Stalin's uitnodiging aan Truman van de hand gewezen Acheson absoluut tegenstander eerbericht De scheur in de emballage Soekarno en uitge Hatta Duitse communisten zetten aan tot verzet Mindszenty voor zijn Uiterste spanning in Boedapest rechters MORGEN K.L.M. in hel Engelse Lagerhuis Voor bespreking met B.F.O. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Truman blijft bereid tot bespreking in Washington Eerste Vrijdag Batavial lichtlijn via Mauritius Vitrage smokkelen per postpakket ONDER LOU NDER DE_ P E ..De machtige sovjet-unie zal het steunen" Grootste belediging van lolieke Kerk NIEUWE BON VOOR SINAASAPPELEN Amerika dreigde niet met intrekking Marshall-hulp 71ste JAARGANG DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte- Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie bureau» verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Stalin nodigde president Truman uit naar de Sovjet-Unie, Polen of Tsjechoslowakije te komen voor het houden van be sprekingen. Dean Achon, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft dit voorstel van de hand gewezen. HELDER VRIESWEER DRENTSE WIM GEARRESTEERD Bevin heeft deze. suggestie echter tan stelligste afgewezep. Engeland, zo zeide hij,- is tegen eenzij dige sancties. „In overeenstemming met onze verplich tingen volgens de luchtvaart overeen komst van Chicago van 1944, waaraan En- Bevin „Overeenkomsten overeenkomsten" zijn Brievenbestellers zorgden ooi- verzending DE VROUW IN STAAT EN POLITIEK De nieuwe ambulance- boot van de gezond heidsdienst van het Londense havenbeheer, de Alfred Roach" is speciaal gebouwd voor het vervoer van geval len van besmettelijke ziekten van schepen, die in de Londense havens aankomen, naar het quarantaine-hospitaal in Denton bij Gravesend. Er is ruimte voor draag- patiënten die door mid del van een bijzonder geconstrueerde mast met kraanjnstallatie in en uit de boot gedragen kunnen worden en voor ca. 8 looppatiënten. DE STATUS DER REPUBLI KEINSE LEIDERS „BOTANEÏNE P" De smokkelaars zelf bleven daarbij ceheel achter de schermen Zij verpak ten alleen de waar in keurige pakket- es welke dan door de ingeschakelde ioc'thpambten werden afgehaald en op het Dostkantoor van adreskaarten voor- eeti»se»a In verband met het proces tegen kard. Mindszenty, dat van ochtend een aanvang nam, heeft de Hongaarse regering uit -ebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Een grote politie macht is te Boedapest samengetrokken. De openbare gebouwen staan onder bewaking van gewapende troepen, geleid door communistische commissarissen van politie. De gewapende benden van de communistische partij zijn flBe in alarm- toestand. beroemdheden ontmoeten elkaar. In Brussel kv:am 's werelds grootste u-noi Pcniamino Gigli, de niet minder vermaarde cabaretier Maurice Chevalier tegen. Valentine: DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3-90 per kwartaal, 1.30 per maand, 0.32 per week. Directeur: J- KUIJPEKS Hoofdredactie: Prof. Dx-. TESSER LEO J- M. HAZELZET Algemeen redacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Rusland saboteert wereldvrede Stalin's boodschap was geadresseerd aan Kingsbury Smith, de journalist, die hem de vragen htad gesteld waarvan de antwoorden Zondag door Radio Moskou werden omgeroepen, en gold als ant woord op het telegram, dat Smith hem gisteren zond. De tekst hiervan luidde: Aan generaal Joseph Stalin, Kremlin, Moskou. Excellentie, De officiële vertegenwoordiger van het Witte Huis heeft vandaag ver klaard, dat president Truman gaarne de gelegenheid zou hebben met U in Washington te confereren. Zoudt IT, excellentie, berèid zijn hiertoe naar Washington te reizen Zo niet, waar zoudt U de president dan willen ont moeten Met de meeste hoogachting KINGSBURY SMITH. Parijs, 1 Febr. 1949. De tekst van Stalin's antwoordtelegram luidt: „OfficieelDringend Aan de heer Kingsbury Smith, Euro pees directeur van de Internationale Nieuwsdienst, Parijs. In antwoord op Uw telegram vaB Februari, lank ik president