Voor de kardinaal zonder rechten Wereldketen van felle protesten Ik sta pal voor God, de Kerk en liet gezin" De ZWARTE DAG te Boedapest „Zwaarte" der beschuldigingen Diepe smart vervulde de Paus Weerbericht Gong J Basis van Europa's veiligheid Tegenmaatregelen in voorbereiding Koningin nog niet naar Tirol DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vasten en onthouding hersteld beandmavisch vlic^tuijj in zee gestort HET WITBOEK Opvolger van kardinaal Mindszenty Bij het vernemen van het schandvonnis De pokken te Batavia LAGEN Spaak over voorbereidingsmethoden Bliksem ingeslagen in Haagse kerktoren Onderzeebootjagers voor de marine JAARGANG WOENSDAG 9 FEBRUARI 1919 No, 20847 De reactie in Amerika cn Europa over het schandvonnis van Boedapest is er een van geweldige verontwaardiging, •^ela Balassa, waarnemend Hongaars consul-generaal te New \ork, heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat hij en zijn staf van vier man ontslag hadden genomen uit protest tegen de veroor deling van kardinaal Mindsjsenty. Deze mededeling vormde een hoogtepunt in de vloed van protesten welke na het bekend wor- den van de vonnissen te Boedapest in de Ver. Staten loskwam De Amerikaanse bisschoppen gingen voor met het uitbrengen van mondelinge protesten. Het „Volkscomité ter bevrijding van kardinaal Mindszenty" riep op tot bijwoning van een demon stratie bij het gemeentehuis van New York om burgemeester O'Dwyer er toe te bewegen, per telegram aan de burgemeester van Boedapest om onmiddellijke vrijlating van de kardinaal te verzoeken. Men verklaarde ook andere burgemeesters te willen verzoeken dergelijke telegrammen te verzenden- Sn kaïdQ8 M?JaI tC( brenge?; De H. Congregatie van het Con. sistorie heeft Dinsdag j-ie ten en de onthouding» die in met het oog op de oorlogsomstan digheden waren afgeschaft, weer in ere hersteld. De vasten en onthouding moeten \veer in acht worden genomen met ingang van As-Woensdag, de dag Kerstmis en de dag vóór !i vrIa Deni el vaart. Met ingang van +uaa^ zün alle Vrijdagen weer onthoudmgsdagen. 27 of 28 opvarenden aan boord SPFELGOED-PRTJZEN N |!l j Zondag stroomden de katholieken van Londen tezamen in de Albert ir'vWmfi/r?1^' eStCre?! teffen de misdaad, welke'in Boedapest tegen 'a m s~enty gepleegd wordt. Een overzicht van de duizenden jaamc.igen in e ibert Hall, geschaard rond de Britse kerkelijke 1 ei en, die vrijwel allen aanwezig waren. Kardinaal Spellman, Aartsbisschop van New York, houdt van de kansel in de St. Patrick-Kathedraal zijn vlammende rede om te protesteren tegen het proces-Mindszenty hetwelk hij bestempelde als een bespotting van het recht en een „kruisiging der mensheid". In verband met Indonesische kwestie DE „BATAVIA" OP SCHIPHOL STILLE OMGANG VOOR KARDINAAL MINDSZENTY BUIEN HEIPALEN EN BOUWSTENEN De Westerse landen steunen op elkaar DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Oiro-nummer 9095 ten name van de „N.V. De Courant De Maasbode" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 8-90 per Kwartaal, f 1.30 per maand, f 0.32 per iveek. Directeur: J KUIJPERS Hoofdredactie' Prof. Dr. ST. TESSER O.P. uooiareaactie. mw. j m hazelzet Algemeen redacteur: H. A PAALVAST UWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cent per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs bij de administratie of bij de erkende advertentie- bureaux verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.-. