INDONESIË onder de hamer R Oud-collega's van Kravchenko beschuldigen 15.000 Joden de dood ingejaagd Nederland komt tegen Z.-Afrika avonturen van Frederik Om kind) SAHapirim SCHERPE CRITIEK OP DE VEILIGHEIDSRAAD HET'WEER IS OMGESLAGEN D\E Buitenl. Zaken aangenomen wereld OVERZICHT TWEEDE KAMER ADIO programma Stalin „de zeer beminde chef'' „Juden-Fischer voor zijn rechters Het staatsverdrag voor Oostenrijk J Groot tekort aan artsen De W OENSDAG 9 FEBRUARI 1949 PAGINA 2 En zo zaten er gistermiddag ineens vijf excellenties achter de regeringstafel. Het ging om het slot van de lange rjj der begro tingen, welker behandeling op 9 November van het vorige jaar was aangevangen, de begroting van het departement van Overzeese Gebiedsdelen. Wel de belangrijkste in de rij der begrotingen. Dat was dus aan de regeringstafel te zien. Daar zaten de minister-president dr. Drees, de minister van O.G. mr. Sassen, de minister van Buitenlandse Zaken mr. Stikker en voorts nog de ministers mr. Van Schaik, die de zaken van de West behandelt, en Götzen als minister zonder portefeuille, die de zorg op zich heeft genomen van alle financiële en econo mische zaken van dit departement. SCHERMERHORN EN WELTER De heer W eiter aan het woord OOR HET VADERLAND GEVALLEN Ook inotie*Serrarens aanvaard Het incident bij de dames-athletiekwedstrijden te Perth in Australië, waarbij Fanny BlankersKoen in het nummer over 100 yards vlak voor de eindstreep kwam te vallen. DE LOTING VOOR DE DAVIS CUP Een thuiswedstrijd De Australische ploeg door NORBERT CAR-4I WERELDKAMPIOENSCHAP- PEN TAFELTENNIS TILBURGMEGEVE 14—0 De ry van sprekers was niet minder indrukwekkend en de meesten van hen hadden nog al wat tijd nodig voordat zij gezegd hadden wat zij op het hart hadden Er was werk gemaakt van dit debat De actuele politiek, zoals de huidige si tuatie die te zien gaf, kwam eigenlijk niet ter sprake dan alleen wat de grote lijn betreft. Het wareia óf bijkomende kwesties, welke aan een uitvoerig onder zoek werden onderworpen als de zorg voor de gerepatrieerde ambtenaren, óf grote politieke aspecten, welke in lange betogen uit de doeken werden gedaan. De heer Serrarens (K. V. P.) had blijk baar nog iets in het vet, wat kennelijk voor minister Stikker bedoeld was ge weest bij de begroting van Buitenlandse Zaken, maar wat nu eerst ter tafel kon komen, omdat er toen niet over de In donesische kwestie zou worden gespro ken. Dat lets was een zeer scherpe aan val op de Veiligheidsraad, die volgens hem de handhaving van de vrede voor stond ten koste van het recht. Toen En geland en Frankrijk er over dachten de bevoegdheid van de Veiligheidsraad voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie, wilde de Raad daar niet aan, om dat zij bevreesd was voor het recht. Hli sprak over de bloedbaden in India en over toestanden als in Burma, welke de Raad met zijn houding zou bereiken, en hij noemde de houding van Engeland en Frankrijk teleurstellend, die wel in de competentiekwestie Nederland hadden gesteund en toch met de resolutie had den meegewerkt. Van deze resolutie, aldus de heer Ser rarens. moeten wij aanvaarden wat wij kunnen aanvaarden, maar weigeren, wat wij niet kunnen aanvaarden. Maidenspeech De heer De Graaf, een andere K- V. P- spreker, hield zijn maidenspeech. Een goede rede. waarin hij betoogde, dat de krachten, die de Unie een nadere bepa ling en een materiële inhoud moeten ge ven. van uit ons volk zouden moeten ko men. Tot heden toe hebben de verhou dingen weinig grondstoffen voor de bouw van een Unie aangedragen. De Unie mag geen restant zijn van vroegere koloniale verhoudingen, maar moet opnieuw van de grond af worden opgebouwd. Slechts da onderlinge verbondenheid zal de krachten moeten leveren voor de nieuwe Unie. Vooraf had de heer De Graaf nog enkele voor de regering behartenswaardige op merkingen gemaakt ten aanzien van de Indische ex-geïnterneerden, die geen vol ledige back-pay kregen en nu als loon voor bewezen diensten hier met een paar duizend gulden konden honger lijden. Ir. plaat3 van de 43 maanden hunner inter nering kregen zij slechts 7 a 17 maan- Donderdag 10 Februari HILVERSUM I (301 M.) KRO Nieuws, gram., morgengebed; Schoolradio; 10.00 NCRV bloem; 11.40 Schoolradio; 12.33 Metropole-ork.; den uitbetaald naar gelang de grootte van hun gezin en daarvan nog 1/3 aan onverhandelbare regeringsobligaties. Overigens was hij begonnen met erop te wijzen, dat de vrijheid van godsdienst in de grondwet van de V. S. van Indone sië moest worden verankerd. Degene, die het felst tegen de rege ring van leer trok in verband met de behandeling van de Indisch gerepa- trieerden was wel de heer Van de We tering (C. HO, die het uitvoerig