Tru»® voor de uitnodiging naar Washing'» te komen. Ik heb reeds lang fj® ik gekoesterd zulks te doen. hetgeen aan president Roosevelt president ^"'^Jreur, dat ik deze wensSopebet ogenblik niet kan ver werkelijken, daar de artsen mij sterk TELEURGESTELDE LEVENS Margaretha Maria lag eens.voor het koorhek geknield, de ogen op het ta bernakel gevestigd. Zij bepeinsde moge lijkheden tot het betuigen van liefde. Toen verscheen haar het Goddelijk Hart en betoogde, dat Zijn liefde, die zich in niets had ontzien en naar alle kanten had uitgeput, van de meeste mensen slechts ondankbaarheid, koelheid en ver achting ondervond. Het Heilig Hart vroeg Zuster Marga retha bij deze gelegenheid om actie tot instelling van een jaarlijks feest ter ere van dit Hart. Dit verzoek ging verge: zeld van de rijkste zegeningen. Ook wij zijn dikwijls teleurgesteld m personen, in zaken en door lijden. Hoe teleurgestelder het leven ts, des te be ter zai men de zo juist geschetste droef heid van het H. Hart kunnen peilen Maar waarom neemt men onige- apostolaat van "het H. "ffi begonnen! Dat Hart weet bovendien ons dienstig is Wijoordelen aï mens en zoals menselijke neigmgen dat vprt Het eist st.erkto ven. Het eist sterkte om zonder meer Thomas a ivempig na te zeggen: Mits ge mij maar niet voor eeuwig verwerpt en mijn naam niet uit het boek d°s levens wordt gewist Zo gaarne willen wij wat inzicht, wat troost Doch dan eerst onzerzijds een levendige K. Hart devotie. He» H Hart zal de gestadige liefde vin weer een ziel op hoge prijs stellen. Daarnaast zal Het Zijn talrijke belof ten zeker gestand doen Het H t beloofde immers bij gopfneD heid. dat Zijn Hart „ic« om Zijn Goddelijke hefde krachti, en overvloedig uit te storten over allen, het zouden vereren of anderen verering zouden oowekken. En Margaretha Maria, die eigen erva ring had en die van anderen kena^ schreef aan Pater Croiset o.a.: ■•Het Goddelijk Hart is inderdaad een afgrond van vreugde voor de bedroefden, een afgrond van liefde voor al onze ellenden Liefde en wederliefde zullen troost en hulp verzekeren De zoetste dingen dezer aarde kunnen daartegenover slechts surrogaten zijn. Het kan anders schijnen, doch de ondervinding is de beste leermeesteres AMATOR. afraden een lange reis te maken, in het bijzonder over zee of door de lucht. De regering der sovjet-unie zou een bezoek van de president aan de sov jet-unie toejuichen. Er zou een con ferentie te Moskou, Leningrad, Ka liningrad, Odessa of Jalta belegd kunnen worden, al naar gelang de president zou verkiezen. Indien ech ter deze voorstellen op bezwaren van de zijde van de president zouden stuiten, zou een ontmoeting kunnen worden gearrangeerd in Polen 01 Tsjechoslowakije, zoals de president het wenst. Hoogachtend, STALIN. 2 Febr. 1949" Beeds hij vorige geruchten betreffen de sen mogelijke ontmoeting van Tru man met Stalin, heeft de president der V. S. verklaard, gaarne bereid te zijn Stalin te ontmoeten, doch uitsluitend te Washi- gton. Gisteravond is op het Witte Huis deze verklaring herhaald. Op de vraag, of president Truman niets voelde voor een ontmoeting in Polen of Tsjechoslowakije, antwoordde de woordvoerder: „Geen commentaar". Beklemtoond werd, dat de Amerikaanse regering geen enkele officiële uitnodi ging of boodschap rechtstreeks van het Kremlin ontvi ig, doch uitsluitend pers verklaringen. Deze methode werd zeer sterk afgekeurd, daar „alle diplomatieke kanalen ter beschikking staan, indien Stalin serieus contact met de regering der V. S. wenst". Acheson's afwijzing Minister Acheson is in de verklaring, waarin hij Stalin's voorstel verwerpt, veel verder gegaan dan president Tru man, hoewel hij met nadruk zeide, dat zijn zienswijze „niet in strijd was met die van de president". Acheson heeft zich een absoluut te genstander verklaard van een ontmoe ting tussen Trnman en Stalin, terwijl eerstgenoemde bereid blijft Stalin in Washington te ontvangen. Acheson noemde Rusland verantwoor delijk voor het mislukken van alle po gingen tot het bereiken van wereldvre de en beschuldigde Stalin in het bijzon- o.er van het spelen van een politiek spel, met de vrede als inzet. Hij achtte bet laatste voorstel van Stalin niet meer dan een politieke manoeuvre. Puntsgewijs gaf Acheson antwoord op de suggestie van maarschalk Stalin. 