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De studenten van Katholieke institu ten te New York deelden mede van plan te zijn te gaan posten bij de tische posters bij het gerechtshof, elf vooraanstaande Amerikaanse coi - munisten berecht worden OP digi-ng van samenzwering tegen ae rege rI Volgens de „New York Post" wordt verwacht, dat de veroordelingen te Boe dapest een ernstige terugslag zullen hebben te Lake Success wat betreft de eventuele toelating van Hongarije tot het lidmaatschap van de De Joodse oudstrijders van de V.S vergeleken de vonnissen van Boedapest met de maatregelen tot uitbanning van het Zionisme in Hongarije. Intussen heeft de burgemeester van New York. W. O'Dwyer, een telegram „ezonden aan de minister van buiten landse zaken Dean Acheson, waarin hij er op aandringt „de krachtigste pogingen te doen om het lynchen van kardinaal Mindszenty te voorkomen". In het telegram wordt o.m. gezegd: .In onze stad genieten de communisten die thans terechtstaan, alle grondwette lijke rechten. Kardinaal Mindszenty heeft geen enkel recht". Onze stad vertrouwt tezamen met fatsoenlijke mensen ter wereld op u en uw schitterende departement wat be treft het bieden van allo Naar voorts verluidt, zouden de Ver enigüe Staten overwegen bij de Ho°" gaars® regering een protest in te dienen tegen het proces-Mindszenty. Êr bestonden geen aanwijzingen, dat het State Department dezelfe houding 2*>u .aannemen als Groot-Brittannië, dat zich het recht voorbehouden heeft te protesteren, omdat het proces een schen ding vormt van het Hongaarse vredes verdrag, waarin Hongarije plechtig be loofd heeft alle elementen van zijn be volking in de gerechtshoven op faire wijze te behandelen. Chapin, dc Amerikaanse gezant in Boedapest gaf in antwoord op vragen de volgende mening over de uitspraak m-uccs-Mindszenty: „De op mij betrekking hebbende gevolgtrekkin gen in de slotbeschouwingen van de .v i h„f hnf en de m de loop president van - beschuldigingen van het proces geuite van misdragingen door «O yol_ legatie honden geen steek en J strekt gefantaseerd". Tot welk een graad van opwinding de verontwaardiging in Amerika over het vonnis gestegen is, blijkt wel uit het feit, dat de democratische afge vaardigde Andrew L. Somers uit New Vork gedreigd heeft persoonlijk een touw te zetten om de huidige terechtgesteld 1 Mlndszenty wordt Rakosi'8 gaarse premier gezondeüfwLrin M deze waarschuwt voor de versXikke Jiike gevolgen, „indi«a u kardin^ï Mindszenty vermoordt". ordinaal „Ik zal het op m« nemen", aldus het Bericht wordt "it Kopenhagen, dat ren „Viking van de Scandinavisch,- mchtvaavtmaatschappij risteren '"efs gepoogd heeft een „blinde" landing f g r het vbcgvcld Kast,up J. te maken yertnist is opgegeven. Men daarna al vliegtuig tussen Dene- gelooft. Ja ,e„ m zee is gestort- marken en z>"e via Parijs pit Madrid Het vliegtuig Kastrup heeft des gekomen Het vlieg ^et taatst ver avonds te 20 00 uUf jo gehad De ma biod-ne met het vlieg rUonsp oassaglTs telegram, „om de vijandschap van de gehele Katholieke wereld vaste vorm te geven. Ik zal binnen uw land een ondergrondse beweging in het leven roepen, welke de uiteindelijke ver nietiging van uw regering, zoals deze nn is samengesteld, beoogt". Kardinaal Spellman verklaarde, dat hij overstroomd was met telegrammen uit alle delen vah de wereld sedert het uit spreken van zijn preek van Zondag. Hij zei, dankbaar te zijn, dat zovelen hun waardering betoond hebben voor het uit spreken van zijn waarschuwing tegen de dreiging van een communistische over heersing en bereid waren zich aan te sluiten in gebed en protest tegen de daden van de Hongaarse regering. Britse afkeuring Lord Vansittart, de voormalige eerste diplomatieke adviseur van de Britse, re gering, verklaarde naar aanleiding van de veroordeling van kardinaal Minds