie concludeert, dat ver scheidene ouders te weinig verantwoor delijkheidsbesef tonen. tegoed bij correspondenten ad ruim 12 millioen. Per saldo dus een voortzetting van de daling van de deviezenpositie thans van ruim 5 millioen, welke zir> al reeds meer dan een maand bezig is te voltrekken. De overige posten, zoals een daling van de zilvervoorraad, en een vermindering van de oude bankbiljetten, geven geen aanleiding tot verder commentaar. 17 Jan.-24 Jan. ACTIVA W .ssels etc. in disconto Voorschotten in rek.- cour. op onderpand Waarvan aan Indonesië Goud Zilver Papier buitenland Corr. buitenland Buitenl. betaalmidd. Vord. in guldens op vr. circulatiebanken 166.734 169.339 Diverse rekeningen 28.785 26.649 PASSIVA: Eankbiljetten (oud) 109.927 109.732 Bankbiljetten (nieuw) 3.044.521 3.006.466 Bankassignaten 187 108 Rek.-cour. saldi schatlc. 189.029 244.705 Ree. c. schatk. bijz rek. 214.012 214.012 Geblokkeerde saldi 5.226 4.498 Saldi banken in Nederl 54.669 44.297 Vrije saldi van vr. circulatiebanken 336.547 330.861 Andere vrije saldi 358.698 354.121 Cred .in vreemde gelds 93.775 93.554 Diverse rekeningen 93.894 94.045 Circul. muntbiljetten 140.505 139.672 LOODDIEFSTAL. De verwarmingsmonteur J. K. te Bergschenhoek had wat lood gestolen en dat bracht .hem nu bij de rechter. Hij had eigenlijk niet gedacht dat het zo'n vaart zou lopen, want de hoeveelheid wa« niet groot geweest, doch de officier vond dat er lelijk misbruik van vertrou wen was gemaakt en eiste bij -wijze van waarschuwing twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk mét proeftijd van 3 jaar. De rechter veroordeelde daartoe. Vanmorgen is de 42-jarige M. J. van B.. die in dienst was van de firma A. v. d. V. te Kralingseveer. voor de Officier, van Justitie geleid. De man had het beheer over een aantal huizen in Lobith en reisde op gezette tijden naar Lobith, om de huren te incasseren en reparaties te betalen. Hij heeft daarbij in de boeken foutieve bedragen ingevuld en zodoende in een jaar tijd een bedrag van minstens 20.000 verduisterd. Experts onderzoeken op het ogenblik, tiie groot het verdwenen bedrag precies is. Hij is tegen de lamp gelopen, toen hij geruime tijd als ziek stond vermeld. Een zoon van v. d. V. nam nl. zijn werkzaam heden over en was naar Lobith gegaan, om daar gelden te incasseren. Men deel de hem echter mede, dat van B. daar gewoon voor zou zorgen en dat kwam hem in verband met diens ziekte wel wat vreemd voor. Bovendien bemerkte hij, dat hij de postzegelkas een bedrag van 100 was verdwenen. Gewapend met deze kennis dééd hij aangifte bij de politie. Enkele rechercheurs begaven zich Vrijdagavond naar het Maasstation en hielden de man aan, toen hij uit Lobith terug kwam. Hij bekende direct, doch gaf op slechts 10.000 te hebben buitgemaakt. Van het geld is niets over. i De man leefde nl. op zeer grote voet en had o.m. een bijzonder stevige dronk. 143.612 145.956 36.895 36.895 439.110 439.110 5.075 4.396 252.983 260.127 j 155.278 142.832 l 6.622 6.595 Vele moeilijkheden kunnen met het plaatsen van een doelmatige, goedkope opgelost worden, want onze kampioenen brengen hetgeen U te zeggen hebt onder de aandacht van vele duizenden lezers. 250 ton meel Amsterdam 250 ton meel Zaandam, 165 ton meel Nijmegen, div. part., tarwe liggen/varen, 200 tqn ijzer Capelle a.d IJsel, 115 ton ijzer Vlissingen, 480 ton suiker Amsterdam, 43 stand, hout •s-Hertogenboseh, 36 tand. hout Arnhem, 56- stand, hout Lithoyen, 30 stand. Hout Amsterdam, div. part, pyriet Budel, 360 ton gerst Wormerveer, 300 ton gerst liggen en/of varen, 350 ton copra liggen en/of varen, 997 ton palmpitten liggen eiï/öf varen, 75 ton suiker Wageningen, 160 ton cokes Tilburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 3