1). De regering van de V. S. zou met geen enkel land een aangelegenheid be spreken van direct belang voor andere landen, zonder de rechtstreekse deel neming van die andere landen. 2) De V. S. zouden tezamen met de andere Westelijke bezettingsmogendhe- den zorgvuldig ieder voorstel overwegen ter oplossing van het Berlijnse vraag stuk, in overeenstemming met hun ver plichtingen en hun rechten als bezetten de mogendheden. 3). Zodra de kwestie Berlijn is op gelost en de Sovjet-blokkade opgeheven, zijn de drie Westelijke mogendheden be reid en gereed een bijeenkomst te hou- w. De verwachting van heden- tot morgenavond luidt: oor het Noordwesten van het land: Droog weer met weinig be wolking. Zwakke en langs de kust tijdelijk matige Zuidwestelijke wind. 's Nachts lichte vorst, behal ve dicht bij de kust. In de middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het Zuidoosten van het land: Droog weer met weinig be wolking en weinig wind. 's Nachts matige vorst, in de middag tem peratuur iets boven het vriespunt. Vrijdag 4 Februari: Zon op 8.16 uur, onder 17.33 uur; maan op 10.27 uur, onder middernacht. den ter bespreking van de Duitse en iedere andere kwestie. Sensatie te Londen en Parijs Het eerste punt van Acheson's ant woord maakte een einde aan de bezorgd heid, welke te Londen heerste na ont vangst van het bericht van Stalin's te legram. In niet-officiële kringen, die niet zoveel gereserveerdheid in acht nemen, werd n.l. verklaard, dat Groot-Britannië een onderhoud tussen Stalin en Tru man, met uitsluiting van Groot-Britan- nië en Frankrijk, met weinig geestdrift zou begroeten. Er is geen enkel vraag stuk van wereldbelang, waarbij deze landen niet evenzeer betrokken zijn als de Sovjet-Unie en de Ver. Staten, aldus oordeelt men in deze kringen. Evenals te Londen, verwekte Stalin's telegram te Parijs zoveel sensatie, -t men aanvankelijk de echtheid betwij felde. Op 'n lunch van de Brits-Amerikaan se persvereniging te Parijs heeft de Franse premier, Henri Queuille, naar aanleiding van hei. nieuwe aanbod van Stalin verklaard, dat daden en niet woorden r.odig zijn om de wereldvrede te verzekeren en alle conflicten te re gelen. „Marschalk Stalin zegt, dat zijn dok ters hem een lange reis verbieden. Mis schien zal president Truman zeggen, dat z ij n gezondheid geen reis naar Oost- Europa toelaat". De premier zei verder, dat hij Tru man en Stalin gaarne in de gelegen heid zou stellen elkaar te Parijs te ontmoeten. In verband met de sensationele inbra ken, welke de laatste tijd te Zuidlaren in Drente hebben plaats gevonden, zijn, zoals mep weet in Amsterdam verschil lende personen oude bekenden van de politie gearresteerd. Thans is ook de hand gelegd op de hoofddader, een zekere D. H., die in de Drentse onderwe reld bekend stond als Drentse Wim. Hij had inmiddels al weer ergens anders inge broken. ln het Engelse Lagerhuis is gistereu van de kant der linkse onafhankelijke La bours het idee geopperd de K. L. M. te verbieden op de luchtlijn naar Batavia het vliegveld van Mauritius te gebruiken nu het overvliegen van India op de nor male route onmogelijk is geworden. In de tijd toen de brievenbesteller zich aankondigde als „de bakker", wan neer hij ons eens per week ons heetbe- geerde roggebroodje kwam bezorgen, ge beurde het nogal eens. dat er van de emballage van onze „wegge" niet veel meer over was. Waar de oorzaak hier van moet worden gezocht, laten we in het midden; een feit is echter, dat het bij de P.T.T. nu allang weer ouderwets toegaat en dat men een, postpakket als regel in prima ongeschonden staat ont- vangt. Toch is het wel eens goed als de emballage het begeeft. Zo onlangs toen by het overladen van een zending het