zenty: „Het is een barbaarse straf, welke in feite neerkomt op een langzame dood. Doch dit kan men verwachten in landen, waar geen gerechtigheid volgens de be schaafde levensnormen heerst en waar de wet slechts wordt toegepast, om politieke doeleinden te dienen. In deze gevallen wordt iemand veroordeeld, vóórdat hij terecht staat". In Londen was de reactie van Katho lieke zijde op het tegen kardinaal Mindszenty gewezen vonnis er een van de diepste verontwaardiging. Dr. Downey, aartsbisschop van Liver pool, gaf een verklaring uit, waarin hei vonnis wordt beschreven als „een wraak zuchtige straf, die is bedoeld als eén waarschuwing aan allen, die geen ja broers zijn". Hij voegde hieraan toe: „Eén ding staat vast: aan de kardinaal zal nimmer meer de vrijheid worden verleend om te ver tellen wat er met hem is gebeurd ge durende de vijf weken van hechtenis, die aan het zogenaamde proces vooraf zijn gegaan". Het conservatieve Britse parlements lid William Teeling zal de minister van handel Donderdag a.s. de vraag stellen, of hij, met het oog op de zaak- Mindszenty, in overweging wil nemen, de handelsbesprekingen met Hongarije te doen beëindigen, Franse en Belgische stemmen De Franse afgevaardigde, abbé Gau (M.R.P) heeft bij de voorzitter van de Franse nationale vergadering een verzoek om interpellatie ingediend in verband met het weigeren van visa aan sommige perscorrespondenten, die naar Hongarije hadden willen gaan om bij het proces te gen kardinaal Mindszenty aanwezig te zijn. De minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, verzocht namens de re gering de bespreking van deze kwestie uit te stellen. Men besloot hiertoe, bij ont houding van stemmen door de communis ten. 1 Het Franse blad „Le Monde" schreef gisteren in een artikel over het tegen kar. ditmaal Mindszenty gevelde vonnis: „De laatste en ernstigste hinderpaal tegen een onderdrukking over de gehele linie ir Hongarije is uit de weg gerujmd. De ver oordeling van de kardinaal is de eerste grote en rechtstreekse slag. aan de Kerk toegebracht in één der twee. door com munisten beheerste landen: Hongarije en Polen„ waar de bevolking in meerderheid Katholiek is". Een woordvoerder van kardinaal Van Roey, primaat van België, heeft als voor beeld van de bezorgdheid van kardinaal Mindszenty voor het welzijn van zijn volk genoemd, dat, dank zij zijn herhaalde ver zoeken, een groot aantal ondervoede Hon gaarse kinderen naar België kon komen en België wagonladingen voedsel en kle ding naar Hongarije zond. Een herderlijk schrijven over het Lij den onzes Heren, het lijden van de Kerk en meer in het bijzonder over het proces-Mindszenty is ter perse en zal nog vóór het eind van de maand in het diocees van kardinaal Van Rocy wor den voorgelezen van de kansel. In Katholieke kringen te Wenen werd verklaard, dat de Hongaarse regering het niet heeft gewaagd de eis der extremisten, diewensten dat de kardinaal ter dood zou worden veroordeeld, in te willigen, aangezien zij bevreesd was, van de kerk vorst een martelaar te maken. Patrick Smith, de correspondent van de B.B.C. te Wenen, bericht, dat alle couran ten in Oostenrijk eenstemmig en op krach tige toon de wijze hebben veroordeeld, waarop het proces is gevoerd. Het socia listische blad „Die Arbeiter Zeitung" te Wenen vergelijkt het proces tegen kardi naal Mindszenty met de processen, die onlangs tegen enkele hoge officieren in Tsjechoslowakije werden gevoerd. Het blad schrijft: „Het is moeilijk om vast te stellen, wat voor verschil er bestaat tussen het pro ces te Boedapest en de nazi-rechtspraak. Wij weten niet met welke gruwelijke da den de kardinaal tot „zijn bekentenissen" gedwongen werd". Kardinaal Innitser verklaarde in een rede, dat de brief, die in het geelboek van de Hongaarse regering Was gepu bliceerd en die door hem zou zijn ge schreven, noch door hemzelf, noch in zijn opdracht was geschreven. Maandag werd een witboek uitgegeven over de betrekkingen tussen de Katho lieke Kerk in Hongarije en de Hongaarse regering. Het boek is een verzameling van 105 documenten, waarvan door de uitgevers gezegd wordt, dat zij uit Hongarije ge smokkeld zijn en dat zij uitgegeven wor den op grond van de uitdrukkelijke in structies, welke de Kardinaal kort voor zijn arrestatie gaf. In de documenten wordt een overzicht gegeven van de geschiedenis van de Kerk in Hongarije sinds de oorlog. Ver der zijn er herderlijke brieven, preken van de Kardinaal en door hem geschre ven brieven aan leden van de regering in opgenomen. Deze hebben hoofdzake lijk betrekking op de strijd over de natio nalisatie van de Hongaarse scholen en de uitwijzing van minderheden uit Hon garije. In een herderlijke brief d.d. 12 Juni 1948 wordt een ieder met excommunicatie bedreigd, die direct of indirect zich mengt in de zaak- van de katholieke scholen. In het boek wordt een telegram uit 1946 aangehaald van de Kardinaal aan aartsbisschop Spellman van New York en Kardinaal Griffin. Hierin wordt ge protesteerd tegen de gedwongen evacuatie van de Hongaarse minderheid uit Slo wakije naar het Sudetenland. In een brief d.d. Augustus 1947 aan de i n.gaarse regering veroordeelt Kardi naal Mindszenty de uitwijzing van de Duitse minderheid uit Hongarije als „een ten hemel schreiende onrechtvaardig heid". In zijn laatste herderlijke schrijven van 18 November 1948 verklaart de Kardi naal, dat hij was '„Motgesteld aan „eer: propaganda van leugens, welke honderd maal onjuist bleken en toch honderd ihaal herhaald werden". „Ik sta pal voor God, de Kerk en het gezin", verklaarde de Kardinaal in zijn laatste boodschap. „Vergeleken bij het lijden van mijn volk is mijn eigen lot niet belangrijk". „Ik beschuldig mijn beschuldigers niet.ik bid voor een wereld van waarheid en liefde. Ik;bid voor degenen, die volgens de woorden van de Heer niet weten wat zij doen. Ik vergeef hun van harte". De K.R.O. heeft gisteravond een uit zending gewijd aan de uitspraak, welke het volksgerecht te Boedapest gisteren afkondigde tegen kardinaal Mindszenty. cn zijn medebeklaagdcn. De K.R.O.-woordvoerde gaf, aan de hand van het „uit de lucht" opgevan gen en op gramofoonpiaten vastgelegde zittingsverslag, een samenvatting van het betoog van de president. Deze beklemtoonde, dat kard. Mind- a_qu de hem ten laste gelegde feiten en dat het hier geenszins h nrM^^gelegenheden, die betrekking n!mL godsdienst. heid van godsdienst heerste Spreker poogde een tegenstelling te scheppen tussen de Katholieke en de Pro! testantse Kerk in Hongarije door er na druk op te leggen, dat er ook vrijheid moest zijn voor de Protestantse kerk in de Hongaarse republiek. Maar hij ver gat daarbij te memoreren, hoe de Lu therse bisschop Lajos evenzeèr het slachtoffer van de Hongaarse justitie was geworden. Voorts maakte de president de wel zeer misplaatste opmerking, dat er in de Hon gaarse Kath ilieke kerken voor de repu bliek werd gebeden. Hetgeen volgens hem toch wel niet zou geschied zijn, als de Katholieke Kerk in Hongarije ver volgd werd. Een grovere misvatting is wel moeilijk denkbaar. Immers ook kar dinaal Mindszenty zeide te bidden voor zijn vervolgers, maar dit opvolgen van Christus' gebod: „Doet wel aan die u haten, bidt v>or die u vervolgen" houdt toch geenszins een goedkeuring in van het gedrag dierzelfde