voor de uit Indië teruggekeerden opnam, zo fel zelfs, dat het minister Götzen, die daarbij ijverig aantekeningen zat te ma ken, tweemaal blijkbaar te erg werd en hij een inteirumptie niet kon inhouden. Een ongewoon verschijnsel in de Kamer, een van achter de regeringstafel inter rumperende minister. Overigens waren de interrumpties van zakelijke aard. Voorts besprak deze afgevaardigde de vrouwenactie en hij zou gaarne hebben gezien, indien bij de elf urnen op hel Damterrein in Amsterdam ook een urn was geweest met Indonesische sarde als symbool van die grond, die met het bloed van Nederlanders was doordrenkt. Hij ontzegde de Veiligheidsraad het recht zich met deze aangelegenheid te bemoeien en vroeg van de regering een witboek in het Frans en het Engels om het buiten land nu eens op de hoogte te brengen van onze bedoelingen. Slappelingen De heer Schermerhorn (P. v. d. A.) maakt de indruk van een onbegrepen fi guur in de Kamer en misschien is hij dal ook wel met uitzondering dan van zijn politieke vrienden van de uiterste lin kervleugel van de P. v- d. A. Hij be klaagde zich over het feit, dat zij, die andere denkbeelden in deze kwestie hadden, voor „slappelingen" werden ge houden en met dat denkbeeld wilde hij eens afrekenen, niet voor zich zelf na tuurlij:;. maar voor zijn politieke vrien den. En hij wees er dan maar weer eens op, welk een heldhaftige houding zij tijdens de bezetting hadden aangenomen en zij wensten niet voor slappelingen te worden uitgemaakt door hen. die in die tijd in de politieke schuilkelder zaten. Hij zou willen, dat de regering „toer. en toen" dat sprongetje maar zou heb ben gewaagd. Het sprongetje naar de kan* der republikeinen? En wel wat vreemd deed het aan. dat hii zeide, dat wij altijd te laat zijn. Nu zijn wij beried tot iets waarmee wij een half jaar geleden succes zouden hebben gehad. Overigens hield spr. een uitvoerige uiteenzetting over de grote lijn der politieke situatie na melijk de verhouding tussen Europa Amerika en Azië, welke verhouding de regering moest zien als achtergrond om verdere ongelukken te vermijden. Het heldhaftig verzet tegen de resolutie van de Veiligheidsraad noemde hij in dit verband Elsevier-Don Quichotterle en Nieuwe Eeuw-gebral, waarbij de realiteit Üit het oog werd verloren van de nood zakelijke offers aan belangen, zoals die door Amerika worden verdeeld, wat niet wegnam, dat wij toch moesten strijden voor ons goed recht. Wij zouden zo zeg- 7.00 9.40 11.00 Zonne- 12.03 Piano (13.00 Nieuws); 13 45 „Roeromme"; XCRV 14.00 Canzo netta-sextet; 14.40 V. d. vrouw: 15.00 Gram.; 15.30 Pianokwartet; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Fluitconc.; 17.00 Jeugd journaal; 17.30 Vocaal kwartet; 18.00 „Leger des Heils"; 18.15 C.W.V., Ned Strijdkr 19.00 Nieuws; 19.15 Orgel 19.30 Actual.; 19.45 RVD; 20.00 Nieuws 20.15 Steravond; 21.30 Familiecompetitie 22.05 „Vaart der volken": 22.25 Koor 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.15 Utrechts Sted. ork. (c. o.). HILVERSUM II (415 M.) AVRO 7.00 Nieuws, gram.; 9.00 Balletmuziek; 10.15 „Arbeidsvitaminen"; 10.50 V. d. kleu ters; 11.00 Orgel; 11.45 Voordracht; 12.00 Trio; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Ens. Jo Bos; 13.50 Gram., 14.00 „Wij en oe mode"; 14.20 Solistenconc.; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 „Assortimen to"; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 „Welk dier?"; 17.35 Kwintet Johnny Meijer 17.50 „Tien minuten kindercabaret' 18.00 Nieuws, sport; 18.30 „Oude Ta bleaux"; 19.00 Strip; 19.10 Avondschool 19.45 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Messe in B, Haydn; 21.05 Hoorspel; 21.30 Harp 21.45 Moussorgsky; 22.20 Platencabaret 22.45 „Pijlers van Neerlands welvaart' 23.00 Nieuws, gram. Radiodistributie III: 7.00 VI. Br. nws 7.15 gra. 7-30 Kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 conc. 9.00 nws. 9.05 gram 10.00 Eng. L. P-: nws. 10.10 verz.pr. 11.00 Lou Stevens en kwintet. 11.30 Eng. H. S „Music while you work" 12.00 VI. Br. Cowboy songs. 12.15 Peter Welf fens en ork. 12.30 weerber. 12.40 Peter Welffens en ork. 13.00 nws. 13.15 vrolijke muz. 14.00 Eng. H.S.: nws. 14.10 gram. 14.40 Billy Mayerl en Rhythm- Ens. 15.00 Dene marken: Ork. Elo Magnussen. 16.00 Eng. L.P.: Felix Mendelssohn en Hawaiians. 16.30 Ork. Lou Simons. 17.00 Kootwijk: Ba tavia. 18 00 Béromünster: Orchestrina Ra- diosa. 18.30 VI. Br.: v. d. sold. 19.00 Fr. Br gram. 1930 VI. Br.: Twee piano's. 19.50 Feuilleton. 20.00 Verz.pr. 21.00 klankbeeld. 21.30 Antenore. Réali (bariton). 21,45 actual. 22 00 nws. 22.15 Fr. Br.: conc. 22.55 nws. 23.00 Eng. L. P.; nws. 23.15 Ted Heath en ens. Radiodistributie IV: 7.00 Fr. Br.: nws. 7.10 gram. 7.15 div. 7.30 Eng. H.S.: Josc Norman en ens. 7.55 weerber. 