S_U,®r van een pakje openscheurde en baar n°r^id0 Prachtigste vitrage zicht- huisvrouw' ethnarfrtikel' waarnaa[ menige wii destine i 8 evenzeer verlangt als «enponder denking. Bivoe£d« aals„ wekte, ver" aan de slag en fe vo^eurders g'"Sen den van het land een 'P h,et Noor- kras van de ene proving' krif" andere tenslotte in LimburgTeid^naar Het bleek, dat afzender en als geadresseerde iemand, die daarvoor door de smokkelaars was opgegeven. Ook gebeurde het wel. dat de brievenbestellers de smokkelwaar thuis kregen, die zelf verpakten en dan met postauto's vervoerden. Naar schatting zijn er een duizend pakjes verzonden en als men zich reali seert, dat men heel veel meters vitrage nodig heeft voor men er een pakje van 5 kg. van kan maken, dan kan men zich enig idee vormen, wat deze smokkel- affaire betekent. Want vitrage is ook nog altijd niet goedkoop. Met de ontdekking van de vier' oestel- 'ers is men er nog lang niet. menen de betrokken autoriteiten. Het complot is daarvoor veel te vertakt in alle rich tingen. Maar het ontwarren van de dr(a- j tentoonstelling, welke op 4 en 5 Februari den zal nog wel enige moeite en tijd in Leeuwarden begint, worden plaatse- kosten. I lüke attracties verbonden. geland en Nederland zich gebonden heb ben, moet de Enjfelse regering voldoen aan het verzoek van Nederland om op Mauritius te mogen landen. De Ned-, rege ring heeft de Engelse regering de verze kering gegeven, dat geen militair perso neel wapens of legergoederen door vlieg tuigen op deze route zullen worden ver voerd. Ik moet hierop wijzen: internationale overeenkomsten zijn internationale over eenkomsten. De Engelse regering zou vol gens de overeenkomst van Chicago de Ne derlanders deze route niet kunnen verbie den. tenzij, volgens de overeenkomst. En geland eveneens ziahzelf en Frankrijk dit verbod oplegde". Sir Thomas Moore (conservatief) vroeg of het geen vriendschappelijke daad zou zijn de Ned. regering te helpen de terro risten in Indonesië te onderdrukken. Hier. op gaf Bevin geen antwoord. Op initiatief van de Ned. vereniging voor vrouwenbelangen erj gelijk staats burgerschap zal een der afdelingen van de tentoonstelling „De vrouw 1898—1948" uit Den Haag en wel „De vrouw in staat en politiek", op verschillende plaatsen in ons land geëxposeerd worden. Aan deze Zoals gemeld heeft de Bijeenkomst Fe deraal Overleg gisteren Sukarno c.s. en Hatta c.s. geantwoord op hun bereidver klaring tot besprekingen. Dit antwoord luidt als volgt: in verband met uw brief uit Prapat d.d. 22 Januari en nota uit Menumbing d.d. 23 Januari 1949, berichten wij, dat cie voorwaarden van uwe excellentie inzake a) invrijheidstelling van uwe exceileti: tie en de andere leden der republikeinse regering door ons met de hoge vertegen woordiger van de Kroon zijn besproken, waaromtrent de H. V. K. het volgende heeft verklaard: „In aansluiting aan het door u met de directeur van mijn kabinet ter zake gevoerde telefoongesprek neb ik de eer uwe hoogheid mede te delen, dat de regering van Indonesië bereid is de heren. Sukarno c.s in de- gelegenheid te stellen in volle vrijheid op een nader vas: te stellen plaats onderling van gedachten te wisselen. De regering is, zoals ik u reeds eerder mondeling heb medegedeeld, eveneens bereid mede te werken tot het scheppen van een gelegenheid voor een vrije ge- dachtenwisseling tussen de afgevaardigden van de Bijeenkomst voor Federaal Over leg c.q. de B. F. O. in haar geheel ener zijds en de in de eerste alinea van deze brief bedoelde heren anderzijds, voor zo ver zij door u mochten zijn of worden uit genodigd. Zou het overleg tot zodanige resultaten leiden, dat op korte termijn kan worden overgegaan tot de instelling van een federale interim-regering, zo zal het uit de aard der zaak mogelijk zijn het vraagstuk van de algemene bewegingsvrij. heid van nen. die thans aan zekere beper kingen zijn onderworpen te bezien in het licht van de alsdan heersende omstandig heden De Hoge Vertegenwoordiger var de Kroon" Wij spreken