vervolgers. Intussen heeft kardinaal Mindszenty juist de beschuldiging, als zou hjj alles gedaan hebben, om het volk op te ruien, met alle klem ontkend, ondanks de zwakheid van wil en geest, waartoe hij tengevolge van de doorstane be handeling geraakt was. v'lT„, nppnse nassasi chme was Maandna me en keerde uit Kopenhagen vertro itjg spaniaar. thans 'enig met drie en toeristen- den. die in het kader va uitw'sselingsregeling aaar kwamen. De bemanning van het a vijf koppen. Denemarken toestel telde vier De Staatscourant van Dinsdag bevat de pril" beschikkingen tot vrijlating va« jjver- zen voor speelgoederen en am'5 fceidsvoorwerpen. m Ook de Habsburgers moesten het in het betoog van de preside-t ontgelden, die het volk 400 jaar lang zouden hebben on derdrukt. Vervolgens kwam Amerika aan de beurt, in welks politiek schema kardi naal Mindszenty, volgens de president, volkomen paste. Volgde de waanzinnige bewering, als zou de kardinaal niet zijn medewerkers er niet voor teruggeschrokken zijn, een derde wereldoorlog te ontketenen. Men weet, hoe zelfs nog zijn laatste in het openbaar voor de rechtbank (en, daar mee voor de hele wereld, die via de radio zijn woorden kon vernemen) uitgespro ken bede er een was van vrede: „God geef ons vrede in deze dagen". Aldus ongeveer de strekking der be schuldiging. Ten slotte werd aan de beschuldigden zelf gevraagd, of zij bezwaar hadden tegen het vonnis, dat de aanklager zelf te mild vond. Eerst kwam de verdediger nog aan het woord, die o.a. volkomen dwaas betoogde dat de beklaagden een „behoorlijke op voeding" hadden genoten en dat kardi naal Mindszenty „niet in de werkelijk heid leefde" en onder invloed stond van de Amerikaanse gezant. Waarop de vraag aan de veroordeelden werd gesteld, of zij accoord gingen met het vonnis. Kardinaal Mindszenty en de overige beschuldigden antwoordden allen weer, als kenden zij niet het verzet of minstens de aarzeling, die elke beklaagde in normale omstandigheden bij zulk een vraag zou bevangen> bevestigend. Tenslotte gaf de K.R.O.-woordvoerder nog de inhoud van een vraaggesprek van de „Gelderlander" met een deskundige weer, waarin de mogelijkheid werd aan genomen van poslhypnotische werking bij het onverklaarbaar gedrag der be klaagden voor de rechtbank. Bepaalde momenten in de zittingverslagen zouden in die richting een aanwijzing kunnen vormen. Volgens een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van justitie is het gedeelte van het vonnis, dat spreekt van „confiscatie van alle particulier bezit" zuiver formeel, daar de kardi naal, zoals hij reeds in het begin van het proces zelf verklaard heeft, geen particulier bezit heeft. Het bezit, waar hij in zijn kwaliteit van aartsbisschop en primaat de beschikking over had, zal de staat onaangetast laten. Tenslotte wordt nog bericht dat Kardi naal Mindszenty en de andere veroordeel den in' de gevangenis in de Marko-straat zullen verblijven tot het hooggerechtshof arrest zal hebben gewezen. In deze gevangenis heeft de kardinaal twee kamers. Het is nog niet bekend, wie de kardi naal als primaat van Hongarije zal op volgen. Tijdelijk zal het de oudste der bis schoppen, dr. Groesz. de aartsbisschop van Kalacsa, zijn- Van de zijde van het Vaticaan werd vernomen, dat Z. H Paus Pius Xü het bericht van het tegen kardinaal Mind szenty gewezen vonnis „met diepe smart" heeft vernomen. Dc Paus zou „bij de eerste gelegen heid, die zich voordoet, in de meest „strenge en definitieve bewoordingen" tegen het vonnis protesteren. Onmiddellijk, nadat de H. Vader het nieuws vernomen had, ging hij naar zijn particuliere kapel, waar Z. H. „lan ge