8.00 Fr. Br.: nws. 8.10 conc. 9.00 Eng. H.S.; nws. 9.15 Raeburn Orch. 10.00 Felix King en ork 10 30 f^eslie England (piano). 10.50 Amerik. comment. 11.05 schooluitz. 11.30 Eng. L. P v. d. sold. 11.45 Stanley Tudor (orgel). 12 15 voordr. 12.30 Het „West country" Studio ofkest. 13.15 Parlem. overz. 13.30 BBC Theater ork. 14.15 ork. Billy Ter- nen. 15.00 v. d. vrouw- 16.00 Eng. H. S.: BBC North Orch. 17.00 Fr. Br.: ber. 17.10 Ens. Joe Heyne. 18 00 Eng. L. P.* Mil. ork. 18.45 „The lost world" van Conan^ Doyle. 19.15 Reynolds Payne en ork. 19.45 Béic- münster. actual. 20.00 amus. ork. Cedric Dumont. 20.30 „Riders of the range". 21.00 Meet the people. 21.30 verz.pr. 22.00 Char- 'les Shadwell en ork. 22.30 ..How do you do" 23.00 div. gen, dat er dan toch wel iets veranderd is. Ook of liever zelfs bij de linkervleu gel van de P. v. d. A. De heer Schermerhorn betoogde nu, dat in deze moeilijkheden Amerika en Nederland elkander moesten vinden bij het vestigen van een souvereine repu bliek Indonesia. Realistisch genoeg voor een prof. Schermerhorn. En hij ging zelfs nog verder, toen hij zei, dat wij uit de huidige mist moesten komen tot een plan, maar dan moesten we Nederlands beroemdste kleermakers, die dat plan weer zouden gaan willen aankleden, daar van verre houden. Hij wenste voorts vrijheid voor de republikeinse geïnter neerden, opdat de besprekingen in volte vrijheid zouden kunnen worden gevoerd. En tenslotte kwam er nog een houw te gen het feit, dat het socialistische volks deel uit de leiding in Batavia was geëli mineerd. Dacht Dr. Beel het nu alleen wel te kannen? De heer Welter (N.K.P.) was in de avondvergadering op zijn best. Scherp en gevat. Eerst werd de „in het luchtledige hangende" redevoering van prof. Scher merhorn uiteengerafeld. Hij noemde zo het een en ander op, - waarover Prof. Schermerhorn niet gesproken had. Niet over de millioen doden in Z.O. Azië. Over de 5 millioen dakloos rondzwervenden in Voor-Indië, niet over Burma en Malakka, niet over de 3 millioen doden in Indo nesië. Neen, zei de heer Weiter, prof. Scher merhorn verliest zich in de ijle atmosfeer, in het irreële. Politiek speelt zich af in een wereld, die hard is en platvloers en vol belangen, Nu zeide de heer Weiter na de rede van prof. Schermerhorn heb ik eindelijk Lingatjati begrepen. De buiten- en binnenlandse aspecten van de Indonesië-politiek besprekend, zeide de heer Weiter, dat wij 3 jaar lang onze zaak verdedigd hebben, zonder ge loof in onze zaak. Zónder Indonesië zal Nederland niet meer zijn dan een negara in West-Europa. Eigen belang dus! riep de heer Gortzak. Natuurlijk, zei de heer Weiter, waarom niet. Werkt u niet voor uw eigen belang of voor het belang der arbeiders. Waarop de heer Goedhart: „hij komt voor de Rus sische belangen op". En de heer Weiter: „dat klinkt minder mooi". Sprekend over de voorlichtingsdiensten, die niets konden doen. omdat zij niet mochten doen wat zij wilden doen, omdat hun door de regering Beel verboden was over communisme en terreur te spreken, kreeg de heer Weiter het ook over de onvolledige rapporten van Cochran. „Misschien wel een afgezant van Mos kou", hoonde Gortzak (C.P.N.) „Dat kunt u beter weten dan ik", ripos teerde de heer Weiter. En de kamer scha terlachte. De heer Gortzak zweeg. Fundamenteel onjuist noemde het de heer Weiter de inmenging van de Veilig heidsraad te aanvaarden. Het Politbureau in Moskou moet wel geschaterd hebben om zoveel onnozel heid. Over de resolutie zeide spr., dat er maar één ding te doen is n.l. de Ver. Naties behouden voor een stap, die tot haar eigen ondergang zou leiden. Een nieuwe compromis-politiek in een over eenkomst tussen de Fed. Staten en de Republiek, waaraan wij onze zegen zouden mogen geven, zou het beste mid del zijn om de Federatie te doen mis lukken. Hij vroeg de regering wat er waar was van de berichten, waarin werd gemeld, dat het Interim-bestuur over bodig zou worden gemaakt en hij besloot met het woord van Max v. Poll tot de regering: „Wankel niet." De heer de Kort (K.V.P.) sprak nog over de West, speciaal over Suriname en bepleitte ingrijpende immigratie, gezond heidszorg, stichting van bedrijven en on derwijs. Aan min. van Schaik vroeg spr. of diens reis naar de West resultaat had gehad. Even daarna zat minister van Schaik in het bankje naast de heer de Kort in druk gesprek. De heer De Kort werd dus prompt be diend. F. S. (Telefonisch van onze Parijse corres pondent). Twee uit Sovjet-Rusland gekomen oud collega's van Kravchenko kwamen giste ren een weinig fraai beeld van de schrij ver van „Ik heb de Vrijheid gekozen" geven, wat betreft zijn