de hoop uit, dat uwe excel lentie zich met dit antwoord kan veren' gen in ons gemeenschappelijk belang ten einde ten spoedigste in overleg te treden ter bereiking van concrete resultaten. b) Of uwe excellenties zullen kunnen worden gehoord in de kwaliteit van pre sident en leden der republikeinse rege ring. Nadat de B F. O. terzake overleg heeft gepleegd, kunnen wij instemmen en ons in principe verenigen met de brie! van de H. V K. aan de voorzitter van de B. F O. d.d. 31 Januari 1949, luidende; „Hiermede heb ik de eer uwe hoogheid mede te delen, dat de Ned- regering mij heeft gemachtigd u te berichten, dat zij de door uw college benaderde republi keinse leiders beschouwt als regerings personen van ene republiek, welker sta tus en verschijningsvorm afhankelijk zal zijn van de volkswil zulks met inachtne ming van het beglnsei van gelijkwaardige Men maakt zich wellicht bezorgd over het verlaagde vleesrantsoen, maar waar om toch eigenlijk? Vlees is inderdaad hartig en lekker maar volgens het Inter nationaal Wolsecretariaat mogen wij bin- nnenkort een nieuw voedingsproduct verwachten met een „aangename smaak". Dit zou dan bereid worden uit oude kle ren en daar deze nog al eens de eigen- 'schap vooral kragen van de jassen bezitten om „zo vet als spek" te zijn. zal ook de hartige mcmdstreling niet behoe ven te ontbreken. De eerste monsters van deze in Ame rika ontdekte .lekkernij, zoals gezegd be reid uit oude kleren, zijn reeds te Lon don aangekomen, waai» men de gebruiks mogelijkheden zal onderzoeken. Volger; de uitvinders mag het worden toegediend aan dieren en zelfs aan mensen; het zou niet alleen een aangename smaak heb ben doch ook de haargroei bevorderen. Dus goed nieuws voor kaalhoofdigen; een dieet van ,'ootaneïne p" zo heet het nieuwe product en zij zijn er spoedig figuurlijk gesproken in tegenstelling met de letterlijke zin „glad boven op". En wat een perspectieven voor de kap- pers! Eenmaal scheren per dag en eens per maand knippen zal lang niet meer voldoende zijn. Veronderstel, dat de figa ro's deze nieuwe lekkernij gratis beschik baar stellen in hun salons, bij een beetje onmatigheid kan men wel blijven zitten: zo is men geschoren en geknipt en met een kan het inzepen voor het scheren weer beginnen. Mocht het product ver volmaakt worden, dan kan de coiffeur het zelfs misschien niet meer bijhouden; terwijl hij knipt, groeit het haar weelde rig onder zijn schaar op. En dan de dames! Vrouwen met baar den zullen niet langer een attractie vor men op de kermissen; men zal ze elk uur van de dag tegen komen. Een tube ont- haringscrême betekent dan slechts een druppel op een gloeiende plaat; neen hele vaten van die crème zullen nodig zijn om overtollige haargroei te vermij den. Zal op die manier duur warden om er „gesoigneerd" uit te zien. Voor de man nen kan het wellicht een voordeel zijn om „haar op hun tanden te krijgen", doch alles bijeen laat een ander maar de pantalon van onze buurman oppeuzelen! ANALYST. deelstaten binnen het raam van de repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië. De H. V. K.". In verband hiermede verzoeken wij uwe excellentie, indien zij aan onze uitnodiging gevolg kan geven, enig bericht te doen toekomen aan de voorzitter van de B. F. O. te Batavia, opdat wij voorbereidingen, kunnen treffen voor bedoelde bijeenkomst. Ter voldoening aan de aanvullende voor waarden van zijne excellentie Hatta c.s verzoeken wij uwe excellentie desgewenst met onze medewëfking telegrafisch aan betrokkenen kennis te geven om bijeen te komen te Menumbing, waartoe wij voor vervoer kunnen zorg dragen. Wij ver wachten gaarne spoedig bericht. Voorzitter ^5. F. O. Batavia". l)e communistische Duitse Volksraad heeft gisteren een manifest gepubli ceerd, waarin hef Duitse volk wordt aangespoord tot massa-demonstraties en verzet tegen het bezettingsbeleid van de Westelijke geallieerden. De tekst luidt: „Volk van Duitsland, de tijd is thans voor u aangebroken om zelf in actie te komen. Het woord is