tijd in gebed" geknield lag, aldus de Vaticaanse zegsman. De door de Paus le verlenen audiën ties werden uitgesteld van S.15 uur tot 10 uur 30. In het gehele Vaticaan aldus de woord voerder, werd het nieuws met diep leed wezen vernomen. Uit Vaticaanse kringen kwam het vol gende commentaar: De Kominform wil de voornaamste ver tegenwoordigers vah het Hongaarse ka tholicisme in de persoon van de kardinaal treffen. „Ofschoon in de loop van het proces bleek, dat men alle mogelijke moeite deed om de kerkelijke en episcopale waardig heid van de kardinaal te besmeuren, schijnt de mening toch gerechtvaardigd, dat het buitengewoon zware vonnis, dat is uitgesproken, het verlangen van de beschuldigers, om de Roomse kardinaal met slijk te werpen, nog niet bevredigt. ,,Men heeft over de kardinaal levens lange gevangenisstraf uitgesproken, de zelfde straf, die moordenaars en andere grote misdadigers krijgen, ,,De Paus heeft zich tot nog toe weer houden te protesteren omdat hij de rech ters in Boedapest niet wilde verbitte ren en op die wijze niet de reeds zo ern stige toestand, waarin de kardinaal zich bevond, wilde verergeren. De H_ Vader voglt zich nu niet langer gedwongen terughoudend te zijn. De Paus heeft na het vonnis 200 leden van een vrouwelijke religieuze organi satie in audiëntie ontvangen en ver klaard, dat de strijd van liet atheïsme tegen het geloof „uiterst bitter" is ge worden en dat men zich „met diep en levend geloof" tegen het atheïsme moet verzetten. Het orgaan van de Katholieke Actie in Rome; ,,11 Quotidiano" schreef gisteren Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin besloten haar vertrek naar Oos tenrijk enige dagen uit te stellen. Drin gende ambtsbezigheden eisen óp het ogen blik haar aanwezigheid hier te lande. Het staat nog niet vast, wanneer H. M. zich met prinses Margriet bij de prins en de prinsesjes in Tirol zal voegen. We kunnen aannemen, zo merkt onze Haagse redacteur hierbij op, dat dit uit stel in verband staat met de Indonesische kwestie, die vandaag weer in de Kamer wordt behandeld en ook in verband met het overleg tussen federalisten en repu blikeinen. H. M. heeft al eerder gezegd, dat zij pas zou vertrekken als de situatie in Indonesië dit zou toelaten. Sedert 10 Januari zijn in het centraal burgerziekenhuis te Batavia 74 patiënten lijdend aan pokken opgenomen; van hen zijn 11 overleden Buiten de zieken huizen worden 174 patiënten verpleegd. De gemeentelijke gezondheidsdienst meent, dat het aantal gevallen niet veel groter is dan Dfficieel bekend is. Gistermiddag' om half vier is de K.L.M.- Constellation „Batavia" op Schiphol ge land. Gezagvoerder Mol had op-deze vlucht van Batavia mar Nederland 25 passagiers aan boord. voordat het, vonnis nog was uitgespro ken: ,,Op de regering vai Boedapest daalt de last neer-van de internationale ver ontwaardiging, opgewekt door de hei- ligschennende parodie op de gerechtig heid, die ten doel heeft in de persoon van de onverschrokken kardinaal Minds zenty de Katholieke Kerk te treffen". Een betuiging van leedwezen der Ita liaanse regering is Op instructie van de minister van buitenlandse zaken door de Italiaanse ambassadeur bij de H. Stoel overgebracht. Den Bosch is Maandag begonnen met een driedaagse gebedsactie voor Kardi naal Mindszenty. Honderden hebben in stille omgang de historische bidweg afge- le.d, waarlangs jaarlijks in de maand Mei de Bosschenaars trekken. De kathedrale basiliek van Sint Jan, die als begin- en eindpunt geldt van deze bidtocht, is door lopend, vooral in de avonduren, met tal rijke gelovigen gevuld. De weerverwachting geldig van lieden- tot morgenavond