optreden in de sovjetfabrieken en indien het bezwabbe- ren van hen, die de sovjet-propaganda in de weg staan, niet tot de bekende afmaak- methode van de bolsjewisten behoorde en dus gewantrouwd moet worden, zou den de verklaringen van deze getuigen zeer bezwarend voor Kravchenko zijn geweest. Kolybalov's meest indrukwekkende verklaring was, dat Kravchenko tot twee jaar dwangarbeid was veroordeeld ge weest voor onbekwaamheden, het zich toeeigenen van gelden door middel van opdrachtvergoedingen, die hij zich zelf had toebedacht en men had hier werke- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Marine, gesneuveld 6 Febr.: tijd. serg. mar. o.v.w. M. Schnitz- ler uit Probolingo. Kon. landmacht gesneuveld 3 Januari: Serg'. W. Bijlsim uit Drachten; Sold. B. Kamphuis uit Groningen. Gesneuveld 25 Jan.: Sold. J. Hoekstra uit Rotterdam. Gesneuveld 29 Januari: Sold. A. Huizinga uit Middelstum Gesneuveld 30 Januari; le It. B. J. van den Berg uit Zwolle. Gesneuveld 31 Januari: Sold. J. Matze uit 's Gravenhage. Gesneuveld 1 Februari: Sold. J. van den Nosterum uit Boxtel. Gesneuveld 3 Februari: Sold. A. van Leeuwen uit 's Gra venhage. Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 17 Jan.: Man. sold. 2e kl. N. E. Kaeng uit Indonesië. Gesneuveld 18 Jan.: Jav. sold. 2e kl. genie Dikoen uit Indonesië Gesneuveld 19 Jan.: Man. sold. 2e kl. Moepakra uit Indonesië; Man. serg. eav. P. Marentek uit Indone sië; Jav. sold, le kl. Poengoet uit Indonesië. Gesneuveld 20 Jan.: Soend. mil. sold. 2e kl. inf. Oedin uit Indo nesië; Mil. sold. Adi uit Indonesië; Gesneuveld 21 Jan.: Man. korp. Onsu uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. inf. Gimin uit Indonesië; Man. sold. 2e kl. inf. A. Rolos uit Indo nesië. Gesneuveld 22 Jan.: Man. sold. 2e kl. inf. N. Mingkaw uit Indonesië. i (Van onze weerkundige medewerker). Er is de laatste paar dagen heel wat veranderd op de weerkaarten. Boven geheel Zuid-Europa is de luchtdruk weer hoog geworden, terwijl op de oceaan de depressie-activiteit sterk is toegenomen. Een zeer diepe depressie trok Maandag' op enige afstand van de Britse eilanden naar IJsland. Hoe wel zij' dus op grote afstand van ons bleef, kan het storingsfront verder naar het Oosten doordringen, waarbij het ook ons land passeerde, hetgeen de oorzaak was van de regen van gistermorgen. Toen bedroeg de hoeveel heid echter nog niet meer dan zeven millimeter. De depressie, die vanmor gen over de Britse eilanden trok en die daar grote dalingen van de baro meters veroorzaakte, heeft een grotere invloed op het weer bij ons. Gis teravond strekte deze invloed zich reeds tot de hoge niveaux uit, hetgeen te zien was aan de prachtige kring om<de maan, die toen op vele plaatsen kon worden waargenomen en die zijn ontstaan dankt aan de uit ijskris talletjes bestaande fijne wolkensluiers. Ondanks deze wolken kwam de temperatuur aan de grond op vele plaatsen nog beneden het vriespunt, waardoor de wegen vanmorgen plaatselijk glad waren. Op manshoogte is het kwik de laatste twee nachten echter nergens meer onder nul geweest. Onder invloed van de nieuwe depressie zal nu wat meer regen vallen dan gisteren werd gemeten; terwijl ook de wind vooral langs de kust vrij veel zal toenemen. Omdat deze depressie niet naar IJsland maar vermoedelijk de Noordzee op zal trekken, moet worden verwacht, dat de wind zal ruimen naar het Westen of Noord-Westen, waardoor iets koudere lucht zal worden aangevoerd. In deze lucht mogen wij bovendien buien tegemoet zien. Door deze weersomslag is de algehele situatie dus- grondig gewijzigd, zodat de kans op een vorstperiode voorlopig zeer miniem is geworden. Wel zal het 's nachts hier en daar nog wel iets vriezen, maar van veel betekenis zal dit niet kunnen zijn. Kravchenko za! hiervoor getuigen aan voeren. De debatten van gisteren, die weer werden bijgewoond door mevr. Gordova, de eerste vrouw vim Kravchenko, gaven ook een soort rouwplechtigheid te zien, nl het oproepen van een groot aantal namen met de telkens herhaalde vraag, waar die Russen Waren gebleven. Kravchenko had, aan zijn advocaat een lijst gegeven van medewerkers, die ge tuige en hij goed gekend hadden. De ge tuige Koiybolov moest na elke naam verklaren: „Ik weet 't niet". Toeeigening van 60.000 roebels, twee jaar dwangarbeid, volslagen onbekend heid met het hem toevertrouwde werk, schildering van zijn persoonlijke eigen schappen, het was alles overeenkomstig wat ook de vroeger voorgekomen getui gen van achter het IJzeren Gordijn had den verklaard. Natuurlijk gaf een en anc'er meermalen aanleiding tot heftige lijk rr et een zaak te doen, die in het boek uitbarstingen: Toen Kolybalov Krav door Kravchenko zelf wordt