aan u, om een einde te maken aan het werk van die politici, die vergift in de vorm van im perialistische anti-Sovjet haat gieten in de wonden van ons volk. Het woord is aan u om steun te weigeren aan de verraders van de nationale zaak in Bonn en Frankfort. Protesteert in de steden en dorpen, fabrieken, mijnen en op de overheids- vier brievenbestellers. deze lieden voor aanlokkelijke aanhie, dingen van smokkelaars, waren bezZT ken en hun diensten verleenden bij smokkel van goederen, in hoofdzaak textiel, uit België. Eergisteren zijn politie en rode troepen begonnen met de verdere „zuivering" van Boedapest en andere steden. Ongeveer 2000 personen zijn. beschuldigd van acti viteit tegen de regering, naar de concen tratiekampen in Oostelijk Hongarije ge transporteerd. Drie „waarnemers" van de patriarch van Moskou. Alexei, die het proces zul len bijwonen, zijn giste en door Rakosi. vice-eerst' minister ontvangen Te- wordt de aankomst gemeld van de Yudin de hoofdredacteur van het blan van de Kominform Talrijke journalisten uf. de Sovjet-Unie en uit de satelheteta- zijn uitgenodigd. KNP verneemt oit Boedapest dat ïolitieke zaakgelastigden van de bov- iet-regering 't onderzoek hebben over genomen in het proces tegen Kara Mindszenty Hiervoor is een groep >_an 400 beambten van de Russische politie ke politie in Boedapest aangekomen Deze agepteri zijn op verzoek van Ra ke; naar Hongarije gezonden ter ver sterking van de Hongaarse politieke politie, daar Rakosi van mening was. dat de Hongaarse politie niet sterk ge noeg was voor de campagne tegen de kardin .al en de algehele liquidatie van de katholieke „reactie". in Hongarije verwacht men thans, net verbod van de katholieke „Democratische Volkspartij" en de vernietiging van het geen nog van de katholieke pers is over gebleven. Van Vaticaanse zijde is het proces te gen kard. Mindszenty bestempeld als „de grootste belediging van de Katho lieke Kerk sedert de deportatie van Z. H. Paus -"ius VH door Napoleon Bona parte. Dit proces doet denken aan de uaat van het Sanhedrin, de spot van Herodes en de onrechtvaardigheid van Pilatus. Niet de kardinaal docb zijn rechters zullen terecht staan". Naar verluidt zullen minstens zes 9 Zvven andere personen tegelijk met de k< rdinaal terecht staan, onder wie de privé-secretaris van de kardinaal, dr An dreas Zakar. Voorts zijn in verband met deze zaak, nog twaalf personen gearres teerc onde: wie verscheidene functiona rissen van de Hongaarse Katholieke Actie. Degenen, die vandaan terecht staan, worden beschuldigd van spionnage en samenzwering lego de Hongaarse repu- bliek en voor restauratie van de Habs- burgse monarchie in centraal Europa :ia een eventuel: derde wereldoorlog Voorts worden ze b -schuldigd va zwarte handel in buitenlandse valuta's. Men verwacbdat het proces een week zal duren. Vijftig leden van het Britse parlement van verschillende partijen en godsdien stige overtuiging zijn Woensdagavond in l.et Lagerhuis bijeengekomen, om protest uit te brenge- tegen de arrestatie van kard Min," -.zenty en andere kerkelijke lei Iers in Hongdi Van verschillende zijden in het Britse Lagerhuis zijn voorstellen gedaan om for meel te protesteren tegen de arrestatie van kard Mindszenty. Bevin verklaarde echter, dat men na ernstige overwegingen tot de slotsom gekomen was, dat het; de kardinaal geen goed zou doen. een for meel protest in te dienen. De Britse rege ring had reeds blijk gegeven van hnar af keuring Canada heeft een krachtig protest ge zonden aan de Hongaarse regering ter zake van de arrestatie van kard. Minds zenty en anderen, welke het beschouwt als „een schending van het Hongaarse vredesverdrag, dat mede door Canada is ondertekend". Canada brengt dit protest uit, aldus Pearson, nadat het niet mogelijk gebleken is tot een gezamenlijk protest door de geallieerde landen, die het Hongaarse vredesverdrag ondertekenden, te komen. Dinsdagavond zijn tijdens een ter gele genheid van de 3e verjaardag van de stichting van de Hongaarse