luidt: Enkele regen- of hagelbuien, af gewisseld door opklaringen. Aan vankelijk langs de kust nog storm achtige en in «het binnenland krachtige of harde Westelijke wind, later geleidelijk afnemend. Iets kouder overdag. Donderdag 10 Februari: Zon op 8.06 uur, onder 17.44 uur; Maan op 13.28 uur, onder 6.48 uur. Onder deze titel heeft de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (V.V.D.) al vast een pamflet het licht doen zieri m verband met de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. Evenals voor een gebouw heeft een stad voor haar bestuur heipalen en bouwste nen nodig, aldus genoemd geschrift. De beste heipalen en bouwstenen zijn uiter aard de V.V.D.-candidaten. Maar wat een stuntelige motiveringen voor het denkend deel der natie. Want wat dunkt U bijv. van de volgende karak terschets van de katholieke politieke stroming: „De roomsen baseren zich op het christendom. Maar de bijbel geeft zo weinig richtlijnen, dat de pausen zich geroepen gevoeld hebben, aanvullingen op de bijbel te geven. Dat doen ze ook op politiek gebied. De roomse partijen proberen die politieke opvattingen der pausen uit te voeren. Het is een poli tiek, die streeft naar versteviging van de groep der priesters en monniken op de lekenwereld en naar de verroom- sing van allen." In het pamflet staan de portretten van mr. Oud en mr. Stikker afgebeeld. Zou den deze juristen werkelijk aan deze be nepen zienswijze hun naam verlenen? Sinds wanneer is de H. Schrift een ar tikelsgewijs ingedeeld wetboek? In het pamflet staat, dat de leerplichtwet en het algemeen kiesrecht aan de liberalen zijn te danken. Waar spreekt de bijbel over die aangelegenheden? En zo zijn er tien tallen onderwerpen, die slechts indirect of in het geheel niet uit de gegeven geboden zijn af te leiden. Zelfs de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno", die steunen op de voorgeschreven liefde en rechtvaardig heid, zijn niet eens gerede wetten. Heel de toon over die roomse partij®n. politieke pausen en. grijpgrage priesters en. monniken verraadt een tekenstift, die zodanig in een anti-katholieke vloeistof is gedoopt, dat de toeschouwers zich on der die bedreiging der „verroomsing" nog' onbehaaglijker moeten gevoelen dan ach ter het ijzeren gordijn. Het bloed kruipt weer echt, waar het niet gaan kan. Wie en wat zijn de V.V.D.-ers? De V.V.D. wordt als volgt „gebeeldhouwd: „De vrijheids-democratie gaat er van uit, dat de mens in het staatkundig leven verantwoording draagt ten op zichte van zijn medemens." Welke partij staat nu niet op dit standpunt? „De vrijheidsdemocraat erkent in elke medemens zijn broer of zuster en be tracht op elk terrein des levens gerech tigheid". Daarmee hebben we in de afgelopen 50 jaar van het liberale tijdperk prach tige ervaringen gehad. Wat hadden we vijftig jaar geleden toch een denderende loonpolitiek en een begerenswaardige arbeidsduur, „De vrijheids-democraat begrijpt, dat elke mens gelukkig kan zijn, wanneer ieder, naast de mogelijkheid om te le ven, ook de vrijheid bezit om te den ken en te doen wat hij zelf verkiest" Juist om dit begrip zullen de V.V.D.