besproken, wat bij ueze langdurige debatten zeer zeldzaam is. De beschuldigingen gaven tot heftige uitbarstingen tussen getuige en Krav chenko aanleiding, die meermalen in dreigende houding met gebalde vuisten tegenover elkaar stonden, zodat ze door een gendarme moesten worden geschei- (jen. Kravchenko wees de beschuldigingen af met de tegenbeschuldiging, dat hij wel tot een jaar v ordeeld is geweest, doch dat dit is gebeurd op grond van een complot en op valse beschuldigingen van Kolyba lov 'elf, die van de fabriek niets wist, doch jvel een geweldig intrigant was. Een der meest felle Joden-jagers uit de bezettingstijd, de „Kriminal Sekre- tar'* F. Fischer, uit Düsseldorf, moest zich gisteren voor het Haags bijz. ge rechtshof verantwoorden. Deze Duit ser, die onder de bijna am „Juden- Fischer" berucht was, wordt er van beschuldigd medegewerkt te hebben aan de deportatie van ruim 15,000 Jo den. Onder deze ongelukkigen bevonden zich zieken, ouden van dagen, kinderen en krankzinnigen. Uit Den Haag en om geving keerden 12.000 gedeporteerden niet terug. Fischer was belast met de sa menstelling der transporten naar Wes- terbork ter verdere deportatie. Een twintigtal getuigen was gedag vaard om in deze zaak, waarvoor veel belangstelling bestond, verklaringen af te leggen. Uit hetgeen zij naar voren brachten, bleek overduidelijk hoe deze verdachte, die tijdens de zitting zeer veel haast had om bijna alles wat er te gen hem werd ingebracht, categorisch te ontkennen, de schuld'van het ongeluk en de dood van velen is geweest. Getuige J. F. Kling uit Amsterdam, thans gedetineerd, had samen met Fi scher gewerkt, zijn bureau stond op diens kamer in het perceel aan de Nieu we Parklaan te Den Haag. Zonder veel omhaal vertelde hij dat de Sturmban- führer und Regierungsrat, Zoepf, de „Dienstleiter", practisch nooit op het bureau kwam en dat alle beslissingen, en dus ook de Joden-deportaties, aan Fischer werden overgelaten. Fischer be stond het zelfs bevel te geven zieken en krankzinnigen op transport te stellen. Rusthuizen voor ouden van dagen, van wie velen bedlegerig waren, werden leeggehaald. L. Vos uit Rijswijk, vertelde ontroerd, hoe hij met zijn vrouw van de cellen barakken te Scheveningen naar Wester- bork was getransporteerd. Toen hij af scheid nam van zijn vrouw, had Fischer hen met de woorden: „Ach was eine süsse Liebe", van elkaar gescheiden. Zijn vrouw keerde nimmer weer. Aan de onderwijzer M. van Luyendijk, die met een Joodse vrouw was gehuwd, gaf Fischer de raad maar snel te hertrou wen, daar hij zijn vrouw toch nooit uit Polen terug zou zien. Na het voorlezen van schriftelijke verklaringen van de leider van 't kamp ■ft'esterbork, Gemmeche, en een voor Fischer weinig vleiende brief van Schreieder, schorste de president de zitting tot hedenochtend. chenko verbood, de naam uit te spreken van zijn zeer beminde chef Stalin, beet Kravchenko hem toe. dat hij Stalin ver afschuwde en eindelijk de vrijheid had gevonden, om te zeggen wat hij wilde. Óok mr. Izard riep „In Frankrijk heeft men vrij spreken". De andere getuige Vassilenko herhaalde volkomen het getuigenis van Kolybalov. Hoe heftig het bij de debatten kan toe gaan, blijkt wel uit dit staaltje, toen, sprekende over zijn veroordeling tot een jaar dwangarbeid, Kravchenko Kolybalov toevoegde: als wij niet hier waren, rukte ik je je kop af, waarop Kolybalov ant woordde: En ik jou er twee Ondanks de langdurige zitting was de belangstelling gisteren toch gering. Van daag zal dat wel anders zijn, als de con frontatie plaats heeft tussen enige nieu we getuigen van Kravchenko en zijn eerste vrouw. (Telefonisch van onze Londense correspondent). Vandaag komen de plaatsvervangrn de minister van buitenlandse zaken van Groot-Britannië, Frankrijk, de Verenig de Staten en Rusland op het Foreign Office bijeen om over een vredesrege' ling met Oostenrijk te «ireken. Men ziet de resultaten met iets meer optimisme tegemoet dan in het voorjaar van 1948, toen de onderhandelingen van de plaatsvervangende ministers misluk ten als gevolg van de onwil van Rusland ten aanzien van het standpunt der drie andere mogendheden met betrekking tot de grens en de schadeloosstelling aan Joegoslavië. De reden tot het groter optimisme ligt voor de hand. De verhouding tussen Joegoslavië en Sovjet-Rusland is in tegen stelling tot een jaar geleden, allesbehalve vriendschappelijk en de mogelijkheid be staat dus, dat Rusland ditmaal met zal optreden als pleitbezorger van Joego slavische eisen. Ofschoon het optimisme natuurlijk uiterst gematigd is, heeft men enige hoop, dat de kwesties van de Oostenrijks Joegoslavische grens en van de aan Joegoslavië uit te keren schadeloosstel ling