republiek op de Hongaarse legatie te Wenen gehouden receptie pamfletten rondgegaan, onderte kend door „De Hongaarse vrije ieugd" Zij bevatten een protest tegen de arresta tie van kardinaal Mindszenty en de eis, dat yice-premier Rakosi en andere com munistische regeringspersonen voor een internationale rechtbank" zullen worden gedaagd. De Hongaarse gezant was ver schrikkelijk kwaad, toen hij zijn gasten in druk gesprek gewikkeld zag over de mogelijkheden, in het pamflet geoopevd. Stephen Koczak. tweede secretaris van de Amerikaanse legatie te Boedapest, die er in het geelboek van de Hongaarse re gering van beschuldigd is bij de zaak tegen kard. Mindszenty betrokken te zijn heeft 48 uur de tijd gekregen om Honga rije te verlaten. Intussen seinden persagentschappen uit Boedapest vanochtend, nog voor het pro ces begonnen was, allerhande oncontro leerbare berichten over de houding van de kardinaal Zo b.v. A.F.P., nog wel uit „goed ingelichte bron", dat kardinaal Mindszenty de regering zou hebben voor gesteld, als primaat van Hongarije af te treder in ruil voor zijn invrijheidsstelling Het is daarom dienstig nog eens het schrijven in herinnering te brengen, dat de kerkvorst aan de leden van het Hon gaarse episcopaat zond kort voor zijn arrestatie. Het luidde: ,Jk heb aan ree» enkele samenzwe ring deelgenomen, fk zal geen afstand doei van roiJn bisschoppelijke zetel, fk zal geen bekentenis afleggen. Zoudt gij ondanks deze mijn verklaring, toch ver nemen, dat ik heb bekend of ben afge treden en dat ik dit met eigen hand tekening heb onderschreven, beschouwt dat dan alleen als het gevolg van men selijke zwakheid, fk verklaar bij voor baat, dat deze daden van nul en gener waarde zijn". kantoren tegen de verbrokkeling van Duitsland. Spreekt u uit tegen de diefstal van. het Roergebied. Spreekt u uit tegen het bezettingssta tuut, dat het tot stand komen van een vredesverdrag en terugtrekking van de bezettingstroepen vertraagt. Wij staan niet alleen in onze strijd. De machtige Sovjet-Cnie, de volken van Zuidoost-Europa, de vakverenigin gen en sterke partijen in West-Europa steunen onze eisen in woord en daad". Er is alweer een bon voor sinaas appelen aangewezen; thans de vierde reeds. De aanvoer van sinaasappelen van overzee geschiedt thans in een zodanig snel tempo, dat zulks mogelijk was. Uiterlijk 12 Februari moet het publiek de bonnen 614 en 619 Algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit in leveren. Bon 614 Algemeen (voor komende op de A, B en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 619 Algemeen (voorkomende op de D- en E-kaarten) op 1 kg. sinaasappelen. De Nederlandse regering heeft de E.C.A. verzocht van de tegenwaarde in guldens van E.C.A.-schenkmgen ad 70.000.000 tot een bedrag van 13.000.000 dollar te mogen gebruiken voor herstel- projecten in Nederland. Dit is gisteren door de leider van de E C A -missie in Den Haag, Alan Valen tine, medegedeeld te Washington. Op een persconferentie deelde hij mede dat de Nederlandse voorstellen nog niet. in Washington zijn ontvangen en dat hij daardoor niet precies kan zeggen waar- voo» het geld zou worden gebruikt. Even min kon hij zeggen welk bedrag de Ne derlanders van plan zijn te vragen. Valentine zei. dat de Amerikaanse rege ring „niet gedreigd" heeft de E R P -leve ranties aan Nederland stop te zetten han,; geilde de regeling van de „politiële acte tegen de Indonsische republiek Hij voegde er aan toe: Van een zodanig dne- gement weet ik niets en ik zou liet zeker weten. indien hiermee gedreigd was. Stopzetting van de hulpverlening aan Ne derland zcu het herstel van geheel West- Europa zeker in gevaar brengen O De ex-commtssaris van politie te Apel doorn, J. Meyer, werd door het B Lr. te Arnhem tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. M. stond terecht jegens arrestatie van Joden en lidmaviM h„P van de Waffen-SS. In beroep van cas satie we- i de straf voor M. op levens lang bepaald-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1