-ers weinig arbeiders trekken. Want onder een regime der liberalen zijn de levens mogelijkheden reusachtig, behoeven de arbeiders niet te denken, krijgen ze geen kans te doen, wat ze zelf verkiezen (o, heilige onnozelheid) zodat we over het zich gelukkig voelen maar zullen zwijgen. Het slot is het leukst. Dat luidt: ..De vrijheids-democraat is daarom uiterst verdraagzaam en kan het zon netje in het water zien schijnen:"' Van die verdraagzaamheid hebben we hierboven in de karakterisering van de katholieke politieke stroming een proefje gehad. En van die zonneschijn in het water. Nou en ofDe vrijheid is inder daad een verheven goed, doch alleen een vaste moraal stelt de goede gren zen. De V.V.D. zal nog wel met meer pam fletten komen. Doch wil ze buiten de ge heide liberalen wat bereiken, dan zal de partij toch een andere scribent moeten aanstellen. Ook wij kunnen het zonnetje in het water zien schijnen. Maar bij het schouw spel aan de kant moeten ze niet met mod der en stenen gooien. Doch daar heb je het weer. Die liberalen nemen de vrijheid om te denken en te doen, wat ze verkie zen. Aan ons in Juni het antwoord. Want met zulke heipalen en bouwstenen in de raad wordt het gemeentebestuur een cre- peergeval. En die hebben We genoeg gehad. HENK VAN DER MAZE (Telefonisch van onze Brusselse corres pondent). Tijdens een lunch, hem gisteren door de buitenlandse pers te Brussel aange boden, heeft minister-president Spaak een redevoering gehouden, waarin hij om te beginnen herhaalde, dat België de na de oorlog ingeslagen koers van zijn buitenlandse politiek over de gehele lijn handhaaft. Eens te meer zeide dc premier, dat hij niet gelooft dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is. Hij wordt in deze mening versterkt door Ue overweging, dat zich sedert een jaar zoveel gevallen hebben voorgedaan, bijv. de kwestie Berlijn, China, Griekenland, Palestina en Indonesië, die elk afzonder lijk aanleiding tot een oorlog hadden kunnen geven, indien een of andere grote mogendheid werkelijk oorlogs plannen zou hebben gehad. In het niet van die gelegenheden ge bruik maken om eaj oorlog te ontketenen ziet Spaak het overtuigend bewijs, dat niemand oorlog wil of zou kunnen voeren Dat wil niet zeggen, dat daarmee alles gezegd is. Het is namelijk werkelijk ont goochelend. dat vier jaar na de oorlog de vrede nog niet is tot stand gekomen. Spaak is ervan overtuigd, dat hiervoor niet altijd de goede methode^ werd ge volgd. Zo werd teveel misbruik gemaakt van de publieke diplomatie. Men maakt geen vrede met openbare redevoeringen en interviews langs alle kanten. De oude diplomatieke methode had goede zijden. Men trad alleen dan maar in het open baar naar voren, als men eerst alles in stilte goed had voorbereid. Spreker wenst vurig een conferentie van de vier groten, doch het is nodig, dat een dergelijke samenkomst eindelijk met succes zal worden bekroond. Een langs voorbereiding daartoe is gewenst en men moet eerst in het openbaar treden als met de in stilte gevoerde officiële onderhan delingen succes werd bereikt. Gistermiddag is tijdens een kort on weer boven Den Haag de bliksem inge slagen in de toren van de kerk van O.L, Vrouw Onb. Ontv. aan de Elandstraat, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Ongeveer het midden van de wijzer plaat werd door het hemelvuur getroffen, waardoor in het muurvlak een gat ont stond van enige decimeters middellijn. Stukken steen en kalk kwamen op de straat terecht. Blijkbaar werd ook het uurwerk beschadigd, want de klok bleef op dat moment stilstaan. Tijdens het in slaan van de bliksem hield pastoor H. Hagedorn S.J. juist een congregatie. Hij zag een grote steekvlam, welke het in wendige van de kerk hel verlichtte. Geen der in de kerk aanwezigen bekwam enig letsel. Definitieve contracten zijn getekend, waarbij aan de N.V. Kon. Mij. „De Schel de" opdracht is gegeven tot de bouw van twee onderzeebootjagers voor de Kon. Marine. Bij het ontwerpen van deze zeer snelle schepen zijn alle oorlogservarin gen verwerkt en de nieuwste soorten van bewapening en apparatuur worden aan gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 1