ditmaal geen onoverkomelijke hin derpaal zullen vormen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag z-h.s. de begroting van Buitenlandse Zak engoedgekeurd. Daarna werd eveneens z.h.s. de motie-Serrarens in verband met de ar restatie van Kardinaal Mindszenty aan vaard. Hierover merkt de minister nog op, dat ten aanzien van de vervolging van de Kardinaal, waarvan ook de regering met afschuw heeft kennis genomen, Ne derland alleen kan reageren op een wijze, welke past in het kader van de in ternationale gebruiken van deze tijd. Spr. merkt op, dat de souvereiniteit van iedere staat op zekere hoogte beperkt is. De Nederlandse souvereiniteit wordt beperkt door verplichtingen jegens in ternationale organisaties. Bij interven ties, als welke gevraagd werden, moet men er altijd rekening mee houden, dat mogelijk vreemde mogendheden in onze binnenlandse aangelegenheden zouden willen interveniëren met een verwijzing naar wat we zelf gedaan zouden heb ben. De motie-Van der Goes van Naters, waarin inzake de Europese tederatie werd uitgesproken, dat het volk zich moet kunnen laten horen, werd nadat de voorstellen' daarin enkele wijzigingen had aangebracht, ook z.h.s. aangenomen Bij alle drie punten wilden de commu nisten worden geacht te hebben tegen gestemd. S*. De geneeskundig hooldinspecteur van de volksgezondheid verzoekt ons het vol gende mede te delen: Mobilisatie en ziekte van practiserende artsen veroorzaken een zodanig groot tekort aan waarnemers, dat de genees kundige hoofdinspecteur zich genood zaakt ziet een beroep te doen op de medewerking van alle artsen. Artsen, die in staat zijn hun collega's in nood te helpen, wordt dringend ver zocht zich voor waarneming schriftelijk of telefonisch op te geven bij de genees kundige hoofdinspecteur, Parkweg 12, Den Haag, tel. 554835. Het grillige lot heeft gewild, dat onze tennisploeg in de komende wed strijden voor de Davis-beker waarlijk opnieuw tegen Zuid-Afrika komt, evenals in 1937 en in 1947! Gunstig kan met dus de loting waar lijk niet noemen. In de eerste plaats omdat Zuid-Afrika met een speler als Sturgess tot de sterke landen is te rekenen, in de tweede plaats omdat juist de wedstrijden voor de Davis- beker een serie vormen, welke voor een aantrekkelijke variatie van tegen standers kan zorgen. De loting, verricht door Trygve Lie, had het volgene resultaat: Eerste ronde: A: FrankrijkLuxem burg. B: IsraëlDenemarken. C: Tsjëcho- SlowakijeMonaco. D: PortugalEnge land. E: EgypteArgentinië. E: Ierland Chili. G: Italië—Turkije. H: Zuid-Afrika Nederland. Tweede ronde HongarijeBelgië. Zwit serlandGriekenland. AB, CD, EF, G—H. OostenrijkZuid-Slavië. Zweden Noorwegen. Het enige lichtpunt voor onze ploeg (en voor ons tennis) is, dat de loting ons een thuiswedstrijd heeft gegeven. Wel betekent in het schema, dat het eerstge noemde land van de twee, welke tegen elkaar komen, een thuiswedstrijd heeft, doch er is een andere bepaling, welke zegt, dat een buiten-Europees land steeds op het terrein van het Euro pese heeft te spelen. Wij zullen dus in de eerste week van Mei de goede bekende, die Sturgess is, waarschijnlijk op de M.E.T.S. tegen onze ploeg in het veld zien komen. En daarmee komen herinneringen aati vorige prestaties van deze gterke Zuid- Afrikaan naar voren! In 1947 sloeg hij v. Swol met 6—2 7—5 3—6 6—3, Wilton met 46 61 63 62. Zijn spel muntte toen al uit door prachtige controle, slim manoeuvreren, uitstekend passeren. En sindsdien is hij heel wat sterker gewor den. Vorig jaar sloeg hij te Noord wijk zowel Falkenburg (6—3 60!) als Brom- wich. En te Forest- Hills bereikte hij de eindstrijd van de Amerikaanse kampioen schappen. Of hij echter ditmaal verge zeld zal zijn va een speler zo sterk als Fannin was, is niet bekend. De beide spelers, die nu Fannin niet meer inter- nationaal speelt, in aanmerking komen, zijn Levy en Cockburn, voor Europa ge heel onbekend. Mocht het geluk onze ploeg (waarvan de kansen liggen in de enkelspelen tegen de tweede Zuid-Afrikaan en in het dub belspel) gunstig zijn, dan wacht haar een tweede ronde tegen het sterke Italië, een uitwedstrijd te Milaan. De Italianen zul len zonder twijfel van de Turken winnen. De loting werd verricht door Trygve Lie, gevolgd door verschillende ambas sadeurs en andere hoogwaardigheids bekleders, die volgens het bekende ce remonieel elk een lot uit de Davis Cup trokken. Natuurlijk zei Trygve Lie, dat een zo internationale sport als deze bij draagt tot de betere verstandhouding der volken. Australië dat in de Amerikaanse uit komt, zal spelen met Bromwich aanvoer der), Sidwell en Sedgman. Deze spelers zullen via Europa reizen doch alleen te Wimbledon uitkomen. Daarna reizen zij aar Amerika, komen in de eerste ronde tegen Canada, vervolgens tegen de win naars van Cuba-Mexico. 11. „Genade!" smeekte de waard. Ik kon het heus niet helpen. Ik zal U de vol gende week betalen; nu heb ik nog nietsDe gehele dag heb ik al zitten rekenen maar ik heb maar zeventien gla zen limonade verkocht en hoe kan ik daar nu honderd gulden belasting van betalen? Hebt U toch nog even geduldIk zal oh"de waard barstte in snikken uit. „Wat hebt U?" vroeg Frederik verbaasd. „Waarom doet U zo raar? U behoeft mij toch geen honderd gulden belasting te be talen. Ik ben Frederik". De waard trok zijn handen van zijn be traande gezicht. Met open mond keek hij Frederik aan; toen veranderde zijn verba zing in een ontzettende woede. „Wat is dat voor een manier?" schreeuwde hij, „om hier binnen te dringen en je voor de hoofdman uit te geven- En waar heb je dat glas melk vandaan? Wist je niet, dat het verboden was in deze herberg mee gebrachte eetwaren te nuttigen?" Hij wees op het bordje, dat aan de muur hing. „Streng Verboden Meegebrachte Eetwaren te nuttigen en op de Grond te Spuwen stond er op. „En hoe ben je hier binnen gekomen?" gilde de waard. „Alle deuren zijn aan de binnenkant gegrendeld. Ik. Opeens keek hij Frederik wantrouwend aan. „Ja" ging hij zachtjes verder, „dat zou ik'wel eens willen weten. Hoe ben je hier binnengekomen. 45) Ik geloof dus, dat 't beste is, als u nu maar vertrekt. Wij beschikken over vrij goede advocaten, mr. Cover- ley. Dat hebt u reeds eerder kunnen constateren. Ik geef u een uur tijd om u uit de voeten te maken Wederom kruist hij de armen over de borst en in die houding toont hij zich dusdanig meester vyr de situatie, dat zelfs Gordon zijn moed voelt herleven en het waagt door een hoofdknik Ree ves' woorden te bekrachtigen. Neerschieten —allebei, denkt Cover- ley. Hij tast in zijn achterzak, maar te gelijkertijd herinnert hij zich, dat hij een veel doeltreffender schot kan afvu- ren. Ik vermoed zo, zegt hij sarcastisch: dat van nu af aan de getuigenverkla ringen van de heren Gordon en Ree ves door de rechtbank niet so Ijeel veel waarde meer zal worden toegekend. Mij is namelijk een en ander meege deeld over een eigenaardig zaakje verboden verkoop van aandelen en zo.Lsmokkelarij van deviezen noemt men dat, geloof ik...,. Ik behoef dc heren misschien slechts de naam Scarle te noemen.,. Nog eenmaal glijdt zijn blik over het tweetal tegenover hem, die nu werkelijk beiden verlamd van schrik schijnen te zijn. Die creaturen heeft hij gehaat? Vier jaar lang? Wat heeft hij eigenlijk nog met die schimmen te maken' Hij voelt zich een ander mens, als hij met vaste tred het privé kantoor ver laat.' Merkwaardig snel heeft Reeves zich van zijn schrik hersteld. Uiterst zake lijk, alsóf hij een of ander onbeteke nend feit constateert, zegt hij: Verkeerd gespeculeerd, mr. Gordon! Hij was toch handig, handiger dan wij En hij glimlacht, koel en vreemd, als of hij zich verlustigt in de wel verre van waardige aanblik, die de hoogste chef der Estna-fabrieken op dit ogen blik biedt: Deze geroutineerde jager, die duizenden trucks en listigheden kende, om het wid in zijn macht te krijgen, deze niets en niemand ontziende men senjager, zal nu zelf als het wild wor den achtervolgd. Ha, zie maar eens, hoe hij daar heen en weer draaft Als een wild dier. dat pas in een kooi gevangen is gezet. Met geheel vertrokken mond, de tanden knarsend, de handen tot vuisten gebald! Hoe'hem nu. terwijl hij geen raad meer weet, toch nog een en ander *e binnen «chiel, dat nog gedaan moet worden. dat hem naar zijn schrijfbureau jaagt en naar de telefoon. Kuchend als iemand, die naar adem snakt, schreeuwt hij de telegrammen voor New York en Parijs in geheimzin nige codewoorden in het apparaat Dan opent hij gejaagd de laden van zijn schrijftafel. Balansen, notulen van commissarisvergderingen, informaties, tekeningén en kwitanties dwarrelen om laag als verwelkte bladeren. En mr. Reeves voelt een heerlijke rust over zich komen, het vredige gevoel van de mens, die alles verloren en niets meer te verliezen heeft, omdat zijn hart niets meer begeert. Het is, alsof hij van en hoge toren op Gordon neerziet. De man, die hij aanbad. elke dag waarop hij zich in zijn nabijheidbe vond, is nu niets meer. een jammerlijk niets. Op koele toon, in een paar woorden, deelt hij Gordon mee, dat hij besloten heeft thans zijn eigen weg te gaan. Hij acht het niet nodig verdere ophelderin gen te gever.. En als mr. Reeves een ogenblik later in zijn kamer zit, vertoont zijn gelaat een haast asketische uitdrukking. De an ders zo vals loerende ogen hebben een zeldzame glans. Tien minuten, misschien een kwartier lang staart hij peinzend voor zich uit. Dan opent hij langzaam een der laden van zijn schrijfbureau, maar juist op dat ogenblik wordt de deur van het vertrek open geworpen. Bij de ingang staan Coverley en een politie-agent Jacht. De rechercheur, door Nicolle's mede delingen lichtelijk uit zijn evenwicht ge bracht, heeft zich haastig naar een pu- blieké telefooncel begeven om met in specteur Benett te beraadslagen. Het telefoongesprek krijgt echter een onverwachte wending doordat emge^ se conden later een correct geklede heer met diep gebruind gelaat en grijs haar de cel binnentreedt en de man aan het toe stel glimlachend toevoegt: „Ziezo, hier hebt u me. Ik ben Conny Coverley...." Hij is net binnen gekomen. Staat naast me! Coverleyschreeuwt de rechercheur, geheel verbouwereerd, in het apparaat, terwijl hij de indringer, die zelfs niet aan ontvluchten denkt, opge wonden bij de arm pakt: „Arresteren* Ja! Direct!" Hij wendt zich tot Coverley: In naam der wet, u bent mijn gevangene! Maar juist op dit ogenblik schijnt de voor de 'elefooncel wachtende groep door een of ander voorval te worder opge schrikt. Danny rent plotseling weg, de agent trommelt dringend op de glazen wand van -te cel, Nicolle trekt de deur open en'ro->pt ademloos: Gauw! Gauw! De auto van Gordon is zo juist naar bui ten geredenHij vlucht. In één oogwenk speelt zich dat alles af. Dauy springt op zijn motor. Die scha vuit van een Gordon laten ontkomen dat nooit! Hij w'l juist wegrijden, als de recner cheur met een zwaai op de duo springt er hem toebrult: Vooruit! Zo hard als je kunt! En dan begint de dodenrit. Voorbij Nicolle, Kitty. Coverley en de agent Coverley's auto is te ver weS om aan de achtervolging f® kunnen deelnemen. Bovendien heeft de agent opdracht ge kregen Nicolle en Coverley naar het dichtst bijzijnde poluebureau te bren gen, waar bij nadere instructies van Benett moet afwachten. Een heel eind voor zich uit op de kaarsrechte straat ontwaart Danny de grijze limousine. De rechercheur achter h@m dirigeert de rit. Hij schijnt ter plaatse uitstekend bekend te zijn. Meer malen verlaag hij zich geheel op zijn instinct. Drie maal hebben zij de gro te, grijze wagen uit het oog verloren, om hem nochtans na kris-kras door verschillende straten te zijn gereden weer op het spoor te komen. Huizen, mensen, lichtsignalen en hevig gebarende verkeersagenten trekken in razende opeenvolging aan Danny voorbij. Het schijnt, dat in de geweldige ver keersdrukte van de binnenstad, het han dige motorrijwiel, dat zich overal door heen kan wringen belangrijke voordelen biedt boven de grote wagen. De afstand tussen beiden is kleiner geworden. Maar nu verandert de situatie. (Wordt vervolgd) Alleen Margot van Wijk nog in de strijd; dc rest uitgeschakeld In het tournooi om de individuele we reldkampioenschappen tafeltennis te Stockholm zijn in de eerste ronde reeds alle Nederlandse 1— en uitgeschakeld, t-.w. Van Ham, Hoogendoorn, Thien, Pelser, Kreuger en Du Buy. Ook twee dames on dergingen dit lot: Cobi van Megen en Tine Mostert—de Zeeuw. Belangrijk was de overwinning van de Fransman Amouretli op de ex-wereldkampioen Victor Barna (Engeland). Nederland is nu alleen nog in de strijd door onze kampioen Margoe van Wijk, die haar eerste partij won. Gisteravond werd te Tilburg een ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen Tilburg en Megeve (Savoye), welke door Tilburg met 14^—0 gewonnen werd. De tussenstan den luiden: 20, 40, 80. Het was een zeer eenzijdige wedstrijd, waarin de gas ten vrijwel voortdurend overspeeld wer den. Aan de Tilburgse kant viel het goede combinatiespel van De Laat en Van der Ven te loven. De doelpunten werden ge naakt door De Laat (5 x), Van der Ven (4 x), Henry, De Koch, Bruurs, Marjjnis- sen en Ley en. Schout-bij-nacht Intuitie uit Menaldu- madeel, in de illegaliteit (vóór de be vrijding) bekend als Sam Strateeg, thans politiek medewerker van „Die rar« wereld" schrijft: „Willem de Kleine (P.C.N.) en zijn partijgenoot Joseph Kremlin zijn door de laatste reorganisatie van de Komuit- form in een uiterst moeilijke positie gebracht. Men vreest, dat de kiezers in Emmer Compascuum niet zo makkelijk zullen geloven, dat de Progressieve Vakver bond Centrale Partij „slechts een liberale vorm is van de Balkanse Christelijk- Sociale Democratische Volkspartij". Sommige deskundigen zijn van mening, dat professor Wetallus zonder enige moeite zou worden gekozen, als hij er maar toe kon besluiten zich candidaat te stellen. Doch de beroemde geleerde is zo druk bezig met de oprichting van zijn Bond voor Algemene Doeleinden, dat hij verklaart geen tijd te hebben von:- de politiek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1949 | | pagina 2